Nieuwe bewoners voor het oude gemeentehuis Dit kun je alleen doen met steun van Holtens Nieuwsblad. WEEK DEZE n- Jan Wiggers zegt Holtens Nieuwsblad na 38 jaar vaarwel VdHarst:ook primaplekopenbaar toilet Zestiende postzegel ruilbeurs Verwerping Bethanië U ontvangt een fraaie Parker-Jotter ballpoint als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. BON Statenleden bij CDA Werkgroep voor nota Aangepaste kerkdienst College op stap voor vogelactie Vergadering OLM. Holten Holte ns Nieuwsblad Donderdag 5 maart 1987 - 40e jaargang - nr 9 /Abonnementsprijs f36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 Ingezonden Het rapport Terp, het zwembad van de Kleine Keizer en niet te vergeten de perikelen rond Kalfstermansweide en de standplaats van de vijf woon wagens houden de gemoederen in Holten danig bezig. Tal van Holtenaren hebben hun hart gelucht in ingezonden brieven, zoals men kan lezen in het Hol- tens Nieuwsblad. Daar is niets op tegen. Het wordt anders als men de redactie een publikatie- plicht wil opleggen. Kwalijke uitingen tegen personen en vor men verkapte vormen van re clame worden ook onverbidde lijk uit de tekst geschrapt. Ver der kan om reden van de lengte het verhaal ingekort worden. Dat recht behouden wij ons voor. Ontwaakt Gelijk met de bloei van de eer ste sneeuwklokjes zijn de leden van de Wielervereniging Hol ten uit hun winterslaap ont waakt. Voor het komende sei zoen staan weer een groot aan tal activiteiten op het program ma, waarover we in deze krant berichten. Ook de MAC Holterberg is weer klaar wakker voor het nieuwe seizoen, zoals men kan lezen. Indien de gemeenteraad er mee ac- coord gaat, zullen VW en de Stich ting Oudheidkamer Hoolt'n deze zomer nog in het oude gemeenthuis kunnen trekken. Vorige week woensdag hebben de besturen van de Stichting en VW een eerste oriënterende bespreking gehad met het college van b en w van Holten die bijzonder positief is ver lopen. Het pand komt half april vrij na de verhuizing van de gemeente naar het nieuwe gemeentehuis op de Smidsbelt. Over de verdeling van de ruimte bestond geen enkel verschil tussen de beide toekomstige gebruikers, zo vertelde wethouder H. Westerik tijdens de vergadering van de com missie gemeentewerken. De VW heeft voorkeur voor de ruimte waar nu de afdeling interne zaken en het archief gevestigd zijn (links van de ingang) terwijl de Oudheidkamer voorkeur heeft voor de secretaris kamer en een gedeelte van de secre tarie aan de achterzijde van het gebouwtje. De burgemeesterska mer aan de rechterzijde van de in gang zal waarschijnlijk worden in gericht als gemeenschappelijke vergaderruimte. De bovenverdie ping zal voorlopig dienst doen als opslagplaats voor materiaal van zowel VW en Oudheidkamer. La ter wil de Oudheidkamer in de voormalige raadszaal wisselende exposities inrichten. In principe is afgesproken dat de VW hoofd huurder wordt van het pand die op haar beurt de benodigde ruimten verhuurt aan de Oudheidkamer. Hoe het financiële plaatje zal wor den rondgebreid, is nog niet hele maal duidelijk. De gemeenteraad heeft beslist, dat na een financiële bijdrage in de opknapbeurt van het pand er verder geen geld meer voor beschikbaar wordt gesteld. Wet houder Westerik verklaarde dat ex tra aanpassingen verdisconteerd zullen worden in de huurprijs. De tekening voor de nieuwe buiten muur is gereed. Na sloop van het semi-permanente gedeelte zal het gebouw worden voorzien van een stenen buitenmuur met een raam- partij. Het lage gedeelte, waar alge mene zaken zich bevindt, wordt niet gesloopt. Het is niet de bedoe ling dat alle muren opnieuw gestu- cadoord en gesausd worden. Wel zal de centrale verwarming worden aangepast en zal naar alle waar schijnlijkheid de electrische bedra ding vernieuwd moeten worden. Toilet Commissielid J. van der Harst ■Een van de eerste foto's van het gemeentehuis dat gebouwd werd in 1906. Het hekwerk rondom bestond uit veertien gemetselde palen, verbonden door prach tige kettingen. Uitgeversmaatschappij Van der Loeff B V in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-842 842 Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur pleitte er opnieuw voor, de moge lijkheid te onderzoeken voor een openbaar toilet in het oude ge meentehuisje omdat dat, met name door de toeristen als een ge mis wordt ervaren. Wethoduer Westerik zegde toe de mogelijkheid te onderzoeken, maar voegde er aan toe dat er nog al wat haken en ogen aan zitten, zoals de hygiëne, de toegankelijkheid, ook als VW en Oudheidkamer gesloten zijn en de plaatsing van het toilet. Half maart komen de besturen van VW en Oudheidkamer weer bij el kaar om de inrichtingsplannen ver der vorm te geven, maar eerst zul len intern de plannen op een rijtje worden gezet. iiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiii De Holtense Postzegelclub HPC houdt op zaterdag 7 maart van De op en top krantenman Jan Wiggers beëindigt per 1 apri! 10.00 tot 17.00 uur voor de zestiende definitief zijn activiteiten voor het Holtens Nieuwsblad, keer haar jaarlijkse grote postze- gen periode van ruim 38 jaar Holtense joumal;stiek komt ^n^nie^schap Holtenn daarmee aan zijn eind. Het zal voor Jan en zijn vrouw Er bestond voorgaande jaren Jantje Wiggers-Aanstoot wel even wennen worden want steeds een grote belangstelling *n a* die Jaren had hun woonkamer aan de Kolweg meer voor de Holtense beurs en het actie- we£ van een redactielokaal. „Maar je moet een keer het be- ve clubbestuur heeft er alle ver trouwen in dat ook voor deze beur weer vele verzamelaars uit de regio en ver daarbuiten naar Holten ko men. Voor een redelijke prijs zullen kof fie, frisdranken, soep en belegde broodjes verkrijgbaar zijn. Zij die per auto komen, worden verzocht gebruik te maken van de parkeer gelegenheid bij sporthal 't Mos- sink. Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij het secretariaat van HPC, tel 05483 - 6 14 91. sluit nemen om te stoppen" klinkt het nog wat onwennig uit de mond van de nu 74-jarige courantier.Je kunt nu eenmaal beter bedankt worden, dan dat je wordt afge dankt. Dus nu is de tijd van afscheid nemen gekomen". We zochten Jan Wiggers op temidden van alle paperassen die hem dagelijks omringen. Een gesprek met de Drent die Holtenaar onder de Holtenaren werd. Op woensdag 11 maart wordt in gebouw Bethanië in Dijkerhoek een grote Verwerping gehouden met prachtige prijzen. Begonnen wordt om 19.00 uur. De Verwerping wordt georgani seerd door de clubs die Bethanië als onderkomen hebben: de Her vormde Vrouwengroep, CJV, meis jesclub, jongensclub, peuterspeel zaal en de schietvereniging. De op brengst wordt gebruikt voor het onderhoud van gebouw Bethanië. De lezers die ooit iets voor het Hol tens Nieuwsblad bij Jan Wiggers achter de deur hebben gegooid (en dat zijn er heel wat geweest) kun nen het beamen. Zijn woonkamer ademt de sfeer van een echte kran tenredactie. De eettafel wordt vrij wel geheel in beslag genomen door scharen, plakstiften, pennen en no- titieblocs, her en der liggen de pa perassen opgestapeld, de aloude Triumph schrijfmachine staat aan- slagbereid in een hoek en om het beeld compleet te maken liggen op de ruggeleuning van de stoel nog een paar oude kranten. En dan heb ben we het nog niet eens over het redactiearchief boven waar de complete jaargangen van het Hol tens Nieuwsblad liggen opgesla gen. „Ik had dit werk nooit kunnen doen wanneer mijn vrouw Jantje niet volledig had meegewerkt" be richt Jan Wiggers vanuit een vrije tember 1939 berichtte hij trouw richten en met een straalkacheltje verwarmen, maar dat wilde zij niet. Dit is bijna veertig jaar lang woon kamer en bureau geweest en je had zo heel wat aanloop. De koffie stond altijd klaar en of de klompen nou buiten bleven staan of niet, iedereen met een bericht of adver tentie was welkom". Drente Jan Wiggers is een geboren Drent. In Zwinderen, onder de rook van Hoogeveen voelde hij zich al vroeg aangetrokken tot het turbulente le ven van de journalist. Als corres pondent van de Hoogeveensche Courant (1 x per week) en de Em mer Courant (2 x per week) zag hij op 16-jarige leeftijd zijn penneroer- selen al afgedrukt. Rijk werd hij van dat kwartje per bericht niet, maar tot aan de mobilisatie in sep- Krantenman Jan Wiggers: Holtenaar onder de Holtenaren. stoel. „Eventueel had ik boven ook nog wel een kamertje kunnen in- A/s lezer van het Holtens Nieuwsblad wordt u goed geïnformeerd. Als abonnee bent u daarvan verzekerd. Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f36.30 vanuit het Zwinderense. In 1942 belandde de jonge Wiggers in Hol ten waar hij niet alleen zijn vrouw Jantje leerde kennen, maar ook de pen weer oppakte toen het dagblad Trouw meteen na de oorlog een correspondent zocht. Destijds werkten de landelijke kranten im mers nog met regionale katernen. Met zijn relaties uit de bezettings tijd was Jan Wiggers daarvoor de aangewezen man. „Ze wilden mij eerst op het kan toor in Almelo hebben" herinnert hij zich het jaar 1946. „Maar ik wilde niet de hele dag binnen zitten. Een baantje als Inspecteur Buiten dienst voor de regio Overijssel, Achterhoek en Noord-Veluwe trok me meer. Dat heb ik toen een tijd gedaan". Holtens Nieuwsblad Maar ook de Holtense gemeen schap zelf had in die dagen behoef te aan een eigen nieuwsbron. Met als initiatiefnemers de 'Smid van de Kol' Herman Klein Velderman en Henk Beltman werd het Holtens Nieuwsblad opgezet. Daarvoor werd Wim Beijers om advies ge vraagd en hij was het die Jan Wig gers bij de plaatselijke nieuwsvoor ziening betrok. Op 1 januari 1949 rolde de eerste oplage van het Hol tens Nieuwsblad van de persen bij drukkerij Molenaar Co in Nijver dal. De periode van B en W was aan gebroken. Dertig jaar lang zouden Beijers en Wiggers het Holtens Nieuwsblad draaiende houden. De enige keer dat Jan Wiggers verstek moest laten gaan was in augustus 1955 toen hij ten gevolge van een ongeval in de Dorpsstraat met zijn been omhoog in het Deventer zie kenhuis belandde. „Maar vanaf het moment dat ik met mijn been in het gips weer naar huis mocht was ik weer actief' ver telt hij nu. „In Deventer dachten ze dat ik toch niets kon dus mocht ik naar huis, maar met een been in het gips kun je in ieder geval wel typen. Het was echt liefdewerk want je werd natuurlijk hardstikke onder betaald. Je kreeg een cent per regel gedrukte tekst en dan had je daar nog wel wat advertentie-inkoms ten bij, maar dat was in die begin tijd ook nog heel weinig. Alleen Klein Velderman zelf en Dikkers adverteerden. Maar het was wel een mooie tijd. Ondanks dat Wim Beijers en ik politiek gezien he melsbreed van elkaar verschilden vormden we een hecht team. Ook opa en oma Beltman die de admini stratie deden maakten deel uit van dat team. De oud-stationschef Bel tman werd weliswaar bezoldigd, maar daar ging het ook voor een ap pel en een ei. Hij schreef ook nog alle banderollen voor de postbezor ging in het buitengebied. Dat was een heidens karwei om die kranten op tijd klaar te krijgen en ze dan op een draf naar de post te brengen". Trouwens, Wiggers zelf kan er ook over meepraten. In een tijd waarin nog geen zinnig mens het over au tomatisering had, gebeurde alles met de hand en was het elke week weer een hele opgave om de kopij op tijd bij de drukker te krijgen. Ook toen in later jaren Hilarius Courantenbedrijf in Almelo het drukwerk van het Holtens Nieuws blad voor haar rekening nam. In die tijd had je nog het fenomeen trein- brief en voor Jan Wiggers beteken de dat 's avonds laat de laatste trein naar het oosten halen om de kopij per brief mee te geven. Een voorval uit die tijd herinnert hij zich nog levendig. „Ik stond weer eens op het perron te wachten op de trein naar Almelo toen ik achter me in het weitje van Kevelam een klaaglijk gekreun hoorde van een roodbonte koe. Het bleek dat die juist aan het bevallen was en toen ik er heen liep was het al bijna gebeurd. Ik kon nog net een pootje meehelpen. Maar ik wou Ke velam ook niet meer wakker maken dus heb ik maar een briefje onder de ruitenwisser van zijn auto gestopt met de boodschap: Harte lijk gefeliciteerd, je hebt er een dochter bij. En met de busbrieven was het altijd maar afwachten of ze inderdaad overkwamen. Want vooral als er in Rijssen moest wor den overgestapt, gebeurde het nog wel eens dat er een brief kwijt raak te. Die moest je dan maar weer zien te achterhalen. Ik versloeg in die tijd ook de Holtense gemeenteraad omdat Wim Beijers dat al voor de Tubantia en het Deventer Dagblad deed en we niet twee dezelfde ver halen in de krant wilden hebben. Maar als die vergadering op donderdagavond was, dan moest je 's nachts doorwerken om het alle maal nog op tijd bij de drukker te krijgen. Het gebeurde wel eens dat ik bij zonsopgang Twenhaarsjan tegen kwam die dan alweer de bees ten ging melken in het Holter- broek. Eigenlijk hadden Beijers en ik in die tijd de hele Holtense nieuwsvoorziening in handen. En daarvan maakten we wel eens mis bruik door bepaalde berichten net zo lang op te houden tot ze tegelij kertijd in het Holtens Nieuwsblad en de regionale dagbladen kwamen te staan". Raadslid Een periode apart was het zestien jarig raadslidmaatschap voor de Anti-Revolutionairen in Holten. In die tijd, van 1966 tot 1982, stopte Jan Wiggers met het maken van raadsverslagen om vermenging van belangen te voorkomen. „Je kunt toch niet een collega in de raad aanvallen" motiveert hij nu dat besluit. „Het was wel een druk ke tijd want daarnaast was ik ook nog eens bestuurslid van zo'n ne gen Holtense verenigingen. Vooral in de winterdagen was je 's avonds altijd van huis. Die raadsvergade ringen kostten nooit erg veel tijd, maar de bijeenkomsten bij tante Miena Holterman na afloop deste- meer. Daar aan de stamtafel wer den pas echt politieke discussies gevoerd, bijvoorbeeld tussen Jo- han van Geenhuizen en Wim Beij ers. En dat er dan ook een borreltje bij werd gedronken sprak vanzelf. Maar ja, als krantenman moest je overal naar toe. Je deed het eigen lijk voor de gemeenschap en de verenigingen, maar wat betaling betreft leverde het nauwelijks iets op. Toch zal ik het nog wel missen. Maar vervelen zal er voorlopig wel niet van komen. Het wordt weer vooijaar en dan is er werk genoeg in de tuin en bovendien blijf ik pr- functionaris voor voetbalvereni ging Blauw Wit en zit ik ook nog in de Dorpsfeestcommissie. Ik kijk in ieder geval met dankbaarheid te rug op al die jaren. De beste herin neringen bewaar je toch aan al die medewerking die je in die tijd hebt gehad. Van de families Beltman en Kers die jarenlang de administra tie van het Holtens Nieuwsblad hebben verzorgd. Maar ook aan medewerkers als Dick Mondeel die na het vertrek van Wim Beijers veel werk heeft verzet. Ik had het zeker niet gered zonder de steun van al die mensen en al helemaal niet zon der de medewerking van Jantje". De afdeling Holten van het CDA houdt op dinsdag 10 maart om 20.00 uur in café-rest. Vosman een openbare verkiezingsbijeenkomst. Op deze avond zullen spreken mevr. C. Gabor-Koomen, candi- daat voor de provinciale staten en de heer J. Schuur, fraktievoorzitter CDA in de provinciale staten. Schuur is in de staten specialist financiën, maar uit hoofde van zijn functie is hij direct geïnformeerd over allerlei zaken die in de provin cie spelen. Er is gelegenheid voor het stellen van vragen en discussie. VW en Holtens Handelsvereni ging zuilen worden betrokken bij het het samenstellen van de nota dorpsvernieuwing. Zodra het bu reau Oranjewoud haar rapport be gin mei heeft ingediend zal een werkgroep worden samengesteld waarin naast vertegenwoordigers van gemeentebestuur ook zitting zullen hebben een vertegenwoorid- ger van VW en Handelsvereniging, waardoor een zo breed mogelijk ba sis is verkregen voor de dorpsver nieuwing en de aanpak van de ver- keerproblematiek in de kom van Holten. Zondag 8 maart is er in de Gerefor meerde kerk de Kandelaar een aan gepaste kerkdienst mede voor ver standelijk gehandicapten, uitgaan de van de vereniging Philadelphia. De dienst begint om 15.00 uur en voorganger is ds. M. Berg. Mede werking zal worden verleend door de drumband van het gezinsver vangend tehuis De Kamp te Mep- pel. Burgemeester en wethouders van Holten trekken op tweede Pink sterdag (8 juni) de stevige stappers aan voor de milieuactie Stappen voor vogels, die gehouden wordt over het Pieterpad dat van de St. Pietersberg in Limburg loopt naar het noordelijke Pieterburen. In Holten loopt het Pieterpad over de Holterberg. De route waaraan het Holtens col lege meeloopt, loopt van Laren naar Ommen over een afstand van 51 kilometer. In totaal heeft het Pieterpad een lengte van meer dan 300 km. De totale actiewandeltocht loopt van 30 mei tot 30 juni. Op 12 maart wordt in zaal Vosman de jaarvergadering gehouden van de OLM, afdeling Holten. Naast be stuursverkiezing en de verslagen van penningmeester, secretaris en mestcommissie, staat op de agen da een inleiding van de heer Sche pers van de OLM die zal spreken voer automatisering in de land bouw.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1