Mark Pessink favoriet Super Prestige Holten Ik ben echt bomen gek Tuintips van Eddie Tuinman Eddie Mulder gaat zich specialiseren n Dirk Hoekman grote kanshebber voor Holtense titel Wisselend succes SV Holten Menwedstrijd door regen afgelast HOLTENS NIEUWSBLAD HINDERWET Expositie werk amateurkunstenaars Rekreatiebad Twenhaarsveld 55 55 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1988 De aankondiging van de organisatoren van de vierde Holtense triath- Ion, dat wellicht kampioen Rob Barel wellicht zaterdag aan de start zou verschijnen, was toch wat te voorbarig. Wel aan de start komen beken de namen als Mark Pessink uit Velp, de winnaar van vorig jaar die ook dit jaar weer de beste papieren heeft voor de eindzege, en Frank Huls uit Genderingen, in het verleden al eens winnaar van de halve triathlon in Laren. Ook de nummer drie van vorig jaar Patrick Jansen uit Warns- veld is van de partij. Vooral op het onderdeel lopen is deze atleet ijzer- sterk. Mark Pessink is één van de snelsten van Nederland op het onder deel zwemmen. Verder nog bekende namen als Roymans uit Bladel, de jeugdige Marcel Doomebos uit Deventer, zeer sterk bij het zwemmen, Wieringa uit Putten, Dimmendaal uit het Gelderse Hengelo, Harry Ruumpol uit (vorig jaar nog vijfde), Kemp uit Delden en Johnson uit Amersfoort, allemaal triathlonbeoefenaars die al eens dicht bij de twee uur finishten. De verwachting is dat het parcours-record van Mark Pes sink, 2 uur 9 min. 09 sec. verbeterd zal worden. Bij de Super-Prestige wedstrijd komen ruim 70 atleten in actie, waaronder vijf dames. Voorafgaande aan de Super-presti- gewedstrijd, waarvan de eerste deelnemers op de kwart triathlon om 12.30 uur zullen starten, komen de recreanten op de kwart en acht ste aan de start. Vooral zal de be langstelling uitgaan naar het Hol- tens kampioenschap op de kwart triathlon, waarvan het startschot valt om 09.30 uur, en de achtste tri- ahlon (11.00 uur). Voor het Holtens Als voorbereiding voor de komen de voetbalcompetitie startten de Holtenaren met een 2-1 zeke tegen Raalte. Meer tegenstand bood ver volgens Harfsen. Na een 2-0 achter stand bleek de Holtense formatie toch over betere conditie te be schikken en kon men de stand weer gelijk trekken Afgelopen zondag werd deelgeno men aan de Hooiplukkerstoernooi in Lochem Holten opende met twee overwinningen tegen Tuban- tia (2-0) en de organiserende ver eniging Sportclub Lochem (1-0). Vervolgens werd tegen Eerbeekse Boys een 1-0 nederlaag geleden. In de kruisfinales werd tegen Vogido eveneens een 1-0 nederlaag gele den. In de eindstrijd om de derde en vierde plaats werd van Eerbeek- se Boys verloren na strafschoppen, na een 1-1 stand. Het toernooi werd gewonnen door Lettele. kampioenschap op de .kwart tri athlon staan 35 deelnemers op de lijst. Dirk Hoekman, vorig jaar de grote winnaar, is op het lopen al leen maar sneller geworden en nie mand lijkt hem dan ook van pro longatie van zijn titel af te kunnen houden. De meeste tegenstand zou moeten komen van Marinus Bal- tus, die vorig jaar op het loopon derdeel ver terug viel. Jan Metse- makers de laatste tijd zeer regel matig trainend, zal zeker hoog ein digen. Opvallendste verschijning bij de Holtenaren zal zijn "sterke man" Henk Keizer, die zeker op het onderdeel zwemmen zijn grote supportersschare nodig zal heb ben. Hij heeft de wedstrijden om de titel Sterkste Man er voor laten lo pen om hier zo goed mogelijk aan de start te komen. Bij de achtste triathlon zijn de favorieten Hof huis, Dick Zweers en Gerrit Ste vens. Het volledige programma ziet er als volgt uit: 09.00 uur; le groep recreanten 1/4; 09.30 uur: Holtenaren om Holtens kampioenschap dames 1/4; 10.00 uur: 3e groep recreanten 1/4; 10.30 uur: 4e groep recreanten 1/4; 11.00 uur: Holtenaren om Holtens kampioenschap dames 1/8; 11.20 uur: 2e groep recreanten 1/8; 12.30 uur: le groep Super Prestige wedstrijd 1/4; 13.00 uur: 2e groep Super Prestige wedstrijd 1/4; De finisch van de eerste 1/4 recre ant wordt verwacht omstreeks 11.45 uur; de finish van de eerste Holtenaar 1/4 omstreeks 12.00 uur en om 12.10 uur de finish van de eerste Holtenaar 1/8. De binnen komst van winnaar van de 1/4 Su- Marinus Balt us, de winnaar van het Holtens triathlonkampioenschap in 1986, zal alle zeilen moeten bijzetten om de gedoodverfde favoriet Dirk Hoekman te kunnen verslaan. per Prestige wordt verwacht om streeks 14.30 uur en de laatste deel nemer zal rond 15.45 uur over de finish komen. Kom op de fiets Overigens is het Hetsparcours enigzins aangepast. Ten behoeve van de veiligheid komen de fiet sers elkaar niet meer tegen. De Borkeld zal de gehele dag gedeel telijk afgesloten zijn in verband het het fietsparcours. Door de te verwachten grote publieke be langstelling wordt de Holtenaren aangeraden per fiets naar het Frank Huls uit Gendringen be hoort tot de kanshebbers bij de Su per Prestigewedstrijd. zwembad Twenhaarsveld te ko men. De entree is gratis. De Carna valsvereniging de Fienpreuvers verzorgt het randgebeuren. Door de regenval op zaterdag en zondag zijn de onderlinge men wedstrijden van de vereniging het Aangespannen Paard afgelopen zondag op het paardensporterrein op de Borkeld niet doorgegaan. De wedstrijden zijn nu verplaatst naar zondag 25 september, eveneens op de Borkeld. De wedstrijden begin nen om 10.00 uur; het programma is ongewijzigd. Hagen Hagen of omheiningen vonden hun plaats al in de oudheid. Bij het veroveren van een stukje grond werd dit omheind om on gewenste bezoekers tegen te houden. Passeerde men deze omheining, dan kwam men op eigen terrein. Dit „eigen terrein" wordt nu tuin genoemd. Zo'n omheining bestond toen al uit dikke, stekelige beplanting oj een houtwal. Elke streek heeft zijn eigen kenmerken wat be treft omheinen. Zo ziet men in het oosten van het land conife ren hagen en haagbeuken. Tot voor kort stonden er in het wes ten hoofdzakelijk ligusterhagen en in het noorden meidoornha gen. De haag wordt tegenwoor dig niet meer alleen gebruikt als afscheiding tussen twee tuinen of als bescherming tegen de wind, maar heeft meer functies gekregen. Zoals het voldoen aan de behoefte aan privacy, het dienen als achtergrond voor een border of om een lelijk ob ject aan het oog te onttrekken. Het planten van een haag kan in overleg met de buren precies op de erf af scheiding gebeuren. Zo behoudt iedereen zijn eigen tuinruimte. Een niet gemeen schappelijke haag moet 50 cen timeter uit de erf af scheiding worden geplant. Hierna volgt een lijst van plan ten die als haag gebruikt kun nen worden. Ondoordringbare hagen (meestal met stekels en door nen): Berberis in soorten, mei doorns goede nestelplaats voor vogels), vuurdoorn, bottelroos. Rijkbloeiende randen en hagen (niet strak snoeien vanwege bloeien). Kr enteboompje, Ber beris stenophylla, Deutzia (bruidsbloem), hertshooi, Ker- ria (ranonkel), Ligustrum qui- houi (Chines liguster), weigelia, diverse rozen en spiraea's. Landschapshagen (hagen voor streekaanpassing). Acer cam- pestre(veldesdoorn), meidoorn, haagbeuk, jasmijns, Taxus, brem, gewone spar, krente- boompje. Snel tot vrij snel groeiende ha gen. Thuja occidentalis (levens boom), Cupressocyparis leylan- dii cypres), liguster, spiraea ar- guta. Hagen voor kleine tuinen strak te knippenLiguster, palmboompje, Taxus, Thuja, Berberis thunbergii, veldes- doorn en haagbeuk. Ziektes Velen van u ontdekten dat ziek tes de kop opstaken. Dit komt door de droogte in het voorjaar. De regen in juli kwam te laat. Met name de rozen zijn gevoelig. Hierin is zich het „wit" gaan ves tigen. Een witte meeldauw op bladeren of in de buurt van knoppen. Een ziekte waarvan het niet zeker is dat die volgend jaar terugkomt. Eventuele be strijding kan gebeuren met 500 gram spuitzwavel, 100 gram di- nocap of 200 ml. imazalil. Voor een goef effect dienen de midde len afwisselend te worden ge spoten. Ook wolluis vindt zijn oorsprong in het droge voor jaar. Een witte, wollige luis die aan takken en naalden van de Pseudotsuga Douglas-spam zuigt. Deze luis heet ook wel „Douglas-wolluis" en kan wor den bestreden met 150 ml. endo- sulfan. Terinzagelegging beschikkingen Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaar den welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omge ving te voorkomen op 19 juli 1988 vergunning ingevolge de Hinder wet verleend aan: 1. U-Holding/U-Vlees B.V., Pannebakkersstraat 1-3 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een biologische afvalwaterzuivering aan de Lageweg. 2. Waterleiding Mij. „Overijssel" N.V. Oude Veerweg 1 te Zwolle tot het oprichten en in werking hebben van een drinkwaterpomp station aan de Geskesdijk. 3. de heer G. J. Ulfman, Oude Deventerweg 51 te Holten tot het uit breiden en wijzigen van het veehouderijbedrijf met een onder grondse mestkelder en uitbreiding ligboxenstal. 4. de heer E. D. Veneklaas, Tromopsweg 7 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee- en mestvarkensbedrijf met een mest kelder en de bouw van een veestalling met werktuigenberging. 5. de Maatschap J. en W. M. Nijland, Schapendijk 11 te Holten tot een nieuwe, de gehele inrichting (rundveehouderijbedrijf met opslag van drijfmest in kelders en opslag van dieselolie) omvattende ver gunning. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 29 augustus 1988) op de gemeentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, alsmede in de sporthal 't Mossink (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, ter inzage gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen een beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de ge schillen van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden ingediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening doen. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling, voornoemd. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Bij voldoende belangstelling zal in het seizoen 1988/1989 in het ge meentehuis weer een expositie gehouden worden van werk van Hol tense amateurkunstenaars. In principe wordt iedereen in de gelegenheid gesteld het door hem of haar gecreëerde werk te exposeren, mits het werk van vrij recente datum is (niet ouder dan 5 jaar) en mits het niet eerder in het gemeen tehuis van Holten is geëxposeerd. Geïnteresseerde Holtenaren die een bijdrage aan deze expositie wil len leveren kunnen zich tot 1 oktober a.s. aanmelden (bij voorkeur schriftelijk) bij de afdeling W.O.P. van de gemeente Holten, Smids belt 6, 7451 BL Holten. Vergeet niet te vermelden welke kunstvorm u beoefent en wat u wilt exposeren. In verband met de triathlon is Rekreatiebad Twenhaarsveld op zaterdag 27 augustus a.s. tot omstreeks 16.00 uur voor rekraa- tief zwemmen gesloten. SV Holten SENIOREN Donderdag 25 augustus: Excelsior 3 - Holten 2, 19.00 uur (vertrek 18.00 uur); Holten 3 - Ex celsior 4,19.00 uur; Sp. Lochem 5 - Holten 4, 19.00 uur (vertrek 18.00 uur) Zondag 28 augustus: Holten 1 - WWV 1,14.30 uur; WWV 2 - Holten 2,10.00 uur (vertrek 08.45 uur); Holten 3 - Twente 3,10.00 uur; Broekland 4 - Holten 4, 10.00 uur (vertrek 09.00 uur); Holten 5 - Sp. Lochem 6,10.00 uur; Holten 6 - Sp. Lochem 7, 10.00 uur; De Zweef 8 - Holten 7, 10.45 uur (vertrek 09.45 uur); De Zweef 10 - Holten 8, 10.45 uur (vertrek 09.45 uur); Holten 9 - Witkampers, 10.30 uur; De Zweef 13 - Holten 10, 10.45 uur (vertrek 09.45 uur); RV 3 - Holten 11, 10.00 uur (vertrek 09.00 uur) Holten 12 is vrij. Dinsdag 30 augustus: Sp. Lochem 8 - Holten 7,19.00 uur (vertrek 18.00 uur). Donderdag 1 september: Holten 3 - Broekland 3,19.00 uur. PUPILLEN/JUNIOREN Maandag 29 augustus: DES BI - Holten BI, 19.00 uur (ver trek 18.00 uur). Dinsdag 30 augustus: Holten F1 - Sp. Rijssen Fl, 19.00 uur. Woensdag 31 augustus: W. school Al - Holten Al, 19.00 uur (vertrek 18.00 uur); Holten Cl - SOS Cl, 18.45 uur; Holten C2 - SOS C2,18.45 uur; Holten D2 - Markelo D2,18.45 uur. Donderdag 1 september: Holten Al -Excelcior Al, 19.00 uur. Blauw Wit SENIOREN Donderdag 25 augustus: Blauw Wit 1 - Nieuw Heeten 1,19.00 uur; Blauw Wit 2 - Nieuw Heeten 2, 19.00 uur; SVZW 3 - Blauw Wit 3, 19.00 uur (vertrek 18.00 uur). Zaterdag 27 augustus: ZW '56 - Blauw Wit 1, 14.30 uur (vertrek 13.15 uur); Blauw Wit 2 - SVZW 2, 14.30 uur; Blauw Wit 3 - Eefde 3, 12.45 uur; Blauw Wit 4 - Eefde 4, 12.45 uur; DES 5 - Blauw Wit 5.12.45 uur (vertrek 11.45 uur) DES 7 - Blauw Wit 6,12.45 uur (ver trek 11.45 uur); Blauw Wit 8 - DES 14.30 uur). Dindag 30 augustus: Blauw Wit 1 - SC Rijssen 1, 19.00 uur; Blauw Wit 2 - SC Rijssen 2, 19.00 uur. PROGRAMMA SPORTHAL 't MOSSINK Voor de week van 27 augustus tot en met 2 september 1988 Zaterdag 10.00-12.00 volleybalver eniging Boemerang (Va hal) 14.00-16.00 volleybalvereniging Boemerang (Va hal) Maandag 20.00-22.00 badmin tonclub Holten (Va hal) Dinsdag 16.30-22.30 Mintonette 22.30-23.45 Blauw-Wit Voor reservering van nog vrije uren in het bovengenoemde week einde. kan men zich a.s. vrijdag van 12.00-22.00 uur rechtstreeks wenden tot de beheerder (sporthal, tel. 6 31 80). Overige reserveringen uitsluitend via het gemeentehuis (afd. welzyn, tel. 6 16 66, toestel 722). Woensdag 31 augustus: SVZW 5 - Blauw Wit 5, 19.00 uur (vertrek 18.00 uur); Blauw Wit 7 - SVZW 7,19.00 uur. PUPILLEN Alle Blauw Wit pupillen worden za terdag 17 augustus om 09.45 uur in clubhuis 't Vletgoor verwacht om kennis te maken met hun nieuwe leiders en trainers en tevens om het startprogramma (mogelijk met aanvulligen/wijzigingen) door te nemen. Daarna gaan de pups de wei in om te trainen en het spelen van een paar mini-partijtjes. Nieu we leden zijn van harte welkom. Een echte bomengek noemt hij zichzelf. Hiernaast vindt u voorlopig voor het laatst de Tuintips van Eddie. Hovenier Eddie Mulder voorzag u twee jaar lang van allerhande praktische informatie omtrent de tuin, maar geeft nu even de studie de voorrang. Om zijn vader te kunnen opvolgen in het hoveniersbedrijf moet hij het middenstandsdiploma halen en in het najaar knoopt hij daar ook nog een cursus boomverzor ging en boomchirurgie aan vast. „Ik moet dan ook een punt achter de rubriek zetten en ook minder tijd kunnen besteden aan mijn grote hob by, de muziek. Erg jammer, want je kreeg altijd erg leuke reacties op die stukjes. Ook van mensen die me helemaal niet kenden. En ik ken ze die alle stukjes hebben uitgeknipt er een een boekje van hebben gemaakt. Daarom wil ik, wanneer de studie achter de rug is, ook graag weer opnieuw beginnen met kersverse informatie. In dit boeiende vak raak je nooit uitgeleerd." „De aanleg van de tuin vormt meestal de sluitpost op de begro ting" weet Eddie Mulder na twee jaar als tuinarchitect en hovenier in Holten te hebben gewerkt. En hoewel hij dat erg jammer vindt, heeft de beginnende ondernemer daar ook wel begrip voor. „Toch kun je het zo duur maken als je zelf wilt" vindt de tuinman van Hove niersbedrijf G. Mulder Zn. die binnenkort zijn vader gaat aflos sen. „Duur wordt het natuurlijk wanneer je allerlei exclusieve plan ten en veel hout erin wilt. Maar het kan ook met eenvoudiger midde len." In zijn tuinontwerpen ver werkt Eddie zoveel mogelijk de wensen van zijn opdrachtgevers. „Ik teken alles uit en lever daarbij een kostenopzet. Aan de hand daarvan kan men besluiten of het doorgaat of niet. En vaak kunnen we er ook nog wat aan sleutelen. Een goed advies is toch wel belang rijk bij de aanleg van een tuin. Trouwens ook bij het onderhoud van de tuin moet men deskundig te werk gaan. Het snoeien bijvoor beeld moet op het goede moment en op de juiste manier gebeuren. Vooral vruchtbomen vragen een zorgvuldige aanpak. Een ander punt was het al dan niet gebruiken van bestrijdingsmiddelen. Daar moet je heel voorzichtig mee zijn want één druppel is soms al teveel. Ik ben niet zo'n voorstander van vergift, maar soms moet je wel spuiten. Als een ziekte nog mini maal is, bijvoorbeeld wat 'wit' in de rozen, knip het dan gewoon weg. Maar is het al heel ver gevorderd, dan helpt soms alleen de spuit nog." Praktisch „In mijn tuintips heb ik gepro beerd op dat soort praktische za ken de nadruk op te leggen en ik merk ook dat men ze gelezen heeft. Hovenier Eddie Mulder op een van zijn vaste onderhoudsklussen bij het politiebureau. Vooral bij mijn vaste onderhouds klussen her en der in Holten werd ik daarover nogal eens aangescho ten. Ik ben dan niet te beroerd om de mensen een goed advies te ge ven. Zelf had ik er ook best plezier in om alles eens op schrift te zetten. Mis schien dat ik de bijdragen nog eens bundel. Voor een dialezing heb ik al eens een boekje samengesteld met tekeningen en bijschriften van eigen hand. Daar ben ik best wel trots op. Als het mogelijk is, begin ik na mijn studie ook weer. Door de cursus boomverzorging en boom chirurgie leer ik er toch weer een heleboel dingen bij. Ik houd echt van bomen, maar ook daar is het soms beter rigoreus te kappen. Wanneer ik in De Haar zie hoe ver het bacterievuur de lijsterbessen al heeft aangetast, dan is er maar één oplossing: kappen voordat ook de andere bomen worden aange tast. Maar over het algemeen heeft een zieke oude boom evenveel recht op verzorging of chirurgie als een mens: Het lij kt mij een heel leu ke uitdaging, die cursus."

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5