Bewoners Diessenplas prima te spreken over maaltijden «as Tuintips van Eddie Lezen en schrijven voor volwassenen Beheer dorpshuis kan kostendekkend Zakendoen "Alsof je in een gerenommerd hotel woont" Leden HVG op bezoek in 't Nijenhuis Dijkerhoek HOLTENS NIEUWSBLAD Garantieprijs oud papier DONDERDAG 16 JULI 1987 UESUL Uit een onderzoek naar de voedingsverzorging in bejaarden centra is onlangs naar voren gekomen dat in 50 van de in to taal 1600 tehuizen de kwaliteit van het eten en de verzorging van de maaltijden beter kan. De keuzemogelijkheid in het menu zou te beperkt zijn of ontbreken en de temperatuur van de warme maaltijd is veelal te laag. Ook wordt er ge klaagd over de vetheid van het eten. Meer dan de helft van de bejaarden heeft aangepaste voeding nodig, terwijl slechts in twintig procent van de tehuizen een diëtist aanwezig is. Door een grotere variatie in de menu's te bieden en door minder vaak vet vlees te serveren zou de kwaliteit aanzienlijk kunnen verbeteren.De onderzoekers kwamen tot de conclu sie dat er vooral op organisatorisch vlak het nodige valt te verbeteren en dat in ieder bejaardentehuis een diëtist te con sulteren moet zijn. In het algemeen werd gesteld dat het vaak ontbreekt aan goed overleg omtrent de voedingsver zorging. Voor het Holtens Nieuwsblad reden om eens een kijkje te nemen in de keuken van de Diessenplas, waar wij spraken met chef-kok Timo Besten. Met grote nadruk weerlegt Besten de kritiek van het bewuste rapport. Volgens zijn zeggen is de situatie in de Diessenplas goed te noemen en zijn er ook nauwelijks klachten. Driemaal per dag rijden de wagens uit om de bewoners van hun maal tijden te voorzien, hetzij op de ka mer, hetzij in de eetzaal. Rond half negen is dat het ontbijt, om circa twaalf uur de warme maaltijd en te gen vijven de broodmaaltijd. Componentenmenu Een standaardmenu kent men niet in de Diessenplas-keuken. Er wordt gebruik gemaakt van het zo genaamde componentensysteem, waarbij de 105 bewoners uit drie verschillenden soorten mogelijkhe den kunnen kiezen voor zowel het voor-, hoofd- als nagerecht. Iedere week geeft de keuken een nieuwe menukaart uit die door de bewo ners zelf kan worden ingevuld. „Zo wordt de mogelijkheid geboden om elke dag wat anders te eten, inclu sief het weekend. In het weekend wordt slechts de keuze van groente en vlees teruggebracht naar twee. Dat heeft te maken met personeels planning," aldus de chef-kok. Voor de warme maaltijden wordt vrijwel altijd gebruik gemaakt van verse groente, waaronder ook diepvries wordt verstaan. Blikken zijn wèl voorradig, doch worden slechts in noodgevallen aangebroken. Aard appelen en vlees worden in tal van variaties aangeboden en daarbij het laatste in principe zo mager mogelijk, doch af en toe ontbreekt ook het speklapje niet op de menu kaart! Dezelfde afwisseling kan worden teruggevonden bij de voor- en nagerechten. Naast soep beho ren ook cocktails, paté's e.d. tot het aanbod, terwijl het toetje dagelijks anders is, maar wel met gebruik making van melk als basis. Dit in verband met het bij velen vaak aanwezige kalkgebrek. Natuurlijk wordt er voor het nagerecht ook re gelmatig met vruchten gewerkt en indien mogelijk met seizoenfruit, zoals in deze tijd aarbeien. Hoe weet men nu in de keuken exact wat de grootte van de ver schillende porties moet zijn? Bes ten hierover: „Ons streven is de voeding zo volledig mogelijk aan te bieden. Zodra er dan ook nieuwe bewoners komen houd ik een ge sprekje met hen. Soms is dat met vijf minuten klaar, in andere geval len kan dat wel eens uitlopen tot een uur. Deze persoonlijke benade ring ervaart iedereen als prettig en ook heel belangrijk. Men vertelt dan hoe tot voor kort het voedings patroon was en wat men in grove lijnen van ons verwacht. Ik vertel dan gelijk erbij, dat te zware kost dient te worden afgewend. Na een veelal arbeidzaam leven is het nu 'op de lauweren rusten' en verzet men veel minder energie, dat dus minder vetgebruik vraagt". Zout wordt slechts met mate toege past in de keuken van de Diessen plas. Degenen, die er echt niet bui ten kunnen, kunnen het naar be hoefte toevoegen. Ook het vetge bruik is zeer zuinig en voldoet aan de vastgestelde norm voor het ve tarme dieet. Verder worden wel de meest gangbare kruiden gebruikt, doch scherpere soorten als paprika of peper duidelijk minder. Het keukenpersoneel in het Hol- tehse bejaardencentrum werkt met verstrekkingseenheden, waarvoor landelijke normen bestaan. Zo krijgt iedere bewoner 100 gram vlees op zijn bord en zijn er ook nor men voor groente, rijst, aardappe len enz. „Zou men daar echter te kort aan hebben, dan is het altijd mogelijk om extra op te geven," al dus Timo Besten. Op zijn initiatief werkt de keuken sinds enige tijd met het Kaldomet- systeem. Daarbij worden zowel het onder- als bovenbord en de deksel verwarmd en worden de maaltijden van de lopende band opgeschept aan de hand van portioneerkaar- ten, die aan de hand van de menu lijsten uit de computer tevoor schijn zijn gekomen. Om een opti maal behoud van de vitaminen te kunnen garanderen streeft men er naar om vervolgens de maaltijden binnen tien minuten te hebben af geleverd. Dieten Ofschoon geen diëtist(e) aanwe zig, pretendeert Timo Besten tot de twintig procent te behoren, die het (mèt diëtist) wel goed doen. Hij ver klaart zich nader: „Vroeger was er aan ons tehuis een diëtiste verbon den. Zij richtte zich altijd tot mij en de overige dagen richtte men zich rechtstreeks tot mij. De Diessen plas is in vergelijk tot andere be- jaardenooorden een relatief klein tehuis en een diëtist(e) heeft hier geen volledige taak. Zelf ben ik geen diëtist maar ben wel afgestu deerd dieetkok en weet er dus vol doende van. Wanneer iemand een dieet voorgeschreven heeft gekre gen dan praat ik daar over met hem/haar en mocht er ooit een knelpunt optreden, dan is er voor mij altijd nog de mogelijkheid om De bewoners van Diessen plas, op de foto de dames J. Tui- tert en D. ten Dam, zijn best tevreden over de kookkunst van kok T. Bes ten. sionprijs exclusief brood. In de praktijk betekent dat, dat men f 90,- per maand kan besteden aan het aankopen van brood en beleg. Dat kan of in de eigen winkel of in het dorp zelf. Besten: „Wij laten het de mensen zo lang mogelijk zelf doen. Slechts wanneer het echt niet meer gaat, dan nemen we het uiter aard over". Naast de maaltijden voor de eigen bewoners, verzorgt de keuken van de Diessenplas eveneens de maal tijden voor Tafeltje-dek-je en som mige bewoners van de aanleunwo ningen. In het kader van het flanke rend ouderenbeleid worden ook de huisarts of specialist te consul- maaltijden afgeleverd aan bcwo- teren. Verder is er eenmaal per vier ners van de Molenbelt en zelfs aan weken overleg met de medisch ad viseur". ken wij eveneens met twee leden vrouw Wittenberg. Beiden spraken van de bewonerscommissie, de 0ok hun lof uit over de grote varië- heer Klein Onstenk (85) en me- teit in het menu. Zowel vis als vlees, vrouw Wittenberg (80). diverse voor- en nagerechten en ook de alternatieven rijst, macaro- Het leed geen enkele twijfel: de ni of spaghetti komen op de kaart voedselvoorziening in de Diessen- voor. „Ja, we hebben het hier echt plas is van een hoog gehalte. Beide ontzettend goed. De chef-kok. doet bewoners reageerden in eerste in- zijn uiterste best om klachten te stantie haast geshockeerd op de voorkomen. Daartoe is er ook een- bewering dat het tegendeel waar maal per maand menucommissie, zou zijn: „Het eten is goed, zéér goed zelfs. De porties zijn ook meer Dan komen per etage de mensen bij dan vodoende en van uitstekende elkaar, waarbij een lid van de bewo- Brood Zo'n 60 procent van de bewoners van de Diessenplas betaalt de pen- bej aarden in Diepenheim en Mar- kelo. Maaltijden aan derden wor den niet geleverd. Hotel Om een juist beeld te krijgen, spra- kwaliteit. Nog nooit hebben we klachten geuit over te koude maal tijden. Integendeel, het is vaak nog te heet!" Zowel de heer Klein On stenk als mevrouw Wittenberg be oordeelden het keuzesysteem als prettig en efficiënt. Zij bevestigden de woorden van de heer Besten, dat er altijd verse groente op tafel wordt gezet. „Slechts de doperwten zullen uit blik zijn!" lachte me- nerscommissie en de chef-kok aan wezig zijn. Klachten of suggesties worden dan ter tafel gebracht. Men is hier de mening toegedaan om deze rechtstreeks aan de betrokke ne te richten en niet onderling te bespreken. Een gezond standpunt, vinden we allen! En met Pasen of met Kerst? Eerlijk, 't is werkelijk alsof je in een gerenommeerd hotel bent!" DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan de heer T. van Dijk voor de bouw van een manege bij het perceel Oude Diepenveenseweg 11; - aan de heer S. C. Meinsma voor de bouw van de (woning Het Landeweerd 14; - aan de heer G. J. Aanstoot voor de bouw van de woning Het Landeweerd 12; - aan de heer J. Lohuis voorde bouw van de woning Het Landeweerd 22; - aan de heer E. Beldman voor de bouw van de woning Het Landeweerd 20; - aan de burgemeester en wethouders van Holten voor de bouw van een gymnastieklokaal aan de Lageweg; - aan de heer A. T. M. van der Laan voor uitbreiding van de woning Markollenweg 10; 2. aan Dusseldorp B.V. te Lichtenvoorde vergunning ingevolge de Afvalstoffenverordening verleend; 3. aan School- en Volksfeesten Espelo ontheffingen c.q. vergunningen verleend voor school- en volksfeesten op 28 en 29 augustus 1987; 4. aan mevr. M. Sarink vergunning verleend voor het kappen van een boom bij de woning Nagelhoutstraat 57; 5. aan de heer L. van Driel vergunning verleend voor het kappen van bomen bij de woning Vianenweg 242. VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BEZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDELING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. "hinderwet Terinzagelegging ontwerp-beschikking Op de Afdeling Algemene Zaken van de gemeentesecretarie van Holten ligt vanaf 20 juli 1987 tot en met 3 augustus 1987 op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur ter inzage de ontwerp-beschikking ingevolge de Hin derwet van: de B.V. Twentrac, Keizersweg 64 te Holten tot het oprichten en in werking hebben van een bedrijfshal voor de ver koop en reparatie van tractoren en landbouwwerktuigen aan de Kei zersweg nr. 64 te Holten. Voorts ligt deze ontwerp-beschikking gedurende genoemde periode van 14 dagen iedere dinsdagavond van 19.00 tot 22.00 uur ter inzage in de sporthal 't Mossink, Keizersweg 22 (kantoor beheerder) te Holten. De ontwerp-beschikking omvat het verlenen van de vergunning onder voorwaarden, welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerp-beschikking kunnen schrif telijk worden ingebracht door de aanvrager en degenen die reeds schriftelijk of mondeling bezwaar hebben gemaakt tegen het verzoek om vergunning en hen die daartoe redelijkerwijze niet (tijdig) in staat zijn geweest. Het bezwaarschrift moet bij burgemeester en wethouders van Holten Smidsbelt 6 te Holten worden ingediend vóór 3 augustus 1987. Indien men dat wenst worden de persoonlijke gegevens van degene die een bezwaarschrift indient niet bekend gemaakt. Het verzoek daar toe moet schriftelijk, tegelijkertijd met het bezwaarschrift, bij het ge meentebestuur worden ingediend. Vanaf september is er voor men sen in Holten (vanaf 18 jaar) de mogelijkheid om de eventuele weggezakte kennis op het gebied van de Nederlandse taal op te ha len. Het project Lezen en Schrijven, dat georganiseerd werd door de Stich ting voor Sociaal en Cultureel werk, gaat in september gewoon door met de lessen. Na de zomer- vervakantie komt hier nu ook het Open-School project bij in het ka der van de basiseducatie. Wanneer er voldoende cursisten zijn kan het Open School project starten in sep tember. Binnen de activiteiten van de Open-School kan eigenlijk alles aan de orde komen wat de cursis ten interesseert. De lessen zullen in groepsverband plaatsvinden en er zal veel gewerkt worden aan de hand van thema's. De lessen vin den plaats in het onderkomen van de Stichting voor Sociaal en Cultu reel werk aan de Tuinstraat 23. Voor diegene die wel interesse heeft, maar zich nog geen goede voorstelling van de cursus kan maken, zijn een drietal openbare informatiebijeenkomsten georga niseerd en wel op dinsdagmorgen 15 september van 09.00-11.30 uur, donderdagavond 17 september van 19.30-22.00 uur of maandagavond 21 september van 19.30-22.00 uur. Mocht men op één van deze dagen niet kunnen of wil men liever vooraf meer informatie, dan kan men bel len naar J. Hesse, Churchillstraat 36, tel 6 21 77 of Stichting Sociaal Cultureel werk, tel 6 27 55. Kapper Sebastian feliciteert de winnaressen van de prijsvraag Het beheer van het nieuw te bou wen dorpshuis zal in de opzet, zo als die nu door de beheerscommis sie is voorgesteld, vrijwel kosten dekkend kunnen gaan draaien. Door meer gebruik te maken van de zelfwerkzaamheid van de toe komstige gebruikers denkt men het geraamde tekort van om en nabij f. 20.000 op jaarbasis te kun nen opheffen. Dit deelde wethou der W. Dalhuisen maandag mee tijdens het wekelijkse praatje met de pers. Het college van burgemeester en wehouders zal de raad voorstellen voor het oud papier en het land bouwplastic, dat door de scholen in Holten wordt ingezameld, een ga rantieprijs vast te stellen van vijf cent per kilo. Voor de inzameling van landbouwplastic zal tevens de huur van de container worden ver goed, dan wel gratis ter beschik king gesteld. Voor de containers voor het oud papier hebben de scholen een regeling met opkoper. Er zal door de gewijzigde opzet van het beheer vooral gespaard kunnen worden op de kosten van de beheer der. Wel verwacht men dat in de nieuwe opzet de stroom en verwar- mingskosten hoger zullen uitval len. Het schoonhouden zal de taak blijven van de beheerder, zeker waar het om de sanitaire en andere publieke ruimten gaat, maar over het schoonhouden van de andere ruimten kan in een later stadium met de betrokkenen onderhandeld worden. Sommige gebruikers voe len er niets voor om als werkster op te treden, terwijl uit andere gele dingen juist de wens naar voren is gekomen om het onderhoud voor de eigen ruimten zelf ter hand te ne men. De procedure rond de bouw van het dorpshuis is nu zover gevorderd dat de plannen naar de welstands commissie gaan en ter visie zullen worden gelegd. Mits er geen bezwa ren komen van de omwonenden, en dat verwacht men niet, kan het plan bestekgereed gemaakt wor dend. Naar verwachting kan dan in november met de bouw worden be gonnen. Vrijdagmiddag 3 juli vond in kapsalon Sebastian de prijsuitreiking plaats van de prijsvraag die vermeld stond in de dit vooijaar huis-aan- huis in Holten en omgeving verspreide KMS-krant. die werd uitgege ven door kapsalon Sebastian. De puzzel vónd een goede weerklank want het aantal inzendingen was legio. Ook het aantal goede inzendin gen was bijnzonder groot, zodat er uiteindelijk geloot moest worden tussen de goede inzendesters. Dat waren mevrouw Bolle, Canadastraat 59, die als eerste prijs een waardebon won, Irma Janssen, Schouten straat 17, die een pakkket haarverzorgingsartikelen kreeg en mevrouw Gerards, Canadastraat 867, die eveneens een aantal haarverzorgings artikelen kreeg aangeboden. Dinsdagmiddag 7 juli hebben een flink aantal leden van de HVG Dijkerhoek, plus enkele gasten, een bezoek gebracht aan kasteel-mu seum het Nijenhuis te Heino. Dit kasteel, waarvan het oudste ge deelte uit de 15e eeuw stamt, is sinds enkele jaren op afspraak te bezichtingen. Man kan daar zien hoe wijlen de heer Habbema-de Stuers leefde te midden van zijn enorme collectie kunstwerken. Oud en modern, schilderkunst, beeldhouwkunst en prachtig antie ke meubelstukken, het is er alle maal. Na het kasteel onder leiding van een gids te hebben bekeken, kon men vrij de bijgebouwen binnen lopen. Ook daar is een verscheide- nehd aan kunstwerken te zien (in totaal meer dan 3000 stuks). Deze bouwhuizen zijn dagelijks gratis voor het publiek opengesteld. Dat alles ligt dan ook nog temidden van een schitterend bosrijk gebied. Men heeft dan ook zeer genoten deze middag, waar zeker ook het mooie weer aan mee heeft gewerkt. Hopelijks is het 2 september a.s ook mooi weer, want dan gaan de HVG leden een fietstocht maken, als start van het nieuwe seizoen. U kunt in juli het volgende doen: pluk regeimatig uitgebloeide bloe men weg, dit bevordert de herbloei, vooral bij zomerplanten en Mig- nondahlia's. Uit de klimrozen ver wijderen we nu de afgedragen tak ken, evenals bij enkele heesters. In de rotstuinen korten we de wild groeiende planten in, om overwoe kering te voorkomen, o.a. Sapona- ria. Arabis e.d. Bemesten gaat ook gewoon door. Struikrozen kunnen nu eventueel gespoten worden te gen het wit. Ook letten we op luis of rupsen. Deze maand wil ik u eens meene men in het wereldje van de bij. Bijen en bloemen zijn onverbreke lijk met elkaar verbonden. Bijen hebben bloemen nodig voor hun voedsel en bloemen hebben bijen nodig voor de bestuiving, om zo zaad te kunnen winnen voor de vermeerdering van ons planten as sortiment. Ook de vorming van bessen en vruchten is het resultaat van de bij. Zo komt voedsel vrij voor vogels, andere dieren en de mens. Aanplant van planten die nuttig zijn voor de voedselvoorziening van de bijen leidt tot drachtverbe tering. Staatsbosbeheer, beheer ders van natuurterreinen, plant soendiensten, boomkwekerijen, domeinbeheerders, cultuurmaat schappijen en hoveniersbedrijven zijn de aangewezen instanties hier toe. Door een gericht aanplant be leid kunnen grote verbeteringen ontstaan. Een groter planten assor timent in erfbeplantingen en her bebossingen is een van de moge lijkheden. Een bij is zeer kieskeurig wat de bestuiving betreft. Ze zorgen er voor dat de juiste bestuiving bij de juiste plant gebeurt; dat is voor de land- en tuinbouw van groot be lang, vooral in de zaadteelt. Voor een goede bestuiving is veel stuif meel nodig, wat voornamelijk in bloemen zit. Een bijenvolk heeft zo'n 35 tot 50 kg. stuifmeel nodig per jaar om een bijenvolk in stand te houden. Stuifmeel is een natuur lijke stof en is dan ook door geen enkel andere stof te vervangen. Zijn de bijen niet in staat deze hoe veelheid te verzamelen, dan zullen ze verzwakken en onherroeplijk ten gronde gaan. Zou dit gebeuren, dan loopt ons planten assortiment te rug en loopt kans uit te sterven. Ook belangrijk is het produceren van de honing. De honing wordt door de bij op een onovertofien na tuurlijke wijze geproduceerd. Door het bevorderen van de aanplant 'van drachtplanten kan ook voor de toekomst de productie van honing veilig worden gesteld. Ook particulieren kunnen hun steentje bijdragen voor het behoud van ons plantenassortiment en de bijenvolken die zoveel goed werk verrichten. Een bloemenpracht in tuin, langs wegen in bossen of ak kervelden, komt goed tot zijn recht, juist in een streeks als Holten. Er zijn voorjaars. zomer en najaars drachtplanten, een combinatie van deze drie zou de bij ten goede ko men. Voorjaarsdrachtplanten zijn o.a. peperboompje, kamperfoelie, brem, dwergkwee, appel, peer. bes- sesoorten, muurbloem, zenegroen. wilgesoorten, schoenlappersplant Zomer: korenbloem, braamsoor ten, rozen, klokjesbloem, engels gras, vetkruid, mais. Najaar: klim op, chineseroos, dahlia, lathyrus, guldenroede, aster. Verschillende tuinkruiden en geneeskrachtige kruiden zijn ook drachtplantën, zij leveren ook stuifmeel en nectar. Mijn dank gaat uit naar de heer Ter Mulle, oud leraar van de L.A.S. te Twello, die mij de gegevens yer- schafte en die regelmatig lezingen houdt voor inmkerhoudets en an dere liefhebbers over dit wereldje van de bij met zijn drachtplanten. Tot augustus, Eddie. Lemstra, P. Sieraden van koorden en kralen. Cantelcleer 1986,40 Van de Putte, P. Ik lees in het engels. Dal tas, 30 p. Whyte, A. 101 merken van diverse auto's. Bruna 1985,160 p. Beisner, M. Raadselboek vanaf 9 jaar. Thiems 1986,32 p, Abbado, C. Daar zit muziek in. Gotmer 1986,47 p. Bezemer, K.W.L. Geschiedenis van de Nederlandse koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog. Elsevier 1987,747 p. Gies, M. Herinneringen aan Anne Frank: het verhaal van Miep Gies, de steun en toeverlaat van de familie Frank in het Achterhuis. Bak ker 1987,242 p. Lesterieux, E. Extra's in de tuin. Terra 1987,143 p. Kushner, H. Als kinderen over God vragen: een Joodse benadering Schocken Books 1987. Poortvliet, R. Langs het duinpad van mijn vaderen. Kok 1987,240 p.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5