Unieke prestatie van „superkoe" Betsie 7 Holten en Bathem in een Streekelftal is rond II Spannende strijd om de wisselbeker Jaaragenda T op-inzendingen Geen extra parkeerplaats - fokveedag in Olst Kerkplein Bomvol op Togafeest HOLTENS NIEUWSBLAD Jongste roodbonte 100.000 kilo-koe in Nederland Van schouten, kornuiten en burgemeesters van Holten Touwtrekkampioenschap Holten ih; 11 augustus op Meermanskamp DONDERDAG 30 JULI 1987 Voor het eerst in de historie van de Vereniging van Veehouderi jbelan- gen. Holten e.o heeft een koe de magische grens van 100.000 kilo gram melk behaald. Vrijdagmid dag werden Betsie 7 en zijn eige naars, de familie E. Krikkink van erve de Hommelte aan de Helhui- zenweg in de buurtschap Heihui zen, gemeente Haarle, voor deze prestatie in het zonnetje gezet. Hoewel door de verbeterde pro ductiemethodes de 100.000 grens tegenwoordig wel vaker wordt be haald, is de melkproductie van Be- stie beslist uniek te noemen omdat zij vermoedelijk als twaalfjarige de jongste roodbonte koe in Neder land is die de honderduizend heeft volgemaakt. Slechts één koe, een zwartbonte, heeft haar prestatie geëevenaard. Alvorens in het Bonte Paard in Dijkerhoek een rij van sprekers hun complimenten overbrachten aan de familie Krikkink werd Bet sie 7, die temidden van haar doch ters Betsie 12,14,15 en een paar we ken oud kalfte op haar paasbest op de wei voor de boerderij te pronk stond, door voorzitter E.Rietberg gehuldigd. Niet gewend aan zoveel drukte om haar heen, liet zij zich onder luid geloei met enige moeite de lauwerkrans omhangen. Riet berg omschreef Betsie 7, dochter van de preferente 2 stier Julius, als een koe met redelijke ontwikke ling, een mooie kop, een goede schouder en rug, een beste rib en „een grote koffer, waar veel ingaat; „een superkoe". Verder bezit Betsy 7 een bijzonder sterk beenwerk. De uier vertoont enige slijtage, maar haar melkproductie ligt toch nog boven de 30 kg en toont weer een stijgende lijn. Het vetgehalte van drie procent is niet hoog te noemen. 2ij heeft zich zeer vruchtbaar ge toond, met nakomelingen die het qua vetgehalte goed doen. Eigen stijl In het Bonte Paard bracht voorzit ter Rietberg nogmaals zijn compli menten over aan de familie Krik kink. Hij kenschetste Ep Krikkink als een boer die bekend staat als creatief, met een eigen stijl en mee gaand met zijn tijd. „Het is dan ook niet verwonderlijk dat zo'n koe daar op stal staat". Hij wees er op dat deze eerste mijlpaal voor VVB Holten tevens de laatste zal zijn omdat per eind september het kan toor Holten zal worden opgeheven. Sinds 1 januari van dit jaar is de WB gefuseerd met het Overijssels Rundvee Syndicaat. Hierdoor wordt het aantal kantoren terugge bracht van 35 tot zes. Holten zal voor het grootste gedeelte onder Raalte gaan resorteren en gedeel telijk onder het kantoor Goor. Namens de WB bood Rietberg de eigenaar van Betsie 7 een hërinne- ringsbeker aan en een ingelijst por tret van. Betsie; voor mevrouw Krikkink waren er bloemen. Namens het Overijssels Rundvee Sydndicaat, het Nederlands Rund vee Syndicaat en de M.R.IJ bond Voerde hoofdbestuurslid G.H Veld kamp uit Markelo het woord. Hij had er alle hoop op dat deze mijl paal met de laatste zou zijn in het gebied. Hij zag in Betsie een goed voorbeeld van het M.R.IJ eft wees er op dat niet allen de kwaliteiten van de koe, maar ook de bedrijfs voering en de uitstekende verzor ging bijgedragen had tot het suc ces. Namens ORS, NRS en MRIJ Overhandigde hij een oorkonde en een verzilverde miniatuurkoe, een afgietsel van „Us mem". Extra pluim Coberco-bèstuurder H.J. Slijkhuis becijferde in zijn toespraak dat Betsie 7 met haar melkproductie niet minder dan 34 dagen de totale bevolking van Holten had kunnen voorzien van zuivelproducten. Ook had hij uitgerekend dat Betsy in de tien jaar 6800 keer gemolken was en ongeveer 900 uren (38 etmalen) aan de melkmachine had gestaan. De prestatie van Betsy 7, de eerste in district Holten van Goberco, was naar zijn zeggen juist zo bijzonder omdat het een koe betreft zonder astronautische eigenschappen. Ep Krikkink kreeg nog een extra pluim op de hoed gestoken omdat hij al zeven jaar lang tot de beste tien melkleveranciers uit het dis trict Holten van Coberco behoort. Namens Coberco kreeg de familie Krikkink eèn mand met zuivelpro ducten cadeau. Voor de fokdagcommissie was de huldiging aanleiding bij monde van G.H. Bosman uit Dijkhoek, Ep Krikkink uit te nodigen Betsy af te vaardigen naar de fokveedag, want daar bleek Krikkink nooit verte genwoordigd te zijn. Een handge schilderd wandbord, waarop de af beelding van de Betsy nog zal wor den aangebracht, vergezelde Zij""n gelukwensen. Niet zonder trots toont Ep Krikkink zijn Superkoe Betsy 7 aan voorzitter E. Rietberg en melkconctroleur J Toorneman van de VVS Holten ext. Voorzitter J. Bronninkreef van de M.R.IJ fokstudieclub Holten hoop te dat door prestaties, als van Bet sy de verbondenheid in het fokvee- gebied, die door de opsplitsing in twee regio's verloren dreigt te gaan, behouden blijft. Melkconctroleur J. Toorneman van het voormalig WB, die sprak namens het personeel, voorzag voor Betsy nog een gouden toe komst, een koe die het ih rich heeft de magische grens van 125.000 te overschrijden. Hij moest het reken sommetje van Henk Slijkhuis ver beteren. Koe Betsy blijk slecht melkbaar te rijn. Daarom staat ze per keer minstens tien minuten aan de machine, wat neër komt op ih to taal 140 etmalen. Wassen Ep Krikkink keek zeer relativerend aan tegen loftuigingen. „Flink wa ter laten drinken en dan gaat de rest vanzelf', zo verklaarde hij. Veel liever keek hij naar het bedrijfeco- nomisCh aspect van het boerenbe drijf, dat rijn volle aandacht heeft. De melkbaarheid van Betsy om schreef hij humoristisch als een spelletje Mens erger jé niet, waarbij je af en toe ook een beurt moet overslaan". Of hij met Betsy op de veefokdag zal verschijnen, is nog maar de vraag. „Het was leuk dat Bosman sprak, maar Of ik zijn uit nodiging aanneem weet ik nog met. Ik heb voor het eerst een koe ge wassen, maar dat beviel maar maar niks". Overijssel was ook in de 18e eeuW' verdeeld in drie kwartieren: Twen-j te, Vollenhove en Salland. Het) drostambt van Salland telde negen schoutambten. Eén daarvan was dat van Bathmen en Holten. Vanaf de 13e eeuw was een dross aard of drost een ambtenaar, belast met het algemeen toezicht op de justitie en het beteugelen van mis drijven, welke niet behoorden tot de kennisneming van de gewone rechtbanken. In Overijssel presideerde de drost van Salland de statenverga dering. Bij zijn afwezigheid trad één van de vier andere drosten, naar rangorde, als voorzitter op. De schout was oudtijds de recht- vorderaar namens de landsheer. Hij was belast met öpsporihg en vervolging van strafbare feiten en met dë handhaving van de openba re orde. Ook trad hij op als gè- rechtsvoorzitter en legde hij de ge velde vonisseh ten uitvoer. Dè schout was derhalve betrokken bij rechtspraak en bestuur. Kornuiten De kerspelen Bathmen én Holten hadden doorgaans één en dezelfde A schout. In beide dorpen moest hij (rechts)zittingen houden. Als hij rechtdag hield was hij in gezel schap van twee keurnoten. Dat wa ren de bijzitters (kornuiten), die de schouten o.a. in Overijssel behulp- zaam waren bij de leiding van de (civiele) rechtspraak. In zijn functie van hoofd van de plaatselijke poli tie werd de schout bijgestaan door de onderschout, veelal een ingeze tene. De schout was een schaap met ten minste vijf poten: burgemeester, notaris, rechter, hoofd van de plaatselijke politie en inspecteur van de limieten of grenzen. In de geschiedenis van Holten wor den naast de schout of schültus ook genoemd de schultinne en des schuiten dochters, die de markebe- Een van de damesploegen aan touw tijdens het touwtrekkampioen schap van Holten 1986. Het touwtrekteam uit Espelö zal er aanstaande zaterdag tijdens het kampioenschap touwtrekken van Holten alles aan doen om de wissel beker die zij vorig jaar wist .te vero veren, veilig te stellen. Marti Jan sen, een van de cracks van touw trekvereniging OKIA, zal de Sploërs weer met technische advie zen bijstaan. Maar ook de andere ploegen uit de buurtschappen heb ben zich verzkerd van deskundige begeleiding, zodat er weer een spannende strijd verwacht kan worden op Kalfstermansweide waar de wedstrijd beginnen om 13.00 uur. De organisaties is als vanouds in handen van de touw trekvereniging OKIA. Zoals gebruikelijk loopt het met de inschrijving nog niet al te vlot. Tot vrijdagavond 1 augustus kan men zich met een ploeg nog inschrijven bij Marti Jansen, tel 05725-1384. Bij voldoende deelname zal er ook dit jaar weer een jeugd- en een dames Wedstrijd Worden gehouden. Voor het begin van dë wedstrijd zullen de A teams van OKIA en Noor-dijk tégen elkaar aan het touw komen-:in een demonstratiepartij. Het team Van Noordijk, een buurt schap in de gemeente Neede, is af gelopen seizoen kampioen gewor den van de B klassë. ÖKIA spèelt in de A klasse, waar ze een plaats inneemt in de middenmoot. stuurders tegen betaling van eten en drinken voorzagen. De schoutambachten vonden in de 19e eeuw hun voorzetting in de bur gerlijke gemeenten öp het platte land. De herinnering aan het ambt Van schout leeft bijvoorbeeld nög voort in namen van families en straten. De „waarneming van de huishou delijke belangen dèrgemeente" werd in de reglementen van "be stuur op het platteland (1815-1819) opgedragen aan de schout en een 'college, waarvan het aantal leden varieerde van drie tot zeven. Dit college zou de naam dragen van gemeenteraad en worden geassis teerd door een secretaris, indien het belang van de gemeente dit althans mocht vereisen. Dë koning benoemde de schout; de staten stelden de leden van de ge meenteraad aan. De „vroedste en gegoedste" ingezetene kwamen bij voorkeur voor de 'functies vah schout en raadslid in aanmerking. De schout werd zo nodig bijgestaan door twee assessoren. Bij de iiivöë- riftg van de burgerlijke stand Werd dë schouten belast met de waarne ming Van de functie van „publieken amptenaar des burgerlijken staats". Met dêUitzondering van de burgerlijke stand lag de taak van dè "latere schouten dus vooral in de bestuursrechtelijke sfeer. Hilversum \V. Ottèh. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. Verleende bouwvergunningen: - aon de heer J. Ból ink vóór uitbreiding van dè woning Lahdrna'nsweg 3; - aan dë heer G. H Cbrecht voor de bouw van een carport bij de woning t-'dZjëwè§ 3; - aan Woningbouwvereniging Onze Woning voor de bouw vah diverse wonirv §ëh 'aön de Gaardenstraat en de Hearstraot; - aon dë heer A. J. Bolink toestemming verleend voor het verplaatsen en ver kleinen van een landbouwschuur bij het perceel Raótdkkèrweg 3. Vóór het inwihnen Van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele moge lijkheden tot het ihdfehën Van een bezwoar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling Alge'mehe Zaken ter Gemeentesecretarie. Commissie voor woonruimtezaken De eerstkortiendë zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 3 augustus 1987 in het nieuwe gemeentehuis en wel des avonds van 19.3Ö uur-ZÖ.3Q uur (ingang Kerkstraat). Dè spelers Voor het elftal uit de re gio Holten, dat op dinsdag 11 au gustus aanstaande op het sport park Meermanskamp tegen FC Twente speelt, zijn bekend. Secretaris W. ter Schure van de organiserende vereniging sv Hol ten denkt dat er ondanks de vakan tieperikelen een kwalitatief goed team binnen de lijnen komt. Cöach Eddy Hafkamp is eveneens optimistisch. „Natuurlijk kün je van zo'n heterogeen gezelschap geen teamverband verwachten, maar de motivatie kan veel goed maken. Het is hoe dan ook een hele eer voor eeh jonge speler tegen een gerenommeerde tegenstander als FC Twente te mogen spelen". De vólgende spelers zijn uitgeno digd: A.B.S.: Herjan Koldeweij en Ste ven Meijerhof; Blauw Wit: Harry Kolkman en Hans Stam; Enter Vooruit: Benny Nijland en Gerrit Nijland; Excelsior: Anton Kamp en Jan Fransen; Heeten: Ben Lök'ate; sv Holten: Erik BröèkmaatMar kelo: Jöhan Jansen; Rohda: Heïi- drie Bronsvoort; Witkampers: Jan Poeiert; De Zweef: Ams Joèl. Paul van Leeuwen van De Zweef (ex De Graafschap) zal de plotseling ver hinderde Erwin Stukker in het doel Veïvangeft. Hoopvol Penningmeeser Jan ten Velde is hoopvol gestemd over de publieke belangstelling. „Natuurlijk zijn nog veelïnënsen óp Vakantie, maar dat houdt ook in dat er veel toeristen in deze regio zijn en die kunnen in Holten nu eèn erdedivisieclub aan het wérk ziëft. En de regiö-spclcrs brengén uit hun dorp natuurlijk oök de nodige supporters mèe. In duff geen prognose te doen over het aantal toeschouwers, daarvoor zijn er tevéél onzekere factoren in het spel. Wel weet ik zeker dat de men sen die naar ons fraaie Meermans kamp komen er geen spijt van zul len hebben". De wedstrijd begint om 19.00 uur en er zal gespeeld worden met een wedstrijdbal die döor de sponsor Vah 'dè Vöëtbalavöhd, café-restau rant De Poppe beschikbaar wordt gesteld. Er zullen voorlopig niet meer par keerplaatsen in het centrum van Holten worden aangelegd. Dat hebben b en w van Holten in een brief meegedeeld aan de winke liers in het centrum. Eén aantal van hen. met winkels aan de Dorpsstraat/Kerkplein had den verzocht om uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen omdat door het stringent doorgevoerde parkeerbeleid van de politie het niét meer mogelijk is de auto's vlak bij de achteringang van hun win kels te parkeren. B en w wijzen er op dat er voldoende parkeergele genheid in het dorp te vinden is, al dan niet op particulier terrein. Wel licht komt er bij de herinrichting van Dorpsstraat/Oranjestraat nog een mogelijkheid, maar voorlopig blijft alles bij het oude. In Olst zal op woensdag 5 augustus wèer de jaarlijkse M.R.IJ fokvee dag gehouden worden op het ter rein van de heer Willems aan de D iepen veens weg. Op deze fokdag, die om 09.00 uur geopend zal worden door loco-bur gemeester Halfwerk van Ost, zullen pim. 400 dieren verschijnen. Deze dieren, die aangevoerd worden uit het gehele westelijke deel van Overijssel en oostelijk Gelderland, vormen de top van de M.R.IJ op dit gebied. De individuele dieren zullen in 36 klassen, verdeeld over acht ringen gekeurd worden door zestien jury leden. Ónder de inzendingen zijn een groot aantal R.H.F. kruislin- gen. Voor de productieklassen zijn 50 dièren aangemeld. De klasse Stammoeders en Sterkoeien telt negen inzendingen. Na de individuele keuring zullen de veeteeltstudiegroepen van Bath men, ÏJsselstreek, Holten, Dalfsen, Raalte en Zuid West Salland uit maken wie de beste groep geselec teerd heeft. Het middagprogramma begint met de keüring van 33 eigehaarsgröe- pèn. Dit wordt een strijd op hoog ni veau, want verschillende van déze collecties hebben in het verleden bewezen landelijk hoog te kunnen eindigen. Enkele nieuwkomers zul len de gerenommeerde groepen goed partij kunnen bieden. Hierna zal een demonstratie plaatsvinden van doehtergroepen van stieren. Als laatste program mapunt zullen in drie leeftijdsklas sen de kampioenes en reservèkam- pioenes gekozen en gelauwerd wor den. JULI: 31 juli: "Wielerronde van Holten AUGUSTUS: I augustus: Kampioenschap touw trekken Hölten 6 augustus: Zum Hoolter bock'. II augustus: Oefenwedstrijd FC Twente öp Mèefinanskamp. 13 augustus: Hoolter Daag'n (occa sionshow) 15 angustus: Fokveedag Holbat- hèo 19 augustus: Vakantiepuzzèïrit MAC Hölterbérg 20 augustus: Hoolter Dagen 22 augustus: Triathlon 23 augustus: Motortoertocht Höl- terbergrit. 27 augustus: Hoolter Dagen (Sterk ste man) 28 augustus: Schóol-en Volksfeest Espelo 29 augustus: Schöol en Volksfeest Espelo SEPTEMBER: 5 sëptembèr: Fokveedag Espelo 6 september: Priester jubileum Pastoor Rademaker; invitatie- toemoöi TC Höltëh. 12 september: Hoolter Dagen (Vrije markt); Landdag PJGO in Mar- kêlö; 100 jaar Zondagsschool Dijkerhoek. 12 b'm20 september: clubkampi oenschappen TC Holten senio ren. 13 september: Hippölön Befgrui- ters; ïoo jaar zondagsschool Dijkerhoek. 19 september: Heropvoering to neelstuk DAT Dijkerhoek 20 september: 40 jarig bestaan CJV Vriendenschaar 24 september: Revue CJV Vrien denschaar 25 september: Revue CJV Vrien denschaar. 26 september: Holterbergtoer; re vue CJV Vriendenschaar; Reünie De Trekkers. 27 september: Poppe Cup-tennis toernooi. 28 september: Raadsvergadering OKTOBER: 3/4 oktober: Nacht öm Holten Mac Hol ter berg 9/10 oktober: Bazar HMV 17 oktober: Jeugd- en Jongerendag 14 oktober: Agrarische avond NBvP 18 oktober: Afsluittoernooi TC Hol ten. 25 oktober: Erwin Autocross 26 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 17 november: Ö.C.H. vöor NBvP 23 november: Raadsvergadering. 26/27/28 november: Grote bazar in gebouw Irënë t.b.v. orgelfonds NH kerk. DECEMBER: 12 december: Show s.v. Bato 15 december: Kerstviering NBvP, afd. Holten._ 21 december: Raadsvergadering. 27 december: Oliebollencross. JANUARI: 6 januari: Nieuwjaarsreceptie NBvP 15 januari: Mötörfilmavöüd 19 januari: Jaarvergadering NBvP MEI: 28 mei: Straatvoetbaltoemöoi op Vletgoor. Dancing de Waag was zaterdag avond te klein om alle belangstel lenden een plaatsje té geven bij het feest van de Togaclub. Er kon geen mens meer bij, wat betekende dat er zo'n 400 mensen binnen waren. Dat werden dus Griekse tempera- tuten. Voor striptèasdansers Rita gëen enkel probleem dus om vlot uit de kleren te gaan. Hoogtepunt van de aVond was het optreden van Rein Towers, die ver dacht veel leek op de zanger uit Rotterdam. Hij kreeg door zijn op treden binnen een paar minuten de zaal volledig aan zijn voeten. De stemming zat er dan ook goed in, vooral toen na drie nummers er spontaan een polonaise losbarstte, waardoor het leek of het februari was. Rein Towers kwam er niet onderuit om nog een toegift te brengen. Dat dè mééste bezoekers daardoor de Togafilm niet hebben gezien, was alléén vöör 'snOekie' een probleem.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5