de Holtense doos Nieuwe leerplaatsen in de wegenbouw Winkelen Zakendoen Duizenden fuchsia's op regio-expositie m Op de fiets door Salland en Veluwe met Regiocontact Modeltuin samenspel tuinman en aannemer Geslaagde Fietstocht Twee vlotte vluchten Expositie in gemeentehuis Zuiverings- last omhoog Zwemmen voor Unicef HOLTENS NIEUWSBLAD REGIONALE STICHTING IN NIJVERDAL OPGERICHT Bergruitertjes in de prijzen -mm mtp Van 8 tot 16 augustus in Fuchsiadorp DONDERDAG 30 JULI 1987 HslauizsrtreE Zo ongeveer 75 jaar geleden, rond het jaar 1910, werd deze oude ansichtkaart gemaakt van de nog ongerepte omgeving van de Helhuizerweg. Jammer genoeg zijn er op de foto geen herkenningstenen met nummer- zichtbaar, maar de fotograaf heeft dit paradijselijke plaatje geschoten ter hoogte van waar de Helhuizerweg over ging in Helleweg bij Lubbersen, toen op de splitsing van de Haarlerweg. Deze kruising is later verlegd. De Helleweg liep vervolgens door tot aan 'den Ulft' bij de Bij- vanksweg. Volgens Jan Smale van de Oudheidkamer Hoolt'n, die ons de foto beschikbaar stel de, moeten de herkenninsste- nen de nummers 55,56, 57 of 58 dragen. Enkele huisnamen in deze oude buurtschap zijn: Veldjans, Overwegs, de Hom mel, de Bisschop, Kamerman en Brinkhuis. In vroeger tijden had men in de Heihuizen vaak overlast door zandverstuivingen. In 1827 werd door de toenmalige ge meenteraad besloten de voort gang van de verstuivingen bij erve Lubbers te stuiten door het zaaien van zandhaver. Twee jaar later klaagde Jan Willem Krikking met huisnaam Braakman)) over een zandver stuiving bij zijn erf als gevolg van zandafgraving en. Er werd besloten om die hectares in te zaaien en af te staan aan Krik- kink. In 1833 werd het laatste besluit om verstuivingen te voorkomen genomen en werden definitieve maatregelen geno men door een wal aan te leggen die met dennen werd beplant. Het bedrijfsleven in de grond-, wa ter-, spoor- en wegenbouw gaat het komende curcusjaar aan 800 school verlaters een leer- en arbeidsplaats aanbieden. Het dringende tekort aan vakmensen in deze bedrijfstak is de reden geweest waarom de bedrijven, verenigd in de Nederlandse Vereni ging van Wegenbouwers en de Ver eniging Aannemers Grond-, Water en Wegenbouw, gezamenlijk de op leiding van jongeren willen stimule- Om dit te realiseren hebben zij 23 regionale stichtingen opgericht, waarbij ook in voorgaande jaren al een groot aantal schoolverlaters in dienst is getreden. Deze stichtin gen Samenwerkingsverband Prak tijkopleidingen Grond-, Water-, Spoor- en Wegenbouw - kortweg aangeduid als SGP - bieden leer- en arbeidsplaatsen aan voor jonge ren in de leeftijd van 17 tot 20 jaar. Daarnaast zijn er ook bij individue le bedrijven nog leer-en arbeids plaatsen beschikbaar. Deze leer- en arbeidsplaatsen zijn bedoeld voor de primaire opleidingen via het leerlingwezen. Het gaat hierbij om de opleidin gen: straatmaker; GWW-werker- /vakman wegenbouw; vakman buisleidingen; machinist GW; ma chinemonteur GWSW. Proefperiode De jongeren worden na een proef periode in dienst genomen door het SPG en worden dan tewerkgesteld bij de in de stichting deelnemende bedrijven. Dit kan tijdens de oplei dingsperiode bij verschillende be drijven zijn, hetgeen de praktijkop leiding zeer ten goede komt. Zij kunnen ook rechtstreeks in dienst treden bij bedrijven die werkzaam zijn in de grond-, water-, spoor- en wegenbouw. Naast de praktijkop leiding in het bedrijf is de leerling Dinsdagmiddag 14 juli jl. hebben de dames van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen af deling Espelo hun jaarlijkse fiets tocht gehouden. De dames startten om 13.00 uur bij het Treftpunt. De rit voerde door de Heihuizen rich ting Holterberg-Nijverdal. Bij de Bowling-boerderij stond de koffie met krentebrood klaar. Na onge veer een uur pauze vervolgde men de route richting Hulsen-Rijssen- Lichtenberg-Holten. Bij café De j Wind kregen de deelneemsters wat I frisdrank en ijs aangeboden en fiet ste men via de Holterberg en de Raalterweg richting Espelo. ook verplicht één dag per week de Streekschool voor Beroepsbegelei dend Onderwijs te bezoeken voor de theoretische scholing. De opleiding staat onder contro le van de Stichting Beroepsoplei dingen Weg- en waterbouw te Gou da, het door het Ministerie van On derwijs en Wetenschappen aange wezen landelijke opleidingsorgaan voor de grond-, water-, spoor- en wegenbouw. Voor de duur van de primaire op leiding krijgen de leerlingen een werkgarantie Wie interesse heeft voor zo'n op- Het dringende tekort aan vak mensen in de wegenbouw is de reden voor de speciale op leiding van jon geren. leiding of meer wil weten over de mogelijkheden, kan telefonisch contact opnemen met: Stichting Beroepsopleidingen Weg en waterbouw, N.J. de Zoete, De J oncheerelaan 115,7441 HDNij- verdal, tel. 05486-5 59 97. De Stichting Regiocontact Vecht Veluwe IJsselstreek heeft voor de eerste twee zaterdagen in augus tus een tweetal aantrekkelijke fietstochten uitgezet. Komende zaterdag, 1 augustus kan men fietsen langs luisterparken, muziekkoepels en muziektenten die te vinden zijn op de Oost Velu we. Een handig routeboekje met veel informatie wijst de weg. Parken voor de muziekoefening vindt men bijvoorbeeld in Hars kamp, Loenen en Beekbergen. Ge goeden uit de burgerij lieten ze aan leggen. Op marktpleinen zorgden gemeenten voor de bouw van een muziekkoepel, maar door particu lier initiatief verrezen er ook naast dorpscafé's. De 45 kilometer lange fietstocht langs deze monumenten van volkscultuur is echt een bele venis en voert door een afwisselend landschap tussen Beekbergen en Brummen. Men kan de fietstocht beginnen bij De Smittenberg, Amhemseweg 537 in Beekbergen en Café-rest. Krom hout, Marktplein 18 te Brummen tussen 10.30 en 13.30 uur. Fietsen kan men huren onder tel. 05766- 2235/1518 (Beekbergen) of 05756- 1426/2046 (Brummen). De kosten bedragen f. 3,75, inclusief route boekje en herinnering die wordt nagezonden. Fietsen langs kastelen, landhuizen en spykers in Salland, dat kan op zaterdag 8 augustus. Al fietsend kan men dan genieten van fraaie bouwwerken, vaak gelegen temid den van parkachtige landschappen in het hart van Salland. De 45 kilometer lange tocht voert langs het paleisachtige Rechteren aan de Vecht, kleine buitenplaat sen als Den Berg en De Aalhorst bij Dalfsen, maar ook langs statige landhuizen van de stedeling, in Sal land ook wel spykers genoemd, die vooral in de 19e eeuw tot stand kwamen. Veel architectonische schoonheid is op deze fietstocht te ontwaren, maar ook het zeer afwis selende landschap maakt het aan trekkelijk een gezonde trip op de pedalen te maken door het mooie Salland. Een routeboekje geeft uit voerig de bijzonderheden. Men kan deze fietstocht beginnen bij Café rest. De Dalfserpoort, Prin senstraat 2 te Dalfsen en bij De Leeren Lampe, Almelosestraat 2 in Raai te tussen 10.30 en 13.30 uur. De kosten van deelname bedragen f. 3,75, inclusief routeboekje en herin nering die wordt nagezonden. Fiet sen zijn te huur onder tel. 05293- 1336 (Dalfsen) en tel. 05720-51531 (Raai te). In Compiégne, afstand 407 km, wer den om zeven uur 151 duiven ge lost. Het werd een zeer snelle vlucht van ruim 90 kilometer gemiddeld per uur. Om 11.29 uur klokte J. Aaftink de eerste duif en was daar bij zes minuten sneller dan de twee de. De uitslag was: 1.7.32.35. J. Aaftink; 2.4.18.19.20. G. Egberts; 3. H. van Beek; 5.15.21. H. Jansen; 6.10.34. M. Lodeweges; 8.9.16.17.25. A. ten Dam2; 11.12. mevr. Van Beek; 13. Comb Kwin- tenberg; 14.24.26.29.33. Comb. Ool- bekkink-Tijhof; 27. G.J. Koetsier. De jonge duiven, 151 stuks, waren in Reusel. Om 7.50 uur konden ze onder goede weersomstandheden gelost worden. Over de afstand van 137 kilometer had men geen moei lijkheden, want om 9.14 uur had Henk van Beek zijn eerste duif bin nen, gevolgd door nummer twee op één minuut afstand. De gemiddel de snelheid bedroeg 96 kilometer. Er waren geen verliezen. De uitslag was: 1.2. H. van Beek; 3.27.30.37.39. E. Veneklaas; 4. H. Jansen; 5.9.14.25.26. G. Egberts; 6.18. A. ten Daml; 7.13.45.54.58. G.J. Koetsier; 8.10.12.19.23. A. ten Dam2; 11.16.47. J. Aaftink; 15.20.21.22.53. M. Lode weges; 17.31.33.41.42. Comb. Ool- bekkink-Tijhof; 24.34.36.43.48. T. Schuppert; 28.63. H. Wansink; 44. Joh. Veldhuis; 49. Comb. Kwinten- berg. Op het concours in Warnsveld, dat zaterdag georganiseerd werd door de ponyclub Gorssel-Zutphen be haalde Lianne Veneklaas met Sna- dra een tweede rpijs in de B dress- sur met 122 pnt. Liesbeth Muller met Polly behaalde de vijfde prijs 'met 121 pnt in L 2 dressuur. Zondag bezochten enkele leden In het gemeentehuis zal tot en met 31 augustus werk te bewonderen zijn van beeldhouwster Els van Foeken-Poelstra uit Langeraar. Els Foeken maakte in opdracht van het gemeentebestuur van Hol ten het bronzen beeld van konin gin Beatrix, dat in de raadszaal staat. Els Foeken startte als balletdan sers bij het toenmalig Operaballet in Amsterdam en bezat later een balletschool. Daarnaast behaalde zij het diploma handenarbeid. Toen zij in 1973 stopte met het ballet legde zij zich toe op het pot tenbakken. Een tentoonstelling van beeldhouwer Ferdy Wolf gaf richting aan haar beelhouwersaspi- raties en na enige jaren les te heb ben gehad van Wolf sloot zij zich aan bij de Vrije Akademie in Den Haag. Zij exposeert regelmatig en heeft naast koningin Beatrix ook prins Claus in brons vereeuwigd. Ook de logo van RVS Verzekeringsmaat schappij (man/vrouw/hond) is van haar hand. De zuiveringslasten zullen in 1988 worden verhoogd met vijf procent. Het bedrag is vastgesteld op f. 65,60 per vervuilingseenheid. Al enkele jaren kampt het zuiveringschap met een exploitatietekort. Huisge zinnen worden, zoals bekend, aan geslagen voor 3,25 vervuilingseen heden en betalen dus volgend jaar een bedrag van 3,25 x f. 65,60 f. 213,20. Alleenwonenden zijn vol gend jaar f. 65,60 verschuldigd en bedrijven worden aangeslagen al naar gelang de hoeveelheid en de hoedanigheid van de geloosde af valstoffen. Ook voor de bedrijven geldt in 1988 het nieuwe heffingsbe drag van f. 65,60 per vervuilingseen heid. Het zuiveringschap gebruikt de opbrengsten van de heffingen om de waterkwaliteit te bewaken en te verbeteren. Daarbij is vooral veel geld nodig voor het realiseren, exploiteren en in stand houden van installaties en voorzieningen. van de Bergruitertjes het ponycon cours van de Paltheruiters te Haar- le. De resutaten waren als volgt: B dressuur ring 2: Sander Mulder met Snorrewind, 3e prijs, 123 pnt.; Ring 3: Marieke Mulder met Snorrewind, 4e prijs, 128 pnt.; Ring 4: Evelien Bonte met Wendy, le prijs, 130 pnt.; Hens Jansen met Rambo, 5e prijs, 123 pnt.; Ring 5: Gerrie van Lies met Apalatin, le prijs, 134 pnt.; Ring 6: Lianne Veneklaas met San dra, 4e prijs, 131 pnt. L. Dressuur: Ring 8: Jan Jansen met Lady Moonshine, 4e prijs, 124 pnt. B. Springen cat. B: le prijs Marieke Mulder met Snorrewind en stijl- prijs, 70 pnt. Cat. C.: 6e prijs Alieke Aal tink met Chelly; Cat. D.: le prijs Gerrie van Lies met Apalatin; 4e prijs: Jan Jansen met Lady Moons hine. L. springen cat. D: 6e prijs Huub Brands met Nicole. De modeltuin van van hoveniersbedrijf Mulder geeft een goede indruk van de mogelijkheden die juist in een kleine tuin toepasbaar zijn. Bij het bouwen van een nieuwe woning wordt de aanleg van de tuin vaak stiefmoederlijk bedeeld. Een toegangspad naar de voordeur en een terrasje achter, wordt standaard bijgeleverd, maar daar houdt het meestal mee op. Gevolg is vaak, dat de later verwerkte 'dode' materia len zoals tegels, stenen en hout afwijkend zijn, omdat de bij de bouw van het huis gebruikte materialen niet meer voor handen zijn. Tuin man Eddie Mulder en en bouwbedrijf G. Voordes bv onderkenden dit probleem. Toen bleek dat de voortuin van het aannemingsbedrijf aan de Keizersweg aan een grondige verbetering toe was, werd de gelegen heid aangegrepen om ter plekke een modeltuin in te richten. De bedoeling van de modeltuin is niet een tot in de details uitgewerkt tuinplan aan te bieden, maar met gebruikmaking van allerhande mate rialen de belangstellenden vrijblijvend de verschillende mogelijkhe den te tonen. Ook bestaat de mogelijkheid om de tuin in de totale begroting van de aannemer op te nemen. Hovenier Mulder heeft zich niet beperkt tot het aanleggen van diverse paden en terassen, maar heeft op de betrekkelijk kleine beschikbare ruimte nog een vijver, compleet met nostalgisch bruggetje en miniwa- terval aangelegd. De beplanting, die nu nog jong is, zal over een jaar pas op waarde kunnen worden geschat als ze tot volle wasdom is geko men. „Een mooie tuin komt steeds meer in de belangstelling en de mensen hebben er veel voor over, maar de kennis en informatie hierover is nog beperkt. Door de modeltuin wil ik de mensen laten zien dat er ook in een kleinere tuin meer mogelijkheden zijn dan alleen maar een terrasje en een gazonnetje", aldus Eddie Mulder. Tijdens de in de week van 13 tot en met 17 juli gehoduen zwem- vierdaagse, hebben een aantal deelnemers zich laten sponso ren in het kader van de actie Zwemmen voor Unicef. Voorzover men de sponsor- kaaert en het bij elkaar ge zwommen sponsorbedrag nog niet heeft ingeleverd, wordt men verzocht dit zo spoedig mo gelijk, maar in ieder gevel vóór 1 augustus te doen bij de kassa van zwembad Twenhaarsveld of op het gemeentehuis bij de afde ling welzijnszaken. Naar schatting zo'n 4000 fuchsia's, van kleine exemplaren tot planten met een omvang van meer dan een meter, sommigen met bloemen zo groot als een goudreinet, zullen te bewonderen zijn op de grote fuch sia tentoonstelling die de regio Twente van de Nederlandse Kring van Fuchsiavrienden heeft georga niseerd op het terrein van de ge broeders Lammertink van restau rant In de Kop'ren Smorre aan de Holterweg in Markelo. Minister E. Brinkman van WVC heeft toege zegd op vrijdag 7 augustus de ten toonstelling te openen. Het publiek kan de 'bellenplanten' bewonderen vanaf zaterdag 8 tot en met zondag 16 augustus, dagelijks tussen tien uur 's morgens en negen uur 's avonds. Voor de tentoonstelling, die dit jaar toonaangevend is voor alle fuchsia liefhebbers, bestaat internationale belangstelling. Groepen fuchsia vrienden uit België, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en zelfs uit Amerika hebben aangekondigd naar Markelo te komen om de nieuwste variëteiten die door de Nederlandse funchsiakwekers zijn ontwikkeld, te bewonderen en te keuren. Veel belangstelling zal er ongetwijfeld zijn voor de inzending botanische fuchsia's van mevrouw D. Reiman uit Hollandse Rading, die de grootste verzameling botani sche fuschsia's ter wereld bezit. De tentoonstelling wordt omgeven voor tal van romantische en folklo ristische zaken. Zo komt er een zil versmid die op ouderwets, ambach telijke wijze zilveren hangertjes - natuurlijk in de vorm van een fuch- siabloem - maakt. Er komt een ou derwetse brul'ftwagen, een bok kenwagen, allerhande sjeesen, alle maal versierd met fleurige fuchsi a's. Verder wordt gedurende de expositie-week op ouderwetse wij ze een perceel rogge gemaaid, dat het tentoonstelling terrein om zoomd. Onder het dak van het 'lós se hoes', dat uit eeuwenoude gebin ten is opgericht op het tentoonstel lingsterrein, komt een stand van de vorig jaar opgerichte Markelose Bellenkreenk die er voor ijvert Mar kelo tot Fuchsiadorp uit te roepen. Verder de nodige informatie over fuchsia's terwijl men tevens bij de Fuchsia vrienden allerlei bekende en onbekende fuchsiasoorten kan kopen.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7