ZELFS VW'S EN AUDI'S MOETEN WEL'NS GEKEURD WORDEN. HERFST f12<M J eans-spektakel in schouwburg Duizend dieren op Diergaard Borne 1120,- f335? SERVICE l Lustrum 'Kiek' in Deventer Gezinsverzorging: een kort signalement /beri \stui bericht van de stuurgroep ouderenwerk holten e^ Expositie Van schaamte ontbloot Spaans toneel LARENSE VLEESHAL NU 95.- 5 kilo mager runderbraadviees 65.- LARENSE VLEESHAL Midden-IJssel Job Creation Project B0BA autobedrijf BV VOORDELIG EN VERTROUWD VAKMANSCHAP DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD 15 Tableau de la troupe van het zang- en dansspektakel Jeans, dat vol gende week in Lochem te bewonderen is. Het zang- en dansspektakel Jeans, vormt de komende weken een van de hoogtepunten in het program ma van de Lchemse Schouwburg. Op donderdag 26 november komt deze wervelende show naar Lo chem. In totaal veertien jonge mensen brengen muziek uit de ja ren '50 en '60 in een nieuw - modern -jasje. Alle verschillende stromingen uit die jaren, zoals Soul, Rock 'n Roll, Boogie Woogie, Musipal songs, the Beatles etc. zijn voor jeans in muzikale medleys gegoten en worden door middel van zang en dans in beeld gébracht. Een gigan tische lichtinstallatie zorgt voor grootste effecten. Vanavond, donderdag 19 novem ber komt het Reizend Volkstheater met het door Ibsen gescherven to-. neelstuk Hedda Gabler, met in de hoofdrol Pleunie Touw. Morgen avond kunnen de liefhebbers van Seth Gaaikema terecht in Lochem, waar deze woordkunstenaar op treedt met zijn nieuwe one-man- show. Het indrukwekkende toneel stuk Agnes van God, met in de hoofdrollen Linda van Dyck, Hen- ny Orri en ManerLouise Stheins, is voor de tweede keer in successie in Lochem te zien en wel op woensdag 25 november. Alle voorstellingen beginnen 's avonds om 20.00 uur. In de hal van het stadhuis van De venter aan het Grote Kerkhof wordt van 27 november tot en met 10 januari de persfototentoonstel ling 'Kiek' gehouden. De tentoon stelling wordt geopend op 26 no vember door burgemeester mr. C.J.D. Waal, die tevens bekend zal maken wie de Kiekprijs voor de beste Deventer persfoto van dit jaar heeft gewonnen. Het is voor de vijfde keer dat deze persfototen toonstelling in Deventer wordt ge houden. Aan de tentoonstelling is ook een publieksprijs verbonden. De voor de tentoonstelling geselec teerde foto's werden gebundeld in het Kiekboek, dat tijdens de ope ning wordt aangeboden aan een nu nog onbekende Deventernaar. De tentoonstelling is gratis. De openingstijden zijn: maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur; zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. De verlening van huishoudelijke hulp aan het gezin vanuit een orga nisatie dateert reeds van om streeks de eeuwwisseling. In 1901 werd namelijk te Amsterdam op gericht de Nederlandse Vereni ging voor Huisverzorging (in 1915 gevolgd door een r.k.- vereniging Hulp in de Huishouding). Vele in stanties uitgaande van diako- nieèn, parochies, kruisverenigin gen e.a. gingen zich bezighouden met het verstrekken van huishou delijke hulp daar waar door welke oorzaak dan ook gezinsontredde- ring bestond. Na de tweede wereldoorlog kreeg de verzorging aan de gezinnen een andere betekenis. Mede door de sti mulerende invloed aan het „Neder landse Volksherstel" ontwikkelde zich de gezinsverzorging als dienst verleningsinstantie aan - vooral tengevolge van oorlogsomstandig heden - ontredderde gezinnen. In 1948 kreeg deze tak van dienst een meer officiële status, doordat de rijksoverheid de gezinsverzor ging onder bepaalde voorwaarden subsidiabel verklaarde. In 1958 werd de regelgeving rond de werk vorm gezinsverzorging neergelegd in de „Subsidieregeling gezinsver zorging en gezinshulp 1958", se dertdien gewijzigd door middel van een groot aantal circulaires. Deze vele circulaires hebben in de loop der tijd geleid tot een onduide lijke en ondoorzichtige regelge ving. Het Ministerie van WVC heeft daarom besloten een nieuwe Rijks subsidieregeling gezinsverzorging in te voeren, hetgeen op 1 januari 1985 heeft plaatsgevonden. Het aantal instellingen voor gezinsver zorging is verminderd van bijna 1000 in 1962 tot 236 in 1986, waar van de meeste in meer dan één gemeente werkzaam zijn. De regio nale opzet is ontstaan door het zgn. schaalvergrotingsproces van de ja ren zestig en zeventig, mede gesti muleerd door de Rijksoverheid. Hulp bieden Het doel van de gezinsverzorging is als volgt geformuleerd: „Huishoudens, die met betrek king tot de binnen die huishoudens te verrichten taken tekorten heb ben of dreigen te krijgen en hierin zelf niet kunnen voorzien, hulp te bieden bij de noodzakelijke verzor ging van hun huishouding teneinde een zo zelfstandig mogelijk functio neren van die huishoudens te berei ken of te behouden". Uit de doelstelling is te ontlenen, dat de gezinsverzorging alleen hulp biedt op het moment dat andere mogelijkheden voor de cliënt ont breken. Dit wordt het zelfredzaam heidsbeginsel genoemd. De instellingen voor gezinsverzor ging hanteren der landelijke indi catierichtlijnen, zoals die zijn neer gelegd in de rijkssubsidieregeling. Bij de hulpaanvraag wordt beoor deeld of en zo ja welke hulp de cliënt nodig heeft. Ook de omvang en de duur van de hulp wordt be paald. In het verleden bood de gezinsver zorging enkel hulp op afspraak, ge realiseerd in dagdelen en binnen de normale werktijden. De laatste ja ren wordt de gezinsverzorging meer en meer geconfronteerd met cliënten, die op grond van hun ge zondheidstoestand intensieve ver zorging nodig hebben zoals demen te bejaarden, zwaar gehandicapten en terminale patiënten. Naast hulp op afspraak overdag hebben deze cliënten veelal ook be hoefte aan hulp buiten de normale uren ('s nachts, weekends) en aan hulp op afroep in acute situaties. Waaruit bestaat de dienstverle ning van de gezinsverzorging? In de Rijkssubsidieregeling wordt onderscheid gemaakt tussen drie groepen voor activiteiten: huishou delijke activiteiten zoals de was doen, bedden opmaken en maal- tijdverzorging. Vervolgens verzor gende activiteiten, zoals helpen bij aan- en uitkleden, wassen, huiselij ke ziekenverzorging, verzorging van kinderen. Tenslotte de begelei dende activiteiten zoals opvang van kinderen en het geven van aan dacht en concrete hulp aan volwas senen bij hun sociaal functioneren. De gezinsverzorging stelt zich open voor alle soorten van huis houdens ongeacht samenstelling leeftijd en oorzaak van uitval. Zo wordt hulp verleend aan gezin nen, bejaarden, alleenstaanden, zelstandigwonende gehandicapten etc. De hulp wordt verstrekt door gezinsverzorgden/helpende of een bejaardenverzorgende/helpende. In zeer bijzondere en moeilijke situ aties kan vanuit een instelling voor gezinsverzorging zgn. gespeciali seerde gezinsverzorging worden ge geven. Bij deze vorm van hulpverle ning wordt zeer nauw samenge werkt met andere hulpverleners en met het gezin zelf om tot een oplos sing van de problemen te komen. Alpha-hulp De instelling voor gezinsverzorging kan eveneens bij de hulpverlening bemiddelen zonder dat zijn daarbij als werkgever optreedt. Dit doet zich voor bij de zgn. alpha-hulp. Deze hulp is in dienst van de cliënt. De bemiddeling van de instelling strekt zich uit tot de indicatiestel ling, werving alpha-hulp en het ver lenen van subsidie aan de cliënt in de loonkosten van de alpha-hulp. Het bieden van alpha-hulp is aan bepaalde voorwaarden gebonden. De belangrijkste daarvan zijn dat de clënt alleen behoefte heeft aan :zuiver huishoudelijke activiteiten en dat de hulp niet meer dan 12 uur per week (verdeeld over ten hoog ste twee werkdagen) mag beslaan. In de 236 instellingen voor gezins verzorging zij 80.000 uitvoerende Icrachten werkzaam, meestal op part-time basis. Bij management, de leiding en de administratie zijn 6000 mensen werkzaam, waarvan de helft op part-time basis, met de 40.000 alpha-hulpen wordt dit per- soneelsoverzicht gecompleteerd. Nadere inlichtingen zijn verkrijg baar bij: Stichting voor maat schappelijke dienstverlening „Midden-Overijssel", Gaarden- straat 29, 7451 CV Holten, tel. 05483-6 27 84. De leidinggevenden gezinsverzorging zijn daar zowel persoonlijk als telefonische be reikbaar: iedere werkdag van 08.30-09.30 uur en volgens af spraak. Zaterdag 21 en zondag 22 novem ber wordt in de Evenementenhal in Bornè het grote dierenfestijn Diergaard 1987 gehouden. Ruim duizend kippen, konijnen, cavia's, watervogels en sierduiven zij er te bewonderen. Daarnaast houdt de dwerggeiten- vereniging een keuring waar zeer veel fokkers hun mooiste dieren zullen laten dien. De minipaarde- vereniging gaat zondag's een keu ring verzorgen; deze paardjes zijn niet groter dan 85 cm. De Sehip- perskesclub komt met zo'n 25 hon den op zondag naar de Evenemen tenhal. Het schipperke is een klein, zwart hondje dat men niet veel meer ziet in Nederland. De club ver zorgt een programma van dres suur, gehoorzaamheidstesten en rasbesprekingen. De Floravereniging zal de hal weer aankleden met bloemstukken Te vens staat zij met een grote stand met droogbloemstukken, die men kan kopen. Voorts zijn er diverse stands die allemaal op een of ande re wijze zich met dieren bezig hou den. De bijenvereniging is ook aan wezig, terwijl scouting Twickel uit Borne in een stand „de stad en de 'natuur" het spel van verkennen zullen spelen. In het 'bos', tussen de tenten zullen weer pannekoeken worden gebakken en er is ook weer een tekenwedstrijd voor kinderen tot 15 jaar. Voor de jongste jeugd is er die twee dagen een kinderboerderij inge richt, waar de kinderen vrij in en uit kunnen lopen. Het paardrijden voor de kinderen is in ere hersteld. Diergaard is open op 21 en 22 no vember van 10.00 tot 18.00 uur. In het Rijksmuseum Twenthe, ge vestigd aan de Lasondersingel 129- 131 in Enschede wordt van 21 no vember 1987 tot en met 31 januari 1988 de tentoonstelling Van schaamte ontbloot gehouden. Van schaamte ontbloot is de eerste ten toonstelling van enige omvang die gewijd is aan de voorstelling van de naaktfiguur in de Nederlandse kunst. De begeleidende catalogus geeft voor het eerst een aanzet tot een wetenschappelijke studie van dit onderwerp. De tentoonstelling omvat schilde rijen, prenten, tekeningen en beel den van onder anderen Abraham Bloemaert, Georg Hendrik Breit- ner, Wessel Couzijn, Alphons Frey- muth, Leo Gestel. Jacob de Gheyn, Vincent van Gogh, Jan Swart van Groningen, Isaac Israëls, Lucas van Eyden, John Radeker, Rem brandt van Rijn, Suse Robertson, Jan Sluijters en Carel Willink. In ca. 125 werken geeft Van schaamte ontbloot een overzicht van de ontwikkeling van het naakt in de Nederlandse kunst in de be treffende periode. De openingstijden zijn: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag, zondagen feestda gen van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag en 1 januari is het mu seum gesloten. Gedurende de gehele tentoonstel lingsperiode worden op dinsdag en woensdag rondleidingen gegeven. Inlichtingen hierover kunnen tele fonische worden verkregen op tel. 053-35 86 75. In de Lindeboom in Schalkhaar wordt op dinsdag 24 november een geheel in het Spaans gesproken theaterstuk opgevoerd. De toneel groep Talier de Artes Interpretati- vas uit Madrid brengt dan „Sem- brando en los surcos del idioma", een theaterbewerking van teksten en biografische gegevens van de be langrijkste schrijfster in de Spaan se taal. Voor nadere informatie kan met contact opnemen met tel 05700-510 83'. Vul nu Supervoordelig uw diepvries 5 kilo schouderkarbonade 5 kilo magere speklapjes 5 kilo dikke vleesribben 5 kilo half/half gehakt of verse worst samen 20 kilo normaal 140.- Informeer ook naar andere voordelige vleespakketten. Bestellingen opgeven in de Larense Vleeshal of bellen 05483-6 41 16 Holterweg 3, Laren (Gld). Een avond vol commercie ol praktische tips ovt :iële communicatie. In het kader van het Job Creation Midden-IJssel project voor starters en kleinere bedrijven worden vier informatie-avonden gegeven met als thema commerciële communicatie. Deze bijeenkomsten worden gehouden in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Deventer en wel op ^oer ey%, Hr 26 november a.s.. Deelname kost een telefoontje aan het Job Creation Team. Bel 05700-18556 voor meer informatie. Keizerstraat 23, Deventer Een initiatief van de Stichting Ondernemerscentrum Midden-IJssel. In deze stichting participeren: de Gemeenten Deventer, Diepenveen, Gorssel, Holten, Olst, Raalte, Vorden, Warnsveld en Zutphen, het Gewest Midden-IJssel, Gewestelijk Arbeidsbureau Deventer, Leden van de Deventer Kring van Werkgevers, OH RA Verzekeringen, de Rabobanken uit de regio Midden-IJssel. Continental Super Contact CH/CV51. Set remblokken. Neem geen"risioo, Voor wie in een snelle auto rijdt. eis originele Volkswagen en Audi De Sport Contact CH/CV51. De spe- remblokken. Voc Polo, Golf en Jetta aale band voor GTI-rijders. Beide tot bouwjaar aug. '83 incl. montage banden vanaf f278,-. v.a. f97,50. AutoPius Conac occu's De accu voor slechte weersomstandigheden, leverboar voor alle typen VW en Audi. Vo f120,-. x Set originele ruitewisserbladen voor Polo, Golf en Jetta. Gratis montage f33,50. Originele Golf uitlaat-einddemper. Voor 1300 of 1600 cc Golf v.o. bouwiaar aug. '83 (behalve turbo diesel). Incl. montage f205,: Herfst Service. Blijf de winter een stap vóór met deze grondige controle op 15 essentiële punten. Incl. motorafstel ling en anti-roest advies f65,-. Auto alarm. Een uitgekiend systeem voor elk type Audi en VW-Naar keuze uit te breiden. V.a. f99,95. Alle auto's die ouder zijn dan drie jaar moeten c Algemene Periodieke Keuring IAPKI ondergaan. De minisl ter maakte geen uitzondering voor Volkswagens en Audi's,! Vanzelfsprekend is voor uw VW of Audi de VA.G- dealer het meest.voor de hand liggende adres voor de keuring Want wij hebben de vakmensen, de apparatuur en de erkenning om zo'n keuring-snel uit te voeren. Zo'n keuring kost f50,-, maar als u uw auto meteen een. grote beurt laat geven is de keuring gratis. Ziet u dus het rood witte erkenningsschild aan de gevel van uw VA.G-dealer, dan weet u zeker dat u bij een officieel keuringsstation bent. UW VAG-DEALER VOOR VOLKSWAGEN EN AUDI: Holterstraatweg 85 - 7462 TT Rijssen. Tel. 05480-1 42 25 Grotestraat 268 - 7441 GT Nijverdal. Tel. 05486-1 29 74 VW horloge. Elegant dames en heren horloge met VW-emblèem. f120,-.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 15