Emancipatienota moet leidraad worden voor gemeentelijk beleid „Als ze beroep op MAC doen, dan zijn we er" Enerverende dagen voor personeel Diessenplas Vrijwilliger D. J. Schooien Voedselvoorziening liep als gesmeerd Andere opzet wedstrijden touwtrekken Opbrengst collecte 10% 20% 30% korting Geslaagd Betaalbare leermode voor hem haar op onze gehele voorraad B.v. leren jas 416.50 DONDERDAG 14 JULI 1988 HOLTENS NIEUWSBLAD Ahlan wa-sahlan, Szivesenla- tot, Vitany, Muito prazer de encontrar voces en Hosgeldi- niz: een welkom in vijf talen, geplakt aan de deuren van het bejaardencentrum 'Diessen- plas' wijst erop dat regelma tig mensen uit het buitenland de Diessenplas binnengaan. Het was inderdaad deze da gen in het bejaardencentrum een gaan en komen van dan sers en begeleiders uit ver schillende landen als Egypte, Hongarije, Portugal, Tsjecho- slowakije en Turkije. In totaal 209 gasten waren voor hun dagelijkse maaltijden op de Diessenplas aangewezen. Voor chef-kok T. Besten en hoofd organisatorische zaken M. Oplaat en hun medewer kers braken met hun komst dan ook een tiental enerver ende dagen aan. In het bejaardencentrum worden dagelijks voor 110 bewoners de maaltijden verzorgd. Voor Tafeltje Dekje komen daar nog eens 75 war me maaltijden per dag bij. En sinds vorige week woensdag moet drie keer daags de maaltijd klaar zijn voor de ruim 200 gasten. "We ver zorgden nu zo'n 750 maaltijden per dag. Voor een dag of tien is dat hartstikke leuk", aldus Besten. De bewoners van de Diessenplas hoeven van drie keer per dag terug kerende invasie niets te merken. Zij krijgen him maaltijden op hun normale, vaste tijden aangeboden. Ook in de koffie- en theetijd kwam De gemeente moet als werkgever een voorbeeldfunctie gaan ver vullen voor het bestrijden van de onlijkheid tussen verschillende groepen van de bevolking. Bij een - gemeentelijke - vakature dient er gekeken te worden over en op de De touwtrekvereniging Okia or ganiseert op 30 juli in het kader van het Holtense Dorpsfeest op Kalfstermansweide weer de jaar lijkse kampioenschappen touw trekken van Holten. De wedstrij den beginnen om 13.15 uur. Voor de heren is er een andere op zet van de kampioenschappen. Er wordt getrokken in een recreatie klasse en een wedstrijklasse. In de wedstrijdklasse mag men uitko men met twee getrainde spelers en de rest van het team mag niet ac tief aan de touwtreksport deelne men (geen bondsleden). Dit ver schil is gemaakt om meer gelijk waardige ploegen tegen elkaar aan het touw te krijgen. In de recreatie klasse mogen de teams geen ge trainde spelers inzetten. Bij voldoende deelname is er ook een dames- en jeugdklasse. De jeugklasse is tot en met zestien jaar. Opgave voor dit toernooi is moge lijk tot 28 juli bij M. Jansen, tele foon 05725-13 84. betreffende afdeling of in de func tie een ondervertegenwoordiging van bepaalde groepen, zoals vrou wen, gehandicapten, ouderen, cul turele minderheden en homosexu- ele mensen is, zo ja dan, dient de voorkeur gegeven worden aan een van die ondervertegenwoordigde categoriën. Dat schrijft de commissie emanci patie in het conceptvoorstel eman cipatie dat dinsdagavond werd aangeboden aan de commissie voor Sociaal en Cultureel werk. De commissie bestond uit mevrouw Koelemay, .de heer Rensen en me vrouw Rouwé. Zij voerden ge sprekken met vertegenwoordigers van de stichting SoCuWe, afvaar diging van de Plattelandsvrouwen in Holten en Dijkerhoek, de Chris telijke Plattelandsvrouwen, de ANBO, de Dagmavo voor volwas senen en de Rooie Vrouwen in de PvdA. De emancipatiecommissie heeft in de ontwerpnota voorzetten gege ven voor een een emancipatiebe leid, dat als leidraad kan dienen voor het gehele gemeentelijke be leid. Zo wil men, om ouders gelijke kansen te geven voor betaald werk, onderzoek laten doen naar de mogelijkheden voor dagopvang voor kinderen. Ook dient de ge meente in haar voorlichting naar de burger toe actief te zijn om drempels voor minderheden, weg te nemen. Voorts dient het volgens de commissie aanbeveling om bij een vakature naast de mannelijk doktoren, de vestiging van een vrouwelijke arts mogelijk te maken. In het onderwijs dienen schoolboekjes met rolbevestigen- de leerstof vervangen te worden door meer emancipatorisch lesma teriaal. Ook op het gebied van de ruimtelijke ordening en huisves ting schort het naar de mening van de commissie aan emancipato risch inzicht. Er wordt nog te veel volgens het traditionele patroon (vader, moeder en twee kinderen), terwijl voor andere leefvormen niet of nauwelijks mogelijkheden in Holten voorhanden zijn. De ge meentelijke commissies dienen als integratie van de emancipatiege dachte meer dan nu een afspiege ling te zijn van de samenleving. Voorts moet extra aandacht wor den geschonken aan vormings werk-en emancipatieactiveiten. Waardering. Wethouder Dalhuisen sprak zijn waardering uit voor het rapport en zegde toe dat de kinderopvang een van de eerste zaken is waar aan dacht aan zal worden besteed. Ook de leden van de commissie voor Sociaal en Cultureel werk waren tevreden over het voorliggend ont werp maar wilden de Emancipatie nota uitgebreid zien met de stand van zaken op emancipatorisch ge bied die al zijn gerealiseerd plus een lijst van kenlpunten waar ex tra aandacht aan moet worden be steed. De commissie emancipatie zegde toe in een van de volgende vergaderingen deze aanvullingen te zullen presenteren. geen verandering. "Onze bewoners genieten de eerste prioriteit. Dat andere deden we er gewoon naast, wel met ontzettend veel plezier trouwens". In de eetzaal van Diessenplas is plaats voor zo'n 100 personen. Om en de bewoners op tijd hun natje en droogje te verstrekken en alle gas ten aan bod te laten komen werd er gewerkt aan de hand van een strak schema. "De bewoners nuttigen hun warme maaltijd om 12.00 uur; de gasten konden hiervoor tussen 17.00 en 19.00 uur bij ons terecht. Er werden met de groepen afspra ken gemaakt op welke tijd ze ko men, zodat ze niet allemaal tege lijk in de eetzaal verschijnen". Dat lukte overigens niet alle dagen. Vooral na de optredens op maan dag kreeg Diessenplas in korte tijd een hele invasie te verwerken. De dansers, kennelijk minder haastig dan de meeste Hollanders, ver maakten zich in de gang naar de eetzaal om hun repertoire nog eens door te nemen, compleet met vioolmuziek! De dansers uit de verschillende landen kregen een Hollandse pot voorgeschoteld. Dagelijks konden ze kiezen uit diverse aardappelge rechten, zoals gebakken aardappe- De collecte voor de epilepsiebe- strijding, die gehouden werd van 27 juni tot 3 juli, heeft in Holten een bedrag opgebracht van 4.503,25. Alle gevers en medewerkers wor den hartelijk bedankt voor hun bij drage. (toch al) betaalbare leermode/exclusieve damesmode/gelegenheidskleding/ modeaccessoires 595.'A30% nu Helaas is de voorraad beperkt, dus wees er snel bij! Haarstraat 22a - Rijssen (t.o. Hema). Geldig t/m 16 juli 1988. Directeur Postma van Diessenplas stak menigmaal de handen mee uit de mouwen om de buitenlandse gasten van een warme maaltijd te voorzien. len of frietjes, diverse groenten en rijst. Vooral de dansers uit Oosteu ropa lieten zich, na hun inspan nend optreden, de kruimige aard appels met een snitzei en een sma kelijk jusje goed smaken. Voor de Egyptenaren en de Turken was er, in plaats van de schnitzel, kipfilet. "Voor deze groepen is varkensvlees onrein vlees. Ze houden zich strikt aan hun regels. Voor ons bracht dat geen problemen met zich mee", aldus Besten. Om de maaltijden vlot te laten ver lopen was voor lunch en ontbijt een zelfbedieningsbuffet ingericht. Ook voor de warme maaltijd lopen de gasten met hun bord langs het buffet. "Om alles goed te laten verlopen was het uitermate belangrijk dat alles goed georganiseerd wass. De medewerking die we van het perso neel van de Diessenplas kregen was grandioos. Een groot deel van deze werkzaamheden werd ver richt op basis van vrijwilligheid". Rond twee uur werd begonnen met de voorbereidingen van de -war me- avondmaaltijd. "We noemen dat 'mice en place' en daar bedoe len we het panklaar maken van de gerechten mee. Een net zo belang rijk werk als het koken zelf, meent de chef-kok. Rond half vijf gingen de eerste pan nen op het vuur. "En dan kookten we gewoon door, meestal zetten we tot vier keer toe een nieuwe hoe veelheid op". Nauwlettend werd gelet op de hoeveelheid voedsel die de eerste groep gebruikte. "Je ziet hoeveel er gegeten wordt van een bepaald gerecht en daar pas je de volgende lasing weer op aan, zodat je niet te veel overhoudt". Bleef er wat over dan werd dat ver werkt in salades. 'Deze mensen zijn gek op salades. Rauwkostjes in alle variaties vinden ze zalig. Ze houden niet van zoet, wel van har tig. Ze eten ook alles wat hen voor gezet wordt; eigenlijk vind ik dat ik hele dankbare klanten heb", aldus Besten. Nog even, en dan zit voor het perso neel van de Diessenplas deze extra taak er weer op. Morgen vertrekt de laatste groep. Dat betekent voor de mensen in de keuken vroeg uitde veren: om half vijf's morgens komt de eerste groep eten. "En dan is het afgelopen, finito. Persoonlijk vond ik het een bijzonder leuke er varing. Fijn om te doen, ook al om dat alles gesmeerd liep, en de sfeer, ondanks de drukte, erg plezierig was. En als dan ook de gasten te vreden zijn, dan mag de kok zich ook gelukkig prijzen", aldus de chef-kok van de Diessenplas. Aan hetTio College te Hengelo zijn geslaagd voor de opleiding Uit gaand Toerisme onze plaatsgeno- tes Annet Jansen, Diana Stegink en Annet Voskes. Zij slaagden te vens voor het Seterdiploma. Onze plaatsgenote Marian Ool- bekkink is te Goor geslaagd vooer het diploma LEAO. MAC voorzitter Derk Jan School met zijn 'proatiezer' tijdens het opstellen van de folkloristische optocht. Ook in Holten wonen veel mensen die op de een of andere wijze betrokken zijn bij het vrij willigerswerk; stille werkers, vaak op de achtergrond, die ja renlang hun bijdrage leveren voor anderen in onze samenle ving. Vaak hoor je en zie je ze niet, maar ze zijn er. En zonder hen zou de samenleving er heel wat minder goed uitzien. Iemand die bergen onbetaald werk verzet is de voorzitter van de MAC „de Holterberg", de heer D. Schooien. Samen met andere MAC-leden is hij veelal aktief bij het in goede banen leiden van di verse Holtense aktiviteiten. Zoals tijden de Wielerronde van Holten, die dit jaar op 29 juli ge houden wordt: vrijwilligers van de MAC assisteren bij de wegafzet- ting. Zolang de Wielerronde duurt, staan ze op diverse punten in het parcours, ter controle. Op 27 augustus vindt een ander evenement plaats: de triathlon. Ook dan zij de MAC-leden present om mee te helpen met het organi seren. „We hebben de taken ver deeld. Jos bemoeit zich met alle materialen, zoals de afzethekken en de w.c.-wagen, Arie gaat over de tent en ik doe de geluidsinstalla tie", vertelt Schooien. Deze artike len, onmisbaar bij het organiseren van grotere evenementen, kunnen bij de MAC geleend worden. „De vereniging betaald naar draag kracht; hebben ze het geld niet, dan wordt de vereniging door de MAC gesponsord. We moeten er natuurlijk wel op letten dat we voor vervanging van de spullen geld hebben. Onderhoudswerk zaamheden en reparaties worden door de leden zelf verricht". „Voor de triathlon levert de MAC motorrijders, die ter controle tus sen de deelnemers rijden; iemand van de MAC zit in de jury, we leve ren tijd waarnemers en verzorgen de lunchpakketten en zorgen er voor dat de controleposten voor zien worden van koffie en fris. Ja fris, we zijn wel dol op een pilsje, maar zolang we werken drinken we niet". Zo'n 20 MAC-vrijwilligers hebben deze dagen een groot deel van hun vrije tijd in het Festival gestoken. Ze-zorgden voor de kaartverkoop en de controle aan de tent en bij voorbeeld voor de begeleiding van de optocht, die vorige week zater dag plaatsvond. „Bij zo'n optocht moetje er op letten dat er geen gro te gaten vallen. We staan dan ook in contact met elkaar, zodat we di rect kunnen ingrijpen als het wat scheefloopt". MAC-vrijwilligers helpen ook mee tijdens de aktiviteiten van de Rij- vereniging, of van de Holtense Boerendansers. „Maar datzelfde geldt andersom. Organiseren wij wat, dan staan er leden van de Bergruiters en de Boerendansers klaar om te helpen bij de Motor cross". Schooien heeft een apart vrijwilli- gersboek. Daarin staat elk MAC- lid dat bij een bepaalde aktiviteite geholpen heeft, genoteerd „Als die aktiviteit weer plaats vindt, bel ik die mensen op. Ze zeggen altijd ja, of ze moeten echt niet kunnen". Soms gaat het om inzetbaarheid over een langere tijd. „Met het fes tival bijvoorbeeld, dat duurt een week. Toch zijn er genoeg MAC- vrijwilligers, zonder enig pro bleem. Er is er zelfs een bij die hier voor drie dagen eerder terugkomt van vakantie. En ook voor andere aktiviteiten stellen ze hun vrije tijd beschikbaar; wat mensen nemen er zelfs snipperdagen voor. Nee, een MAC-lid krijgt daarvoor niets, nergens voor. Dat hebben we afge zworen, want je komt dan met de vraag te zitten watje de een moet geven en wat de ander. Maar na een geleverde prestatie krijgen we graag een pilsje aangeboden. Dat gaat allemaal heel gemoedelijk". Daarnaast vinden er nog diverse andere aktiviteiten plaats, waarbij de hulp van de MAC ingeroepen wordt. Schooien: „Iedereen die onze hulp inroept heeft onze hulp gekregen. Maar het zijn niet alleen MAC-vrij willigers die bezig zijn: wij vullen aan waar mensen tekort zijn. En echt, als ze een beroep op de MAC doen, dan zijn we er". En waarom steekt Derk Jan Schooien zelf zoveel vrije tijd in dit soort zaken? „Waarom ik dat doe? Dat weet ik niet. Gewoon, omdat het leuk is mensen voort te helpen, met anderen om te gaan. Op den duur krijg je ook heel wat ervaring in het organiseren; je groeit erin, bouwt connecties op, zodat een aantal zaken makkelijker te rege len zijn. Ja, ik heb gewoon schik aan die dingen".

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 15