"Mama, zijn die dieren daar wel echt dood?" De best verzorgde vakanties beginnen bij de Rabobank. a Veel plezier op spelletjesmiddag Rabobank 9 Bos Dierenwereld 50 jaar: ^i^#iTi|fl 'li Holtense kledingbeurs Blauw Wit uit tegen Sportlust Adjunct directeuren stappen op Recreanten toernooi Boeiende lezing over Israël Holtense band in de Schure HOLTENS NIEUWSBLAD De Jong Intra 1 r'~ Holland International Midnight Express f 795.- Passe Partout 4 f 743.- DONDERDAG 24 MAART 1988 'Zo'n natuurkenner als Kees Bos ben ik niet" bekent bijna- naamgenoot Cees Bot uit Gorssel. "Maar ik ben wel een even grote natuurliefhebber" laat de directeur-eigenaar van Bos Dierenwereld er meteen op volgen. "Bos Dierenwereld moet in de geest van Kees Bos en zijn vader voortleven. Wat dat betreft vormen Kees Bos en ik een twee-eenheid. Hij verzorgt de creatieve inbreng en ik de commerciële. Op die manier willen we de mensen dichter bij de natuur brengen." Sinds 1979 mag Cees Bot zich eige naar van Bos Dierenwereld noe men. Een droomwens ging in ver vulling. En wat ook belangrijk was. Kees Bos kon zich helemaal gaan toeleggen op datgene waar hij het meeste schik in had: het prepare ren van dieren en het schilderen van achtergronden. "Ik kende het museum al lang" verklaart de hui dige eigenaar zijn aankoop van des tijds. Mijn vrouw en ik kwamen er elk jaar wel en we sleepten er ook altijd veel kennissen mee naar toe. Ook de verjaardagspartijtjes van de kinderen werden er gevierd. Op woensdag 30 maart wordt de zo langzamerhand vertrouwde Hol tense kledingbeurs voor kinder-en tienerkleding gehouden in zaal Vosman. De beurs is geopend van 09.30 tot 12.00 en van 13.30 tot 14.30 De kleding kan worden ingeleverd op dinsdag 29 maart uitsluitend op afspraak. Afspaken kunnen ge maakt worden tot en met maandag 28 maart op telefoon 05483- 6 12 03. Per persoon mag twaalf stuks kle ding van goede kwaliteit ingele verd worden tegen betaling van 0,20 per stuk. Van de verkoopprijs wordt 20 ingehouden te dekking van de onkosten. Bij inlevering ontvangt men een kaartje waarop staat vermeld wan neer men de niet verkochte kleding kan worden opgehaald. Niet ver kochte kleding die niet afgehaald wordt, komt ten goede aan een ac tie voor Sri Lanka. Toen de kans zich voordeed om het museum over te nemen, heb ik dat gedaan. Niét voor het geld hoor. Daarvoor hoef je het niet te doen. Alleen met veel liefde voor de na tuur, kun je dit opbrengen. Voor Kees Bos was het ook een uit komst. Hij werd verlost van alle economische zorgen en kon zich he lemaal op het creatieve gedeelte storten. "Ik heb een enorme bewon dering voor de schilder-beeldhou wer Kees Bos. Hij werkt heel eer lijk. Zijn schilderijen geven het rau we van het Nederlandse weer, die zware luchten, uitstekend weer. En zijn bronzen plastieken behoren tot de betere in Europa. Die kwalitei ten gebruikt hij weer voor de diora- Het ideaal van Piet Bos is werke lijkheid geworden. Vijftig jaar na dat deze Holtense dierenprepera- teur op zijn geliefde Holterberg een natuur-historisch museum opende, komen jaarlijks vele tien duizenden het resultaat bewonde ren. Weliswaar veranderde de nieuwe eigenaar Cees Bot de naam in Bos Dierenwereld, de lief de waarmee hier de natuur voor het nageslacht wordt vastgelegd is dezelfde gebleven. Op 28 maart viert Bos Dierenwereld het vijftig jarig bestaan. Bos Dierenwereld luidt het hal ve eeuwfeest in met een nieuw diorama van de hand van Kees Bos: de Holterberg 15000 jaar ge leden. Op maandag 28 maart komt daarvoor een andere fervente na tuurliefhebber (en jager) Prins Bernhard naar Holten. men. En daarin past een naam als Bos Dierenwereld gewoon beter. Maar de associatie met de oprich ter Piet Bos mag nooit verloren gaan. Hij heeft de basis gelegd voor wat Bos Dierenwereld nu is. We hebben nu een enorme collectie Eu ropese vogels en zoogdieren. Op één na alle valken en het totale be stand aan uilen. Het opsporen van die dieren is soms heel inspannend. Vorig jaar nog is mijn zoon speciaal naar Zwitserland geweest om daar een verongelukt nachtegaaltje op te halen. Het wordt steeds moeilij ker om ontbrekende exemplaren te bemachtigen. Ze worden steeds zeldzaiper." Schieten? Hoe is het wat dat betreft gesteld met de kritiek die met name Kri tisch Faunabeheer vorig Jaar nog luidkeels verkondigde. Bos Dieren wereld zou dieren laten afschieten om in de collectie te worden opge nomen? "Dat is pertinent niet waar", ont kent Bot heftig. "We houden be paalde normen aan. Een daarvan is dat er niet geschoten mag worden met het doel op te zetten. Kijk, zelf jaag ik ook. Maar dat kun je ook met andere bedoelingen doen. Ge woon om wat lekkers in de pot te hebben of uit het oogpunt van na tuurbeheer. Overigens gebruiken we wel geschoten wild. Maar er wordt niet in opdracht geschoten." De Holterberg Hoe ziet Cees Bot de toekomst van Bos Dierenwereld. Moet men mee gaan in de tendens naar grootscha liger recreatieprojecten op de Hol terberg? "Plannen zijn altijd goed" vindt de directeur-eigenaar. "Een concen tratie van bezoekers op dit gedeelte van de Holterberg is ook voor ons gunstig. Maar de natuur moet na tuurlijk wel voorop blijven staan. Hier aan de rand van de Holter berg, vlakbij het dorp is een massa le toeloop nog wel verantwoord. Terwijl directeur Cees Boot toekijkt hanteert schilder Henk ten Wolthuis de kwast voor het nieuwe seizoen. Maar zo gauw je verder de berg op gaat, moet je uitkijken. Zelf heb ik enige tijd geleden grond gekocht voor een eventuele uitbreiding. Nu is Bos Dierenwereld 1100 vierkante meter groot. Dat kunnen we ver dubbelen, maar ik ben er nog niet uit wat ik precies wil. In ieder geval blijven we in de sfeer van diora ma's. Daarvoor komen de mensen van heinde en ver. Jaarlijks zo'n 70 tot 100 duizend, dus je kunt er wel ma's. Zoals hij een dier opzet, ge beurt het vrijwel nooit. Het is geen 'opstopper'. Eerst tekent hij alles uit. waarbij alle maten uiterst nauwkeurig worden opgenomen. Daarna boetseert hij de vorm en pas dan begint het echte prepera- teurswerk. Met zo iemand is het heel prettig samenwerken." Naamsverandering Toch was Bot het die een naams verandering doorvoerde en sinds kort ook de naam Piet Bos van de borden heeft laten weghalen. "Maar dat is puur een kwestie van presen teren" weet de ondernemer Bot, die een rijke ervaring in het internatio nale bedrijfsleven achter de rug heeft. "Vooral naar busonderne mingen en andere groepen bezoe kers moet je wat actiever overko- Zo'n honderd geestelijk en licha melijk gehandicapten beleefden zaterdagmiddag in de Reggehal in Rijssen veel plezier op de spellet jesmiddag die georganiseerd was 10-daagse excursiereis naar Opatija (Joegoslavië) wmw— va. S /7Ö." 8-daagse rondreis (Villes Imperiales) aansl. 1 week verblijf in *4 C4 C een hotel v.a. T I iwl 8-daagse jeep safari in Spanje (jongerenvakantie) 8-daagse vliegvakantie naar Guernsey (kanaal-eiland), verblijf in appartement door de serviceclubs, Lions Hel- lendoorn en Goor, Rotary Rijssen e.o en Nijverdal/ Hellendoorn. Het was voor de elfde keer dat deze sportmiddag werd gehouden. Ook de bewoners van de sociowoning in Holten waren weer van de par tij. De opening werd verricht door bur gemeester G.J. Smit van Rijssen die een hengeltje uitgooide waar mee een videorecorder en een groot tv. scherm in werking werd gezet, waarop een film over de jubileum middag van vorig jaar werd ge toond. De deelnemers konden zich, na een feestelijke parade van de Harmonie uit Diepenheim vermaken met een twintigtal speciaal aangepaste spelletjes, die bedacht waren door de heer H. Haase. Er was van alles te doen van penalty- schieten, sjoelbakken en behendigheidsspel letjes. De organisatie was in han den van mevrouw Stroink. De gehandicapten werden bijge staan door een vijftal Rotarians "smurfen' die in blauwe speelpakjes met puntmuts de helpende hand toespaken. Verder was er een poppenkast en een optreden van een aerobic dans groep. Tot slot van de geslaagder middag werd samen met de Har monie gezamenlijk een grote polo naise gehouden. Blauw Wit 1 reist zaterdag af naar Glanerbrug om te spelen tegen de door de jaren heen altijd lastige te genstander Sportlust 1. Vorige week verloren de grensbe woners thuis vasn ASV met 2-1 en dat was voor de Adorpers de eerste zege sinds 10 oktober. De 'Bruggers' spelen in uitwedstrij den sterker dan thuis, want op ei gen veld pakten ze in deze competi tie slechts twee keer de beide pun ten res. tegen Markvogels en Daar- le. De wedstrijd in Holten tegen Blauw Wit op 24 oktober eindigde in een gelijk spel (2-2). De wedstrijd, die geleid zal worden door scheids rechter Weda. begint om half drie. van uitgaan dat veel mensen vaker komen. Die mensen moet je ook weer eens wat nieuws bieden. Van daar ons nieuwe diorama over de oermens van 15000 jaar geleden. Het is voor het eerst dat Kees Bos een mens in zijn diorama's ge bruikt. Uiteindelijk hoort die toch ook bij de natuur. Ik ben ervan overtuigd dat het heel mooi wordt. Wanneer ik hier zo rondloop, krijg ik vaak enthousiaste reacties van de bezoekers. Het leukste is altijd wanneer een kind tegen z'n moeder roept: "Mamma, zijn die dieren wel echt dood?" De adjunctdirecteuren van de Haarschool en Kolschool hebben te kennen gegeven hun functie neer te willen leggen. Dit deelde burgemeester Van Rappard in zijn hoedanigheid als voorzitter van de gemeentelijke onderwijscommis sie mee tijdens de vergadering van de commissie. Bij de vorming van de basisscholen twee jaar geleden, waarbij kleuter en lageronderwijs werd samenge voegd tot de huidige basisschool, werden in Holten de hoofden van de basisscholen benoemd tot direc teur en de hoofden van de kleuter scholen tot adjunct-directeur. Twee van hen hebben nu te kennen gegeven dat zij hun taak als een te te grote belasting ervaren en willen daarom plaats maken voor een nieuwe adjuctdirecteur. De dames recreanten van de sv Holten afdeling handbal spelen ie der jaar aan het eind van de zaal competitie een toernooi, het inmid dels alom bekend en gezellige Kemperkamptoernooi Dit jaar wordt het voor de negende keer gehouden op zondag 27 maart. De eerste wedstrijd begint om 13.30 uur en de prijzen worden omstreeks 17.30 uitgereikt. De volgende sportverenigingen 2aillen in sporthal 't Mossink ver schijnen: Kwiek, Heeten, Overwe- tering. Broekland. Schalkhaar en vanzelfsprekend sv Holten. Kwiek was in 1986 en in 1987 win naar van de Miny Kemper wissel beker. Als ze dit jaar winnen komen ze definitief in het bezit van de be ker. Maar voordien zal er op een ge zellige en sportieve manier gestre den moeten worden. Wordt er anders bij wedstrijden op zondag door de NHV entree gehe ven, de entree voor dit toernooi is geheel gratis. De Hervormde Vrouwen Groep Holten had donderdag 17 maart ds. R. Visser uitgenodigd als spreker, met een lezing en diaserie over Is raël en de Palestijnen, Vorig jaar was ds. Visser als gast veertien da gen in Israël en bij de Palestijnen. Op boeiende wijze vertelde hij over de conflicten tussen beide bevol kingsgroepen. In de diaserie zagen de dames hoe de mensen daar wo nen en de kinderen naar school gaan. Ondanks het oorlogsgeweld gaan de mensen gewoon aan het werk, wat wel heel zwaar is. Zaterdag 2 april speelt in JC De Schure de Holtense band Clear air turbulance. Het optreden begint om 21.30 uur. De entree bedraagt 3,50 fm 16 jaar. Ouderen betalen 4,50. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D, 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan mevr. Beker-Vixseboxse voor de verbouw van de woning Motie- weg 25; - aan de heer T. Buschers voor de verbouw van de boerderij/woning Schuppertweg 6; - aan de heer D. J. Paalman voor de bouw van een tuinhuisje bij het per ceel Beusebergerweg 19; - aan maatschap Sluiter voor de bouw van een mestopslagsilo bij het perceel Kwintenweg 10; - aan M. M. Veneklaas en Zn. voor het vergroten van een stierenstal met gierkelder/mestopslag bij het perceel Geskesdijk 28; - aan Nido Universal Machines b.v. voor de bouw van een bedrijfsge bouw aan de Waagweg; 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN AAN: - Bosexploitatie Rijssen voor een perceel aan de Landmansweg; - A. Boode, Hoffestraat 40; - J.Jansen, Bijvanksweg 2; - H. J. Overmeen/J. Vasters, Fliermatenweg 9; - T. J. Schuppert, Kosterspad 9; - J. W. Tjoonk, Postweg 122; 3. aan de heer A. Reijlink vergunning verleend voor het maken van een inrit bij de woning Deventerweg 60; 4. aan de heer W. A. Maurits te Veenendaal vergunning verleend voor het venten met aardappelen op dinsdag tot uiterlijk 17 februari 1989; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de donderdagroute op 31 maart wordt opgehaald op woensdag 30 maart, terwijl het (grof) huisvuil van de vrijdagroute op 1 april (Goede Vrijdag) wordt opgehaald op donderdag '31 maart. Het huisvuil van de maandagroute op 4 april (2e Paasdag) wordt opge haald op dinsdag 5 april. De gemeentewerf aan de Waagweg is gesloten op vrijdag 1 april en op maandag 4 april. HINDERWET Terinzagelegging beschikkingen. Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 15 maart 1988 vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend aan: 1. de heer A. Pekkeriet, Langstraat 40 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee- en varkensbedrijf met een mestkelder en uitbreiding van de veestalling. 2. de heren J. H. en H. W. Aanstoot, Pasopsweg 5 te Holten tot het oprich ten en in werking hebben van een rundvee- en mestvarkensbedrijf annex opslag van mest en opslag van dieselolie. 3. de heer J. G. Kemper, Helhuizerweg 24 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van een veehouderijbedrijf met een ondergrondse mestkel der en uitbreiding veestalling. 4. de Maatschap G. J. Teeselink, Dijkerhoekseweg 10 te Holten tot het uit breiden en wijzigen van een rundveebedrijf met een ondergrondse mestkelder en wagenberging. De beschikkingen en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende.één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 28 maart 1988) op de ge meentesecretarie, afdeling Algemene Zaken, alsmede in de sporthal „'t Mossink" (kantoor beheerder) aan de Keizersweg, ter inzage, gedurende de hierboven genoemde termijn. Beroep tegen een beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren heb ben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor de geschil len van bestuur van de Raad van State. Het moet in tweevoud worden in gediend bij deze Afdeling, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Bit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling, voornoemd. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. A.s. maandag 28 maart is de burgemeester verhinderd spreekuur te houden.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 5