„Met epilepsie midden in maatschappij staan" Volledige erkenning preperateur Bosman Het blijft modderen D Ingezonden Jaaragenda November zegt nog niets over winter Kees Brussee leeft normaal, ondanks epilepsie HOLTENS NIEUWSBLAD i II De Domeiaar Regionale popmuziek Steile Trap DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 Van Julius Caesar via Alexan der de Grote naar Kees Brus see. Een op het oog niet zo lo gisch rijtje, want wat zoekt een Holtense bankdirecteur temidden van deze welbeken de historische figuren? Toch is er iets wat hen bindt: epilep sie. Evenals bij de illustere veldheren van weleer treedt bij Kees Brussée soms een stoornis in de hersenen op. „De meeste mensen met epi lepsie kunnen daar normaal mee leven" weet hij. Om dat ook duidelijk te maken aan de nog vaak onwetende buiten wereld en om ervoor te zor gen dat mensen met epilepsie wat mondiger worden, fun geert Brussée sinds kort als contactpersoon voor Zuid- West Salland van de Epilepsie Vereniging Nederland (EVN). Zelf is de kantoordirecteur van de NMB het levende bewijs van de stelling dat iemand met epilepsie een normaal leven kan leiden. Na dat hij tien jaar geleden op zijn werk totaal onverwacht een aanval kreeg en ijlings naar het ziekenhuis werd vervoerd, vreesde men het ergste. Eenmaal aan de monitor bleek hij lichamelijk echter niets te mankeren. De plotselinge spartel- partij voor het oog van het ontzette bankpersoneel bleek het gevolg van een tijdelijke storing in de her senen, een zogenaamde 'grand mal'. „Je weet zelf helemaal niet wat er gebeurt" verklaart de nieuwbak ken EVN-contactpersoon. „Er is ook heel moeilijk een oorzaak voor epilepsie aan te wijzen. Het kan aangeboren zijn, door een ziekte in de hersenen komen veroorzaakt worden of door beschadiging van de hersenen na een ongeval. Meest al wordt het op jeugdige leeftijd al onderkend". „Bij een aanval wordt je bewust zijn kortstondig uitgeschakeld of verlaagd. Overigens hoeft dat niet altijd te leiden tot zo'n opvallende valpartij, de 'grand mal'. Epilepsie is er in allerlei vormen, zoals de 'ab sence', die vaak bij schoolkinderen voorkomt. Dat uit zich in staren, het wegdraaien van de ogen of opeens ophouden met praten. Zelf merk je dat niet. Dan zijn er ook nog de partieel complexe aanval len waarbij iemand verward en af wezig is. Hij maakt automatische gebaren, loopt doelloos rond of rea geert niet goed op zijn omgeving. Het merendeel van die gevallen kan met medicijnen worden onder drukt. Op die manier kun je een vrij normaal leven leiden. Maar je moet wel je beperkingen kennen. Ik pro beer zoveel mogelijk een regelma tig leven te leiden, voldoende te sla pen en voor mij is een alcoholische jf andere uitspatting er niet bij. Er rijn natuurlijk ook heel zware ge- ItlSIÏÏT 'y /allen, waarbij mensen verpleegd moeten worden". /oorlichting Dat Kees Brussée ondanks de epi lepsie midden in de maatschappij staat, bewijst hij iedere dag weer. Niet alleen door zijn verkiezing in de Raad van Elf afgelopen zater dag, maar ook door zijn werk en zijn sportieve activiteiten op de tennis baan. Waarom vindt hij, ondanks die probleemloze levenswijze, voor lichting over epilepsie dan toch zo belangrijk? „Vooral voor de omgeving van ie mand met epilepsie. Die schrikken zich rot bij zo'n eerste aanval en zijn vaak overstuur. Nee, echt veel kun je niet doen wanneer je ermee wordt geconfronteerd. Hooguit zor gen dat iemand zich niet kan beze ren. En voorkomen dat men in het eigen speeksel of bloed kan stik ken. Maar dat is natuurlijk moeilijk met zo'n onhandelbaar iemand. Watje in ieder geval niet moet doen is iemand geforceerd proberen bij te brengen. Dus geen water geven of proberen de pilletjes toe te die nen die zo iemand bij zich heeft. Een bekend misverstand is ook dat men een voorwerp tussen de tan den moet stoppen om de tong te be schermen. Niet doen! Er mag geen geweld gebruikt worden. Meestal is de aanval na een paar minuten voorbij. Het heeft dan ook geen zin iemand met een epilepsie-aanval naar een ziekenhuis of dokter te brengen. Pas wannneer na een eer ste aanval meer aanvallen volgen, is het zaak de dokter te waarschu wen". „Wat de epileptici zelf betreft is voorlichting ook nuttig. Vooral om ze mondiger te maken. Mondiger tegenover hun omgeving, die vaak nogal onbegrijpend reageert. Maar ook mondiger tegenover de huis arts of neuroloog. Men moet meer durven te vragen. En er is veel be hoefte aan praktische informatie. Vragen als 'Kan ik nog aan sport doen?', 'Waarbij moet ik aan den ken tijdens de vakantie?' of 'Mag ik alcohol gebruiken'? En de direct weet je natuurlijk het beste hoe zo iemand zich voelt. Hoewel ze mij natuurlijk niet moeten vragen wat er bij een aanval precies gebeurt. Daarvoor ben ik zelf ook maar eens naar een voorlichtingsavond van het EVN geweest. Dat kan ik ieder een aanraden". Informatie Wie meer over epilepsie wil weten kan op dinsdag 24 november de voorlichtingsavond van het EVN in Hengelo bezoeken. Aanvang 20.00 uur in café-restaurant Van Straa- ten, Twekkelerweg 227, Hengelo. Het lidmaatschap van de EVN kost f 30,00 per jaar. Daarvoor ontvangt men elk kwartaal ook het EVN Journaal met alle informatie, adressen en activiteiten van de EVN. Het secretariaat van de EVN is gevestigd aan de Koningslaan 19, 3583 GD in Utrecht (telefoon 030- 523578). Daar beschikt men over veel voorlichtingsmateriaal ge richt op specifieke groepen als kin deren, ouders, op het onderwijs, op volwassenen met epilepsie of op (para)medische opleidingen. betrokkenen willen graag hun er- Kees Brussée is overdag en 's varingen kwijt. Dat heb ik in de avonds bereikbaar bij het NMB- korte tijd sinds ik contactpersoon kantoor aan de Oranjestraat onder voor het EVN ben wel gemerkt. Zelf telefoonnummer 05483-61469. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer E. J. van Erp vergunning verleend voor de bouw van de woning Erve Broekhuis 42. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. COMMISSIE SOCIAAL-CULTUREEL WERK De eerstvolgende vergadering van de Commissie sociaal-cultureel werk vindt plaats op dinsdag 24 november om 20.30 uur. Op de agenda staan voorstellen met betrekking tot het concept Sociaal-Cultureel Programma 1988. definitieve afrekening subsidie Scouting Salland. definitieve afrekening emancipat.esubsi- die voor de N B v.P./Holten, aanvragen om emancipatiesubsidie van de Her vormde Vrouwengroep „Ora et Labora" en de N.B.v.P/Espelo en tot slot de lijst van emancipatiewerk 1988. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester is verhinderd op maandag 23 nov. a.s. spreekuur te houden.^/ ROEMENIË - Vooropstellend dat de Redactie van Holt. Nieuw- blad een geweldige steun in de rug was met betrekking tot de laatstge houden inzameling voor Roemenië op Dankdag - waarvoor onze op rechte dank - menen we toch ter wille van de duidelijkheid te moe ten reageren op het artikel over deze actie op de voorpagina van H.N. van 12 nov. j.l. 1. Voor zover ons bekend staat hier geen „comité Roemenië". Wél bestaat de zg. „Hongarije-commis- sie", zijnde een onderafdeling van het zg. ZWO (Zending-Werelddia- konaat-Ontwikkelingshulp) van de Diakonie der Herv. Gemeente Pri mair onderhoudt deze commissie reguliere contacten met Hongarije, maar heeft zich de roep om hulp voor Roemenië aangetrokken. Sa men met leden van de Geref. Kerk is men aan de slag gegaan voor de afgelopen actie. Die samenwerking was geweldig en is zeker vatbaar voor continuering. 2. Gesteld werd in genoemd arti kel, dat de hulp er was voor de christenen in Roemenië. Laat daar over bij niemand enig misverstand ontstaan. In principe gaat de hulp inderdaad naar christenen, echter niet enkel naar het Hongaarse deel, maar waar mogelijk ook elders in het land. En dan gaat het nog naar de allerarmsten onder hen. Tevens zij aangetekend,.dat deze mensen, als zij al een kleinigheid ontvangen bereid zijn deze gave te delen met de eventuele niet-gelovige buur man of buurvrouw. Er wordt strak op toegezien, dat de van hieruit ontvangen gaven niet verdwijnen in het zg. zwarte circuit. Wordt dat geconstateerd, dat wordt verdere hulp onmiddellijk stop gezet. We zouden wel willen, dat de mogelijk heden tot hulp breder waren, maar helaas kan men tot op dit moment weinig medewerking verwachten van de „autoriteiten". Wie een bete re manier weet om de mensen ginds te helpen mag het zeggen. 3. Genoemd artikel suggereert, dat de laatstgehouden actie een zaak was van de drie plaatselijke kerken. De derde moet dan wel zijn de R.K. kerkgemeenschap. Als werkgroep hebben wij deze kerkge meenschap op zich niet benaderd, ervan uitgaande dat Dankdag toch een meer reformatorische traditie heeft. Het niet-vragen heeft niets te maken met zoiets als „er buiten houden". Dat desondanks menig rooms-katholiek toch mede een handreiking deed stemt tot dank baarheid, evenals dat het geval is m.b.t. de gaven van hen die zich niet „kerkelijk gebonden", achtten. Namens de commissie, ds. Linde boom. Wethouder H.J. Westerik heeft na mens het college van b en w zitting genomen de begeleidingscommis sie haalbaarheidsonderzoek De Domeiaar. Bureau Oranjewoudt heeft van de gemeente.Markelo opdracht gekre gen een onderzoek te verrichten naar de haalbaarheid om van de Domeiaar een water-recreatieplas te maken. De begeleidingscommis sie vervult hierbij een klankbord van betrokkenen. Dinsdagmiddag is de commissie voor het eerst bij een gekomen. Eind volgend jaar moet het onderzoek zijn afgerond. Een kijkje in de verkoopruimte van Gerrit en Mini Bosman. Voor het preperateursbedrijf Bosman aan de Deventerweg 13 was 6 oktober een blijde dag. Vanaf die datum is Gerrit Bosman door het ministerie van Landbouw en Visserij officieel er kend als 'ministerieel erkend prepera teur'. Naast reebokken, vossen en an- (Ingezonden) Het blijft modderen met de realisa tie van het Centraal Antenne-sy steem in onze gemeente. De oor zaak moet in eerste instantie ge zocht worden bij het afwezig zijn van enige gerichte kennis van za ken bij een aantal bestuursleden. Wat de wijk de Haar betreft, het volgende. Bij oplevering van de wo ningen in 1972 werd de bewoners een huurcontract met bijbehorend Huurregelent ter ondertekening voorgelegd, o.a. vermeldende: art, 12, lid c.: zonder voorafgaande schriftelijk vergunning, van ver huurder, is huurder niet gerechtigd in, aan of op het gehuurde, anten nes, televisie-masten te plaatsen. Arrt 3. lid h: tot de leveringen be hoort o.a. het centraal antenne sy steem. Art 2. lid 2: De in art. 3 genoemd en omschreven diensten en leverin gen, vormen een onverbrekelijk deel van de huurovereenkomst. Verder: verhuurder beslist, voor partijen bindend over vaststelling resp. herziening van de aard en de regeling van de nader in dit regele- ment genoemd leveringen en diens ten, die verhuurder ten behoeve van huurder verricht en, op grond van redelijke calculatie, over de hiervoor door huurder te betalen bedragen. De bepalingen in dit huurcontract, een rechtsgeldig contract, konden dus nooit éénzijdig worden verbro ken, vandaar in eerste aanleg ver zet vanuit deze woonwijk. Immers de Stichting CAI deed in den begin nen net alsof het een reeds beklon ken zaak was, dat er zomaar even tjes een ander Antennesysteem in gebruik zou worden genomen. Ho gere kosten (500%) geen vergroting van het aantal zenders. De Stichrting kent ook bestuur ders vanuit de gemeenteraad. Krachtens een tweede oproep voor een informatie-ronde op 30 okt. blijkt dat de mogelijkheid bestaat dat de gemeenteraad een artikel in de bouwverordening zal kunnen handhaven, waardoor het op enig moment verboden zou kunnen zijn een eigen antenne-inrichting in stand te houden. Nooit van een ver dag van Rome gehoord? De heer Spijker WD en met hem de huidige wethouder Dalhuisen en wijlen heer Warrink hebben in sep tember 1985 met hun frakties tegen een renteloze lening voor de aanleg op de Kol gestemd omdat er sprake was van haastwerk met aggressie- ve verkoopmethode's. Op 22-5-1986 verklaarde directeur Doornebos van Onze Woning, tevens secretaris van de Stichting CAI tijdens een bijeenkomst in zaal Vosman dat het Antenneverbod op de helling moest. Een kort daarvoor uitvoeri ge ingezonden brief van het FNV, waarin rechtbankuitspraken wer den aangehaald, zal wel de aanlei ding geweest zijn. Bijzonder vreemd is echter de op merking van een van de bestuursle den van de Stichting, dat het nieu we kabelsysteem tweezijdige infor matie-doorgave mogelijk maakt. Moet daaruit worden opgemaakt dat er andere belanghebbenden in de toekomst betrokkenen raken. Wie? De gemeentelijke administra tie zou kunnen, de Rabo-bank, ABN, NMB of Amrobank, de plaat selijke makelaars of zou het steeds hardnekkigger wordende gerucht waarheid bevatten, dat het CDA, altijd al een warm voorstander, pleitbezorger, is voor doorgave van kerkdiensten op de zondagen als de andere partijen dan maar inspelen met weergave van sport, carnaval etc? D.J. Schal Haar. de preperateurs in Holten. In deze niet plaatsgebonden bedrijfstak der groot en klein wild mag hij nu ook voorkomen zij samen dat veel wild vogels opzetten. Een kijkje in de ver- naar illegale preperateurs gaat. koopruimte achter het huis levert dan Wild dat vaak ook speciaal wordt ook een gevarieerd beeld op van de geschoten om te worden opgezet, vaderlandse fauna. Met als voorlopig Een groot deel van wat Gerrit Bos- pronkstuk een vervaarlijk uit zijn ogen blikkende valk. Het wild en de jacht komen ook terug in de collectie kristal en aardewerk die door echtge note Minie Bosman is samengesteld. Al twintig jaar is Gerrit Bosman als preperateur werkzaam. Eerst in het bedrijf van Holtenaar Frits Russ en na bijna tien jaar op eigen benen. Wat in 1978 heel klein begon in een oude varkensschuur achter de wo ning, is nu uitgegroeid tot een vol waardig reperateursbedrijf. In 1984 werd op die plek een nieuwe werk plaats annex verkoopruimte ge bouwd, waar Bosman dagelijks zijn kunstzinnige arbeid verricht. Veel van het op te zetten wild wordt hem via de bemiddeling van de plaatse lijke politie aangeboden. Met name vossen, waar door die politie nog steeds een premie van vijftien gul den voor wordt betaald. Maar ook eekhoorns waarvan er rond Holten jaarlijks toch zo'n zestig a zeventig van worden doodgereden. Vooral in de periode wanneer de bungalow parken leeglopen en de door de va kantiegasten verwende beestjes zelf op zoek moeten naar voedsel. Daarnaast zijn er tijdens de zomer se jacht op reebokken natuurlijk klanten voor een jachttrofee. Die klanten heeft Bosman uit het hele land, van Limburg tot Gronin gen. Waarbij ook enkele safari-ja gers die hun buit vanuit verrre oor den naar Holten verschepen. Con currentie is er dan ook nauwelijks tussen de vier officieel geregistreer- man prepareert sterft een natuur lijke dood. Zoals de buizerd die met tak en al werd ingeleverd omdat hij daarop doodvroor. Jachtserviezen De door Gerrit en Minie Bosman in gerichte verkoopruimte wordt ge complementeerd door fraaie Engel se jachtserviezen, Duits kristal met gegraveerde wildafbeeldingen en veel aardewerk gebruiksvoorwer pen. Minie Bosman heeft daarvoor speciaal een cursus glas, keramiek en kunstnijverheid van het STIVO gevolgd. Als belangrijk criterium geldt voor haar dat op alle voorwer pen dieren moeten staan. Juist daardoor vormt die collectie een mooie aanvulling op het prepera- teurswerk van echtgenoot Gerrit. NOVEMBER: 20 november: Openbare uitvoering HMV 21 november: Intocht St. Nicolaas. 23 november: Raadsvergadering. 26/27/28 november: Grote bazar in gebouw Irene t.b.v. orgelfonds NH kerk. DECEMBER: 7 december: Trekking St. Nicolaas- actie 11 december: Gewichttouwtrek ken. 12 december: Show s.v. Bato 15 december: Kerstviering NBvP, afd. Holten. 16 december: Volkskerstzang. 19 december: Gezamenlijke kerst- klaveijasavond. 21 december: Raadsvergadering. 22 december: Warenmarkt op Smidsbelt; Kersttour' 87 in De Kandelaar 27 december: Oliebollencross. 29 december: Warenmarkt op Smidsbelt JANUARI: 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 15 januari: Motorfilmavond 19 januari: Jaarvergadering NBvP 23 januari: Prinsenbal Fienpreu- vers 24 januari: Volleybal: Jong Oranje- P2/Dynamo 30 januari: Prinsenbal Fienpreu- vers FEBRUARI: 6 februari: carnaval minder-vali den 8 februari: Jaarvergadering sport- commissie 13 februari: Carnavalsoptocht Fienpreuvers; carnavalsbal. MAART: 8 maart: spreekbeurt D. Luteyn voor WD in Bonte Paard. MEI: 28 MEI: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor. JUNI: 18 juni: Mintonette buitentoer- nooi. (Weerpraatje) De groepen Fasten Bulbouw, Tina Torpedo's, Sane Invaders en As sault zullen op 21 november in de Steile Trap in Deventer optreden tijdens het regionale poconcert Oostenpopwin(d)t De groep Tender Madness komt op 22 november 's middags om 14.00 uur naar de Steile Trap. Over de eerste helft van de herfst geen klachten, want al begon okto ber even te nat, daarna kregen ho- gedrukgebieden de situatie in han den. De eerste helft van november stond vrijwel geheel in het teken van ho- gedruk, zodat het regencijfer nog zeer laag was, tussen 2 en 5 mm op de meeste plaatsen. Zondag 8 november was de eerste echte vorstsacht toen het kwik in de thermometer, op 1,5 meter bo ven de grond, onder het vriespunt kwam. Enig winterweer deed zich al voor in Scandinavië en Rusland, terwijl depressies regelmatig fikse regenval in Spanje en omgeving veroorzaakten. Bij Valencia en Be- nidorm binnen enkele dagen plaat selijk meer dan 250 mm regen. November is de drempel naar de winter, maar geeft geen enkele aan wijzing hoe die winter zal verlopen. Soms in deze maand storm en re gen, dan eens weer heel rustig en droog. Soms vrijwel zonder vorst, zoals in 1920; een andere keer, zoals in 1980, al 10 cm. sneeuw en schaat sers o.a. in Friesland. Maar wat november ook doet, het zegt niets over het verloop van de winter. Een lange en strenge winter als die van 1946-1947 (van 15 de cember tot 16 maart) begon vrij on verwacht na een goede stabiele no vember. De lange, koude winter van 1962-1963 daarentegen was in november, met rond de 20ste al een laag sneeuw, ook al winters. Dit als bewijs dat de herfst, noch in statis tiek, noch in de natuur aan de hand van flora en fauna, een geheim prijs geeft, al meende men dat vroeger wel vaak. Een herfst met veel of weinig eikels geeft, zoals is onderzocht, evenmin enige aanwijzing. Wij wachten daarom maar af of het al of niet een vierde opeenvolgende schaatswin- ter zal gaan worden.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5