"Afscheid van politie valt me niet zwaar" kinderen om te gaan" "Ontzettend leuk Interkerkelijk recreatiewerk Uit buiten Holten Nieuwe sponsor voor brandweer Bruggeman vindt het welletjes: Tuintips van Eddie ITiet bedankt! Peuterleidster Ingrid Morsink: Ingezonden Diessenplas Puzzelrit in vakantie HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 28 JULI 1988 5 Altijd met plezier gewerkt en :elden of nooit narigheid mee gemaakt. Toch vindt wacht meester eerste klas J.B. (Jan) Eruggeman het na tien jaar narechaussee en 27 jaar rijks- pditie welletjes. "Het af- sdieid van de politie valt me net zwaar" weet de geboren Almeloër nu al. "Wanneer je wat ouder wordt, merk je toch wel dat je al een leven lang dig in, dag uit onregelmatige densten draait. Nee, het gaat ne niet aan het hart." Per 1 au- gistus zal Bruggeman zijn ex- ollega's nog vaak tegenko- nen (hij woont tenslotte bijna pal naast het politiebureau), naar dan wel als natuurschil- der of tuinier. Een gesprek net de man die het politie-uni- fjrm verkoos boven het pries terhabijt. Jan Bruggeman voelt zich ver bonden met het oosten. Als ioon van een rijkspolitieman verd hij in 1931 in Almelo ge boren. Toch trad hij niet auto matisch in dè voetsporen van zijn vader. Vier van zijn tiener jaren bracht hij door temidden van de paters in een Tilburgs semenarie. Een roeping die hij uiteindelijk toch maar naast zich neerlegde. "Ik keek in die tijd liever naar de rokken, dan dat ik er zelf een aan had" lacht hij nu breeduit. Het alternatief was de dienstplicht, maar ook daar had de jonge Bruggeman al snel genoeg van. "De hele dag schutterspuntjes graven en met je buik in de rotzooi was ook niets voor mij. Na drie maanden heb ik bij de Konink lijke Marechaussee gesollici teerd en werd als beroeps aan genomen. Wel koos ik meteen voor de politionele kant, want van dat militaristische gedoe moest ik niets hebben. Boven dien was het werk bij vreemde lingenpolitie en de passencon- trole op internationale treinen veel interessanter. Tien jaar lang droeg Bruggeman het uni form van de marechaussee, achtereenvolgens in Groenlo, Aalten, Winterswijk en Olden- zaal. In 1961 haalde hij in zijn vrije tijd het politiediploma en werd tot wachtmeester bij de rijkspolitie in Goor benoemd. "Er was toen een groot gebrek aan politiemensen en ik had ook zo bij de gemeentepolitie in Emmen of Vlaardingen kun nen beginnen, maar mijn vader haalde mij over om toch voor de rijkspolitie te kiezen. Met mijn dertig jaar was ik de jong ste in Goor, maar toen ik acht jaar later vertrok was ik dat nog steeds. Destijds was er he lemaal geen animo voor het po litiewerk en daardoor zitten we nu nog met een groot gat in de leeftijdsopbouw. Hier in Hol ten werk ik voornamelijk met jonge mensen. Die fout wordt op het ogenblik trouwens weer gemaakt. Over een aantal jaar mis je weer een bepaalde leef tijdscategorie in het politie korps." Verkeersdienst Van zijn overstap naar de Alge mene Verkeersdienst van het korps Rijkspolitie in Drieber gen had Bruggeman al snel ge noeg. Vooral toen hij enkel en alleen nog bezig was met snel heidscontroles op de toen ook al bestaande verkeersknelpun ten. Toen men hem ook nog probeerde over te halen om naar het westen te verhuizen, had hij het gauw bekeken. Bruggeman wilde terug naar het oosten en koos na drie jaar verkeersdienst in 1971 voor Holten. Daar kon hij "van het hele varken eten" oftewel met alle facetten van het politie werk in contact komen en dat leek hem toch heel wat aan trekkelijker. Toch maakte hij nog één keer een overstap. Van 1978 tot 1981 was hij rayon commandant in Rossum. "Een miskleun" bekent hij nu. 'Voor al mijn kinderen hadden het er moeilijk mee. Die moesten al hun kennissen in Holten ach terlaten. Bovendien was Ros sum wel erg klein. Je zit dan zo op eikaars lip en als politieman is dat helemaal vervelend." Hij bedacht zich dan ook geen moment toen de toenmalige groepscommandant Van Heun Politieman Jan Bruggeman (57) met de VUT: "In Holten heb je veel medewerking van de bevolking." hem aanbood zijn oude werk in Holten weer op zich te nemen. In de bezetting van twaalf heeft Bruggeman als specifie ke taken de jachtaangelegen- heden en de winkelsluitings wet. "Dat is grotendeels admi nistratief werk hoor" stelt hij de verslaggever gerust. "Stro pers kom je hier al bijna niet meer tegen. Misschien is het vlees wel te goedkoop tegen woordig. En die winkelsluiting wordt ook maar heel zelden overtreden. Maar wanneer het gebeurt, moetje natuurlijk wel optreden. Nee, over het alge meen is het in Holten wel rus tig. Zeker niet crimineel. Je ziet ook dat wat er gebeurt vaak door niet-Holtenaren wordt gedaan. Een voordeel is ook dat je hier veel medewer king krijgt van de plaatselijke bevolking. Die verhouding is prima, hoewel ik me wel eens afvraag of ze me gemist hebben toen ik drie jaar naar Rossum was. Die gemoedelijkheid hier kan ik wel waarderen. Mijn vrouw en ik blijven hier ook wonen. De kinderen zijn de deur uit en nu kunnen we er nog volop van genieten. Ik tui nier graag en twee jaar geleden heb ik een cursus olieverfschil deren gevolgd. Dat moet ik ook kunnen, dacht ik toen ik werk van cursisten zag. Ik zal dan ook vaak in de natuur te vin den zijn. Ook de Stichting Sociaal Cul tureel Werk kan bogen op de hulp van een groot aantal vrij willigers, werkzaam bij de vele verschillende activiteiten. Een van die vrijwilligers is Ingrid Morsink. Zij steek een deel van haar vrije tijd in peuterspeel zaal Het Kolnus, een onderdeel van de stichting. Het peuter- werk is Ingrid niet vreemd; door haar KVJV-opleiding (Kinder- en Jeugd Verzorging) weet ze wel het een en ander van kinderen af. Vrijwilligerswerk bij de stichting doet Ingrid Morsink al vanaf haar vijftiende toen ze betrokken raak te bij kleuterclubs, kinderclubs, kindervakantieweken en ook bij de oprichting van de 'Club van ge handicapte kinderen', die inmid dels uitgegroeid is tot de soos Woeptidoe. Ingrid neemt het vrij willigerswerk serieus. Tk doe het al een jaar of tien en vind het ontzet tend leuk om met kinderen om te gaan. Creatieve en originele dinge tjes bedenken om te maken, daar hou ik wel van". Al bijna vier jaar is ze present als leidster van een peuterklas. Twee keer per week komen de zeventien peutèrs van de groep die ze samen met Elly Aanstoot onder haar hoe de neemt naar Het Kolnus aan de Hoffestraat. "In totaal zijn er drie groepen peuters; misschien komt er een vierde groep bij, als daar voor genoeg aanmeldingen zijn". Als het Dorpshuis klaar is verhuist de peuterspeelzaal daar naar toe. "We hopen er in het vooijaar van '89 in 'te kunnen. Dan kunnen we beschikken over een eigen buiten speelplaats. Het leuke is dat dan alles op kinderhoogte gemaakt wordt, de ramen bijv. zodat de peu ters naar buiten kunnen kijken". Ingrid Morsink temidden van 'haar peuters'. de basisschool gaan. Ik hecht me aan de kinderen van mijn groep en ik herinner me ze ook heel lang. Elk kind heeft wel iets dat je bijblijft. Maar aan de andere kant ben ik ook nieuwsgierig naar wie er straks in de groep komen", vertelt Ingrid. Ze zal het weten op maandag 5 sep tember, want dan gaan de deuren van Het Kolnus weer open. luis die aan de takken en naalden van de Pseudotsuga (douglas spar) zuigt. Deze luis heet dan ook Dou- glas-wolluis. Men kan hem bestrij den met 150 ml. endosulfan in de zomermaanden. Wel enkele malen spuiten. De aantallen grammen of liters gelden per hectare grond. Twee jaar geleden begon ik met Voorbereiding Het werken met peuters vergt veel voorbereidingen, die thuis gedaan worden. "Je moet dingen knippen Het onderhoud van de tuin gaat deze maand, ondanks de vakantie, gewoon door. Gras maaien, kanten knippen, schoffelen of wieden, het moet gebeuren. Ook uitgebloeide bloemen verwijderen is belangrijk. Dat bevordert de knopvorming. Na regenbuien kan het opbinden van vaste planten van belang zijn. Anders gaan ze overhangen of het schrijven van deze tuintips, waaien om door de wind. Bijmes- Hoewel ik mijn vakdiploma's be ten kunt u om de vijf tot zeven we- zit, raak je in dit vak nooit uitge- ken doen met NPK 12+10+18 leerd. Reden om mijn studie voort chloorarm. te zetten. Wanneer u deze rubriek Door de droogte in het voorjaar trouw hebt gelezen, weet u dat bo- of tekenen, zodat de peuters daar- kunnen nu ziektes de kop opste- men mijn speciale voorliefde ge- mee bezig kuimen. Wij doen niet al- ken Ik schreef eerder dat be- nieten. Ik gan dan ook de cursus s, is eTj* belangrijk dat ze zelf paa]d ongedierte een hekel heeft boomverzorging en boomchirurgie veel doen. Maar de kinderen mo- aan een natte straaj Regelmatig volgen. Daarnaast wil ik het mid- gen wel zelf weten of ze iets wel of sproeien kan dan ook helpen. Met denstandsdiploma halen om het met willen doen, het spelen is name de rozen zich bedrijf van mijn vader over te ne- nooiüzaar. gaan vesfjgen Dit een ^tte men. En ik wil weer wat meer tijd En voor het spelen is speelgoed no- meeidauw op de bladeren of in de besteden aan mijn grote hobby: de dig. "Bruikbaar speelgoed kunnen buurt van de knoppen. Het,is zeker muziek. Daarom zet ik nu een punt we best gebruiken, maar het moet dat deze ziekte volgend jaar auto- achter mijn rubriek. Ik wil u alle- nog wel goed zijn. Laatet kregen we matisch terug komt. Bestrijden maal bedanken voor het in mij ge- bij v. een hele mooie skelter en een kan eventueel met 500 gram spuit- stelde vertrouwen en voor alle leu- kindertractor voor buiten, dat is zwavel, 100 gram dinocap of200 ml. ke reacties die ik op deze rubriek heel leuk Inmiddels is de peuter- imazalil. v00r een goed resultaat heb gekregen. Wanneer alles goed speelzaal gesloten; een aantal kin- moeten die middelen afwisselend verloopt kom ik over twee of drie deren verhuist in het nieuwe sei- worden gespoten. jaar terug met kersverse informa- zoen naar de basisschool. Tk vind Qok wolluis is een gevolg van het tie. Bedankt en tot ziens, het jammer als er een of meer naar <jj0ge voorjaar. Een witte, wollige Eddie De Diessenplas was tijdens het Fol- klorefestival het 'internationale restaurant' waar alles mogelijk was. Bescheidenheid en meer dan honderd procent dienstbaarheid. Voor de tweehonderd extra buiten landse gasten was geen moeite te veel. En dat drie maal op een dag. Zo zou je de perfecte organisatie van het eetfestijn in de Diessenplas het best kunnen beschrijven. Een organisatie die openstond voor an dere wensen, snelle improvisaties (waarbij we denken aan een mid dag in Ommen die door de hevige regenval moest worden afgelast en waarop de Hongaren na een snel telefoontje naar de Diessenplas toch binnen anderhalf uur een warme maaltijd kregen voorge schoteld). Dit is maar één enkel voorbeeld, maar het typeert de instelling van de Diessenplas-medewerkers vol doende. Als begeleiders van de Egyptenaren, Hongaren, Portuge zen, Tsjechen en Turken willen we langs deze weg nog eens onze waardering laten blijken. Hoe fan tastisch goed en gezellig het was. Namens al die eters danken we alle medewerkers hartelijk voor hun inzet. Dinie EngeL Marian Laarhuis, Joke Voordes, Simon Vuuregge en Joke en Riemko Berends. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D, 1. aan de heer P. Janssen vergunning verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in het pand Kerkstraat 28; 2. aan de heer M. Drijer te Bilthoven vergunning verleend voor het kap pen van bomen bij het perceel Vianenweg 91; 3. VERLEENDE KAMPEEREXPLOITATIEVERGUNNINGEN: - aan J. G. van Lindenberg voor bungalowpark .De Lindenberg"; - aan mevr. H. Koopman-Aanstoot voor 5 zomerhuisjes op het zomer huisjesterrein .De Borkeld"; - aan J. Wiggers voor 4 zomerhuisjes op het zomerhuisjesterrein .De Borkeld"; - aan AEGON Rekreatie b.v. voor vakantiepark .Twenhaarsveld"; - aan W. H. Veneklaas voor camping .De Holterberg"; - aan Camping Unie b.v. voor bungalowpark/camping .De Prins"; - aan maatschap Stam voor een camping bij Schreursweg 3; 4. aan MAC «De Holterberg" vergunning verleend voor autocrossen. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentese cretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op maandag 1 augustus 1988 van 19.30 uur-20.30 uur in het gemeentehuis (ingang Kerkstraat). Verplaatsen warenmarkt In verband met het te houden Dorpsfeest in de week van 25 tot en met 29 juli a.s. zal op vrijdagmiddag 29 juli a.s. de markt niet kunnen wor den gehouden op de Smidsbelt. De markt wordt op 29 juli a.s. tijdelijk verplaatst naar de Tuinstraat (ge deeltelijk) en de Boschkampsstraat (gedeeltelijk) aan één zijde van de weg. Het programma van het interker kelijk recreatiewerk heeft voor de week van 30/7 urn 5/8 als thema: natuur en milieu. Het programma ziet er als volgt uit: za. 30/7; Kennismakingsavond aan vang 20.00 uur, gratis, zo. 31/7: Kampdienst aanvang 10.00 uur. ma. 1/8: Levend Stratego aanvang 1430 uur f 1.- di. 2/8: Dierengeluidenspel aan vang 23.00 uur f 1.- wo. 3/8: Kookmiddag aanvang 14.30 uur f 1.- do. 4/8: Picknick aanvang 11.00 uur i 1.-; Lijnbal aanvang 15.00 uur f 1.- Volleybal (min. leeft. 12 jr.) aan vang 20.00 uur f 1.- vr. 5/8 Fotospeurtocht aanvang 14.30 uur f 1.-. Van maandag t/m vrijdag zijn er van 10.00 tot 12.00 uur kindermor gens. Kosten f 0.50. Iedereen is wel kom in de recreatietent, dus ook Holtenaren Op woensdagavond 3 augustus houdt MAC De Holterberg een Va- kantiepuzzelrit per auto voor ie dereen. De uitzetters hebben het niet al te moeilijk gemaakt zodat iedereen er plezier aan kan bele ven. De 30 kilometer lange route voert de deelnemers door de fraaie omgeving van Holten. De start is om 19.00 uur bij café De Biester aan de Stationsstraat 10. Vanaf 18.30 uur kan men zich daar laten inschrijven. Deep River Woensdag 3 augustus treedt in o- penluchttheater De Zandkuil in Lochem het Deep River Quartet op. Vanaf 14.30 uur nemen Dick Rietveld (eerste tenor), Kees Hen driks (tweede tenor), Siebe Vink (bas en contrabas) en Wout Bijker (bariton en gitaar) het publiek mee op een "sentimental journey" langs de muziek uit de jaren dertig en veertig. Film In de schouwburg in Lochem draait dinsdagavond 2 augustus de film Ironweed voor bezoekers van 16 jaar en ouder. Aanvang om 20.00 uur. De brandweer in hun nieuwe Enkcoshirts, geflankeerd links door F. Ek- kel, verkoopleider en rechts door J.H. Kalf sterman, directeur. Niet alleen de sportverenigingen worden door het bedrijfsleven ge- sponsored, ook de vrijwillige brandweer in Holten heeft zich ver zekerd van een sponsor. Sinds kort presenteren de brandweerlieden zich bij sportevenement in unifor me shirtjes van de firma Enkco. Of het nu aan de nieuwe shirts ligt is niet bekend, feit is dat de brand weerliedenbij verschillende evene menten vooraan zijn geëindigd. Zo werden zii winnaar van de Zes kamp en derde bij het buurtwater- polotoernooi terwijl zij bij de regio nale voetbalwedstrijden van de brandweercorpsen de eerste prijs in de wacht wisten te slepen. Hopelijk zijn de successen vSn de brandweermensen aanleiding voor het gemeentebestuur om op korte termijn een nieuwe brand weerga rage te 'sponsoren', dan is het bij de brandweer helemaal voor de bakker.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5