'Dit kleed kan alleen Nieuwe gemeentehuis aanwinst voor het centrum van Holten in dit gemeentehuis' Bestuurlijke visie anno nu in steen vastgelegd Een grote belangstelling Open huis Expositie gemeentehuis Holtens Nieuwsblad Uitgeversmaatschappij Van der Loeff bv in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Donderdag 30 april 1987 - 38e jaargang - nr. 17 /Abonnementsprijs f36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur redactioneel medewerker mevr. W. Vogel tel. 6 42 01 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur. De belangstelling voor het open huis en de expositie van Holtense kunstenaars in het gemeentehuis was de eerste avond al overweldi gend. Lang voordat om zeven uur wethouder Dalhuisen de expositie officieel opende, stonden de eerste Holtenaren al op het bordes te wachten. Wethouder Dalhuisen verklaarde in zijn toespraak, dat met deze expositie wellicht een eer ste aanzet is gegeven tot de oprich ting van een Kunstkring Holten. In de toekomst zullen niet alleen re gelmatig kunstexposities, maar in formatieve exposities in het ge meentehuis plaats vinden. De expositie van dc Holtense kus- tenaars in het gemeentehuis is nog te bezichtigen tot en met 7 mei. De openingstijden zijn vandaag 30 april tijdens het open huis van 14.00 tot 17.00 uur en verder op werkdagen van 09.00-12.00 en 13.30 tot 16.30 uur. Feest Het kan niet op deze week in Holten. Nauwelijks bekomen van de opening van het nieuwe gemeentehuis, vieren we van daag met z'n allen Koninginne dag. Speciaal voor deze gele genheid is het Holtens Nieuws blad ofgefleurd met een oranje kleurtje. Een uitgebreid ver slag daarvan mag u verwach ten in de krant van volgende week. Canadees In meer dan veertig jaar had de Canadees Douglas Dickson geen woord Hollands gehoord of gesproken. Toch wist hij vo rige week feilloos alle namen op te noemen van de Neder landse steden waarlangs hij in de laatste maanden van de oor log in Holten terecht was geko men. Een gesprek met een van de bevrijders van Holten. dames Oolbekkink en Müller. „De zwaan is het symbool geworden van ondernemingsgeest en onder- nemersdurf, zoals die door wijlen J.G. Müller in zijn vrachtrijdersbe- drijf en autobusbedrijf werden ont wikkeld. Als zodanig moge deze zwaan u inspireren tot daden drang, inventiviteit en creatieve ondernemingszin. Maar de plaats waarop wij ons thans bevinden her innert ook aan het handwerk dat hier werd verricht in de schoenma kerij van wijlen Willem Oolbekkink en de kuiperij van Westerik. Maar hier bevond ook de synagoge waar zo vele Joods medeburgers op de Sabbath hun godsdiensplichten vervulden todat de onbarmhartige bezetter hun merendeels de dood injoeg. Mijmerend over het verle den heb ook ik eigenlijk alleen maar willen zeggen, hoe zeer in het heden het verleden is gelegen. Dat ratiebron is gelegen voor hen die vanuit dit gebouw besturen en als beleidsondersteunende ambtena ren hier hun werkplek hebben ge vonden". Hierna ging het gezelschap vanuit de raadszaal naar de eerste verdie ping waar de gevelsteen werd ont huld. Als herinnering ontvingen de drie hoofdrolspelers een ets van de gevelsteen van Kees Stoop. Sluitstuk van het officiële gedeel te bleek een verrassing in te hou den voor burgemeester Van Rap- pard. Als dank voor zijn enorme inzet kreeg hij uit handen van wet houder Westerik een tekening van Riemco Berends, voorstellend boerderij het Landeweerd. "De verwachtingen waren hoog gespannen. Maar die zijn meer dan uitgekomen. Kunst kan men over val kopen en ophangen, maar dit wandkleed kan alleen maar in dit gemeentehuis hangen. Het is een eporme aanwist en een verrijking van het gemeentehuis. Ik kan niet anders zeggen dat dit een goed be gin is van de feestweek", aldus burgemeester Van Rappard tot de 210 Holtense handwerksters die aan de vooravond van de officiële opening van het gemeentehuis aanwezig waren bij de onthulling van het door hen vervaardigde wandkleed in de hal van het nieu we gemeentehuis. De geschiedenis is bekend. Ruim een jaar geleden nam mevrouw Van Rappard, als lid van de Platte landsvrouwen het initiatief voor het kleed, handwerktechnisch bij gestaan door Marie Rustebiel. De zeven vrouwenverenigingen rea geerden spontaan op dit initiatief, waarna een werkcomité werd opge richt en mevrouw Alberts uit Hoon horst werd aangezocht het ontwerp te maken. De vrouwenverenigin gen zegde toe per lid f. 2,50 bij te dragen ter dekking van de kosten. Een actie, om ook de overige burge rij haar financiële steentje bij te laten dragen mislukte. Slechts een enkeling kon mevrouw Van Rap pard dan ook bedanken voor hun bijdrage. Gelukkig reageerde het bedrijfsleven wel spontaan, zodat financieel de zaak gezond kon wor den afgerond. Mevrouw Van Rap pard betrok in haar dankwoord ook de heer Gervedink Nijhuis die voor het spannen en de omlijsting van het kleed zorgde. In een fraai gedicht, voorgedragen door de leidsters van de handwerk groepen, de dames Rustebiel, Is raël, Nikkels, Rensen, Nijhuis en Jansen, werd de wordingsgeschie denis nog eens uit de doeken ge daan alvorens mevrouw Israël het college van b en w op kwasi strenge toon enkele persoonlijke vragen, die heel slim uitmondden in een aansporing een meer vrouwvrien delijk beleid in Holten te gaan voe ren. Aan de handwerksters deed mevrouw Israël de oproep de saam horigheid die in de afgelopen maanden was gegroeid voor de toe komst te bewaren, wat met een volmondig ja werd beantwoordt. Aan het college was het daarna de beurt het gordijnvoor het wand kleed weg te trekken. Grote schrik bij mevrouw Alberts toen zij ont dekte dat de twee silhouetten van Ontwerpster van het wandkleed mevrouw Albert plukt snel de 'grap' van het wandkleed af. Het college van b en w van Holten en secretaris Stege- man kijken lachend toe. de twee boerendaners tegen haar uit drukkelijke wens ("af en toe voelde ik mij net een strenge schooljuf') toch voorzien waren van kleertjes. Bij nadere inspectie bleken die slechts opgespeld. Het comité had haar een leuke poets gebakken. Als symbolische dank overhandig de tenslotte burgemeester Van Rappard de vertegenwoordigsters van de zeven vrouwenverenigingen het boekje van Matthie Brands en werd er buiten op het bordes ter herinnering een groepsfoto ge maakt van alle handwerksters. Terwijl op de achtergrond nog de haastige tikken klonken van de stratenma kers die de allerlaatste hand legden aan de bestrating rond het gemeentehuis, maakten gemeentebestuur, gemeentepersoneel en genodigden zich op om het nieuwe gemeentehuis feestelijk te gaan openen. Alles werkte mee: het fraaie weer, de draaiorgelklanken voor oude gemeentehuis waar alle gasten zich verzamelden. Opgewekte gezichten ook bij het college van b en w dat terug kan kijken op de tot nu toe omvangrijkste klus in hun bestuurlijke carrière die op tijd, in goede harmonie en binnen het budget geklaard was. Zelfs wethouder Dalhuisen, beslist geen liefhebber van het nette pak, had zich voor deze gele genheid over laten halen tot het tweedelig grijs. Na een korte toespraak door burge meester Van Rappard werd af scheid genomen van het oude ge bouw en trok men te voet, onder be geleiding van klokgelui via een af gezette Dorpsstraat naar het nieuwe gemeentehuis waar een buitengewone raadsvergadering het begin vormde van een middag vol speeches en cadeau's. Burgemeester Van Rappard open de met een citaat uit de speech die burgemeester Galenkamp richtte tot de raad in oktober 1906 toen het voormalige gemeentehuis werd ge opend, constaterend dat er weinig nieuws onder de zon was. „Ook toen liep de huurtermijn af en wa ren de ruimtes te klein om alle activiteiten te herbergen en beant woordde het oude gemeentehuis niet meer aan de eisen die een ei gentijds bestuur stelt. Toch waren er verschillen. Toen waren er 3000 inwoners, nu bijna 9000. Toen be droegen de totale stichtingskosten f. 8.446,30, nu 5,6 miljoen". Met eni ge voldoening kon de burgemees ter vast stellen dat toen het bedrag geheel geleend moest worden ter wijl nu het gebouw al betaald is met eigen gelden, zonder dat de burger een cent extra voor hoeft te beta len. Qua visie op het gemeentebestuur bleek er ook veel verschil te be staan. In het oude gemeentehuis hadden de wethouders geen eigen kamer en was er voor de frakties of commissies geen eigen ruimte gere serveerd en gebeurde het trouwen in de raadszaal. „Het nieuwe ge meentehuis is een co-productie ge weest van architect en gemeente bestuur. Zo is dit gebouw een verta ling geworden van een visie over het hoe en wat van Holten besturen anno 1986/1987. Daarmee zegt dit gebouw iets hoe tegen de rol van ge meente wordt aangekeken. Van buiten wat streng misschien, met die grote zwarte hoed. Het interieur verrast velen door zijn vriendelijke opzet: ruimten waarin je je niet verloren waant, maar waar je de ruimte krijgt, een open, doorzichti ge opzet. Zelf vind ik het goed en verstandig dat bestuur en mede werkers samen en tegelijk in een nieuw gebouw zijn getrokken, handhaving van het oude gebouw als huisvesting voor de bestuurders en de bouw van een kantoorvleugel er aan vast voor de medewerkers is een principieel andere oplossing dan waarvoor wij gekozen hebben. Besturen doe je niet vanuit of ge voed door gevoelens van nostalgie, maar vanuit en gebaseerd op de principes van openheid en korte heldere lijnen van en naar de mede werkers. Daar draagt dit gebouw De drie hoordrolspelers tijdens de opening van het nieuwe gemeentehuis, mevrouw Oolbekkink, mevrouw Müller en oud-burgemeester Enklaar le zen aandachtig de tekst die burgemeester Van Rappard dichtte onder De zwaan: „Waar eens 't sjaloom weerklonk, werd gewoond, gewerkt en gedronken, staat nu het gemeentehuis op deze grond, waardoor het het dorpshart zijn voltooing vond toe bij". Tot slot nodigde hij alle ge nodigden uit het boekje Holten van huisuit te- lezen, waarin Matthie Brands op onderhoudende wijze het gemeentelijk reilen en zeilen van Holten gedurende 80 turbulen te jaren heeft samengevat. Fondsvorming Als nestor van de raad stond Ep van Schooten even stil bij stuwen de kracht die uitgegaan was van de onlangs overleden Jan Warrink die de stoot had gegeven tot de fonds vorming bouw nieuw gemeente huis en memoreerde de eensgezind heid van de raad voor de keuze van het gemeentehuis op de Smidsbelt, zover mogelijk naar achter zodat de zicht op de kerk gewaarborgd zou zijn. Het moest zo efficiënt mo gelijk gebouwd worden en geen sta tus symbool. „Ik durf te veronder stellen, dat ik namens alle raadsle den kan zeggen, dat we er in ge slaagd zijn een gebouw te creeëren dat de toets der kritiek kan door staan. Het is een gebouw geworden waar goed door bestuurders en ambtenaren gewerkt kan worden en waarin de bevolking van Holten prettig kan verkeren". Namens de raad overhandigde hij burgemees ter Van Rappard een nieuwe voor zittershamer, die de vorm heeft van het dak van het nieuwe gemeente huis. Dat inmiddels het gewone werk doorgang vond, bleek wel toen plotseling de piepers van de brand weermensen in de zaal begonnen te piepen. In allerlijl draafden Heller- /Grave c.s. de zaal uit om ergens langs de spoorlijn een brandje te gaan blussen. Gemeentesecretaris Stegeman inmiddels sprak de dank aan uit de heren De Jong en De Blaauw, zonder wiens grote inzet dit gemeentehuis niet zou zijn ge worden wat het nu is. Sluitsteen Architect Jorissen keek in zijn speech nog eens terug in de wor dingsgeschiedenis van het gemeen tehuis dat als het ware de sluit steen vormt midden in het hart van het dorp, passend in de contouren van de omgeving. Hij hoopte dat de meerwaarde van het gebouw de leefbaarheid en functioneren van het dorpscentrum zou vergroten. Als cadeau had het bouwteam een aantal bloembakken geschonken. Voor het gemeentepersoneel was er een fles oranjebitter. „U heeft zen- dingsarbeid verricht. Uw werk is niet voor niets geweest. Wij zijn er wel bij gevaren", verklaarde burge meester Van Rappard in zijn dank woord. Namens het personeel sprak de chef van de afdeling financiën, de heer Vuuregge de waardering uit voor de nieuwe werkruimte die mede de aanzet kan geven voor het ontwikkelelen van gezamenlijke activiteiten, wat vroeger in de ge decentraliseerde onderkomens niet van de grond kwam. De wand klok in de centrale hal was het geschenk van het personeel. Kort, maar humoristisch was de toespraak van Pastoor Radema kers die het woord voerde namens de drie kerken. Nu kreeg hij einde- Daar ging het dan, van oud naar nieuw. Van Dorps straat 37 naar SmidsbeU 6, waar met ver eende krachten het college de eerste van de openingshan delingen ver richtte, het ont hullen van de bosvarkens van Kees Bos. lijk de gelegenheid recht te zetten dat de tekst op het naambord van de Busschotstraat verkeerd was. „Niet hij was de laatste pastoor van Holten, dat ben ik". Pastoor Rade- makers hoopte dat het nieuwe ge meentehuis stimulerend zal wer ken op de samenwerking tussen de kerken. Namens de oud-raadsleden over handigde D. J. Wans ink, samen met Jan Wiggers voor een verdere uit breiding van de kunstverzameling van de gemeente. Zij overhandig den een schilderij van Kees Bos. Wansink wist te vertellen dat de eigenlijke aanzet voor het gemeen tehuis Gerrit Jan van Cents (G.J. Aaftink) was geweest, die een bloemetjes zouden buiten zetten, midden op een autovrije Dorps straat. Als een na laatste spreker vertolkte adjudant Oberink de nauw band van de politie met de gemeente. De nestor van de groep, wachtmeester Bruggeman overhandigde een wandbord, waarop afgebeeld ston den het wapen van Holten en het wapen van de rijkspolitie. Gevoelens Een toespraak, zoals alleen oud burgemeester Enklaar kan hou den, kondigde de tweede officiële openingshandeling aan, de onthul ling van gevelsteen met de zwaan, door burgemeester Enklaar en de in die witte Zwaan, gevelsteen van herberg en garagebedrijf, een inspi- kwart eeuw geleden de eerste 25 gulden stortte voor een nieuw ge meentehuis. De „Bos-promotion" kreeg een vervolg in de onthulling van een bronzen korhaan, een ge schenk was van de firma Krekel, die een plaatsje heeft gekregen op de kleine dikke steen achter het gemeentehuis. Ch. Vogely sprak zijn felicitaties uit namens de ne gen Holtense scholen. Een fotocol lage van alle scholen overhandigde hij als bijdrage in het interieur van de afdeling onderwijs, samen met een pak verfrissingdoekjes om het hoofd in de moeilijke tijden koel te kunnen houden. H. Dikkers felici teerde het gemeentebestuur in zijn hoedanigheid als waarnemend voorzitter van de Holtense Han delsvereniging. „De volgende stap zal liggen in de verkeersproblema tiek van de Dorpsstraat", aldus Dikkers, die de wens uit sprak dat het gemeentebestuur door alert te reageren op de zich wijzigende om standigheden, de dynamiek van het gemeenthuis alle eer aandoet. Zijn gelukwensen gingen vergezeld met de toezegging dat op korte ter mijn het gebouw met enige planten verder zal worden opgesierd. Bur gemeester Van Rappard zegde toe dat zij een volgend feest samen de

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1