Holten moet in toekomst op de kleintjes letten 'Niet al te fanatiek zijn' jaaragenda Landbouwbeurs nog uitgebreider In 1988 nog sluitende gemeentebegroting Gemeente soepel in beleid hinderwetvergunningen Opbrengst kinder postzegels Bijeenkomst werklozen Woonerf in Beuseberg Verlichting HOLTENS NIEUWSBLAD Open Huis Technische School Rijssen Verloting van SV Bato DONDERDAG 21 JANUARI 1988 De gemeentelijke begroting voor dit jaar kon voorlopig wel eens de laatste zijn met ruimte voor nieuw beleid. Voor 1988 is het college van B en W er nog in geslaagd de financiële eindjes aan elkaar te knopen. Maar de voortekenen zijn somber. Voortdurende bezuinigingen van de rijksoverheid tegenover kostbare, maar onvermijdelijke investeringen in riolering, wegennet en dorpsvernieu wing vragen de komende jaren om de nodige vindingrijkheid. Men moet op het gemeentehuis de eigen uitgaven beperken, maar ook de burger ontkomt niet aan een hogere bijdrage voor het gemeentelijk huishoudboekje. Allerlei ge meentelijketarieven en rechten moeten in de toekomst kostendekkend zijn. Na de 'kaasschaafmethode' uit de eerste bezuinigingsjaren zal nu vaker de botte bijl worden gehanteerd. In de begroting voor 1988, die op maandag 22 februari wordt vastge steld, is nog ruimte voor investerin gen en uitgaven ten bedrage van 126 duizend gulden. Aanvankelijk leek het erop dat de gemeente Hol ten dit jaar tekort zou komen. Het college heeft echter verschillende ambtelijke voorstellen niet geho noreerd. De niet al te brede marges zullen de komende jaren nog smal ler worden. Bezuinigingen Zo moet Holten tot 1993 nog reke nen op een jaarlijkse vermindering van 40 duizend gulden uit de kas van de rijksoverheid. Daarnaast gaan de kortingen op onderdelen van de begroting ook door. Het so ciaal cultureel werk na een fikse korting vorig jaar nu weer 6 procent minder. Verder staat Holten voor een aantal kostbare investeringen. De riolering in het dorp moet wor den vervangen. Daar is naar schat ting een bedrag van vier miljoen gulden gemoeid. Vooruitlopend op de plannen met de riolering is er voor 1988 en de jaren daarna alvast een bedrag van 600 duizend gulden opgenomen. De herinrichting Dorpsstraat/Oranjestraat vraagt eveneens vele miljoenen. Met de uitvoering van het rioleringsplan zal in de loop van dit jaar worden begonnen bij de Larenseweg, waar na naar het centrum van het dorp wordt toegewerkt, zodat bij de her inrichting van het dorpscentrum er ontsluitingsmogelijkhederi zijn om het verkeer doorgang te laten vin den. De invulling voor het bedrij venterrein De Haar II, waarvoor een goede potentiële kandidaat is gevonden, zal ook de nodige finan ciële consequenties met zich mee brengen. Financiële ruimte Al met al is het voor de gemeente Holten zaak financiële ruimte te scheppen. Dat kan door de ge meentelijke tarieven en rechten kostendekkend te maken, andere inkomsten te vergroten, de eigen uitgaven aan te passen en door doelmatiger te werken. Dat alles vraagt echter wel om een juist fi nancieel beheer. In tegenstelling tot vorige jaren kan Holten immers niet meer rekenen op 'meevaller tjes' uit de hogere opbrengsten van het energiebedrijf. Voor wat betreft belastingen en ta rieven is in de gemeenteraadsver gadering van 21 december 1987 al besloten de onroerend goedbelas- ting te verhogen en de reinigings rechten en afvalstoffenheffing tot een dekkingspercentage van 80 procent te brengen. Voor de riool rechten stelt B en W een verhoging voor van f 62,16 tot f 72,00 per aan sluiting per jaar. De meerop brengst daaruit moet worden gere serveerd voor de aanpak van de rio lering in het dorp. Voor secretarieleges en rechten burgerlijke stand gaat de Holte- naar een trendmatige verhoging van drie procent betalen. Markt kooplui moeten voor hun stand plaats op de Holtense weekmarkt tien procent meer stageld betalen. 'De begrafenisrechten tenslotte worden in zoverre ontzien, dat ze niet helemaal kostendekkend hoe ven te zijn. Wel moet de burger op draaien voor de directe kosten van begraving en het onderhoud aan de graven. Daarom worden de kosten voor het recht van begraven ver hoogd van f 122,50 tot f350. De rech ten voor wederom opgraven en be graven gaan van f 192,50 naar f 400 en van f 256 naar f 500. Het college geeft er niet de voorkeur aan de toe ristenbelasting voor 1988 te verho gen. „Nut en offer" Het 'principe van nut en offer', daarom draait het bij de herbezin ning om. Kosten en baten worden dus beter in de gaten gehouden. Een van die heroverwegingen be treft de manier waarop de raads vergaderingen worden genotu leerd. Geen uitgebreide verslagen meer, maar een korte samenvat ting, terwijl de frakties de beschik king krijgen over een cassettere corder om de cassettebanden van raadsvergadering te kunnen be luisteren. Iets heel anders is het muziekon derwijs. De kosten daarvan druk ken volgens het college van b en w onverantwoord zwaar on de ge- De komende jaren zal alle aandacht moeten worden besteed aan de reconstructie van de Dorpsstraat O- ranjestraat. Hoe de plannen ook worden uitgewerkt, het zware verkeer zal in elk geval uit het dorpscen trum worden geweerd. meentebegroting. Voorgesteld wordt dan ook een vakleerkracht muzikale vorming aan te stellen voor de basisscholen en zich daar na louter voorwaardenscheppend opstellen. Dit houdt in dat in het nog te bouwen dorpshuis geschikte ruimte en duurdere instrumenten beschikbaar worden gesteld, maai dat het onderwijs zelf in particulie re handen overgaat, waarmee het vonnis over het voortbestaan van de Muziekschool in feite is beslist. „Een verdietige, maar onvermijde lijke beslissing, aldus het college". Verdere plannen Ondanks de krappe portemonnee heeft de gemeente Holten ook nog wel plannen voor de komende ja ren. Zo zal er een nieuwe huisves ting moeten komen voor de brand weer, waarin ook de ambulance, een politievoertuig en eventueel een voertuig van het Rode Kruis plaats moeten krijgen. Voor de her inrichting van omgeving van het te vernieuwen NS-station is een be drag van 125 duizend gulden be schikbaar. Ook zit het erin dat Hol ten nog wat meer kunstobjecten binnen de gemeente krijgt. Zelf heeft het college f5000 begroot voor aankoop van kunst en via de 1 pro cent-regeling en andere subsidie mogelijkheden is er bij de (ver nieuwbouw van de Scholenge meenschap en het Dorpshuis nog het een en ander mogelijk. Voor de bevordering van recreatie en toe risme verhoogt de gemeente de subsidie aan de VVV met f 4900. Voor het opstellen van een groen plan wordt f 19.000 uitgetrokken. Ook de bijdrage aan het ouderen beleid wordt verhoogd van 10 dui zend gulden naar 16 duizend gul den. Via activiteiten van het soci aal cultureel werk kunnen de oude ren in Holten bovendien op f 4000 rekenen. Woningbouw In de nota van aanbieding bij de be groting 1988 doet B en W ook enke le uitspraken over toekomstige uit breiding van het dorp Holten. Dat wordt actueel wanneer het plan De Beuseberg is volgebouwd. B en W vindt de grond ten westen van de Liezenweg 'dermate landschappe lijk waardevol' dat dit het kleine aantal huizen dat daar kan worden gebouwd, niet rechtvaardigt. Meer ziet men in het gebied ten zuiden van de Bontenweg, maar hier ver hinderen andere argumenten wo ningbouw ter plekke. Blijft over het gebied ten noord-oosten van de Beusebergerweg. Daarvoor is een sanering en verhuizing van het ga ragebedrijf Müller noodzakelijk, iets waar nu hard aan wordt ge werkt. In het plan De Beuseberg wil het college alvast rekening houden met de behoefte aan particuliere (gesubsidieerde) woningbouw. Ook is daar ruimte voor wat minder tra ditionele vormen. Met de eigenaren van het terrein van de Mengunie is inmmidels een principe-accoord afgesloten voor grondruil en een bijdrage in de af- braakkosten van de silo. Als alles rond komt, gaat de silo in februari tegen de vlakte, Het kantoor van het Holtens Nieuwsblad blijft tot eind september gevestig in het voormalgie kantoor van de Mengu- Door de enthousiaste inzet van de dames van het Kinderpostzegelco mité Holten is door het plaatselijke comité voor een bedrag van 9547,30 verkocht aan kinderzegels en kaarten. Het comité wil bij deze iedereen be danken die door het kopen van kaarten en zegels bijgedragen heeft aan deze goede opbrengst. De centrale diaconie van de Ned. Hervormde Gemeente in Holten houdt op dinsdag 26 januari in ge bouw Irene weer een werklozen-bij eenkomst, aanvang 10.00 uur. Onder genot van een kopje koffie kunnen mensen die op enigerlei wijze buiten het arbeidsproces staan weer met elkaar praten over wat hen zo al bezig houdt. Ook niet lidmaten van de kerk zijn welkom. Met uitzondering van de eerste ge deelten van de toegangsweg in de Beuseberg, zal de nieuwste wijk van Holten ingericht worden als woonerf. Dat betekent dat het ge motoriseerd verkeer slechts stap voets mag rijden en geen voorrang heeft op het overige verkeer. Het betekent tevens dat auto's uitslui tend geparkeerd mogen worden op de parkeerplaatsen. Met de uitgifte van de bouwkavels wordt hiermee rekening gehouden. Vooralsnog zullen er geen maatre gelen genomen worden voor de ver betering van de verlichting van de Bijvanksweg en de hoek Aaltinks- weg/Wilhelminastraat. Dit deelde wethouder H.J. Westerik mee tij dens het wekelijkse praatje met de pers. Het raadslid E. Van Schooten had tijdens de vergadering van de commissie gemeentwerken ge vraagd aandacht te besteden aan de verlichting. Het college van b en w is van me ning dat er momenteel andere prio riteiten zijn, die de aandacht vra gen (riolering en herinirichting dorpscentrum, red.) die de aan dacht vragen. In de loop van het jaar zal de totale dorpsverlichting worden 'doorgelicht' om te kijken wat er verbeterd moet worden. Agrarisch Holten staat in de komende jaren voor omvangrijke uitga ven. Naar schatting zal er vier tot acht miljoen gulden geïnvesteerd moeten worden in nieuwe mestopslagplaatsen. Daarnaast is de bouw van tweede bedrijfswoningen nog erg actueel. Gekoppeld aan de nieuwe ecologische richtlijnen was er reden genoeg voor CBTB, OLM en Bedrijfsvoorlichting om voor een gezamenlijke vergadering wet houder H J. Westerik uit te nodigen het gemeentelijke beleid omtrent de hinderwetvergunningen toe te lichten. Daarnaast was A.-J, Heili gers uit Markelo, watergraaf van het waterschap de Schipbeek uitge nodigd om vanuit zijn practische ervaring de rechten en plichten van de ingelanden te belichten. JANUARI: 18 jan t/m 12 feb: Expos. J.G.H. Simmerman in gemeentehuis. 21 januari: Open huis De Marke 23 Januari: Prinsenbal Fienpreu- vers 24 januari: Volleybal: Jong Oranje- P2/Dynamo 29 januari: Motorfilmavond. 30 januari: Prinsenbal Fienpreu- vers FEBRUARI: 2 februari: commissoriale raads vergadering 5 februari: Open Huis SGH 6 februari: carnaval minder-vali- den 8 februari: Jaarvergadering sport- commissie, verkiezing sportman- /v rouw van het jaar. 13 februari: Carnavalsoptocht Fienpreuvers; carnavalsbal. 17 t/m 29 febr: Schilderijen Thijs Buit in gemeentehuis. 22 februari: behandeling gemeen tebegroting MAART: 4 maart: Jaarfeest CJV de Vrien denschaar. 5 maart: Jaarfeest CJV de Vrien denschaar; Jaarlijkse ruildag Holtense Postzegelclub; MAC Endurovoorj aarsrit. 6 maart: Omloop om Holten 7 maart t/m 1 april: Expos. W. Kwa- kemaak in gemeentehuis. 8 maart: spreekbeurt D. Luteyn voor WD in Bonte Paard. APRIL: 11 april t/m 6 mei: Werkstukken leerl. SGH in gemeentehuis. 23 april: Landelijke bibliotheek dag; jubileum bejaardensocië teit.. 30 april: Holterbergtoertocht MEI: 6 mei: Bevrijdingsloop. 13 t/m 24 mei: Expos.'Boer-en werk' in gemeentehuis. 30 mei t/m 3 juni: Fietsvierdaagse 28 MEI: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor. 'JUNI: 7 juni t/m 16 juni: Tentoonstelling IKV in gemeentehuis. 12 juni: Handbal toernooi; mix voetbaltoernooi sv Holten. 18 juni: Mintonette buitentoer- nooi. Kunstmarkt Henk Mulder 24 juni t/m 6 juli: 'Fake-Walk', vide opresentatie kunstenaars in ge meentehuis. JULI: 8 t/m 15 juli: Int. Folklorefestival 16 juli: Koningsschieten 19 juli: Hoolter dagen 23 juli: Verkiezing Dorpskoningin. 26 t/m 29 juli: Dorpsfeest. AUGUSTUS: 2 augustus: Hoolter dagen 9 augustus: Occasion-show 16 augustus: Hoolter dagen 21 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. 23 augustus: Sterkste man van Hol ten. 27 augustus: Triathlon Holten. SEPTEMBER: 10 september: Vrije markt. 24 september: Holterbergfietstoer- tocht. 25 september: Kampioenscross zij spannen. OKTOBER: 1/2 oktober: Nacht om Holten. DECEMBER: 17 december: show sv Bato. JANUARI: 15 januari: Oliebollencross. „Het gemeentebestuur zal soepel optreden, daar waar dit mogelijk is. Doelbewust hebben wij in Holten niet alles perfect geregeld. Dat is een bewuste keuze. Maak je overal regeltjes voor, dan kan je ook over al op aangesproken worden. In principe zullen we niet te fanatiek zijn, maar waar wel regels zijn, zul len die ook stringent moeten wor den toegepast. Bij overtreding zul len we dan erg streng optreden" hield wethouder Westerik zijn aan dachtig gehoor voor. Uitgebreid stond Westerik stil bij de ontwikkelingen die sinds 1960 in de landbouw hebben plaats gevon den. Tot 1960 was er geen enkel pro bleem. In de jaren daarna kwam de uitbreiding tot grootschalige be drijven in opmars. De hinderwet werd in 1981 verder uitgebreid met zogenaamde 'stankcirkels' waar binnen bedrijven zich niet verder mogen uitbreiden, gekoppeld aan het cummulatief effect en de ecolo gische waarde. Vooral de ecologi sche waarde (natuurterrein, land schap met natuurwetenschappen,) ke waarde) legt agrarische bedrij vigheid m de nabijheid van de Holterberg flink aan banden. De verzuringsgevoelige gebieden zijn niet. door de gemeenteraad vastgeled. om zo soepel mogelijk te kunnen optreden, zo verklaarde wethouder Westerik, maar aange zien de verzuringsgraad in sommi ge gebieden in Holten al ver boven het landelijk gemiddelde zit, bete- Op de derde Landbouwvakbeurs, die van 17 t/m 20 februari wordt ge houden in de Evenementenhal in Borne, staat de intensieve veehou derij op de voorgrond. Met name de renovatie en modernisering van stallen en de daarmee gepaard gaande kostenbesparing, krijgen vee! aandacht, In totaal zullen zo'n honderd bedrijven en instanties deelnemen. Ook het minsterie van Landbouw en Visserij komt deze keer naar Borne. Zij informeren de bezoeker over onderwijs, voorlichting en on-, derzoek. Verder zijn o.a. aanwezig de Middelbare Agrarische scholen van Zenderen en Hengelo en de Pluimvee-praktijkschool. Het Var kensproefbedrijf Raalte is een van de instanties die resultaatsonder- zoeken zullen presenteren. Verder bestaat een belangrijk deel van de standhouders uit veehouderijbe drijven, de fouragehandel, bedrijfs- verzorging en regionale bedrijven gespecialiseerd in interne mecha nisatie. Om alle deelnemers meer ruimte te geven is de Evenemen tenhal in Borne uitgebreid met een tent. De Landbouwvakbeurs wordt woensdag 17 februari geopend door de nieuwe voorzitter van het Pro- duktschap voor Vee en Viess, de heer Tazelaar. De openingstijden zijn op de werkdagen van 13.00 uur tot 22.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 18.00 uur. Agrarisch Holten luisterde met aandacht naar de uiteenzetting van dc vertegenwoordiger van het Water schap en later wethouder Westerik. kent dat in feite dat er niet verder kan worden uitgebreid. In de ko mende jaren zal de verzurings graad terug gebracht moeten wor den, maar ook hierin wil de ge meente Holten „Niet roomser dan de Paus zijn". Met andere woorden: Holten zal zelf geen initiatieven tot beperkende maatregelen nemen. In een uitgebreide discussieronde ging de wethouder, bijgestaan door A. Vincent van de afdeling Algeme- ne Zaken, uitvoerig in op de gestel de vragen. Op dinsdag 29 december vorig jaar vond onder toezicht van de Rijks politie Holten de trekking plaats van de Bato-verloting 1987. Alle prijzen zijn inmiddels bij de win naars thuisbezorgd De Technische School Rijssen, school voor lager technisch en be roepsbegeleidend onderwijs houdt op donderdag 28 en vrijdag 29 januari in de school aan de Wier- dfcnsestraat van 13.30-16.00 u. en van 19.00-21.00 u. haar jaarlijks „Open Huis" waarop men kennis kan nemen hoe en in welke vakken er op deze school les wordt gege ven, Men kan de leerlingen bezig zien in de theorielessen en in de prakti sche lessen, zoals autotechniek. metaalbewerken, metselen, tim meren, schilderen, consumptieve techniek, muziek, lichamelijke oe fening, Nederlands, wiskunde, enz. Ook kan men zich laten voorlich ten over beroepskeuzemogelijkhe den voor vervolgonderwijs en werk gelegenheid. Tijdens het open huis zal een groot aantal stands aanwezig zijn van het Middelbaar Beroeps On derwijs (waaronder technische en verzorgende beroepen) Kort Mid delbaar Beroepsonderwijs, Kort Middelbaar Agrarisch Onderwijs, Philips, LEAO en LHNOscholen- gemeenschap, Lagere Agrarische School Holten, Arbeidsbureau, Po litie, Luchtmacht en de Leerlingen stelsels: timmeren, metselen, schil deren, autotechniek, metaal, car rosserie, wegvervoer, enz.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7