Canadese piloot na jaren terug op plek noodlanding Blauw Wit winnend over de eindstreep SC Eefde winnaar Blauw Wit toernooi NS 20 mei op Holtense markt Johnny Flintoft herleeft vluchtroute naar vrijheid Trekking verloting Koektocht in Deventer Totaaldag Blauw Wit Haarschool en Kolschool kamp loen Blauw Wit kampioenen HOLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 19 MEI 1988 Piloot Johnny Flintoft in vroeger dagen Een exploderende granaat, de verdachte geur van koel vloeistof en de waarschuwing van zijn sectiecommandant via de radio, maakten de Ca nadese Flying officer John D. Flintoft (21 jaar) duidelijk dat zijn Typhoon-jachtvliegtuig getroffen was tijdens het duikbombardement op de spoorlijn van Almelo. Een pa rachutesprong of een nood landing waren voor hem op dat moment de twee moge lijkheden om zich het vege lijf te redden. Johnny Flintoft gaf de voorkeur aan het laatste redmiddel. Kort daarop zette hij ^zijn toestel door middel van een buiklanding op een veldje neer op de Winkelberg (Borkeld), waarbij zijn toestel doorschoof tussen de bomen en kort voor de Vianenweg tot stilstand kwam. Deze gebeurtenis voltrok zich kort voor het middaguur op zater dag 24 februari 1945. Vorig week end, 43 jaar later, kwam Flintoft terug om de plaatsen en personen te bezoeken die hem nog zo duide lijk in de herinnering liggen. Met Herman Steunenberg en Martin Hols, die jarenlang in Holten op 'oorlogspad' zijn geweest om de plaatselijke geschiedenis van WO II te kunnen boekstaven, als reis leiders vond hij de plek terug waar hij destijds neerkwam. Tot De Canadese piloot samen met zijn 'reisleiders' Steunenberg en Hols voor het onderduikadres op de Haspel. zijn verbazing kreeg hij zijn eigen vliegerkap in handen gedrukt, met daarin zijn naam. Deze had hij na de landing bij het toestel ach tergelaten. De familie Aanstoot (Witmoos) vertelde Flintoft gezien te hebben hoe het getroffentoestel was ko men aanvliegen, neerkwam en daarna tot stilstand kwam. Zelfs had men de vlieger de weg zien oversteken om in het bos te ver dwijnen. Flintoft was uitermate geïnteresseerd in ieder detail en zelfs probeerde hij de exacte route Glimlachend sprak Flintoft Steu nenberg de bemoedigende woor den toe, dat hij ook nog wel een goede piloot zou worden, als hij door het bos, richting Markelose- eerst nmeer een in de buurt zou kp- weg terug te vinden. Hier werd hij destij d aangetroffen door de toen nog niet zo lang in Holten wonende zwagers Huig Roest en Leendert Verwaal die hem in het bos verbor gen. 's Avonds werd hij hier opge haald en namen zij hem mee naar hun woning op het terrein van het huidge kampeercentrum De Has pel. Het woonhuis van destijds staat er ook tegenwoordig nog. De volgende avond werd hij hier door de Goorse politieman Voorhorst en diens vrouw opgehaald, die bei den actief waren in de illegaliteit. Per fiets ging het naar Goor en eni ge dagen nadien, via een onderdui kadres in de buurtschap Zeldman naar Oele (gem. Hengelo). Hier werd hij uiteindelijk op 1 april 1945 bevrijd door de oprukkende Britse pantsertroepen. Rondvlucht Ook deze onderduikadressen be zocht Flintoft opnieuw. Vorige week maandagmiddag werd er zelfs een rondvlucht uitgevoerd, waarbij Flintofs' laatste aanvals doel werd gereconstrueerd. Via het aanvalsdoel bij Almelo vlogen pi loot Steunenberg, navigator Hols en de passagier Flintoft met diens reisgenote naar de plek van de noodlanding van het eenpersoons- jachtoestel. Boven de hitorische plek nam Flintoft de besturing over en zeer enthousiast over deze unieke gelegenheid, vloog hij op nieuw de aanvliegroute naar de landingsplaats van destijds. Ook kreeg hij nog een uitstekend ge zicht op enkele onderduikadres sen, waar men als verrassing en herkenningspunt geallieerde vlag gen had uitgelegd. Na een uur werd het toestel weer veilig op vliegveld Teuge neergezet. men van de bijna 700 vlieguren die Flintoft zelf had. Herdruk In het boek Holten in oorlogstijd wordt op pagina's 240-247 uitge breid verslag gedaan van de nood landing van Flying officer Flin toft. Dit boek is reeds lange tijd uitverkocht. Toch blijkt regelma tig dat er vraag is naar exempla ren: De schrijvers Steunenberg en Hols verzoeken belangstellenden dit kenbaar te maken op een van de inschrijflijsten die liggen bij boekhandel Heusinkveld en Van de Maat. Afhankelijk van het aan tal inschrijving zal dan worden besloten of een (allerlaatste) druk alsnog realiseerbaar is, hoewel in een iets eenvoudger uitvoering. Als richtprijs dient men hierbij uit te gaan van ca ƒ50,-. Bij de woensdagavond door wachtmeester H. Sjoers van de rijkspolitie te Holten gehouden trekking van de verloting t.b.v. de jeugdafdeling van de ZW Blauw Wit vielen de 4 hoofdprijzen op de nummers: 1572 (stereo radiorecor der) van Gerhard Harbers, A. J. Goldstenstraat4; 416 (groot le vensmiddelenpakket) van Rei- naardes, Keizersweg 59; 2235 (OAD-dagreis voor 2 pers.) G. Aan stoot, Amersfoort; 5152 (royale vleesschotel) R. Beldman, Vixse- boxstr. 11. De vijfde t/m de 25e prijs vielen op de lotnummers: 407 - 2451 - 2201 - 387 - 1460 -1554 - 1072 - 44 - 2380 - 532 -152 - 2080 -1985 -1113 -1978 - 2186 -1979 - 2196 -1907 - 2266 en 2156. Blauw Wit heeft met een zeer verdiende 2-0 zege op ASV (Aa- dorp) de competitie afgesloten. De uitslag had veel royaler uit moe ten vallen maar aangezien de aan- vallers het vizier niet op scherp hadden staan en paal en lat meer dan eens een treffer blokkeerden, de zwak acterende scheidsrechter twee geheide strafschoppen en een 1007c zuiver doelpunt niet toe kende, bleef het bij 2-0. - Van begin af aan nam de thuisclub het initiatief en kwam met snelle rushes over de vleugels direkt voor het ASV-doel maar doeltreffend af ronden lukte niet daar er niet vol doende Blauw Witters in het doel gebied aanwezig waren en de ASV- goalie het vuurwerk makkelijk kon klaren. Na een kwartier waren de Blauw Witters wel present en ont stonden er diverse scrimmages voor het ASV-doel. Uit één hiervan werd Hans Stam, die een prima kans had op een doelpunt, door een ASV-er onderuit geschopt maar de man in het zwart zag ook tot verbazing van de ASV-ers én hun grensrechter ook hierin geen strafschop. Blauw Wit bleef hierna aanvallend sterker en de gasten kwamen heel sporadisch in de buurt van het doelgebied van Blauw Wit goalie Eelco Spijker. In de laatste tien minuten kreeg de thuisclub enkele prima mogelijk heden om de eerste helft met 2-0 af te sluiten maar de aanvallers faal den bij het afwerken en 't moet ge zegd de ASV-doelman toonde klas se. Na de thee een nog agressiever Blauw Wit dat in de tiende minuut op 1-0 kwam door John P. Schalk uit een scherpe voorzet van Harry Kolkman. Dit glaszuivere doel punt werd afgekeurd. Waarom? Die het weet mag het zeggen! Blauw Wit was hierdoor niet aan geslagen en 5 minuten later werd het toch 1-0 toen Jan Vrugteveen na een snelle rush over rechts de bal „aanreikte" aan Harry Kolk man die de doelman geen schijn van kans gaf. ASV kwam hierna in het stuk bijna niet meer voor en moest ver terug en de inmiddels versterkte verdediging kwam on der zware druk. Harde schoten van Schalk en Hans Stam belanden op paal en lat maar met nog vijf minu ten te gaan liet Harry Kolkman 2-0 aantekenen door zeer attent te rea geren toen de stopperspil een lobje over de uitgelopen doelman speel de. Al met al een verdiende 2-0 zege en een goed besluit van de compe titie '87/'88. Stand: Drienerlo 21-36, Eversberg 21-27, Marle 21-24, Sportlust 20-23, Blauw Wit 22- 22, De Esch 20-20, Rietvogels 20-19, Vesos 20-18, Daarle 21-17, ASV 20-15, Markvo gels 20-15. Boswinkel 20-12. Begunstigd door prima voetbal- weer organiseerde de ZW Blauw Wit zaterdag voor de tweede keer sinds de oprichting van de afd. da mesvoetbal (drie jaar geleden) een groot toernooi voor pupillen, junio ren en senioren waaraan door 14 verenigingen met totaal 30 teams werd deelgenomen. De organisatie van de happening, die perfect ver liep, was bij Willy Aanstoot, Netty van Dijk, Frida Krikkink en José Pluygers in goede handen. Als scheidsrechters fungeerden Gerrit Wielrijders kunnen op zaterdag 28 mei hun energie kwijt in Deventer. Daar wordt door TV De Zwaluwen de jaarlijkse Wieger Ketellapper Koektocht gehouden. De afstan den die kunnen worden wegge trapt zijn 60,120 en 180 kilometer. De tocht gaat over de mooiste bin nenwegen van Overijssel en Gel derland. De 60 kilometer-tocht gaat tot Exel in de buurt van Lo- chem. Voor de 120 kilometer-fiet sers is ook de Holterberg in het par cours opgenomen en de mensen met de langste adem en de meeste klimcapaciteiten moeten daar naast ook nog eens de Rijssense Berg, de Lemelerberg en de Hellen- doornse Berg bedwingen. De in schrijving voor de 120 en 180 kilo meter is van 08.00 uur tot 09.00 uur en voor de 60 kilometer van 08.00 uur tot 10.00 uur. Allemaal bij De Lindeboom in Schalkhaar. Kosten (met herinnering) f 8,50, zonder herinnering f 3,50 en f 2,50. Nadere informatie 05709-2101 of 05700- 42736. Z W Blauw organiseert op zater dag 4 juni op sportpark 't Vletgoor als afsluiter van het seizoen de jaarlijkse Totaaldag. Om 09.00 uur wordt gestart met het spelcircuit om de Wiersma bokaal en om 10.00 uur begint het spelcircuit voor sup porters. De finish voor beide cir cuits is om 12.00 uur. Na een rust pauze van een uur begint het on derlinge voetbaltoernooi. Zaal voetballers en dameselftallen die hieraan willen deelnemen moeten zich voor 1 juni opgeven bij de or ganisatie of via de intekenlijst op het prikbord in het clubhuis. Nade re mededelingen over de traditio nele sportdag volgen binnenkort. Welink, Herman Withaar. Herman Schutte, Johan Hobert, Kees van Dijk, Henk Aanstoot, Truus Onge- na-Haan, Henk Stam en Henk Westerik. De arbiters roemden de sportiviteit van de dames en ken den de door de fa. Schuppert BV beschikbaar gestelde trophee voor het sportiefste team toe aan Vroomshoopse Boys. Alle deelne mende verenigingen, de scheids rechters en E.H.B.O.-er Willems ontvingen een mooie herinnerings standaard met inscriptie. De le, 2e, 3e en 4e bij de pupillen, junioren en senioren bestonden uit bekers. Uitslagen: Pupillen: 1. Juliana, Hengelo (O); 2. A.S.C., Dalfsen; 3. Blauw Wit; 4. SC Heino. Junioren (7 tallen) Poule 1:1. Julia na (Hengelo), 2. Enter Vooruit, 3. Daarlerveen. Poule 2 (elftallen): 1. Heino, 2. S.E.H. (Heerde), 3. A.S.C. (Dalfsen). Senioren (dames) Poule A: 1. Eefde 7 doelp., 2. Markvogels 5 dp., 3. Vroomshoop 5 dp., 4. A.S.C. 3 dp., 5. DES 0 dp. Poule B: S.E.H. 4 dp., Heino 4 dp., Blauw Wit 3 dp., R.V. 2 dp. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffin gen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan maatschap Boode-Steegink voor de bouw van een mestsilo bij Okkenbroekseweg 1; - aan de heer F. Buurmeijer voor de bouw van een woning aan de Liezenweg; - aan de heer W. Denekamp voor de bouw van een erfafscheiding bij Canadastraat 42; - aan de heer G. J. Stevens voor de bouw van een schutting bij Ko- zakkenstraat 9; - aan de heer J. ten Velde voor de bouw van een tuinhuisje bij Dorpsstraat 39; - aan de heer A. Wansink voor de bouw van een ondergrondse drijf- mestkelder bij Rijssenseweg 34; - aan de heer G. J. Rensen voor de bouw mestsilo bij Espelodijk 17; - aan mevr. W. Jol-Leeuwerke voor de verbouw van de hooiberg bij Beusebergerweg 13; 2. aan API NEON te Naarden vergunning verleend voor het aanbren gen van een lichtreklame aan het pand Dorpsstraat 43: 3. aan Holtense Handelsvereniging ontheffing en vrijstelling verleend t.b.v. een middenstandsbeurs: 4. aan Holtense Handelsvereniging ontheffing verleend t.b.v. diverse zomeraktiviteiten' Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over even tuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentese cretarie. HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de maandagroute op 23 mei (2e Pinksterdag) wordt opgehaald op dinsdag 24 mei, terwijl het huisvuil van de dinsdagroute op 24 mei wordt opgehaald op woensdag 25 mei. De gemeentewerf is gesloten op maandag 23 mei (2e Pinksterdag). Wijziging openstelling van de gemeentewerf voor het storten van (grof) huisvuil en klein chemisch afval. In verband met een kleine reorganisatie worden de openingstijden van de werf van gemeentewerken aan de Waagweg voor het storten van (grof) huisvuil en de afgifte van klein chemisch afval met ingang van 1 juni 1988 als volgt gewijzigd: - iedere werkdag uitsluitend van 13.00-15.30 uur. - iedere zaterdag van 13.00-15.00 uur. Toepassing artikel 19 wet op de ruimtelijke ordening t.b.v. de bouw van 15 woningen aan het Kieftenbelt te Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethouders van die gemeente door Roosdom-Tijhuis b.v. te Rijssen, Jutestraat8, een aanvraag om bouwvergunning is ingediend voor de bouw van 15 woningen (10 premie A en 3 premie C) op het perceel ka dastraal bekend gemeente Holten, sectie I nr. 31 (ged.), gelegen aan het Kieftenbelt in het bestemmingsplan „De Beuseberg". Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaatse geldend be stemmingsplan „De Beuseberg" vanwege de aard van de bebouwing, gedeeltelijk half-vrijstaand en gedeeltelijk vrijstaand in plaats van rijen- bouw. Het verzoek om vergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 WRO. Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het verzoek daarom mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstelling Daar het ingediende bouwplan in overeenstemming is met een in voor bereiding zijnde herziening van genoemd bestemmingsplan, hebben burgemeester en wethouders besloten ten aanzien van bovenvermeld verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt bovenvermeld bouwplan (verzoek om vrijstel ling) gedurende veertien dagen, ingaande 24 mei 1988, ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Tevens ligt gedurende deze termijn ter inzage een exemplaar van een uittreksel uit het vigerende bestemmingsplan en het (schets-)ontwerp van een gedeeltelijke herziening van dit bestemmingsplan. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling ten behoeve van bovenge noemd bouwplan indienen bij burgemeester en wethouders van Hol ten, Smidsbelt 6, 7451 BL Holten. Holten, 19 mei 1988. De burgemeester voornoemd, W.L.F.C. van Rappard. Op drie achtereenvolgende maandagen werd op het sportpark Meermanskamp het hand- en voetbaltoernooi van de Holtense basisscholen afgewerkt. On der ideale weersomstandigheden werd door de diverse teams enthousiast ge streden om de ereplaatsen. Aan de handbalwedstrijden nam van iedere school één team deel, terwijl bij het voetballen voor de grotere scholen de mogelijkheid bestond om meerdere 7- tallen in te schrijven. De buurtscholen uit Dijkerhoek en Espelo speelden met een kombinatieteam. Zowel bij het handballen als het voet ballen spitste de strijd zich toe op de teams van de Kolschool en de Haar school. Bij het handballen waren het uiteindelijk de meisjes van de Haar school die aan het langste eind trokken en bij het voetballen werden de jongens van de Kolschool kampioen. Door de scheidsrechters werden sporti- viteitsprijzen beschikbaar gesteld in de vorm van wisselbekers. Het team van Dijkerlo won deze bokaal bij het hand ballen en het tweede team van de Dorpsschool mocht deze prijs bij het voetballen voor een jaar meenemen naar school. De eindstanden: Handbal: 1. Haarschool, 2. Kolschool, 3. Dorps school, 4. Kompas, 5. Schakel, 6. Dijkerlo. Voetbal: 1. Kolschool 1., 2. Haarschool 1, 3. Dorps school 1,4. Schakel 1, 5. Dorpsschool 2, 6. Haarschsol 2, 7. Kompas 1, 8. kolschool 2, 9. Dijkerlo, 10. Haarschool 3, 11. Dorps school 3,12. Haarschool 4. De NS wagen komt weer naar Holten. Op vrijdag 20 mei brengt de Ne derlandse Spoorwegen weer een bezoekje aan de Holtense week markt. Om het publiek te informe ren over de diverse mogelijkhe den van het reizen per trein, zet de NS een informatie-auto in. Van 13.30 uur tot 16.00 uur zijn er verschillende folders en brochures verkrijgbaar, is het boekje met toe ristische tips Er Op Uit te koop (f 3,95) en kan er worden geprofiteerd van aanbiedingen die alleen in de auto gelden. Ook kan men in een persoonlijk gesprek een op maat gesneclen reisadvies krijgen. Bij de speciale aanbiedingen hoort een proefabonnement voor de 60+-Se- niorenkaart (voor 15 gulden een dag gratis en twee maanden lang met 40 procent korting reizen), een Tienertoerkaart voor 40 i.p.v. 50 gulden (met bovendien een aardig presentje) en een extra voordelige Gezinstoerkaart f 99,00 i.p.v. f 140,00) waarmee vader en moeder plus de kinderen tot en met acht tienjaar (inclusief de hond) binnen een periode van tien dagen vier da gen onbeperkt door Nederland rei zen. Dat laatste is alleen mogelijk in de maanden juni, juli en augus tus. Maar liefst 3 pupillen teams van Blauw Wit hebben het kampioen schap in de voorjaarscompetitie behaald. Dl werd kampioen op de lasatste wedstrijddag door met 4-1 te winnen van medekandidaat Ex celsior (Rijssen), El was al kam pioen geworden in de voorlaatste wedstrijd. E2 moest de laatste wedstrijd winnen op het doelge- middelde en deed dat overtuigend door Enter Vooruit met 5-2 te klop pen.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7