Het is de kunst steeds mm4 weer een ander aspect te presenteren aan publiek" Directeur H. van den Berg van Avonturenpark: DONDERDAG 14 JULI 1988 HOLTENS NIEUWSBLAD 13 n de vaderlandse geschiedenis, maar ook in de wereldgeschiedenis heeft een driemanschap vaak verstrekkende bevoegheden gehad. Het driemanschap Hogendorp, Van Limburg Stirum en Van der Duyn van Maasdam was in 1813 verantwoordelijk voor de nationale onafhankelijkheidsbeweging en het 'triumviri' van Antonius, Lepi- dus en Octavianus bestuurde vanaf 43 voor Christus vijf jaar lang met onbeperkte macht het Romeinse Rijk. Vergelijkbaar - maar dan wel iswaar op een heel ander gebied dan de politiek - (want wat heeft pretmaken nou met politiek van doen!) is de structuur van het Avonturenpark Hellendoorn, Het driemanschap Hans van den Berg (43), algemeen directeur. Jan van den Berg (34) financieel directeur en Ben van den Berg (36), directeur technische zaken van „Hellen doorn" produceren in eerste instantie 'pret', maar als het even kan verpakt in een leerzaam jasje. Avonturenpark Hellendoorn heeft zich geschaard in de rij van grote ontspanningsterreinen. 'Hellendoorn' behield een eigen specifiek karakter. De nieuwe generatie Van den Bergen heeft zich ontpopt als ontdekkers van nieuwe attracties en van tijd tot tijd leerzame projecten. „We willen net even iets anders zijn dan de doorsnee parken", stelt Hans van den Berg. De slogan van het bedrijf „Kom maar langs als je durft" hebben we letterlijk opgevolgd, niet alleen om te genieten van 't fraaie park, maar ook om eens te horen waar de kracht van de nieuwe stijl verborgen zit. Met Hans van den Berg gingen we balans opmaken van de voorbije jaren. de schermen gebeurt. Ze heb ben niet in de gaten, dat we zo veel zelf doen. Zelfs de produc tie van een afvaltrein hebben we gedaan. Wat is namelijk 's win ters 't probleem? De mensen aan het werk houden, want met Pasen heb ik ze wel weer nodig", somt hij op. „Dit is de Captains-burger. Hier werken op een topdag zestien mensen en die hebben een capa citeit in huis van honderd kilo frieten en zevenhonderd ham burgers per uur. Op topdagen moeten tien- tot vijftienduizend mensen aan voedsel geholpen worden", beschrijft Van den Berg de 'warme hap' van het park. Een nieuw informatie kantoor is eveneens ingericht. Iedere keer weer een stapje ver der, dat hoort ook bij produkt- verbetering", benadrukt Van den Berg. Ook het Springend Water is een verschrikkelijk leu ke - computer gestuurde - attrac tie. Heel doelmatig zijn de bagage- kluizen die nabij de Captains Burger zijn neergezet. „Hele kleine onderdeeltjes, maar het hoort er wel bij", meent Van den Berg. Speciaal voor de aller- Hans van den Berg: „We willen net even iets anders zijn dan de doorsnee parken", stelt Hans van den Berg. „De slogan van het bedrijf „Kom maar langs als je durft" hebben we letterlijk opgevolgd". jongsten heeft Hellendoorn een Kinderland, een veilig circuit van attracties, zoals de Zwane- molen, het speelkasteel, een ballenbed en de uitbeelding van sprookjes. Hoog scoort ook de „souvenierswinkel", waar aller lei goede souvenirs verkrijgbaar zijn. Hans' echtgenote Rian runt deze 'winkel'. Oog van de meester „Dat is leuk gedaan, Anton, langs die randen en zo, dat ziet er goed uit", zegt Hans van den Berg tussen de bedrijven door tegen een van de hoveniers. „Het oog van de meester", ja, zo beweegt Hans van den Berg zich door het park en verhaalt hij er- ver. Hoog tijd om in een wat rus tiger locatie 't andere verhaal 'van het Avonturenpark op te ne men. Het kopje koffie is aanlei ding voor deze visie: „Je zult me nooit horen zeggen dat we goed koop zijn. We moeten onze prijs voor koffie en frisdrank best wel hebben, maar ze krijgen altijd A-kwaliteit hier. Ik vind niet dat je moet overvragen. Van oor sprong had de uitgaansmarkt, de ontspanningsgelegenheden een slechte naam van 'oh, het is te duur'. We willen niet te duur zijn, maar ook geen rommel ver kopen. Dat geldt ook voor de winkel". Hoe ging nu het Avonturenpark nieuwe stijl van start? „Ik heb economie en sociologie gestu deerd. Toen moest ik echter in dienst, waar ik eerder ben uitge komen omdat mijn vader ziek was. In 1966 naast hem meege werkt en in de middenjaren '70 twijfelde ik of er nog wel toe komst in zat", verhaalt Van den Berg. „Wat doen we nou?, over legde ik met mijn vrouw. Blijven we nou bij pa in de zaak? Mijn broer had er wel oren naar om mee te gaan doen, maar er zat bepaald geen boterham voor drie gezinnen op leidinggevend niveau in. Toen hebben we toch besloten het restaurant terug te kopen. Het was een bepaalde eer om op 'vaders grond' de zaak verder te bouwen. En toen ben ik dus gebleven". Taakverdeling Binnen de directie zijn duide lijke taakafspraken. „Jan doet de financiën en dat is heel om vangrijk. Als Jan een vrije dag heeft, doe ik persoonlijk de kas sa's. Via de kassa's krijg je alle dagrapporten mee en je ziet pre cies wat er gebeurt, hoe mensen functioneren. Jan doet daar naast ook nog de entree en de informatie-sectie. Ben doet alle techniek, bouwarbeid en het ex ploiteren van de attracties. Ik doe de algemene leiding verder zijn er nog twee afdelingen de non-food en de food. Bert Bos heeft met drie afdelingleiders het hele manegement van alles wat eten en drinken betreft. Van een suikerspin tot aan een cou- vertje dat hier (restaurant, JtB) doorgegeven moet worden. Tien jaar geleden waren we een piep jong drietal en een heleboel mensen hebben zich achter de oren gekrapt en met de kop ge schud van 'wat moet dat wel gaan worden'. Maar, terugkij kend zijn we tevreden", vertelt Hans van den Berg vlotweg. Juiste man Hans van den Berg vindt het overdreven te stellen, dat achter het succes van het Avonturen park (in 1987 650.000 bezoe kers!) een bepaalde succesfor mule schuilt gaat. Anderszins is hij van mening, dat bij de invul ling van bepaalde functies bin nen de bv gezocht is naar men sen, die in de eerste plaats willen werken en in de tweede plaats kaas gegeten hebben van organi seren. 'Papieren' tellen minder zwaar, personen zijn belangrij ker. „Zo'n voorbeeld van een organisatie-talent is onze food- manager. Hij kon geen frites bakken, maar wel organiseren. Dat bakken had-ie zo onder de knie en dus... de juiste man op de juiste plaats. Deze benade ring is een onderdeel van onze. noem het maar strategie. Eet ander aspect is weten wat vooi soort park je bouwen wilt. En dat kun je alleen maar ontdek ken door elders te gaan kijken. Ik wilde een park hebben, dat anders is dan van mijn Neder landse collega's. Tien jaar gele den al gezegd, dat het anders zou zijn. Een attractie blijft een attractie, maar je kunt er zo'n andere sfeer omheen scheppen. Een totale verzorgingssfeer met leuke thema's. Dan krijg je toch een ander eindprodukt. Wij zijn Avonturenpark Hellendoorn", verwoordt Hans van den Berg, die nu zelfs een marketing-ma nager naast zich heeft, omdat hij te weinig tijd overhoudt om zijn eigen werk te doen. „Het zou me nu niet veel meer uitmaken wat ik doe. Ik zou morgen een fa briek in stalen kantoormeubelen kunnen leiden. Waar heb je dan mee te maken? Je hebt te maken met marketing, met personeel, met productie, met leveranciers en met financiën. Als je dat als manager aan elkaar knoopt, dan ben je met hetzelfde bezig als ik nu", stelt hij. Publiciteit Hans van den Berg is sinds een half jaar voorzitter van de bedrijfsgroep dagrecreatie van Recron, zeg maar de parken- bond. „Wij zijn het jongste be drijf in de dagrecreatie en het laatste daarin gekomen. Dan geeft het bedrijf toch een be paalde uitstraling als je ook be stuurlijk werk doet. Publiciteit? In samenwerking met marke tingman Olaf werk ik ideeën uit. Regelmatig in de publiciteit ko men is ontzettend belangrijk. Je bent een publieksonderwerp. Dat merk je als je een keer een inleiding geeft. In een park zijn mensen een hele dag geweest en houden daar een bepaaalde me ning aan over. Daarom is het zo belangrijk, dat je naar het pu bliek toekomt en vertelt hoe je het zou willen. Ik ben niet eer der naar Duitsland gegaan, dan nadat 'mijn produkt' volwassen genoeg was om aan de man te brengen. Vorig jaar hebben we geprobeerd Duitse groepen naar Hellendoorn te krijgen en dat liep aardig. Dit jaar hebben we veel werk van de promotie in Duitsland gemaakt en met suc ces". Buurman „Wat de bezoekers tegen de buurman zeggen is belangrijk. 'Oh, het was hartstikke leuk, ik kwam niet eens rond', als ze dat zeggen ben ik tevreden", aldus Van den Berg. „Het park be paalt hoeveel bezoekers je krijgt", analyseert hij, „het weer bepaalt wanneer je ze krijgt. Avonturenpark Hellendoorn, een Overijssels pretpark, dat in een decennium tot grote bloei kwam. Een driemanschap draagt daartoe de bouwstenen aan. Het jonge directieteam draait er lustig op los. Ieder heeft zijn eigen hobby's, want Hans, Ben en Jan houden vast aan een vijfdaagse werkweek. Rally's (Ben), brandweerman (Jan) en squash (Hans). Drie takken van 'sport', waarbij snel heid een rol speelt. Snelheid die ze ook aan de dag hebben gelegd in de voorbije tien jaar. Avontu renpark Hellendoorn: „Kom maar langs als je durft"... Je zult je er 'snel' thuisvoelen, daar zor gen het hele seizoen enkele hon derden medewerkers voor. Het Avonturenpark Hellen doorn heeft qua entourage alles wat je je maar wensen kunt. Even buiten het dorp vind je de oprijlaan naar het park. De na tuurlijke opgeving is mooi mee genomen. Voldoende parkeer ruimte en een fraaie entree zijn de eerste dingen die je opvallen bij nadering van de Hellendoorn- se trekpleister. Je passeert een van de kassaunits, een nostal gisch Engels telefoonhuisje, en kele sprookjesachtige figuren en je bent 'binnen'. Wat zich allemaal aan je oog onttrekt ontdek je later. Nieuwe aspecten? „Ja, dit jaar hebben we tot en met medio september een mini-expositie van Overijs selse musea. Het is museumjaar en de musea hebben vaak te wei nig middelen om zich te promo ten. Wij hebben hier heel erg veel bezoekers, mensen die een dagje uit zijn; we zeggen dus te gen de musea 'kom maar bij ons om je te promoten'. De cnc hand wast de andere, zo is het toch...?", aldus Hans van den Berg over deze noviteit. Reeds in 1936 stichtte Jan van den Berg het theehuis Ons Ide aal. In 1937 wordt het theehuis omgedoopt tot Ontspannings oord De Elf Provincieën. In 1956 wordt de speeltuin uitge breid met een sprookjesbos, ze ven jaar later wordt het restau rant verkocht. „In 1978 hebben we het restaurant teruggekocht en met z'n drieënde de in 1972 gestichte bv bemand. Een grote parkeerplaats werd aangelegd en wat ons nationale bekend heid gaf was de ingebruikname van de Wildwaterbaan in 1982. In 1983 andere attracties erbij en de infrastructuur van het Avon turenpark krijgt meer en meer gestalte", vertelt Hans van den Berg over de „eerste risicovolle stappen". In 1986 wordt de Black Hole, een superachtbaan in het donker („Uniek voor Eu ropa") in gebruik genomen. De Gallery, een tentoonstellings ruimte met fotostudio in Wes tern-style, Silver City geheten, wordt in 1987 toegevoegd, als ook de doldwaze caroussel de Notenkraker en is een begin ge maakt met de Comic-parade. „Grappige figuren die we in ei gen beheer ontwerpen en ver vaardigen", zegt Van den Berg tijdens de rondgang. Achter de schermen „Overigens", vult hij aan, „doen we bijna alles zelf. We hebben drie werkplaatsen. Als je een rondleiding geeft scoor je vaak het meest, met wat achter

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 13