Gemeentevlag bestaat vijfentwintig jaar iJSenS*»0' alles over alles ovet alles oveï wo,&« éi Ingezonden Uit buiten Holten bÜDELAAR Spoït OPRUIMING BIJ JUWELIER OUDELAAR 50% KORTING ZIE ONZE SPECIALE OPRUIMINGSETALAGE! Wateroverlast Keizersweg bedwongen MTBLAB 8T&M IEDERE WEEK ¥QLMET INTERESSANTE Horloges KLOKKEN tot 50% KORTING m!Eu^,DeEd^ub,étot 50% KORTING juwelier horloger nijverdal JUWELIER HORLOGER DONDERDAG 7 JANUARI 1988 HOLTENS NIEUWSBLAD 13 De gemeente Holten heeft dit jaar precies vijfentwintig jaar een eigen vlag. Het dundoek werd op 27 december 1962 door de gemeente raad vastgesteld en bestaat uit twee evenbrede verticale banen. De baan aan de stokzijde is groen met daarop een gele, zespuntige ster. De uitwaaiende baan is rood met daarop een gele kop van een zwijn. De vlag vertelt over heden en verleden van Holten. Plaatselijke vlaggen waren vóór de Tweede Wereldoorlog taboe. Het was toen niet netjes om een an dere dan Nederlandse vlag uit te steken. In de jaren vijftig kwam daarin langzaam een kentering. Provincies en gemeenten ontdek ten dat ze door middel van eigen vlaggen hun identiteit konden la ten zien. Bovendien konden ze er mee demonstreren tot op zekere hoogte zelfstandig te zijn. Eerst gingen alle provincies ertoe over ei gen dundoeken vast te stellen. Overijssel was in 1948 zelfs de derde provincie die dit deed. Provinciale Staten stelden toen een vlag vast met vijf evenhoge horizontale ba nen. Van boven naar beneden in de kleuren rood, geel, blauw, geel en rood. De middelste baan is golvend en symboliseert de IJssel. De kleu ren rood, geel en blauw kwamen uit het provinciewapen. Nederland vierde vijfentwintig jaar geleden feest. De vlag kon toen uit omdat koningin Juliana en prins Bemhard hun zilveren huwe lijksfeest vierden. Voor veel plaat sen in het land was dit feest aanlei ding een vlag te ontwerpen. Aan twee vlaggendeskundigen werd ge vraagd een historisch verantwoord ontwerp te maken. Dit waren de vlaggenfabrikant J. Thurmer uit Vlaardingen en de Groningse vlag- genkenner Klaes Sierksma. Gemeentewapen Het is in Nederland goed gebruik om een gemeentevlag te ontwerpen met het plaatsekijk wapen als voor beeld. Hierop komen immers kleu ren en emblemen voor die in de loop der tijd bij de plaats zijn gaan horen. In veel gevallen zijn de wa pens eeuwenoud. Ook is het ge bruik de vlag zo eenvoudig moge lijk te houden. Letters en wapen schilden worden ervan geweerd. Het huidige gemeentewapen werd op 21 november 1898 verleend door koningin Wilhelmina. De officiële omschrijving luidt: „Gedeeld: I. in sinopel de Maagd Maria met het Christuskind; II. in keel, drie var kenskoppen van goud. In de heral diek, zoals de wetenschap wordt genoemd die zich bezighoudt met het bestuderen van wapens, wordt Als de vos passie preekt... De heer Dul en dus daarmee het CDA betichtte mij in zijn betoog tij dens de gemeenteraadsvergade ring van 21 december jl.l. van: „...praktijken, waarvoor de inwo ners van Holten bewaard zouden moeten blijven". Daarmee zette de heer Dul de zaak toch wel volledig op z'n kop. De aanvraag van mijn bouwver gunning het ik volledig door mijn architect laten behandelen. Met de van gemeentewege betrokkenen heb ik eerst na het weigeringsbe- sluit van b en w persoonlijk contact gekregen. Aan de hele affaire heb ik part nog deel. Het college van b en w heeft bij monde van de directeur gemeente werken aan. mijn architect de toe zegging gedaan, middels toepas sing van 'artikel 5', de bouwvergun ning voor het bouwplan met een 1.00 m. te hoge goot over een ge deelte van het huis te zullen verle nen. Dus naar mij later bleek op on wettige wijze, want 'artikel 5' bete kent door de vingers zien. B en w zei aanvankelijk 'ja', maar deed later 'neen' en dit ja zeggen en neen doen staat onomstotelijk vast. Dat is ook de reden waarom de fraktievoorzitters van WD en Ge meentebelang vinden dat de bouw vergunning om morele redenen wel verleend zou moeten worden. Tijdens de hoorzitting van de z.g. AROB-commissie stelde de frak- tievoorzitter van het CDA, de heer Dul al dat hij in dit geval met de moraliteit niets van doen wilde hebben. De fraktievoorziter van de PvdA, de heer Wennemers zei niet veel. In mijn brief van medio december aan de leden van de gemeenteraad en b en w droeg ik een oplossing voor de gerezen problematiek aan, die het op volledig wettige wijze mogelijk zou maken, door aanpas singen van het bouwplan, aan mij de bouwvergunning te verlenen. Voorts deed ik in de brief een appel op de eerlijkheid en het rechtvaar digheidsgevoel van de leden van de gemeenteraad en b en w. Tot mijn verbazing hield de heer Dul namens de CDA-fraktie tijdens voormelde gemeenteraadsverga dering een met vitriool doordrenkt, vlammend betoog, waarin hij mij betichtte pogingen in het werk te stellen op onwettige wijze een bouwvergunning te willen verkrij gen. De heer Dul hield dit betoog terwijl hij zich er volledig van be wust moest zijn, dat wat hij beweer de in strijd met de waarheid is. Mijn brief was op dit punt duidelijk ge noeg. Vanaf het begin heb ik mijn archi tect de uitdrukkelijke opdracht ge geven zich aan het bestemmings plan te houden en zorgvuldig met de gemeente te overleggen en niets zonder toestemming van de ge meente te doen. Van een kwade op zet mijnerzijds is absoluut nimmer sprake geweest. Eventuele fouten zijn er binnen de muren van het ge meentehuis gemaakt. Blijkbaar voelde de heer Dul en zijn CDA-fraktie zich door mijn appel op eerlijkheid en rechtvaardigheid bij de aanstaande besluitvorming zo aangesproken dat de heer Dul zich niet onzag, met grote gretig heid een gedeelte van een alinea in mijn brief opzettelijk uit zijn ver band te rukken, deze verkeerd te interpreteren en weer te geven, zo doende als een engel der wrake mijn integriteit op laaghartige wij ze aan te tasten. Deze gang van zaken wekt bij mij des te meer verwondering omdat ik onlangs in de krant heb gelezen dat de heer Dul en naar ik aanneem dus ook de CDA-fraktie zich als christe nen in de politiek willen manifeste ren. Begrippen als eerlijkheid, rechtvaardigheid en moraliteit ge- horen dan toch niet achteloos ter zijde geschoven worden terwille van het politieke spel. Ik kan niet om de contatering heen, dat op de CDA-fraktie wel eens het gezegde van toepassing zou kun nen zijn dat luidt „Als de vos de passie preekt, boer pas op je kip pen". Tot slot zal het u niet verbazen dat ik om de woorden van de heer Dul te gebruiken van mening ben dat inderdaad de inwoners van Holten van zulke praktijken bewaard moe ten blijven, maar dan bedoel ik wel die van b en w en in haar kielzog de CDA-fraktie. U een gelukkig 1988 toewensende verblijf ik, J.G.A. Geerlings. Holten. De wateroverlast op het bedrijven terrein de Haar 1 aan de Keizers weg is, zo laat het zich aanzien, be dwongen. Jarenlang was het bij elke flinke re genbui raak: door de geringe capa citeit van de riolering kon het water niet langs de normale weg worden afgevoerd. Tijdens een bedrijfsbe- zichting van de gemeenteraad aan De Haar 1 twee jaar geleden werd de raad op dit probleem gewezen. Door het bureau Witteveen en Bos is toen in het kader van de verbete ring van de riolering in Holten ook De Haar in het onderzoek 'meege nomen'. De verbeteringen zijn in middels uitgevoerd en blijken te voldoen. In november is door de dienst gemeentewerken een telefo nische enquete gehouden. Uit de antwoorden bleek dat slechts bij een bedrijf nog sprake was van wa- teroverlaat dat uiteindelijk veroor zaakt werd door de geringe afvoer- capaciteit van het eigfen riolerings systeem. De enquete werd voor alle zekerheid een week later nog eens herhaald na een zeeer hevige regen bui. Ook toen werden geen proble men geconstateerd. een geheel eigen taal gesproken. Vooral de kleuraanduidingen klin ken Middeleeuws. In normaal Ne derlands zou het wapen omschre ven kunnen worden als: verticaal doormidden gedeeld. De linker kant van het wapen is groen met daarop (in wit) een afbeelding van Maria met het Christuskind op schoot. De linkerkant van het wa pen is rood met daarop drie gele zwijnskoppen. Op 21 november 1967, precies 69 jaar na de wapen verlening, kreeg het gemeentelijk blazoen een kroon. Aan de hand van deze gegevens maakten J. Thurmer en Klaes Sierksma enkele vlagontwerpen. Die werden ter be oordeling voorgelegd aan de Hoge Raad van Adel in Den Haag. Dit adellijk college geeft provincies en gemeenten advies op het gebied an wapens en vlaggen. De Hoge Raad van Adel koos voor een ontwerp van Sierksma. De Groninger had als het ware het wapenbeeld op de vlag getransporteerd. Echter, de moeilijke Maria-figuur op het groe ne vlak had hij teruggebracht tot een gele zespuntige ster. In de ker kelijke symboliek zien w^vaker dat Maria door een zespuntige ster wordt gesymboliseerd. De drie zwijnskoppen die op het wapen staan, bracht de vlagontwerper op zijn ontwerp tot één. Eén grote zwijnskop is immers beter te her kennen dan drie kleine koppen. Er gaat altijd een betekenis schuil achter de symbolen op het wapen en de vlag. Helaas is over de her komst van de Maria-figuur en de zwijnskop niet veel bekend. Het is nergens na te gaan waarom Holten negentig jaar geleden per se dit wa pen wilde hebben. Het is niet zeker, maar het kan zijn dat Maria met het Christuskind herinnert aan de tijd dat Holten bezit was van de bis schop van Utrecht, samen met an dere plaatsen in het Oversticht. De zwijnskoppen willen waarschijnlijk tot uitdrukking brengen dat er in Holten van oudsher varkens wor den verkocht, verhandeld en tot consumptievlees worden verwerkt. Raadsbesluit De gemeenteraad van Holten be sprak het plaatselijk dundoek tij dens de vergadering van donder dag 27 december 1962, daags na het Kerstfeest. De politici gingen ak koord. In raadsbesluit nummer 3239 werd de nieuwe vlag nauwkeu rig omschreven als: „Twee evenlan- ge vertikale banen van gelijke breedte, in de kleuren groen en rood, waarvan de groene baan aan de broekzijde, met op het midden van het groen een zespuntige gele ster, met op het midden van het rood een gele zwijnskop". Holten behoort tot de ruim zes honderd Nederlandse gemeenten met een eigen vlag. Die mag door iedereen worden gebruikt en uitge stoken. Dit in tegenstelling tot het Hans Ltberg een nieuw tale?it dat voor volle zalen zorgt. De gemeentevlag van Holten werd op 27 december 1962 door de raad vastgesteld. De betekenis van Maria en de zwijnskop zijn echter niet dui delijk. (tekening: Hans van Heijningen) gemeentewapen. Het gebruik hier van is slechts voorbehouden aan het gemeentebestuur. De gemeen tevlag kan bij nationale feesten sa men met de Nederlandse driekleur en de Overijsselse provincievlag worden uigestoken. Ook op de plaatselijke sportvelden misstaat het gemeentelijk dundoek niet. Volgens een woordvoerder van de gemeente is de vlag niet echt be kend onder de plaatselijke bevol king. „De plaatselijke bevolking gebruikt de vlag nooit. Op het ge meentehuis wordt zij uitgestoken tijdens plaatselijke hoogtijdagen. Toen we eerder dit jaar het nieuwe gemeentehuis openden, heeft de vlag volop gewapperd. Dat gebeurt ook als er Canadese delegaties offi cieel worden begroet als die een be zoek brengen aan het oorlogskerk hof'. Jos Poels Deventer Schouwburg- Vanavond wordt in de Deventer Schouwburg de musical My Gene ration gespeeld. Een muzikale te rugblik op de jaren 60 met veel live muziek. Men ziet en hoort o.a. Hans van der Woude, Frits Lambrechts en Cilly Dartell. En live-muziek uit de jaren 60 door een band o.l.v. Hans van Gelder. Vrijdag 8 januari, 20.00 uur: heden daags Vlaams danstheater door Majella Opdenacker en Luc Carels. Zondagmorgen om 12 uur is er in de Stadhuishal een koffieconcert met het Amstel Kwintet en zondagmid dag om 14.30 uur speelt voor de jeugd van 4 tot 10 jaar het Poppen theater Kollektief. Informatie over het programma, de toegangsprijzen, reserveringen bij de Deventer Schouwburg, tel. 05700-11500. Schouwburg Lochem De toneelgroep Theater komt vrij dag 8 januari met het toneelstuk Twee vliegen in een klap. De voor stelling bestaat uit twee korte stuk ken: Tussenspel van Noel Coward en Kortsluiting van Peter Shaffer. De voorstelling komt in de plaats van Woutertje Pieterse Cie, dat door Theater van het repertiore is genomen gezien het artistieke ver schil van mening tussen schrijver en regisseur. De voorstelling op za terdag 9 januari van Hans Liberg's Wortel Bach Live is uitverkocht. Liefhebbers van operettemuziek kunnen hun hart ophalen op don derdag 14 januari. Dan komt Hoofdstad Operette met een nieu we productie van Johann Strauss' meesterwerk Wiener Blut. Film Woody Allen schittert dinsdag 12 januari in de film Radio Days, aan vang 20.00 uur. De film is toeganke lijk voor alle leeftijden. Kaartverkoop en inlichtingen: 05730-1081 A AWRTETfflWrlgW Jij zoekt WERK en wij zoeken MENSEN in Goor, Rijssen, Markeio, Holten e.o. Wij hebben regelmatig werk voor: loodgieters c.v. monteurs elektromonteurs CO2 lassers montagemedewerkers produktiemedewerkers Wil je méér informatie, laat je dan GRATIS inschrijven bij Hermien Leijdekkers van onze vestiging in Goor, Scherpenzeelseweg 110, S 05470 - 73709. alle funkties m/v tot o.a. Seiko en Pulsar Enkele voorbeelden: gouden herenhorloge met gouden band van 4.875.- voor 3.500,- van 5,825,- voor 4.000.- gouden dames horloge met gouden band van 1.485,- nu van 1,595.- nu van 2.995,- nu 995. 1.095. 1.995. Zeer interessante OCCASIONS in gouden sieraden Haast u, want de opruiming duurt tot 23 jan. a.s. Grotestraat 115, Nijverdal. Tel. 1 30 87. rileen bij meneer kees X tij meneer kees X ^-( alleen bij meneer kees ft jnMT «•«SB- maar dan ISQQ varaehuloada otydwannaa Haarstraat 35a Tel. 05480

Holtens Nieuwsblad | 1988 | | pagina 13