De atarthypotheek Rabobank S Wielrenners razen door centrum Holten 'Bruine Vloot' trotseert komende maanden weer woelige baren ■gRANRjg? m8M met extra lage rente! vanaf Sprintzege voor Wolthuis Publiek kan roemruchte verleden aan den lijve ondervinden - Bel voor een afspraak HDLTENS NIEUWSBLAD Jeerlandii weg naar Jenemark De markante 'Bruine Vloot' is al jaren van onze binnenwateren verdwenen. Toch is het mogelijk de romantiek en het avontuur die aan het zeilen met platbodems verbonden waren opnieuw te beleven. Het blijft een unieke ervaring in strijd met 'de elementen' de ruwe baren te trotseren. Brandaris Zware Shag en de Brandaris Hanzestad Compagnie uit Kampen stellen van 2 juli tot 11 september het Nederlandse publiek in staat het roemruchte verleden van de binnenvaart aan den lijve te ondervinden. De zeilliefhebber heeft de keuze uit een weekendtocht, een driedaagse museumtocht, een weektocht en een veertiendaagse trip. De driedaagse reis wordt alleen in augustus gehouden. De weekendtocht brengt de deelnemers van Kampen naar een van de oude Zuiderzeehavens Urk, Enkhuizen, Hoorn, Medemblik of Lemmer en terug. De precieze bestemming hangt uiteraard af van de windrichting. De museumtocht besteedt aandacht aan de historische en culturele aspecten van de oude Zuiderzee. In deze driedaagse tocht wordt dan ook een aantal bekende musea aangedaan. Paradepaardjes van het programma zijn de week en veertiendaagse tocht. De weektocht laat de zeilers zwerven over de Waddenzee. De veertiendaagse tocht brengt de deelnemers naar Deense wateren. De vloot van de Brandaris Hanzestad Compagnie bestaat uit 27 fraai gerestaureerde tjalken, schoeners, klippers en aken. De gehele vloot was op koninginnedag nog te bewonderen tijdens het bezoek dat Koningin Beatrix aan de IJsselstad Kampen bracht. Van oorsprong zijn de zeilen vai deze boten wit geweest. Het gebruik van het conserveermiddel 'cachout' zorgde er voor dat ze een bruine tint kregen. Vandaar dat deze boten ook wel 'bruine boten' worden genoemd. Het zijn alle platbodems: een kiel ontbreekt. De meeste 'bruine boten' zijn tussen 1880 en 1920 gebouwd en deden dienst als vracht- of vissersboten Ze vervoerden een heel scala van produkten over de Nederlandse binnenwateren en de Zuiderzee. Na het gereedkomen van de Afsluitdijk (1933) ging net snel bergafwaarts met de Hollandse bruine- zeilvloot. Nog geen twintig jaar later waren de schepen zo goed als verdwenen van de 5,7 Gaardenstraat 32 7451 CW Holten Tel. 05483-6 22 55 Nederlandse wateren. Rond de havens van de voormalige Zuiderzee lagen de schepen weg te rotten. Gelukkig wist een aantal schippers het tij op het nippertje te keren. Eén van hen was Toon Slurink, nu directeur van de Brandaris Hanzestad Compagnie. Hij kocht het casco van het schip „De tijd zal het leren" en herstelde het in oude glorie. De meeste nieuwe eigenaars gebruikten hun boot als 'charterschip'. Een echt origineel idee was dit niet, want de eerste charter dateert reeds van 1873. Op het moment verdienen ruim vijfhonderd mensen hun brood met het verhuren van hun platbodem. De schepen en schippers van de Brandaris Hanzestad Compagnie zijn dan ook helemaal ingesteld op het varen met gezelschappen, of die nu uit ervaren zeilers bestaan of uit mensen die nog nooit een stap aan boord van een zeilschip hebben gezet. Aan boord is er voor ieder wat wils. Maar een tocht op een historische platbodem hoeft niet alleen een pleziertocht te zijn. Want er gebeurt veel aan boord. Het is mogelijk, en soms zelfs noodzakelijk, de schipper en zijn helpers bij te staan bij het hijsen van de zeilen, het overstag gaan, of het aanhalen van de schoten. Alles is vrijblijvend. Lekker luieren mag en kén ook. De voormalige laadruimte van het schip is namelijk omgetoverd tot een gezellige ruimte met eigentijds comfort. Kombuis, eettafel en scheepskooien; alles uitgekiend tot op de vierkante centimeter. Voor de zevende maal houdt de Enkhuizer Hardzeil Commissie (EHC) de Brandaris Bolkoppenrace. Net als vorig jaar kan ook het publiek zelf als bemanningsüd hieraan deelnemen. De Brandaris Bolkoppenrace wordt het ene jaar voor de kust van Enkhuizen en het andere jaar voor die van Stavoren gevaren. Dit zeilspektakel is een symbolische strijd tussen de 'gewesten' Holland en Friesland. Verschillende klassen strijden mee om de eer: skütsjes, gemeten lemsteraken groot, gemeten lemsteraken klein en ongemeten jlemsteraken, tjalken en aken groot, tjalken en aken klein, botters, staverse jollen en overige visserij schepen. Iedere klasse kent zijn eigen prijswinnaar. Daarnaast is er ook het Holland- Friesland klassement. Het winnende gewest verovert de Holland- Friesland Bokaal. Verleden jaar namen ruim 120 'bruine boten' deel aan de race en dit jaar worden nog meer inschrijvers verwacht. De strijd werd uiteindelijk gewonnen door het gewest Holland. Dit jaar vindt het spektakel plaats op zaterdag 1 en zondag 2 oktober voor de kust van Enkhuizen. Volop actie op het water dus, maar ook aan de wal bruist het van de activiteiten. Zo stelt het Zuiderzeemuseum voor een gereduceerde prijs de poorten van haar Buitenmuseum open. Ook is er op de vaste wal aandacht voor vis roken, netten boeten, zeil maken en tal van andere oude ambachten. Er is volop muziek, een filmprogramma aan de oude Stadsgracht, rondvaarten en ga zo maar door. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllt Geïnteresseerden voor deelname aan de tochten kunnen zich aanmelden bij de Brandaris Hanzestad Compagnie, postbus 5, 8260 AA Kampen. Dit geldt ook voor individuele deelnemers aan de race. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll geld en goede raad Zelden zal het tempo in de Ronde van Holten voor amateurs zo hoog hebben gelegen als afgelopen vrij dag. In een razend tempo werkten de deelnemers hun tachtig kilo meter door de kom van Holten af. Met als grote animator de Giant- ploeg van ploegleider Arie Has sink, werd het tempo zo hoog ge houden dat er nauwelijks ruimte was voor serieuze ontsnappingen. Eén man profiteerde dankbaar van het vele werk van de jongens van Hassink. Nico Wolthuis uit Hardenberg doorkruiste met een daverende eindspurt de plannen van de Giant-renners. Die moes ten nu genogen nemen met een tweede plaats voor Han Vaanhold en een derde plek voor de ervaren Herman Snoeyink. Ook zonder de winnaar van vorig jaar Piet Kleine, die op het laatste moment moest afzeggen, had de Ronde van Holten een sterke be zetting. Reden waarom de Giant- ploeg zo gebrand was op een win naar uit eigen gelederen, was het bezoek van een aantal vertegen woordigers van de sponsorende Taiwanese fietsenfabriek. Die kre gen een aantrekkelijke koers voor geschoteld rondom een kermis vie rend Holten dat weer massaal was uitgelopen. Menigeen langs de rou te had weer de tuinstoelen buiten gezet en volgde onder het genot van een koel drankje het verloop van de koers. Allereerst beulden de dames zich af op de verraderlijke Pastorie straat, die met het valse plat voor veel deelneemster een zware opga ve vormde. Nadat eerdere ont snappingen van o.a. Agnes Looh- nis uit Haaksbergen teniet waren gedaan, leek Suzanne Lange in de laatste ronde een beslissende voor sprong te nemen. Met een laatste krachtsinspanning eiste Moon de Waal uit Gouda toch nog de zege voor zich op voor Leontien van Moorsel uit Boekei en Ingrid Ha- ringa uit Amsterdam. De leiders- Het jagende peloton liet niemand ontsnappen. prijs ging naar Suzanne Lange, die constant in de aanval was, maar op het laatst net tekort kwam. Amateurs Ook de amateurs ontketenden een hels tempo, waarbij al snel de eer ste rijders moesten afhaken. Voor speaker Ben Roessink was het hard aanpoten, want de ene vluch ter was nog niet achterhaald of de volgende ontsnapping diende zich alweer aan. De met een encyclope dische kennis van het amateurveld gezegende spraakwaterval vulde de tussenliggende seconden met reclame van de Holtense midden stand die de premiepot weer rijke lijk gevuld had. Van een beslissen de ontsnapping kwam het niet aangezien de meeste vluchters- groepen te groot waren. Met de mo toren van de MAC De Holterberg voorop diende zich tegen tienen dan ook de massasprint aan, die a la Van Poppel met overmacht werd opgeëist door Wolthuis. De volledige uitslag: 1. Nico Wolt huis (Hardenberg), 2. Han Vaan hold (Haaksbergen), 3. Herman Snoeijink (Denekamp), 4. Eödy Reimerink (Harbrinkhoek), 5. Rob Niekolaas (Almelo), 6. Edwin Op- hof (Geesteren), 7. Arjan Vinke (Kampen), 8. Jan Spijker (Kam pen), 9. Henk Schipper (Heino) en 10. Reinier Hassink .(Neede). DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1988

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 9