Nieuwe expositie „Zout erover" in Zoutmuseum Centrale mestopslag in Holten van de baan Dijkerhoek krijgt een beeldentuin „Op die plaats hoort brede groenstrook" Het stemt ons somber en droevig Bewoners protesteren tegen woonwagenlokatie GLADHEIDSBESTRIJDING IN BEELD IN DELDEN Bejaarden genoten van uitstapje Abonnement zwembad twee kwartjes duurder Wandelroute over de berg Rock roll in de Schure Vragenavond bouwbond CNV goed bezocht DONDERDAG 19 NOVEMBER 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD 13 Tevergeefs wachtten de leden van de OLM op het Tweede Kamerlid Dyun. Voorzitter Slijkhuis was echter een uitstekende vervanger, die zijn gehoor wist te boeien. De OLM afdeling Holten zal in de komende week al haar leden in een brief adviseren op korte termijn te komen tot een individuele mestop slag en niet te wachten op een ge meenschappelijke mestopslag. De OLM is tot dit besluit gekomen nu de minister van landbouw de mi lieutoeslag met ingang van 1 janu ari zal afschaffen. Wie voor die tijd geen aanvraag voor een mestop slag heeft gedaan, kan niet reke nen op een milieutoeslag. Voorzitter Slijkhuis verklaarde maandagavond tijdens de najaars vergadering van de OLM, afdeling Holten in het Bonte Paard, dat de landbouworganisaties allesbehal ve gelukkig zijn met heet afschaf fen van de milieutoeslag, die er toe bij kan dragen dat de mestproble matiek daadwerkelijk wordt aan gepakt. Uit een vorig jaar gehou den enquete was gebleken, dat een aantal landbouwers in Holten de voorkeur gaven aan een gezamen lijke mestopslag. Door de ministe riële maatregel zouden deze boeren ten onechte duurder uitkomen en een subsidie van zo'n dertig pro cent mislopen. Voorzitter Slijkhuis sprak in Dijk- erhoek als vervanger van de aange kondigde spreker, het Tweede Ka merlid L. Duyn die ter elfder uur liet weten om 'persoonlijke rede nen' niet naar Dijkerhoek te kun nen komen. Duyn kwam onlangs in opspraak wegens het rijden onder invloed. De landbouwer uit Pur- merend was uitgenodigd omdat hij in de Tweede Kamer voor het CDA onder andere de landbouwbelan gen behartigd. In de toesrpaak van voorzitter Slijkhuis stond het mestprobleem. De landbouworganisaties erken nen dat de uitbreiding van de mest productie niet meer mogelijk is. Over de oplossing wordt in de land bouworganisaties en in Den Haag nog vaak verschillend gedacht. Slijkhuis toonde zich echter bijzon der tevreden over het feit dat er twee proeffabrieken zullen worden opgestart voor de verwerking van mest. Een van die fabrieken zal naar alle waarschijnlijkheid wor den gebouwd op het industriege bied in Deventer, dat aan alle voor waarden voldoet, zoals: gelegen aan het water, goed bereikbaar, weinig problemen met hinderwet vergunningen en een goede wegen structuur, wat belangrijk is voor de aanvoer. Met de bouw van een proeffabriek is een bedrag gemoeid van zeven miljone gulden. Op de vraag of de landbouwers uit Holten en omgeving nu moeten wachten op de verwerking via de proeffa briek in Deventer, of zich aan moe ten sluiten bij een particuliere mestverwerkingsmogelijkheid in Delden, gaf de OLM voorzitter geen dwingend advies. Door financiële bijdrage van de provincie, zal ech ter de verwerking in Deventer fi nancieel aantrekkelijker kunnen zijn. Gerrit ter Welle als 'n Hoonderkre- mer. Ongeveer 45 bejaarden van de Be jaardensociëteit Holten brachten dinsdagmiddag 10 novemnber een bezoek aan het vakantieoord Hui ze Hölterhof bij Enschede. Het gezelschap werd ontvangen door de eigenaar van Hölterhof, Gerrit Jan ter Welle, die na thee drinken bij de open haard het jubi leum-programma Aait vedan pre senteerde dat opende met een ver telling over de oale en de nieje tied door 'n Hooderkremer (een mars kramer die volgens Ter Welle vroe ger niet alleen kippen en eieren ver kocht maar ook functioneerde als huwelijksmakelaar). Na het boei ende optreden van Ter Welle, dat meteen spontaan applaus werd be loond, werd de kleurenfilm van Jan Florijn: Zwerven door het Amsber- gerwald (Sauerland) getoond en na de koffipauze was er een quiz over het Twentse dialect. De eerste prijs was met twaalf punten voor mevr. Rensen-Kolkman, tweede werd met acht punten haar echtgenoot Willem Rensen en de derde prijs met zeven punten werd gewonnen door H.W. Markvoort. Na een glaasje bij kaarslicht werd aangeschikt voor de ouderwetse Hölterhofskoffietafel. Het rijk ge varieerde programma werd beslo ten met de film: Hölterhof vakatie- souvenirs 1986. Het FNV heeft zich in een brief aan het college van b en w van Holten haar bezwaar geuit tegen de aanleg van de woonwagerfiokatie aan de Kerkhofsweg. Zij schrijft in haar brief: „Bij deze, spreekt het dagelijks bestuur FNV.afd. Holten haar env stige afkeuring en verontrusting uit tegen uw voorgenomen plan nen, vestiging woonwagenlokatie bij het kerhof. Wij als afd. FNV be stuur, hebben ons niet als eerste in de ontstane discussie gemengd, omdat we erop hoopten en ver trouwden, dat u, gehoord de duide lijke signalen die u vanuit de Hol- tense samenleving bereikten, vol doende reden zouden zijn uw plan nen te wijzigen. Wij begrijpen en onderschrijven, dat u als gemeentebestuur de plicht en de toekomstige bewoners het recht hebben een behoorlijke woonplek te realiseren. Dat impliceert een afweging van gevoelens en argumenten. Juist in het verleden is daardoor de Geal lieerde Begraafplaats tot stand ge komen en tot op de huidige dag en elk jaar opnieuw wordt deze plak door uw college geëerd. Dat zijn we met z'n allen verplicht te doen, ze ker de ouderen onder ons, die be wust 1939 -1945 hebben beleefd. Het stemt ons somber en vooral droevig, dat we ons verplicht voe len, onze afkeuring en ontstem ming te moeten deelachtig maken. DELDEN - Het Zoutmuseum krijgt langzaam maar zeker de er kenning die het verdient. In een buitenlandse museumgids staan 75 Nederlandse musea vermeld. Een daarvan is het Deldense Zout museum. Een vandaag gehouden symposium over gladheidbestrij ding trok meer dan driehonderd deelnemers uit het gehele land. Rijkswaterstaat maakte onder an dere bekend hoe het systeem van gladheidsbestrijding met behulp van electronica en in nauwe sa menwerking met meteorologen verbeterd zal worden. Verder werd vanmiddag de derde wisselexpositie geopend door de burgemeester van Wierden A. Lieu- wens in zijn hoedanigheid van ama- teur-meteoloog en weerkundig me dewerker van uitgeversmaat schappij Van der Loeff. De tentoon stelling is geheel gewijd aan de gladheidbestrijding en kreeg de ti tel 'Zout erover' mee. Getoond wordt het nieuwe glad- heidsbestrijdingssysteem van Rijkswaterstaat aan de hand van De tarieven voor de gemeentelijke sportaccommodaties zullen voor het komende jaar met gemiddeld twee procent verhoogd. Uitzonde ring vormt daarop het instructielo kaal in de sporthal omdat de ge bruikersvergoeding daarvoor ho ger is dan de rijksnorm van de theo rielokalen en de tarieven van het zwembad die in het komende zo merseizoen met vier procent ver hoogd zullen worden, naar boven afgerond op 25 cent. In de praktijk komt het er op neer, dat de abonne menten twee kwartjes duurder worden, terwijl voor een dagkaartje nu twee gulden vijftig moet worden betaald, tegenover twee gulden en een kwartje in het afgelopen sei zoen. In verband met de overdracht van energie- en andere kosten zijn de gebruiksvergoedingen voor de vas te gebruikers van de voetbalvelden en de tennisbanen niet verhoogd. een maquette. De milieuvervuiling met zout is eveneens onderwerp van een inzending. Het blijkt moge lijk te zijn via de natstrooimethode de schade aan het milieu aanzien lijk te beperken. Daarvoor is een speciale machine nodig. Een model staat op de expositie. Om de verkeersveiligheid de no dige aandacht te geven werd de ANWB uitgenodigd. Deze organi satie zorgde voor een zeer sugges tieve inzending, waarin een praten de sneeuwpop en een praatpaal een zeer belangrijke rol spelen. Natuur lijk is ook aandacht besteed aan de gladheidbestrijding in het verle den. De problemen van fietsers en voetgangers worden breed uitge meten. Alle middelen, die aangewend worden om de gladheid te bestrij den, zijn op deze expositie aanwe zig. Duidelijk blijkt, dat er steeds weer naar nieuwe en doeltreffende middelen wordt gezocht. Dat de milieugroepen daar op een belang rijke invloed hebben gehad en nog steeds hebben wordt eveneens in beeld gebracht. Verder zijn er videofilms, diapre sentaties en voor de scholen specia le lesbrieven. Met behulp van een computer kan de bezoeker de opge dane kennis op speelse wijze tes ten. De tentoonstelling is van maan dag tot en met zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en zondags van 14.00 tot 17.00 uur. De entree bedraagt twee gulden per persoon, kinderen en 65-plussers betalen 1,50. Tevens kan men voor dit be drag de permanente expöèitie be kijken. De opbouw van de ANWB stand voor de nieuwe tentoonstelling in het Zoutmuseum. Hier wordt de sneeuwruimer op zijn plaats gezet. Het Zoutmuseum wordt niet ge subsidieerd. De inkomsten bestaan uit de entreegelden en uit de mede werking aan de tentoonstellingen door Akzo Zout Chemie in Hengelo. Voor het komende voorjaar, wordt een nieuwe expositie voorbe reid in het kader van Nederland- Museumland. De titel wordt ,,'t Zout in de pap." Liefhebbers van ouderwetse rock and roll opgelet. Zaterdag 21 no vember staat j.s. de Schure op z'n kop. dan zal er een live oOptreden plaats vinden van de driemansfor matie rockabillyband The Rye Rats uit Zwolle. De band oogst op vele feesten en optredens veel succes. Een van de belangrijkste optredens in de na bije toekomst zal zijn in de halve finale van de talentenjacht van Sky Channel. Om in de juiste steming te komen, kunnen de bezoekers voor een lut tel "bedrag zich in de garderobe een vetkuif creëren en om de stemming nog verder te verhogen zal er in de pauzes tussen de optredens van the Rye Rats muziek uit de 60er jaren worden gedraaid. Voor de donderdagavond in De Biester gehouden ledenvergade ring van de afd. Hout en Bouwbond CNV, bestond een vrij goede be langstelling. Op deze vergadering was aanwezig districtbestuurder H. Buitenkamp uit Almelo, niet om te spreken over een bepaald onderwerp, maar voor het beantwoorden van vragen over het nieuwe sociale stelsel. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd druk gebruik ge maakt. Hierbij kwamen o.a aan de orde: vrouwen werkzaam in de ma chinale houtbewerking, korting op uitkering, W.W bij weigering van werk, de hoge eisen die gesteld wor den aan een bouwvakker die steeds meer een all rounder moet zijn. Op de vraag waaraan momenteel in de bouwvakken de meeste behoef te bestaat antwoordde de heer Bui tenkamp: „het aanbod van jonge ren is redelijk voldoende. Boven de vijftig is dat ook het geval, maar er is een tekort aan vakmensen in de leeftijd van 30 tot 45 jaar". De Stichting Holten Promotion krijgt gemeentelijke ondersteu ning bij haar aanvraag bij het Ge west Midden IJssel voor een bijdra ge uit de pot Egalisatie gemeente lijke bijdragen. Men wil dit geld ge bruiken voor de aanleg van een wandelroute op de Holterberg. De wandelroute is geprojecteerd op de westelijke flank van de berg met een beginpunt aan de Panorama- weg en een eindpunt aan de Motie- weg. Voordat de wandelroute tot stand kan komen, zullen eerst verschil lende zandwegen voor het gemoto riseerde verkeer moeten worden af gesloten. Daartoe moet een werk groep in het leven geroepen worden waarin vertegenwoordigers van de gemeenten Hellendoom, Holten, het Recreatieschap en de Provincie zitting zullen nemen. Wanneer dit werkgroepje gevormd wordt, is nog niet bekend. Als het aan Jan en Femke van Riemsdijk ligt krijgt Holten een heuse beeldentuin. De oud-direc teur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunst in Amsterdam (Ingezonden) Hater in de eerste nis Holtenaren: Het zal u allen inmiddels bekend zijn, dat de plannen voor de woon wagenlokatie bij de begraafplaats aan de Kerkhofsweg vanaf 9 no vember j.l. slechts veertien dagen voor een ieder ter inzage zijn ge legd. Na de vele publikaties, de in formele en persoonlijke gesprek ken tussen de burgers van Holten en haar bestuurders, gedurende de negen maanden van voorbereiding - v^jziging - voorbereiding enz., van deze lokatieplannen, hadden wij verwacht dat ons gemeentebestuur de euvele moed zou hebben gehad, om op het zeer moeizaam tot stand gekomen voorbereidingsbesluit in de raadsvergadering van 23 februa ri 1.1. terug te komen (mede i.v.m. de toekomstige ontwikkelingen van komplan Noord- Dorpsstraat- Men- gunieterrein en de ontsluiting daarvan). Het is zeer spijtig dat ons dagelijks bestuur zo weinig blijk geeft en re kening houdt met de piëteitgevoe- lens van vele, vooral van oorsprong Holtenaren uit ons dorp en verre omgeving. Een woonwagenlokatie creëren op enkele meters afstand van een begraafplaats blijft absurd, terwijl er alternatieven zijn. Boven dien zijn er steeds plaatsen op de eerste lokatie in plan Beuseberg leeg. Uit de honderden schriftelijke en mondelinge reacties die wij moch ten ontvangen blijkt, dat vele inwo ners hiermee een intens verdriet wordt berokkend,, terwijl wij ons niet kunnen voorstellen dat ook de eventueel toekomstige lokatiebe- woners gelukkig zijn met een der gelijk „volgepakt" stukje terrein op de grens van een begraafplaats. Het is voor velen juist nog erger dat een van oudsher aanwezige politie ke partij in deze kwestie haar be ginselen heeft verloochend en dat vele kiezers zich in de steek gelaten voelen. Holtenaren: u heeft inmiddels nog (maar) enkele dagen de gelegen heid om u bezwaren persoonlijk d.m.v. een bezwaarschrift of samen met anderen bij het gemeentebe stuur in te dienen. Daarmee bent u tevens gerechtigd, om de daarna door het gemeentebestuur uit te roepen hoorzitting te bezoeken. Wij hopen dat vooeral enkele raads- frakties na lezing van de ingedien de bezwaarschriften en argumen ten, het inzicht mogen krijgen dat op een dergelijke plaats deze ont wikkelingen absoluut voor alle be trokken partijen ontoelaatbaar zijn. Het is te hopen dat zij in de raadsvergadering waar de defini tieve plannen nog ter zijner tijd goedgekeurd c.q. behandeld moe ten worden, hun standpunt her zien, en dat ze daarmee voorkomen dat er in de eerste plaats uit eerbied voor de doden en hun nabestaan den niet weer een stukje oud Hol ten met haar omgeving wordt ver nietigd. Het is echt nog niet te laat, en er blijft een reële kans dat dit plan daar niet doorgaat. Niet het loka- tietrio c.q. woonwagenschap of en kele raadsleden mogen dit bepalen maar u als Holtenaren kunnen en moeten dat beslissen. Op zo'n historische plaats past een brede groenstrook voor de rust op de begraafplaats, en haar naaste omgeving. Wij willen u niet onthouden de tekst waarmee één van de door ons ontvangéh brieven was beëindigd: „Een volk dat haar doden eert, is waard dat het leeft". Holten doet dat voortreffelijk op de Canadese begraaplaats, dus waarom dan niet de dorpkom Noord? Laat van u horen vóór 23 november a.s. Namens velen: hr. en mevr. W. Veldkamp, hr. en mevr. H. Wansink, mevr. J. Rey- ünk, hr. M. Tromop, hr. G. van Zon, mevr. J. Ulfman, hr. H. Boode. en zijn vrouw willen de tuin van hun nieuwe woning aan de Deven- terweg voor het publiek openstel len nadat deze met de nodige beeldhouwwerken is 'aangekleed'. De nieuwe Dijkerhoekers hebben daarvoor bij de gemeente een ver zoek ingediend om in aanmerking te komen voor een bijdrage in de kosten daarvoor. Dat is mogelijk wanneer dit plan wordt aange merkt als een terugploegproject in het kader van het landschapson- derhoud. Het echtpaar Van Riemsdijk woont ruim een jaar op de voormalige nertsfarm van fokker Feddema. De uitgestrekte tuin daarachter leent zich volgens hen uitstekend voor een beeldentuin. Daarvoor moet eerst de verwaarlozing te lijf wor den gegaan. Tot nu toe is er voor het subsidiepo tje van 17 duizend gulden weinig belangstelling geweest. Naast Van Riemsdijk had alleen Scouting Holten een aanvraag ingediend. Mede daarom heeft de afdeling Ge meentewerken een aantal particu liere grondeigenaren gepolst of er interesse was mee te doen. Dit om iets te kunnen doen aan slecht on derhouden landschapselementen in de omtrek. Zes eigenaren willen nu meewerken aan dit plan, waar bij het vooral gaat om het afzetten van houtsingels, snoeiwerkzaam- heden, de inplant van bomen en het bestrijden van vogelkers. Het colle ge van b en w wil alle aanvragen ho noreren.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 13