"We weten van tevoren nooit hoe erg het is" RADICMOOST Veel nieuwtjes op Hesta-gezinsbeurs Uit buiten Holten Radio Oost houdt traditionele open dag in Hengelo Brandweerman en ambulancechauffeur Hofman: HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1988 In het dorp Holten wordt veel vrijwilligerswerk gedaan; op allerlei terreinen stellen men sen hun vrije tijd beschikbaar om anderen van dienst te zijn. Meestal levert dat vrijwilli gerswerk geen gevaar op en zijn er geen levens mee ge moeid. Deze week richten we echter de aandacht op een vrij williger, die door het uitoefe nen van zijn werkzaamheden niet alleen de gezellige kant van het vrijwilligerswerk kent, maar ook kennis heeft gemaakt met de nare kant van de zaak. Johan Hofman is vrijwillige brandweerman en tevens chauffeur bij de ambulance dienst. Lid van de vrijwillige brandweer is Johan Hofman al zo'n zeven, acht jaar. 'Als je erbij komt ben je aspi rant, dan wordt je 2e klas, dan le klas en daarna kun je hoofd brand wacht worden", vertelt hij. Zelf volgde Hofman drie winters cur sussen in Wamsveld en in Deven ter en hij mag zich nu 'brandwacht le klas' noemen. De opleiding tot brandwacht is niet mis. Zo moet een brandweerman alles weten over het gebruik van perslucht in verband met rookontwikkeling of giftige gassen. De opleiding voorziet ook in hulp verlening, want tegenwoordig be hoort het ook tot de taak van de brandweer om, bijv. bij ernstige auto-ongevallen hulp te verlenen. Het gaat dan vaak om beknellings- gevallen. "We krijgen echt met van alles, te maken, of het nu branden, auto-on gevallen, volgelopen kelders, hoog in een boom geklommen katten of vallende bomen zijn", vertelt Hof man. "En wat die auto-ongevallen betreft weet je van tevoren nooit hoe erg het is". Beroerdste Enkele weken geleden botsten op de Helhuizerweg twee auto's tegen elkaar en een van de inzittenden raakte bekneld. Het was aan de mensen van de vrijwillige brand weer om deze jongen uit de auto te halen. In dit geval liep het alle maal nog goed af, maar je bent ook betrokken bij ongelukken die niet zo goed aflopen. Daar denk je dan echt nog wel een dag over na. Zeker als het kinderen betreft, dat is het beroerdste wat erbij is". Ook bij diverse branden was Johan Hofman actief; de brand in de gym zaal, in een boerderij, en o.a. de bosbrand bij Sprengenberg, nu al weer enkele jaren geleden. "Die brand begon zaterdagsmiddags en duurde tot en met de maandag daarop. Met tankwagens van transportbedrijf Muller werd er Johan Hofman voor "zijn" wagenpark. Als vrijwilliger is hij zowel voor de brandweer als voor de ambulance dienst actief. als ze mij oproepen en voor de am- bulancedient en voor de brand weer? Dan gaat de ambulance dienst voor omdat ik daar die twaalf uur alleen verantwoordelijk voor ben". Cursussen Ook bij de ambulancedienst gaat het niet alleen om het chauffeuren; elke chauffeur moet een EHBO-di- ploma bezitten en het bijhouden. Dat betekent dat er elke winter acht lessen gevolgd moeten wor den en een extra les voor hart-rea- nimatie. Chauffeurs van de ambu lancedienst moeten straks nóg De taak van de brandweer heeft meer cursussen volgen, o.a. een zich de laatste jaren behoorlijk uit- slipcursus. "En we moeten leren gebreid en als brandweerman hoe we een infuus klaar moeten moetje daarmee mee. Er zit tegen- maken en dat soort dingen, dat woordig meer aan vast dan alleen hoort er straks allemaal bij", een spuit vasthouden", aldus Hof- In een ambulance rijden betekent man. dat je nooit of te nimmer risico's Naast lid van de vrijwillige brand- mag nemen. "Je rijdt echt niet zo- weer is hij ook ambulance-chauf- maar door een rood stoplicht, je feur, eveneens op basis van vrijwil- kijkt eerst wel degelijk of de weg ligheid. De Stichting Ambulance vrij is", aldus Hofman, die liever Vervoer Holten kan rekenen op de zonder zwaailicht en sirene rijdt, steun van vier chauffeurs, die om "Mijn ervaring is dat de patiënten, de andere week, twaalf uur per dag als ze bij kermis zijn, zenuwachtig oproepbaar zijn. "Wat er gebeurt worden als ze horen dat de sirene water heengebracht. De brand weermensen werkten toen in ploe gen: acht uur op, acht uur af", her innert Hofman zich. Oefeningen Lid zijn van de vrijwillige brand weer betekent niet alleen er zijn als de hulp van de brandweer ingeroe pen wordt, maar ook meedoen aan de oefeningen, die elke eerste en derde dinsdag van de maand ge houden worden. 'Toen men mij vroeg om lid van de brandweer te worden had ik wel een idee van de werkzaamheden, maar je weet van tevoren niet wat het echt inhoudt. aan is. Bovendien is het gewoon ge vaarlijk om met sirene en zwaai licht aan te rijden, want de auto's voor je weten vaak absoluut niet wat ze dan moeten doen. Je hebt erbij die gaan dan bovenop de rem staan of ze vliegen alle kanten uit. In dat geval kun je als automobi list het beste doorrijden of goed rechts van de weg gaan staan". Het dagelijks paraat moeten zijn- beklemt Johan Hofman niet. "Het is niet zo dat ik steeds denk van 'wacht even, ik kan opgeroepen worden'. Ik denk er pas aan als de pieper echt gaat. Als je er niet te gen kunt om onverwachts weg te moeten, moet je aan dit soort ta ken niet beginnen". Voor een lid van de vrijwillige brandweer, en dat geldt eveneens voor een ambulance-chauffeur, zijn stalen zenuwen een vereiste. "Ja, je moet rustig blijven op de momenten dat dat nodig is, dat is het belangrijkste. Zenuwachtig ge doe kun je dan niet hebben", aldus Hofman, die voorlopig nog met bei de vrijwillige werkzaamheden doorgaat: "Ik doe het graag en je moet toch wat doen? Je moet het ook een beetje zien als hobby, en je moet er tegen kunnen, anders moetje het gewoon niet doen". Op de Hesta-gezinsbeurs, die nu een vaste plaats gevinden heeft in de Erica-hal in Apeldoorn en ge houden zal worden van dinsdag 6 september tot en met zondag 11 Fanclubdag Zondag 4 september wordt in Ten- nishal De Maten in Apeldoorn weer een Nationale Fanclubdag gehouden. Zo'n 40 fanclubs zullen zich presenteren. Zij informeren de bezoekers over hun activiteiten en verkopen zaken die fans graag wil len hebben zoals T-shirts, songboe ken, foto's en posters. Ook Is er een stand van Popfoto en Muziek Ex pres. In ruim 20 stands kan men genie ten van allerlei video-materiaal, van clips tot complete concerten. Ook zullen er live-optredens plaatsvinden, o.a. van Glenda Pe ters, Jan Verhoeven, Justian. Sa tisfy, Andre Sharon en Roberto Jacketti the scooters. Deelnemende fanclubs zijn: Vader Abraham, Ajax, Bart de Zwart, Boy George, Bee Gees, Beatles, Kate Bush, Buddy's, Lloyd Cole the Commotion, Echo The Bun- nymen, Agnetha Faltskog, Yvon ne van Gennip, Gemini, André Ha zes, Julio Iglesias, Justian, Rober to Jacketti the scooters, Don Johnson, Corry Konings, Mon- kees, Gerard Lenorman, Mai Tai, George Michael, Anita Meyer, Nena, Normaal, Novo band, Os monds, Glenda Peters, Queen, Di ana Ross, Richenel, Andre Sharon, Reo Speedwagon, Tatjana Simic, Frank Sinatra, Satisfy, Status Quo, Bertus Staigerpaip, U2, In Tua Nua, Jan Verhoeven. De en treeprijs bedraagt 6,-. Openluchtmuseum In het Openluchtmuseun te Am- hem is in de blauwe zaal in de aula een kleine tentoonstelling inge richt van Nederlandse lappende kens en -spreien uit de collectie van het museum. Tevens zijn er nog tot novemr te zien de tentoon stellingen Sits, exotische katoen voor boeren en burgers, Kleder drachtensieraden, Tussen oogst en kroost, Leurders en straatslijpers en Duwen en prikken. Op zaterdag 10 september treedt om 12.30 uur op de poppenkast Pandoere met het poppenspel Peter de Minstreel. Zondag 25 september komt de Vol vo V '44 vereniging met een 50-tal Volvo's op bezoek. Van 12.00 tot 15 uur staan dé Volvo's op de grote wei tegenover het restaurant. De Lantaarn Bertus Borgers In Café De Lantaarn in Nijverdal treedt op zaterdag 3 september 'live' op bekende saxofonist Bertus Borgers met zijn Bertus Borgers' - JanCremer Groove express Het repertoire gaat van rock tot soul. De zaal gaat open om 21.00 uur en de band zal rond 22.15 uur beginnen. van pirn. IV2 uur. De tocht begint bij de parkeerplaats van rest. Het Jachthuis te Hoog-Soeren. Kinde ren, familie en/of bekenden zijn welkom. Slechthorenden De Slechthorende Middengroep organiseert zondagmiddag 11 sep tember om 14.00 uur in de bosen van Hoog-Soeren een wandel-puz- zelrit. De Slechthorende Midden groep komt op voor slechthoren den in de leeftijd van 20 tot onge veer 40 jaar. Het is een wandeling In het Rijksmuseum Twenthe en de Gemeentelijke Kunstzaal Marktzeventien te Enschede wordt van 1 september tot 16 okto ber een overzichtstentoonstelling gehouden van schilderijen en wer ken op papier van Jan Cremer uit de periode 1955-1988. De tentoon stelling is 31 augustus geopend door minister Brinkman van WVC. De openingstijden van het Rijks museum Twenthe zijn: dinsdag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur en op zaterdag en zondag van 13.00- 17.00 uur. De Kunstzaal, gevestigd aan de Oude Markt 17, is geopend op dinsdag Urn zaterdag van 12.00- 17.00 uur. Steile Trap Attila, een driemansformatie uit eigen land treedt vrijdag 2 septem ber op in de Steile Trap in Deven ter. Attila maakt goede melodieu- se speedmetal, wat vastgelegd is op een mini-elpee Voilent Streets. In het voorprogramma staat Cen turion, een viermansformatie uit Wageningen. Het optreden begint om 21.00 uur en de entree bedraagt voor leden 7,50 en voor niet-leden 10,-. september, zullen bijna honderd standhouders zorgen voor weer tal van nieuwigheden. Vooral voor de kleine huishouders zullen uiteen lopende handige artikelen te zien zijn, zoals een mini-vrieskistje, een mini-afwasmachine en een mini- droogtrommel. Ook wordt een mini magnetronoven geshowd. Daarnaast nouveautés zoals soft- rubbershandschoenen waar men mee schoonmaakt zonder zeep, discobrillen inclusief beweegbare lichtjes en muzikale piaspotjes voor de kleuter als beloning voor haar of zijn plasje. Maar ook voor de meer serieuze aankopen kan men er terecht, zo als meubels, bedden, vloerbedek king, keukens en andere huishou delijke zaken. Angst voor een mis koop op de beurs is overbodig: vrij wel alle landelijke demonstrateurs zijn verenigd in de WS, een orga nisatie die tot doel heeft de consu ment beter te beschermen. Zo kan men het op de beurs gekochte arti kel binnen acht dagen retourne ren, mits het ongebruikt is. De voorlichting neemt op de Hes- ta-beurs een belangrijke plaats is. De VW Apeldoorn staat er, maar ook verzekersingmaatschappijen, Coberco en de vereniging hartope raties. Natuurlijk ontbreken de modeshows niet en voor de klein tjes is er een tekenfilmfestival. Gedurende de beurs kan men te vens een Hesta Huishoudbeurs Tocht maken. Drie Veluwse busbe drijven organiseren in samenwer king met de VW Apeldoorn dag tochten op dinsdag 6, donderdag 8 en vrijdag 9 september naar Apel doorn. Gedurende drie dagen kan men op een bus stappen ergens op de Noord-Midden Veluwe, maar ook in Zwolle, Deventer en de Ach terhoek om de tocht mee te maken, die voert naar paleis het Loo, waar een rondleiding plaats vindt, waar na men aansluitend naar de Erica hal wordt gebracht voor een be zoek aan de beurs. Inlichtingen voor de tocht en boekingen bij de VW Apeldoorn. Het zal zaterdag ongetwijfeld gezellig druk zijn in de studio van Radio Oost. HENGELO - Radio Oost houdt zaterdag weer de traditionele open dag in de studio aan de Beursstraat in Hengelo. Van 's morgens tien tot 's avonds zes uur kunnen belangstellenden een kijkje nemen in de studio van de regionale omroep voor Overijssel. Ook de deuren die normali ter voor het publiek gesloten blijven, zoals de redactie- en technische ruimten, zullen zaterdag w ijd open staan om het publiek een Wik in ,de keuken' van de streekomroep te gunnen. Medewerkers van Radio Oost zullen aanwezig zijn om toe te lichten waarvoor de apparatuur wordt gebruikt en hoe de radio programma's tot stand komen. Dat alles onder het genot van een gratis kopje koffie. De open dag van Radio Oost is een onderdeel van het 'Plein- feest', dat jaarlijks in samenwer king met ,de buren' van het Con certgebouw wordt gehouden. Ook het creatief centrum 'Schep pende Handen' zal vertegen woordigd zijn. Op het Van der Dussenplein naast de studio zul len van 's morgens elf uur tot 's middags vijf uur verschillende bands optreden. Wie getuige wil zijn van een live radio-program ma kan 's morgens vanaf tien uur al bij Radio Oost terecht, want dan presenteert de bekende ko miek Harm oet Riessen zijn ei gen radioprogramma Harms Farms Piratendisco. Harm oet Riessen draait in zijn programma piratenmuziek' en ontvangt ver schillende artiesten, die live zul len optreden. Zo zal Herman Lippinkhof uit Enschede zijn laatste single ,De vele mooie ja ren' zingen en zal kunstfluiter Henk Somer uit Goor een de monstratie verzorgen. Verder is de zanger Gert Hollander uit 't Harde bij Harm te gast. Big Band Apollo De artiesten, die in Harms Farms Piratendisco live tot het luister publiek komen, zullen na de uit zending -om elf uur- nog een uur lang voor de bezoekers van de open dag optreden. Dat gebeurt op het podium bij de studio. Harm oet Riessen zal het pro gramma niet alleen aan elkaar praten, maar het publiek ook zelf met grappen en grollen proberen te vermaken. Na afloop van de eerste uitzen ding op zaterdag, om één uur, treedt op het Van der Dussen plein de Big Band Apollo uit Goor drie kwartier lang op. Dit uit 30 amateur- en professionele musici bestaande gezelschap brengt een gevarieerd repertoir met onder meer rock and roll nummers, composities van James Last en Zuid Amerikaanse mu ziek. Liefhebbers van Latijnse mu ziek kunnen tussen kwart voor twee en half drie helemaal aan hun trekken komen bij het optre den van de band Macondo, die een Chileens-, Peruviaans-, An- tiliaanse bezetting heeft. Van half drie tot kwart over drie is het ■dan de beurt aan De Antonio's. Deze groep, bestaand uit bewo ners van Hengelose Antonius- straat, brengt .smartlappen met een knipoog'. De groep behaalde vorig jaar in Amsterdam de der de prijs op het Jordaanfestival. Grote attraktie tijdens het middagprogramma is de Texaan- se Mexicaan Santiago Jimenez I SANG IA GO JEM EN EZ HARM OET RIESSEN jr., een accordeon-virtuoos uit de Verenigde Staten. Jimenez, die al eens werd genomineerd voor de Grammy Award, zal tus sen half vier en kwart over vier alle muzikale registers open trek ken. Het muzikale gedeelte van het Pleinfeest wordt om kwart over vier besloten met een optre den van het dixielandorkest The Hotdogs, dat tot vijf uur duurt. De Hengelose horeca-onder- nemers leveren een bijdrage aan de happening door verschillende buitenlandse bieren en gebakken mosselen te verkopen. De NS zal met een informatiewagen van de partij zijn en voor 15 gulden twee maanden geldige 60-plus kaarten en proef-dalurenkaarten aanbie den. Gratis naar Oranje In de sportuitzendingen van aan staande zaterdag en zondag zal voor de laatste keer de quizvraag worden gesteld, waarmee vijf gratis kaarten kunnen worden gewonnen voor de kwalificatie wedstrijd tussen het Nederlands elftal en Wales in Amsterdam. Wie een kans wil maken moet za terdagmiddag tussen vijf en zes, zondag tussen half één en één of zondag tussen zes en zeven uur afstemmen op Radio Oost. ma.tmvr. van 7.15-8,12-13,17-I8u en elk heel uur nieuws b «ft 9 O CC markELO zwolle 89.4 D O RADIO I H za.9-!3en 17-18, zo.9-13 en I8rl9u R2 R3 95.6 R4 99.4

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7