"Wat mooi, wat mooi..." ;r 1 kf "Voor een praatje is geen tijd meer" helaas FOLKLOREFESTIVAL LAAT DIEPE INDRUK NA IN HOLTEN Vrijwilliger Stam van Tafeltje Dekje: Hans Wissink exposeert in Deventer HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 21 JULI 1988 Het zit er weer op. Tien dagen lang was Holten het middelpunt van de folkloristische wereld. Uit vijf werelddelen waren ze naar Holten afgereisd: de Zuid-Koreanen, de Thais, Colombia- nen, Egyptenaren, Antillianen, Turken, Hongaren, Tsjechen, Polen, Joegoslaven, Portugezen, Oostenrijkers en de eigen boe- rendansers. Dat een dik tevreden organisator Dick Plekkenpol van het Folklorefestival Holten hét een "schitterend feest" vond, kunnen we ons voorstellen. Maar hoe kijken de begelei ders en begeleidsters van de buitenlandse groepen terug op een druk weekje regelen en organiseren? Nog maar amper bekomen van alle indrukken vroeg het Hol- tens Nieuwsblad deze o zo belangrijke mensen naar hun erva ringen en naar de indrukken die de gasten van verre hebben meegenomen. Het verhaal van dikke voeten, tranen bij het af scheid, hese stemmen en chronisch slaapgebrek, maar bovenal het verhaal van een onvergetelijk evenement. Ereburger ontzettend leuke en vooral interes sante ervaring. Gelukkig hebben we alle kleine probleempjes kun nen oplossen, maar ik was wel zo ontzettend moe dat ik de afloop van het festival niet meer heb mee gemaakt Gelukkig zijn er de nodi ge adressen uitgewisseld zodat ik mijn ervaringen nog eens kan uit wisselen met de nieuwe Koreaanse vrienden. Familie erbij Het komt niet vaak voor, maar wanneer ze de week met haar Co lombiaanse groep Otrora moet be schrijven, staat Henny Stukker even met de mond vol tanden. "Ik heb er geen woorden voor" klinkt met een hese stem die getuigt van een met veel gezang doorspekte af scheidsavond. Ondanks het chro nische slaaptekort verhaalt zij van een voor haar onvergetelijke week met de sympathieke gasten van "Wat mooi, wat mooi." Herman Jansen kan er nog niet over uit. De begeleider van de Oostenrijkse groep uit Grosshoflein heeft er met zijn gezin een uiterst drukke week op zitten, maar tekent meteen weer voor een volgende uitgave van het Folklorefestival. "Man, zo iets maak je toch maar zelden mee. Als je ziet hoe dankbaar die gasten zijn, dan is geen moeite je te veel." Bij de familie Jansen aan de Hout weg was het vorige week knap druk. Naast twee Oostenrijkers vonden ook drie Joegoslaven er een gastvrij onderdak. Herman Jansen vond het allemaal zo mooi, dat hij er ook nog eens een dag tochtje naar Amsterdam aan vast knoopte met de Joegoslavische groep. "Ik geniet daar echt van" be kent de Holtenaar die zich sinds het Folklorefestival ereburger van Grosshoflein mag noemen en wat ambtsketting betreft nu kan con curreren met Holtens burgervader. Dikke voeten "Ik heb heel wat afgesjouwd, maar die dikke voeten heb ik er graag voor over. Ik had er nog wel negen dagen bij aan willen plakken." Diny Engel begeleidde de Tsjechi sche groep uit Trecin en vindt dat ze daarmee enorm geboft heeft. "Wat een leuke, spontane mensen. Stuk voor stuk schatten van men sen." In de week dat Diny Engel de groep Druzba begeleidde, ont stond er een hechte band. Samen met cameraman Willy Piechnick, die het hele festival op de gevoelige band vastlegde, zorgde zij dan ook voor een denderende afscheidsa vond in het gymnastieklokaal aan de Vrijheidslaan, waarbij de Tsje- Annet Jansen:Ontzettend moe". chen niet allen blij verrast werden met een videoband vol hoogtepun- het zo verre Zuidamerikaanse con- ten, maar ook allemaal een voor de Dijkerhoekse molen genomen groepsfoto kregen aangeboden. Het afscheid viel Diny Engel moei lijk, maar op uitnodiging van Druz ba verblijft zij volgend jaar vier da- Helen Hogeslag: "Erg beleefd". gen lang in Trecin voor een onge twijfeld emotioneel weerzien. Dolfinarium Een van de groepen die zich al met een presenteerde in het Holtense uitgaansleven was Kibrahacha, die samen met de muzikanten van Tipico Boneriano voor de nodige sfeer zorgden. Wat dat betreft had Dorothé Kraan wel een erg gezelli ge groep. "Heel erg leuk" vindt ze terugkijkend op het festival. "Maar ook erg vermoeiend. Je moet over al achteraan vliegen en maakt van het festival zelf eigenlijk niet zo veel mee. Maar de contacten die je opdoet, maken zo'n week tot een groot succes." Dorothé had voor haar Antilliaanse gasten (die Am sterdam al uitgebreid hadden be zocht) nog een leuke verrassing in petto: een dagje Dolfinarium Har derwijk, waar de gasten uit de overzeese gebiedsdelen zich koste lijk vermaakten. Topattractie De pas als toeristisch informatrice geslaagde Annet Jansen had de eer de topattractie van het Holtense festival onder haar hoede te mogen nemen. Een week lang fungeerde zij als steun en toeverlaat voor de Zuidkoreaanse groep Kang Sung Young uit Seoel. Een zware klus, die ze echter voor geen goud had willen missen. "Ik ben erg blij dit te hebben meegemaakt Het was een tinent. Vanaf het moment dat ze haar op har verjaardag bij aan komst op Schiphol hartelijk toe zongen tot de hartverwarmende avond die de Colombiancn spe ciaal voor de Holtense gastgezin nen hadden belegd, heeft Henny Stukker met volle teugen genoten. Want ondanks de vermoeidheid van de lange reis, de problemen met het hoogteverschil en de eer ste kennismaking met de Europe se cultuur, paste de Colombiaanse groep zich helemaal aan de Holten se gastgezinnen. "Ze beschouwden ons als hun vaders en moeders. We hebben een heel grote familie erbij gekregen." Op vakantie Simon Vuuregge hoeft niet meer na te denken over een vakantiebe stemming voor volgend jaar. De begeleider van de Portugese groep haalt in 1989 de banden weer aan met de inwoners van het kleine dorpje Coimbra in de provincie Ceira. Ook hij bewaart slechts goe de herinneringen aan het Folklore festival. "Voor mij was het de eerste keer, maar zonder aarzelen zeg ik ja wanneer het mij Weer wordt ge vraagd. Ik heb echt genoten en de Portugese gasten ook. Alles was ook goed geregeld. De overnach ting en het eten in de Diessenplas. geweldig! Daar heb ik graag een weekje slaapgebrek voor over." Overigens was Simon Vuuregge een van de vele Holtenaren die "Daar bij die molen..." De Tsjechische groep Druzba ging bij de molen in Dijkerhoek op de plaat met begeleidster Diny Engel (staand vierde van links) en Willy Piechnick (staand achtste van links). deze week in Brunssum nog snel even de nieuwe kennissen opzocht. Ambassade Het overkomt je niet elke dag dat je te gast bent op de ambassade van Egypte. Voor Joke Voordes was het dan ook een hele ervaring toen ze afgelopen week met de groep van de University of Cairo of ficieel werd ontvangen in Den Haag. Tijdens een gezellig dagje winkelen in de Hofstad werd even een tussenstop gemaakt voor een drankje. "Uniek" vat Joke Voordes haar ervaringen kortweg samen. "Dat zoiets kan in een dorp als Hol ten is geweldig. De groep was ook erg enthousiast over het verblijf hier. Het was één groot feest. Twee jaar geleden heb ik voor het eerst een groep buitenlandse gasten be geleid op verzoek van de suppor tersvereniging van HMV. Toen wa ren het Joegoslaven. Dit was weer heel anders. Prachtig toch dat al die landen hier in Holten vertegen woordigd waren. We zijn uitgeno digd voor een tegenbezoek in Egypte. Daar verheug ik me nu al op." Gastgezinnen Hoe verbroederend zo'n festival kan werken, hebben vooral de gastgezinnen van de Poolse groep uit Chelm ervaren. Menigeen stond bij het afscheid voor het VW-kantoor met een brok in de keel toen de Polen voor het laatst een danklied inzetten. Voor Dick en Jenny van der Knaap kwam daarmee een einde aan tien heel vermoeiende, dagen die ze echter voor geen goud hadden willen mis sen. "We kijken nu alweer uit naar het volgende festival" vertelt Jen ny. "Maar ook de gastgezinnen wa ren erg enthousiast. "Zonder dit festival was het bij veel mensen nooit opgekomen om Polen te be zoeken, maar er zijn nu toch ver schillende Holtenaren die daar se rieus over nadenken. Zelf gaan we over een maand. De folkloregroep zelf is dan nog op tournee in Italié, maar we hebben een heleboel adressen van familieleden, dus we gaan zeker nog een paar dagen naar Chelm en Lubljin. De Joegoslavische groep Goce Delcef bofte wel heel erg met bege leidster Marina Eggink, die de Joe goslaven in hun eigen taal terzijde stond. Haar angst dat de verschil lende dialecten nog roet in het eten zouden gooien, werd gelukkig geen bewaarheid. "Ze vonden het ont zettend leuk dat ik Joegoslavisch sprak. Gelukkig zijn er maar heel weinig probleempjes geweest, zo wel de groep als de gastgezinnen waren erg tevreden. Als je ziet hoe veel warmte en liefde je terug krijgt voor de moeite die je doet, dan is dansers maakten tijdens de op dat zeker de moeite waard. Ik ben tocht en de optredens in de grote zeer tevreden en de Joegoslavische gasten ook. Ze willen graag nog een keer terug komen." Heel anders Ook voor Marian Lahuis was het de eerste keer dat zij als begeleid- tent indruk op het publiek. 'Voor mij was het toch wel verrassend" bekent Marian. "Je leert die men sen heel anders kennen dan je ge wend bent van Turkse mensen in Nederland. Ik vond het een heel ster van een buitenlandse groep leuke groep en zal ook zeker con- optrad. Met de Turkse groep Bah- tact houden. Zij vonden Holten celievler uit Istanbul had zij een heel mooi en afgezien van wat klei- heel spectaculaire groep onder ue minpuntjes vonden ze het festi- haar hoede. Met name de zwaard- val ook geslaagd." In Thailand kunnen de Holtense huisvaders voorlopig geen kwaad meer. De gasten van de Kamp- haengphet Cultural Centre uit Bangkok bleken erg onder de in druk van de manier waarop in de gastgezinnen de taken eerlijk ver deeld waren en dat de mannen zo goed voor vrouw en kinderen wa ren. Waar zo'n festival niet overal goed voor is. Begeleidster Helen Hogeslag vindt dat ze erg geboft heeft met de Thaise groep. "Som mige gezinnen hadden vier gasten, maar dat bleek helemaal niet zo'n zware opgave. Ze hielpen overal mee, ook met koken. Over het alge meen waren het ook wat oudere mensen, die erg beleefd en hulp vaardig waren. Ze waren voor het eerst in Europa en vonden de ont vangst heel warm en hartelijk. Me nigeen heeft een traantje moeten wegpinken. Vooral bij het afscheid toen de familie Jannink het Thaise volkslied ten gehore bracht." Holtenaar Hans Wissink exposeert de komende maand met zijn fi guurfoto's in de Openbare Biblio theek in Deventer. In het kader van het project Kunst Rondom is er van 20 juli tot en met 27 augus tus zijn foto-expositie Licht en Li chaam te zien. De bibliotheek aan de Brink in Deventer is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 13.00 uur tot 17.00 uur (donderdag bovendien van 19.00 uur tot 21.00 uur) en op zaterdag van 10.00 uur tot 13.00 uur (behalve op de zater dagen 6,13 en 20 augustus). Ook in Holten wonen veel men sen die op de een of andere wij ze betrokken zijn bij het vrij*' willigerswerk. Stille werkers die vaak op de achtergrond hun bijdrage leveren voor anderen in onze samenleving. Vaak hoor je en zie je ze niet, maar ze zijn er wel degelijk. En zonder hen zou de samenleving er heel wat minder goed uitzien. De men sen van 'Tafeltje Dekje' bij voorbeeld, een organisatie in het leven geroepen voor het verzorgen van maaltijden voor mensen die zelf om de een of an dere reden niet in staat zijn een warme maaltijd te bereiden. In Holten is dat een begrip gewor den. Bij behjaardencentrum De Diessenplas worden dagelijks zo'n 75 maaltijden voor Tafel tje Dekje bereid en klaargezet. De meeste van deze maaltijden worden opgehaald; een twin tigtal echter worden aan huis bezorgd en dat gebeurt door zes Holtense vrijwilligers. E.D. stam is een van hen. Zo'n zeven jaar geleden, na zijn pensionering, begon Stam met zijn vrijwilligerswerk. "Ik was bang na De vrijwilligers bezorgen niet al leen de warme maaltijden, ze dra mijn pensionering in een zwart gat gen ook zorg voor de menulijsten. te vallen. Ik wilde niet stilzitten, ook wat voor een ander doen". Door zijn vrouw, die al jaren mee draait in het Open Bejaardenwerk en tevens penningmeester is van Tafeltje Dekje, kwam hij daarmee in aanraking. Nu brengt hij om de zes weken een week lang maaltij- E.D. Stam: "Ik wilde niet stil zitten." de lijsten, dan kunnen ze daarvoor bij ons terecht", aldus Stam. Geen tijd Tijd om tijdens het bezorgen even een praatje te maken met de men- "Elke maandagmorgen nemen we deze lijsten mee. De deelnemers kunnen daarop voor de komende week de maaltijden van hun keuzè *sen is er niet meer bij. "In het begin aankruisen en aangeven of ze die dag al dan niet een warme maaltijd nodig hebben". Er kan dagelijks uit drie menu's gekozen worden. De den rond. "Het eten staat om half lijsten worden dinsdags weer mee- Henny Stukker: "Geen woorden". twaalf in geïsoleerde dozen klaar in de Diessenplas. We rijden volgens een vaste route, zodat we elke dag om ongeveer dezelfde tijd bij de deelnemers aan de deur staan. Te gen enen zijn de dozen afgeleverd", vertelt de heer Stam. genomen en in de Diessenplas in de computer gestopt. "De deelne mers krijgen de lijst wel weer terug, zodat ze kunnen controleren of de bestelde maaaltijden ook afgele verd worden. Mochten ze proble men hebben met het invullen van was dat wel mogelijk, maar toen bezorgden we zo'n vijf maaltijden per dag. Eigenlijk is het jammer dat het niet meer kan, vaak willen de mensen graag even praten". Vanaf 1 augustus zijn de vrijwilli gers iets vaker op pad: ze dienen dan om de vier weken present te zijn. "De route wordt dan uitge breid met serviceflat De Molen belt. En we bezorgen dan ook aan de andere kant van de spoorlijn, de kant van de Holterberg op. Dat wordt een aparte route, zodat van af augustus per dag twee mensen in touw zijn die elk een route voor hun rekening nemen". Het vrij willi- gersbestand van Tafeltje Dekje wordt daarvoor opgevoerd tot acht. De heer Stam heeft plezier in dit werk. "Kijk, je werkt om de zes we ken, straks om de vier weken. Je hoeft niet elke dag, dat zou een hele opgaaf zijn. Maar zoals het nu gaat, draait het uitstekend. Als ie mand een bepaalde dag niet kan, wordt dat onderling geregeld. Dat loopt heel goed, we hebben een leu ke groep onder elkaar. Ik hoop het nog jaren vol te houden".

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 9