Plannen Nationaal park weer van stal gehaald m bij 'Eigen inbreng belangrijk Textiele werkvormen' Vakbonden willen meer aandacht voor minima Meer stoptreinen in de spits-uren Hallo Afrika in BergkerkDeventer fïïwm Expositie cursisten SG Midden IJssel in bibliotheek V-x m Holtenaar bij défilé Sportoernooi basischolen van start Lintje voor Holtenaar HOLTENS NIEUWSBLAD Forse daling werkloosheid in Holten In nieuwe dienstregeling: WOENSDAG 6 MEr 1987 Als de voortvarendheid, die getoond werd tijdens het sym posium Nationaal park en re creatief medegebruik: onder ling strijdig of elkaar verster kend?, dat vorige week woens dag gehouden werd ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gemeente huis, dan moeten dezer dagen de telefoons roodgloeiend staan bij de diverse betrokke nen om de plannen voor de vorming van een Nationaal park weer nieuw leven in te blazen. Het symposium werd gehouden om, de externe, bestuuurlijke relaties op zinvolle wijze te betrekken bij de opening van het nieuwe gemeente huis. als inleiders waren uitgeno digd ir. C.P. van Rossum, gedepu teerde van de provincie Overijssel en ir. J. Barkhof, plaatsverangend directeur van de ANWB. Gedeputeerde benadrukte in zijn inleiding dat nationaal park en re creatief medegebruik wel samen kunen gaan en niet onderling strij dig hoeven zijn, met als goed voor beeld de Weembben dat als Natio naal park de juiste mengfunctie tussen landschapspark en recrea tief medegebruik heeft weten te vinden. De bezwaren, die de parti culiere grondeigenaren tegenover de vorming van een Nationaal park hebben, deelde hij niet. Uit ge sprekken die hij inmiddels had ge had met een aantal van hen, leek het hem verstandig dat men tot een gezamenlijke visie komt, de knel punten aangeeft en de oplossings richtingen. Al was hem wel geble ken dat de verschillen op dit mo ment nog groter zijn dan hij had ge- /Mm Wm dacht. Hij riep de gemeenten Holten en Hellendoom op zo spoe dig mogelijk met de grondeigena ren om de tafel te gaan zitten om de knelpunten op te lossen. Van Rossum gaf de gemeente Hol ten de raad mee, vooral de aan dacht niet teveel te richten op de ontwikkeling van de Holterberg als recreatie gebied, maar de nodige voorzichtigheid en zorgvuldigheid te tonen omdat de Holterberg in de eerste plaats aantrekkelijk is als natuurgebied. In die zin vond hij het ook verstandig dat de gewenste golfbaan gesitueerd was aan de rand van de Holterberg. Hij wilde Staatsbosbeheer niet op kosten ja gen, maar ook het Informatiecen trum Noetselerberg, had naar zijn mening beter aan de rand van het natuurgebied kunnen staan. Ir. Barkhof kwam vanuit een ande re invalshoek tot dezelfde conclu sie. Ook de ANWB is voorstander voor de vorming van een Nationaal park "De ANWB onderschrijft de overwegingen die te grondslag lig gen aan de instelling van nationale parken en is van mening dat natio nale parken een rol kunnen spelen in het duurzaam behoud en een wijs gebruik van rijk gedifferen tieerde natuurgebieden als basis voor een grote variatie in recreatie milieu". Hij toonde zijn waardering voor het 'TROP'rapport Holten, dat een goede sterkte zwakte ana lyse geeft van het toeristisch recre atief product. Hij nodigde het Hol- tense college van b en w uit, een mee te gaan op excursie naar de Lu- nenburgerheide in Duitsland, waar op inventieve wijze natuur en recre- De plaatselijke afdelingen van de Wij denken hierbij aan: zwema- vakbonden hebben in een eerste, bonnement; deelname sportclubs verkennende bespreking met de en activiteiten uitgaande van de wethouder van Sociale Zaken W. Stichting Sociaal-Cultureel Werk. Dalhuisen, te kennen gegeven be- Gelijktijdig worden deze, met reid te zijn tot een regelmatig con- name SoCuWe, geconfronteerd tact. Tijdens dit gesprek zijn ver- met ingrijpende bezuinigingen, schillende onderwerpen aan de Anderzijds denken wij, dat het een orde gekomen waaronder de aan- zeer bedenkelijk zaak is, dat kinde- vullende ondersteunings-voorzie- ren in hun, met name sociale, ont- ningen waarmee volgens de vak- plooing, belemmerd worden. Im- bonden, de gemeente Holten, in mers wie de jeugd heeft, heeft de vergelijk met overig Overijssel be- toekomst en velen prominente des slist niet voorop loopt, maar eer- kundigen zijn nu al reeds bezorgd der een blinde vlek vertoont. atie zijn verweven. Hij was het er mee eens dat de golfbaan buiten de begrenzing van het Nationaal park dient te blijven. De vrees van de grondeigenaren dat het rijk teveel in de vleespotten zou kijken kon hij uit ervaring met andere nationale parken niet delen. Als vertegenwoordiger van de gro- neigenaren verklaarde baron van Ittersum dat met alleen de grondei genaren bezwaar hadden gemaakt tegen de vorming van het nationaal park, maar dat ook Staatsbosbe heer de nodige problemen zag, wat door directeur Prillevistz ter plek ke werd gecorrigeerd. Als Staats bosbeheer is men voor de vorming van het Nationaal park. Voorzitter Peter de Reuver van de Stichting Holten Promotion deed nog een vergeefse poging de be stuurders tot een uitspraak te ont lokken over de termijn die men in gedachte heeft. Ook de poging van de burgemeester van Diepeveen, de provincie als bemiddelaar te la ten optreden tussen gemeenten en grondeigenaren kregen geen res pons. Op uitnodiging van het gemeente bestuur en de commissaris van de Koningin van Overijssel, heeft het oud-bestuurslid van de Holtense VW, de heer Bets Nekkers (77), de gemeente Holten vertegenwoor digd bij het défilé op paleis Soest- dijk op Koninginnedag. Toen de uitnodiging telefonisch binnenkwam, dacht men bij de fa milie Nekkers aanvankelijk aan een grap van een goede bekende, maar toen de officiële papieren in de bus vielen, was men overtuigd. „Waar aan mijn man de uitnodi ging te danken heeft, weten wij ei genlijk niet. Hij is jarenlang lid ge weest van het VW-bestuur en in dien zijn eerste vrouw nog geleefd had, was hij in dezelfde tijd 50 jaar getrouwd geweest als het Prinselijk paar, wellicht is dat de reden. Hoe dan ook, het is een vermoeiende maar geweldigd fijne dag geweest die hij niet gauw zal vergeten", ald- dus mevrouw Nekkers. Vanavond (donderdag 7 mei) wordt een begin gemaakt met het jaarlij k- se hand- en voetbaltoernooi van de Holtense basisscholen. Het handbaltoemooi zal voor het eerst afgewerkt worden op het nieuwe verharde handbalveld. Om dat nu maar één wedstrijd tegelijk gespeeld kan worden, zijn de wed strijden ingekort tot 2 x 10 min. Het meisjesteam van de Haarschool, dat onlangs schoolkampioen werd van de afd. IJsselstreek, zal haar uiterste best doen om de titel te prolongeren. Bij het voetballen zullen twaalf ze ventallen strijden om de hoogste eer. De eerste avond wordt ge speeld in vier poule's van drie. De vier poulewinnaars zullen dan de andere twee avonden tegen elkaar uitkomen. De wedstrijden beginnen om 18.30 uur en worden gespeeld op het sportpark Meermanskamp. Na vanavond zal er dan nog weer ge speeld worden op de dinsdagen 12 en 19 mei. Mochten er wedstrijden afgelast worden, dan zullen deze op donderdag 14 of 21 mei ingehaald worden. De organisaties van het geheel is in handen van de scholen- sportcommissie. Openbare commissievergaderingen De commissies financiën en gemeentewerken vergaderen gezamenlijk op maandag 11 mei 1987 om 15.30 uur in het gemeentehuis Smidsbelt 6 te Holten. De agenda vermeldt o.a.: - verkoop percelen grond bestemmingsplan de Beuseberg; - vervanging vrachtauto; - verplaatsen achteringang enz. bij scholengemeenschap; - achterstallig onderhoud groenelementen in buitengebied; - geldlening Stichting Antenne-inrichting Holten; - afrekening project Alfabetisering 1986; - Sociaal Cultureel Programma 1987: - varvaardigen kaartmateriaal t.b.v. lokatie uitbreidingsrichting. Voorbereidingsbesluit gedeelte bestemmingsplan buitengebied. De burgemeester van Holten maakt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad van die gemeente in zijn vergadering van 21 april 1987 heeft verklaard, dat een herziening wordt voorbereid voor een gedeelte van het bestem mingsplan „buitengebied", voor zover omvattende het gebied zoals in rode kleur op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte tekening is aangegeven. Dit voorbereidingsbesluit heeft betrekking op het perceel Oude Diepen- veenseweg 11 te Holten en is genomen met het oog op de bouw van een manege bij genoemd perceel. Het besluit treedt in werking met ingang van de dag der bekendmaking. Het raadsbesluit met bijbehorende tekening ligt van de dag der inwer kingtreding af ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Holten, 7 mei 1987 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. Toepassing artikel 19 Wet op de Ruimtelijke Ordening ten behoeve van de bouw van een manege bij het perceel Oude Diepenveenseweg 11 te Holten. De burgemeester van Holten maakt bekend dat bij burgemeester en wet houders van die gemeente door de heer T. van Dijk, Oude Diepenveense weg 11 te Holten, een verzoek om vergunning is ingediend voor de bouw van een manege op het perceel kadastraal bekend gemeente Holten, sectie H nr. 147, plaatselijk bekend als Oude Diepenveenseweg 11 te Hol ten. Het ingediende bouwplan is niet in overeenstemming met de ingevolge het bestemmingsplan „buitengebied" voor het perceel Oude Diepen veenseweg geldende bestemming „agrarisch gebied", daar de bouw van de manege niet zal geschieden ten behoeve van een agrarisch bedrijf c.q. een manegebed rijf niet kan worden aangemerkt als een agrarisch bedrijf. Het verzoek om bouwvergunning kan daarom slechts worden ingewilligd na verlening van een vrijstelling als bedoeld in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Krachtens artikel 18, lid 2 van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening 1985 wordt het verzoek daarom mede aangemerkt als een verzoek om zodanige vrijstelling. Burgemeester en wethouders hebben besloten ten aanzien van boven vermeld verzoek (bouwplan) toepassing te geven aan artikel 19a, derde tot en met elfde lid, WRO. In verband hiermede ligt bovenvermeld plan (verzoek om vrijstelling) gedurende veertien dagen, ingaande 11 mei 1987, ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Tevens liggen gedurende deze termijn ter inzage een uittreksel van het geldend bestemmingsplan en van het (schets-) ontwerp van een gedeeltelijk herziening van dit bestemmingsplan. Gedurende de termijn van terinzagelegging kan een ieder schriftelijk be zwaar tegen het verlenen van vrijstelling indienen bij burgemeester en wethouders van Holten. Holten, 7 mei 1987 De burgemeester voornoemd, W. L. F. C. van Rappard. In een aanvullende brief aan het college van b en w vraagt de afde ling Holten van het FNV de aan dacht voor de meerjarige minima. Het FNV schrijft: „Bij uw afdeling Sociale Zaken, berust de administratie inzake de Algemene Bijstandswet. Zoals be kend mag worden verondersteld, voorziet deze wet uitsluitend in de noodzakelijke kosten voor eerste levensonderhoud. Dat betekent dat voor hen die daarop zijn aange wezen, geen enkele franje mogelijk is; dat betekent ook, dat extra uit gaven voor kinderen, vanuit deze situatie echte problemen oplevert. over het huidige en toekomstige boemerang effect, wat in een te gro te achterstandspositie zou kunnen sorteren. In deze dagen, waarin binnen de gemeente Holten, in meervoudige zin sprake is van aanleiding tot feestgevoelens, mede mogelijk ge maakt door financiële reserves en meevallers, voor een deel stam- Volgende week maandag 11 mei mend uit het verleden en waartoe wordt er in de Holtense bibliotheek direct of indirect door de gehele een bijzondere expositie geopend, plaatselijke bevolking is bijgedra- Een expositie, die volledig is gewijd gen, denken wij, dat de totale plaat- aan de werkstukken die tot stand selijke overheid hierop mag wor- zijn gekomen tijdens de cursus den aangesproken, zowel b en w als 'Textiele werkvorming en kunstge- dagelijks bestuur' alsook de ge- schiedenis'. Een driejarige oplei- meenteraad als beleids-verant- ding, welke uitgaat van de Scholen- woordelijk instituut. gemeenschap Midden-IJsel uit De- Concreet vragen wij u in relevante venter, die in Holten aan de School situaties van sociaal minimum, de straat 6 een dependance bezit, mogelijkheden te overwegen, om Hier kunnen vrouwen èn mannen op discrete wijze, bijvoorbeeld via de dagopleiding Mavo volgen met Sociale Zaken, abbonnementsgeld de mogelijkheid een vrij keuzepak- etc. geheel of gedeeltelijk te vergoe- ket samen te stellen. Het onderwijs den. wordt in hoofdzaak 's ochtends ge- geven. De Scholengemeenschap Midden-IJsel in Holten heeft een duidelijke streekfimctie ontwik keld: de cursisten komen ook van uit Markelo, Laren, Hellendoom en ook Bathmen is er vertegenwoor digd. Dat de opleiding in populari teit toeneemt, blijkt wel uit het feit, ten worden gémaakt, patchwork en dat coördinatrice Anne Kok on langs de honderdste cursist kon inschrijven. van het examen is ook 50%, doch is verwerkt. Begin dit jaar moest men landelijk en tevens schriftelijk. Eigen inbreng "Eveneens leren we de technieken van het verven, hoe sieraden moe- ook de verschillende borduurste ken", zo vertellen Mieneke Bax en Corrie de Groot. Onlangs rondden zij de opleiding af met een examen, waarvan eerstdaags de uitslag zal volgen. Heel bijzonder zijn zeker ook de De werkloosheid in Holten heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een flinke daling te zien gege ven. In januari stonden 140 mannen en 76 vrouwen (totaal 216) inge schreven als werkzoekenden bij het Arbeidsbureau. Eind februari was dit terug gelopen naar 136 mannen en 70 vrouwen (totaal 206), terwijl eind maart 127 man nen en 67 vrouwen (totaal 194) als werkzoekenden geregistreerd stonden. breid. Vooral de reizigers uit Holten De grootste daling bij de mannen en Rijssen profiteren hiervan, vond plaats bij mensen met een De eerste trein vanaf Deventer LBO-opleiding, terwijl bij de vrou- richting Enschede, vertrek 5.50 wen de mensen met een MBO oplei- uur, stopt in weer in Holten (06.03). ding goed in de markt lagen. In de middagspits stopt in het ver volg de trein 16.24 uit Deventer Ook in de eerste drie maanden (16.37), 16.54 uit Deventer (17.07) en van dit jaar was liet voor mensen 17.24 (17.37) 17.54 (18.07), 18.24( met uitsluitend een lagere school- 18.37) en 18.54 (19.07). opleiding moeilijk om aan werk te De eerste trein van Holten rich- komen. De meeste werklozen zijn ting Deventer vertrekt om 06.24, te vinden in de leeftijdscategorie terwijl op weekdagen om 06.52 een tot 22 jaar bij de vrouwen, en bij de trein richting Deventer in Holten mannen in de leeftijdscategorie stopt. In de avondspits komt er om van 25 tot 49 jaar. 16.55, 17.55 en 18.55 een stop in Met ingang van de nieuwe dienstre- Holten bijDeze treinen sluiten niet geling van de Nederlandse Spoor- aan bij de Intercitytreinen. wegen, op 31 mei aanstaande, zal De prijs van het nieuwe spoorboek- de stoptreindienst Enschede-De- je is gelijk aan vorig jaar: f. 6,50. In venter in de spits van een uurdienst verband met de ingebruikneming tot een halfuurdienst worden uitge- van het eerste deel van de Flevolijn het 18 pagina's dikker. Theo van de Boogaardt ontwierp de omslag. Nieuw is de uitwerking van de rei sinformatie, achter in het boek werk. Op uitklapbare pagina's is in kleur aangegeven hoe de klant van af thuis zijn gewenste trein op een bepaald perron kan vinden. Over- ichtelijk, met een plattegrondje is de dienstregeling voor het NS- nachtnet afgedrukt. Tenslotte is de grote gele spoorkaart nu voorin het boek nu vastgeplakt en kan tijdens tijdens het zoeken in de tabellen worden opengeklapt.. Veelomvattend Het vak 'Textiele werkvorming en kunstgeschiedenis', dat door do- cent Roel Smit wordt gegeven, is technieken van het bekende batik een veelomvattende opleiding. De ken en ook van het maken van cursisten leren de herkomst en de mola's afkomstig uit Midden- technieken van de verschillende Amerika). Maar ook marmeren en vezelsoorten, zoals wol, katoen, kantklossen behoren tot het aan- vlas, zijde en kunstzijde. Ook de bod, dat de cursisten krijgen voor praktijk komt direct aan de orde, gelegd, want tegelijkertijd wordt men be kend gemaakt met de uiteenlopen- Van buitengewoon belang zijn de de toepassingen ervan. Van iedere beeldaspecten, die nauw verband vezelsoort moet men iets vervaar- houden met een goede weergave digen naar een bepaald model en van een bepaald idee dat dient te met gebruikmaking van de reeds worden uitgewerkt. Daaronder geleerde technieken. Het verschil wordt onder andere verstaan het met het vroegere handwerken is perspectief, de structuur van iets dat er met enkel maar 'nuttige en de lichtval, de vormen en lijnen' fraaie' dingen worden gemaakt, Regelmatig bezoekt men met el- maar dat men door middel van tex- kaar exposities, waar bepaalde toe- tiele materialen probeert zichzelf passingen te zien zijn. uit te drukken in wat men ziet, voelt en beleeft in de opgaven die Door het volgen van deze opleiding worden gesteld. Textiele werkvor- krijgt men een beeld van een be- men zijn onder te verdelen in: tech- paalde lijn, die zich door de jaren nieken die stoffen doen ontstaan heen voortzet. Zo zullen de gehan- (breien, weven enz.), die stoffen be- teerde technieken ook nu worden werken (applicatie, borduren enz.) toegepast, zij het op een wat andere en die stoffen verwerken (kleding), wijze. Eén en ander wordt aange past aan de hedendaagse opvattin- De kunstgeschiedenis belicht di- gen. Roel Smit streeft er sterk naar, verse aspecten, zoals onder andere vooral niet naar voorbeeld te wer' architectuur, ambachtelijke vorm- ken, maar zoveel mogelijk de eigen geving, schilder- en beeldhouw- inbreng te stimuleren. Bij het kunst. Het praktische gedeelte van maken van de verschillende werk- het examen wordt door de school stukken heeft de cursist dan ook zelf bepaald en vormt 50% van het een enorme vrijheid, zolang de juis- eindcijfer. Het theoretisch gedeelte te technieken er maar in worden een modescriptie schrijven, waarin de mode vanaf 1900 de revue moest passeren, met toevoeging van iets eigens, zoals het onder de loep ne men van bijvoorbeeld jeanskle- ding. Openingstijden Om wat meer bekendheid te geven aan deze opleiding, wordt nu vol gende week maandag de expositie in de bibliotheek geopend, die tot 19 juni a.s. te bezichtigen zal zijn. Alle negen leerlingen hebben daar toe werkstukken ingeleverd. Op chronologische wijze zullen alle fa cetten van de cursus aan de orde komen. De openingstijden van de expositie zijn gelijk aan de ope ningstijden van de bibliotheek. Mocht men nadere informatie over deze cursus en/of school willen heb ben, dan kan men contact opne men met Anne Kok, tel. 62914. Van af dinsdag 19 mei is er weer weke lijks spreekuur in het gebouw aan de Schoolstraat. Op vrijdag 8 en zaterdag 9 mei een inzicht te geven in het leven wordt op drie lokaties in Deven- van alle dag in Afrika ter, de Bergkerk, het Filmhuis en het O.J.C. Burgerweeshuis, de ma nifestatie Hallo Afrika gehouden, dat georganiseerd wordt door het Centrum voor Ontwikkelingssa menwerking Midden IJssel uit De venter. Doel van de manifestatie is Tijdens de jaarlijkse lintjesregen op 30 april, is de Holtenaar M. Dale mans, adjudant-onderofficier-in- structeur van het dienstvak der in tendance, onderscheiden met de eremeaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, met zwaarden (bij bevordering). De on- derscheinding werd hem op 29 april uitgereikt op het defansiecomplex in Bathmen. Op vrijdag 8 mei om 10.00 uur wordt Hallo Afrika geopend door t.v.-presentator Aad van den Heu vel. Verder verspreid over beide manifestatiedagen is er een presen tatie van de thema's wonen, huis houden, spelen en leren, werken, landbouw, godsdienst en feest in Afrika. Voorts is er een Afrikaanse modeshow, een fototentoonstelling en een Afrikaans terras, waar men kan proeven hoe lekker de Afri kaanse keuken is. De toegang tot de Bergkerk is vrij. In het filmhuis aan de Roggestraat 3, draait er op beide manifestatie- dagen van 10.00-17.00 uur een film marathon en in samenwerking met het kreatief Centrum kan men in het Burgerweeshuis Afrikaanse maskers maken en deelnemen aan een workshop highlife gitaar spelen en wordt als slot van de manifesta tie een concert gegeven door het Zaïrese orkest Tchiko et 1' orche- stre Kilimanjaro.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5