„Nu nog onaangetast door het toerisme" CJV Vriendenschaar na veertig jaar nog steeds springlevend Bouw huurwoningen op een laag pitje Jan Voogt en Marden Sarink op eigen houtje door China: Begroting weer laat Ds. Ekker 'POW' ANBO kiest voorzitter Drumband op coucours in Rijssen HOLTENS NIEUWSBLAD Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN 2. VERLEENDE KAPVERGUNNINGEN: DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1987 Via Moskou met de Trans-Siberië Expres naar Peking, vier weken per vliegtuig, trein, bus en fiets door het uitgestrekte China en via het vlieg veld van Hong Kong terug naar Nederland. Geen alledaagse vakantie. Vooral niet wanneer je zoals Jan Voogt en Martien Sarink alles op eigen houtje doet. Eenmaal terug in de Holtense Nagelhoutstraat blik ken zij terug op een vermoeiende maar o zo boeiende en verrijkende reis naar China. „Het is zeker geen uitrustvakantie en je moet er veel energie en tijd in steken, maar door de vele interessante, mooie en vaak heel merkwaardige ervaringen is het zeker de moeite waard. Op voorwaarde dat men ervaring heeft met verre reizen kunnen we het ie dereen aanraden. En liefst zo snel mogelijk. Want zelfs China is over een paar jaar aangetast door het toerisme". De tragiek van toeristen op zoek naar onbekende oorden. Zo zou je ook de ervaringen van Jan Voogt en Martien Sarink op hun verre rei zen kunnen omschrijven. Je bent op zoek naar een onbedorven cul tuur, maar juist door daar kennis van te nemen bederf je het. Zo ook in China. Het voorheen zo herme tisch afgesloten communistische land ontdoet zich langzamerhand van alle verhullende sluiers om de westerse toerist van een fascineren de wereld te laten genieten. Met name groepsreizen raken meer en meer in trek. De eigengereide manier waarop de ondernemende Holtenaren China ontdekten is weliswaar geen uit zondering, maar wel heel bijzonder. Voor Jan en Martien echter een lo gisch vervolg op hun eerdere verre reizen naar Thailand, Equador en Tanzania. Improviseren "Op onze eerste, georganiseerde, reis naar Thailand ontdekten we datje alles wat we daar deden ook zelf kunt regelen. Bovendien zit je met een groep vast aan een bepaald programma en maak je veel eerder inbreuk op de levensgewoonten van mensen daar. We willen liever wat improviseren. In Equador en in Tanzania, waar we met vrienden de Kilimanjaro probeerden te beklim men, deden we al veel meer zelf. Je ziet misschien minder culturele dingen, maar je maakt het leven van alledag intensief mee". „Als je eenmaal in contact bent gekomen met vreemde culturen werkt dat heel verslavend. Onze traditionele vakanties met de auto naar Frankrijk boeiden niet meer. China fascineerde ons altijd al. En de mogelijkheid om zo'n vakantie te combineren met een reis in de Trans-Siberië Expres gaf de door slag. Duur? Ja, inderdaad. Maar vergelijk het eens met drie weken per vliegtuig naar bijvoorbeeld Cy prus in een appartement. Dan ben je ook heel wat geld kwijt. We heb ben natuurlijk het voordeel dat we allebei werken. En we hechten wei nig waarde aan materiële zaken als een eigen huis of een mooie inrich ting. Wat dat betreft leven we bij de dag. In die opvatting wordt je ook beïnvloed door de reizen die je maakt De manier waarop de men sen daar tegen het leven aankijken ligt ons wel. Maak je geen zorgen voor de dag van morgen. Dat vin den we ook een groot voordeel van het contact met vreemde culturen. De wetenschap dat het hier in Ne derland niet per definitie goed hoeft te zijn. bat er ook andere waarden in het leven zijn. Die drang om dingen te ontdekken zal altijd wel blijven". Met alleen de zekerheid van een ge boekte heen- en terugreis stapten Jan en Martien op zondag met hun rugzakken in de trein naar Moskou om na een tussenstop van twee da gen pas twee dinsdagen later op het station van Peking uit te stappen. De treintickets heen en de vliegtic kets voor de terugreis vanuit Hong kong waren via Travel Clever gere geld; een organisatie die ook de visa voor Rusland, Mongolië en China verzorgde en vooraf een voorlichtingsdag hield. Uiteraard waren in een vroeg stadium al de noodzakelijke inentingen tegen DTP, polio, malaria, cholera en geelzucht gehaald en was er veel, erg veel gelezen over het land van de vele beloftes. „Het is de kunstje te beperken in je planning", klinkt het eensgezind. „Van tevoren een selectie maken van dingen die je wilt zien. Anders loopje het risico datje alleen maar in bus of trein zit. De afstanden zijn enorm. En het gaat allemaal heel langzaam. Voor een busrit van 150 kilometer betaalden we vier gul den, maar het duurde wel acht uur. En je moet flexibel zijn, want je kunt voor onverwachte verrassin gen komen te staan. Datje bijvoor beeld een dag moet uittrekken om aan een treinkaartje te komen. Er zijn vier mogelijkheden in zo'n trein: een harde slaapplaats, een zachte slaapplaats, een harde zit plaats en een zachte zitplaats. Ben je te laat dan zijn er alleen nog maar harde zitplaatsen. En wanneer je 32 uur achtereen in de trein zit is dat niet vol te houden. Temeer daar het enorm druk is in de treinen. En enorm smerig. De Chinezen gooien alle troep zomaar op de grond of uit het raam. Gelukkig stikt het er van de straatvegers zodat het toch al tijd schoon is. Verborgen werkloos heid, ja". Een plaatje uit het leven van alledag in China. Nu nag slechts weggelegd voor de avonturiers "Je moet ook tegenslagen kunnen verwerken. Wanneer het bijvoor beeld niet lukt om aan een goedko pe hotelkamer te komen omdat ze die per definitie niet aan toeristen willen verhuren. Zo zijn er meer re gelingen speciaal voor toeristen. Zij betalen het dubbele tarief. Dat is nu eenmaal een regel. Wanneer je geld wisselt in een bank krijg je ook toeristengeld. Ben je met een groepsreis, dan is dat geen pro bleem want dan kom je toch alleen maar in gelegenheden waar met dat geld betaald moet worden. Maar wij kochten ook eten op straat. En dan moet je met volks- geld betalen. Gelukkig was er een gigantische zwarte wisselmarkt". „Het eten was toch wel eenzijdig. Op een gegeven moment heb je wel genoeg van steeds weer rijst en mie soep. Vooral omdat je daar 's mor gens al mee moet beginnen. Geluk kig hadden we nog wat crackers over van de heenreis, daar hebben we ruim drie weken mee ontbeten. We zijn wel wat afgevallen. Ach, het zijn allemaal van die dingen die je beter kunt accepteren. Wanneer je je daarover gaat opwinden, dan kun je wel aan de gang blijven en verpest je je eigen vakantie'. Soms hebben we de Chinezen wel staan te vervloeken in het Nederlands. Dat luchtte dan weer even op. Het is ook niet zo dat ze een hekel aan buitenlanders hebben. Nee, zo be handelen ze elkaar ook. Heel wille keurig, al naargelang hun bui. Waar we in het begin wel aan moes ten wennen is datje echt voor jezelf moet opkomen. Wanneer je niet meedringt om een plaatsje in de bus blijf je wel mooi buiten staan als die bus vol is. Verder hebben we heel goede ervaringen met de men sen. Ze zijn heel nieuwsgierig en ook leergierig, en heel eerlijk. In het uiten van hun gevoelens, maar ook wanneer je bijvoorbeeld ergens iets vergeten was: Dan brachten ze je het achterna. Alleen de taal blijft, een probleem. Met ons Berlitz-reis- gidsje kwamen we een heel eind, maar het bleef natuurlijk behelpen. Zo hebben we eens anderhalf uur aan allerlei loketten om een trein kaartje naar een bepaald klooster gevraagd tot we er eindelijk achter- kwamen dat daar geen trein, maar een bus naar toe ging". Avonturiersbloed Voorlopig moeten Jan Voogt en Martien Sarink hun honger naar het avontuurlijke met uitgebreide foto-albums stillen. Die houden de herinneringen hoog aan het over weldigende lawaai van zes rijen dik fietsverkeer, de auto's, taxi's en bussen die s' avonds zonder ver lichting hun pad kruisten, de muur kranten met bloederige beelden van verkeersslachtoffers, Chinezen die je recht in je gezicht uitlachen omdat ze je zo vreemd vinden en hotelkamers waarin het nieuws op de televisie de enige verbinding vormde met de wereld buiten Chi na. Tegen Kerstmis zal hun avon turiersbloed weer beginnen te krie belen. „Volgend jaar weer een verre De gemeentelijke begroting zal, naar het zich nu laat aanzien, niet meer in dit kalenderjaar door de gemeenteraad behandeld kunnen worden. Door het vertrek van de heer Vuur- egge op de afdeling financiën, die zoals bekend deze zomer met de VUT is gegaan, onstond er een va cature. die pas op 1 oktober wordt ingevuld. Daardoor ontstond er een achterstand in de normale werkzaamheden, die eerst inge haald moet worden. Vorige week is door het kerkbe stuur van de Ned. Herv. kerk be kend gemaakt, dat ds. H.J. Ekker met ingang van 1 oktober volledig arbeidsongeschikt is verklaard voor het ambt van dominee. Domi nee Ekker was reeds geruime tijd ziek. Wie hem zal opvolgen is nog niet bekend. Een foto die voor zichzelf spreekt: onmiskenbaar China. reis? We denken het wel. Nu kan het nog. Waarheen weten we nog niet. Misschien Tibet, dat lukte dit jaar niet meer. Maar ook willen we nog een keer naar Peru. Er is nog zoveel te zien"! De heer J.A. Wissink zal hoofd wor den van de nieuw te vormen afde ling „POW' van de gemeente Hol ten. In de nieuwe afdeling worden samengevoegd de afdelingen Per soneelszaken. Onderwijs en Wel zijnszaken. In totaal zijn vier fullti mers en vier partimers werkzaam op de nieuwe afdeling. De ANBO, afdeling Holten, houdt op donderdag 1 oktober haar na jaarsvergadering in café-rest. Vos man. De agenda bevat ondermeer de volgende agendapunten: verkie zing van een voorzitter - voorge steld wordt mevr. J. Kieboom-Ak- kerman, aanwijzing afgevaardigde in de in oprichting zijnde Stichting Welzijn Ouderen (SWO), intrekking bezwaarschrift weigering subsidie sociaal-cultureel werk en het aan vragen van een nieuwe subsidie. Verder zal gesproken worden over de bezorging van het maandblad 'Samen op weg' en de contributie inning, Oud-burgemeester en lid van het hoofdbestuur, G.G. Post uit Marke- lo, zal een inleiding houden over doelstelling en betekenis van de ouderenbonden. Voorts zal ter ken nismaking aanwezig zijn de in het voorjaar aangestelde en door de provincie gesubsidieerde geweste lijke steimfunctionaris, G. Schout- sen uit Zwolle. De vergadering be gint om half drie. - aan N.V. IJsselmij voor de bouw van een transformatorstation aan de Maneschijnsweg; - aan N.V. IJsselmij voor de bouw van een transformatorstation aan de Vonderschottenweg; - aan de heer H. Huygen voor de verbouw van de woning Waardenborchstraat 46; - aan de heer G. R. v.d. Wiel voor de bouw van een carport bij de woning Ab Jansepstraat 8; - aan de heer H. J. C. Truschel voor het vernieuwen en vergroten van een aanbouw bij de woning Kolweg 56; - aan de heer C. F. C. Thoms voor 4 dennebomen bij Fazantenweg 28; aan de heer H. J. Wansink voor een boom bij Vianenweg 219. 3. aan B.V. Gebr. Schuppert ontheffing ingevolge de Winkelsluitingswet verleend t.b.v. een modeshow. Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaarof beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. De gemeente Holten wil de bouw van huurwoningen in de komende jaren op een laag pitje zetten. Dat deelde burgemeester Van Rappard mee tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening en woningbouw. Aanleiding is slechte verhuurbaarheid van de woningen in De Haar. Het blijkt dat woningen met een huurprijs van boven de vijfhonderd gulden moeilijk in de markt liggen. Aangezien in de nieuwbouwwijk de Beuseberg de woningwetwoningen nu al een Een verkeer uitgepakte uitspraak in een van de dagbladen die in Holten verschijnen, was er zondag de oorzaak van dat- de viering van het veertig jaar bestaan van CJV De Vriendenschaar, een wat ernsti ger karakter kreeg. Het was ook niet mis, de verspreking van een van de leden, dat in Holten er anno 1987 een barrière bestaat tussen de jeugd van twee geloofsgroepen. Ds. R. Visser, die de jeugddienst leidde stond er op te verklaren, dat de uitspraak op een betreurenswaar dig misverstand berustte. Ds. Visser hield de bijna tot de laatste plaats bezette kerk voor, dat CJV er zijn, moeilijk is. „Vooral de 'C'te bewaren, betekent hard werken en er niet met de pet naar gooien. Dat betekent zoeken naar nieuwe wegen en nieuwe metho den, zodat CJV niet ondergaat in een kleurloos gebeuren". In zijn preek benadrukte hij de drie 'be nen' van de CJV-driehoek: vieren, leren, dienen, die als leidraad die nen voor de Christelijke Jongeren vereniging. Aan de dienst werd me dewerking verleend door het CJV- koor uit Zutphen, onder leiding van Martin Glas, die sinds kort ook He licon dirigeert. Voortrekkersrol In een eveneens zeer druk bezochte receptie in Irene vroeg Hans Olden burg, die sprak namens de Her vormde jeugdraad en de centrale kerkeraad zich af of een vereniging nooit groter is dan de som van de mensen die daar deel van uitma ken, of dat De CJV door haar „C" hier boven uitstijgt. Hij zag de CJV niet als veertig jaar oud, maar als veertig jaar jong. Als bijdrage voor een nieuw Liedboek overhandigde hij een enveloppe met inhoud. Burgemeester Van Rappard bena drukte de voortrekkersrol die CJV de Vriendenschaar in Holten heeft vervuld, en prees haar vermogen de jongeren rond de vijftien jaar, die voor veel activiteiten moeilijk vangbaar zijn en vaak tussen wal en schip vallen, aan zich te binden. „Alleen dat bewijst al het bestaans recht van de CJV". Ook hij over handigde een geldelijke bijdrage. Namens de ere- en oudleden sprak erevoorzitter Gerrit Meijer- man. Ook hij benadrukte het be lang van de „C" in de CJV en hoopte dat die ook in de toekomst de lei draad zal blijven. Het ter gelegen heid van het jubileum gedrukte herdenkingsboekje werd door Hen- nie Wibbelink overhandigd aan erevoozitter Meijerman, voorzitter Dinie Aalpol en ds. Visser, landelijk voorzitter van de CJV. Leidraad Voorzitter Dinie Aalpol dankte in een uitstekende toespraak voor huur van meer dan 600 gulden moe ten opbrengen, verwacht de ge meente straks met een nog grotere leegstand te worden geconfron teerd. De praktijk wijst uit dat mensen, die een hoge huur kunnen opbrengen, de voorkeur geven aan een koopwoning in de premiesfeer. Het college van b en w geeft dan ook de voorkeur aan de bouw van permiekoopwoningen, om zodoen de niet te bouwen voor de leeg stand. Het aantal woningen dat in de komende jaren gebouwd zou moeten worden, zal niet gewijzigd moeten worden. Huurders zullen vooral aangewezen worden op de woninen in De Haar en de Kol. De commissieleden deelden het standpunt van b en w, al liet Ep van Schooten (Gem. belang) er bij aan tekenen, dat de bouw van huurwo ningen niet vergeten moet worden, omdat er straks anders een 'gat valt' in de huurwoning sector. De PvdAer Van der Harst vroeg zich af of de woningbouwvereniging niet eens hand in eigen boezem moest steken en iets moet doen aan de kwaliteit van de woningen in de Haar. Voor een relatief hoge huur krijgen de huurders een slecht ge bouwd huis ("in elkaar geramd") en een matig comfort. Het bestuur van CJV de Vriendenschaar mocht tal van felicitaties in ontvangst nemen. alle gelukwensen. Zij verklaarde ser dankte als voorzitter van het dat in de afgelopen 40 jaar er veel in landelijk bestuur van de CJV schei- de werkwijze van de CJV gewijzigd dend voorzitter Dinie Aalpol (die was en aangepast aan de moderne wegens verhuizing naar Hengelo tijd, maar dat de doelstelling van za] aftreden) voor haar inzet, de CJV: leren, dienen en vieren, Na een geanimeerde luch volgde's ongewijzigd was gebleven. Ds. Vis- middags een druk bezochte reünie waarop men tevens de fototentoon stelling kon bewonderen. Vana vond, vrijdagavond en zaterdag avond wordt in Irene de jubileum revue opgevoerd en zaterdagmid dag is er een kindermiddag. Zaterdag aanstaande gaat de drumband van HMV naar een con cours in Rijssen. Ze komen uit in de eerste divisie sectie A. Het optreden van de Holtense drumband is omstreeks elf uur in de omgeving van het Parkgebouw. De drumband staat onder leiding van Hugo Masselink uit Haaksber gen.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5