Zwartboek OLM over de mestregelgeving Werkweek eist veel van leerlingen De Marke Weer winst voor dames waterpolo UV-examen van De Bergspeurders Resultaten sv Holten Wisselend succes van handbaljeugd Bedrijfsverzorging in Zuid-Salland over drugs Zaalvoetbal Blauw Wit Dartvereniging Blauw Wit Boswinkel Geslaagd Schaakuitslagen DONDERDAG 8 OKTOBER 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD 9 Het dagelijks bestuur van de OLM heeft een zwartboek opge steld met betrekking tot de mest regelgeving. Doordat de regelge ving voor een deel nu van kracht is geworden en de praktijk er mee moet werken en een ander deel van de wetgeving op korte termijn zal worden ingevoerd, komen steeds meer onvolkomenheden in de wet geving aan het licht. De OLM wil alle onvolkomenheden in het zwartboek via de landelijke orga nisaties op het bordje leggen van de minister van Landbouw en Vis serij. Het meest storend vindt het da gelijks bestuur dat de milieutoe slag op de WIR op 1-1-1988 zal ko men te vervallen. Juist op het mo ment dat de overheid komt met het uitrijverbod, wat de boeren/vee houders noodzaakt om mestsilo's te bouwen, wordt de milieutoeslag om bezuinigingsreden ingetrok ken. Hiermee komt een investe ringsondersteuning op de bouw van mestsilo's van 15% te verval len. Niet alleen het vervallen van de milieutoeslag op de WIR bemoei lijkt de bouw van extra mestop- slagcapaciteit. Ook het verkrijgen van de nodige vergunningen voor een silo, de bouwvergunning en de hinderwetvergunning, wordt door dezelfde overheid ernstig bemoei lijkt. Toepassing van de zogenaam de ecologische richtlijn van het Mi nisterie van VROM zal voor grote delen van de provincie Overijssel betekenen dat geen hinderwetver gunning kan worden afgegeven of alleen met zeer hoge extra investe ringen. Mestafzetcontracten Ook constateert de OLM dat de mestafzetcontracten in de praktijk niet werken. Wanneer een mestpro- ducent een afzetovereenkomst aangaat met een akkerbouwer kan hij in aanmerking komen voor een reductie op de overschotheffing van f 0.25 per kg. P205. Voorwaar de is echter dat een contract moet worden ondertekend voor een pe riode van 4 jaar. Een akkerbouwer, zo blijkt, is niet bereid zich voor een dergelijke periode te binden. Het ri sico dat in verband met bedrijfsom standigheden (weersomstandighe den, wijzigingen in het bouwplan) hij niet aan zijn contractuele ver plichtingen kan voldoen is te groot. Het dagelijks bestuur van de OLM is dan ook van mening dat de mest-' afzetcontracten kunnen worden af geschaft. In plaats hiervan zou een mestproducent voor reductie op de overschotheffing in aanmerking moeten komen wanneer hij via afle veringsbonnen kan aantonen, dat hij zijn mestoverschot heeft afgele verd naar bijvoorbeeld een akker bouwer. Een van de manieren om een aan tal problemen op te lossen is het sti muleren van gezamenlijke mestop- slag. In de huidige regelingen van snijdt duidelijk aan twee kanten. het „Tweede mestopslagbesluit" zit een aantal storende voorwaar den die verhinderen dat de praktijk hierop kan inspelen. Ook bij grote projecten, zoals van de OLM afde ling Markelo, blijkt dat de Rijkso verheid geen oog heeft voor de praktijk. Initiatieven op dit punt worden sterk tegengewerkt. De De OLM concludeert in haar zwartboek dat op basis van de hui dige regelgeving het waarschijnlijk lijkt dat het uitrijverbod volgend jaar niet haalbaar is. De praktijk is nog lang niet zo ver dat voldoende opslagcapaciteit gebouwd gaat worden. Wanneer de overheid het Holten B2-Enter Vooruit B2 4-2 diging voor rust één keer in actie Na een goede start was het bin- komen, na rust was het alleen nog nen een kwartier al 3-0 voor Holten aanvallen voor Holten, zodat de door drie doelpunten van Mark van eindstand 0-10 werd. De doelpun- de Pluim. Daarna kreeg Holten nog ^en kwamen van Bart, Rob, Herm- wel kansen maar naarmate de eer- ^an' Jacob en Jeroen, ste helft vorderde zakte Holten te rug. In de tweede helft een fel Enter Voor de handbalcompetitie kwa men slechts drie jeugdteams in ac tie. Al speelde uit tegen SDOL. Tot de rust kon Holten het goed bijbe nen. Rust 7-6. Na rust was SDOL veel sterker en werd terecht met 15- 8 verloren. De jongens speelden een OLM ziet juist in gezamenlijke uitrijverbod per se volgend jaar wil mestopslag een mogelijkheid om invoeren zal zij zelf een actiever be- investeringen voor de boeren te *eid rnoeten gaan voeren. Duide- verkleinen, maar tevens om de to- hjkheid verschaffen op vele vragen, tale subsidiestroom van de over- betere financiële ondersteuning, heid te verminderen en problemen een goede overgangsregeling voor met de ruimtelijke ordening en de bepaalde categorieën bedrijven en hinderwet te verkleinen. Het mes een soepel vergunningenbeleid. Het afgelopen weekend moesten de vierde overwinning. Ze staan nu het dames en het heren waterpolo- ongeslagen met 34 tegen 6 boven- team een competitiewedstrijd spe- aan de ranglijst van de competitie, len tegen De Whee uit Goor. Na een Het herenteam daarentegen had verrassend goede start van de eer- het moeilijker. De heren uit Goor ste periode namen de dames van namen in de eerste periode een De Whee al een voorsprong van 2-0. voorsprong van 3-0 en heel geleide- Nu pas zagen de Holtense dames in lijk kwam Twenhaarsveld terug, dat ze een ander spel moesten spe- Maar het duurde toch nog tot ver in len, hetgeen resulteerde in een te- de tweede periode voordat ze de ge- gengoal en even later in de gelijk- lijkmaker konden maken: 4-4. In de maker. In de tweede periode zag De derde periode ging het om en om en Whee toch weer kans om een voor- even wisten de heren nog een voor een tijdje daarna op 3-2. Holten raakte steeds meer in de verdruk king maar gelukkig werd het ver in de tweede helft zowaar 4-2 door Bert Paalman. Vooruit dat al gauw op 3-1 kwam en NBvP Holten spannende wedstrijd tegen Over- Tijdens hun maandelijkse afde lingsavond hadden de dames van De Zweef Dl-Holten Dl 2-5 ?e Nederlandse Bond van Platte- Holten Dl speelde de slechtste landsvrouwen, afgelopen maandag wedstrijd tot nu toe. Het was aan «n ex-drugsverslaafde te gast. enkele individuele acties en de niet ™e0 Y™ Dam Yer' zo sterk spelende tegenstander te telde de da™es' dat,h« 313 v'Jftlln; jange van huis wegliep en hoe hij verslaafd raakte. Volgens hem wetering in Olst. Voor de rust nam Holten het te gemakkelijk op en stond men bij rust met 7-2 achter. Na rust kwam Holten vlot terug tot 7-7 en zelfs met 7-8 voor. De wed strijd ging daarna volledig gelijk op, met om de beurt een voor sprong voor beide teams. De wed strijd eindigde in 11-11 gelijk spel. De pupillen speelden tegen het nog ongeslagen IJsselstars. Met veel inzet kon Holten bij rust de tot twee keer toe opgelopen achter stand rechtzetten: 2-2. Na rust bleef Holten voluit spelen. Enkele scho ten troffen paal en lat terwijl verde digend de keepster enkele keren fraai redde. Door de grote inzet en vechtlust won Holten de wedstrijd met 4-2. danken dat Holten toch nog ruim won. Ondanks de vele kansen was het met de rust slechts 0-2. Door heeft verslaving niets te maken twee wissels werd het spel in de met opvoeding of het milieu tweede helft nog slechter. De Zweef waarult lemand f °mstig is. Hij is kwam al snel op 1-2. Even dreigde nu van zijn verslaving verlost en een gelijk spel maar net op tijd leidt samen met zijn vrouw een cri- scoorde Holten twee doelpunten. De Zweef scoorde nog één maal te gen waarbij de achterhoede blun derde: 2-5. Holten El-Haarle El 9-1 De wedstrijd tegen Haarle was ^ezig' een kat en muis spelletje. Door de ophoping van spelers voor het Haarle-doel bleef het spel romme lig; flipperkastvoetbal. Door deze ruime overwinning blijft de ploeg van aanvoerder Bjom aan de top. sisopvangcentrum. Over zijn leven als verslaafde schreef Van Dam het boek „Het keerpunt van een jun kie". Tijdens deze eerste avond van het nieuwe seizoen waren 54 leden aan- 25 jaar na de oprichting floreert andersoortige oorzaken de bedrijfsverzorging in Zuid-Sal- niet gewerkt kan worden, land als nooit tevoren. Bij de CVAB-afdeling, die Holten, Bath- men, Diepenveen, Colmschate, De venter en Wesepe omvat, zijn mo menteel ruim 600 boeren aangeslo ten. Die kunnen bij ziekte een be roep doen op de CVAB voor hulp bij de bedrijfsvoering. Aanstaan de vrijdag 1 oktober zal de CVAB- afdeling Zuid-Salland het 25-jarig sprong te nemen, maar dit was van korte duur daar de dames van Twenhaarsveld weer gelijk maak ten en even later zelf een voor sprong namen, terwijl ze de stand sprong te nemen. Dit ging zo door tot in de laatste periode toen een stand werd bereikt van 6-7. Maar Goor kwam terug en maakte gelijk en kwam zelfs weer voor te staan verhoogden in de derde periode tot door een verdedigingsfout van Hol ten: 8-7. Het werd nu een race tegen de klok om nog weer gelijk te ko men en na verwoede pogingen luk te dat. In de allerlaatste seconde werd zelfs nog tegen de lat geknald en zo bleef het 8-8. 3-5. In de vierde en laatste periode za gen de Holtense dames de overwin ning al liggen en ondanks nog een tegengoal scoorden ze nog drie maal en sloten de wedstrijd af met Op zondag 27 september werd door kringgroep De Bergspeur ders samen met Incognito een UV- examen gehouden. Door leden De Bergspeurders was er een route uitgezet in de omgeving van de Beuseberg. Examenleider was G. J. Rensen. boxvereniging, aanwezig om te kij ken hoe het bij zo'n examen toe ging. Hoewel het de afgelopen dagen veel had geregend was het tijdens het examen prachtig weer en viel er geen druppel regen. Klokslag ne gen uur werd er gestart en na bijna Blauw Wit Fl-Holten F1 0-10 Na de nederlaag van vorige week, kwamen onze jongens bij deze der by goed gemotiveerd in het veld. Dat bleek ook wel uit de ruststand: 0-5. Moesten onze keeper en verde- Blauw W(t speelt zaterdag thuis tegen Boswinkel, dat afgelopen za terdag met 5-0 verloor van kampi oenskandidaat Drienerlo, maar in de andere drie competitie wedstrij den tot zeer verdienstelijke presta ties kwam (gewonnen van Rietvo gels, gelijk tegen Vesos en nipt ver lies (0-1) tegen ASV. Blauw Wit heeft thuis altijd een „makkie" gehad aan de gasten uit Enschede maar of dat zaterdag middag weer zo zal zijn wagen we te betwijfelen. Wie weet toont de voor hoede wat meer productiviteit en jubileum vieren met een grote Dartveremging 't Klavier heeft op- feestavond, nieuw een competitiewedstrijd ge wonnen. 't Klavier klopte Boome rang uit Enschede met het kleinst Sinds 25 jaar geleden een plaat- mogelijke verschil: 5-4. Voor de Sal- seüjke dominee het zetje gaf voor landse competitie verloor 't Kla- een regionale CVAB-afdeling is er vier 4 met 2-7 van Hooiberg 2 uit heei wat veranderd. Het ledental is °^st- uiteraard fors toegenomen; het gros van de boeren is tegenwoordig bij de bedrijfsverzorging aangeslo- Aan de Rijksuniversiteit Gronin- ten. Door het betalen van een con- gen slaagde onze oud-plaatsgenoot tributie kunnen zij tegen een Hans Welting als technisch-schei- schappelijke prijs een bedrijfsver- kundig ingenieur. zorger in dienst nemen bij ziekte of Een nieuwe ontwikkeling in de bedrijfsverzorging is de agrahulp. Steeds meer boerinnen gaan van die dienst gebruik maken. Als een boerin vervangende hulp nodig heeft kon ze altijd terecht bij de ge zinsverzorging, maar daar staan forse bezuinigingen op stapel. De bedoeling is dat de eerste drie maanden van de ziekte voortaan geen beroep meer gedaan kan wor den op de gezinsverzorging. De agra-hulp voorziet in de vraag naar vervangende hulp die daar door zal ontstaan. Bij lidmaat schap en tegen een bepaalde ver goeding kan de boerin een meisje in dienst nemen dat haar werkzaam heden overneemt. Bijkomend voor deel is dat de agra-hulp, anders dan de gezinsverzorger, ook klussen in het bedrijf kan doen. Daarnaast staan de werktijden niet vast van acht tot vijf. van de rode lantaarn. Zoals andere j aren was ook dit keer veertig minuten was iedereen onge- de heer van Asselt aanwezig om de schonden bij de eerste rustplaats twaalf aanwezige honden, waarbij aangekomen. Helaas viel op het een Doberman pincher en twee tweede gedeelte een hond met honden van DTS te Almelo en een stukgelopen voetzolen uit. De an- hond uit „het land van Bartje", te dere honden kwamen (nadat er een keuren. Tevens was er een aanko- geleidster onderweg door haar mend UV-keurmeester, nl. de heer hond van de fiets was getrokken) Venema, een keurmeester van de allen bij de tweede rustplaats aan. Op de Scholengemeenschap De Marke in Holten wordt sinds het begin van de schoolperiode alweer uitgekeken naar de jaarlijkse werkweek die de leerlingen uit het komt" Blauwwit uTt"heTschliksêi Yierde leer,jaaY van 13 'i"1" okto' ber naar Arnhem voert. Elk jaar blijkt deze buitenschoolse activi teit een groot succes, een activiteit waarin het arbeidservaringsleren De Schaakafdeling van S.V. Holten centraal staat en waarin een grote heeft deze week de vierde ronde mate van zelfstandigheid van de van haar Interne Competitie afge- leerlingen vereist wordt, werkt. De uitslagen zijn: N. Koele- may-D. van Beek 0-.1, T. van Lin- Ook dit jaar zullen de leerlingen denberg-G. Stevens sr. 0-1, H. van ondervinden dat de naam werk- Oyen-H. van Beek 1-0, B. van Beek- week niet zomaar is gekozen, want I. Bos 0-1, G. van Calcar-T. van er moet veel werk worden verzet in Oyen 0-1, D. v.d. Knaap-E. Bosman deze periode. Het programma 1-0 en C. den Bouwmeester-J. meldt zowel's morgens,'s middags Schippes 0-1. als 's avonds een groot aantal acti viteiten, waarbij rekening is gehou den met de verschillende studie richtingen die De Marke biedt. Een kleine greep uit het programma leert dat de leerlingen van de afde ling kantoorpraktijk diverse be drijven zullen bezoeken waar gege vensverwerking per computer cen traal staat en instellingen welke in gesteld zijn op de problemen die een beginnende ondernemer on dervindt bij het opzetten van een eigen bedrijf. De leerlingen die de afstudeer richting verkooppraktijk hebben gekozen zullen zich gedurende deze week meer bezighouden met diver se grootwinkelbedrijven, waar zij een „kijkje achter de schermen" kunnen nemen. Zij krijgen inzicht in de wijze waarop door deze bedrij- Klimplanten Klimplanten krijgen de laatste jaren minder aandacht dan vroeger. Hoe vaak komt men nog zo'n fraai, over groeid huis tegen? Overigens moet u bij klimplanten in dit geval niet denken aan een klimroos of langs de muur geleide vuurdoorn maar bij voorbeeld aan een klimop. Over klimplanten bestaan allerlei misver standen. Eén zo'n misverstand: met klimplanten heb je meer last van on gedierte in huis. Natuurlijk zoeken allerlei kleine diertjes beschutting tussen het blad maar ook hun vijan den, met name insektenetende vo gels weten dat zodat het grootste deel van het „ongedierte" in de maag van een ander dier verdwijnt. Een tweede misverstand: huizen met klimplanten blijven langer vochtig. Tussen de bladeren en de muur zit een beetje ruimte, soms een paar centimeter, soms wat meer. Op een sombere, regenachtig ge dag laat de plant haar blad wat hangen. Regen die op het blad valt loopt daardoor langs het blad naar beneden en komt zelfs niet op de muur terecht! Na een regenbui richt het blad zich weer op waardoor er langs de muur wat meer luchtcirku- latie ontstaat, daardoor droogt de boel sneller op. Klimplanten, de groenblijvende soorten, zorgen in de winter voor isolatie en in de zo mer (alle soorten) voor koelte in huis. In de winter staat de zon laag waardoor de bladeren wat naar be neden hangen, dakpans gewijs. Het luchtlaagje tussen blad en muur zorgt dan voor de ekstra isolatie In de zomer staat het blad meer opge richt waardoor luchtcirkulatie ont staat. De muur koelt daardoor af (en daarmee de kamers in huis). Ook weerkaatst het blad van de planten in de zomer een deel van de zon (warmte) terug, een deel wordt geabsorbeerd zodat een begroeide muur minder warm wordt dan een onbegroeide muur. Hedera, klim op, is een bijzonder waardevolle klimplant. De klimop behoudt haar blad in de winter waardoor de plant uitstekend bruikbaar is op een noord- en/of oostmuur. Als u in de winter wilt profiteren van het beetje zon dan zou u op de zuid- en west muur een bladverliezende soort moeten planten. Let op een paar dingen: De muur wordt daar niet minder van maar als uw huismuren regelmatig geschilderd worden zijn al die napjes lastig. Klimplanten langs de openbare weg hebben nog al eens. te lijden onder de aktivitei- ten van jeugdige vandalen. De grond, vlak bij huis, is soms van slechte kwaliteit. Grondverbetering bijvoorbeeld d.m.v. kompost of oude koemest, is dan nodig. Aan de noord- en oostkant van uw huis valt weinig regen. Zeker in het begin, als de wortels zich nog niet zo goed ont wikkeld hebben, moet u af en toe zorgen voor een plaatselijke bui met behulp van een gietertje water. Als u in een huurwoning woont moet u de verhuurder van uw plannen op de hoogte brengen, niet iedere ver huurder zal ermee instemmen. Wilt u (nog) meer weten? Bestel dan het infoblad: Klimplantn als isolatie door f 3.- te storten op giro 57 10 885 tnv Bellefleur Produkties Lely stad. Een boompje zaaien Als u toch in het park of bos op zoek bent naar vruchten, neem er dan een aantal mee naar huis. U kunt ze heel eenvoudig zaaien. Vul één of meer flinke bloempotten met gewo ne potgrond en „stop" per pot een - drie vruchten, zo'n 15 a 10 cm onder de grond. Een groot gedeelte lukt en loopt in de lente uit. Ontzettend leuk om te zien. Hou er echter reke ning mee dat zo'n klein boompje groot wordt. In een kleine tuin ont staan dan al snel problemen. De boom geeft veel schaduw en haalt veel vocht en voedsel uit de grond waardoor andere planten het moei- lijker krijgen. Bomen, heesters en uw buren Bomen en (grote) heesters kunnen niet alleen in uw tuin problemen ge ven maar ook in de tuin van de bu ren. Menige burenruzie is ontstaan door overhangende takken enz. Bo men moet u daarom altijd minimaal 2 meter uit de grens van de tuin van u en uw buren zetten. Bij heesters moet u minimaal 50 cm aanhouden. Echter ook dan mogen uw buren takken, die over de grens van beide tuinen hangen, zonder uw toestem ming, afzagen. Natuurlijk is het aar diger om even met elkaar te over leggen. Bomen en boomband Sinds kort is er een nieuw soort boomband op de markt: zacht, weerbestendig schuimplastic met een metalen kernHet plastic verrot niet en ook insekten ed. hebben er geen vat op. Spijkeren is ook niet meer nodig. Door de metalen kern kunt u de uiteinden simpelweg in el kaar draaien. Het schuimplastic zorgt er óók voor dat de stam van de boom niet beschadigt. Als uw boom een paal nodig heeft dan moet u die plaatsen aan de kant waar de wind vandaan komt. Meestal is dat uit het zuidwesten. De paal plaatst u vóór u gaat planten! Jostabes Aandacht voor een „nieuwe" bes soort: de jostabes. Het is een krui sing tussen de kruisbes en zwarte bes. Van oorsprong afkomstig uit Duitsland. Zwarte bes Johannis- beere en kruisbes= Stachelbeere, vandaar de naam josta. De vruchten zijn zwart van kleur maar aanzien lijk groter dan de gewone zwarte bes. Tot voor kort waren de struik jes nauwelijks te koop maar sinds kort is het aanbod groter. Na de oogst van de vruchten snoeit u de afgedragen takken direkt in. De struik wordt daardoor geprikkeld tot het vormen van nieuwe takken en op die nieuwe takken draagt de plant het volgend seizoen weer vruchten. De jostabes heeft, even als de andere bessen, behoorlijk veel zon nodig. Alleen de kruisbes kan wat schaduw verdragen. ven wordt ingekocht, in de wijze waarop de gehele organisatie van distributie en verkoop verloopt en in de verschillende opleidingsni veaus welke nodig zijn voor de di verse taken binnen zo'n bedrijf. De leerlingen van de afdeling „verzorgenden" van De Marke rich ten zich meer op de gezondheids zorg en de horeca. Een aantal groe pen zal instellingen bezoeken die te maken hebben met de gezond heidszorg, waarbij te denken valt aan bejaardenhuizen, verpleegin richtingen en tehuizen voor licha melijk of geestelijk gehandicapten. Andere groepen uit de afdeling ver zorgenden zullen zich meer gaan oriënteren op het restaurantbe drijf, het hotelwezen en bedrijven en instellingen met een grootkeu ken. Leerlingen van de agrarische af deling van De Marke zullen hun aandacht meer richten op de toene mende automatisering van het vee bedrijf en de landbouwsector. Te vens zullen deze leerlingen kennis nemen van het juiste gebruik van bestrijdingsmiddelen en de proble matiek van de toenemende mest overschotten. Dat voor alle groepen ook de al gemene ontwikkeling ruimschoots aan bod komt blijkt uit de bezoe ken aan musea, kunstenaars en educatieve instellingen. De avond programma's vermelden discussie thema's over bijv. buitenlandse werknemers, het vluchtelingenpro bleem, minderheidsgroepen, enz. Voor deze avondprogramma's wor den deskundige gesprekspartners van buitenaf aangezocht. Het eerste zaalvoetbalteam van Blauw Wit heeft ook de tweede competitiewedstrijd in de volle winst weten om te zetten. In een vlot gespeelde wedstrijd werd het bezoekende STEVO 1 uit Geeste ren in sporthal 't Mossink naar een 7-3 nederlaag gespeeld. Na een moeizaam begin wisten de Blauw witters op voorsprong te komen, STEVO maakte nog wel gelijk, maar Blauw Wit ging daarna goed door en stond halverwege op een 3- 1 voorsprong. In de tweede helft bleef de thuisclub goed door gaan en kwam via 5-1 uiteindelijk op een 7-3 eindstand. Donderdag 8 okto ber (hedenavond) speelt het eerste team van 22.00 uur tegen het eerst team van de Tunnel uit Almelo, eveneens thuis in 't Mossink. Het tweede team heeft inmiddels eveneens twee competitiewedstrij den gespeeld, nl. thuis tegen PH 4 en uit tegen PH 5 te Almelo. In bei de wedstrijden moest de winst aan de Almeloërs worden gelaten. Het tweede team speelt hedenavond om 21.00 uur tegen Vesos 1 te Hel- lendoorn.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 9