Vrijwillige steun in laatste levensfase 'Besluitvorming over muzieschool moet over' Wielervereniging na rust in de pedalen Prima tijden van Holtense lopers labobank CPB maakt Wereld gebedsdag hapjes Gratis handige opbergbox D. Luteijn komt naar Salland VVD Boeiende dia's over Israël NBvP-leden slagen voor reanimatie-diploma HOLTENS NIEUWSBLAD Thuis Sterven' begeleidt familie en zieke. Contactmiddag gepensioneerd personeel Open nu je eigen Rabobank Tienerrekening Zondag 6 maart: Omloop van Holten DONDERDAG 3 MAART 1988 Terminale thuiszorg", een andere benaming voor: thuis kunnen ster ven, komt steeds meer in de belangstelling. Was het vroeger de nor maalste zaak van de wereld dat de patiënt thuis, temidden van de familie, de laatste fase van zijn of haar leven kon afsluiten, nu gebeurt dat vaak noodgedwongen in de onpersoonlijke sfeer van een zieken huis of verpleegtehuis. Toch begint daar langzamerhand een kente ring in te komen. Veel patiënten kiezen ervoor om die laatste periode van hun leven thuis door te brengen. Dat betekent evenwel een enor me belasting voor de familie, ook al is er professionele hulp aanwezig. De onlangs opgerichte stichting Thuis Sterven wil door middel van vrijwilligershulp gezinnen van terminale zieken bijstaan, zodat de familie zich van tijd tot tijd met een gerust hart kan terugtrekken terwijl de zieke verzekerd weet van een vertrouwd iemand in de di recte nabijheid. De nieuwe stichting, die het werk gebied Zuid-west Overijssel omvat en werkzaam zal zijn in de plaatsen Bathmen, Holten, Deventer, Die penveen, Olst en Raalte, is opgezet naar het voorbeeld van de Leendert Vriel stichting in Enschede, die reeds geruime tijd werkzaam is op het gebied van stervensbegelei ding. Zij ontving vorig jaar voor haar baanbrekend werk een be langrijke onderscheiding. Er zal door de stichting Thuis Sterven nauw worden samenge werkt met kruisverenigingen, art sen, maatschappelijke dienstverle ning en geeestelijke verzorgers. Zo wel huisartsen als ziekenhuizen hebben positief gereageerd op dit initiatief. Evenals de Enschedese Stichting wil Thuis Sterven Zuid west Overijssel door middel van vrijwilligershulp families van ster venden bijstaan. Dat kan echter al leen indien èr voldoende vrijwilli gers bereid zijn zich hiervoor in te zetten. Flexabiliteit Men zoekt in eerste instantie naar mensen die emotioneel stevig in de schoenen staan en uit de eigen om geving reeds ervaring hebben opge daan met ernstig zieke patiënten. Leeftijd en opleiding zijn hierbij niet van belang. Ook dient men de nodige flexabiliteit te kunnen op brengen en moet men goed gemoti veerd zijn om dit dankbare, maar zware werk aan te kunnen. In Raal te, waar op proef reeds een vrijwilli- gersgroep werkzaam is, ligt de leef tijd van de medewerkers tussen de dertig en zeventig jaar. Onder hen zijn maatschappelijk werksters, oud-verpleegsters en oud-onder wijzeressen. Ervaring in verpleging is niet nood zakelijk, hiervoor zal steeds profes sionele hulp aanwezig zijn. Voor waarde is wel, dat men gedurende een langere tijd beschikbaar is, ook 's nachts, zodat de zieke niet tel kens geconfronteerd wordt met weer een ander gezicht naast zijn bed. Voorbereiding Voordat de vrijwilliger aan de slag gaat, krijgt hij of zij grondige voor bereiding door middel van thema ochtenden en cursussen. In het werk wordt de vrijwilliger gesteund door de professionele coördinatri ce, die ook zorgt voor de intake ge sprekken met de familie en de bege leiding. De vrijwilligers zullen in kleinschalige groepen opereren, zo veel mogelijk in de eigen woonom geving. Met uitzondering van de reiskosten, kan de stichting geen fi nanciële vergoeding voor het vrij willigerswerk geven. Indien de wer ving succesvol verloopt, zal de stichting in september met haar werkzaamheden kunnen beginnen. Naar schatting zullen jaarlijks in Zuid-west Overijssel zo'n 250 zie ken gebruik kunnen maken van de hulp van de stichting. In elke aangesloten gemeente heeft een comité van aanbeveling zich achter de doelstelling geschaard. Voor Holten hebben daarin zitting: W.R. van Couwelaar, E.A. Postma, mw. D.D. van Rappard-Buiten- huis, H.J. Robers, J.F. Vroom en mevr. J. Wiggers-Aanstoot. Be stuurslid voor Holten in de stich ting is ds. J.H. Israël, voorzitter is J. Weierink, burgemeester van Bath men. Belangstellenden kunnen nadere informatie inwinnen bij mevr. F. Holkenborg (tel. overdag 05700- 86000), mevr. A.E. M. van Beem (tel. 's avonds 05704-3092) of mevr. T. Behage (tel. overdag en 's avonds 05720-53585). De stichting is schrif telijk bereikbaar op het adres Zwol- seweg 180,7412 AS Deventer. De afdeling Deventer e.o van de Ned. Bond van gepensioneerd over heidspersoneel houdt op dinsdag 8 maart in café de Biester een con tactmiddag voor haar leden, woon achtig in Holten en Markelo, aan vang 14.30 uur. Het hoofdbestuurslid Degenaar zal die middag aanwezig zijn. Introdu cé' zijn welkom. Wereldgebedsdag wordt dit jaar ge houden op vrijdag 4 maart. Samen met vele gelovigen over de gehele wereld wordt deze dag gevierd met als thema Open deuren. De lithur- gie werd voor dit jaar samengesteld door christenen uit Brazilië. Werelgebedsdag wordt in Holten gevierd 's avonds om 19.30 uur in Diessenplas. Medewerking wordt verleend door de zangroep Octo pus. (Ingezonden) Zou men het menselijk handelen alleen zien als een spel, dan zou men de raadsvergadering van 22 fe bruari j.l. glimlachend kunnen aan zien met de gedachte: 't is maar kinderspel. Over de manier waarop met name de grote fracties discus siëren breek je je hoofd niet en men gaat eenvoudig en opgewekt naar huis. Maar gezien het belang van de onderwerpen, moet je je gaan afvra gen of Holten geen betere bestuur ders in huis heeft, dan degenen die nu de jaarbegroting ter discussie aanboden. Zou alleen t.a.v. de Mu ziekschool het aangeboden materi aal zo eenzijdig en vol verdraaide feiten zijn, dan had men nog kun nen denken: dit is nog te moeilijk voor ze, dit begrijpen ze nog niet. Maar ook t.a.v. andere onderwer pen viel de dilettantische motive ring en verdediging op. Probeer ik op afstand de zaken wat luchtig op te nemen, toch ontkom ik er niet aan, de gang van zaken als vrij ernstig op te nemen. Men zou van de voorzitter van de Raad en zijn secondanten een groter verant woordelijkheidsgevoel verwachten van de behandeling van voor de ge meenschap zo wezenlijke zaken als de musische vorming. De wijze waarop de grootste fracties, als meerderheid, kritiekloos en naief Een fantastische avond beleefden de leden van de Chr. Plattelands vrouwen Bond afd. Holten op don derdag 25 februari. Massaal kwa men de dames naar de gastvrije Diessenplas waar, na het huishou delijk gedeelde, de kok van Dies senplas, T. den Besten demon streerde hoe men van een 'gewone' verjaardag iets bijzondersk kan maken door niet alledaagse en toch betaalbare hapjes te presen teren. Met enthousiasme toonde kok Den Besten het bereiden en garneren van diverse salades, waarna de da mes ook zelf aan de slag konden met het maken van verschillende hapjes. Het was een schitterend gezicht toen alle resultaten op een keurig gedekte tafel stonden. Iedereen kon vervolgens proeven van alle lekkernijen, waarvan men de re cepten meekreeg, zodat thuis het geleerde in de praktijk gebracht kan worden. Op deze avond bewees de Diessenplas-kok weer eens op overtuigende wijze zijn vakman dat beide wethouders chanteerden schap, stellen en feiten ondersteunen, ge- met vermindering van de subsidie, De volgende CPB-biieenkosmt is tnin-H iron nminifr rocnünt „nnr Ho de door b en w aangedragen voor- tuigd van weinig respect voor de aan hen opgelegde taak tot zorg vuldige afweging en besluitvor ming. Hun verantwoordelijkheid gaat toch verder dan het steunen van wethouders, die onder de maat blijven? Of waren er geen kiezers? Wie, zeker na de vragen van de heer Spijker over de rol van de heer Weeink en zijn door de burgemees ter ontkende contacten met laatst genoemde, niet wakker wordt is on geschikt als volksvertegenwoordi ging. We zien helaas wel vaker deze politiek van de achterdeur, maar de feitelijke ontkenning is ernsti ger, dan de gebeurtenis zelf en zou ook in de dorpspolitiek tot een mo tie van wantrouwen moeten leiden. Ook de leidende partijen lijden nu gezichtsverlies. Het spijt me nu te moeten constateren dat 'mijn stem' op een dergelijke wijze mis bruikt wordt. Terzake van de discussie rónd het voortbestaan van de muziek school, moet mijns inziens de hele discussie opnieuw worden gevoerd met alle betrokken partijen. De controle op de eerlijkheid van de berichtgeving zou daarbij gegaran deerd moeten worden o.a. door aanwezigheid bij de gesprekken van de vier fracties. Het aangedragen feit, dat het be stuur van de muziekschool zelf geen kans meer zag om van 110.000 rond te komen, komt in een ander licht te staan als men weet, nadat het bestuur van de muziek- 0p donderdag 24 maart om 20.00 school, de huur van de gemeentelij- uur in de Kandelaar. Inlichtingen ke lokalen had opgezegd. Deze stap bij secr. R.J.Manenschijn-Roelofs, werd gezet om tegemoet te komen tel. 6 31 82. aan de door b en w gevraagde nieu we bezuinigingsronde, omdat bleek dat zelfs het ontslag van de directeur onvoldoende ruimte bracht. Jaar in jaar uit zijn er bezui nigingen doorgevoerd o.a. door leerlingenstops. De lesgeldverho gingen zal men met zorg gevolgd hebben. De achtergronden van ge wraakte actie van b en w begrijpt men beter als men weet, dat de ex ploitatie van het dorpshuis een te kort vertoond van 30.000 en reali satie voor bepaalde partijen een must is, al komen er nog zoveel schoollokalen leeg te staan in de komende jaren. Over deze eenmali ge uitgaven zou men toch met gro tere zorgvuldigheid moeten beslis sen, want ook t.a.v. deze besluitvor ming rijzen de nodige vraagtekens. Alleen al de beperktheid, waarmee toekomstige gebruikers worden in gelicht. Nooit overwogen is, lijkt mij, de mogelijk om 2 miljoen gul den op rente te zetten en daarmee tekorten in de culturele educatieve sector op te vangen, nog jarenlang. Dit was nog maar een enkel gege ven uit een grote hoop. maar toch hoop ik,-dat deze brief een bijdrage zal zijn aan een eerlijker, opener discussie in de toekomst en een eer lijk beleid. R. Berends. Op uitnodiging van de afdelingen Bathmen en Holten van de WD zal ir. David Luteijn, voorzitter van de WV-Eerstekamerffaktie, dinsdag 8 maart in Het Bonte Paard in Dijk- erhoek komen spreken over actue le politieke zaken. Naast algemene politieke zaken zal hij ongetwijfeld ook ingaan op de landbouwproblematiek. Luteijn is praktizerend akkerbouwer in het Zeeuwse Kortgene en daarnaast nauw betrokken bij het landbou worganisatiewezen en actief in het agrarisch bedrijfsleven. Hij kan bo gen op een brede kennis van zaken die de agrarische sector vandaag de dag bezig houden. Het Eersteka- merlid is ook uitstekend op de hoogte van de kwesties die in de Europese landbouwpolitiek een rol spelen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is voor iedereen vrij toegan kelijk. De grote zaai van Het Bonte Paard zal vanaf 19.30 uur open zijn. Wanneer je tussen de 10 en 15 jaar oud bent heeft de Rabobank speciaal voor jou de Rabobank Tienerrekening. Een rekening waarop je kunt sparen, maar waarmee je ook kunt leren zelfstandig betalingen te doen. Bovendien krijg je op die rekening een goede rente over je spaargeld. En voor elk jaar datje hebt gespaard een aantrekkelijke premie. En als je nü een Rabobank Tienerrekening opent, krijg je een handige opbergbox gratis. Rabobank Tienerrikening: leren omgaan met je geld. geld en goede raad Na enkele maanden van rust voor de fiets (groot onderhoud), start zondag 6 maart het seizoen 1988 voor de toerfietsers met de Om loop van Holten. De coureurs zelf onderhielden de conditie met schaatsen, voetbal, harlopen, fiet sen op de rollerbank en veldrijden. De leden van de bejaardensociëteit Holten hebben in de Kandelaar ge noten van prachtige kleurendia's die door Jan en Adrie Bouwhuis uit Espelo tijdens hun vele reizen door Israël werden gemaakt. De opna men werden o.a. gemaakt in Jeru zalem (Olijfberg, Hof van Gethse- mané, Golgotha), in Nazareth (kerk van de aankondiging, Bethlehem (geboortekerk met geboortegrot), de velden van Efratha, Nes Ammin (christelijke nederzetting), Jericho, Tabor, Haifa, de Sinaiwoestijn en de kopermijn van koning Salomon in Timna. Het echtpaar Bouwhuis gaf bij het vertonen van de dia's een boeiend en deskundig reisverslag. Mevr. Langenbarg-Hols veertolkte met enkele woorden de dank van de be langstellenden en bood een atten tie in couvert aan. Eén lid moest enkele weken in het gips na een ongelukkige botsing tijdens een partijtje voetbal. De omloop van Holten is een toer tocht over 50 kilometer en telt mee voor het toertochtenklassement van de leden van de Wielervereni ging. Het is de tweede maal dat deze tocht wordt gehouden. Vorig jaar kwamen liefst 70 coureurs aan de start, naast dertig leden van de Wielervereniging die het seizoen goed wilden beginnen. De rit voert door rustige weggetjes door het glooiend landschap in de driehoek Markelo. Rijssen, Holten. Om het sportieve element niet 'te vergeten, zijn ook kleine klimme- Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d, 1. Verleende kapvergunningen aan: - A. Achterkamp, Canadastraat 67; - E. Krikkink, Helhuizerweg 6; - A. Mooiweer, Nagelhoutstraat 21 - H. Mooiweer, Kozakkenstraat 52; - C. R, von Munching, Wassenaar; - J. Prins, Oude Deventerweg 47; - B. Protzman, Helhuizerweg 14; 2. aan Cycle Club '75 een verklaring van geen bezwaar afgege ven t.b.v. Caraco-omloop; 3. aan M.A.C. „de Holterberg" diverse vrijstellingen/ontheffin gen verleend; 4. aan Braderie Commissie Holten toestemming verleend voor het 34e Dorpsfeest; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. Openbare commissievergaderingen De commissie voor ruimtelijke ordening en woningbouwzaken vergadert op maandag 7 maart en dinsdag 8 maart 1988 om 19.30 uur in het gemeentehuis, Smidsbelt 6. De agenda ver meldt: - horen reclamanten toepassing artikel 19 WRO ten behoeve van de aanleg van een woonwagenlocatie aan de Kerkhofs- weg. De vergadering van de Sportcommissie, die volgens schema ge houden zou worden op maandag 7 maart a.s., gaat niet door. De vergadering van de commissie Gemeentewerken gaat op maandag 7 maart niet door wegens gebrek aan agendapunten. Commissie voor woonruimtezaken De eerstkomende zitting van de commissie voor woonruimteza ken vindt plaats op maandag 7 maart 1988 in het gemeentehuis en wel des avonds van 19.30-20.30 uur. (ingang Kerkstraat). Aanvragen van jachtakten Het hoofd van plaatselijke politie te Holten brengt ter kennis van belanghebbenden, dat formulieren voor het aanvragen van een jachtakte -geldig voor het jachtseizoen 1988/1989 - kosteloos*) verkrijgbaar zijn ter gemeentesecretarie. Hetverdient aanbeveling de aanvrage in te dienen vóór 15 maart a.s. De aanvraagformulieren moeten in tweevoud worden ingevuld en moeten vergezeld gaan van twee goedgelijkende pasfoto's van degene voor wie de akte wordt aangevraagd. Jachtakten voor minderjarigen van achttien jaar en ouder behoren door ou ders of voogden te worden aangevraagd. Datum: 1 maart 1988 Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, W. L. F. C. van Rappard Eventueel wijzigen. Commissie Sociaal-Cultureel werk De eerstvolgende openbare vergadering van de Commissie Soci aal-Cultureel Werk vindt plaats op dinsdag 8 maart 1988 om 20.30 uur ïn de commissiekamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan een voorstel inzake definitieve afrekening subsidie 1986 Stichting Interkerkelijk Recreatiewerken een voorstel inzake besteding van het restant in de pot onvoorzien van het Sociaal- Cultureel Programma 1987. Stichting antenne-inrichting Holten Gelet op de eind vorig jaar gehouden enquête onder de bewo ners van wijk Kol-Zuid e.o. en wijk de Haar heeft het algemeen bestuur in zijn vergadering 23 februari j.l. besloten over te gaan tot: a. uitbreiding van het programma-aanbod met de zenders NDR III (Duitsland), Sky Channel (satelliet). Super Channel (satel liet), TV 5 (satelliet-Frans), RTL+ (Luxemburg) en RAI Uno (Italië), en in verband daarmede met ingang van de datum van doorgifte van deze programma's het abonnementsgeld te ver hogen van f 12.32 tot f 13.52, een en ander behoudens goed keuring (instemming) van de gemeenteraad; b. aanleg van een c.a.i.-net in wijk de Haar; c. aanleg van een c.a,i.-net in wijk Kol-Zuid e.o.; d. onder bewoners van wijk de Gaarden/de Boschkamp op korte termijn een enquête te houden naar belangstelling voor c.a.i. De bewoners van bovengenoemde wijken, alsmede de aangeslo tenen op de c.a.i. in het partieel plan de Haar en de Beuseberg zullen hierover binnenkort persoonlijk bericht ontvangen. tjes opgenomen in het parcours. De route is zoals gebruikelijk met dui delijke pijlen aangegeven; tevens ontvangt men een routebeschrij ving. Gestart kan worden tussen 10.00 en 11.30 uur vanaf sporthal 't Mossink. Na het volbrengen van de tocht kunnen de deelnemers ge bruik maken van de warme dou ches in de sporthal. Bij het inschrijvingsbureau kun nen fietsliefhebbers, die niet aange sloten zijn bij NRTU in het bezit ko men van het fietsevenementenpro- gramma 88 tegen een prijs van 15,50. In dit programma staan 7000 toertochten beschreven. De presidente van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Holten kon vorig <week ruim twintig dames gelukwensen met het behalen van hun diploma hart- reanimatie. Tijdens de vergadering werd het bestuur in de nieuwe sa menstelling voorgesteld aan de le den. Op het programma stond voorts Rouw en Trouw, een klederdrach tenshow door zes dames en een heer uit Schoonheten. De nachtkle ding werd getoond, maar ook de werkkleding en de uitgaanskle- ding. Ook het verschil tussen kle ding bij zware rouw en lichte rouw werd getoond. Als slot ook hier bruid en bruidegom met de naaste familie. Het geheel werd afgewis seld met toepasselijke gedichtjes. In de pauze en na afloop konden de dames de kleding van dichtbij be kijken en voelen. Zelfs onder de jurk mocht gekeken worden naar de prachtige rokken die er onder zaten De presidente herinnerde de dames aan de excusrsie naar het Bakkerij- museum in Hattem en aan de vol gende bijeenkomst op 26 maart De tweede wedstrijd van de PGJO- crosscompetitie werd gelopen in het recreatiegebied het Rutbeek bij Enschede. Ondanks het drassi ge parcours werden er uitstekende tijden gelopen. De jeugd beet de spits af op de 2,5 km. Sanne Boer was hier snelste van alle Holtense toekomst. Haar tijd was 7.49 min. Heel dicht bij el kaar finishte Harmen Klein Velder- man in 8.07 min, Annemarie J ansen in 8.08 min en Miranda Jansen in 8.10 min. Sandra Zweers liep in 8.48 min. Annemarie Klein Velderman in 9.56 min. en Herma Sluiter in 9.58 min. hielden elkaar goed in de ga ten. Op de 5 km prima tijden voor Jo- han Veneklaas Slots in 18.45 min en Anton Bronsvoort in 18.58 min. Dick Zweers in 19.03 min en Benny Ophof in 19.43 min. bleven onder de 20 minuten. Van de Holtense da mes was zoals verwacht Violet Boer in 21.26 min. de snelste. Prima ook Jet Moed in 22.34 min. Diny Brinks in 24.10 min en Janny Klein Velder man in 24.43 min presteerden op hun niveau. Op de 10 km. eindelijk weer een Holtense atleet die door breekt, Henk Aalpol in een.zeer goede tijd van 33.37 min. Bij-de oud jes is Wim Brinks in 37.01 min. goéd in vorm. Ap Koetsier in 38.52 min. klopte ruim Harry Heuvelmans in 39.43 min. Horst Louws sloot de rij in 48.18 min. Rabo-cross Op de flanken van de Sprengen- berg bij Haarle was zondag de Rabo-cross. Gerben Brands liep hier de 2,5 km in 9.15 min. Zijn va der Gerti liep de 5 km. en deed dit in 20.08 min. Ook Herman Koetsier in 23.19 min. en Janny Koetsier in 24.12 min. liepen deze afstand. Op de 10 km. met vooral in het eerste gedeelte enorme beklimmingen, kwam Dirk Hoekman goed mee. Hij werd vierde in 36.40 min. Ook Marinus Baltus in 39.10 min wist zich nog bij de eerste tien te plaat sen. Ap Koetsier in 45.10 min deed er wat langer over. Programma: Zaterdag 5 maart: Prestatielopen over 3-7-10,5 en 21 km. te Ugchelen. Zondag 6 maart: Herikerbergloop over 2,5-5-10 en 15 km te Markelo.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7