Bij jubilerende Espelose zondagsschool moet niets Subsidiëring SoCuW e aan regels gebonden Jaaragenda Uit buiten Holten Nieuw jasje Cl000 Ingezonden Jan Meinders begint DKV Service Holland Collecteren voor gehandicaptensport Oud kan toortje VVV afge broken In 75 jaar van een jachtkeet naar de Bosschool Koffiemorgen voor werklozen Goede opbrengst bazar Nw Heeten Voortaan prioriteiten stellen Voordeelmarkt C1000 steekt zich in een nieuw jasje. De super markt ondergaat begin volgende week een interne reorganisatie. Daarvoor is de winkel komende zaterdag vanaf 14.00 uur gesloten. Ook maandag 18, dinsdag 19 en woensdag 20 april blijven de win- keideuren gesloten. Donderdagmorgen 21 april om 09.00 uur wordt de C1000-vestiging feestelijk heropend. Die dag ontvangen de eer ste vijfhonderd klanten van de vleesafdeling een fraaie bos bloe men en krijgen de eerste 3000 klanten van de supermarkt gratis een fles vloeibaar wasmiddel. In de vernieuwde keurslagerij zal nog meer aandacht worden besteed aan kwaliteit en zijn meer kant-en-klare produkten verkrijgbaar. Ook aan de kleintjes is gedacht. Bij aankoop van een pak of een koffer zeeppoeder of wasverzachter krijgt men een deelnemers kaart. Kinderen die op woensdagmiddag 27 april met die kaart naar de ClOOO-supermarkt komen, krijgen dan een ballon en een surprise. De ballonnen worden die middag samen met de kaart opgelaten, waarna degene die de verste bestemming bereikt een levensgrote beer wint. Ook voor de tweede en de derde prijs zijn er beren, zij het dat die wat kleiner uitvallen. Op vrijdag 22 april is er in het kader van de renovatie een stroop wafelbakker in de winkel. Er kan natuurlijk worden geproefd van deze lekkernij en voor de liefhebbers is er een voordelige aanbie ding. De komende weken zal C1000 een aantal nieuwe produkten demonstreren in de winkel. In de nieuwe opstelling wordt vooral veel aandacht besteed aan de zogenaamde 'gemaksartikelen'. Daarmee worden bedoeld de kant-en-klaar produkten en bijvoor beeld diepvriesmaaltijden. Het assortiment daarin is aanzienlijk uitgebreid. Daarvoor is een nieuwe koelinstallatie aangebracht. Ook komen er nieuwe (lagere) stellingen, waardoor de artikelpre sentatie opener en ruimer wordt. I APRIL: 17 April: Henk van Ulsen leest uit Prediker. 22 april: Normaal in Espelo. 23 april: Landelijke bibliotheek dag; jubileum bejaardensocië teit. 25 april: Raadsvergadering. 30 april: Holterbergtoertocht; vie ring Koninginnedag MEI: 4 mei: Herdenking gevallenen. 6 mei: Bevrijdingsloop. 12 mei: Concours hippique Berg- ruitertjes. 16 t/m 24 mei: Expositie 'Boer-en werk' in gemeentehuis. 14/15 mei: 75 jaar Zondagsschool Espelo. 24 mei: Raadsvergadering. 30 mei t/m 3 juni: Fietsvierdaagse 28 MEI: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor. JUNI: 5 juni: Allard van Bruggentoer- nooi; Gemeentezondag Ned. Herv. kerk. 7 juni t/m 16 juni: Tentoonstelling IKV in gemeentehuis. 12 juni: Handbaltoernooi; 19 juni: mix-voetbaltoernooi sv Holten. 18 juni: Mintonette buitentoer- nooi. Kunstmarkt Henk Mulder. Jubileum Waerdenborchgroep Scouting Holten. 22 juni: Handbaltoernooi. 25 juni: School-en volksfeest Dijk- erhoek. 27 juni: Raadsvergadering 27 juni t/m 1 juli: Zwemvierdaagse JULI: 8 t/m 15 juli: Int. Folklorefestival 16 juli: Koningsschieten 17 juli: Vakantie-fietsgezellig- heidsrit MAC Holterberg. 18 juli: Raadsvergadering 19 juli: Hoolter dagen 23 juli: Verkiezing Dorpskoningin. 26 t/m 29 juli: Dorpsfeest. 27 juli: Autocross AUGUSTUS: 2 augustus: Hoolter dagen 9 augustus: Occasion show 16 augustus: Hoolter dagen 21 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. 23 augustus: Sterkste man van Hol ten. 27 augustus: Triathlon Holten. SEPTEMBER: 10 september: Vrije markt. 17 september: Dag van het paard. 24 september: Holterbergfietstoer- tocht. 25 september: Kampioenscross zij- De ontstaansgeschiedenis van de zondagsschool Helhuizen-Espelo zou zo spannen. uit de Bijbel kunnen komen. In den beginne daalden gereformeerde broe- 26 september: Raadsvergadering ders uit Nijverdal de berg af. Dat was in 1913 toen J. Volkers en E.J. Bosch 28 september: Middenstandsbeurs op een mooie Hemelvaartsdag te voet de tocht over de Haarlerberg on- 29 september: Middenstandsbeurs dernamen, om in de Heihuizen een zondagsschool te stichten. Echt be- 30 september: Middenstandsbeurs. "kend waren ze niet in het gebied, want ze moesten worden gegidst door OKTOBER: de ter plaatse bekende Eshuis. Of die nu wel zo deskundig was, kunnen 1/2 oktober: Nacht om Holten. we ons afvragen, want de eerste boerderij waar de zendelingen aanklop- 24 oktober: Raadsvergadering. ten was die van de roomskatholiek Herder. Die was echter zo vriendelijk 29 oktober: Holterbergloop. de heren door te verwijzen naar de Valeweg, waar ten huize van E. Krik- 30 oktober: Erwin-autocross (onder kink de allerleerste voorbereidingen werden getroffen. Met succes, want voorbehoud) hoewel de inbreng van Nijverdal tegenwoordig helemaal is verdwenen, NOVEMBER: bloeit de zondagsschool Helhuizen-Espelo na 75 jaar nog volop. Op zater- 28 november: Raadsvergadering, dag 14 en zondag 15 mei wordt daar uitgebreid bij stilgestaan. DECEMBER: 17 december: show sv Bato. 19 december: Raadsvergadering. JANUARI: De voltallige 23-koppige bevolking van de zondagsschool anno 1988. Op de achterste rij de leiding bestaande uit Gerrit Stegeman, Dieka ter Stal, Dinie Stegink en Wim Haverslag. Marietje van Bruggen en Gerda Nijenhuis ontbreken. Wim Haverslag en Marietje van ren. Onderdeel daarvan is een spel- Bruggen verzorgt zij nu een heel an der onderwijs. "Er moet niets meer. Dat kan ook niet meer in de tegenwoordige tijd. We zijn met het onderwijs meege groeid naar vrijwilligheid. Wij ge bruiken veel spelende vormen om de kinderen iets te leren. De klein- letjesmiddag in een grote tent bij 't Trefpunt. In een andere tent is dat weekeinde een kleine tentoonstel ling ingericht van foto's en materia len die met de historie van de zon- dagssschool Helhuizen-Espelo te maken hebben. Op zondag 15 mei wordt er 's ochtends eerst een gezel- De man die als een soort wandelen de encyclopedie al die historische 6/7 januari: Nachtvoetbal 't Mos- gegevens losjes uit zijn mouw sink. schudt, is Eppe Krikkink. Een 15 januari: Oliebollencross. kleinzoon van de Krikkink uit 1913, MAART: die Bosch en Volkers wegwijs 4 maart: Jaarlijkse Postzegelruil- maakte. Eppe Krikkink is door be- tjes zingen uit Zing het Woord en de bijeenkomst gehouden voor wat ouderen gebruiken het Grote eidmg waarna s middags om Liedboek om de aansluiting met de ".00 uur m t Trefpunt een herden- iongerendienst te vergemakkelii- kingsdienstwordtgehouden.Naaf- kem Wel houden we bij wie er wel en loop daaiwan kan het bestuur inde niet is. Maar ik moet zeggen dat ie- jf tent worden gefehmteerd Bij dereen bijna altijd aanwezig is. We receptie -uemaracht Van Schoo- hebben op dit moment 23 kinderen, t*n Iwel veel volk Tk denk dat erg Als oud-kabinetschef van Ihlver- sums burgemeester heb ik ook be langstelling voor zaken van proto collaire aard. In Holtens Nieuws blad van 31 maart jl. las ik dat de vertegenwoordiger van de commis saris der koningin lager in rang is dan de burgemeester, zodat laatst genoemde Prins Bernhard mocht begroeten. Hieromtrent wil ik graag een en ander opmerken. Ne derland is een gedecentraliseerde eenheidsstaat. Het centraal gezag Den Haag) behartigt een aanzien lijk deel van de taken der overheid. In het raam van de decentralisatie zijn ook aan lagere publiekrechte lijke lichamen taken ter beharti ging overgelaten. De volgorde is rijk, provincie, gemeentel water schap De kroon en gedeputeerde staten oefenen preventief toezicht uit op de lagere publiekrechtelijke licha men, zijnde dus gemeenten en wa terschappen. Het repressieve toe zicht is in handen van de kroon. Hieruit is maar één conclusie te trekken, nl. dat de provincie een hoger en een gemeente e.g. een wa terschap een lager publiekrechte lijk lichaam is. Alleen al om deze reden kan niet worden gesteld, dat de provinciale ambtenaar lager in rang zou zijn dan de burgemeester, gesteld dat er in dit verband over „rang" kan worden gesproken. De commissaris der koningin was verhinderd naar Holten te ko men. Hij liet zich toen vertegen woordigen door zijn kabinetschef. Formeel gezien had deze Prins Bernhard kunnen begroeten en de burgemeester van Holten aan de Prins kunnen voorstellen. Een mi nister kan verhinderd zijn een be paalde officiële handeling te ver richten. In zijn plaats kan bijv. de secretaris-generaal van zijn depar tement acte de présence geven. Deze is dan echter niet lager in rang dan de commissaris der ko ningin. De verschillen in rechtspo sitie en bezoldiging van provinciale ambtenaren en burgemeesters laat ik buiten beschouwing. Overigens is het toe te juichen, dat de begroeting van prins Bern hard aan de burgemeester van Hol ten werd overgelaten. Tenslotte vond de ontsteking van de verlich ting in het nieuwe diorama op het grondgebied van „zijn" gemeente plaats. Theorie en praktijk liggen meestal met elkaar overhoop. HILVERSUM W. Otten Voor mensen zonder werk (werklo zen, WAO-ers, enz.) wordt dinsdag 19 april weer een koffiemorgen in gebouw Irene gehouden. Van 10.00 uur tot 11.00 uur kunnen zij (onge- maar zelf staken de boeren ook de cii w ul,luuultll„ handen uit de mouwen. De hele ge- 'tw ziin'er SB topjaren zestig wel veel oud-leerlingen dan een kijkje acht lidmaatschap van een kerk). meenSChap sjouwde met zand en tnmon nomen Wét: VimVHfwnct san HudrnnHer hpt aennt van ppn haVip stenen. Met gunsten en gavenTgeef natuurlljk te maken met het maar een kist sigaren voor de „,,J4 komen nemen. Het wordt vast een gezellige boel." daar onder het genot van een bakje troost een babbeltje maken. feit dat er eenvoudig minder kinde ren worden geboren." beurs. Deventer Schouwburg Vrijdag 15 april: Om 19.30 uur brengt De Blauwe Zebra uit Kam pen een try-out van de nieuwe pro- duktie Een 1/2 Tuinhuis. Een fami lievoorstelling voor iedereen vanaf negen jaar rond het blinde meisjes Cathariena die alles veel intenser beleeft dan de andere mensen in het stuk. De voorstelling wordt af gewisseld met muziek, dans en zang. Zondag 17 april: Zigeunerleven is een kinderopette van de jeugdafde ling van de Deventer Opera- en Operettevereniging. De DOOV wordt bijgestaan door leden van het Deventer Jeugdorkest. Aan vang 14.30 uur. Dinsdag 19 april: Om 19.00 uur wordt de voorstelling Othello van Toneelgroep Globe ingeleid. Deze slotvoorstelling van het gezelschap dat ophoudt te bestaan begint om 20.00 uur. In de regie van Ronald Klamer wordt het stuk in simpele klassieke kostuums gespeeld. De beelden worden omlijst door opera- De vorige maand gehouden bazar van de SV Nieuw Heeten, waaraan ook veel Holtense bezoekers en sponsors hebben bijgedragen, is een succes geworden. Met name het bezoek van wielrenner Hennie Stamsnijder en de gratis brommer wedstrijd leverden het nodige geld op. Daarmee kan het jaarlijkse kamp van de jeugd van SV Nieuw Heeten worden bekostigd. fragmenten van Verdi. Kaartverkoop en informatie aan de kassa: tel. 05700-11500. stuursvoorzitter Ep van Schooten gevraagd in de jubileumcommissie plaats te nemen en dat levert heel wat historisch interessant materi aal op. Bijvoorbeeld over de vraag waar het allemaal begon. Dat was dus in een jachtkeet van de Biester, een onooglijk schuurtje waar die eerste jaren het godsdienstonder wijs werd verzorgd door leiding uit Nijverdal. Ook vonden de bijeen komsten nog een tijdje plaats in het kokhuus van de familie Krikkink. Het feit dat de oprichters gerefor meerd waren, is nooit een probleem grond") werd aan de Helhuizerweg een eigen gebouwtje uit de grond gestampt. Compleet met orgel(tje). Kentering pas enkele jaren geleden (in 1986) wQrdt binnen be_ vond de verhuizing plaats naar de zondagschool angst- Bosschool. Om verschillende rede- -4-4. c.„. vallig de ontwikkelingen met de nen legt voorzitter Van Schooten f 6 plaatselijke Bosschool m het oog na eerste omdat we meer vpe- 'ehoude^ ,Bet Voortbestaan vaS ling wilden houden met de gemeen- Bosschoo, is belangrijk v00r schcin TTn hpt". is ppn fpir, nar, m flP J schap. En het is een feit dat in de loop der jaren het middelpunt is verschoven van de Heihuizen naar Espelo, Okkenbroek en Neerdorp. ons" erkent bestuursvoorzitter Ep van Schooten. Zou die verdwijnen, dan is dat een gevoelige klap. Maar aan de andere kant zie ik ook weer Schouwburg Lochem In Lochem wordt op zondag 17 en geweest. In de Heihuizen en Espelo dinsdag 19 april de film Dirty Dan cing vertoond. Deze film voor alle leeftijden begint beide avonden om 20.00 uur. Kaartverkoop en inlich tingen: 05730-1081. De Lantaarn Café De Lantaarn in Nijverdal houdt zaterdag 16 april een blues nacht m.m.v. The B. J. Hegen Blues Met de kinderen uit die buurten een kentering in de beleving van wordt de school gevoed. Maar het het l0[lf Je dat steeds meer was ook een financiële zaak. De kinderen geloofsbelijdenis doen. kosten van het onderhouden van Dat geeft ons weer moed." ging men al vroeg samen op weg. Eigen gebouw Naarmate het leerlingenaantal van elf in die eerste jaren steeds meer groeide, werd de behoefte aan een betere behuizing groter. En hoe gaat dat in zo'n gemeenschap. Men steekt de koppen bij elkaar, trekt wde knippe en bouwt samen een ei- Band uit Assen. Vette blues uit Chi- gen gebouw. Het vakwerk werd ver- cago. Aanvang 22.15 uur, zaal open zorgd door de aannemers Koop- 21.00 uur. man en Aaltink (uit de Vlishoek), twee gebouwen (naast de zondags school ook 't Trefpunt) werden ge- Feest woon te hoog Daarom hebben we De vier( van het ?5 bestaan injanuan 198b enkele lokalen inde wordt zaterd 14 mei in t Bosschoo van de gemeente ge- mcteenspecialedagvoordekinde- huurd. Alleen de naam Helhuizen- Espelo blijft gehandhaafd." Niks moet Ondertussen heeft de school zich ook helemaal losge maakt van Nijverdal. Tot 1975 drukten de nazaten van de oprich ters uit Nijverdal nog een zwaar stempel op de activiteiten in Espe lo. Zelfheeft leidster Dieka ter Stal- Baltes nog de versjes en teksten in haar hoofd moeten stampen, waar op met strenge hand werd toege zien. Samen met Gerrit Stegeman, Dinie Stegink, Gerda Nijenhuis, Sinds kort is Holten weer een be- keer en personenvervoer drijf rijker. Jan Meinders, die aan functioneren, de Keizersweg al een bedrijfsauto garage drijft, heeft zijn service-ac tiviteiten ondergebracht in DKV Service Holland. Tijdens een groots opgezette persconferentie in hotel De Holterberg zullen van daag de plannen voor deze dochter van Deutscher Kraftverkehr in Düsseldorf bekend worden ge maakt. Duidelijk is al dat DKV Holten als een soort alarmcentrale voor het internationale vrachtver- gaat Meinders is al jaren vertrouwd met de service-activiteiten voor inter nationale vervoerders. Het Holtens bedrijf functioneert als een soort alarmcentrale voor heel Europa. Vrachtwagen- of buschauffeurs die met problemen kampen, kunnen dag en nacht bij hem terecht. Daar voor is ondertussen een team van vier medewerkers samengesteld. Binnen het grote DKV-verband kan die dienstverlening nog verder worden uitgebreid. Ook in Holten en Dijkerhoek zal de komende week (van 18 tot en met 24 april) worden gecollecteerd voor de gehandicaptensport. De organisatie daarvan is in handen van de sportcommissie, die mede werking krijgt van een groot aan tal Holtense sportverenigingen. Gezonde sporters helpen op die manier gehandicapte sporters. Sportbeoefening door gehandicap ten is de laatste jaren steeds popu lairder geworden. Om die groeien de belangstelling te kunnen opvan gen heeft het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten geld nodig. Geld dat bijvoorbeeld wordt ge bruikt om speciale sportrolstoelen te kopen, om aanpassingen aan te brengen in sportaccommodaties, zwembadliften aan te schaffen of speciale evenementen te organise ren. Voor het fonds is deze collecte de enige structurele bron van in komsten. Sportinstuif In Deventer wordt op vrijdag 15 april een regionale spel- en sportin stuif voor geestelijk gehandicapten gehouden. Dat gebeurt van 19.00 uur tot 21.00 uur in sporthal Kei zerslanden aan de Lebuïnuslaan. Als onderdelen staan gepland de schommelende mat, voetbal, een speelhoek, het luchtkussen, ring- hockey, doelschieten en -werpen, diverse spelen en dansen. De toe gangsprijs is f 3,00 (inclusief een consumptie). Tegen een vergoe ding van f 3,00 kunnen deelnemers (ook van buiten Deventer) gebruik maken van een vervoersregeling. Net als over het programma van de sport- en spelinstuif kan men daar over contact opnemen met de ge meentelijke sportdienst in Deven ter (tel. 05700-93345.). Het voormalig VVV-onderkomen aan de Gaardenstraat zal binnen kort worden afgebroken. De grond, waarop het houten kantoortje be- voerd. gin jaren zestig werd neergezet, is door de gemeente Holten verkocht aan buurman J.H. Kalfsterman, die de grond wil gebruiken om zijn wo ning uit te breiden. Het voormalig VW-kantoor verkeert in een zoda- Met dc voorlopige vaststelling van een concept-beleidsplan en een concept-subsidieverordening af gelopen dinsdagavond door de commissie Sociaal Cultureel Werk, wil ook Holten een halt toe roepen aan onduidelijke subsidië ring van allerlei activiteiten. De anderzijds ook door bezuinigingen ingegeven plannen moeten meer duidelijkheid bieden en zorgen voor een eerlijker verdeling van de gelden. Nieuw in Holten is dat er een prioriteitenlijst wordt inge- nieuw vastgesteld, zodat er kan worden ingesprongen op actuele maatschappelijke ontwikkelingen. Bij het opstellen van prioriteiten zijn de volgende uitganspunten ge kozen: 1. voorzieningen en activiteiten die nodig zijn voor een redelijke kwali teit van het bestaan (30 punten); 2. voorzieningen en activiteiten die de kwaliteit van het bestaan bevor deren (20 punten); Door het stellen van prioriteiten wordt geprobeerd daar te subsidië ren waar het ook echt nodig is. Be langrijk criterium is dat sociaal- culturele activiteiten voor ieder- nige staat van onderhoud dat het eeen toegankelijk (en dus betaal de gemeente eerder geld zal kosten, baar) moeten zijn. De dan dat het nog wat opbrengt. prioriteitenlijst wordt elk jaar op- ziekonderwijs op keuze-instru ment; c. kinderwerk; speeltuinverenigin gen; volwassenenwerk; amateuris tische kunstbeoefening; d. overige diensten aan derden. Voortaan zullen alle subsidie-aan vragen aan de hand hiervan wor den getoetst. Maar helemaal maat gevend is deze niet, want mocht een activiteit laag op de lijst staan, maar door niet-subsidiëren met op heffing bedreigd worden, dan kan 3. voorzieningen en activiteiten die dat worden meegewogen. Om voor bijdragen aan een aangenaam le- subsidiëring in aanmerking te ko ven (10 punten), men, moeten verenigingen en in- Aan de hand hiervan hebben de co- stellingen in het beleidsplan opge- missieleden een prioriteitenlijst nomen zijn. In eerste instantie opgesteld die er als volgt uitziet: wordt verwacht dat zij zich zoveel a. peuterspeelzaalwerk; algemene mogelijk zelf bedruipen. Subsidies muzikale vorming, emancipatie- mogen niet gezien worden als histo- werk ten behoeve van achter- risch gegroeide, vaste inkomsten, standsgroepen; Ieder jaar wordt opnieuw bezien of b. jongerenwerk; tienerwerk, mu- en hoeveel subsidie wordt gegeven.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 9