"Zo'n folklorefestival verbroedert echt!" 'De molen moet ook 's winters draaien' August en Henk maken het waar Toga Ook groep uit Thailand naar Holten Resultaten sv Holten Resultaten BlauwWit Nieuwe molenaar Hans Toet Geslaagde wedstrijd op de Imhof HOLTENS NIEUWSBLAD F. Meester zn winnen Keverlee Expositie landbouw in gemeentehuis 13 Voor Helen Hogeslag was het even schrikken toen organisa tor Dick Plekkenpol van het Folklorefestival Holten twee weken geleden op bezoek kwam. Aanvankelijk zou zij als begeleidster van een Griekse groep optreden, maar die had afgezegd. Of Helen de groep van het Kamphaeng- phet Cultural Centre in Bang kok onder haar hoede kon ne men. Aangezien Helen zich bij Thailand helemaal niets kon voorstellen, heeft ze toen eerst een vriendin opgebeld die daar enkele jaren ge woond had. "Die was laaiend enthousiast. Ze wilde er maar al te graag vier in huis hebben tijdens het festival." Ondertussen heeft Helen Hogeslag haar kennis achterstand helemaal ingehaald. Ze dook meteen de Hol- tense bibliotheek in en diepte daar alle beschikbare gegevens over Thailand en de Thais op. "Het zijn heel vriendelijke en bescheiden mensen" .klinkt het nu spontaan. 'Maar het is een unieke kans om enerzijds het eigen dagelijkse rit me te doorbreken en daarnaast kennis te maken met heel andere culturen. Dat geldt natuurlijk ook voor de gastgezinnen. Je brengt je eigen cultuur over. maar je leert ook een heleboel van andere men sen. Ik vind de leden van folkloris tische groepen altijd heel positief ingesteld. Zo'n festival verbroe dert echt. Tenslotte zit je in hetzelf de schuitje. Zij komen in een voor hen onbekende wereld, maar wij weten ook niet hoe hun levensge woonten zijn. De taal is eigenlijk niet eens zo belangrijk, het gaat erom datje voor elkaar openstaat. Dat je iemand neemt zoals hij is. Om het contact te vergemakkelij ken, brengen we wel het liefst twee mensen tegelijk onder bij gastge zinnen. De ervaring is dat de con tacten dan wat soepeler worden gelegd." Wanneer er nog mensen zijn die als gastgezin willen fungeren van 7 tot 13 juli, kunnen ze contact opne men met Helen Hogeslag (tel. 05483-62151). Daarnaast zoekt de organiserende Stichting Interna tionaal Folklorefestival Holten nog een begeleider/ster voor de Turkse sabeldansgroep. Voor deze groep hoeven geen gastgezinnen te worden gezocht, aangezien de le den worden ondergebracht in een van de Holtense gymnastiekloka len. "Dat komt ook omdat ze in Boed dha geloven. Het Boeddhisme pre dikt geweldloosheid en naasten liefde. In feite zijn het heel makke lijke lui. Ook wat betreft de taal, want Engels is in Thailand een soort tweede taal. Deze groep van 23 personen komt uit Bangkok, de hoofdstad met ruim vijf miljoen in woners. Ze zijn lid van een cultu reel centrum dat de oude volkscul tuur van de provincie Kamp- haengphet wil behouden en pro moten." Voor Helen Hogeslag is het bege leiden van groepen op het Holten- se Folklorefestival ondertussen een vertrouwde bezigheid. De eer ste keer fungeerde ze als begeleid- De wind is oost. "Schraal weer" vindt de buurvrouw, maar koren molen De Hegeman vaart er wel bij. Met een deskundig oog be paalt vrijwillig molenaar Hans Toet uit Deventer de zeilvoering. "Voor blote benen waait het niet hard genoeg, laten we hem maar in de 'geknipte nagels'-stand zet ten. Even later draaien de wieken van korenmolen De Hegeman in Dijkerhock als vanouds. Het is Na tionale Molendag en samen met Bets Haverslag van de SoWeCo is de nieuwe molenaar in afwach ting van de eerste bezoekers. Even tijd voor een praat je. Sinds twee jaar is Hans Toet in het bezit van het diploma van het Gil de van Vrijwillige Molenaars. Van af 1972 heeft het Gilde zo'n vijfhon derd nieuwe molenaars opgeleid. Net als Hans Toet enthousiaste vrijwilligers die met elk type molen in Nederland kunnen omgaan. "Dit is mijn lust en mijn leven" ver klaart Toet zijn voorliefde voor molens. "De hele week zit ik binnen en hier kan ik lekker uitwaaien." De nieuwe molenaar van De Hege man, die al ervaring heeft opge daan met de molens in Klarenbeek en de Posterenk, is maar wat in zijn nopjes met de fraai gerestaureerde achtkanten "Deze molen heeft een geschiedenis, dat spreekt mij aan." Waarna hij Bets Haverslag ervan overtuigt dat de poten van de oude poldermolen wel degelijk zijn inge kort. "Maar dat moet dan wel voor 1930 zijn gebeurd" weet Haverslag die vanuit zijn woonkamer uitzicht op de molen heeft. Samen met Henk Slaghekke uit Rijssen is de rasechte Diekerhooker verant woordelijk voor de dagelijkse gang van zaken rondom en in de molen. Daarbij hoort het kleine onder houd, maar ook het ontvangen van bezoekers en het verkopen van produkten en souvenirs. Bets Ha verslag hoopt dit seizoen op een re cordopkomst. Op Hemelvaartsdag was het met 150 bezoekers in ieder geval razend druk. Meer draaien Als het aan Hans Toet ligt gaat de molen vaker draaien. Ook 's win ters, want stilstand betekent ach teruitgang. 'Ik wil minstens twee keer in de maand hier komen en zo mogelijk nog vaker. Dat heeft zo'n molen gewoon nodig want anders vreten de boktorren en de hout wormen hem helemaal op. Die klei ne beestjes zijn de grootste vijan den van een molen. Maar ze hou den niet van trillingen, daarom moet je regelmatig draaien. Ik vraag me af hoe ze dat met de mo len in Bathmen willen doen. Die heeft al twintig jaar niet meer ge draaid en is dus helemaal verrot. Ik durf er niet meer op. Zelfs in het keiharde azijnhout van de kam men komen ze. Ook zullen ze daar nog iets aan de biotoop moeten doen, anders vangt de molen niet genoeg wind." Gelukkig heeft de Dijkerhoekse molen weinig last van biotoop (bo men en struiken die een onbelem merde windtoevoer in de weg staan). Hans Toet vindt het dan ook tijd om even een demonstratie te geven. Twee 50 kilo zakken mais van Dick van Guus worden vak kundig tot maismeel voor de var kens vermalen. "Nee, voor een be roepsmolenaar is deze molen niet meer geschikt. Die moet toch al snel zo'n dertig ton per week ver malen. Dan zou je minstens drie molenstenen moeten hebben." Tot op kilometers afstand viel zon dagmiddag het Sallandlied te be luisteren dat door de enthousiaste schare toeschouwers spontaan werd aangeheven op de Heriken- berg na de belangrijke zege die Au gust Muller en Henk van Heek in de Grand Prix van Markelo be haalden. De afstand tot de naaste concurrenten de gebroeders Hüs- ser uit Zwitserland bedraagt altijd nog tien punten, maar de vrees van de supporters dat er niets meer liep dit jaar is volledig weggenomen en dat wilden ze wel weten ook. In de grote feesttent leek het wel of het 'Normaal' feest van Splo nog eens dunnetjes over werd gedaan; het bier spoot dan ook kwistig in het rond. Voor het eerst sinds tijden vond de televisie de zijspanwedstrijd be langrijk genoeg om er een flinke hoeveelheid tiid van Studio Snort, voor in te ruimen. August, 'de mo lenaar uit Holten', stond de repor ter op z'n klompen te woord alsof het zijn dagelijkse werk was, ter- Wijl monteur Hans van Zon onver stoorbaar bezig bleef met het pre pareren van de motor. Bakkenist Henk van Heek zorgde ongewild voor ijzingwekkende beelden door tijdens de race bijna uit de zijspan- bak te worden geslingerd. Het had maar een haar gescheeld of August had opnieuw naar een andere bak kenist moeten uitkijken omdat Van Heek in de blessurehoek te recht was gekomen. Tijdens het programma Sport Studio op maandagavond werd dit moment in slow motion nog eens herhaald. Na het succes van markelo blijft het Venko teasm dit weekend in Nederland Waar in rosmalen wordt gereden. Dan gaat het op weg naar het verre Finland voor de volgende fTr-anH Priv «rortctriiH Wierden 3-IIolten 4 0-0. Holten 4, dat de laatste competi tiewedstrijd moest winnen om kampioen te worden van de 4e klasse, begon sterk en hield Wier den konstant onder druk. Al bleef de beginstand tot de rust onaange tast het overwicht beloofde veel goeds voor de tweede helft. Met kansen voor Wim Tulier, Johan Ve neklaas en Daniël Saamangun leek het een kwestie van tijd. Maar toen de openingstreffer uitbleef greep de coach in en werd Tuut voor Herman Deyk verwisseld. Wat men ook probeerde de nul bleef staan tot teleurstelling van de Holter aanhang. Zou het kam pioenschap voor het tweede ach tereenvolgende jaar weer op een haar na gemist worden? In theorie nog niet. Hierdoor is de gestaakte wedstrijd tegen Enter nog van be lang. Wanneer in de nog te spelen tijd 1 goal per minuut wordt ge maakt kan Holten alsnog een feestje vieren. Holten 5-Almelo 6 8-1 Een wedstrijd om des keizers baard en dat was aan het vertoon de spel wel te merken. Geen van beide ploegen wenste zich overma tig in te spannen. De teams lieten elkaar voetballen. Af en toe had Holten 5 een bevlieging dat prompt werd afgesloten met een doelpunt. Zo kon het gebeuren dat de uitslag toch nog hoog uitviel. De halve produktie kwam op naam van Gerard Zoetbrood. Door deze overwinning heeft Holten 5 18 pun ten uit 20 wedstrijden behaald en kan de ploeg terugzien op een ge slaagd seizoen. Holten 9-Luctor 9 2-5 Waarschijnlijk vanwege de hitte was deze match een slaapwekken de vertoning. Luctor had bij rust de wedstrijd al in haar voordeel be slist. Na de 4e treffer van de Alme- loërs scoorde Ter Schure tegen. Wim van Spier had deze keer het doel goed in het oog en scoorde aan beide zijden, zodat de eindstand 2- 5 werd. Heracles 8-Holten 10 2-1 Menig druppeltje zweet werd er ge produceerd op deze broeierige maandagavond. De Almelose te genstander ging direct in de aan val en na een kwartiertje was het 1- De Holtenaren schrokken plot seling wakker van deze dreun en het was gastspeler Seino Voort man die het leder onhoudbaar in het doel kopte. Na rust hadden de rood-zwarten het betere van het spel, de ballen hagelden richting Heracles-doel, maar tot scoren kwam Holten niet meer. De slim me Heraclieden deden het beter en maakten beheerst de winnende treffer. Wierden 6-Holten 10 3-1. Zoals zo vaak dit seizoen liet Hol ten zich in de beginfase verrassen en stond na een half uur al met 2-0 achter. Na rust werd Wierden dui delijk het leven zuur gemaakt en kreeg het begeerde kampioen schap heus niet kado. Holten bleef hun keeper bestoken. Toch stelde Wierden de promotie veilig met een zeer dubieus derde doelpunt. Een juweel van een treffer van Bert Steunenberg kon hun feestvreug de nadien niet meer bederven. Overige uitslagen: Holten 2-Hec- tor 2 2-0, Holten 8-De Zweef 10 2-2, Holten 4-Haarle 4 3-0, RV 2-Holten 5 4-1, Holten 6-MW 70-1, Holten 7- De Zweef 9 3-7, Holten 8-SDOL 5 3- 0. Holten 11-Holten 9 1-2, RKSV 4- Hector A2-Holten A2 1-3 In een strijdlustige wedstrijd on der de hete zon en tegen de z-o wind vocht Holten voor de 2 pun ten. Helaas kwamen ze achter te staan door een fout in de defensie. Holten ging toch door en het was „brekk'ndêr KI. Velderman die voor rust gelijk maakte. In de twee de helft had Holten het betere spel en dat resulteerde in een prachtig doelpunt van Tommie. O.l.v. het trio Akkermans, v.d. Molen, Ool- bekkink ging het team door en ze brachten weer Tommie in stelling 1-3. Dit was ook de einduitslag. Holten D3-Twenthe D3 Holten D3 is kampioen! Deze laatste wedstrijd kon geen roet meer in het eten gooien, daar Twenthe al 3 pnt achterstand had. De jongens van Holten kwamen in deze wedstrijd iets aan schietvaar digheid tekort. Twenthe was op dit punt net even gelukkiger. Aan bei de zijden ontstonden doelrijpe kansen. In de beginfase was zo al snel een achterstand van 0-2. Maar voor rust werd de achterstand nog verkleind. De tweede helft deden ze voor elkaar niet onder. Zodoen de kwam de eindstand op 3-4. On danks deze nederlaag toch een ver diende bloemenhulde die de jon gens, leiders en trainer mochten ontvangen. Na het maken van de kampioensfoto was er een gezellig samenzijn in de kantine onder het genot van fris en een hapje. Na mens het jeugdbestuur sprak dhr. H. Rietberg en namens de suppor tersvereniging dhr. F. T. Hoeven. Van de supportersvereniging krijgt elke speler binnenkort een elftalsfoto aangeboden. Holten Fl-Sportclub Rijssen F1 4- 4 In een matig gespeelde wedstrijd vonden de vorige week geworden kampioenen het welletjes, on danks de 4 tegentreffers hielden de pups het heft in handen, maar schoten vanuit de tweede lijn mochten niet baten, waarna de jongens bij de stand 4-4 tevreden het veld verlieten. Holten F2-DES F2 8-2 In deze laatste competitiewed strijd voor F2 moesten we aantre den tegen het Nijverdalse DES F2. De drie voorgaande wedstrijden tegen deze tegenstander waren alle in een gelijkspel geëindigd. Di rect vanaf de aftrap ging men op het doel van de tegenstander af, hetgeen resulteerde in een schot op de paal. Het eerste doelpunt werd door Holten gemaakt. DES werd hierdoor wakker en scoorde tegen 1-1. Nog voor het rustsignaal scoorden onze Jongens twee keer. Na rust was er een doelpunt van DES 3-2. Nu vonden onze jongens het welletjes en mede door het sterk terugvallend DES wist de topscorer van ons team na de eer ste drie doelpunten ook gemaakt te hebben nog vijf keer het net te raken. Blauw Wit 2-Enter Vooruit 3 Het 2e nog steeds zonder Evert Vruggink, André Stam en Hans Bekkemens maar met Henk Aan stoot, Hans Dijkink en Jan Paal man speelde de laatste comp. wed strijd tegen het reeds gedegradeer de Enter Vooruit. De thuisclub speelde in de eerste helft vaak te kort en te slordig. De gasten had den er duidelijk meer zin in en kwa men na dat enkele kansen waren gemist op 0-1. Blauw Wit ging er hierna wat steviger tegenaan en Enter V. moest terug. Johan Bo- link zorgde na een lange solo voor een 1-1 ruststand. Na de thee was Blauw Wit duide lijk meer geïnspireerd en liep door Hans Aanstoot uit naar 3-1. Men vond het hierna blijkbaar wel goed en vlak voor tijd kwamen de gas ten nog terug tot 3-2 toen het de overigens goed leidende scheids rechter Jansen was ontgaan dat een Enterse speler de bal met de hand in het net sloeg. Het tweede eindigde met 21 punten uit 22 wed strijden in de middenmoot.. Blauw Wit Cl-Vesos Cl. Cl kwam na plm. een kwartier goed en snel te hebben gespeeld door Han Borghuis die alert rea geerde op een misverstand in de verdediging op 1-0. De thuisclub kreeg voor rust nog een handvol goede kansen om de wedstrijd to beslissen maar het was voor de voorhoede blijkbaar toch te moei lijk. In de 2e helft weer een hard wer kend Blauw Wit dat al na 2 minu ten door Jan Jacob Beltman op 2-0 kwam. Vesos drong hierna sterk aan maar de achterhoede, met de meevoetballende keeper John Spijker, en de stug verdedigende Remco Veltkamp gaf geen krimp. De leiders zijn zeer content met de inzet van de laatste weken (9 pun ten uit 5 wedstrijden). Blauw Wit El kampioen Sterkere tegenstanders dan voor de winterstop maar toch kam pioen! Ook in de laatste wedstrijd was El duidelijk de betere ploeg en won dan ook royaal met 6-3. Arno Jager bepaalde met drie doelpun ten de ruststand op 3-0. Na de thee hadden verschillende „eetjes" meer oog voor „vriendinnetjes" die op het naast gelegen veld speelden en kon Enter El terugkomen tot 3- 2. Blauw Wit zag echter tijdig het dreigende gevaar, schakelde over op een hogere versnelling en liep door Amo, Jorden en Marco uit tot 6-2. Enter kwam in de slotfase nog terug tot 6-3. Bloemen voor E2 Blauw Wit begon de kampioens wedstrijd uit tegen Enter V. E2 voorzichtig. Al snel werd duidelijk dat EV de puntjes niet kado Zou doen en kwam dan ook verdiend met 1-0 voor. Blauw Wit ging hier na sterk in de aanval en door Ben nie en Jan Hessel werd het 1-2 Onder harde oostenwind moesten de 281 ingekorfde duiven van de Bergvliegers vanaf Keverlee (Bel gië) hun terugweg naar Holten aanvangen. De lossing geschiedde om 07.30 uur en het was een duif van Frits Meester en zn., die als eerste de 199 km overbrugde. De duif werd om 10.35 uur geklokt. De uitslag was: 1.8.13.21.29. F. Meester en Zn: 2.11.17.20.27. G. Egberts; 3.6.15.23.43. M. Lodeweges; 4.5.7.12.18. F. Schuppert; 9.24.35.37. E. Veneklaas; 10.22.30.32.34. Comb. Oolbekkink- /Tijhof; 14.42. J. Aaftink; 16.19.33. H. Jansen; 25, 28. W. Aaftink; 26.46.48. G.G. Kwintenberg; 36.53. H. van Beek; 47.55. Mevr. van Beek; 54. G. J. Koetsier; 56. H. Wan- sink. maar voor rust trok EV de zaak weer gelijk (2-2) en de 2e helft speel de Blauw Wit nog beter en feller, hield de gevaarlijke EV spits in de tang en werden kansen benut door Jan Hessel Bos, Hans en Bob. Eindstand 2-5. Nu eens geen schilderijen of beeld houwwerken in de hal van het Holtense gemeentehuis, maar een expositie over de land- en tuin bouw in Overijssel. Tot en met dinsdag 24 mei kan het publiek daarmee kennis maken middels de overzichtstentoonsteling Boer en Werk. In het gemeentehuis, van maan dag tot en met vrijdag open van 09.00 uur tot 12.30 uur en van 13.30 uur tot 16.00 uur, komen diverse aspecten van de landbouw vroeger en nu aan bod. Ook de invloed van de landbouw op het landschap wordt belicht, evenals landbouw en milieu, landbouw en dieren, boerderij typen en de economische en sociale betekenis van de land bouw voor Overijssel. De expositie van de Tentoonstelingsdienst Overijssel is samengesteld in sa menwerking met de Stichting Kijk op Land- en Tuinbouw in Overijs sel. Op een zonovergoten Imhof hield MAC de Holterberg zaterdag zijn tweede wedstrijd, tellend voor het clubkampioenschap. Er hadden zich ruim 50 deelnemers voor de di verse klassen ingeschreven. De uit slagen waren als volgt: 50 cc: 1. Vincent Schouwenberg; 80 cc kleine wielen: 1. Arwald Nijland; 2. Gerti Schouwenberg; 80 cc grote wielen: 1. Herben Miskotte; 2. Ro bert v.d. Weegh; 125 cc: 1. Herman ter Beest; 2. Ramon haverkate; 3. Gerrit Valk; 250 en 500 cc: 1. Johan Pieper; 2. Henk Stevens; 3. G.J. Boerkamp; Enduro: 1. Jan-Willem Nijland; 2. Erik Lammers. De Togaclub besteeg op Hemel- vaarstdag massaal de fiets om het Catsmeer een bezoek te vereren voor een aldaar door V-,B- en F- commissier georganiseerde vis wedstrijd. Dit met veel spanning tegemoet gezien toernooi werd exact om 14.45 uur van start ge- claxoneerd door Rambo. Vol over gave werden de hengels in het wa ter geworpen, een ieder zelfverze kerd van de overwinning. Terwijl Rambo als visexpert de gang van het vissen controleerde en de stand van het logboek bijhield, zorgde V.d. Gijp voor de barbeque en Wamelink voor de 'eerste le vensbehoefte' van de vissende col lega's. ster van een groep uit de Franse Vogezen en vier jaar geleden was ze de steun en toeverlaat van de Sov jet-Russische groep uit Letland. Iets waaraan ze heel goede herin neringen bewaart. 'Vooral de uitnodiging om op de Russische ambassade in Den Haag thee te komen drinken bij de am bassadeur, was een verrassing. Dat zal ik nooit vergeten. Het geeft je erg veel voldoening als je de deel nemers van het Folklorefestival wegwijs kunt maken in Nederland. Daarom heb ik me meteen weer be schikbaar gesteld. De oppas voor de week van 7 tot 14 juli is al gere geld, want met vier kinderen moet je natuurlijk wel iets organiseren.' Molenaar Stoet (r) samen met Haverslag voor de molen in Dijkerhoek.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 13