Ontdekkingsreis in de Oostenrijkse grotten Graz eert zijn oude stadstrams Bernstein bekend om serpentijnsteen zomer is mogelijk Langlaufen in hartje Skiën in de zon HOLTENS NIEUWSBLAD Wondere wereld van duisternis open gesteld voor toeristen Oude glorie herleeft Zweven boven en fietsen övër Oostenrijkse bergen Elke dag een andere sport DONDERDAG 19 MEI 1988 15 Op 619 meter hoogte ligt in de Oostenrijkse provincie Burgenland het plaatsje Bernstein, dat bekendheid kreeg omdat het de enige plaats in Midden-Europa is waar de serpentijnsteen voorkomt, de op jade gelijkende halfedelsteen, die hier sinds 1860 wordt gedolven en verwerkt tot sieraden en gebruiksvoorwerpen. Het serpentijn, ook slangensteen genoemd, is wat zachter dan jade, maar heeft dezelfde chemische samenstelling. De kleuren lopen uiteen van lichtgroen tot heel donker, tegen zwart aan. Josef Höfer was in 1860 de eerste die het mooie doorschijnende gesteente in het Bernsteingebirge uitgroef en bewerkte. Sindsdien is het een familiebedrijf gebleven. In 1910 volgde Adolf Höfer zijn vader op en in 1928 kreeg diens schoonzoon J. Piringer de vindplaatsen in eigendom. Onder de naam Piringer werd vooral na de Tweede Wereldoorlog voornamelijk gewerkt voor de export naar Amerika, Engeland en West-Duitsland. Er zijn nu ook filialen van de firma Piringer in Wenen en Salzburg. En natuurlijk de winkel in Bernstein, die vol staat met sieraden en voorwerpen uit serpentijnsteen. Na afspraak kan men zien hoe de serpentijn wordt bewerkt en er zijn cursussen in het slijpen van de steen. De serpentijnsteengroêve in Bernstein. Langlaufen in hartje zomer kan in Oostenrijk. Het klinkt misschien vreemd, maar langlaufen in hartje zomer is toch mogelijk. Het gebeurt onder meer op de Dachsteingletsjer in de Oostenrijkse provincie Stiermarken, waar op 2700 meter hoogte dagelijks vijftien kilometer loipen gebruiksklaar worden gemaakt. Elke dag oefenen daar ongeveer vijfhonderd langlaufers uit alle delen van de wereld. De gletser is vanuit Ramsau gemakkelijk bereikbaar met een kabelbaan, die je in zeven minuten naar het begin van de loipen brengt. Museum Een ruim honderd meter lange mijngang is als museum ingericht. Dit .Felsenmuseum vertelt alles over edelserpentijn, het ontstaan, de winning en de verwerking. Het plaatsje Bernstein telt 2500 inwoners. Men kan er goed wandelen op gemarkeerde wegen in het Bernsteingebirge. Er is een indrukwekkende dertiende eeuwse burcht, die als hotel wordt geëxploiteerd. Bezoekers kunnen terecht in de als restaurant ingerichte ridderzaal, waar topprestaties van Italiaanse stucadoorskunst zijn te bewonderen. Inlichtingen: Fremdenver- kehrsverein, 7434 Berstein, Oos tenrijk, tel. 09-43 3354 203. Folders van Bernstein en Bur genland zijn verkrijgbaar bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam, Singel 464, tel. (020) 25 59 33. Toeristen kunnen nu ook het binnenste van de Oosten rijkse 'aarde ver kennen Een berg beklimmen is in Oostenrijk een dagelijks verschijnsel, maar dat wordt anders als het erom gaat het binnenste van een berg te verkennen. En ook dat gebeurt, want grotten en hun donkere tunnels, hun bizarre formaties van steen of ijs, hun enorme gewelven en nauwe doorgangen blijven de avontuurlijke onderzoekers fascineren. Volgens experts moeten er ongeveer vijfduizend grotten in de Oostenrijkse bergen zijn. Twee derde daarvan is inmiddels provisorisch onderzocht en 22 zijn voor het publiek toegankelijk gemaakt. Daar kan men zonder gevaar een uitstapje maken naar de wondere wereld van de duisternis. Tot de meest bezochte be horen de twee grootste ijs- grotten, de Eisenriesenwelt bij Werfen in het Salzburger Land - met een lengte van zo'n veertig kilometer de langste'ter wereld - en de Dachstein-Rieseneishöhle met als beginpunt Obertraun in Oberösterreich. Ook de grootste hittegolf kan de bi zarre ijsformaties niet deren: de temperatuur is er constant één tot twee graden Celsius onder nul. Kleinere ijsgrotten zijn te vinden bij Wörgl in Ti- rol, de zogeheten Hundalm- Eishöhle, evenals de Eisko- gelhöhle, die te voet in drie uur tijd bereikbaar is vanuit Werfengang. De druipsteengrotten zijn het talrijkst. Ze staan bekend om de wonderlijke voorstellin gen, die stalagmieten (staan de kalkkegels) en stalactieten (hangende kalkkegels) in de soms reusachtige onderaard se gewelven hebben ge vormd, een proces van vele tienduizenden jaren. Druip steen ontstaat in kalksteen grotten door afzetsel uit af- druppelend water. Kleurrijk Dat beide vormen van druipsteen zeer kleurrijk kun nen zijn, is te zien in de be kende Griffener Tropfstein- höhle bij Völkermarkt in Ka- rinthië. Deze wordt be schouwd als de bontste in haar soort. Prachtige druip steenformaties zijn verder te zien in de Grasslhöhle bij Weiz en de Lurgrotte bij Sem- riach, respectievelijk Peggau, beide in Stiermarken. Druip steen- en gipskristalformaties vinst men ook in dc Kraus- höhle in Gams bij Hieflau, evenals in de Rettenwand- höhle bij Kapfenberg, beide eveneens in Stiermarken. De Kraushöhle was in 1882 de eerste voor het publiek open gestelde grot. Niet te verwisselen met de Grasslhöhle bij Weiz is de Gassl-Tropfsteinhöhle bij Ebensee (Oberösterreich)-. Daar staat in de nabijheid van de „Kanzei", een als preek stoel gevormde „verrijzing", een druipsteendie een mooie melodie laat horen als men er met een stok tegen slaat. Vooral Niederösterreich heeft veel druipsteengrotten. Er zijn vier bekende grotten, die veel bezoekers trekken: de Allander Tropfsteinhöhle, de Einhornhöhle bij Dreistet- ten/Hohe Wand (met resten van gebeente van zoogdieren uit de ijstijd), de Hermanns- höhle bij Kirchberg am Wechsel en de Ötschertropfs- B Toeristen kunnen nu ook de wonderlijke wereld van de Oos tenrijkse druipsteengrotten bewonderen. teinhöhle bij Kirchberg/- Gaming (met een klein meer). Bijna alle grotten zijn alleen in de maanden mei tot okto ber te bezichtigen. Het ver dient aanbeveling warme kle ding mee te nemen en stevige schoenen aan te doen bij een bezoek aan de grotten. Een folder van de Dach- steinhöhlen is verkrijgbaar bij het Oostenrijks Verkeersbu reau in Amsterdam, Sin gel 464, tel. (020) 25 59 33. Men kan het op eigen houtje doen, maar het is ook mogelijk een arrangement van een week te nemen met vijf dagen langlauflessen op gletsjerloipen. Dat kan van 17 tot 24 juli, 21 tot 28 augustus en van 16 tot 23 oktober. Een droogtraining op rolski's op het Ramsauer Plateau en twee uur tennis voor het verbeteren van de conditie is daarbij inbegrepen. Tevens krijgt men advies voor het in de was zetten van de ski's en er worden videofilms vertoond. Zo'n weekarrangement van zeven dagen halfpension in een vier-sterrenhotel, inclusief vijf dagen training en vervoer met de kabelbaan kost f 890,-. Vanzelfsprekend _is iedereen, ook zonder cursus langlaufen, welkom op de Dachsteingletsjer. Wie zijn eigen ski's en de zomervakantie liever thuis laat, kan voor dertien gulden per dag een langlaufuitrusting huren. Nadere inlichtingen: Gebiets- verband Dachstein-Tauern, 8970 Schladming, Oostenrijk, tel. 09- 43 3687 23310. Folders van de Dachstein Tauern Regio zijn verkrijgbaar bij het Oostenrijks verkeersbureau in Amsterdam, Singel 464, tel. (020)25 59 33. is het station van Graz op zater dagen om 16.37 uur. De tram rijdt langs bezienswaardigheden in de binnenstad en verder naar buiten naar Mariatrost, waar men om 17.18 uur arriveert. Daar wordt een bezoek gebracht aan de bedevaartskerk Maria trost en het Tramway Museum, een kaartje kost Ö.S. 45 (ca.f 7,20), inclusief terugrit. Kinderen tot twaalf jaar kunnen gratis meerijden met hun bege leiders. Nadere inlichtingen: Graz- Steiermark-lnformation, Her- rengasse 16, Graz, Oostenrijk, tel. 09-43 316 705241. Folders van Graz en omgeving zijn verkrijgbaar bij het Oosten rijks Verkeersbureau in Amster dam, Singel 464, tel. (020) 25 59 33; Nostalgie viert hoogtij in het Tramway Museum in Graz Sportieve mensen met een goede conditie komen in het Oostenrijkse Salz- kammergut (Oberöster reich) volledig aan hun trekken met een vakantie arrangement, dat elke dag een andere sportbeoefe ning biedt. Het is een idee van de Alpinschule Salz- kammergut in Mondsee. Het programma omvat bergbeklimmen, water skiën, paravliegen over het meer, wildwatervaren in rubber opblaasboten, een bezoek aan een druipsteen grot, fietsen met moun- tain-bikes en.goudwas- sen. De uitrustingen, die voor de verschillende takken van sport nodig zijn, worden ter beschikking gesteld. Wat zelf aan kleding moet worden meegenomen, zijn een ano rak of wind- en waterdicht jack, een trui, een t-shirt, spijkerbroek of knickerboc ker, zwemgoed, zonnebril en zonnebrandolie. Mondsee ligt aan de noord westelijke kant van het meer Mondsee. Het ligt op 481 me ter hoogte en telt 2100 inwo ners. De Mondsee is elf kilo meter lang en twee kilometer breed. Meer gegevens over dit sportieve avontuur verstrekt de Alpinschule Salzkammer- gut, Gassner, 5310 Mond see, Oostenrijk, tel. 09- 43 6232 3175 of het Oosten rijks Verkeersbureau in Am sterdam, Singel 464, tel. (020) 25 59 33. Een combinatie van paravliegen en bergfietsen lijkt wat merkwaardig, maar in het plaatsje Galtür in het Paznauntal in Tirol, heeft de VVV daarmee een succesvolle vakantieformule gevonden. Voor het fietsen gebruikt men een mountain-bike, die speciaal voor hef fietsen in de bergen is ontwikkeld. Het pedaleren wordt afgewisseld met wandelen en paravliegen, zodat de deelnemers aan zo'n vakantieweek echt niet over activiteiten hoeven te klagen. Van juni tot oktober kan men in Galtür terecht voor een week halfpension in kamers met douche/wc, twee sauna-avonden, een huurmountain-bike, vier dagen paravliegen onder leiding van ervaren para-piloten. Dat kost S. 2900 (ca. f 465,-). Wie het geluk heeft in dezelfde week jarig te zijn, krijgt een flesje Sekt cadeau! Het Paznauntal ligt in het zuidwesten van Tirol. Het is een 29 kilometer lang, hooggelegen Alpendal, waar de rivier Trisana doorheen stroomt. Het plaatsje Galtür ligt op 1584 meter hoogte en telt 650 inwoners. In het zuidwesten wordt het dal afgesloten door de Silvretta, een bergmassief met gletsjers. Het Paznauntal is nog weinig bekend bij Nederlandse toeristen. Men kan er goed bergwandelen en bergbeklimmen. Er zijn talrijke berghutten, die onderling bereikbaar zijn over goed begaanbare wegen. Cursussen paravliegen (paragliding) en ook zeilvliegen (draken- of deltavliegen) kunnen in Galtür worden gevolgd in de vliegschool Para-shop. Aanmelden bij Gasthof zum Silbertaler, Elmar Ganahl, 6563 Galtür 61a, Oostenrijk, tel. 09- 43 5443 256. Inlichtingen bij Elmar Ganahl, 6563 Galtür 61a, Oostenrijk, tel. 09-43 5443 256. Folders en inlichtingen over het Paznauntal zijn verkrijgbaar bij het Oostenrijks Verkeersbureau in Amsterdam, Singel 464, tel. (020) 25 59 33. In het Oostenrijkse Graz, de hoofdstad van Stiermarken, rijden al 110 jaar stadstrams. Het begon in 1878 met de paardetram, die in 1899 door de elektrische tram werd vervangen. Sindsdien zijn er uiteraard steeds weer nieuwe en modernere trams in gebruik genomen. Een deel van de oude glorie is nog terug te vinden in het Tramway Museum, waar heel wat oudjes een goed onderkomen hebben gevonden. Uit Graz zelf staan hier vijf motorwagens en acht bijwagens en bovendien nog vele andere tramrijtuigen uit Wenen, Inns bruck, Dubrovnik, Osijek, Su- botica en Szombathely. Ook is er een gereconstrueerde paarde- tram. Fanclub Het museum heeft een fan club, die er alles aan doet om het museum te laten voortbestaan en hét „levend" te houden. Daartoe wordt elke zaterdag middag een oude tram met bij wagen uit het museum gehaald, die liefhebbers laat genieten van een nostalgisch ritje door Graz. Vertrekpunt Het vertrekpunt voor een tramritje uit „grootmoederstijd" t

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 15