„Een volgende keer zijn we beslist weer van de partij" m m Enthousiasme Holtense bevolking kent geen grenzen I 1 m Eindelijk de lucht in Volksdansen in Holten HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 14 JULI 1988 Holten begint weer haar normale zomerse aanzien te krijgen: veel vakantiegangers in jogginpakken en bijpassende schoe nen» die op hun dooie akkertje boodschappen doen in de plaat selijke supermarkten, op de weg naar de camping of bunga low een ijsje meepikkend. Verdwenen zijn de kleine sierlijke Zuid-Koreanen, de even zo elegante Thaise dansers en danse ressen en de vrolijke krullenbollen van 'onze jongens en meis jes' uit de West, de atletische jongelui met hun Slavische trek ken en de Turken met hun martiale snor. Holten moet weer vier jaar wachten op een volgend Internationaal Folklorefesti- val, maar dat is het wachten waard. Dick Plekkenpol had in zijn voorbeschouwing niet teveel gezegd: het wordt nog mooier dan de vorige keer. En daar was geen woord teveel van ge zegd. Het werd een feest van blije en vrolijke mensen, zowel bij de organisatoren, de buitenlandse gasten als de Holtena ren. Op een uitzondering na, hadden alle evenementen in de afgelopen week een vol, tot overvol huis, zodat men ook finan cieel niet veel reden tot klagen had. „Ik ben een zeer tevreden mens", verklaarde Dick Plekkenpol zater dagnacht achter een verfrissend glaasje Moezel na afloop van het verbroederingsbal. „Je begint aan zo iets, maar hoewel we de organi satie goed op poten hadden staan, kan er van alles tussen komen waardoor de hele boel in het hon derd loopt. We horen alleen maar positieve geluiden om ons heen. Het is gewoon een schitterend feest geworden". Plekkenpol had toen inmiddels al een invitatie op zak van de vertegenwoordiger van het Hongaarse ministerie van Cul tuur die de Hongaarse groep 'bege leidt' op zijn buitelandse reizen om op kosten van de Hongaarse staat een tiendaags bezoek aan dit Oost Terwijl in de feesttent zater dagavond het galaoptreden naar het eindpunt ging, maakte Iet den Heijer van de Waagweg zich op voor een ballontocht, de hoofdprijs van een actie van drogisterij Wedda. Voor Iet ging met de ballonvaart een lang gekoesterde wens in ver vulling. „Ik ben dol op vliegen, maar om het mooiste vind ik toch wel een ballonvaart. Ik had al eens een paar keer een verzoek ingediend bij het Varaprogramma van Jack Spijkerman, maar daar viel ik telkens buiten de prijzen. Nu mocht ik dan eindelijk een keer mee de lucht in". Samen met ballonvaarder Henk Broeders steeg de blauw witte ballon omstreeks half negen op vanaf het parkeerterrein achter Albert Heijn, nagestaard door een paar honderd belangstel lenden. Iet was zo onder de in druk van het uitzicht, dat ze bij na vergat foto's te nemen van het landschap dat langzaam on der de ballon doorschoof. „Wat is de omgeving van Holten mooi, als je dat van bovenaf kan zien", aldus een enthousiaste Iet den Heier. Na een tocht van zo'n drie kwartier kwam de bal lon zachtjes neer in een weiland naast camping Schuttebelt in Enter en werd de ballonvaard- ster per auto naar Holten terug gereden. Europse land te brengen. Via een tolk vertelde de Hongaar diep on der de indruk te zijn van de gastr vrije ontvangst in Holten, het en thousiasme van het publiek en de vriendelijkheid van de Holtense bevolking. De kleine oneffenheden aan het be gin van het festival konden spoe dig worden opgelost. Voor de Egyptenaren werd een ander on derkomen bezorgd, nadat zij 'boze geesten' hadden ontdekt in een van de gymzalen en de koffer van een van de Thaise danseressen kwam uiteindelijk ook in Holten terecht, al bleek toen het sleuteltje verdwenen te zijn. De Columbia- nen bleken een groep van een heel andere samenstelling op reis te hebben gestuurd, zodat er wat ge schoven moest worden in de huis vesting, maar daar bleef het ook bij. Ook het aantal ongelukjes bij de optredens viel te verwaarlozen. Alleen een van de Turkse zwaar- dansers liep een fikse schram op. Als vanouds werd het feest ge opend met een middag voor de ge handicapten die vanonder hun gratis 'geld en goede raad' petjes met volle teugen genoten. Een van de bewoners van het Losser Hof kon zijn nieuwschierigheid niet be dwingen en klom het podium op om bij de Poolse muzikanten een kijkje te nemen. Hij mocht zelfs even meetrommelen. Het Weinfest op donderdagavond trok van alle evenementen de minste belang stellenden. Ook de tractor- en au toshow, die vrijdag werd gehouden in en rond de tent, voldeed niet aan de verwachtingen. Wellicht had een verwijzing op de Smidsbelt naar de feesttent daar nog iets aan kunnen doen. Vooral 's morgens kwam slechts een verdwaalde kij ker binnenlopen. Bij het optreden van Saskia en Serge en Dennie Christiaan 's avonds braken ze de tent bijna af. Voor de Holtense gastgezinnen was een minpunt, dat zij de volle mep entree vrijdag- vond moesten betalen. Kwade geesten Niet helemaal tevreden kon men ook niet zijn over de verwijzing aan de invalswegen van het dorp naar het festival, aanvankelijk stonden er grote borden, broederlijk naast de borden van de Handelsvereni ging over de Hootler dagen en de koopavond. Op onverklaarbare wijze waren die verdwenen: com pleet met paaltjes en al uit de grond gehaald. De kwade geest daarin was Provinciale Water- #jp Al dansend trok de Turkse groep door de Holtense straten. staat, die de borden zonder verder aankondiging heeft weggehaald met de argumentatie dat er geen verguning voor was gevraagd. „Met die mensen kun je geen za kendoen", meent adjudant ten Tu- scher. „Je moet een halfjaar van te voren een aanvraag indienen voor een bord. Dat mag je dan niet zelf maken, maar wordt geleverd door Provinciale Waterstaat, waarvoor je dan weer een fikse rekening krijg gepresenteerd. Ga eens na, wat dat allemaal kost. Wij hebben de om- leidingrouters dan ook zo kort mo gelijk voor de optocht opgehangen om zo moeilijkheden te voorko men" Wie zaterdag de optocht heeft ge zien, kan beamen dat het een volksfeest van de eerste orde was. Naar schatting van de politie om zoomden zo'n 25.000 mensen de route. De folkloristische groepen voelden de stemmming uitstekend aan en dansten op elke hoek van de straat. Dat bezorgde de politie de nodige hooofdbrekens. „We had den de route zo samengesteld, dat ten alle tijden een omleidingslus vrij zou zijn. Dat ging bijna de mist. Op de hoek van de Rietmolen straat hebben de we muziek ge woonweg maar een tijd op de stoep gezet om, de route weer te laten aansluiten. Die folkloristen willen Fraaie poppen in klederdracht kreeg burgemeester Van Rappard van de Koreaanse groep. iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiii zich presenteren, dat is duidelijk, maar er was voor de optocht te wei nig tijd uitgetrokken. Ruim twee uur later dan was voorzien, arri veerde dan ook de stoet bij het ge meentehuis, waar ook Dorpsko ningin had plaatsgenomen. De koets, waarin zij in de optocht mee zou rijden, bleek niet voorhanden te zijn. Op het bordes naast het col lege van b en w ook de burgemees ter en gemeentesecretaris van Nieuw Vossemeer, die met eigen ogen de enthousiaste verhalen van Holtens burgemeester wilde con troleren. Ook aanwezig waren de ere-voorzitter en huidige voorzitr ter van het CIOF, het overkoepe lend orgaan van folkloristische fes tivals. Het gala optreden kon door het uitlopen van de optocht pas drie uur later beginnen. Ook toen bleek het erg moeilijk voor de groe pen om zich aan het vastgestelde tijdschema te houden, zodat om half negen presentator Koos Schut pas de laatste groep kon aankondi gen. Het publiek bleef tot de laat ste minuut enthousiast maar de het gemeentebestuur zat inmid dels op hete kolen: immers de eer ste gasten voor de officiële ont vangst werden om half negen ten gemeentehuize verwacht. Een haastig geïmproviseerde maaltijd kon er nog net tussendoor, waarna alsnog de geschenken konden wor den uitgewisseld en de bijbhoren- de toespraken konen worden ge houden. Met enig improvisatieta lent had het daar wel wat vlotter kunnen verlopen. Pas tegen mid dernacht konden de hoge gasten De Zuid-Koreaaanse groep muntte uit door professionalisme Na een gezellig frühschoppen met Antilliaanse muziek van Tipico op zondagmorgen, waar al met al toch zo'n zeshonder dmensen op af kwa men, was het zondagavond een echt verbroederingsfeest op Kalfs- termansweide. Alle muzikanten van de verschillende groepen kre gen zondagavond in de opnieuw bomvolle tent de gelegenheid kun muzikaliteit te laten horen. Zo mo gelijk nog voller was de tent maan dagmiddag toen de groepen optra den voor de bejaarden. Door de pu bliciteit o.a. in de bejaardenkrant en de Pas 65 krant, kwam men uit het gehele land naar Holten. Ook nu liep het programma uit. De Portugese groep en de mensen uit Bonaire moesten daardoor afzien van optreden. De Portugezen mochten 's avonds tijdens het songfestival optreden. De Antillia- nen zagen af van verder optreden. Dolle boel Op het kinderfeest op dinsdagmid dag was het een dolle boel met de clowns Kwippi en Kwappi. Als ver rassing mochten de kinderen gra tis draaien in de draaimolen. Witte en vermoeide gezichten wa ren dinsdagavond te zien tijdens het sluitingsbal van het feest. De inspanningen om het de buiten landse gasten in Holten naar hun zin te maken, hadden hun tol ge- eist. Maar vrijwel zonder uitzonde ring hadden al die Holtenaren het er voor overgehad. „De volgende keer zijn weer van de partij", aldus een aantal enthouiste gastfami- lies,„maar het is goed, dat we nu weer in ons gewone doen doen ko men, want het normale huishou den ls er de laatste week wel bij in geschoten". ach mengen onder de dansenden in de feesttent. Hongaars vuurwerk. De Joegoslaven met hun wervelende dansen oogsten veel succes. Wie door het zien van al die folklo ristische dansen de afgelopen week enthousiast is geworden voor deze leuke en gezellige manier van dansen in groepsverband, kan na de zomervakantie elke woensdag avond terecht bij de volksdans groep van Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk in Holten. Onder deskundige leiding van de heer H. Bakhuis gaat na de zomer vakantie de volksdansgroep weer van start. Het zijn vooral de bui tenlandse dansen die tijdens deze avodnen aan bod komen. Iedereen vanaf zestien jaar is welkom en de eerste les kan men vrijblijvend meemaken. De volksdansgroep repeteert in de lokalen aan de Kon. Wilhelmin- straat, het tijdelijk onderkomen van de Stichting SoCuWe. Belang stellenden kunnen zich op dit adres eveneens aanmelden, tele foon 6 27 55. imiiiiiimiiiimmmiiiiiniimumimiimmiiiiiii De levensvreugde straalde er van vanaf bij de Columbianen.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 11