Holtens nieuws deel 2 „Weer in Salland wijkt soms merkbaar af' HOLTENS NIEUWSBLAD Augustus September Oktober November December Weeramateur W. Beijers. mmm COMMISSIE SOCIAAL-CULTUREEL WERK DONDERDAG 7 JANUARI 1988" Zoals beloofd, dit keer een te rugblik op de tweede helft van 1987. Wat kalendermatig als zomer werd aangeduid, leek in het afgelopen jaar meer op herfst. Het nieuwe 'strandje' op het zwembad lag er verla ten en vooral nat bij zodat dit jaar in elk geval geen waarde oordeel gegeven kan worden over de waarde van dit nieuwe probeersel. Ook de Hoolter Dagen hadden met slecht weer te kampen, met name de bijdrage van de Hooltense Boerendansers viel geheele en al in het water. De katholieke gemeenschap maak te zich op om het 25 jarig jubileum van pastoor Arno Rademaker te gaan vieren, allereerst in Nieuw Heeten, in september volgde Hol ten. Een ambtenaar met stijl en klasse nam afscheid: de heer Vuur- egge ging met Vut. De nieuw raads zaal, die een multifunctioneel ka rakter meekreeg, werd éénmaal voor dit doel gebruikt toen het Jaarboek Overijssel werd aangebo den aan mr. Niers, de Commissaris van de Koningin in Overijssel. De scholengemeenschap De Marke vierde in juli uitgebreid het eerste lustrum en de Avonsdfietsvier- daagse kreeg een nieuw eindpunt een gezellig terrasje voor het ge meentehuis. Daar bleek dat de ter rascultuur in Holten nog in de kin derschoenen staat. Op de hoek van de hoek van de Larenseweg en Aal- tinksweg werd het beeldhouwwerk van Willem Bouter onthuld. Jan van der Linden werd schuttersko- ning van Holten en Mirjam Bel- dman werd tot haar eigen schrik en verrassing uitgeroepen tot Dorps koningin van Holten. Veel is er ver anderd in Holten, zo niet het dorps feest. Ep Krikkink's koe Betsie 7 stond volop in de belangstelling. Zij was de jongste roodbonte koe van Nederland die 100.000 kilo melk had geproduceerd. De eerste van de vier Hoolter dagen werd gehouden op de enige mooie avond in juli. Het werd een gezellig feestin cowboysfeer, georganiseerd door de Fienpreuvers. Piet Kleine, de oud wereldkampioen schaatsen vond zich niet te groot om in Holten rond de kerk te koersen en toonde zich een enthousiast winnaar. De Holtense garagisten leegden eer in met hun 'kleintje RAI' Het touwtrekkampioenschap van Holten werd gewonnen door de ploeg van Espelo. Het aantal deel nemers en toeschouwers was dit jaar weer minder dan het voorgaan de jaar. Een bankoverval op de Bondsspaarbank schrikte Holten in augustus op. De Holtense Boe rendansers brachten een show van jewelste op hun inzending van de Hoolter dagen, als voorlopertje op het komende internationale folklo- refestival. De Franse avond die de Hoolter Daansers oganiseerde ging volledig in de regen ten onder. Ge heel buiten de verwachting werden August Müller en Henk van Heek toch nog Nederlands kampioen, 's Morgens gingen ze op weg met 24 punten achterstand om 's avonds te worden gehuldigd met tien pun ten voorsprong. Het kan verkeren in de zijspancross. De Holtense tri athlon krijgt steeds meer de allure van een bovenregionale wedstrijd. Winnaar werd Mark Pessink uit Ede; beste Holtenaar was Dirk Hoekman. Wie winnaar werd van het gatgraven in Espelo is niet zo belangrijk; veel belangrijker was de uitstekende stemming die daar heerste tijdens het School -en volksfeest. Een prima sfeeertje heerste er ook op de Smidsbelt tij dens het 'kleintje Rai' dat de geza menlijke garagehouders uit Holten organiseerden. Het zou ons niet verbazen zal er deze zomer weer zo iets gehouden werd. Jan Beunk tenslotte de Sterkste Man van Hol ten. Na de bouwvakvakantie werd een begin gemaakt met de recon structie van het kruispunt Rijssen- seweg/Markeloseweg. Wat Rijks Waterstaat voor ogen heeft gestaan bij deze versmalling zal niet ieder een duidelijk zijn. Snelheidsrem- mend is het in elk geval niet gewor den. Een vereniging, zonder bestuur, maar met de gehele bevolking van Pastoor Arno Rademaker viel een grootste huldiging ten deel. Dijkerhoek achter zich: de Zon dagsschool Dijkerhoek, vierde het honderdjarig bestaan in septem ber. De 'echte' laatste pastoor van Holten, Arno Rademaker viel een hartverwarmende huldiging ten deel van de kleine katholieke ge loofsgemeenschap in Holten. Hotel Vosman ging over in andere han den, die van Huub Brands. Kees Bos kwam deze maand weer eens in het nieuws. Kritisch Faunabeheer kwam bij Bos Dierenwereld protes teren en de provincie Overijssel had een ander idee over de varkens dan de maker had bedoeld: het was geen kunst volgens Zwolle. De vrij markt was een geslaagde afsluiting van de even zo geslaagde Hoolter Dagen nieuwe stijl al bleek voor de middenstand de donderdagavond geen gelukkige keuze, zodat dit jaar weer gekozen wordt voor dins dagavond. Later in de maand vier de CJV de Vriendenschaar het veertig jarig bestaan, waarvoor grote belangstelling bestond. „Geeme" zei Freek ter Hoeven uit de grond van zijn hart toen voorzit ter Jaap Doorneveld vroeg of hij het erelidmaatschap Van de SV wil de aannemen. Inmiddels heeft Doorneveld de voorzittershamer van de SV neergelegd en fungeert Jan Kurz als interim voorzitter tot dat een nieuwe voorzitter is gevon den. Het gaat blijkbaar niet geheel rimpeloos bij Holten's grootste ver eniging. Het eerste optreden van Mintonette in de derde divisie was zwaarder dan zij dachten. Een ka pot schroefje van zegge en schrijve een kwartje nekte de wereldkampi- oensdromen van August en Henk. Zij werden weer tweede, wat na tuurlijk ook lang niet slecht is. tion niet zal worden afgebroken, maar zal worden gerenoveerd. Dat zal dit jaar zijn beslag krijgen. De schietvereniging de Zaagmolen uit Dijkerhoek nodigde de Holtenaren uit meé te schieten ter gelegenheid van het 30 jarig bestaan. De 'jonge' bejaardenbond PCOB liet van zich horen door een geslaagde zangers dag in Holten en het Hervormd Kerkkoor presenteerde zich op het vierkorenconcert voor het eerst in nieuwe costuums. Een aantal jonge ondernemers uit Holten stalen de show door het organiseren van een eigentijdse modegala die reuze in de smaak viel. Op de Holterberg veranderde het een en ander. In het Lösse Hoes werd het roer overgenomen door een jonge ploeg onder aanvoering van Carla de Witte en chef-kok Enno van Dijke en in Hotel Hoog Holten gingen alle oude spullen de deur uit en werd onder leiding van Pim Faassen een nieuwe weg in ge slagen. Voor de hervormde ge meente was november een belang rijke maand. Na maanden van voorbereiding kon het gerestau reerde orgel feestelijk in gebruik genomen worden. Door middel van een bazar werden de nodige gelden bijeengebracht voor de kostbare restauratie. Prins Hendrik 1 van 't Spoor nam afscheid van de carna valsvereniging de Fienpreuvers. Hij werd opgevolgd door Prins Anne Bauke De boakenbouwers uit Splo werden -terecht - uitgeroe pen tot Keunedarpers van het jaar. Eind november werd de omstreden woonwagenlokatie ter visie gelegd. Ruim 300 Holtenaren tekenden be zwaar aan. In een van de waterput ten nabij Twenhaarsveld werd een Albert Mol was een van de gasten bij de Holtense Boerendansers op de Hoolter dagen. onkruidbestrijdingmiddel aange troffen dat in vroeger jaren ge bruikt werd door de Spooorwegen. Sinterklaas bracht zijn eerste be zoek aan het nieuwe gemeentehuis. De Pieten stonden weliswaar op het leien dak, maar organisatorisch ging het niet geheel van een leien dakje. Bijna was de Sint Dijker hoek vergeten, maar gelukkig kon de Goedheiligman op het laatste moment nog aan zijn tabberd wor den getrokken. De koopavond zal de mensen van de grammofoonpla- tengroothandel aan de Keizersweg nog lang heugen. Onverlaten gin gen er met de kas vandoor, maar konden gelukkig de volgende mor gen al in hun kraag worden gegre pen. Met het afscheid van directeur Anton v.d. Berg van het Holtens GEB werd een tijdperk afgesloten. Bij de trekking van de Sint Nico- laasactie bleek, dat de Sint weer goed gekocht had in Holten. In de cember presenteerde de VW Hol ten haar beleidsnota; modem van opzet en met een bedrijfmatige aanpak, die in deze tijd nodig is. ook voor een VW. De Marke trok zich het lot aan van mensen in het armste land van Europa: Portugal door middel van een fancy-fair, een bollenactie en een sponsorloop. Hoog Holten werd feestelijk hero pend en de Volkskerstzang kon zich weer verheugen in een grote belangstelling. De wens van de ou derenbonden om meer woningen voor ouderen te bouwen werd in de cember vervuld toen de 19, aanleun woningen bij - DieSsenplaS 4n ge bruik werden genomen. 'Rest ons nog te vertellen dat oudejaarsa vond zeer rustig was en we vol goe de moed het nieuwe jaar ingaan. 'Holten en Nido blijven één, kon den we halverwege oktober schrij ven. Dat had trouwens maar een haartje gescheeld. Fikse stormen braken links en rechts los toen Jan Nikkels liet weten dat Nido op zoek ging naar een bedrijfsvriendelijker stek. Gelukkig voor Holten konden de partijen elkaar halverwege weer vinden en blijft Nido gewoon geves tigd aan de Industriestraat. Voor de Vereniging Veehouderijbelan- gen was de verhuizing naar Raalte een kwestie van schaalvergroting en efficiënter werken. Deels moe ten de Holtense boeren nu naar Raalte en deels naar het kantoor in Goor. In oktober nam ook de NS de definitieve-beslissing dat het sta- Zomer in Holten.,. De klimatologische dienst van het KNMI in De bilt stelde vast dat 1987 een koud, nat en zeer somber jaar is geweest. Dat komt bijna ge heel overeen met de aantekenin gen, die weeramateur W. Beijers maakte over het afgelopen jaar. Hier volgen zijn notities; niet in procenten, maar in cijfers van ge tallen: Nat In de twaalf maanden 1987 werd 989 mm neerslag afgetapt. Nor maal is dat circa 775 millimeter. De grootste hoeveelheid neerslag werd gemeten in de maand juni met 123 mm, gevolgd door juli met 108 mm. Op 19 november viel de grootste hoeveelheid regen nl. 27 mm. Gezien de neerslaghoeveel- heid lijkt het wat vreemd dat 1987 166 droge dagen telde, namelijk dat per etmaal geen neerslag kon worden afgetapt. Daarbij haalde april het record met 21 etmalen, maar in die maand kon dan ook maar 24 mm neerslag worden ge noteerd. Somber 1987 telde maar 60 zomerse da gen (20 en meer graden Celsius). Vooral de maand juni liet het af weten met maar 5 zomerse dagen. Maar ook juli en augustus lieten behoorlijk verstek gaan met resp. 19 en 13 zomerse dagen. Dat had den er normaliter 2x31 kunnen zijn. Hoe somber het was blijkt uit de aantekening van tachtig dagen, dat de zon zich helemaal niet liet zien. Toch bleef onze omgeving niet verstoken van onweer. Dit voor velen niet zo erg gewaar deerd natuurverschijnsel werd 20 keer geconstateerd. Het begon al op 5 januari vergezeld van een fik se hagelbui. Niet al dit onweer ont lastte zich boven onze gemeente. Het was ook een aantal malen „on weer op afstand". 1987 telde maar werd 4 en 5 november genoteerd met 1041 millibar. De laagste met 978 millibar op 27 maart met als gevolg een zuid-wester storm, windkracht 9. Op 7 oktober was de natuur erg onstuimig maar toen bleef het bij windkracht 7. Na de niet zo strenge winter van januari en februari begon op 26 maart de natuur weer te ontwa ken. De weiden die door het win terweer helemaal bruin geworden waren, begonnen weer groen te worden. Op 9 april gingen de kren- tenbossen en de kastanjebomen weer bloeien. Het jaar 1987 eindig de met wat men zou kunnen noe men „onnatuurlijk" weer door de 10 a 12 graden C. op de laatste da gen van december. Salland Opgemerkt moet worden dat de „weersvoorspellingen" cq de „weersverwachtingen" van het KNMI niet altijd kloppen met de uitkomsten in Salland en daarvan soms merkbaar afwijken. Er is tus sen Eelde in Drente en het vlieg veld Twente geen weerstation. Het is volgens De Bilt al geruime tijd de bedoeling dat er regionale weerberichten komen, maar dat vergt investeringen in mankracht en apparatuur en daar is momen teel (nog) geen geld voor. Weeramateur Wim Beijers 1978 uren zon (met enige reserve). Niet elke dag was even grauw. Vijfmaal werd een prachtige zons ondergang opgetekend nl. op 31 jan., 1 febr., 7 sept. en 21 okt., waar bij de westelijke hemel fraai oran je-rood gekleurd was. Koud De winterse koude van 1987 speelde zich voornamelijk af van januari tot en met maart, met en kele koude dagen in november en december. Er werden 49 z.g. vorst- dagen (vorst in de nacht) en 14 ijs dagen (dag en nacht vorst) geno teerd. Januari telde 17 sneeuwda- gen, 20 en 21 januari kenmerkten zich door rijp aan bomen en strui ken. De eerste sneeuw in het na jaar viel op 6 december, maar het was maar een bescheiden poeder- sneeuwtje. De koudste dag was woensdag 14 januari met 15.2 gra den Celsius onder nul. De warmste dag 30 juni met 29.6 graden Cel sius. Storm De hoogste barometerstand De -eerstvolgende vergadering van de Commissie Sociaal- Cultureel Werk vindt plaats op dinsdag 12 januari 1988 om 20.30 uur in de Commissie-kamer van het gemeentehuis. Op de agenda staan voorstellen mbt. de definitieve afrekening eman cipatiesubsidie 1987 tbv. Hervormde Vrouwen-groep Ora et La- bora en Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen/Dijkerhoek, de definitieve afrekening van de subsidie voor sociaal-culturele aktiviteiten 1987 tbv. ANBO en PCOB, een verzoek van de ANBO ivm. meenemen subsidie '87 naar '88 en een subsidie aanvraag van de Hervormde Vrouwen-groep Ora et Labora.

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 7