Burgemeester Van der Borch in veel opzichten de eerste Radio Oost zendt streekpop uit Nieuwwerkseizoen SCL Overijssel Van schouten, kornuiten en burgemeesters van Holten Stamboomonderzoek toegang tot de eigen geschiedenis Atletiek training van start Nog volop spanning in viscompetitie Openbare les ballet Geslaagd reisje Meidenpop workshop Dag en nacht tennis HOLTENS NIEUWSBLAD PRESENTATOR SCHOOF LAAT BANDS UIT OOST NEDERLAND HOREN I DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1987- KLAAS GALENKAMP Tijdens de vacature-Van Harinx- ma trad wethouder H. Kalfsterman als waarnemend burgemeester op. In 1904 werd tot burgemeester van Holten benoemd de heer Klaas Ga lenkamp, geboren op 9 februari 1877 te Hasselt. Op 15 augustus 1900 was hij als secretaris van de gemeente beëdigd, nadat hij in Hol ten ruim twee jaar als ambtenaar ter secretarie werkzaam was ge weest. De heer Galenkamp was te- af j veris secretaris-penningmeester e van het onderlinge veefonds in Hol ten. Een neef van hem, Albertus Galenkamp, geboren 19 juni 1883 te Amsterdam, is in maart 1903 als se cretaris-ambtenaar in dienst van de gemeente Holten gekomen. De heren Galenkamp raakten het juiste zicht op het mijn en dijn he laas kwijt. Voorzover mij bekend bracht de commissaris der konin gin in Overijssel, voordien burge meester van Rotterdam, de heer Petrus Lycklama a Nijenholt (1842 - 1913) in verband met gerezen ver denkingen tegen de betrokkenen een speciaal bezoek aan de ge meente Holten. Hij was daarbij ver gezeld van een medewerker van de provinciale griffie mr. dr. Comber- tus Willem van der Pot (1880 -1960), de latere hoogleraar in het staats recht, die de 'grensoverschrijding' in een minimum van tijd zou heb ben geconstateerd. Daarom werd in 1908 aan de heren Galenkamp op hun verzoek ont slag uit hun betrekkingen ver leend. De bevoegde bestuursorga- Volgende week begint de training voor de afdeling atletiek weer on der leiding van trainer Wim Meyer op sportpark Meermanskamp. De tijden zijn voor de dames op maan dagavond van 20.00 tot 21.30 uur. Op dinsdag voor de jongste jeugd t/m 12 jaar van 17.00 tot 18.00 uur. Woensdagavond trainen de heren van 20.00 tot 21.30 uur en tenslotte op donderdagavond traint de oude re jeugd vanaf 13 jaar van 19.00 tot 20.30 uur. Enkele atleten zijn al volop in trai ning. Zo waren afgelopen vrijdag lopen over 5,10 en 21 km op de Noetselerberg in Nijverdal. In deze schitterende omgeving liet Gérard Markvoort een goede 10 km. in een tijd van 36.40 min, goed voor een vijfde plaats. Ap Koetsier was ac tief op de 21 km. Hij liep deze halve marathon in 1 uur 31.04 min. Benny Ophof testte zijn conditie ook op deze afstand en finishte in 1 uur 37.02 min, waar hij dik tevreden over was. Komend weekend is er zaterdag 5 september de Hanzeloop te Zut-, phen en ook op zaterdag is de traithlon te Bathmen en op zondag 6 septebmer is de kermisloop te Laren. nen - de kroon, de gemeenteraad en burgemeester en wethouders - kon den geen vrijheid vinden het ge vraagde ontslag te weigeren. Beide functionarissen werden onderge bracht in een 'rijksinstelling' in Arnhem. Allard Philip Reinier Ca- rei baron van der Borch van Verwolde (1881 - 1944) De vacature Galenkamp werd ver vuld per 18 september 1908. De heer Van der Borch - de Allardhoeve in Verwolde is naar hem genoemd -, geboren op 6 april 1881 te Gorssel, viel de eer te beurt om burgemees ter van Holten te zijn. Zijn gelijkna mige vader (1842 - 1919) was jurist, burgemeester van Gorssel, parle mentslid en kamerheer in buiten gewone dienst van de koningin. Mr. A.PH.R.C. van der Borch sr. was, nadat zijn eerste vrouw M.F.A. ba rones Van Wassenaer (1853 - 1876) was ontslapen, in Parijs hertrouwd met Paulina A. J. barones Van Zuy- len van Nijevelt (1846 -1926). De grootvader van vaderskamp, mr. W.F.E. baron Van der Borch van Verwolde (1802 -1849) was rent meester van prins Willem Frederik Karei (1797 -1881), een zoon van ko ning Willem 1, terwijl die van moe derszijde, mr. Jacob P.P. baron Van Zuylen van Nijevelt (1816 - 1890), twee perioden minister van buiten landse zaken is geweest. Hij be kleedde dit ambt in het eerste mi- nisterie-Thorecke en in het kabi net-Van Zuylen van Nijvelt/Lou- don. Later was hij Nederlands gezant in Parijs en werd benoemd tot minister van staat (erefunctie). Van der Borch jr. bezocht een gym nasium te Amsterdam. Voor verde re studie en arbeid vertrok hij naar Elberfeld-Barmen. In 1901 werd hij opgeroepen om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Tijdens de spoorwegstaking van 1903 kwam hij opnieuw op het appel. L.C. Suttor schijft in zijn boek over Jhr. A.F. de Savorin Loham (1837 - 1924): „De spoowegstaking de monstreerde de kracht der arbei dersorganisatie in een volledige ca pitulatie der spoorwegdirecties". Toen de rust was weergekeerd kreeg de. jonge baron als volontair ter gemeentesecretarie van Gel ders Laren gelegenheid om, naast de wijze lessen van vader, ook in de praktijk van elke dag kennis te maken met - en op te doen in - de be stuursdienst. Nadat hij een eind- weegs op dit pad was gevorderd re flecteerde hij in verband met een burgemeestersvacature in een Be- tuwse gemeente. Hij was 27 jaar oud, toen hij daar wordt geïnstal leerd. In 1909 trouwde burgemeester Van der Borch met Engelberta Antoi nette Henriëtte de Roo (1887 -1929). Uit dit huwelijk werden twee doch ters geboren, W.M. Antoinette en Reiniera W.C. barones Van der Borch van Verwolde. Mevrouw Van der Borch-De Roo kwam op 3 juli 1929 aan haar man en kinderen te ontvallen. Ruim een jaar later her trouwde de heer Van der Borch met Cornelia Gerardina Boellaard (1887 -1985). De Holtense burgemeester vierde op 18 september 1933 zijn 25 jarig ambtsjubileum. Het Deventer dag blad schreef naar aanleiding daar van over het 'Twentse' dorp Holten en over de inwoners, die zich in 1908 zo hadden opgewonden over de greep in de gemeentekas door de ambtsvoorganger. De heer Van der Borch had in Holten evenwel een goede naam, ook als raadslid, en niet te vergeten als examinator in verband met de afgifte van rijbewij zen krachtens de toen geldende we- genverkeersvoorschriften. De inwoners van Holten organi seerden tal van festiviteiten. De feestdag werd 's morgens om zeven uur ingezet met klokgelui. De jubi laris en de zijnen werden per rijtuig onder de bescherming van een ere wacht te paard naar het gemeente huis gereden. Aldaar werden mu ziek en kinderzang ten gehore ge bracht. Vervolgens werd de burge meester gehuldigd door gemeenteraad en -personeel. Hier na bracht Holtens gemengd koor een aubade en speelden de beide muziekkorpsen, waarover Holten toen nog de beschikking had. Aan sluitend werd de straatversiering in ogenschouw genomen. Nadat de koffiemaaltijd was gehouden volg de in de Dorpsschool een receptie voor verenigingsbesturen, ingeze tenen en belangstellenden van el ders. Toen kon een optocht begin nen. Op de Moltenbelterweg vond de aanbieding van een huldeblijk plaats, 's Avonds werd de feestver lichting ontstoken en de winkels behoefden niet op de normale tijd te sluiten. In de cafés Maats en De Waag, in gebouw Amicitia en de hervormde kerk vonden evene menten plaats, waar met f. 0,10 ge noegen werd genomen. Het was de heer Van der Borch niet gegeven om tot de pensioengerech tigde leeftijd in functie te blijven. Of zouden we moeten zeggen, dat hij al het aanstaande kwaad niet meer behoefde te zien? Op 12 januari 1944 overleed hij in een ziekenhuis te Deventer. Ds. Jo hannes Jebbink (1884 - 1963) hield bij de teraardebestelling op de oude begraafplaats aan de Kerk- hofsweg te Holten een toespraak over Kolossen 1 vers 18: En hij is het Hoofd van het lichaam, de ge meente, Hij die het Begin is, de eerstgeboren uit de doden, opdat Hij in allen de Eerste zou zijn". Voordat de predikant sprak over deze tekst, waarin verband wordt gelegd tussen de opstanding van Jezus Christus en die van de mens, merkte hij op, dat de heer Van der Borch ook maar dan in heel andere opzichten, de eerste is geweest. Hij was de eerste burger van Holten, voorzitter van de gemeenteraad, zijn huisadres was Holterberg 1, zijn auto was gekenmerkt E-l en hij was telefonisch bereikbaar onder nummer 1. Tijdens de bezetting werd rijks ambtenaar P.J. Drewes met het burgemeesterschap belast. Hilversum, W.Otten. Het wedstrijseizoen loopt lang zaam ten einde. Nog één koppel wedstrijd, zondag 13 september in de Berkel en nog één competitie wedstrijd, zondag 27 september in het Twentekanaal bij Lochem en de strijd zal weer zijn gestreden. Vooral de competitie is zeer span nend en nog zeker vijf man heeft kansen op het kampioenschap. De laatste IJsselmeerwedstrijd zit er ook weer op. Afgelopen zaterdag deden nog zestien hengelaars een poging om zich in de prijzen te vissen. Jan Willem Plekkenpol liet weer eens zien wat het verschil is tussen vissen en vis vangen. De uitslag was: 1. J.W. Plekkenpol, 576 cm; 2. B. Groot Obbink, 507 cm.; 3. H. Ach terkamp, 328 cm.; 4. J. v. Avezaath, 307 cm.; 5. G. V. Aefst, 230.; 6. D. Flierman, 217 cm.; 7. H. Mooiweer, 187 cm.; 8. G. Jansen, 134 cm.; 9. A. Lichtenberg, 126 cm.; 10. H. Kerks, 91 c. Het totaalklassement van 1987 zal bekend gemaakt worden op de jaarlijkse feestavond (barbeque) bij café De Pot te Markelo op zaterdag 10 oktober. Popliefhebbers die willen weten wat Oost Nederland aan bands heeft te bieden, moeten op zaterdag 19 en 26 september luisteren naar het pro gramma Streekpop op radio Oost (van 12.30 tot 13.00 uur op Radio 1). Presentator Peter Schoof zal dan een muzikaal overzicht uitzenden van Overijsselse bands die het afgelopen seizoen in de Radio Oost studio heb ben opgenomen. Ten behoeve van zaaleigenaren en programmeurs wor den de telefoonnummers van de pop groepen vermeld. Na deze twee uit zendingen zal Streekpop in een ande re vorm doorgaan en krijgt het pro gramma er een half uur zendtijd bij. Per 1 oktober is het elke zaterdag van 12.00 tot 13.00 uur In de lucht op radio 1. Na een proeftijd van twee jaar kijkt Peter Schoof met tevreden heid terug. De doelstelling van des tijds, opnemen van regionale bands en zorgen dat er een kast met interessante tapes kan worden ge vuld, lijkt ruimschoots bereikt. In twee jaar tijd hebben zo'n negentig regionale popgroepen een aantal nummers op de band laten zetten door technici Dolf Tannemaat en Jaap Hilbrink. De bedoeling was mede om een archief van regionale popmuziek te hebben dat in de uit- zendingen van Radio Oost kan worden gebruikt. "Daarvan komt in de praktijk nog niet zoveel terecht", vindt Peter Schoof, "de meeste an dere programmamakers kiezen toch hun eigen favoriete muziek die ook op Radio 3 is te horen omdat ze vaak te weinig tijd hebben om uit gebreid in het archief te zoeken". Technicus Dolf Tannemaat wil de Radio Oost journalisten nog wel eens een suggestie voor een Over ijssels popmuziekje aan de hand doen. "Streekpop heeft een signaleren de functie. Er is geen stijlcriteri um", aldus Peter Schoof. "We laten gewoon horen welke muziek er op dit moment in de omgeving wordt gemaakt. Dat kan dus zowel expe rimentele als commerciële muziek zijn, gemaakt door amateurs en professionele muzikanten. Mijn ei gen smaak laat ik niet meetellen. Ik heb nog maar één keer een cassette teruggestuurd omdat het echt nog niet goed genoeg was. In principe kan elke groep die een demonstra tiecassette inzendt in de uitzen ding komen." DolfTannemaat en Peter Schoof rechtsin de stu dio van Radio Oost in Hengelo. if In dat programma zal ook veel re gionale popmuziek te horen zijn en het zal met dezelfde vaart worden gemaakt als Streekpop. Peter Schoof blijft het presenteren, "mis schien elke week vanaf een andere locatie". Meer bijzonderheden over het nieuwe programma kan Peter Schoof nog niet geven: "daarover moeten we nog vergaderen". Er is een groeiende belangstelling voor geschiedenis. De meest per soonlijke entree tot dat verleden is de levensgeschiedenis van de ei gen voorouders. Steeds meer men sen, uit alle lagen van de bevol king, houden zich daarom bezig met stamboomonderzoek. Met dit onderzoek proberen ze vragen te beantwoorden als: wie waren mijn voorouders, waar woonden zij, wat was hun beroep, waren zij rijk of arm, hoe komen wij aan onze fa milienaam en heeft onze familie een wapen. Voor beginnende stamboomonder zoekers (en die met enige ervaring) organiseert de Stichting Genealo gische Leergangen een cursus, die gehouden wordt in de Rijks Peda gogische Academie, Singel 25 te genover het station) op donderda gen van 24 september tot 3 decem ber een cursus. In deze cursus wordt geleerd bij welke instelling men informatie over voorouders kan vinden, op welke manier onderzoek wordt ge daan en hoe het gevonden materi aal kan worden verwerkt. Behan deld worden de belangrijkste bron nen voor genealogisch onderzoek van de 17e tot de 20e eeuw zoals burgerlijke stand, het bevolkigns- register, doop-, trouw- en begraaf- boeken van kerken, archieven van notarissen, rechtbanken en wees kamers, handschriftverzamelingen en gedrukte bronnen. Ook aan de naamkunde en familiewapens wordt aandacht besteed. Tijdens de cursus maken de cursisten een begin met het onderzoek naar hun eigen (of naar keuze andere voor ouders. Voor een volledig cursus programma kan men bellen naar tel. 023-326334. De afdeling klassiek ballet van sv Bato begint weer op dinsdag 8 sep tember in de gymzaal aan de Vrij heidslaan. Deze eerste les is een openbare les, waarop iedereen van harte welkom is om een kijkje te nemen met zoon of dochter. Vanaf4 j aar kunnen de kinderen bij deze afd. ballet. De lessen worden gegeven onder deskundige leiding. De lesuren zijn: dinsdagmiddag: le les voor de jongsten: 15.45-16.30 uur; 2e les voor 6-7 jarigen: 16.30-17.20 uur; 3e les voor 8-9 jarigen: 17.20-18.10 uur; 4e les voor 10 jaar en ouder: 18.10- 19.00 uur. Eenmaal in de studio van Radio Oost in Hengelo reageert elke band verschillend. Beginnende bands zijn onder de indruk van de techni sche mogelijkheden, terwijl profes sionele bands vaak nogal sceptisch zijn over de technische mogelijkhe den ("slechts" twee sporen) of zich afvragen of ze bij de omroep wel popmuziek kunnen opnemen. De bij de NOS opgeleide technici heb ben er echter wel degelijk gevoel voor. En omdat niet iedere minuut veel geld kost, zoals in andere stu dio's, kan in een ontspannen sfeer in een avond vaak een aantal num mers op de band worden gezet. Dat de popgroep deze opname later pri ma als demo kan gebruiken, is mooi meegenomen. Concurrent "Wanneer een popgroep door ons is uitgezonden werkt dat hoog stens indirect mee aan de naambe kendheid", zegt Peter Schoof. "Het is heus niet zo dat na de uitzending de telefoon roodgloeiend staat". Hoeveel luisteraars Streekpop heeft is niet bekend. Naar Radio Oost luisteren in het weekeinde tussen de 16.000 en 48.000 mensen. Maar dat zijn over het algemeen geen popliefhebbers. Die luisteren juist naar Radio 3, waar tijdens Streekpop het populaire Los Vast te horen is. "En dat is toch een ge duchte concurrent. Hoewel wij niet mikken op de zestien- en zeventien jarigen. Goede popmuziek is al lang niet meer specifiek voor de jeugd", aldus de dertiger Schoof. Hij is zelf bassist en zanger van de popmuziektheatergroep Enzo en zijn ervaring als popmuzikant komt hem bij het maken van Streekpop goed van pas. "Ik weet maar al te goed hoe een band zich voelt in een studio". Dwarsdoorsnede De luisteraar kan op 19 en 26 september een aardige dwars doorsnede van de hedendaagse popmuziek verwachten. De Over ijsselse pop verschilt in stijlen en in niveau niet veel van pop uit de rest van het land. Het is dan ook onzin om te zeggen: ze moeten me niet omdat ik uit het Oosten kom, vindt Peter Schoof. "Maar er zouden meer podia moeten zijn in deze omge ving. Want overal waar mogelijkhe den zijn om op te treden, onstaat popmuziek. Zo zie je dat er in En schede enorm veel bandjes zijn die traditionele muziek spelen, zoals Rythm and Blues, omdat daar vaak concerten zijn in kroegen. Uit Zwolle, waar onder andere de Top Cat studio zit, komt een meer expe rimentele golf. Misschien dat er in Hengelo ook zo'n opleving komt wanneer de nieuwe faciliteiten van Popbelang Hengelo in gebruik zijn". Scheldpartij Naast het signaleren van regio naal poptalent en een agenda maakte Peter Schoof ook thema programma's, over bijvoorbeeld syntesizers en over filmmuziek. En de afgelopen weken is er een aantal live concerten uitgezonden vanaf verschillende zomerse locaties. Ook de controverse werd niet ge vreesd. Zo zette Schoof zanger Hen- nie Thijssen van de Twentse "su performatie" Whoom eens live te genover een poprecensent uit de re gio, wat uitmondde in een fikse telefonische scheldpartij. Na 1 oktober verdwijnt Streek pop om plaats te maken voor een jongerenprogramma van een uur. De buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek hield op zaterdag 29 augustus haar jaarlijkse uitstapje. Na een dik uur in de bus te hebben gezeten kwamen de Dijkerhoekers aan bij de kaasboerderij de Weis- taar in Maarsbergen waar men on der genot van een kopje koffie uit leg kreeg over het kaasmaken. Te vens werd het daar gevestigde kaas- en botermuseum bezichtigd. Daarna ging het richting Scheve- ningen, waar men een paar uurtje heerlijk flaneerde over de boule vard, maar eerst werd nog een be zoek gebracht aan Madurodam. Bij terugkomst tijdens het diner in het Bonte Paard dankte J.W. Bal- tus iedereen voor de prachtige en gezellige dag. Voor meiden die willen leren drum men, gitaar spelen, zingen of samen willen spelen met andere meiden, organiseert js De Schure deze win ter een meiden popworkshop. De workshop is bedoeld voor mei den vanaf 16 jaar die al een instru ment bespelen en voor meiden die nu nog geen instrument bespelen. Er wordt les gegeven door muzieka- mateurs. Op het programma staat o.a. het samen leren spelen en verder wordt informatie verstrek over dë techni sche kant van de popmuziek, bij voorbeeld het aansluiten van appa ratuur. De popworkshop bestaat uit twaalf bijeenkomsten en de kos ten bedragen 2,50 per les. De pop- workshowp wordt gehouden in Mu sky aan de Beusebergerweg 27 bij js De Schure. Muziekinstrumenten moet men zelf meenemen, maar voor wie nog niet in het bezit is van een instrument kan wel iets gere geld worden. Opgave is mogelijk bij js De Schure, tel 64121; b.g.g 63020. De Stichting Coördinatie Land- schapsonderhoud Overijssel heeft voor het winter-werkseizoen 1987- 1988 weer een aantal activiteiten over landschapsonderhoud op het programma staan. Zo is er een theamdag hoogstam- fruit, waarop in praktijk en theorie ingegaan wordt op het onderhoud van oude hoogstamfruitbomen. In de herfstvakantie (15 t/m 20 okto ber) zal. in samenwerking met de IVN een herfstkamp worden gehou den in De Weerribben. De deelne mers verblijven in een kampeer boerderij en zullen Staatsbosbe heer helpen bi het beheer van het gebied. Op 7 november gaat de cursus Vrij willig Educatief Natuur- en Land schapsbeheer van start. Deze cur sus is vooral bedoeld voor mensen die natuur en milieugroepen bege leiden en die in de toekomst land schapsonderhoud gaan verrichten. In de crocusvakantie (15-20 februa ri) wordt opnieuw een werkweek gehouden in De Weerribbben. Op 12 maart zal een themadag wor den gehouden over meidoorns. De engelse manier van het vlechten van meidoornheggen staat in prak tijk en theorie centraal. Het werk- seizoen wordt op 22 april besloten met een k^pavond. Tevens zal dan de jaarlijkse 'vrijwilligersprijs' wor den uitgereikt. Tenslotte zal op 7 mei dan een themadag worden ge houden over boerenerven. Voor inlichtingen over het pro gramma kan men terecht bij de Stichting Coördinatie Land schapsonderhoud Overijssel, Pop- penalee 39, Dalfsen, tel.05290-1731. Op vrijdag 25 september zal de al geruime tijd in gebruik zijnde baanverlichting in het tennispark aan de Valkenweg officieel worden ingewijd door burgemeester mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard en het oudste TC-Holten-lid, de heer G. S. E. Vegter. Rond dit officiële gebeuren gaat de tennisclub een tweedaags festi val organiseren. Men begint vrijdag 'in de namiddag met een recreatief toernooi voor de basisschooljeugd, terwijl 's avonds na het ontsteken van de verlichting wordt gestart met een non-stop nachttoernooi, dat zal voortduren tot in de vroege morgen van zaterdag 26 septem ber. Het tennisspektakel wordt be sloten met een Engels ontbijt. Het geheel wordt omlijst door muziek, barbecue en andere activi teiten. Iedereen kan aan het festi val deelnemen. Voor niet-tennis- sers een prachtige kans om met de mooie tennissport kennis te maken en zelf ook eens een balletje te slaan.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 9