Zondagsschool Dijkerho viert honderdjarig bestaan Splose feest geslaagd Jaar agenda Cursus Russisch SG Midden IJssel m HOLTENS NIEUWSBLAD BETHANIË iflS Wm Toekomst Overijssels platteland Jeu de boule js De Schure DONDERDAG 3 SEPTEMBER 1987- Toen het feest rond het hon derjarig bestaan van de Zon dagsschool Dijkerhoek, dat gevierd gaat worden op 12 en 13 september aanstaande, moest worden voorbereid, werd speciaal voor die gele genheid een feestbestuur sa mengesteld, dat echter na af loop van het feest ook onmid- delijk weer aftreedt. Daarna gaat men weer op de oude voet verder, dat wil zeggen zonder enige vorm van be stuur. In tegenstelling tot de zondagsscholen in den lande, is de zondagsschoolleiding in Dijkerhoek geheel verant woordelijk voor de gang van zaken, zonder tussenkomst van een bestuur, en dat zal ook in de komende honderd jaren niet veranderen. „Wij vervullen dan ook geen func tie, maar een taak", aldus de zondagsschoolleiding. "Het enige probleem is, dat we ook geen notulen hebben. Daardoor zijn er maar weinig gegevens be kend van de zondagsschool", ver telt Henk Rietberg, lid van het feestbestuur. „Gelukkig zijn er van het vijftig jarig bestaan, dat uitge breid is gevierd in die tijd, nog veel gegevens bewaard gebleven, zodat we toch wel een goede indruk heb ben, hoe de zondagsschool in Dyk- erhoek is gegroeid". De zondagsschool in Nederland heeft al een lange geschiedenis. Reeds in de beginjaren van 1800 was er in Nederland een zondags school, die vooral actief was in de grote steden. In 1865 werd het eer ste landelijke bestuur gevormd met bekende namen als ds. Adema van Scheltema, ds. Hoedemaker, jhr Van Wehl Dijkveld en jhr. Sa- vornin Lohman. Doel van de zon dagsschool was de kinderen van de minder bedeelden op zondag on derwijs te geven en hen in contact te brengen met het evangelie. De zondagsschool had geen verbin ding met de kerken, maar wel met de Christelijke Jongerenvereni ging, van waaruit ook veel van de leiding afkomstig was. Grote namen Niet bekend is, wanneer in Holten de eerste zondagsschool is opge richt, maar in Dijkerhoek was de heer Meyer, een boer-timmerman die tussen Holten en Dijkerhoek in woonde de oprichter van de zon- II dagsschool. Hij was ook oprichter van de School met den Bijbel in jÉf Holten. Hij gaf slechts een aantal m jaren leiding aan de school en werd f| opgevolgd door E. Teselink die met assistentie van mevrouw Wolters, de vrouw van het hoofd van de school in Dijkerhoek en onderwij- zeres mej. Ten Velde de zondags school leidde. Grote namen in de geschiedenis van de school waren verder o.a. J. Marsman, G.H. Stege- man, J. Brinkman en Janna Ulf- man, die allen jaren lang leiding ven aan de school en niet te verge ten Jan Krikkink, die nu nog de penningen beheert van de school. Schools De zondagsschool voorzag in een behoefte op het platteland, waar voor de jeugd op zondag weinig ver tier was. „De zondagsschool in Dijkerhoek had een wat ander ka rakter dan in de grote steden. Het was vooral de verkondiging van het evangelie die centraal stond en niet zozeer verbetering van de onder- wijsomstandigheden van de kinde ren", weet Henk Rietberg te vertel len. Berta Markvoort, die eveneens deel uit maakt van het feestbe stuur, weet uit eigen ervaring er nog bij te vertellen dat het er vroe ger erg schools aan toeging. „De lei ding. en dat was altijd een man, stond op de kansel en vertelde, ter wijl de vrouwelijke leiding met de gezichten naar ons toe zat op te let ten, of we niet iets verkeerd deden. Gelukkig is dat nu wel anders. De kinderen zijn veranderd, maar ook de zondagsschool. Wij gaan nu veel vrijer met elkaar om, maar centraal is toch gebleven de verkondiging van Gods woord". Evenals in de kerken, is de zon dagsschool niet ontkomen aan de ontkerkeleking. „Vroeger, maar vooral in de eerste jaren na de oor log, gingen alle kinderen naar de zondagsschool. Dat was de grote bloeitijd van de zondagsschool. Men wist niet anders, alle vriendjes en vriendinnetjes gingen er heen. Nu is de animo wat minder, maar toch neemt de zondagsschool nog een centrale plaats in Dijkerhoek", aldus Rietberg. ven, dat vult zich vanzelf aan, net zo vanzelfsprekend als de zondags school al honderd jaar zonder re gels van bovenaf uitstekend func tioneert. IsSSlfi De voltallige zondagsschool anno nu bijeen voor Bethanië. Hoogtepunt Aan de hand van het zondags school blad Kind en zondag wordt wekelijks een programma opge steld, dat aansluit bij de dienst in de Ned. Hervormde kerk. Twee groepen komen 's zondagsmorgens bijeen in de school in Dijkerhoek, terwijl de oudste kinderen bijeen komen in Bethaniè, gedeeltelijk de kerkdienst bijwonen, om daarna een eigen programma af te werken. De zondagsschool heeft haar eigen oogstdienst en een paasontbijt, en verleent vaak medewerking bij De Splose gemeenschap kan weer terugkijken naar een uitstekend geslaagd School- en Volksfeest. Zo als te doen gebruikelijk werd het feest vrijdagavond in de grote feest tent ingeleid met een revue, waar voor alle teksten weer van eigen bodem kwamen. Geen wonder dan ook, dat alle Splose en Holtense situaties uitgebreid aan bod kwa men. Toos Kappert en Wim Vrug- gink, die voor de regie tekenden, zorgden samen met de vele mede werkers voor een vlot lopend ge heel. De tekstvastheid, anders nog wel eens een probleem, was dit keer uitstekend verzorgd. Jammer was evenwel, dat voor de bezoekers achter in de bomvolle tent - vooral bij de toneelstukjes - de draad van het verhaal niet altijd te volgen was. Zo gingen de grappen over de sexboerderij die een tweetal onder nemende Sploders gepland hadden in de boerderij aan de Pasmans- weg, voor de mensen op het schel linkje in het geroezemoes verloren. Het sketchje over de afslankende Splose dames onderging hetzelfde lot. Uitstekend te volgen waren wel de tweespraken tussen Hendrik en Dika, Hannes en Mannes en Gait en Willem. Menig Splo'der zat er met rode oortjes bij, want de duo's beperkten zich niet tot algemeen heden, maar bleken af en toe ook achter de slaapkamergordijnen ge keken te hebben. Sploder vlag Hoogtepunt van de avond was de onthulling van de eigen Sploder vlag naar een ontwerp van me vrouw Marietje Plezier. Samen met Jan Markvoort van de feestcom missie onthulde zij de vlag, die in het vervolg bij feestelijkheden in Splo zal wapperen. Uit volle borst werd daarna door alle aanwezigen het eigen Splose volkslied gezon gen. Zaterdagmorgen werd de vlag al in de optocht, die van uitstekende kwaliteit was. Het kostte de jury, onder voorzitterschap van me vrouw Van Rappard dan ook veel moeite om de prijzen te verdelen, al was de eerste prijs geen enkel pro bleem. Lucky Luke, de wagen van families Toomenam, Reiling en Rensen, waarin de vier Daltons, in het 'gevang' werden meegevoerd naar de Bosschool voor het Dalto nonderwijs, was onbetwist de mooiste. Natuurlijk ontbrak het paasvuur niet in de optocht, de varkens bij het gemeentehuis, evenals uitingen over het slechte zomerweer van dit jaar. Niet alle toeschouwers zullen even enthou siast geweest zijn over de inzending over AIDS, die op het randje af was. Gat Graven Vol spanning werd uitgekeken naar de open kampioenschappen Gat graven, die 's middags plaats vonden. Vijftien duo's hadden zich daarvoor aangemeld, waaronder een afvaardiging van de Feestcom missie in Dijkerhoek. Het weer was inmiddels flink opgeklaard, zodat er aan belangstelling geen gebrek was. Het was voor de gravers geen geringe klus om in'een half uur tijd een zo diep mogelijk gat te graven, want door de hoge grondwater stand moesten al spoedig stutten, in de vorm van holle vaten, worden aangebracht om de instorten te voorkomen. Het diepste kwam Krijn Dekker die in een ongelofelijk tempo twee meter en 63 centimeter bereikte, gevolgd door Gerrit Ren sen, die twee meter 46 centimeter uitdiepte. De assistenten zorgden voor de nodige verfrissing en moch ten na afloop de gaten weer dicht gooien. Niet minder spectaculair ging het toe op de wedstijrd over de hindernisbaan. waar de deelne- Programma In de grote tent, die komt te staan tussen de school en Bet haniè, wordt op zaterdag 12 sep tember voor alle kinderen van Dijkerhoek, dus niet alleen voor de kinderen van de zondags school feest gevierd. De clowns Frico en Charlie komen om 13.30 uur met een gezellig pro gramma. Er zijn gratis tracta- ties en er is een ballonwedstrijd. Op zondag 13 september wordt om 10.30 uur een reünie gehou den uitsluitend voor de oud lei ding, met aansluitend een broodmaaltijd. Het eigenlijke feest is 's middags met een ere dienst die om 13.30 begint en die voor iedereen toegankelijk is. Aansluitend is er dan een recep tie. De normale kerkdienst in Diijkerhoek zal die dag komen te vervallen. doopdientsen, terwijl de Kerst dienst het hoogtepunt is van het 'schooljaar'. Dan wordt ook aan alle ouderen, zieken en alleen staanden een attentie gebracht. De leiding bestaat momenteel uit Geke Markvoort, Dirkje Boer-Ste- gink, Ria Veneklaas, Marian Aal- tink-Haverslag, Elly Bannink- Stoevenbeld, Henk Rietberg, Minie Ulfman-Bronsvoort en Berta Mark- vbort-Markvoort, die in onderling overleg leiding geven aan de zon dagsschool. Problemen in al die honderd jaar om nieuwe leiding aan te trekken heeft het nooit gege- mers zich per wankel 'bootje' een fikse waterbak over moesten trek ken en daar bleef bijna niemand droog bij. De uitslagen waren: Uitslagen: Optocht: 1. Nederland Kikker land, 2. Kolbets, 3. Maanmannetjes. Lopen de groepen: 1. De Bijtjes, 2. Splo deens, 3. Prpo. Grote wagens: 1De Daltons (families Toorneman. Reilink en Rensen), 2. Draai molen Espelo spant de kroon (Ten Dam en Lubbersen), 3. Saartjes verjaardag (Vijfhui zengroep, Ten Dam, Ter Stal, Bekkernens en Van Schooten). Kinderspelen: Kleuters groep 1 en 2: 1. Maarten Lubbersen, 2. Annemiek Toorne man, 3. Remco Rensen. Groep 3:1. Roy Rei link, 2. Marcel Boode, 3. Theodoor Kuster. Groep4: 1Laura Protzman, 2. Herman Lub bersen, 3. Matthijs Toorneman. Groep 5:1. Arjan ter Stal. Groep 6: 1. Hans ten Dam, 2. Caroline Protzman, 3. Sandra Reilink. Groep 7:1. Liesbeth van Schooten, 2. Sylvia Bekkernens, 3. Gerwin Boode. Schoolverla ters: 1Tanja Kappert, 2. Hendri Lubbersen, 3. Erik Schippers. Volksspelen: Hindernisbaan viertallen: 1. Groep Blankema, 2. groep Stevens- /Boode, 3. groep Krieger, 4. groep Bouw man, 5. groep Haverslag/Ulfman, 6. groep Slijkhuis. Ringsteken: 1. Ria Tempelman, 2. Arthur Maatkamp, 3. Johanna Rensen, 4. Marjan Baltus, 5. Willie Reilink, 6. Bert Krik kink, 7. Evert Jan Bouwman. Gatgraven: 1. Krijn Dekker en Harrie Kemper 263 cm, 2. Gerit Rensen en Willy Veneklaas 246 cm, 3. Hendri Kemper en assistent 240,5 cm, 4. Teun Stevens en Henk Nijkamp 234 cm. Stoelendans: 1. Ina Ulfman, 2. Gerrie ten Dam, 3. Alberta van Essen, 4. Thea Brille- Herman Slijkhuis en Erik Markvoort geloven in werkverdeling. Ook in Espelo, is slank de mode, maar dat lukt niet altijd, zo bleek in het sketchje. SEPTEMBER: 5 september: Fokveedag Espelo 6 september: Priester jubileum Pastoor Rademaker; invitatie- toernooi TC Holten. 12 september: Hoolter Dagen (Vrije markt); Landdag PJGO in Mar- kelo; 100 jaar Zondagsschool Dijkerhoek. 12 t/m/ 20 september: clubkampi oenschappen TC Holten senio ren. 13 september: Hippolon Bergrui- ters; 100 jaar Zondagsschool Dijkerhoek; puzzelrit MAC Hol- terberg. 19 september: Heropvoering to neelstuk DAT Dijkerhoek 20 september: 40 jarig bestaan CJV Vriendenschaar 24 september: Revue CJV Vrien denschaar 25 september: Revue CJV Vrien denschaar. 26 september: Holterbergtoer; re vue CJV Vriendenschaar; Reünie De Trekkers. 27 september: Poppe Cup-tennis- toemooi. 28 september: Raadsvergadering OKTOBER: 3/4 oktober: Nacht om Holten Mac Holterberg 9/10 oktober: Bazar HMV 10 oktober: Feestavond De Riet voorn 17 oktober: Jeugd- en Jongerendag 18 oktober: KNMV-kampioens- cross jeugd op Zuurberg; Afsluit- toernooi TC Holten. 25 oktober: Erwin Autocross 26 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 17 november: O.C.H. voor NBvP 23 november: Raadsvergadering. 26/27/28 november: Grote bazar in gebouw Irene t.b.v. orgelfonds NH kerk. DECEMBER: 12 december: Show s.v. Bato 15 december: Kerstviering NBvP, afd. Holten. 21 december: Raadsvergadering; Kerstavond CPB. 27 december: Oliebollencross. JANUARI: 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 15 januari: Motorfilmavond 19 januari: Jaarvergadering NBvP 28 januari: Jaarvergadering CPB MEI: 28 mei: Straatvoetbaltoernooi op Vletgoor. Tijdens de startavond van de Plat telands Jongeren Gemeenschap Overijssel (PJGO) op maandag 7 september in de Leeren Lampe te Raalte, treedt de Boerengroep uit Wagenignen op. Zij brengen het to neelstuk De beste wensen uit Brus sel. Vooraf zal drs. B. Veltman, di recteur van het ministerie van Landbouw, afd. Overijssel een visie geven op de toekomst van het Overijsselse platteland. Hij zal pro beren een aantal maatschappelijke ontwikkelingen te schetsen. Verder zal hij ingang op het gebruik van de gronden in de toekomst. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. verleende bouwvergunningen: - aan de heer A. J. Pekkeriet voor de bouw van een ondergronds mestbassin bij het perceel Langstraat 38; - aan de heer H. Pekkeriet voor de verbouw van een overkapping in een werktuigenberging bij het perceel Velddijk 7; - aan de heer H. Vasters voor de bouw van een werktuigenberging bij het perceel Witmosweg 8; - aan de heer H. Kolkman/J. Meerman voor de bouw van een dubbele woning aan het van Holtenserf - aan Brummelhuis Makelaardij voor de bouw van een dubbele wo ning aan het van Holtenserf; - aan mevr. H. P. Pluygers-Snoek voor de verbouw van de woning Oranjestraat 6; 2. Verleendekapvergunningen: - aan de 'teer G. Miedema voor 10 dennen bij het perceel Vianen- weg 249; - aan mevr. N. L. Daams voor een den bij het perceel Schuttersweg 2; 3. aan Zondagsschool, Dijkerhoek toestemming verleend voor een ballonwedstrijd; 4. aan Supportersver. A.B.S. te Bathmen een verklaring van geen bezwaar afgegeven t.b.v. een triathlon; 5. aan mevr. A. Oonk-Altena ontheffing verleend t.b.v. het houden van een statiegeld flessen inzamelingsaktie; 6. aan buurtvereniging „de Reigers" te Rijssen ontheffing/toestem ming verleend voor een klootschiettoernooi; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Openbare commissievergaderingen De commissie gemeentewerken vergadert op vrijdag 4 september 1987 om 15.30 uur in het gemeentehuis, Smidsbelt 6. De agenda vermeldt o.a. - aanpassing bliksembeveiliging op o.b.s. Bosschool te Espelo; - vervanging gedeelte riolering in en verplaatsen infobord aan de Oranjestraat; - garantieprijs ophalen en verkoop van oud papier en plastic; - aanschaf materieel gladheidsbestrijding. De commissie financiën vergadert op dinsdag 8 september 1987 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Smidsbelt 6. De agenda vermeldt o.a.: - aanpassing bliksembeveiliging op de o.b.s. Bosschool te Espelo; - aanschaf materieel gladheidsbestrijding; - vervanging gedeelte riolering in en verplaatsing infobord aan de Oranjestraat; - garantieprijs ophalen en verkoop van oud papier en plastic; - aanvullend krediet voor het ontwerpen van een bestemmingsplan voor het kampeerterrein „de Holterberg"; - vaststelling programma's basiseducatie, periode augustus - december 1987 en het jaar 1988; - definitieve afrekening subsidiëring alfabetisering 1987; - jaarrekening 1986 Stichting Openbare Bibliotheek Holten. Commissie voor woonruimtezaken De eerstkomende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 7 september 1987 in het gemeentehuis, Smidsbelt 6, en wel des avonds van 19.30 uur - 20.30 uur. (ingang Kerkstraat). Ontwerp wijzigingsplan artikel 11 WRO bestemmings plan „Dijkerhoek" (4e wijziging). Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij voor nemens zijn met toepassing van artikel 14 van de „Voorschriften be stemmingsplan Dijkerhoek", gebaseerd op artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, genoemd bestemmingsplan te wijzigen ten behoeve van de bouw van een woning op een gedeelte van een per ceel grond met de bestemming „agrarische doeleinden, categorie AG (Agrarisch Gebied)", gelegen aan de Hakkertsweg. Het ontwerp-wijzigingsplan artikel 11 WRO, vervat in toelichting en plankaart, ligt ingaande 7 september 1987 gedurende één maand ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter in zage. Op deze planwijziging zullen de voorschriften van het geldend bestemmingsplan „Dijkerhoek" van toepassing worden verklaard. Om die redenen is tevens een exemplaar van het geldend plan ter in zage gelegd. Belanghebbenden worden hierbij in de gelegenheid gesteld geduren de bovengenoemde termijn van een maand schriftelijke bezwaren tegen het ontwerp-wijzigingsplan bij hun college in te dienen. Burgemeester en wethouders voornoemd. De loco-secretaris, H. dé Blaauw. De loco-burgemeester, H. J. Westerik. Holten, 3 september 1987. In het komende schooljaar wordt opnieuw een cursus Russisch gege ven aan de Scholengemeenschap Midden IJssel. Russisch wordt sinds 1971 op enkele dagscholen gedoceerd in het kader van een project van het Ministerie van on derwijs en Wetenschapen. In 1977 werd ook in het avondonderwijs het vak Russisch ingevoerd. Sinds 1978 biedt de Scholengemeen schap Midden IJssel het vak Rus sisch als een volwaardig eindexa menvak op Havo en VWO-niveau. Men kan Russisch doen naast een 'bekende' vreemde taal maar ook als opleiding voor een deelcertifi caat. De cursus is driejarig voor een Havo-certificaat of vierjarig voor VWO. De lessen worden gegeven op één avond per week, 1 Va a 2 ¥2 uur lang. Men krijgt huiswerk op, zoals op een gewone dagschool. Voor dit huiswerk moet men apart tijd uit trekken, 2 a 3 uur per week. Op gezette tijden worden de vorderin gen getoetst door middel van proef werken. In het eerste en tweede jaar komen verschillende aspecten van de taal aan de orde; lees, luister en spreek vaardigheid, grammatica. Later gaat ook de literatuur deel uitma ken van het lesprogramma, waar aan vooral in de VWO-opleiding ruime aandacht wordt besteed. Aan het einde van de cursus kan men redelijk Russisch lezen. Het lezen krijgt de meeste aandacht omdat men daarna later waar schijnlijk het meeste heeft. Daar naast kan men zich redden met spreken en luisteren. De cursus voor beginners is dit cur susjaar op donderdagavond van 20.00 tot 21.45 uur. Er zijn ook klas sen voor meer gevorderden. Alle lessen beginnen in de week van 14 september. Inschrijven en informa tie bij: Scholgengemeenschap Mid den IJssel, tel 05700-30825. Na een stop in de zomertijd begint j.s. De Schure dit weekeinde weer met activiteiten. Als eerste is dat een jeu de boule wedstrijd om het Open Holtense kampioenschap. De wedstrijden zijn niet bedoeld voor echte wedstrijdspelers maar voor recreatiespelers. De inschrij ving sluit zondag 6 september om 13.30 uur of als er zestien teams van drie personen zijn. De kosten be dragen vijf gulden per team. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur. Voor de beste drie teams zijn er drie diner-bonnen van AC Holten; de diners dienen dezelfde avond ge nuttigd te worden. Telefonisch kan men zich opgeven bij j.s. de Schure, tel 64121.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5