„Vrouwen moeten weer zelfvertrouwen tonen Attent legt nadruk op verse produkten Vier dagen keuring Warmbloedhengsten Is dauw neerslag? Uit buiten Holten Cursus leren solliciteren' voor vrouwen Baltes stopt met Buurtsuper Films in de Kandelaar Dirigent voor HMV Uitstapje HOLTENS NIEUWSBLAD Alleen nog plaats voor bloemschikkers DONDERDAG 21 JANUARI 1988 "Het is niet een trucje wat iedereen je even kan leren. Bij de cursus Sollicite ren gaat het erom dat vrouwen hun zelfvertrouwen herwinnen. Dat ze hun kwaliteiten en mogelijkheden be ter presenteren. Het blijkt dat vrou wen zich veel te onzeker opstellen". Voor Margreet van Veen van de Vrou wenwerkwinkel in Deventer staat het vast dat er ook in Holten behoefte is aan een gerichte cursus Solliciteren voor vrouwen. In het kader van de Rijksbijdrageregeling Emancipatie werk is er een subsidie-aanvraag naar de gemeente de deur uit. Wanneer al les naar wens verloopt, begint de Vrouwenwerkwinkel in september met een cursus in Holten. Sinds 15 januari 1986 is de Deven-i ter Vrouwenwerkwinkel gevestigd aan de Gibsonstraat 18. Wat voort kwam uit een tijdens een thema bijeenkomst over Vrouw en Werk in het leven geroepen initiatiefgroep, is uitgegroeid tot een professioneel bureau met vier medewerksters. „Wij willen die vrouwen ondersteu nen die betaald werk verrichten of daarnaar op zoek zijn" vertelt Mar greet van Veen. „Ook herintreden de vrouwen boven de 23 jaar, die ooit gekozen hebben voor het ge zin. Vanuit Holten hebben verschil lende mensen telefonisch al be langstelling getoond. Daarom wil len we daar met die cursus Leren Solliciteren beginnen. Je moet de mensen opzoeken, dat werkt drem pelverlagend". De cursus Leren Solliciteren voor vrouwen met een gerichte oplei ding, die merken dat ze bij een solli citatie toch niet aan de bak komen, is maar één van de activiteiten van de Vrouwenwerkwinkel. Er is ook een cursus 'Vrouwen op zoek naar betaald werk', waarin wordt nage gaan welke mogelijkheden de deelnmers hebben en hoe ze die kunnen uitbuiten. Daarnaast be staat er de cursus 'Vrouw en eigen Bedrijf, waarin wordt behandeld wat er allemaal komt kijken bij het starten van een eigen bedrijf. In sa menwerking met de Streekschool Midden-IJssel en het Arbeidsbu reau wordt er bovendien een cursus 'Vrouw en Techniek' gegeven, een éénjarige oriëntatie die kan worden vervolgd met een gerichte vakop leiding. Solliciteren De cursus Leren Solliciteren wordt op dit moment al twee keer per jaar in Deventer gegeven en één keer in Raalte. Tijdens tien bijeenkomsten van 2 a 2 Vz uur in een korte periode van zo'n vier tot vijf weken, worden de deelneemsters vertrouwd ge maakt met de huidige gang van za ken in sollicitatieprocedures. „Ver geet niet dat de meeste cursisten zo'n tien tot vijftien jaar niet ge werkt hebben. Destijds was er werk volop en werd je vrijwel meteen aangenomen wanneer je solliciteer de. Maar nu blijkt dat veel moeilij ker, ondanks een vaak goede oplei ding. We beginnen de cursus dan ook met de eigen sollicitatie-erva ringen van de deelneemsters. Men mist vaak zelfvertrouwen, is onze ker in sollicitatiegesprekken en durft amper een brief te schrijven. Van daaruit gaan we na wat ieder een te bieden heeft. Welke ervaring men heeft en welke deskundighe den. Dat hoeft niet alleen werker varing te zijn, maar ook activitei ten in het verenigingsleven of vrij willigerswerk kunnen worden be nadrukt. Het gaat erom je eigen kwaliteiten te verkopen. We gaan heel praktisch te werk. Dus er wordt een sollicitatiebrief geschre ven, een levensbeschrijving ge maakt en als laatste stap worden er ook proefgesprekken gevoerd met mensen uit de personeelspraktijk. Alles wordt dus zo echt mogelijk nagebootst. Heb je dat eenmaal on der de knie, dan behandelen we ook nog de manieren waarop je werk kunt vinden. Via een advertentie of gewoon door zelf ergens te sollicite ren. Belangrijk daarbij is dat je weet hoe de arbeidsmarkt in elkaar zit. Hoe jouw positie in die markt van vraag en aanbod is. Afhanke lijk van de groep kunnen we ook nog ingaan op specifieke vragen. Bijvoorbeeld hoe het Arbeidsbu reau werkt. Eigen inbreng is er dus ook. Al met al willen we bewerkstel ligen dat er bewuster gesollicteerd wordt. Dat men zich met meer zelf vertrouwen presenteert". Wie nu al interesse heeft voor de cursus Leren Solliciteren of voor andere activiteiten van de Vrou wenwerkwinkel, kan telefonisch contact opnemen (05700-15086) of het spreekuur bezoeken. Voor vra gen over opleidingen, beroepen, sollicitaties, studiefinanciering, so ciale wetgeving, het arbeidsbu reau, enz. kan men aan de Gibson straat 18 terecht op maandagmid dag van 13.00 uur tot 16.30 uur en op dinsdag van 09.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.30 uur. Voor vragen over het starten van een eigen bedrijf kan men het best op woensdagmiddag van 13.00 uur tot 16.30 uur het spreekuur bezoe ken. De cursus Leren Solliciteren heeft minimaal acht deelneemsters nodig, terwijl het maximum aantal 15 is. De eigen bijdrage bedraagt 25 gulden. De oude en nieuwe eigenaar van de Buurtsuper Wim Baltes (r) en het echtpaar Te Wierik. Nog meer nadruk op de versmarkt, een groter assortiment, gratis be zorging en vooral een persoonlijke bediening. Dat zijn de sterke troe ven die Ben en José te Wierik met hun supermarkt Attent willen uit spelen. Het Nieuwheetense echt paar nam onlangs de Buurtsuper van Wim Baltes aan de Larense- weg over. Na een koortsachtige verbouwing gingen vanmorgen de eerste Attent-produkten over de toonbank. Voor Wim Baltes is het nog even wennen. Tenslotte stond de bijna 60-jarige vrijgezel 45 jaar lang in de winkel op de hoek van de Larense- weg en de Beusebergerweg. Zijn va der kocht in 1928 dat pand en in het begin was er naast de winkel ook een café in gevestigd. „Ik kon nu profiteren van een gunstige rege ling om vervroegd uit te treden" verklaart Wim Baltes zijn stap. „En bovendien geef je op die manier een jonge ondernemer een kans. Zelf heb ik geen opvolger, maar met Ben te Wierik en zijn vrouw José ben ik heel tevreden. Ze komen hier uit de buurt en kennen de gemoe delijkheid die bij deze winkel past. Daarom verhuur ik de winkel graag aan hen. En ik weet zeker dat ze er iets moois van maken. Zelf heb ik er altijd een goede boterham aan overgehouden. Ondanks de drie grote supermarkten in het dorp. Of misschien ook wel dankzij, wantje merkt wel dat de klanten prijs stel len op een persoonlijke benade ring". Gratis bezorgen Die persoonlijke benadering willen Ben en José te Wierik er graag in houden. Zo blijft het bezorgen van boodschapen bij hun gratis, kan er telefonisch worden besteld en is men ook niet te beroerd om even te helpen bij het inpakken van bood schappen in de auto. Voor Ben te Wierik was de beslissing van Wim Baltes om te stoppen een buiten kansje. „Ik zit al negentien jaar in het vak en mijn vrouw werkt al ze ventien jaar in een slagerswinkel. De ervaring is er dus wel. De laatste vier jaar was ik filiaalhouder van een supermarkt in Hoonhorst. Maar ik keek uit naar meer zelf standigheid. Deze winkel voldoet precies aan mijn wensen. Want ver gis je niet, het gaat hier toch om 120 vierkante meter winkeloppervlak. Daar kunnen we goed mee uit de voeten". „Moet kunnen" De laatste dagen is er met man en macht gewerkt aan de nieuwe At- tent-supermarkt. Aan de buiten kant en binnen werden de herken bare groen-gele Attent-kleuren aangebracht en ook de indeling in de winkel werd drastisch ge wijzigd. Bij het open huis gisteravond zag alles er dan ook pico bello uit. „Het is maar goed dat ik zoveel familie heb" lacht Ben te Wierik. .Anders hadden we het nooit ge red. We gaan de nadruk leggen op versheid. Zowel bij het brood, de vleeswaren en de groente. Vooral in de beginperiode wil ik alle soorten brood in huis hebben. Dan kunnen de klanten bepalen of ze daar be hoefte aan hebben. Ik heb er wel vertrouwen in. Ook als je ziet wat hier in de Beuseberg de komende jaren nog allemaal gebouwd wordt. Het moet kunnen". De komende maanden is er in de Kandelaar aan de Stationsstraat een filmcyclus te zien van de Stich ting Nehemia. Voor een gezinsprijs van 30 gulden krijgt men de vol gende vijf films te zien: Ben Hur (vrijdag 29 januari), The Prodigal (vrijdag 26 februari), Jezus van Na zareth (vrijdag 25 maart), Kruis in de Asfaltjungle (vrijdag 29 april) en Night Crossing (vrijdag 27 mei). De fokkerij van rij-, tuig, en basis- paarden in Nederland is springle vend. Dat blijkt uit het grote aan tal driejarigen dat ter keuring wordt aangeboden op de hengsten- keuringen van het Warmbloed Paardenstamboek in Nederland (WPN) die binnenkort worden ge houden. In totaal zo'n kleine 750 hengsten zijn te verwachten. Een dermate groot aanbod van voor het eerst te keuren hengsten maakt een zorgvuldige voorselec tie noodzakelijk. Daarvoor zijn vier dagen uitgetrokken. Ingedeeld naar geografische herkomst komen alle te keuren hengsten in respec tievelijk Arnhem (op 22 en 23 janua ri in de Rijnhal, aanvang 08.30 uur) en Zuidlaren op 29 en 30 januari in de Prins Bernhardhoeve, aanvang 08.30 uur). In Zuidlaren wordt op vrijdagavond bovendien de regio nale hengstenkeuring met reeds goedgekeurde hengsten afgewerkt, aangevuld met enkele demonstra ties. Een selectie uit de hengsten die in Arnhem en Zuidlaren de eerste be zichtiging hebben doorstaan, wordt in Utrecht in de Veemark thallen op vrijdag 5 februari op nieuw voorgesteld. De beste exem plaren hiervan komen terug op za terdag 6 februari in Utrecht. Dan valt de voorlopige beslissing welke van de hengsten te zijner tijd moge lijk de fokkerij mogen dienen. De WPN-hengstenkeuring biedt paardenlietneDoers de gelegenheid om een indruk te krijgen van de kwaliteit van de paarden, die bin nen het regiem van het WPN wor den gefokt. Tijdens de finale-dagen in Utrecht is echter meer te zien om een goede indruk op te doen. Zo zal op vrijdagavond in Utrecht (aan vang 19.00 uur) de finale worden af gewerkt van de hengstencompeti- tie. In diverse categoriën hebben de hengsten zich gedurende een com petitiewedstrijd getoond in sprin gen en/of dressuur. In alle drie plaatsten zullen op zaterdag de hengsten worden getoond, die door drie Nederlandse topdressuurtrai- ners zijn uitgezocht als mogelijke dressuurtalenten. De Stichting Nehemia uit Putten organiseert deze Filmactie '88 sa men met de evangelisatiecommis sie van de gereformeerde kerk. Af gezien van de film Ben Hur (19.30 uur) en Jezus van Nazareth (19.00 uur) beginnen de films steeds om 20.00 uur. Abonnementen kunnen op 29 januari in De Kandelaar wor den gekocht of via informatie bij Nehemia (Postbus 103, 3880 AC Putten, tel. 03418-57370), Alle cursussen van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk zitten vol. Er is alleen nog plaats bij de cursus Bloemschikken voor gevor derden. Die wordt gehouden op woensdagavond van 19.30 uur tot 21.30 uur en duurt acht avonden. De kosten van deze, door Jenny van Ulsen verzorgde cursus, bedra gen f 55,00. Men kan zich nog opge ven bij de stichting SoCuWe, Tuin straat 2, tel. 62755. De Holtense Muziekvereniging heeft weer een nieuwe dirigent. Maandagavond is overeenstem ming bereikt met de heer Schouten uit Almelo. 1. de heer A. Pekkeriet, Langstraat 40 te Holten tot het uitbreiden en wijzigen van het rundvee- en varkensbedrijf gevestigd op het per ceel Langstraat 38 met een mestkelder en uitbreiding van de veestalling 2. Waterleiding Mij. „Overijssel" N.V., Oude Veerweg 1 te Zwolle tot het oprichten en in werking hebben van een drinkwaterpompsta tion aan het adres Geskesdijk 1 te Holten vóór de winning, zuive ring, opslag en transport van drinkwater. Voorts liggen deze aanvragen gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizersweg 22 te Holten. Van de onder 1 vermelde aanvraag ligt tevens de ontwerp-beschik- king ter inzage. De ontwerp-beschikking omvat het onder voorwaar den verlenen van de vergunning. Schriftelijk kunnen tot 25 februari 1988 gemotiveerde bezwaren wor den ingediend bij het college van burgemeester en wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend, worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. Met betrekking tot de aanvraag, vermeld onder 2, kan een ieder in per soon of bij gemachtigde mondeling bezwaar inbrengen tegen de aan vraag om vergunning en wel op een openbare zitting, waar gelegen heid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op donderdag, 11 februari 1988, des morgensom11.00 uur,ten gemeen tehuize van Holten. Ten aanzien van de aanvraag nr. 1 kan een ieder ook verzoeken om in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaar te mogen inbrengen tegen de aanvraag en/of ontwerp-beschikking. Hiervoor dient men dan een afspraak te maken vóór 18 februari 1988 met de Afdeling Algemene Zaken ter gemeentesecretarie. In een onlangs gehouden bijeen komst van de Overijsselse Weer amateurs (enthousiaste mensen die o.m. van 't analyseren van het weer een hobby maken) werd de vraag gesteld of het water (dauw) dat vooral in het najaar 's morgens soms overvloedig in het gras wordt aangetroffen neerslag is. Men kwam er niet helemaal uit. Het KNMI sprak, desgevraagd, het ver lossende woord: „Het water op het gras na een heldere nacht heeft twee bronnen: 1. het is condensa- tievocht uit de atmosfeer, neerge slagen op het koudere gras; 2. het is door het gras „uitgezweten". Via de zogeheten huidmondjes verdampt een gewas (gras) water. Is de lucht verzadigd met waterdamp, dan kan het gras geen water verdam pen. De stofwisseling en dus de wa- terproduktie, gaan echter door. .Het gras kan zijn water kwijt via or ganen aan de punten van de blade ren (sprieten), die in staat zijn wa ter in de vloeibare vorm uit te schei den. Ziet men uitsluitend aan de punten van de sprieten druppels hangen, dan is dit water door het gras uitgescheiden. Het is strikt ge nomen dan geen neerslag. Zijn de grassprieten echter overdekt met waterdruppeltjes dan is een deel van het water afkomstig uit de at mosfeer. In de praktijk is moeilijk uit te maken hoeveel. Maar ook dode oppervlakken (hout, stenen, dakpannen en auto daken) vertonen na heldere stra lingsnachten dauwdruppels. Dit water is uit de atmosfeer afkomstig en valt dus onder neerslag. Ook de regenmeter kan zo'n dauwaanslag vertonen. In het algemeen zullen de afgetapte hoeveelheden dauwwa ter de 0.2 mm niet overschrijden. Een dag met dauw wordt echter niet als een neerslagdag gerekend. Voor een neerslagdag hanteert het KNMI het criterium dat de afgetap te hoeveelheid 0.3 mm of meer moet bedragen", aldus de Centrale Weer- dienst. Voor de weeramateurs een leuke vingerwijzing. W.B. in verband met een uitstapje van het gemeentepersoneel is het ge meentehuis en de dienst gemeente werken op woensdag 27 januari 's middags niet bereikbaar. Deventer Schouwburg Vrijdag 22 januari, 20.00 uur: Wie ner Blut door de Hoofdstad Operet te en zaterdag 23 januari: 19.00 uur Muziek vooraf door leerlingen van de Muziekschool; 19.00 uur inlei ding over Edward II en 20.00 uur Edward II door Toneelgroep Am sterdam. Informatie over het programma, de toegangsprijzen, reserveringen bij de Deventer Schouwburg, tel. 05700-11500. Schouwburg Lochem Vrijdag 22 januari: Les Liaisons dangereuses (de passie voor het kwaad) door de Toneelgroep thea ter met in de hoodrollen Diane Len- sink als Marquise de Merteuil, Met- ta Gramberg als madame de Tour vel en Le Vicomte de Valmont door Gees Linnebank. Een amusante, enigzins frivole voorstelling, goed voor een gezellig avondje uit. De bekendste snor van Nederland, Ted de Braak heeft weer een avond vullend theaterprogramma ge maakt waarmee hij op zaterdag 23 januari naar Lochem komt. De Braak heeft zelf zijn voorstelling in elkaar gezet en de teksten gescher- even. Hij verloochend zijn leeftijd niet en amuseert in eerste instantie leeftijdsgenoten met zijn grappen. De nieuwe Nederlandse musical My generation met de idealen en de muziek uit de jaren 60 is te zien in Lochem op donderdag 28 jaar. Film In de Lochemse Schouwburg draait komende week de Madonna film Who's that Girl (a.l.). Zowel op zondag 24 januari als op dinsdag 26 januari beginnen de voorstellingen om 20.00 uur. Kaartverkoop en in lichtingen: 05730-1081 Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer W. Haan vergunning verleend voor de bouw van een gastenverblijf bij het perceel Forthaarsweg 1 2. aan Kerk- en verenigingsgebouw „Bethanië" vergunning verleend voor het houden van een verloting; 3. aan de heer H. J. Abbink vergunning verleend voor het kappen van enige berken en dennen; 4. aan de heer J. G. Haverslag vergunning verleend voor het kappen van 10 eiken; 5. aan de heer G. D. W. Brinks vergunning verleend voor het kappen van 18 inlandse eiken; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. HINDERWET Terinzagelegging aanvragen om vergunning Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Hol ten liggen vanaf 25 januari 1988 tot en met 25 februari 1988 op werk dagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage de verzoeken om vergunning ingevolge de Hinderwet van:

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 9