Gerrit de Roos slecht Franse taalbarrière Exotische lekkernijen op Holtense markt Wedstrijdelement bracht nieuw leven m paasvuur Zilveren speld voor bloeddonors Holten Uit buiten Fraai handwerk de Molenbeltflat Hoge onderscheiding Vietnamese loempia's van Tran m Herinneringen van een 'paasvuur-slepper' HOLTENS NIEUWSBLAD Dijkerhoek Levensfases Espelo in paasstemming Er-op-uit! Sponsorloop voor jeugd DONDERDAG 31 MAART 1988- De handwerktentoonstelling, die de Vereniging Tesselscha.de-Arbeid Adelt afgelopen dinsdag in de Molenbeltflat in Holten hield, kon zich verheugen in een uistekende belangstellen. De gehele dag en met name 's morgens was het een gezellige drukte in de ontmoetingsruimte van de serviceflat en werd er flink verkocht. De organisatoren waren dan ook dik tevreden. Tesselschakde-Arbeid Adelt stelt zich ten doel kunstvaardige vrou wen, die door omstandigheden aan huis gebonden zijn, bijvoorbeeld door de zorg van jonge kinderen of een gehandicapt gezinsliddan wel zelf gehandicapt zijn, de mogelijkheid te bieden thuis te werken. De Vereniging heeft daarin een uitstekende naam op te houden, wat ook weer bleek op de verkooptentoonstelling in Holten. Fraai verzorgd en uitstekend afgewerkt waren alle handwerkartikelen. Bijzonder fraai waren de smockjurkjes, die vooral de Ouderen onder de bezoekers met enige jcdouzie bewonderden. Heel fraai was ook het fijne kruissteek- werk, waarmee tafellakens- en lopers was versierd, de meesten met een open zoom. Met het oog op Pasen was er een speciale paastafel inge richt, waarop niet alleen eierdopjes waren uitgestald maar ook fraai met fijn knipwerk versierde eieren. An Tran is nu alweer acht jaar in Nederland en zijn vrouw Thi Kheo een jaartje korter. Hoewel hun Ne derlands de oude heer Van Dalen nog wel een kritische opmerking zou ontlokken, redden ze zich pri ma met ons ingewikkeld taaltje. An Tran volgde dan ook verschillende cursussen toen hij in Nederland aankwam. Na een opleiding als elektricien werkte hij in zijn woon plaats Zwolle bij de IJsselcentrale, maar sinds kort is hij werkloos en zoekt een andere baan. Omdat hij en zijn vrouw niet met de handen over elkaar wilden zitten, begon nen ze dit voorjaar met de verkoop van loempia's. De 41-jarige Holtenaaar Gerrit de WttgggM. N Roos heeft vorig weekeinde in het m.' "JÊÊÊÊÊÊmÊÈê palais de la Mutuality in Parijs een ''TJt-V onderscheiding gekregen van de Wk- 1 .IP" Société Académique'Arts Sience- i m liilii - Lettres'. Deze onderscheiding, in - iff flillt-4'Wt- |j|fjg de vorm van een Diplome de Me- Ijl /•lill'. !V .0/.: n'i u:;.Iv. 1 V'.'. y.'r'.y: C 1 i ■- - vO). "'io y'yc':.f prijsuitreiking in goed gezelschap. Enkele andere 'lauréats' waren: de Franse zanger Serge Lama, de Spaanse hofschilder maestro Anto- nio Delgado Raja en uit Nederland de organist en dirigent Charles de Wolft Naast zijn werk als docent Frans l aan de Christelijke Middelbare Ho- v; --V rit de Roos de scepter over het Ver- taaiinstituut Correspondance in Holten, een voor Neder i i vertaalburea. De vertaler heeft als 1 1/.OS iTli ÜTV- teurs die zielf de Franse taal onvol- j U":;:' -v .J.iï.r v concept-spijskaarten ter vertaling Gerrit de Roos. of correctie toesturen. Met de door hen aangedragen ingrediënten kan omtoveren tot een kwalitatief ook een belangrijk visitiekaartje is De Roos de spijskaart vervolgens hoogwaardig product, dat immers vaneenhoreca-bedrijf. Loempia's, pasteitjes en bakpao's van de familie Tran vinden steeds meer aftrek bij de Holtenaren. "Het hele gezin helpt mee" lacht An. „Ook de vier kinderen die thuis helpen met het klaarmaken van de loempia's. Het is echt een familie bedrijfje. We zijn erg blij dat we hier in Holten een standplaats hebben gekregen, want het is erg moeilijk om ergens te mogen verkopen. Het liefst willen we ook in onze woon plaats Zwolle een plaatsje op de markt. Hier in Holten bevalt het goed. We merken dat de mensen ons leren kennen. Omdat hier in het verleden ook een Vietnamees opvangcentrum is geweest, waren ze misschien al een beetje gewend aan Vietnamees eten. Door ze gra tis te laten proeven, proberen we de Holtenaren vertrouwd te maken met onze produkten. Dat lukt goed. Vooral de jongeren zijn enthou siast. Oudere mensen zijn nog een beetje afwachtend. Maar er is nog niemand geweest die het echt heel vies vond". Uit de kunst Een proeverij ter plekke leert dat Tran niet overdrijft. De met ge hakt, groente en weinig taugé ge vulde kleine loempia's (in het Viet namees heten ze cha g„o) smaken uit de kunst. Vooral met de pittig gepeperde of de juist wat zachtere sambal, die in het kraampje ook verkrijgbaar is. Daarnaast bakt Thi Kheo in haar frituuroventje ook andere specialiteiten zoals pas teitjes en de uit de Indonesische keuken bekende bao-pao broodjes. Een vaste bezoekster staat met on geduld te wachten op een versge bakken exemplaar. „Ik vind ze heerlijk. Voor mij is het een uit komst dat de familie Tran hier nu staat. Vroeger ging ik ervoor naar Enschede of zelfs helemaal naar An en Thi Kheo staan er glunde- Groningen. Maar dat is wel erg ver rend bij. „Ik haal ook wel eens een en in Enschede vond ik ze niet zo visje bij de kraam hier" bekent An. lekker". „Dat is ook erg lekker". Tijdens de vorige week dinsdag ge houden jaarvergadering van het Rode Kruis afdeling Holten werd de heren J, Beltman en J.G.H. Schuppert de ziveren Rode Kruis- speld opgespeld. Zij kregen de on derscheiding voor het feit dat zij 25 keer tijdens de bloeddonoravon den een halve liter bloed hebben af gestaan. Voorzitter G.J Langen- berg speldde de onderscheiding op. Uit het jaarverslag van de afdeling bleek, dat het animo voor bloedaf name is verminderd. Er kwamen dit jaar honderd donoren minder. Opgeroepen waren er 700, het aan tal afnames bedroeg 486. Jammer- genoeg werden er op medische gronden 24 donoren afgewezen. Tijdens de jaarlijkse collecte werd 6000 gulden opgehaald. Opnieuw is afgelopen jaar gebleken dat een af deling Jeugd Rode Kruis in Holten geen haalbare kaart is. Incidenteel is de jeugd bij enkele activiteiten ingeschakeld. Het bestuur onderging enige wijzi ging. Penningmeester W. Müller werd opgevolgd door H.G. Dikkers. Names het Rode Kruis heeft me vrouw R. Aaltink-Kevelham zit ting genomen in de Stichting Wel zijn Ouderen. De buurtvereniging schoolkring Dijkerhoek wil koninklijke goed keuring. Tijdens de dinsdag 15 maart gehouden jaarvergadering werd hierover van gedachten ge wisseld. Het bestuur zal zich hier over nader laten informeren Bij de bestuursverkiezing was W. Wissink aftreden en niet herkies baar. In zijn plaats is gekozen H. Paalman. Bij de rondvraag kwamen verschil lende punten naar voren o.a. de be wegwijzering in Dijkerhoek. Het komt nogal eens voor dat toeristen vragen welke kant ze op gaan. Door het plaatsen van enkele 'padde stoelen' is dat gemakkelijk op te lossen. Verder kwam aan de orde het waterwingebied Espelobroek. Nu de provincie en WMO de gren zen van het waterwingebied heb ben vastgesteld, de z.g 25 jaars zone, blijkt dat de kem van Dijker hoek geheel in ligt. Deventer Schouwburg Donderdag 31 maart, 20.00 uur, brengen Pleuni touw en Hugo Met sers twee éénakters van Dario Fo. Een Vrouw alleen is het levensver haal van een vrouw en Open huwe lijk lijkt over een boulevard-come- die waarin binnen het huwelijk al les kan zolang het maar 'openlijk' gebeurt. Vrijdag 8 april: Forum Filharmoni sche m.m.v. Godfried Hoogeveen- violoncello. Kaartverkoop: kassa tel. 05700-115 00. Schouwburg Lochem Voor de tweede keer dit seizoen speelt de Wierdense revue in Lo chem en wel vanavond, donderdag 31 maart, 20.00 uur. Dika, Moo en Hennik schitteren in: Wat ducht oew? Film Maandag 4 en dinsdag 5 april, 20.00 uur: Inner space (ai.); Dinsdag 5 april, 14.30 uur: De Troe telbeertjes (tekenfilm). Kaartverkoop en inlichtingen: 05730-1081. De Lantaarn Zaterdag 2 april spelen in café de lantaarn in Nijverdal de Gigantjes. Rock roll van de bovenste klasse van deze inmiddels landelijk be kende band. Om het geheel een echte rock rolle sfer te geven zor gen kapsters en kapsters voor de vetkuif voor de heren en de 'suiker taarten' van de dames. De zaal gaat open om 21.00 uur. Steile Trap In de Stelie Trpa in Deventer speelt op vrijdag 1 april Rosie <5c Empha sis; recht door zee hardrock Zaal open om 21.00 uur. Dokter Lamping uit Deventer heeft donderdagavond 10 maart voor de leden van de Plattelandsvrouwen afdeling Dijkerhoek een lezing ge houden over de vier jaargetijden van de vrouw. Elke levensfase werd uitvoering toegelicht. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen waar door de grote groep dames druk gebruik van werd gemaakt. De volgende bijeenkomst is op 20 april. De dames van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Espelo hielden maandag 28 maart een af delingsavond. Om in de paasstem ming te komen was de heer Lam mere van bloemenhuis Marjo uitge nodigd die samen met de dames Paasstukjes kwam maken. Van Gerbera's, Chrysanten en An jers en niet te vergeten paaskuiken- tjes werden prachtige bloemstuk- jes gemaakt. Na afloop werd vol be wondering naar eikaars resultaten gekeken. De volgende bijeenkomst is op dinsdag 26 april. Met ingang van 1 april is verkrijg baar bij alle loketten van de Neder landse Spoorwegen, post- en VWlkantoren en bij de boekhan del het boekje Er-op-uit! Het boekje omvat 75 NS-dagtoch- ten, 320 andere tips voor een dagje uit, 450 evenementen en veel fiets en wandeltips, waaronder 65 ANWB/NS fietstochten 35 in sa menwerking met Staatsbosbeheer uitgezette NS-wandeltochten en 27 historische stadswandelingen. Er-op-uit vervangt het voorheen verschenen NS-Dagtoerisme en NS-sportief en is tot stand geko men in samenwerking met het Ne derlands Bureau voor Toerisme en de VW's. De verkkoopprijs is vast gesteld op 3,95. Op vrijdagmiddag 29 april wordt er in honderden Nederlands gemeen ten gelijktijdig een sponsorloop ge houden voor Afghaanse jongeren in Pakistaanse vluchtelingenkam pen. Deze actie 'Jeugd voor Jeugd' is opgezet door de Stichting Vluch teling en moet een streefbedrag van vier miljoen gulden opbrengen. Daarmee kunnen de gevluchte kin deren worden opgeleid en kan de medische zorg aanzienlijk worden verbeterd. Leerlingen van het voortgezet onderwijs kunnen zich via hun scholen aanmelden voor deze sponsorloop. De deelnemende scholen krijgen lesmateriaal en stickers ter voorlichting en stimu lering. Met de komst van het Vietnamese echtpaar Tran naar de markt, kun nen ook de Holtenaren voortaan genieten van exotische lekkernij en. Sinds twee maanden verkopen An Tran en zijn vrouw Thi Kheo' temidden van Hollandse kaas, koek en gebakken vis hun heetge bakerde hartige hapjes. En gezien de steeds toenemende belangstel ling loopt Holten daar langzaam' maar zeker warm voor. In het Holtens Nieuwsblad van donderdag j.l. werd melding gemaakt dat dit jaar voor de 25e keek de paasvuren gekeurd zullen worden. De commissie die deze keuringen verricht, verdient een groot compli ment. Toen in de jaren zestig de animo voor het paasvuurbouwen bijna was verdwenen, werd het wedstrijdelement er in gebracht, waardoor het hele gebeuren weer nieuw leven werd ingeblazen. De eerste jury bestond uit de heren Langenbarg, Beijers en Wiggers. De eerste prijs was vóór de jongens van de Kol in 1964. De heer Beijers heeft bijna alle keuringen meegemaakt maar Jan Wiggers spant de kroon. Hij maakt dit jaar de 25e keer vol. Het eerste jaar waren de geldprijzen beschikbaar gesteld door de heer Baard van het bunga lowpark Twenhaarsveld. De volgende keren werden de gelden inge zameld door Jan Wiggers bij diverse Holtense bedrijven en instanties. Hulde dus extra voor Wiggers. En ook dit jaar weer zal de jury za terdagmiddag hun werk doen en zal er weer een buurtschap met de eer gaan strijken. Het is voor zo'n buurtschap een eer om de burge meester te ontvangen die de groot ste boake zal ontsteken. In hetzelfde bericht in HN werd ook een sticker afgedrukt van Paas vuur slepp'n in Splo. Inderdaad worden al slepend takken uit de bossen verzameld waarna ze op wa gens worden geladen en met grote vrachten, getrokken door zware trekkers naar het paasvuur worden gebracht. Wat een verschil met vroeger. Toen wij jongens waren werden veel paasboakes alleen sle pend bij elkaar gebracht. Trekkers voor vervoer waren er niet en paard en wagens werden niet beschik baar gesteld. Ook het aanwezige hout was veel minder. Doordat de goede takken gebruikt werden in fornuizen en onder kookpotten, moest in het buitengebied op een andere wijze hout verzameld wor den. De brem die toen nog als on kruid groeide, werd afgehakt en met een touw samengebonden en naar de vuurstapel gesleept; ook doomheggen mochten gebruikt worden. Wat waren wij jongens rondom dorp dan bevoordeeld. Wij hadden immers wel vervoer en meer mogelijkheden om afval in het dorp of uit de berg te verzame len. Het vervoer was de handkar van de smid, van de timmerman of de kuiper. Op deze platte bodem met twee wagenwielen kon je in onze ogen hele vrachten opladen. Rondom het dorp hadden de jon gens dan ook veel grotere paasvu ren dan in de buitengebieden. Nu is het paasvuur bouwen in en rondom dorp bijna onmogelijk. Toch was er in die tijd, zo rondom 1930, een groep jongens uit de Tel gen-Neerdorp die bij het paasvuur bouwen op een zeer aparte wijze de boventoon voerde. Zij mochten voor hun werk gebruik maken van een wagen getrokken door een ezel. Deze wagen en ezel werd beschik baar gesteld door de dochter van Baron van der Borch van Verwolde, de burgemeester van Holten. Al leen ieder jaar weer moest toestem ming gevraagd worden om deze ezel te gebruiken aan de freule An toinette. Dit was steeds een groot probleem. Met het grootste gemak ging je als groep naar boer Paal man vragen om op zijn grond het paasvuur te plaatsen, maar de berg op gaan en op de stoep te stappen, van wat in onze ogen een kasteeltje was en daar freule Antoinette te ontmoeten en de vraag te stellen gaf vaak moeilijkheden. Maar had den wij dan ook eenmaal de toe stemming, dan was de pret gewel dig. Met veel plezier kunnen wij nu nog terug denken aan die eigenwijze ezel. Menigmaal moesten wij een volgeladen wagen afladen omdat het dier gewoonweg het vertikte een poot te verzetten. Op de foto, beschikbaar gesteld door Gerrit Jansen (larenseweg) de jongens van de Telgen-neerdorp voor hun Paasboake. Toch kregen wij op deze wijze een hoop materiaal bij elkaar en als ik nu die grote paasvuren zie en ik hoor het gezang van de jeugd als ze in auto's achter de vrachten hout hun liederen uitbrullen, moet ik vaak aan onze jeugd terug denken en aan onze manier van Paasvuur slepp'n. En nog vraagt niemand zich af waarom bouwen wij een paasvuur, neen het gebeurt. Het is traditie, een traditie die hopelijk lang blijft bestaan.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 13