dat ik s "Voor boeren verandert er maar heel weinig" Rabobank Paardesporters kunnen uitbreiden Spaarweek 19 t/m 23 oktober Stenigen... VEEHOUDERIJBELANGEN WEG UIT HOLTEN Zangersdag van PCOB Klaverjassen Blauw Wit Bergruitertjes Chr. zangkoor Laetitia Vera Ingezonden DONDERDAG 8 OKTOBER 198/HOLTENS NIEUWSBLAD Met de verkoop voor één gulden van de houten kantine, de erfpacht voor 420 gulden per jaar van een gedeelte van het terrein en de ver huur voor honderd gulden per jaar van het resterende stuk grond kan de Stichting Paardesport Holten gaan denken aan uitbreidings plannen. In de commissie Gemeen tewerken was alleen PVDA-er J. van der Harst tegen een huurprijs van „slechts" honderd gulden voor ruim twee hectare grond. Hij liet zich door wethouder Westerik ook niet overtuigen, dat dit wel een redelijke prijs is aangezien het hier gaat om verworven rechten en de in de stichting onderge brachte paardesportverenigingen ook veel zelf onderhouden. De te genstem van Van der Harst heeft overigens geen gevolgen. De rest van de commissie ging wel ak koord met het voorstel van B en W. Bovendien bepaalt de Sportcom- missie de tarieven voor accommo daties. De leden van LRV De Bergruiters, PC De Bergruitertjes, de Vereni ging Het aangespannen Paard en de Stichting Paardrijden Gehandi capten willen proberen zonder zich te bedruipen zonder noemenswaar dige overheidssteun. Met de voor waarden die de gemeente Holten nu wil scheppen kunnen zij fian- ciers aantrekken voor uitbreidin gen op het paardesportterrein. Daarbij gaat het om een jurytoren en een verbeterde kantine met op bergplaats. Wat betreft de vraag van commis sielid Robers (WD) naar de voort gang met de reconstructie van de Oranjestraat-Dorpsstraat kon wet houder Westerik nog niet veel meer vertellen. Nadat het bureau Oran- jewoudt uitstel heeft gekregen voor het vervaardigen van een rapport komen de bevindingen daaruit pas op 15 oktober onder ogen van de le den van een speciale begeleidings commissie. Westerik verwacht eind november, begin december met een voorstel in de commissies Ge meentewerken en Financiën te ko men. Op de vraag van Robers of het niet mogelijk is voor de winter nog moeilijk begaanbare zandwegen een extra onderhoudsbeurt te ge ven, verwees de wethouder naar de uitgangspunten voor het normale onderhoud. Elk perceel moet goed bereikbaar zijn. Gaat het om extra verbeteringen aan een bepaalde weg, dan is er een plan opgesteld waarin al die wégen aan de beurt komen. Overigen suggereerde Wes terik wel dat het misschien raad zaam zou zijn bij opdooi verschil lende wegen af te sluiten om erger te voorkomen. „Anders ben je al leen met EHBO-werk bezig zonder aan je planmatige onderhoud toe te komen". De Activiteitengroep van de Z W Blauw Wit houdt ook dit seizoen weer vier klaveijasavonden in club huis 't Vletgoor. Voor deze avonden gelden dezelfde regels als voor gaande jaren. Elke avond tellen de eerste drie rondes voor het- kampioenschap, terwijl voor de laatste ronde een „koppelprijs" beschikbaar is voor de hoogste score. Er zijn per avond totaal zestien prijzen te winnen en de koffie en de hartige hapjes zijn gratis. De eerste Jas-avond" is op vrijdag 16 oktober. Aanvang 20.00 uur. Enkele leden van de Bergruitertjes hebben afgelopen weekend deelge nomen aan een samengestelde wedstrijd in Markelo. Op het mooie parcours waar ook de motorcross wordt verreden, werden de volgen de successen behaald: Klasse B: eerste prijs: Jan Jansen met Lady Moonshine, tweede prijs: Sandra Holl met Mr. Kimbel en vierde prijs: Alieke Aaltink met Chelly. Gerrie van Lies behaalde met Apa- latin een eerste prijs in een L. dres- suurwedstrijd te Almelo met 143 pnt. Op het concours in Varsseveld behaalde Liesbeth Muller met Pol ly een zesde prijs in de Lil dress, met 121 pnt. Nog een weekje en dan sluiten Hans Goorman, Herman Koopman en Wim Scheperman definitief de deur van het Holtense WB-kan- toor aan de Waagweg. De vaste medewerkers van de Vereniging voor Veehouderijbelangen verhui zen dan naar Raalte waar een nieuw districtskantoor op maan dag 26 oktober officieel wordt ge opend. Nu de computer de admini stratie van de fokvereniging, de gezondheidsdienst, de melkcon- trole en de kunstmatige insemina tie een stuk doelmatiger maakt, is er voor de 35 zelfstandige WB- kantoren in Overijssel geen plaats meer. "Maar de dienstverlening blijft hetzelfde, de boeren zullen er weinig van merken" is de stellige overtuiging van de VVB-ers. De geschiedenis van het rundvee in Nederland gaat heel ver terug. Ex- WB Holten-voorzitter G.J. Riet berg, die nu als districtsbestuurder aan de WB verbonden blijft, roept zelfs het jaar 800 voor Christus in de herinnering toen er kleine rood bruine runderen in deze lage lan den rondliepen. In later jaren werd er op veemarkten in Amsterdam en Haarlem veel Deens vee verhan deld. In 1220 n. Chr. kwamen die op zo'n twintig gulden per stuk. De melk was toen nog bijzaak, men hield vee voor vlees. Pas in 1870 toen de Veewet van kracht werd kon er ook iets worden gedaan aan allerlei veeziektes zoals de veepest. Aangezien Nederland toen al als handelsnatie bekend stond, was dat belangrijk voor de export naar België, Duitsland en Engeland. En om die export wat beter te organi seren werd in 1874 het Nederlandse Rundveestamboek opgericht. In Artis nog wel. Die poging om uni forme kwaliteitseisen vast te stel len stuitte echter als nel op de stijf koppigheid van de Friezen, die in 1879 al met een eigen Friesch Rundveestamboek kwamen. Waar na ook het Groninger Blaarkop stamboek (1881) en een eigen Twents Stamboek (1883) volgden. Lag de nadruk in de beginjaren op de fokkerij, later kwam daar onder druk van Amerika de melkcontrole bij. Daar bereikten ze immers met de uit Holland en Sleeswijk-Hol- stein ingevoerde runderen hele goede resultaten. Zo zelfs, dat Ne derlandse boeren tegenwoordig het Holstein-Frisian stamboekvee weer uit Amerika halen. Controlevereniging Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer J. A. Aanstoot voor de bouw van een landbouwwerk tuigenberging en ondergrondse mestopsiag bij het perceel Evert- j es weg 3; - aan exportslachterij „Chris Hogeslag" voor de bouw van een pre fab trafo-gebouwtje bij het perceel Slachthuisstraat 2; - aan fam. Luggenhorst voor de verbouw van de woning Ooster- veldsweg 1 - aan U-Holding/U-vlees voor de bouw van een afvalwaterzuivering bij het perceel Pannenbakkersstraat 1-3; - aan H. en W. Bannink voor de bouw van een dubbele woning aan de Hoffesstraat; - aan fam. Kemper voor de verbouw van de woning Valeweg 5; - aan de heer A. van Eerten toestemming verleend voor het plaatsen van dakramen in de woning Oranjestraat 61 2. aan de heer H. J. A. Brands vergunning verleend voor de uitoefening van een horecabedrijf in het pand Oranjestraat 38; 3. aan de heer H. Verkerk (aanleg-)vergunning verleend voor het maken van een vijver bij het perceel Vonderschottenweg 12; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventue le mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie Woensdag 21 oktober wordt er in De Kandelaar een zangersdag ge houden. Daaraan werken twaalf PCOB-koren mee. De bijeenkomst begint om 10.30 uur en duurt tot 16.00 uur. Programma's (tevens toegangsbe wijs) kunnen dinsdag 13 oktober al worden gekocht voorafgaand aan de PCOB-bijeenkomst in De Kan delaar die dag. Ze kosten dan f3,50 terwijl op de dag zelf f 9,00 moet worden betaald. De openbare bij eenkomst op 13 oktober heeft als thema: De taak van de Kruisvere nigingen. Als inleidsters zijn aan wezig mevrouw M. Nieuwenhuis. wijk-ziekenverzorgster en me vrouw A. Starink, wijkverpleeg kundige. In de pauze wordt infor matie gegeven over thuis te gebrui ken en eventueel door de Kruisver eniging te verstrekken hulpmiddelen. Voor nadere inlich tingen kan men contact opnemen met de heer W. de Groot (tel. 05483- 62824). Hoewel Rietberg over de Holtense historie niets meer heeft kunnen achterhalen (vermoedelijk zijn alle documenten in de Tweede Wereld oorlog verloren gegaan), vermoedt hij dat hier rond 1912 de eerste controlevereniging werd opgericht, die werd na de oprichting van co öperatieve zuivelfabrieken meestal daar ondergebracht. Zo ook in Hol ten. Naast de controle van de melk ging men oook over tot het registre ren (schetsen) van de kalveren. De contacten op het kantoor van de melkfabriek leidden vaak ook tot het gezamenlijk kopen van en stier. De periode 1930-1945 was voor alle veehouders in Nederland erg moei lijk. De crisis ging ook aan hen niet voorbij, waarbij de zogenaamde aanhoudquota hen dwong de vee stapel te verkleinen. Voordeel was wel weer dat de goed stieren werd gehouden en uit nood geboren aan veeverbetering werd gedaan. Van kunstmatige inseminatie was des tijds nog geen sprake. Een proef met een rundvee-KI in 1938, om zodoende dekinfecties te voorko men, vond men toen nog niks. Van dat moderne gedoe wilde men niets weten. Pas na de oorlog ging de rundvee-KI echt van start en maakte een razendsnelle ontwik keling door. Ook hier heeft de fusie- Het koor Laetitia Vera werd en kele weken geleden opgericht en re peteert elke dinsdagavond van 20.00-22.00 uur in het kerkelijk cen trum De Kandelaar (Stations straat). Een ieder is zeer enthou siast over de inhoud van de muziek en de aangepaste methode door de dirigent zelf bewerkt, uitgaande van de stemmen die het koor heeft. Dat wil zeggen dat zowel ouderen als jongeren samen een goed koor kunnen vormen ongeacht het aan tal dames en heren. Dirigent is de 23-jarige W. H. Boog uit Bathmen. Hij studeert aan het Twentse Conservatorium te Enschede met als hoofdvakken kerkorgel en muziek. Het koor, dat momenteel ruim 30 leden telt, kan best wat versterking gebruiken en nieuwe leden zijn dan ook heel har telijk welkom. Opgave bij mevr. Kolkman-Vos, tel. 05483-6 33 20. geld en goede raad VVB-medewerker Herman Koopman komt terug van zijn ronde. Rechts administrateur Goorman, links voorzit ter Rietberg. koorts toegeslaan. Waren er in 1960 nog zo'n 130 KI-verenigingen in Ne derland, nu is er per provincie nog maar 00n, terwijl men toe wil naar verdergaande concentratie. Grote namen Die naoorlogse periode kende in Holten enkele grote namen op het gebied van veeverbetering. Direc teur Dijkstra natuurlijk van de Zui velfabriek De Vrijheid, die een ech te veeliefhebber was. Maar ook be stuursleden als J.A Rietberg, H.J. Rensen en H. Kloosterboer (Bonte Paard) die zich jarenlang inzetten voor fokvereniging, controlevereni ging of gezondheidsdienst. Zij wer den op het kantoor terzijde gestaan door mensen als Mans Boode van de controlevereniging, oud-contro leur en hoofdman J.W. Jansen en wijlen de administrateur van de gezondheidszorg Vosman. Met name de laatste kreeg nog wel eens boze boeren op zijn dank wanneer hun koeien positief reageerden op een TBC-kruisje en moesten wor den afgemaakt. Het was daarmee immers nog niet gezegd dat de beesten ook werkelijk TBC had den. Maar de zekerheid ging voor alles. Het waren de tijden dat boe ren met twintig koeien een beste veestapel hadden terwijl je in Hol ten tegenwoordig toch wel zo'n 120 koeien moet hebben om als grote veehouder door het leven te gaan. Gezondheidszorg Hebben we met fokvereniging, melkcontrole en kunstmatige inse minatie nu drie poten onder de hui dige WB behandeld, de gezond heidszorg ontbrak nog. Om het vee definitief vrij te maken van ziektes als de veepest, mond- en klauwzeer en TBC werd ook de administratie daarvan ondergebracht in de WB, die pas sinds 1982 die naam voert. Met een onderzoek naar centrale computerverwerking was onder tussen in 1967 al gestart resulte rend in de Gezamenlijke Informa tie Rundvee (GIR). Elke koe krijgt daarbij een eigen levensnummer. Eenmaal zover was het ook veel gemakkelijker alle administraties samen te voegen. Vanaf 1984 ver dween het Rundveestamboek en werd de, hele veeverbetering onder gebracht in het Rundveesyndicaat. Een efficiënte werkwijze die uitein delijk resulteert in de bundeling van de plaatselijke WB-kantoren. Dichtbij leden "Mijn grote zorg is dat de vereni ging dichtbij de leden blijft staan" besluit ex-yoorzitter Rietberg zijn historisch overzicht. "De Holtena ren moeten nu of naar Raalte of naar Goor. Tenminste wanneer ze persoonlijk een vervoersbewijs wil len ophalen. Die kunnen ze ook telefonisch aanvragen, maar dan moet het verstuurd worden en dat duurt een dag. Maar met districts vergaderingen van zo'n 250 man krijg je toch dat de leden wat verder van de vereniging af komen te staan. Dat moeten we proberen te voorkomen. In ieder geval worden ze allemaal uitgenodigd om op 27 oktober, een dag na de officiële ope ning het nieuwe kantoor in Raalte te komen bekijken. Op het punt van de misdaad en misdadige praktijken hadden onze voorouders in vroeger eeuwen het heel wat makkelijker dan wij. Werd in die tijd een misdrijf geconsta teerd, dan werd de dader publieke lijk berecht en naar het schavot ge leid of gestenigd. De scheidslijn tus sen veroordeelden en rechtvaardi gen was in die tijd heel duidelijk. Op het schavot stonden de veroor deelden en daar omheen de recht vaardigen... In onze dagen valt het onder scheid tussen misdadigers en rechtvaardigen vrijwel nergens meer aan te brengen, zelfs niet in ons goede Holten. Kijkt u even met mij mee? Ginds op de Smidsbelt staat een groepje boeren bedremmeld bijeen na afloop van een zojuist gehouden O.LM.-vergadering. In de jaren zestig en later zijn deze boeren door de overheid gestimuleerd tot het opzetten van vooral grootschalige landbouwbedrijven en intensieve veehouderij. Dit gebeurde met mil joenen aan subsidies en extra be lastingaftrek. Onder dwingende aanmoediging van het overheids beleid hebben deze boeren jaren lang dag en nacht geploeterd en zijn aldus geslaagd in de economi sche bedoelingen van die dagen.... Vandaag staan ze bedremmeld bijeen. Schuldig, bevonden aan overproduktie worden ze nu door diezelfde overheid gestenigd met superheffing en melkquota. De uit vinders van dit alles staan uiter aard aan de kant van de recht vaardigen. Zij genieten intussen al lang van een ruim en welverdiend staatspensioen.... Iets verderop loopt een bejaarde vrouw. In haar jeugd is zij keurig getrouwd want het ongehuwd sa menwonen of voordeur-delen was vroeger een regelrechte schande. Gedurende haar hele leven heeft ze bergen onbetaald vrijwilligers werk opgeknapt ten dienste van de samenleving. Van haar toch al ka rige pensioen geeft ze ieder jaar nog steeds zo'n f3000,- aan giften en collectes voor mensen die het slechter hebben dan zij. Haar toch al royale hand werd door de fiscus extra gestimuleerd omdat giften af trekbaarzijn voor de inkomstenbe lasting. Edoch, in het kader van de eman cipatie krijgen man en vrouw se dert vorig jaar elk een afzonderlij ke A.O.W.-uitkering en dus ook een aparte belastingaanslag. Als belo ning voor haar keurig maatschap pelijk gedrag in het verleden wordt dit vrouwtje nu door de fiscus ge stenigd met een hogere belasting aanslag omdat giften slechts af trekbaar zijn tot maximum 12,3% van het inkomen van alleen haar man en dat is slechts f800,-. Het is alsof nu gezegd wordt: Dikke bult eigen schuld, moetje maar in con cubinaat gaan leven. Kijk, op de hoek bij Dikkers loopt nog een oud vrouwtje sip te kijken. Woekerend met haar karige huis houdgeld heeft ze gedurende haar lange huwelijk kans gezien om tel kens toch nog een paar centen opzij te leggen. Vroeger was dit voor haar de enige mogelijkheid om een klein beetje het gevoel te hebben van enige zelfstandigheid. Ze heeft het ook gedaan om haar man op zijn oude dag nog eens met iets ex tra's te kunnen verrassen. Maar ja, in de loop der tijd is het bij elkaar een leuk bedrag gewor den en uit vrees voor diefstal heeft ze het toen maar stiekum op de bank gezet. Helaas is haar man te vroeg overleden en is het geld op de bank blijven staan. Zojuist heeft ze vernomen dat de banken worden verplicht om de aan haar betaalde rente aan de fis cus door te geven. Sindsdien is ze doodsbang en vindt nergens meer rust, want welke gevolgen staan haar niet allemaal te wachten wan neer haar misdaad straks door de fiscus wordt ontdekt? Nee, de lol is er af tegenwoordig. Stenigen is niet meer zo makkelijk als vroeger. De veroordeelden staan nu te dicht bij en zijn ook te goed herkenbaar geworden. Ze lij ken te veel op u en mij. D. J. Mondeel

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5