L Burgemeester Enklaar: joviaal en vol werklust WOLHUIS NIJVERDAL BURGERIJ Open huis van 19,00-22.00 uur BREIMACHINES HVG Holten heeft programma rond Blauw Wit dames halen winst binnen Van schouten, kornuiten en burgemeesters Holten 10.- 45.- 7.50 25.- 15.- Meespeel middag Nieuwe start zondags school Beth-Ha-Or IV GROTESTRAAT 206 - TEL. 05486-1 28 46 - 7443 BS NIJVERDAL MODEFLITSEN Onze handgebreide truien worden doorlopend geshowd. BREIMACHINE DEMONSTRATIE Onze demonstratrice is de gehele WIN EEN WOLPAKKET VOOR EEN TRUI September aanbiedingen Iedere week Iedere week NIEUWE NIEUWE KINDERTRUIEN DAMESTRUIEN TWEED MOHAIR Iedere week NIEUWE HERENTRUIEN op op Onze bekende merken Passap, Toyota en Brother Angelwitch in Steile Trap DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD 9 AREND SCHIPPER (geboren 15 december 1907). Na de bevrijding fungeerde de heer Arend Schipper, een dapper ver zetsman uit Holten, enige tijd als waarnemend burgemeester van de gemeente Holten. Op grond van zijn verzetsactiviteiten in en buiten Holten lag het in de lijn van de' verwachtingen, dat het militair ge zag hem zou aanwijzen om genoem de functie in zijn woongemeente te vervullen. Omtrent de door Schip per in het verzet gespeelde belang rijke rol kan men lezen in het in 1984 verschenen boek van Martin Hols en Herman Steunenberg, geti teld Holten in oorlogstijd. In 1951 is de heer Schipper met zijn gezin geëmigreerd naar Canada. MR. WILLEN HENRIC ENKLAAR (Geboren 1914). De toenmalige commissaris der ko ningin, mr. A.E. baron Van Voorst tot Voorst (1880-1965), belastte de heer Enklaar per 1 juli 1945 met de waarneming van het burgemees tersschap in de gemeente Holten. Met deze voorziening werd een stap gezet op het pad, dat leidde tot de terugkeer naar normale bestuurlij ke verhoudingen in de gemeente. Het geslacht Enklaar stamt uit het oosten van ons land. De eerste ge neraties waren blijkens het Neder lands Patriciaat gevestigd in Arn hem, Velp en Nijmegen. De ouders van Holtens eerste burger waren mr. Bernard Paulus Énklaar (1883 - 1949) en Johanna Hermina Kosters (1883 -1959). Het echtpaar Enklaar- Kosters was woonachtig in het Bra bantse Oss toen hun zoon daar op 25 april 1914 ter wereld kwam. De heer Enklaar sr. behoorde in Oss tot het gedeelte van de rechterlijke macht, dat tegenwoordig met 'schrijvende magistratuur' wordt aangeduid. Laatselijk vervulde hij het ambt van president van de ar- rondissements-rechtbank in Gro ningen. De noodgemeenteraad van Holten kwam op 30 november 1945 onder voorzitterschap van de jonge En klaar in eerste vergadering bijeen. Reeds in de periode van waarne ming van het burgemeestersambt in Holten mocht mr. Enklaar zich in de sympathie van burgerij, raad en personeel verheugen. Zijn werk lust en joviale omgang wekten ver trouwen voor de toekomst, welke voor Holten en de heer Enklaar aanbrak op 1 maart 1946, de dag waarop zijn benoeming tot burge meester van Holten inging. Kinde ren, die op weg waren naar hun school, zeiden tegen elkaar: Onze burgemeester is vandaag burge meester geworden". Terecht, want de heer Enklaar behoefde in Holten niet meer te worden geaccepteerd. De installatie van de nieuwe burge meester vond plaats op 12 maart 1946. Hem viel alom in de gemeente een hartelijke ontvangst ten deel. Met veel eer- en vreugdebetoon werd mr. Enklaar ingehaald. Uiter aard moest hij ergens de gemeente grens passeren. Bij de limieten van Dijkerhoek werd hij verwelkomd. Met zijn familie nam de nieuwe eer ste burger van Holten plaats in de kleedwagens. Begeleid door een 60- tal 'Bergruiters' werd een ware triomftocht naar Holten-dorp ge maakt. In een krantebericht werd de heer Enklaar de nieuwe be windsman genoemd, een aandui ding, welke - ook in zijn gedachten- gang - net zo misplaatst wordt ge acht als die van hoofd der gemeen te. Holtens Nieuwblad heeft jarenlang verslagen van de raadsvergaderin gen geplaatst in de rubriek 'Uit het plaatselijke parlement'. Uit erva ringen, welke ik hier en daar in den lande mocht opdoen, weet ik, dat men graag 'parlementje speelt', al was het alleen maar door het heen en weer lopen van raadsleden naar de collegetafel en van een wethou der naar de zetels van de raadsle den, voor het voeren van overleg op het verkrijgen van inlichtingen. De raad is echter geen representant van het volk in die zin, dat hij de burgerij vertegenwoordigt bij de gemeentelijke overheid. De raad staat immers aan het hoofd van de gemeente en is mitsdien zelf te zien als de gemeentelijke overheid, ter wijl de staten-generaal het gehele Nederlandse volk representeren bij de landsoverheid. Een groot aantal autoriteiten en andere genodigden had in de raad zaal plaatsgenomen toen de heer Enklaar en de zijnen daar arriveer den. De publieke tribune zal der halve zijn uitgebreid ten koste Van de ruimte voor het hoofd van de ge meente. De loco-burgemeester B. J. Veneklaas Slots (1895 -1975) leidde de installatievergadering. Hij heet te de heer Enklaar hartelijk wel kom op een plaats en in een ruimte, welke hem al maandenlang ver trouwd waren. De nieuwe burge meester was voor de raad van Hol ten geen ongekende meer. De heer Veneklaas Slots hing de burge meester de ambtsketen om en gaf daarmee de leiding van de vergade ring uit handen. 's Raads nieuwe voorzitter uitte zijn dankbaarheid jegens H.M. de Koningin voor de benoeming en sprak zijn erkentelijkheid uit aan het adres van minister en commis saris der Koningin voor voordracht en aanbeveling. In zijn toespraak eerde hij ook de nagedachtenis van zijn voorganger Baron van der Borch. De heer Enklaar zei te willen streven naar goede verhoudingen in het algemeen. Hij merkte op het wel te betreuren, dat de politie in Holten niet meer tot het gemeente lijk ambtenaren-apparaat kon wor den gerekend. De burgemeester wilde zich vooral inzetten voor de wederopbouw van boerderijen en woningen. Ook zag hij als zijn taak het bevorderen van saamhorigheid en gemeenschapszin. Graag wilde hij zijn steentje bijdragen tot uit breiding van het electricitietsnet, verbetering van wegen en het bouwrijp maken van gronden. De heer Enklaar zette niet alles in de etalage wat hij voornemens was in Holten na te streven. Naar een woord van een promovendus staan de beste stellingen in het magazijn. E0n van de sprekers was mr. A.G.A. ridder van Rappard (1907 - 1970), vader van Holtens huidige burge meester, die het woord voerde na mens de burgemeesterskring De venter. Op 14 november 1947 trad burge meester Enklaar in Holten in het huwelijk met C.P.K. van Andel uit Dijkerhoek. Uit dit huwelijk wer den twee zoons en twee dochters geboren. De toenmalige gemeente secretaris A.J. Goldstein (1883 - 1956) fungeerde als ambtenaar van de burgerlijke stand, terwijl ds. H.A. Enklaar (1884 -1856), een oom van de bruidegom, de kerkelijke bevestiging en inzegening verricht te. Op donderdag 18 juni 1970 vierde mr. W.H. Enklaar zijn 25-jarig ambtsjubileum. De bevolking van Holten heeft hem toen op spontane wijze gehuldigd. Grote waardering werd uitgesproken voor het vele en belangrijke werk, dat de jubilaris ten dienste van gemeente en inwo ners heeft verricht. In een bijzondere raadsvergade ring heeft loco-burgemeester J. Rietberg (1910 - 1983) een uitvoeri ge toespraak gehouden. De raad bracht bij monde van de heer Riet berg hulde voor de arbeid als voor- &WOLHU1S avond aanwezig Raad het gewicht van één handgebreide trui. Alles onder het genot van een hapje en drankje. In pakket met gratis patroon al vanaf In pakket met gratis patroon al vanaf 5 bol a 100 gram Nu 5x100 gram genoeg voor trui In pakket met gratis patroon al vanaf Eigen servicedienst. eigen demonstratrice Iedere donderdagavond en zaterdagmiddag is onze demonstratrice aanwezig zitter van de raad, de wijze van optreden in die functie en de ver vulling van de burgemeesterlijke taak. De burgemeester betuigde zijn er kentelijkheid voor alle goeds, dat hij ambtelijk en persoonlijk in Hol ten mocht ontvangen. Met een Overijssels dichter zei hij: "De vrouw is mien vrund, en de kinder, dat bunt, miene daogelijkse kameraoden". In 1966 werd mr. Enklaar benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, in 1972 gevolgd door bevor dering tot Officier in dezelfde orde. Ook werden hem een hoge Franse en een dito Canadese onderschei ding toegekend, zulks wegens zijn belangrijke arbeid ten behoeve van het Nederlands Oorlogsgraven-Co- mit0. Bij koninklijk besluit werd burge meester Enklaar per 1 mei 1979 eervol ontslag verleend met dank betuiging voor de in dit ambt bewe zen diensten. Ook de gemeenten Bathmen, Ambt-Delden en Heino hebben van zijn ervaringen mogen profiteren, toen de commissaris der Koningin in Overijssel hem daar als waarnemend burgemeester aanwees. Het 'schoutambt' van Holten en Bathmen kwam hierdoor weer enige tijd bij 00n en dezelfde persooon te berusten. Holten organiseerde ten derde ma len een feest ter ere van de heer En klaar, nu in verband met zijn af scheid als burgemeester. Op over tuigende en ook overweldigende wijze hebben de bevolking van Hol ten en haar vertegenwoordigers in de raad hun welgezindheid laten blijken jegens het complementaire bestuurdersechtpaar Enklaar-Van Andel. Zij namen het grootse af scheid mee in hun verdere leven, dat zij in Dijkerhoek mogen leiden. (Bij de ingebruikneming van het nieuwe raadhuis was aan de heer Enklaar nog de taak toebedeeld om samen met de dames Oolbekkink- Tukkers en M"ller-Leijenaar de in gemetselde zwaan te onthullen. Deze zwaan is afkomstig uit de ge vel van garage Mller aan het Kerk plein. Hoe kwam de familie M'ller aan deze steen? De vraag is kort, maar het antwoordt vraagt enige ruimte. De gemeenteraad stelde op 8 juni 1861 de legger van voetpaden vast. Bij beschikking van 7 augus tus 1861 verleenden gedeputeerde staten hun goedkeuring daaraan. Op deze legger kwam ook het Zwa- nenkampspad voort. Het begon bij de rijksstraatweg van Holten-Mar- kelo en eindigde bij de z.g. Botkuil, concreter: het pad liep langs "Ons Honk" naar Elta. In 1958 was aan een geprojecteerde weg vanaf de Rietmolenstraat, be- De vereniging voor Huismuziek, af deling Deventer e.o., houdt op 26 september van 14.00-17.00 uur een open meespeelmiddag in buurt huis De Fermerie, Muggenplein 9 te Deventer. De middag is bedoeld voor iedereen die de stimulerende invloed wil ondergaan van het sa men musiceren. De leiding berust bij Anne Lamers en Lidy Wijngaar den. Alle soorten instrumenten, met uitzondering van toetsinstru menten, zijn welkom. Men dient zelf een muziekstandaard mee te brengen. Belangstellenden kunnen zich, met opgave van instrumenten, vóór 21 september aanmelden bij Lidy Wijngaarden, Borgerinkstraat 2, 7415 BS Deventer, tel. 05700-29663. Ook mensen die alleen willen ko men luisteren zijn van harte wel kom. ginnende tegenover de School straat en lopende in de ongeveer noord-oostelijke richting tot aan de Oranjestraat, reeds de naam Zwa- nenkampsstraat gegeven. Het complex gronden, waarin deze straat werd ontworpen, was in vroeger dagen eigendom van de landbouwer-tapper-winkelier H.J. Hendriks Scheperboer. De gronden werden daarom aangeduid met de naam Scheperboerskamp. Aange zien Hendriks Scheperboer tevens eigenaar was van de herberg De Zwaan, is de naam Zwanenkamp gemakkelijk te verklaren. De zwaan is van deze herberg afkom stig. In mijn bezit is een kleine plattegrond van Holten, zoals het er v22r 1829 uitzag. De herberg De Zwaan.is daarop gesitueerd onge veer tegenover de voormalige pas torie van wijlen de predikanten J. Jebbink (1884-1963) en Jac de Vries (1912-1980). Hendrik Jan Hendriks Scheper boer was getrouwd met Aaltjen Aaftink. Hun dochter Hendrika Jo hanna, geboren 1 oktober 1845, trad in het huwelijk met Johannes Hendrik M'ller (1833 -1909), in Hol ten bekend geworden als Doomies- Jan, de tweede zoon van ds. J.P.G. M'ller (1805 - 1838) en Francina Maria Wartjouw (1808 - 1891). De heer Gerhard Aaftink (1883 - 1965), gewoond hebbende H.J. Wansinkstraat 17 te Holten, heeft in 1957 de terzake door mij verza melde gegevens geverifieerd en waar nodig informaties voor aan vulling verstrekt. Hilversum, W. Otten. De afdeling Holten van de Her vormde Vrouwen Groep heeft het programa voor het komende sei zoen weer rond. Gestart wordt op 17 september met een eigen avond waar men elkaar in Irene zal ontmoeten met een over denking, spel, mededelingen en ge- dachtenwisseling. Op 29 septem ber gaan de HVG leden naar Nijver- dal naar het beroemde Wiener S<ngerknabenkoor. Mevr. Renkse Wind uit Almelo zal op 1 oktboer een lezing houden over Sri Lanka. Op 8 oktober wordt in Zwolle de provinciale dag gehouden. Dr. Dek ker uit Kampen zal een lezing hou den over het onderwerp Bezinning op waarden bij grenzen van het leven. De ringavond, samen met HVG afdeling Dijkerhoek wordt ge- De zondagsschool begint zondag 13 september het nieuwe schooljaar. Om 09.10 verzamelen de kinderen zich bij de Dorpsschool om samen naar de opening van het winter werk te gaan. Zondag 20 september wordt begon nen met een feestelijke morgen (die misschien iets kan uitlopen). Als het mooi weer is, gaan de kinderen spoorzoeken in de Beuseberg en als het regent wordt het een spellencir- cuit in de Dorpsschool. Vriendjes en vriendinnetjes zijn dan ook wel kom. hoduen op 11 oktober. Centraal staat dan het werk van het Rode Kruis en de Henri Dunant. Op 5 november verzorgen eigen leden een avond en op 19 november komt mevr. Vons praten over het leggen van relaties en het dragen van ver antwoordelijkheden in kerk en maatschappij. Net voor Sinterklaas wordt een ge zellige jaarvergadering gehouden. Naast bestuurlijke zaken zoals be stuurswisseling, is er pakjesavond metsuprises, cadeautjes en gedich ten. Rond de kersttijd wordt een excursie gemaakt naar de tentoon stelling Roonduum Mirreweenter te Denekamp. Het eerste deel van het winterprogramma wordt beslo ten met een Kerstviering die samen met de afdeling Dijkerhoek gehou den wordt op 17 december. De dames I van Blauw Wit '66 die de eerste wedstrijd comp. 1987/'88 met 3-0 wonnen van BZSV I (Bor ne) hebben maandagavond op 't Vletgoor met maar liefst 18-0 geze gevierd over dames I van het En- schedese Achilles. De wedstrijd die geleid werd door Herman Schutte was nog maar nauwelijks begonnen toen José Pluygers al zorgde voor de ope ningstreffer en in de zesde minuut was Achilles doelvrouwe kansloos bij een harde schuiver van Ans Kolkman. De rust bracht een 10-0 stand op het scorebord door doel punten van José (3x), Ans (2x), Wil ly Aanstootj2x), Netty van Dijk en Jolanda Withaar (lx) en een doel punt in eigen goal. Ook na de thee was Blauw Wit oppermachtig en moest keepster Janet nog 8 keer naar het net bij schoten van Juultje Meijerink (2x) José (4x) en Ans (2x). Maandag avond spelen de dames I om 7.00 uur thuis tegen Rijssen Vooruit da mes I. Belangstellenden zijn heel hartelijk welkom. In het jongerencentrum De Steile Trap in Deventer treedt vrijdag 11 september de Londense band An gelwitch op. Angelwitch werd in 1978 opgericht door zanger/gitarist Kevin Hey- boume. Al snel wist de band een platencontract af te sluiten en de debuutelpee 'Angelwitch' was een van de beste elpees van 1980. Ande re elpees waren Screaming and bleeding en Frontal assault. Eind van dit jaar zal een vierde elpee verschijnen. Het seizoen van het centrum voor zelfontplooing en therapie Beth- Ha-Or in Bathmen is weer begon nen. In Beth-Ha-or, wat huis van licht betekent, wordt gewerkt met begrippen en werkwijzen van Reich, Lowen en Pirakos. Trainster is Erna N. Koel die 27 jaar ervaring heeft als verpleegkundige en acht jaar psychotherapie waar van de laatste jaren voornamelijk met energetische vormen zoals bio- energetica. Op 16 september is er een lezing met een thema: geloven en genie ten. De kosten bedragen 2,50 en de aanvangstijd is 20.00 uur. Voor het weekend van 26 en 27 septem ber staat een reïncarnatie-weekend op het programma. Voor aanmel ding en cursussen kan mem tussen 18.00 en 19.00 uur bellen met me vrouw Koel, tel. 05704-3000. Beth- Ha-Or is te vinden aan de Schapes- pikke IA te Bathmen.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 9