„Leren koken geeft ze stuk zelfvertrouwen Eenheid bewaren van allergrootste belang Uit in de regio •Jaaragenda Tuintips van Eddie Klas drie De Marke liet kerstdiner goed smaken HOLTEftiS NIEUWSBLAD Zes mille voor actie Portugal Ingezonden G. J. Hesselink voor CBTB Holten: Trottoir Kerstcross DONDERDAG 17 DECEMBER 1987 5 Halverwege december, op een gewone doordeweekse vrijdag 's morgens om elf uur al aan het Kerstdiner zitten lijkt wat ongebruikelijk. Ech ter niet voor de 21 leerlingen- van de derde klasse van Scho lengemeenschap De IVlarke met als afstudeerrichting huishoudkunde en gezond heidsleer. Na slechts zes kooklessen en één bakles (speculaasjes voor Sint Nico- laas) wisten de zestien en ze ventienjarigen een menu op tafel te zetten dat er zijn mocht. Geen aangebrande piepers, ongare groente of an derzins, maar een heerlijk Kerstmenu dat oog en tong streelde. "Het is te hopen dat de nieuwe basisvorming er spoedig door komt. want het is belangrijk dat de leerlingen al op vroege leeftijd leren koken. Steeds vaker en vroeger gaat men zelfstandig wonen, en dan is het van het grootste belang dat ze voor zichzelf een goede maal tijd klaar kunnen maken. En dat hoeft dan echt geen vijfgangen maaltijd te zijn", verklaart kookle- rares Ineke Tappel, intussen een oogje in het zeil houdend bij de di verse kookgroepen in de grote keu ken van de Marke. Kookles behoort tot het vakken pakket van de richting huishoud kunde en gezondheidsleer. Weke lijks staat een ochtend kookles op het programma, ook voor de vier jongens die momenteel de oplei ding volgen. „Het idee van de vroe gere huishoudschool of spinaziea- cademie, zoals dat wel eens sma lend werd genoemd, moet men maar gauw vergeten. Huishoud kunde en gezondheidsleer is een veelzijdige opleiding, met goede mogelijkheden voor zowel jongens als meisjes". In vijf groepen van vier leerlingen wordt ogenschijnlijk zonder enige wanklank gewerkt. Elke groep neemt een onderdeel van het kerst menu voor zijn rekening, waarbij vooraf de voorkeur voor het maken „Het is voor het eerst, dat alles van een bepaald gerecht kenbaar bijna schoon op is gegaan bij een gemaakt kon worden. Het basis kerstmenu, het smaakte dan ook lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Joe. van 't Hek Deventer Sehouwburg Vrijdag 18 december: 20.00 uur Ziende Blind, een vrolijke kerstre vue voor het gehele gezin, geschre ven door de Deventenaar Jan Kru- se. Vanavond de grote (wereld) pre mière. Zaterdag 19 december: 20.00 uur. Introdans met o.a. Carmina Bura- Zondag 20 december: 14.30 uur. Pop en Spel Kollektief voor de jeugd van 6-10 jaar. Kaartverkoop alle voorstellingen: 05700-11500 Klas drie van De Marke liet zich het Kerstdiner goed smaken. 'nette' moeders daarbij in het na deel zijn. Het zou best eens goed zijn als men de jongelui eens lekker laat aanmodderen in de keuken. Dat geeft hen een stuk zelfvertrou wen, dat ze best kunnen gebrui ken". Half elf precies is de klus ge klaard. De tafel is inmiddels keurig gedekt. „Ook dat vormt een onder deel van het lesprogramma", licht Ineke Tappart toe. De wijn wordt ingeschonken en met enige voor zichtigheid wordt geproefd van het voorgerecht, de zalmcocktail. „Iets te zuur" is het oordeel van de klas. De soep krijgt een ruime voldoen-' de, evenals de varkensfricandeau, de andijvierolletjes, stoofpeertjes en de sla. De asperges in wijnazijn worden niet gewaardeerd en blij ven dan ook over. De gevulde si naasappels tenslotte krijgen- een gemengde waardering. DECEMBER: 19 december: Gezamenlijke kerst- klaveijasavond. 21 december: Raadsvergadering. 22 december: Warenmarkt op 5 maart: Jaarfeest CJV de Vrien- denschaar; Jaarlijkse ruildag Holtense Postzegelclub. 7 maart t/m 1 april: Expos. W. Kwa- kemaak in gemeentehuis. Smidsbelt; Kersttour' 87 in De 8 maart: spreekbeurt D. Luteyn voor VVD in Bonte Paard. APRIL: 11 april t/m 6 mei: Werkstukken leerl. SGH in gemeentehuis. MEI: op Kandelaar 27 december: Oliebollencross. 29 december: Warenmarkt Smidsbelt JANUARI: 2 januari: Nieuwjaarsreceptie sv Holten en Blauw Wit. 4 januari: Nieuwjaarsreceptie ge meentebestuur. 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 8 januari: Nieuwjaarsreceptie HMV. 8/9 januari: Nacht in 't Mossink. 15 januari: Motorfilmavond 13 t/m 24 mei: Expos.'Boer-en werk' in gemeentehuis. 28 MEI: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor. JUNI: 7 juni t/m 16 juni: Tentoonstelling IKV in gemeentehuis. 18 juni: Mintonette buitentoer- nooi. kookboek Stap voor stap koken, dient daarbij als leidraad. „De groepjes hebben zich in feite als vanzelf gevormd", zegt Ineke Tap- pert. „De een is nu eenmaal vlugger als de ander. Je merkt ook, of men thuis wel eens in de keuken helpt. prima", is tenslotte het waaarde- rend oordeel van de kooklerares. De klas glundert zichtbaar. Het verzoek om met gezwinde spoed de afwas aan kant te maken, en daar na pas een luchtje te gaan schep pen op het schoolplein, levert dan 18 jan t/m 12 feb: Expos. J.G.H. 24 juni t/m 6 juli:'Fake-Walk', vide opresentatie kunstenaars in ge meentehuis. JULI: 8 t/m 15 juli: Int. Folklorefestival 23 juli: Verkiezing Dorpskoningin. 26 t/m 29 juli: Dorpsfeest. DECEMBER: Ik moet zeggen, dat kinderen van ook weinig protesten op. December biedt weinig mogelijk heden voor de tuin. We gaan de win ter in en de tuinen liggen zogezegd winterklaar. Bij niet al te hard vrie zend weer kunnen nu vruchtbomen gesnoeid worden. In januari begin ik met de tuinideeën, die u dan ver zamelen kunt, om er in het voorjaar gebruik van te maken. Tevens be handel ik dan onderdelen uit de tuin, zoals borders, vijvers enz. Maar nu eerst informatie over de Amaryllis en een vooruitblik op de komende kerstdagen. Hippeastrum hybriden; in de volksmond wordt deze bol Amaryl lis genoemd. Men plant de bol een een ruime pot (no. 11) gevuld met goede potaarde (scherven onder in de pot, zorgen voor een goede door laatbaarheid van het water. De bol moet voor de helft boven de potaar de uitsteken. Warmte van onderuit (c.v.) is aan te bevelen. Eigenlijk zou de bol een dag of wat in het don ker moeten staan. Of het echter noodzakelijk is, zou een ieder voor zich kunnen uitproberen. Men geeft in het begin weinig water. Zo- Simmerman in gemeentehuis. 19 januari: Jaarvergadering NBvP; Gem. voorlichtingsavond de Marke en SGH 21 januari: Open huis De Marke 23 januari: Prinsenbal Fienpreu- vers 24 januari: Volleybal: Jong Oranje- 17 december: show sv Bato. P2/Dynamo 30 januari: Prinsenbal Fienpreu- vers FEBRUARI: 2 februari: commissoriale raads vergadering 5 februari: Open Huis SGH 6 februari: carnaval minder-vali- den 8 februari: Jaarvergadering sport- commissie, verkiezing sportman- /vrouw van het jaar. 13 februari: Carnavalsoptocht Fienpreuvers; carnavalsbal. zure sauzen, bij gekookte vis of vlees (kan niet meegekookt wor den). Salie: te gebruiken in sauzen, bij vlees of vis en kaasgerechten. Rozemarijn: te gebruiken in pittige soepen, groentesoep en voor sau zen, bij blees of vis. Thijm: te ge bruiken in alle soepen en vleesge rechten, vooral rund, varkens en lamsvlees. Dille: te gebruiken als garnering voor soepen, salades, vis, vlees, rijst en macaronischotels. Een Kerstbakje maken is een leuke uitdaging, vooral als het materiaal uit eigen tuin kan worden gehaald. Het treurwilgje moet toch eens ge knot worden, reden genoeg om er takjes van af te knippen. In de ka- dra de groei op gang komt, geeft mer gezet op een vaas, kunnen na men steeds iets meer water. Als de enige tijd de huisjes eraf gepeld bladgroenten en rijsttafelgerech- ten. Marjolein: te gebruiken in sau zen, bij vlees of vis, jus en vooral bij kalfsvlees en kip. Venkel: te gebrui ken in lichte sauzen, bij vis of vlees. Kruizemunt: te gebruiken in vlees 17 t/m 29 febr: Schilderijen Thijs en eier gerechten, aardpappelge- Buit in gemeentehuis, rechten en groenten als kool wor- 22 februari: behandeling gemeen- tels en sla. Maggiplant: te gebrui- tebegroting ken in soepen, sauzen, jus, vleesge- MAART: rechten en allerlei soorten groen- 4 maart: Jaarfeest CJV de Vrien- ten. Pimpernel: te gebruiken in denschaar. bloemknop zichtbaar wordt kan mest gegeven worden (bijv. pokon). worden, zodat de ziveren knopjes te voorschijn komen en zo te pronk Het aantal bloemknoppen hangt af kunnen worden gezet in het bakje, van de grootte van de bol. Wil men Hulst verdraagt snoeien ook goed, wat langer genieten van de bloeipe- vooral leuk als u ze met bes hebt. riode, plaats dan de Amaryllis op oe bonte hulst is ook zeer geschikt, een iets koelere plek, zodra de Mocht u dennen of coniferen heb- bloemknoppen open springen. ben, kan kunnen die voor de sfeer in Kerst-tips het bakje wel wat takjes missen. De kronkelhazelaar kan ook wel takjes Vooruitlopend op de komende missen. Een Lariks (Lork) past ook Kerstdagen, volgen nu enkele tips goed in het bakje. Deze heeft inmid- verkeer mensenlevens gerespec- voor het maken van een kerstbak- dels ziin naalden verloren m^r Jl' ^nsemevens t»erespec i^c en hof „0Kn,,ii, J naaiden verloren, maar teerd door droogkloten die wel zo jes en het gebruik van kruiden, die zijn kegels niet de komende dagen hun aroma- Mocht het niet lukken, kunt u al- tisch, smakelijke ronde weer gaan tijd nog terecht bij uw vertrouwde !Pa^en" bloemist die alles kant en klaar heft Baslicum: te gebruiken m pittige staan. Veel plezier en prettige da- en lichte gebonden soepen, vlees en gen toegewenst visgerechten. Koriander: te gebrui- Tot januari, ken in groenten als kool, bieten, Eddie De Marke kijkt met veel voldoe ning terug naar de actieweek, die vorige week donderdag werd afge sloten met een druk bezochte fan cy-fair. De actie van de leerlingen van de Marke heeft ruim 6000 gul den opgebracht. Daarmee werd het streefbedrag met 1000,- overtrof fen. Het bedrag werd bijeengebracht via verschillende activiteiten die de leerlingen op touw hadden ge zet. De sponsorloop leverde een be drag van 540!- op. De Amaryllis- bollenactie 4000,- en de fancy-fair 1560,-. Dat betekent dat er gemid deld per leerling een bedrag van ruim 20 gulden bijeen werd ge- De 'natter>' en de 'dro- bracht. q e nDe leerlingenraad en docenten ko zen' deze keer voor steun aan twee Dat het college besloten heeft om hulpverleningsprojecten in Portu- de vraag van de ANDO positief te gal; financiële steun voor ontwik- beantwoorden en zodoende geen kelingswerkster Greet Lodder, die alcohol te schenken tijdens de ge- zich inzet voor de straatarme be- meentelijke nieuwjaarsreceptie, volking van de krottenwijk Ama- maar het nieuwjaar te vieren met dora en geld voor priester Mario andere dranken, vind ik een goede Texeira, die zich het lot heeft aan- zaak. Wat mij verbaast is de mede- getrokken van behoeftige bejaar- deling dat het niet de bedoeling is den in de wijk Almafa in Lissabon, het gemeentelijk bedrijf de rest van v00r de leerlingen was ook het edu- het jaar 'droog' te leggen. catieve deel van de themaweek van Mijn vraag is: Als het college be- belang, met name vanwege het toe sluit geen alcohol van overheidswe- treden van Portugal tot de Europe- ge te schenken tijdens de nieuw- Se Gemeenschap. De fancy -fair die jaarsreceptie, waarom datzelfde donderdagavond in De Marke werd college bij andere gelegenheden gehouden werd door ongeveer 600 wel gemeentelijke overheidsalco- mensen bezocht. hol wil (laten) schenken. Zou het soms .zo zijn dat drinkers van ge meentelijke overheidsalcohol geen 'droogkloten' zijn? Als dat zo is dan worden, o.a. in het Schouwburg Lochem Vrijdag 18 en zaterdag 19 decem ber: 20.00 uur. Youp van 't Hek heeft de Schouwburg in Lochem uitgekozen voor de try-out van zijn nieuwe soloprogramma Hond op het ijs. Een avondje Youp van 't Henk is moeilijk te vatten in enkele woorden. Hij zingt, praat, schreeuwt en fluistert in een razend tempo zijn liedjes, verhalen en grappen en drukt zijn publiek met de neus op de lachspiegel. Een 'hond op het ijs' tracht zich op dra matische wijze te redden, terwijl het publiek lacht. Hij komt gevaar lijk dicht bij het wak, kijkt wanho pig naar het publiek dat alles biedt, behalve de helpende hand. Op zondag 20 december vindt in de Grote kerk in Lochem een koffie concert plaats dat gegeven wordt door de Amsterdamse Bachsolis- ten. Op het programma staan wer ken van TJgleman en Bach. Het con cert begint om 12.00 uur. Het Nieuwj aarsconcert vindt plaats op vrijdag 1 januari in de Lo- chemse Schouwburg. Dan speelt het Straussorkest uit Boedapest, aanvang 12.00 uur. Kaartverkoop: 05730- 1081 Film Film Film In de Schouwburg in Lochem wordt op zondag 20, woensdag 23, zondag 27 en dinsdag 29 december de film Een maand later, vertoond, (a.l.), aanvang ^>.00 uur. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - oon de heer G. J. Meijerink voor de bouw van een wagenberging met mestkelder bij het perceel Okkenbroekseweg 8, - aan dè heer J. Lefink voor de bouw van een bijkeuken bij de woning Het Lande- weerd 42; - aan de heer H. Landeweerd voor de bouw van een carport bij de woning Kolweg 73; - aan de heer J. A, Kers voor de bouw van een carport bij de woning Köllingserf 9. 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: - aan de bewoners Lageweg 13 t/m 41 voor diverse lijsterbesbomen; - aan de heer C. van Dijk voor 1 boom bij het perceel Canadostraot 74 Aan de heer J. H. van Engbrink vergunning verleend voor het maken van een inrit bij het perceel Molenbelterweg 18; aan s.v. Holten vergunning verleend voor verkoop van kerstgebak; oande heer R. Grootewal toestemming verleend voor het plaatsen von verwij zingsborden t.b.v. het Kerstconcert op 22 december 1987, aan de heer H. Ulfman, Espelodijk 4 ontheffingen ingevolge artikel 123, lid 1 WVR verleend. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf don wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdelina algemene zaken ter gemeentesecretarie OPTEREN VOOR HET NEDERLANDERSCHAP Tot 1 januari 1988 kunnen Nederlandse vrouwen voor hun niet-Nederlandse kinderen opte ren voor het Nederlanderschap. Het gaat hierbij om die kinderen die geboren zijn voor 1 janu ari 1985 en die op die datum nog geen 21 jaar oud waren. Zijn de kinderen - cp het moment van de optie - jonger dan 18 jaar dan kan de Nederlandse moeder voor hen een optieverkla ring afleggen bij de afd. Bevolking von de gemeente. Zijn de kinderen ouder dan 18 jaar don kunnen zij zelf zo'n verklaring komen afleggen HUISVUILOPHAALDIENST In verband met de komende feestdagen zal de regeling van het ophalen van het huisvuil als volgt worden gewijzigd. Het huisvuil van de donderdagroute op 24 december 1987 wordt op gehaald op woensdag 23 december 1987 en het huisvuil van de vrijdagroute op 25december 1987 (le kerstdag) wordt opgehaald op donderdag 24 december 1987. Hef huisvuil van de donderdagroute op 31 december 1987 wordt opgehaald op 30 december 1987 en het huis vuil van de vrijdagroute op 1 januari 1988 (Nieuwjaarsdag) wordt opgehaald op donderdog 31 december 1987. De gemeentewerf is gesloten op 25 december 1 e kerstdag), 26 december (2e kerstdag) en 1 januari (Nieuwjoarsdag). HINDERWET Ter inzagelegging aanvraag om vergunning. Op de afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vonof 21 decem ber 1987 tot en met 21 januari 1988 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage het verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet van: De direktie van U-Holding/U-vleesj Pannenbakkersstraat 1 -3 te Holten voor het uitbreiden en wijzigen van een biologische afvalwaterzuivering aan de Lageweg. Voorts ligt deze aanvraag, gedurende genoemde periode van 1 maand iedere dinsdogavond van 19,00 tot 22.00 uur ter inzoge in de sporthal ,,'t Mossink" (kantoor beheerder), Keizers- weg 22 te HoltenMet betrekking tot deze aanvraag kan een ieder in persoon of bij gemach tigde mondeling bezwaar inbrengen tegen de aanvraag om vergunning en wel op een open bare zitting, waor gelegenheid wordt gegeven tot een gedachtenwisseling, te houden op donderdag 7 januari 1988, des morgens om 11,00 uur ten gemeentehuize van Holten Smids belt 6 te Holten. Schriftelijk kunnen tot 21 januari 1988 gemotiveerde bezwaren worden ingediend bij het College van Burgemeester en Wethouders van Holten. De persoonlijke gegevens van degene, die een bezwaarschrift heeft ingediend worden, indien daarom uitdrukkelijk verzocht wordt, niet bekend gemaakt. HOUDEN WARENMARKT I.V.M. KERSTDAGEN Aangezien de 1 e kerstdog en de Nieuwjaarsdag op een vri|dag vallen zal op die dogen geen warenmorkt worden gehouden. Burgemeester en wethouders hebben besloten in plaats van op deze vrijdagen de warenmarkt te houden op de: dinsdagen 22 en 29 december a s. van 13.30 tot 17.30 uur. Door niet alle kooplieden aanwezig kunnen zijn zal een gewijzigde opstelling van de stand plaatsen op de markt worden aangehouden. ONTWERP-BESTEMMINGSPLAN „KAMPEERCENTRUM DE HASPEL" De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aon het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 21 december 1987 gedurende een maand ter gemeentesecretarie, kamer 1 (leeszaal/bibliotheek), voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van een bestemmingsplan „Kampeercentrum De Haspel", vervat in toelichting, plankaart en voorschriften. Hef bestemmingsplan heeft betrekking op het huidige bungalow park „De Haspel", alsmede het aangrenzende bosgebied aan de Langstraat (hoek rijksweg Al en rijksweg 844/Markeloseweg). Gedurende bovenvermelde termijn kan een ieder bezwaren tegen genoemd ontwerp-bestem- mingsplan indienen bij de gemeenteraad. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd maandag 21 december a.s. spreekuur te houden Holten, 17 december 1987 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii veilig zijn voor kinderen, vrouwen en mannen. Laten ze de 'natten' dan in gemeentelijk bezit houden Het trottoir nabij het dierenparkje aan de Wilhelminastaat zal bete geld worden. Dit deelde wethouder Westerik mee. Omwonenden had den geklaagd dat het trottoir, dat tot de drank eruit en het verstand nu van gravel i5 v00r2len blj slecht er weer in is. F. van den Belt. weer vol plassen staat. Daar wordt nu verbetering in gebracht door het te bestraten met trottoirklinkers. Op de jaarlijkse praatavond van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft voorzitter Egb. Stam in zijn openingswoord herinnerd aan het teveel aan regen waardoor een deel van de overvloe dige grasopbengst te nat in de kuil kwam, de maisopbrengst op de la gere grond ver beneden die van 1986 bleef en het oogsten grote moeilijkheden opleverde. Terloops schonk Stam ook aandacht aan de lage prijs van de slachtvarkens, de overvolle slachtveemarkt en de problemen als gevolg van over schotten aan melk, boter, vlees etc. en de mest- en milieuwetgeving. Na afhandeling van enkele inge komen stukken sprak de heer G. J. Hesselink, lid van het Provinciaal Bestuur/over het onderwerp Land bouwpolitiek. Hij wees hierbij op de taak van de organisaties die de belangen van de boeren moeten be hartigen, niet alleen plaatselijk maar ook in de provincie en op lan delijk niveau (parlement, land bouwschap, EEG enz.). De goede samenwerking van de 3 grote land bouworganisaties is hierbij van het allergrootste belang. „We zullen de eenheid moeten bewaren anders krijgen we te maken met een huis dat tegen zichzelf verdeeld is en dat zou een zeer kwalijke zaak zijn Over de meststoffenwet, zo liet spreker weten, is nog geen zinnig woord te zeggen wat er uiteindelijk uit de bus zal komen. Naar aanlei ding van een opmerking dat men bij het oplossen van het probleem van de kleine boeren een a-sociaai beleid voert nam de heer Hesselink krachtig stelling. ..Het streven is om zo veel mogelijk mensen in de landbouw te houden, maar je kunt voor iedereen geen pasklare oplos sing vinden. We zijn er als organisa ties beslist niet over uit om de klei ne boeren weg te krijgen. Wat is klein en wat is groot? Een kleine boer kan echt groot zijn en een gro te boer klein. In vertrouwen op onze Schepper die 't al regeert. moeten wij de toekomst tegemoet gaan", zo besloot de heer Hesse link. Joverni uit Nieuw Heeten houdt op 26 december (tweede kerstdag) weer haar jaarlijkse kerstcross- loop. Voor deze crossloop is een fraai par cours uitgezet in de bossen van de Holterberg. Starttijden en afstan den van deze lopen zijn: 3 km om 13.00 uur; 6 km. om 13.30 uur; 10 km. om 14.30 uur. De start en finish zijn bij het Timmermanshuis in Nieuw Heeten, tel. 05725-1444. In schrijven is mogelijk vanaf 12.30 uur. Elke deelnemer die de loop vol brengt ontvangt een fraaie herinne ring. Na afloop is er voldoende gele genheid tot omkleden en douchen. De cross is voor jong en oud, geoe fend of ongeoefend.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5