„Electriciteit zou eens spontaan moeten uitvallen Vuuregge maakt net iets meer van baan Pastoor Arno Rademaker: van bakker tot priester HOLTENS NIEUWSBLAD Lovende woorden voor scheidende chef Bouwkosten gemeentehuis Vakantie- Opbrengst collecte Rode Kruis Geslaagd Op 22 juli a.s zal het pre cies 25 jaar geleden zijn, dat pastoor Arno Rademaker tot priester werd gewijd. Een gebeurtenis, die hij zich nog als de dag van gis teren kan herinneren en die ook veel indruk op hem heeft nagelaten. Dat bleek wel uit het gesprek, dat wij naar aanleiding van dit zil veren jubileum met hem voerden. Op 7-jarige leeftijd verhuisde de uit Hilversum afkomstige Arno Rade maker met zijn ouders naar IJssel- muiden, waar zijn vader een bak kers/kruidenierszaak had overge nomen. Hij ontpopte er zich als een handige jongen en trad zo onbe wust in de voetsporen van zijn va der. De jonge Amo werd bakker, behaalde diverse diploma's en bleek ook zeer ondernemend. Zo richtte hij zijn blik op de nog jonge Noordoostpolder en trok er met de bakfiets of soms met paard en wa gen op uit. Onder de jonge boeren gezinnen wist hij al gauw een eigen klantenkring op te bouwen en lang zaam maar zeker groeide bij hem het idee om ter plekke een eigen zaak te beginnen. „Ik wilde ook graag loskomen van mijn ouderlijk huis. Soms tij ds benauwde het drukke gezin (14 kinderen) me wel", zo vertelt hij. Dat Arno Rademaker echter meer in zijn mars had dan enkel het bak ker zijn bleek al tijdens de vele ge sprekken die hij met zijn klanten voerde. De vaak geïsoleerde bewo ners zagen hem graag komen, want hij was een geduldig luisteraar naar al hun problemen en daar waar het kon, steunde en adviseerde hij. De jonge Arno toonde zich een uiterst sociaal voelend mens. Het feit, dat de eredienst mij al tijd heeft aangesproken, het gevoel om voor eenzamen meer te kunnen betekenen en een persoonlijke er varing tijdens mijn aanwezigheid op een toen nog speciale katholieke feestdag, heeft mij plotseling van besluit doen veranderen. Ik wilde priester worden", zo vertelt de hui dige pastoor Rademaker. Een in grijpend voornemen, want op dat moment is hij 22 jaar. Vooral vader Rademaker zag zijn oudste zoon met lede ogen vertrekken, hij had hem liever in het vak zien door gaan. Toch zette de ambitieuze Arno door en startte zijn opleiding aan het gymnasium en vervolgens in Wijk aan Zee op een internaat.'In Sion kwam hij terecht in het kloos ter, doch na een verblijf van een halfjaar zag hij in, dat daar zijn le ven niet lag. Hij keerde terug naar Nederland en rondde zijn studie af bij de paters Jezuïeten in Den Haag en op het Groot Seminarie. Op 22 juli 1962 werd de toen 35-jari- ge Arno Rademaker tot priester ge wijd. Loopbaan Arno Rademaker werd allereerst benoemd tot kapelaan in Rossum en kwam in '64 naar Silvolde. Hier deed hij reeds ervaring op in het be dienen van twee gemeenschappen. Gedurende enige tijd werkte hij ac tief mee aan het bevorderen van de zelfstandige gemeenschap Silvolde om vervolgens als kapelaan werk zaam te zijn in Hengelo en Raai te. Je leert veel in je werk door wat je ziet en watje hoort. Ik sta graag di rect bij de mensen. Pas dan kan ik goed werken en pas dan kom je ook verder. Je hebt die feeling met de mensen gewoonweg nodig", aldus Rademaker. De ervaring in Silvol- de/Varsseveld was er de oorzaak van, dat hij door de Bisschop (Bis dom Utrecht) werd benaderd om pastoor te worden in Nieuw Hee- ten/Holten. Sinds 1 februari 1974 is hij pastoor van de sinds 1923 bestaande paro chie met in totaal zo'n 2000 paro chianen. waarvan er 1200 in Nieuw Heeten huizen, de overigen in Hol ten. Ik werd erg vriendelijk ont vangen. Over het algemeen geno men ben ik praktisch ingesteld. Ben ook zeer begaan met de men sen. Dat voelde men aan en mijn eerste preek werd ook zeer positief ontvangen", vertelt de pastoor. Of-, schoon Holten overwegend kerke lijk anders gezind is, was dit laatste hier ook zeker van toepassing en pastoor Rademaker wordt dan ook gelijkwaardig geacht aan de domi nees. Tweemaal per jaar legt hij een bezoek af bij Holtens' burgemees ter en eenmaal per drie maanden houdt men een convent. Dat men op kerkelijk vlak duidelijk aan het integreren is, blijkt ook wel uit de regelmatig gehouden oecumeni sche diensten. Diensten, die he laas wel enkel door de raskatholie ken worden bezocht", aldus Rade maker. Veranderingen In de 13 jaar dat.Arno Rademaker hier nu pastoor is, is er wel het één en ander veranderd. De terugloop van het kerkbezoek is daar een voorbeeld van. „Terugloop", zo geeft hij aan, die veelal te wijten is aan de vérgaande naoorlogse wel vaart. Er is bij velen geen ruimte moer voor het geloof. De huidige tijd met al zijn technische vooruit gang en daardoor mogelijkheden heeft de mens verder van God ge bracht. Men komt vaak nog maar eens per jaar naar de kerk en dat is dan vaak op Kerstavond tijdens de Nachtmis. Daarnaast wordt de kerk hooguit nog bezocht in geval len van rouw, trouw of doop. Dan komt er een stukje traditie om de hoek kijken". Hij betreurt het dui delijk, dat er niet meer saamhorig heid bestaat in de minder kerkelij ke gemeenschap. Eén van de vurigste wensen van pastoor Rademaker was en is, dat hij een eigen kerk zou willen krijgen in Holten. Een wens die, dat weet hij zelf maar al te goed, financieel niet valt te realiseren. Nu biedt ge bouw Irene onderdak aan de Hol- tense kathoüeke gemeenschap. Bezinning We vroegen hem onder andere, wat voor hem in deze tijd 'zielzorg' in houdt. Het is bijzonder moeilijk om te genwoordig de mensen direct van uit het geloof te benaderen. Huisbe zoek is anders geworden; als je bij de mensen binnenkomt, dan is daar ook nog eens de televisie. Een medium, dat uiterst storend werkt. Ik doe dat nu dan ook op afspraak, dat gaat beter. Wanneer je de men sen wél kunt benaderen, dan vind ik het des te interessanter, des te boeiender worden. Mijn mening is deze, dat, om de mensen wérkelijk tot bezinning te laten komen, de electriciteit eens spontaan zou moeten uitvallen. Weg tv, weg dis co en noem maar op. Dan pas kun nen ze met God bezig zijn". Het spijt hem eveneens, dat sportvere nigingen met trainingen en wed strijden totaal geen rekening hou den met kerkbezoek. Uiting Homofilie en aids zijn kwesties, die binnen de katholieke kerk veel stof hebben doen opwaaien. Arno Ra demaker blijkt in dezen een positief denkend mens. Tezamen met een aantal dominees vormt hij de Werkgroep Salland, welke zich buigt over dit vraagstuk. „Homofi lie is een uiting van de natuur, waar we als mens niet aan voorbij kun nen gaan. Er wordt nogal eens dis criminerend gereageerd op deze groep mensen en dat betreur ik. Het zijn allemaal mensen. Mensen, die ook nog eens grote verdiensten kunnen hebben voor de samenle ving. Onze grondhouding luidt: 'God is op de eerste plaats Liefde en geen rechter'. Wij mogen eenvou dig niet veroordelen. Het is ook heel erg, dat de voortwoekerende Pastoor Arno Rademaker: „Graag dicht bij de mensen staan". ziekte aids wordt toegeschreven aan enkel de homofielen onder ons. De basis ligt in Afrika, bij vrou wen..! Tot slot toont de pastoor zich een duidelijk voorstander van goede gezinsplanning, doch veroor deelt nadrukkelijk het middel abortus. „Dat is en dat blijft moord". Aan het eind van dit vraaggesprek vroegen wij de jubilerende pastoor wat hij in zijn parochie nog zou wil len zien worden geraliseerd. Eén er van is deze, dat hij zou wensen, dat de verantwoordelijkheidszin voor godsdienstvorming bij ouders ten opzichte van de kinderen, verbe tert. Een proces, dat samen met de kerk dient te worden aangepakt. Ook avonden waarop zo'n tien per sonen in aanwezigheid van hemzelf over een bepaald thema discussië ren, staan hoog op de lijst van wen sen van de pastoor. Avonden, die hij als 'groot huisbezoek' betiteld en waarvan hij zich erg veel voor stelt. Vieringen De feestelijkheden rond het zilver en priesterjubileum van pastoor Rademaker worden in Nieuw Hee ten op 26 juli a.s. gevierd met een plechtige Heilige Mis. In Holten zelf wordt het feest op 6 september ge vierd en is van een andere opzet dan in Nieuw Heeten. Gedacht wordt aan een opzet, waarin de goe de verstandhouding met de Her vormde en Gereformeerde Kerk tot uiting komt. Als laatste van de 'oude garde' zo als hij het zelf karakteriseerde, werd vrijdagmiddag door het vol tallig gemeentepersoneel in de hal van het gemeentehuis afscheid ge nomen van de chef financiën van de gemeente Holten, J. Vuuregge. Voorafgaande aan de afscheidsre ceptie werd het peroneel samen op de bordes op de foto gezet, nog ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeentehuis. Voor burgemeester mr. W.L.F.C. ridder van Rappard was het niet zo verwonderlijk dat juist het afscheid van de heer Vuuregge werd aange grepen voor het maken van de groepsfoto, omdat dit in feite sybo- liseerde de goede verstandhouding waarin de heer Vuuregge steeds met het overige personeel had ge werkt. Kenmerkend voor hem wa ren zijn gevoel voor verhoudingen, maar vooral zijn gevoel voor inter menselijk verlmudingen. „U was meer dan het hoofd van de afdeling financiën alleen. U hebt een aantal belangrijke draden aan elkaar ge knoopt, en trad steeds met takt en overwicht de mensen tegemoet. U hebt veel gedaan om de verande ringen die de gemeente Holten heeft ondergaan, mede gezicht te geven" aldus Van Rappard. Dat Vuuregge zich bij de oudere garde schaarde had de burgervader nooit kunnen ontdekken. „U trad altijd open en op moderne wijze de din gen tegemoet". Naast de gebruike lijke gemeente tegel ontving de heer Vuuregge een fietsertrek voor op de auto en een set fietskaarten voor mevrouw Vuuregge waren er bloemen. Gemeentesecretaris J.P. Stege- man herinnerde aan de eerste maanden toen hij als jong secreta ris op subtiele wijze door Vuuregge werd ingewijd in de Holtense ge bruiken, een feit waarvoor hij hem nog steeds erg dankbaar was. U was daarbij soms Holtenser dan de Holtenaren". Stegeman karakteri seerde de scheidende ambtenaar als een man die meer altijd net iets Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. verleende bouwvergunningen: - de heer J. Oolbekkink voor de bouw van een woning bij het perceel Geskesdijk 34; - de heer J. Th. Verboom voor de bouw van een woning aan het Kieftenbelt; - de heer H. J. Dul voor de bouw van een woning aan het Kieftenbelt; - mevr. Fikkert-Veneman voor de verbouw van een garage bij het perceel Dijkerhoekseweg 16 tot slaapkamer; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroep schrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. Toepassing artikel 18a en 19a WRO ten behoeve van de bouw van een carport bij het perceel Zweerssteeg 2 te Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wethouders van die gemeente door de heer J. Jansen, wonende Zweerssteeg 2 te Holten, een aanvraag om bouwvergunning is inge diend voor de bouw van een carport op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie I nr. 633, plaatselijk bekend als Zweerssteeg 2 te Holten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met het ter plaat se geldend bestemmingsplan „buitengebied", daar het onderhavige perceel is bestemd tot „agrarisch gebied van landschappelijke waarde" en uit dien hoofde ter plaatse geen bebouwing is toegestaan. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewil ligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 18a WRO (kruimelgevallen). Krachtens artikel 18, lid 2, Bro 1985 wordt het ver zoek om bouwvergunning daarom mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstelling. Bij besluit van 23 juni 1987 hebben burgemeester en wethouders beslo ten ten aanzien van dit verzoek toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt het verzoek om vrijstelling (de aanvraag om bouwvergunning) gedurende veertien dagen, ingaande 6 juli 1987, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk bezwaar tegen het verlenen van vrijstelling indienen bij burgemeester en wethouders van Holten. Holten, 2 juli 1987. De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Commissie voor woonruimtezaken De eerstkomende zitting van de commissie voor woonruimtezaken vindt plaats op maandag 6 juli 1987 in het nieuwe gemeentehuis en wel des avonds van 19.30 uur -20.30 uur. (ingang Kerkstraat) HINDERWET Terinzagelegging beschikking. Burgemeester en wethouders van Holten hebben, onder voorwaarden welke ertoe dienen om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te voorkomen op 23 juni 1987 vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend aan: de heer A. H. J. Groteboer, Russendijk 4 te Holten voor een nieuwe, de gehele inrichting (rundveemelkbedrijf en varkensfokbedrijf met opslag van mest, dieselolie en propaangas) omvattende vergunning. De beschikking en alle terzake zijnde stukken liggen gedurende één maand na de datum van terinzagelegging (vanaf 6 juli 1987) op de gemeentesecretarie, alsmede in de sporthal 't Mossink (kantoor be heerder) aan de Keizersweg, ter inzage gedurende de hierboven ge noemdetermijn. Beroep tegen deze beschikking kan worden ingediend door: a. de aanvrager; b. de betrokken adviseurs; c. degenen, die tegen de aanvraag om vergunning tijdig bezwaren hebben ingediend; d. enige andere belanghebbende, die aantoont, dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen. Het beroepschrift moet worden gericht tot Hare Majesteit de Koningin en worden ingediend binner. één maand na de dagtekening van de kennisgeving van terinzagelegging, derhalve vóór 6 aug. 1987, bij de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschik king dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. De commissie onderwijs vergadert op dinsdag 7 juli 1987 om 16.00 uur in het gemeentehuis. Smidsbelt 6. De agenda vermeldt o.a. - advies inzake het achterwege laten van de vaststelling van een plan van nieuwe basisscholen. - advies inzake vaststelling verordening leerlingenvervoer. naamgeving basisschool. - mededeling m.b.t. E-lokalen scholengemeenschap De bouw van het nieuwe gemeente huis heeft, althans volgens de gege vens van het raadslid Spijker, (WD) meer gekost dan met de raad was overeengekomen. Tijdens de vergadering van de com missie financiën wilde Spijker van wethouder Dalhuisen daarover een nadere uitleg, maar hij kreeg nul op het rekest. De wethouder weigerde op de vragen van de liberaal in te gaan. Wel zegde hij toe, op korte termijn aan de raad uitleg te geven over de juiste bouwkosten, die naar zijn zeggen uiteindelijk eerder la- eer zullen uitvallen dan hoger. Burgemeester Van Rappard onverhandigt de heer Vuuregge het gebruikelijke gemeentelijke afscheidsca deau. meer van zijn baan maakte, die door zijn inzet een grote bijdrage had geleverd in de goede relatie tussen burgers en gemeentebe stuur. Namens het personeel over handigde hij een evenloppe met inhoud. Vuuregge's opvolger C.P. Beuken kamp vergeleek de samenwerking met 'mr. Goldfinger', zoals hij zijn voorganger noemde, als het fietsen op een tandem. Samen ga je even hard, maar er is er maar ééntje die stuurt en de richting aangeeft. Sa men had men veel gelachen en de schat aan spreekwoorden waaro ver de heef Vuuregge beschikte bleek legendarisch. Hij beëindigde zijn toespraakje met een Drents gedicht. Namens de vier oud-collega's waar mee de familie Vuuregge in 1947 in de Bergmanstraat kwam te wonen, sprak de heer Karnmelk de familie Vuuregge toe. In reunië met de ove rige oud-buurtjes blijkt is in 't ver schiet. Vuuregge liet in zijn dankwoord een waarschuwend woord horen aan het adres van de gemeente Hol ten. „Dank zij de verkoop van het GEB verkeert Holten momenteel in een goede financiële positie, maar er zal in de naaste toekosmt de ndogie voorzichtigheid moeten worden betracht; er liggen grote investeringen te wachten. Echter met een voorzichtig beleid, zal Hol ten ook in. de komende jaren een sluitende begroting kunnen pre senteren". De heer Vuuregge dankt de collega's en het college van b en w voor de goede samenwerking. De collecte van het Nederlandse Rode Kruis, die onlangs in Holten werd gehouden heeft een bedrag van f. 6.084,10 opgeleverd. Het plaatselijk Rode Kruis dankt alle gulle gevers voor hun bijdrage en de collectanten voor hun vrijwil lige medewerking. Gedurende de gehele maand juli kunnen jongeren bij de Jongeren beweging van het FNV met vragen terecht over vakantiewerk. De Jon gerenbeweging is te vinden aan de Tuindorpstraat 41 in Hengelo, tel. 074-43 38 11. Op dat adres is ook verkrijgbaar de speciale vakantiewerkkrant die door de jongerenbeweging is uit gegeven met daarin alles over de rechten en plichten van de in de va kantie werkende scholier en'of jon gere. Onze plaatsgenote, mej. J. Oolbek kink is te Raalte geslaagd voor het diploma coupeuse. Zij werd opge leid door Ensaid Modevakschool, mevr. R. Reinaardus-Rensen te Holten. Aan de Scholengemeenschap De Factoor te Zwolle is Birgit van Zon geslaagd voor het diploma MEAO toerisme.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5