Brits bezoek voor Scholengemeenschap Dorpshuis naar Tuinstraat Holtens Nieuwsblad: iS In memoriam Klein Velderman Inzameladres voor Polen BON Afscheid van Jan Wiggers Paasvuur in Espelo wordt verplaatst Joey in trek bij inbreker Unanieme keuze voor ontwerp Tuns en Horsting vJ u ontvangt een fraaie Holtens Nieuwsblad Uoriderdag 26 maart 1987 - 38e jaargang - nr. 12 /Abonnementsprijs f36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 Vriendenschaar CJV De Vriendenschaar nam af gelopen weekeinde alvast een voorproefje op de viering van het 40-jarig bestaan in septem ber. Met een bazar en een spon sorloop werden de festiviteiten ingeluid. Ondanks het stuwen de loopwerk van voorzitster Diny Aalpol was de belangstel ling voor de sponsorloop niet bijster groot, maar de bazar en rommelmarkt trokken heel wat Holtenaren. Enkelen vie len in de prijzen. De uitslag vindt u in deze krant. Misdrijf Beter voorkomen dan genezen denkt ook de Holtense politie. In het kader van het project Voorkoming Misdrijven geven Henny van de Keuken en Anton Beuwer voorlichting aan toe komstige bewoners van de Beu- seberg. Met name het hang- en sluitwerk kan beter vinden de Holtense politiemensen. En aan de gemakzuchtige mentali teit van veel Holtenaren kan ook veel verbeterd worden. Zo simpel hoeft het de inbrekers nu ook weer niet te worden ge maakt. Afgelopen maandag stond de Scholengemeenschap Holten in het teken van een werkbezoek van acht Engelse collega-docenten. De Britten, die zondag in Holten aan kwamen, lieten zich uitvoerig in lichten over de onderwijssituatie in Holten en maakten, na een tus senstop bij de HBO-instelling Nieuw Rollecate in Deventer, nog diezelfde avond weer de oversteek naar Groot-Brittannië. Een blik sembezoek waarvan ze toch heel wat opstaken. „Oh, wat een fietsen" klonk het maandagmorgen in de pauze ver baasd uit de mond van een van de Engelse docentes. Aan de andere zijde van het Kanaal blijkt het ge bruikelijk te zijn dat middelbare scholieren door pa of ma met de auto naar school worden gebracht, ook al ligt die binnen fietsafstand. De monden vielen nog verder open toen werd verteld dat sommige leerlingen per dag wel 30 kilometer fietsen om op de Scholengemeen schap in Holten hun lessen te vol gen. Misschien nog wel het meest tot hun eigen verbazing kregen de Holtense scholieren voor gedrag een tien. „Correct en rustig" waren de kwalificaties van de Engelsen die vonden dat de leerlingen van de Scholengemeenschap een „vrolijke en goedgeluimde" indruk maak ten. Met daarbij de constatering dat het er in en rond de school zo schoon en welverzorgd uitzag kon den de complimenteuse gasten geen kwaad meer doen. Vergelijking Uiteraard beperkte het bezoek zich niet tot de goede manieren van de leerlingen. Na een welkomstwoord van rector drs. P. Bakker begonnen de Engelsen aan het meer serieuze gedeelte. Voor hun verdere oplei ding moesten zij een vergelijkende studie maken van het onderwijs stelsel thuis in Engeland en dat in een Westeuropees land. Via contac ten met de Noordelijke Leergangen in Zwolle, waar ook de docenten Engels Dick Onrust en Wim Glau- demans part-time werkzaam zijn, werd gekozen voor Holten. Na een inleiding van Onrust over het Nederlandse onderwijsbestel werden met collega's van de ver schillende vakgebieden ervaringen uitgewisseld. Ook werden enkele lessen bijgewoond waarvan video opnames mee naar Engeland wor den genomen. Gelukkig dat de Hol tense Scholengemeenschap over complete apparatuur beschikte De Britse delegatie werd hartelijk verwelkomd door de docenten Glaudemans en Onrust en door rector Bakker. want de videocamera die de Engel sen hadden meegebracht bleek niet te werken. De Holtense video apparatuur zorgde er voor dat het beeld van een Nederlandse school in Engeland niet vertekend zal overkomen. De Stichting Oost-Nederland helpt Polen hjeeft een nieuw inzamela dres in Holten. Voortaan zal me vrouw H. Roelofs, Schoutenstraat 41 (tel. 6359S) de taken overnemen van mevrouw Hoogakker. De laat ste blijft wel contactpersoon voor de inzamelactie van kleding voor Polen. Overigens is het ook moge lijk geldelijke bijdragen te geven. Daarmee kunnen de transporten richting Polen worden bekostigd. De koge! is door de kerk. Na lang wikken en wegen tussen de lokaties Tuin straat en Lageweg is er nu definitief gekozen voor een dorpshuis aan de Tuin straat. Tijdens een tweede vergadering van de commissie Algemeen Bestuurlij ke Zaken schaarden de fractieleiders zich afgelopen maandag unaniem achter de keuze van het ontwerp 'kleintje Tuinstraat' van het Markelose architecten bureau. Daarmee is het nagenoeg zeker dat de raad eind april een krediet zal verstrekken voor het bestekklaar maken van de plannen. De keuze voor de Tuinstraat komt toch nog vrij verrassend omdat het er lange tijd naar uitzag dat de lokatie Lageweg de voorkeur zou krijgen vanwege de lagere exploita tie- en beheerskosten aldaar. Eert gecombineerd dorpshuis met sportzaal op die plek zou immers op subsidie van het ministerie van Onderwijs kunnen rekenen. De po - litiek heeft de centrai.isatiegedach- te zwaarder laten wegen. Waarbij men er tevens van uit gaat.dat ook aan de Tuinstraat de exploitatie- VERHUIZING GEMEENTE-SECRETARIE EN GEMEENTEWERKEN Op 6 april a.s. zal het nieuwe gemeentehuis in gebruik worden genomen. Met ingang van genoemde datum zijn het gemeentebestuur, alle secreta rie-afdelingen, alsmede de afdeling gemeentewerken, gevestigd aan het adres Smidsbelt 6,7451 Bi. Holten, tel. 616 66. In verband met deze verhuizing zijn de secretarie en de afdeling gemeen tewerken op 2 en 3 april a.s. gesloten (aangiften van geboorten en overlij den kunnen op deze dagen echter worden gedaan tussen 9.00 en 9.30 uur). Ook telefonisch zal de secretarie, alsmede gemeentewerken op deze dagen moeilijk bereikbaar zijn. Met ingang van 6 april komt het teiefoonnummer 6 14 71 van gemeente werken te vervallen. Het is niet uitgesloten, dat in de periode van verhuizing, te weten de week van 30 maart t/m 3 april, de dienstverlening enigszins verstoord zal zijn. Men wordt daarom nadrukkelijk verzocht in deze week alleen in dringende gevallen de secretarie en gemeentewerken te bezoeken. Wij vragen hiervoor uw begrip. Een en ander geldt o<ak voor de tijdejijke vestiging van de administratie van de IJsselmij. Ongetwijfeld zal de nieuwe behuizing een bijdrage leveren aan een betere dienstverlening in de toekomst. Burgemeester en wethouders van Holten, de secretaris, J. P. Stegeman. De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard. Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter ballpoint geïnformeerd. ais u ons een nieuwe Als abonnee bent u «knnnna nnflBaft daarvan verzekerd. HMWiliiSC W|iy vvl Geef dat ook eens aan een ander door! I Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f36.30 kosten tot nul zijn terug te brengen. Alleen de WD bleef lang tegen stribbelen, maar wilde niet hals starrig aan haar primaire keuze van handhaven van de bestaande lokaties en uitbreiding van de kleu terschool aan de Tuinstraat vast houden. De democraten laten de politieke realiteit en het belang van een unanieme keuze prevaleren. Opgelucht Wethouder W. Dalhuisen (PvdA) toonde zich tijdens de persconfe rentie van B en W een opgelucht man. „Ik ben blij dat het besluit eindelijk is genomen. De centrali satiegedachte heeft de doorslag ge geven. Zowel wat betreft de ligging als wat betreft het samenbrengen van alle sociaal-culturele activitei ten op één plek". De keuze van Tuns en Horsting -boven het ontwerp van de Holtense architect Potkamp berust ener zijds op financiële gronden, maar ook op de voorkeur van de gebrui kers voor het schetsplan van de Markelose ontwerpers. „Dat heeft zeker meegewogen" verklaart Dal huisen. Net zoals het unanieme ad vies van de begeleidingscommissie Dorpshuis voor de Tuinstraat de lokatie mede heeft bepaald. We ko men nu in de raad van april met een kredietaanvraag voor een besteks- klaar plan en houden ook nog een informatie-bijeenkomst voor de omwonenden. Het bestemmings plan ter plekke moet namelijk enigszins worden aangepast. Voor de gymnastiekzaal aan de Lageweg betekent dit besluit dat we met de aanbesteding daarvan kunnen be ginnen. Dat moet voor de winter klaar ziin". In het ontwerp-Tuns en Horsting blijven de buitenmuren van de oude kleuterschool overeind, maar wordt daar rondom heen een com pleet nieuw gebouw neergezet. Het vooraanzichl vanaf de Tuinstraat verandert dan ook drastisch. In te genstelling tot het ontwerp van Potkamp, dat drie verdiepingen telde, volstaan Tuns en Horsting met een kelderruimte en de begane grond. In overleg met de toekom stige gebruikers wordt bepaald hoe de indeling definitief eruitziet. Wat dat betreft wordt er met een flexi bel organisatieschema gewerkt. Gebruikers Bij die toekomstige gebruikers overwegend positieve reacties op de keuze voor de Tuinstraat. Voor zitter Paul van den Hul van de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk zegt erg blij te zijn met dit be sluit. „Maar echt blij ben ik pas wanneer de sleutel in het sleutelgat zit en kan worden omgedraaid. Dit is echter een goed besluit. Ten eer ste omdat de politiek de adviezen van de begeleidingscommissie heeft overgenomen. Dat zijn men sen uit de praktijk die weten welke Hoewel de bui tenmuren van de oude kleur- terschool blij ven staan zal het nieuwe dorpshuis van de Tuinsiiaat een heel ander buitenaanzien krijgen. eisen er aan zo'n gebouw gesteld moeten worden. D.aamaast ben ik erg gelukkig met de centrale lig ging. Dat vergroot de toegankelijk heid, met name voor ouderen. Wat dat betreft was ik ook niet zo ent housiast over acties van dorpsge noten die de Lageweg bepleitten. Zij hebben nooit met ons contact opgenomen over onze verlangens. Een derde reden waarom ik dit be sluit toejuich is dat ik achter dit ontwerp sta. Maar dan moeten we wel samen werken aan de invulling. Die samenwerking van alle gebrui kers is straks hard nodig" Minpunten Namens de Holtense muziekschool toont Riemco Berends zich wat minder enthousiast. „De lokatie is goed" vindt Berends. „Die centrale ligging voor ouderen en kinderen en de nabijheid van scholen is ook voor ons belangrijk. Maar het hangt er wel van af wgt er uiteinde lijk komt te staan. Ook wij hebben gekozen voor Tuns en Horsting, maar dat moest destijds heel snel zonder dat we ons goed konden voorbereiden. Nu ik de plannen wat beter heb bestudeerd zie ik toch minpunten. Vrijwel alle vertrekken hebben dezelfde afmetingen en voor muziekonderwijs is het goed als je kleinere en grotere ruimtes hebt. Bovendien zijn alle lesver- trekken aan de noordzijde gesi tueerd en hebben dus geen zon licht. Ook zitten de leslokalen te ver af van het administratiegedeel te en kan er door de lange gangen geluidsoverlast ontstaan. Ik hoop dat we daar in de komende overleg fase nog iets aan kunnen doen. Het moet wel een gebouw zijn waar wij ons thuis voelen". Desgevraagd toont ook de groeps leiding van de sociowoningen van de Lathmer zich" tevreden met de keuze voor de Tuinstraat. Zoals be kend is de leiding van de Holtense groepswoning de laatste tijd be trokken bij de besluitvorming om dat men de dagopvang van de pu pillen in een nieuw te bouwen dorpshuis wil verzorgen. „De Tuin straat had onze Voorkeur, maar het is niet zo dat wanneer er voor de La geweg was gekozen, wij hadden af gezien van dagopvang in Holten. Het had alleen veel meer moeite gekost gezien het vervoer heen en terug". Uitgeversmaatschappij Van der Loeff BV in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-84 28 42 Redactrice: Frederique Rentenaar tel.05428-15 00 Redactioneel adres Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerkers J. Wiggers tel. 6 13 56 mevr. W. Vogel tel. 6 42 01 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. l/V. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur in Bathmen H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Vrijdag 27 maart neemt Jan Wig gers (73) afscheid van het Holtens Nieuwsblad. In café-restaurant Vosman wordt hem van 16.30 uur tot 18.30 uur een receptie aangebo den. Uiteraard heeft het vertrek van onze redactionele medewer ker gevolgen voor het inleveren van de kopij. Die moet met ingang van 1 april bij het redactiekantoor aan het Zwartepad (naast de oude Mengunie-silo) worden gebracht. De kopij moet voor dinsdagmor gen 08.30 ter plekke zijn om nog de donderdag daarop in het Holtens Nieuwsblad te kunnen worden op genomen. Enige uitzondering vor men activiteiten die op maandag avond plaats vinden. Daarvoor is het sluitingsuur 12.00 uur op dins dagmorgen. De baoke-bouwers in Espelo, die al wekenlang bezig zijn met het ves tigen van een nieuw wereldrecord, kregen afgelopen week een grote teleurstelling te verwerken. Bij nader onderzoek van de provincia le grondtechnische dienst in Zwol le bleek dat het paasvuur in Splo zich direct boven de hoge druk aardgasleiding Zevenaar-Zwolle bevindt. In opdracht van de auto riteiten moet de levensgrote bult nu worden verplaatst. Gezien de modderige toestand van het terrein aan de Pasmansweg zal met dit karwei worden gewacht tot volgende week woensdag. Daarbij rekenen de bouwers op de medwer- king van alle boeren voor het ver voer. Boerenwagens en verder alles wat maar wielen heeft worden rond tien uur 's morgens verwacht op het terrein. Men verwacht het karwei nog voor het donker te kunnen kla ren. Joey vrijetijdskleding aan de Smidsbelt trok de afgelopen week veel belangstelling. Maar aange zien de belangstellenden in de nachtelijke uurtjes een bezoek aan de kledingzaak brachten is eige naar A.H.J. Salimans daar niet erg gelukkig mee. Tot twee keer toe werd zijn Holtens filiaal door in brekers bezocht. Totale buit ruim 60 duizend gulden. In de nacht van woensdag 18 op donderdag 19 maart kreeg Joey al ongewenst bezoek. Toen verdween er voor dertig mille aan kleding. Tot nu toe zijn op een parkeer plaats aan de Al alleen de kleer hangers van die partij terug gevon den. Nog geen week later, in de nacht van maandag 23 op dinsdag 24 maart, gebeurde hetzelfde. Weer kwam het dievengilde via de enige toegangsdeur aan de Smidsbelt binnen en roofde vrijwel de hele zaak leeg. Voor Salimans is er op deze manier weinig aardigheid meer aan. „Natuurlijk proberen we zo snel mogelijk weer open te gaan, maar het wordt moeilijk zo'n com plete vooij aarscollectie te vervan gen. Op de avond van vrijdag 20 maart 1987 is een markant man in onze dorpsgemeenschap. Herman Klein Velderman van ons heengegaan. Hij was een zeer bijzonder man, die in grote bescheidenheid zijn vore door het leven trok, ondanks het feit, dat hij door zijn ondernemingslust, zijn za- keninstinct, zijn moed en zijn durf een bloeiend bedrijf in gladheidbestrij- dingsmachines stichtte en ontwikkel de. Van smidsknecht bij Stokkers in de Oranjestraat tot eigen baas in een smederij op de Kol, van een voorge spannen sneeuwploeg, ontwikkeld voor de gemeente Holten tot 's lands grootste en modernste fabriek van gladheidsbestrijdingsmachines, waarmede hij in een twaalftal Europe se landen overheden bediende, is het verhaal van de activiteiten, welke Klein Velderman in zijn leven ontwik kelde. In stilte, met grote bescheidenheid, zich nimmer beroemende op datgene wat hij tot stand bracht ging Klein Vel derman zijn weg. Hij bleef en wilde ook blijven de man, die hij was, de eenvoudige zoon van het Sallandse land, zich niet beroemende op datge ne wat hij had bereikt. Op zijn succesvol ondernemer schap heeft hij zich nimmer voor wil len laten staan, integendeel hij heeft nimmer willen vergeten dat hij ook eens aan het smidsvuur stond. Hij bleef de eenvoudige man met het warm kloppende hart voor de ander, voor de gemeenschap, waarin hij werkte en leefde, sterk bewogen voor zijn medemens, altijd bereid tot hel pen, voor zijn personeel, dat voor hem door het vuur ging, een heel bijzonde re werkgever. De Holtense gemeenschap behoef de nimmer tevergeefs een beroep op hem te doen. Op vele gebieden van het maatschappelijk leven werd vaak een beroep op hem gedaan, echter nooit tevergeefs. In Raad en in het col lege van Ben W diende hij 18 jaren. Holtens Nieuwsblad, industrieconv missie, WV, Handelsvereniging, Bra derie, Marktcomissie, de Voetbalvere niging Holien waarvan hij bij beëindi ging van het voorzitterschap in 1969 tot erelid werd beneomd zijn dan maar enkele gebieden waarop Klein Velderman zich met inzet van zijn per soon en kunnen heeft bewogen. Dui delijke voorbeelden hoe hem het alge meen welzijn van de gemeente - zijn gemeente - ter harte ging. Waar conflicten waren kon Klein Velderman door zijn verzoenende in vloed én door het vertrouwen, dat hij alom bezat, vaak bijdragen tot herstel van harmonie en vrede. Met Herman Klein Velderman - voor de oudere Hol tenaren nog steeds „de smid van de Kol" is een.zeer bijzonder man heen gegaan, een burger waarop Holten niet alleen trots mag zijn, maar jegens wie Holten ook grote dankbaarheid past. Zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, hem in 1977 verleend, was met recht een erken ning van de bijzondere verdiensten, welke Klein Velderman zich jegens de Holtense gemeenschap in zijn arbeid zame maar vooral ook zijn dienstvaar dige leven heeft verworven. Bij het heengaan van Herman Klein Velder man past het ons, die hem op ons le vens- en ambtelijke pad mochten ont moeten aan hem in eerbied en dank baarheid te gedenken. Hij zij Gode bevolen. W. H. Enklaar

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1