"Het gaat om heel erg lieve en dankbare mensen AI protesteert tegen verdwijning Chilenen After Dark in dancing de Waag College handhaaft ondanks afwijzing offerte Haarschool Marina Eggink ontvangt ex-landgenoten: Handtekenactie ook in Holten HOLTENS NIEUWSBLAD kroon op studie Collectie Epilepsie HINDERWET Spoortunnels krijgen een verfraaiing DONDERDAG 23 JUNI 1988 We zijn nog maar net in gesprek of de telefoon gaat weer. Dit keer betrekt het gezicht van de anders zo goedlachse Marina Eggink. Daar waar ze even tevoren weer een gastgezin voor de Joegoslavische folkoregroep Goce Delcef uit Skopje heeft kunnen noteren, belt er nu een mevrouw dat ze er toch maar liever niet aan begint. "De Holtena ren zijn toch nog wat angstig om zo maar mensen uit een ander land in huis te halen", verklaart Marina. "Maar we redden het wel hoor om ze onder te brengen. Tenslotte zijn het heel erg lieve en dankbare mensen die met kleine dingen blij en gelukkig zijn". En Marina kan het weten. Ge trouwd met een Nederlandse man belandde ze zeventien jaar geleden in Nederland. Via Rotterdam en Drachten verhuisde ze twee jaar geleden naar de Schoutenstraat in Holten. Daar bleven haar talenten niet onopgemerkt voor de organi satoren van het Internationale Folklorefestival. Hoewel ze ook een beetje Pools, Tsjechisch en Russisch spreekt, koos de geboren Joegoslavische verpleegkundige toch voor haar ex-landgenoten. "Ik hoop alleen dat ik ze wel in het Joe- goslavisch kan toespreken" klinkt het echter bezorgd. "Zelf kom ik uit Kroatië, vlak bij de Oostenrijkse grens. Maar deze groep komt uit Macedonië, bij de Griekse grens. En elk van de zes Joegoslavische republieken heeft een eigen dia lect. In het Duits of Engels zal het ook wel lukken, er zijn immers veel studenten bij, maar het leukst is het toch wel dat ik ze in de eigen landstaal kan begroeten. Ik wil ook wat originele gerechten uit de Joegoslavische keuken bereiden. Voor mij zelf is dit bezoek ook erg leuk. Het wordt ongetwijfeld heel gezellig. Ik heb in Rotterdam in De Doelen ook wel eens folklorefesti- vals meegemaakt, maar daar was het allemaal wat onpersoonlijker. Hier in Holten gebeurt alles veel gemoedelijker. Het wordt vast een heel fijne week. Iedereen leeft hier mee". Macedonië Marina Eggink zei het al Er zijn Joegoslaven en Joegoslaven. Van de zes republieken is Macedonië de meest zuidelijke. De groep Goce Delcef (de naam van een Macedo- nisch verzetsstrijder uit de Tweede Wereldoorlog) komt uit Skopje, dat weer helemaal hersteld is van de rampzalige aardbeving. Het bergachtige gebied rond het meer van Ohrid heeft het nodige meege maakt in de loop der eeuwen. Het is ook het langst onderdrukt ge weest, o.a. door de Turken. Van daar ook de invloeden uit Turkije die in de muziek en kostuums zijn terug te vinden. De liederen uit Macedonië verhalen van het zware leven, maar in de dansen en liede ren uit de andere Joegoslavische republieken komt ook de vrolijke volksaard naar boven. Wat dat be treft is de Joegoslavische folklore heel gevarieerd, van de jodelachti- ge muziek uit Slowenië tot de man- i Eggink verheugt zich op de komst van haar ex-landgenoten. dolinemuziek uit Servië en Kroa tië. Contacten "Juist omdat deze streek historisch zo zwaar belast is, genieten de mensen van de mooie dingen van elke dag" weet Marina Eggink. "Ge lukkig mochten ze in deze moeilij ke economische tijden voor Joego slavië toch deze reis naar het bui tenland maken. Ik wil ze ook zo veel mogelijk vertellen en laten zien van Nederland. Maar jammer genoeg is er niet zoveel tijd. De groep komt vrijdagmiddag 8 juli pas aan na een vermoeiende bus reis. Via Frankrijk, waar ze ook op treden, gaat het een week later weer terug. Ik hoop er goede con tacten aan over te houden. Met Joegoslaven gaat dat heel goed. Dat blijkt wel uit de briefwisselin gen en bezoeken die het bezoek van een Joegoslavische groep aan HMV bracht twee jaar geleden. Daarvoor is zo'n festival een ideale gelegenheid." Wie Marina Eggink mee wil helpen de gasten uit Macedonië onder te brengen, kan haar opbellen. Tele foon: 05483-64208. Zaterdagavond 25 juni treedt in Bar Dancing de Waag aan de Waagweg, de snel populair worden de Oldenzaalse groep After Dark oP- Deze vijf-=mans formatie, die in september 1987 is opgericht, staat uit: Albert Schepers (lead zang), harold Damink (gitaar) René Her- melink (drukms) Richard Hogeba- vel (toetsen), Peter Benneker, (bas gitaar), terwijl Johkn Frank de techniek verzorgt. Zij brengen o.a. nummer ten geho re van The Call, INXS, UB 40, Po wer Play en De Dijk. Het optreden begint om 21.00 uur. Dagmavo voor volwassenen Dit jaar behaalden 31 cursisten een of meer certificaten bij het vol wassenenonderwijs. Voor het eerst werd na een aantal jaren ook weer examen afgelegd voor het vak ge schiedenis; verder waren er dit jaar cursisten die een certificaat voor een of meer talen behaalden. Vier cursisten kunnen de behaalde cer tificaten omruilen voor een volle dig mavodiploma, terwijl een van de heren in twee jaar tijd een volle dig diploma haalde. De namen van de geslaagden zijn: Holten: W. A. Wegstapel-Aaltink (Ned.), T. M. Span-v.d. Berg (Ned.), C. M. H. Hendriks-Brands (Ned. en Eng.), M. Bogaard-v.d. Burg (gesch.), A. L. den Herder-Dekkers (Frans), A. E. M. Dollekamp (gesch.).. G. W. J. Drent-Eertink (Duits), E. S. Grasdijk (Ned. en Eng.), L. ter Haar-Gunst (Frans), M. E. Groen-Harteveld (Eng.), G. Vuuregge-Hesseling (gesch.), M. Boodt-Hoogendonk (Duits), E. Kappert(Ned. en Eng.), F. W. Fran- sen-Lubbersen (Eng.), C. J. Lam- mertink-Priem (Duits), C. Steen- bergen-Rensen (Duits), C. C. J. G. de Groot-Roder (Duits en gesch.; mavodiploma), E. Stoffer-Rozen- dom (Eng.), M. H. Honig-van 't Spijker (Frans), A. J. Bouwhuis- Stevens (gesch.), D. J. Kevelam- Ulfman (Ned.), D. v.d. Vreede-Vos (Ned. en Eng.). Bathmen: J. M. G. Rademakers- van Es (Eng.), J. M. Faber-van Haarst (gesch.; mavodiploma), G. C. van Loenen-Heere (gesch.; ma vodiploma), M. de Ruyter-Lof (Ned. en Eng.), S. v. Dijk-Steene- veld (gesch.). Markelo: H. Klein Velderman- Buursink (Ned. en Eng.), G. Be- rendsen-Hargeerds (Ned. en Eng.) en de heer R. Hesselink een volle dig mavodiploma. Nieuw-Heeten: de heer P. J. Th. M. Schilderman (Ned. en Eng.). Rijssen: L. Brouwer-Weyer (Frans). Aan de Chr. Scholengemeenschap Noetsele te Nijverdal zijn geslaagd voor Mavo 4: Margreet Meijerink, Gerrianne Dijkink, Karin Stam, Lianne Kruimelaar, Inge Warae- link en Erik Jan Stam. Voor het Havo-diploma Erwin Dul en voor het diploma Atheneum Anno Mul ler. LTS Rijssen: C.D. niveau, afd. bouwtechniek differentiatie tim meren: D.H. Tempelman. Con sumptieve techniek, differentiatie brood en banketbakken: E. Aal- tink. Afdeling Mechanische tech niek: A.J.C. Brands, J.G. Kraay, M. Meijerman, G. Paalman, G.J.W. Rensen, E. Sluiter en J.W. ter Beest. Aan de Chr. Ondememersschool te Apeldoorn is geslaagd voor het Middenstandsdiploma (4 jarige op leiding) Zwennie Vincent. In Chili zijn de laatste tientallen ja ren duizenden actieve mensen op gepakt. Velen werden geëxecu teerd, anderen 'verdwenen' sim pelweg na hun arrestatie. De familieleden en vrienden van de 'verdwenen' mensen kennen geen rust Zij blijven zoeken, blijven ho pen. "Soms heb ik het gevoel dat hij nog ergens leeft. Er gaan geruchten dat ze nog steeds een aantal mensen vasthouden. Ik heb zélfs eens ge dacht dat ik hem een paar keer op straat had gezien. Ik ben een keer de bus uitgesprongen en ben hem achterna gerend. Maar toen zag ik dat hij het niet was. Een andere keer kon ik hem niet bijhouden", aldus een getuigenverklaring van een vrouw van een 'verdwenen' ge vangene. Elk jaar, in de laatste week van mei komen duizenden familieleden in Latijns-Amerika bij elkaar om de 'verdwenen' gevangenen ie her denken. Zij eisen de waarheid. Zij eisen rechtvaardigheid voor fami lie en vrienden. Jaar najaar stellen zij dezelfde vragen: zijn ze dood, of levens ze? Waar worden ze gevan gen gehouden, waar zij ze begra ven? Wie deed hen 'verdwijnen'? Amnesty International voert ac tie om ervoor te zorgen dat de 'ver dwenen' gevangenen niet verge ten worden door de wereld. Ook de werkgroep Holten van van Am nesty International maakt zich daar sterk voor. Zij stelt de Holte naren in de gelegenheid mede een handtekening te zetten onder een petitie, gericht aan de Chileense ambassadeur in Nederland met het verzoek er met klem bij de Chi leense regering op aan de dringen een diepgaand, onafhankelijk on derzoek in te stellen naar deze 'verdwijningen' en de schuldigen voor de rechter te dagen. Tot 1 juli kan men tekenen bij de contact persoon van Amnesty Internatio nal: J. Groenewegen, Köllingserf 27. Na de kerkdienst van de RK pa rochie in Irene hebben zondag 5 juni ook een aantal mensen gete kend. Het college van b en w handhaaft, ondanks de unanieme afwijzing door de commissie financiën, zijn voorstel de Installatiebedrijf Lammers uit Holten op te dragen het dak van de Haarschool te ver nieuwen. Het installatiebedrijf was een van de drie inschrijvers voor herstel werkzaamheden aan het dak van de Haarschool en was met een be drag van 85.200 de laagste. Toen evenwel bleek dat het gehele dak vernieuwd moest worden, werd geen nieuwe offerte aangevraagd, maar werd voorgesteld de firma Lammers de werkzaamheden te gunnen. In de week van 27 juni tot en met 3 juli zal de nationale epilepsie-col- lecte van het Nationaal Epilepsie Fonds/De Macht van het Kleine worden gehouden. Niet alleen zullen de vele collectan ten met de bekende collecty-bus rammelen, deze collecte is ook de start van een langdurige voorlich- tingscompagne: Epilepsie en werk. Onder andere krijgen alle hoofden personeelszaken, arbeidsbureaus en arbeidsdeskundigen de brochu re Epilepsie en werk. Men kan deze brochure ook zelf aanvragen bij het bureau Epilepsle-voorlichting, Kongingslaan 19, 3583 GD Utrecht. Tevens kan men op dit adres terecht voor de ervaringen, zowel positief als negatief, die men heeft in de eigen omgeving of op het werk met familie, vrienden en collega's romdora Epilpesie en werk. Burgemeester en wethouders er- kenner in hun voorstel aan de raad dat de gevolgde procedure niet he lemaal volgens de regels is verlo pen, maar handhaaft het voorstel omdat aan het opnieuw aanvragen van een offerte aan de twee overige bedrijven consequenties zijn ver bonden, waarvoor men niet ver antwoordelijk wil zijn. Het was in derdaad beter geweest over te gaan tot een nieuwe inschrijving, maar dat was niet goed mogelijk omdat het bedrag waarvoor Lam mers het werk wil uitvoeren al openbaar was geworden. "Een nieuwe inschrijving zou daardoor tot een farce worden", schrijft het college. Verder zal de raad zich maandag 27 juni o.a. uitspreken over de uitbrei dingsrichting van Holten, na de re aliseringen van het bestemming plan de Beuseberg, wordt een kre diet gevraagd van 35.000 voor een beregeningsinstallatie voor sport park 't Vletgoor, komt de aanschaf van een electronisch scorebord voor 't Mossink aan de orde, de ver huur van het voormalige gemeen tehuis aan de VW en zal de socia list G.H. Markvoort als opvolger van Gerard Wennemers worden geïnstalleerd als raadslid voor de PvdA. de vergadering begint om 19.30 uur. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissie onderwijs vergadert op maandag 27 juni 1988 om 16.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a. advies inzake instandhouding o.s.b. Bosschool advies inzake voorstel om niet over te gaan tot vermeerde ring van het aantal openbare basisscholen advies inzake verzoeken om medewerking ingevolge artikel 74 Wet op het basisonderwijs om gelden beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van electronische beveili gingsapparatuur en het herstellen van schade aan de bij zondere basisscholen - advies inzake het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanschaf van een klimtoestel t.b.v. de o.s.b. Haarschool. De commissie financiën vergadert op dinsdag 28 juni 1988 om 16.00 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - krediet voor aanschaf klimtoestel t.b.v. de o.s.b. Haar school; - krediet voor verbetering en verbreding van de 2 fase van de Doorlopendedijk; - krediet voor het herstellen schade aan de scholen de Scha kel en het Kompas; - advies inzake verkoop pand Dorpsstraat 24d aan H.M.V. en uitgifte ondergrond in erfpacht. De commissie gemeentewerken vergadert op maandag 27 juni 1988 om 15.30 uur in het gemeentehuis. De agenda vermeldt o.a.: - verbetering en verbreding 2e fase Dorperdijk; - verkoop oefenlokaal Dorpsstraat 24d en uitgifte onder grond in erfpacht aan H.M.V. W.W.V.-UITKERIIMG GEHUWDE VROUWEN De staatssecretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft naar aanleiding van een Uitspraak van het Europese Hof van Justitie te Luxemburg bepaald, dat gehuwde vrouwen die na 23 juni 1982 werkloos zijn geworden, onder bepaalde voor waarden alsnog in aanmerking komen voor een uitkering ge durende een (rest)periode van de uitkeringstermijn ingevolge de Wet Werkloosheidsvoorziening (W.W.V.). Zij die menen alsnog aanspraak te kunnen maken op een uitkering kunnen zich vóór 1 augustus 1988 melden bij de afdeling Sociale Za ken, Smidsbelt 6 of telefonisch contact opnemen tussen 8.30 en 10.30 uur, telefoon 05483-6 16 66. De afwikkeling van de aanvragen zal naar verwachting in september a.s. kunnen plaatshebben. Burgemeester en wethouders van Holten, De secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. Concept-welzijnsplan 1989-1991 provincie Overijssel Het concept-welzijnsplan vormt het provinciale beleidskader voor het openbaar bibliotheekwerk, het sociaal-cultureel werk, de maatschappelijke activering, de amateuristische kunstbeoefening en kunstzinnige vorming, de vrouwenorga nisaties, het ouderenwerk, de telefonische hulpdiensten, min derheden, sport, de stichting Overijssel en de normsubsidiés. Het concept-plan ligt tot en met 11 juli 1988 op de afdeling welzijn van het gemeentehuis ter inzage. Schriftelijke reacties kunnen tot uiterlijk 11 juli 1988 ingediend worden bij Gedeputeerde staten van Overijssel, Post bus 10078,8000 GB Zwolle. REKREATIEBAD TWENHAARSVELD Voor de week van 27 juni tot en met 1 juli a.s. gelden in ver band met de zwemvierdaagse en de Nationale Zwem Promo tie Week de volgende gewijzigde openingstijden: 07.00-17.00 uur: normaal geopend 17.00-17.30 uur: gesloten 17.30-21.00 uur: geopend voor deelnemers en toeschouwers van de zwemvierdaagse en de Nationale Zwem Promotie Week. Terinzagelegging ontwerp-beschikking Op de gemeentesecretarie van Holten, Afdeling Algemene Za ken, liggen op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en in de sporthal ,,'t Mossink" op dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur, vanaf maandag 27 juni 1988, gedurende 14 dagen, ter inzage de ontwerp-beschikkingen ingevolge de Hinderwet van: 1. de Waterleiding Maatschappij „Overijsser, Oude Veer- weg 1 te Zwolle tot het oprichten en in werking hebben van een drinkwaterpompstation op het perceel Geskesdijk 1 te Holten; 2. deDirektievan U-Holding/U-Vlees, Pannenbakkersstraat 1- 3 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een biologi sche afvalwaterzuivering aan de Lageweg. Burgemeester en wethouders zijn voornemens op deze aan vragen om vergunning ingevolge de Hinderwet positief te be schikken onder de aan de ontwerp-beschikking verbonden voorwaarden om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kun nen schriftelijk worden ingebracht door de aanvrager en de genen, die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. Bezwaarschriften moeten bij het gemeentebestuur worden ingediend vóór 11 juli 1988. Indien men dat wenst, worden de persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daartoe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het gemeentebestuur worden ingediend. De spoorwegtunneltjes, die on langs ontdaan zijn van alle onge rechtigdheden en opnieuw een fris verfje hebben gekregen, zullen na de vakantie door leerlingen van de scholengemeenschap De Marke en ge verfraaiing. Dit deelde wethou der Dalhuisen mee. Gisteren vond overleg plaats tussen de wethou der en de leraren creatieve vakken van beide scholen. De beschildering wordt uitgevoerd naar aanleiding van een suggestie van mevrouw M. Boodt-Hoogen donk, die in een brief aan het colle ge van b en w haar waardering uit sprak over de opknapbeurt maar er tevens aan toevoegde, dat het wellicht verstandig zou zijn de wanden op creatieve wijze door de jeugd te laten versieren.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5