„In een luchtige stijl 'n tijdsbeeld schetsen Muziekdemonstratie sloeg aan in Holten Veel waardering voor Hulsman voor Oudheidkamer Zelf karnen weer in belangstelling Ingezonden Nieuwe impulsen <u»pj Schure staat op z'n kop Kledingbeurs Onderwijs in discussie HHV bespreekt het rapport bureau Terp Vakbonden in gesprek met wethouder Thuis in de moestuin Matthie Brands schrijft boekje over Holten vanaf 1900: 7 Voor de Deventer journa list en tekstschrijver Mat- thie Brands zijn het drukke dagen. Op maandag 2 maart moet het manuscript voor een boekje over Holten van af 1900 bij drukkerij Waan- ders in Zwolle liggen. Eind december vorig jaar aan vaardde de 31-jarige free lancer daarvoor een op dracht van het Holtens col lege van B en W. „Een leuke uitdaging" vindt de in Hol ten geboren en getogen Brands, „onder tijdsdruk lever ik het beste werk af'. Zaterdag 7 februari lichtte hij in een uitzending van Radio Diessenplas al een tipje van de sluier op. Na af loop vroeg het Holtens Nieuwsblad verder naar het boekgeschenk dat de Holtense bevolking bij de opening van het nieuwe ge meentehuis van het ge meentebestuur kan ver wachten. "Het is inderdaad wel even aanpo ten" bekent Matthie Brands, ge confronteerd met de korte produk- tietijd van zijn boekwerkje. „Vooral omdat aanvankelijk een inleverda tum van 1 april was vastgesteld. Maar de drukker wilde het op 2 maart al in huis hebben en daar heb je je dan bij aan te passen. Maar goed, dan moeten de andere op drachten maar even wachten. Ge lukkig krijg ik alle medewerking vanuit het gemeentehuis, waar het gaat om het opzoeken van foto's en het kopiëren van archiefmateriaal. Een voordeel van die krappe schrijffase is dat ik bij het verzame len van informatie niet allerlei zij paadjes kan betreden. Want op zo'n speurtocht door de gemeente-ar chieven kom je een schat aan we tenswaardigheden tegen. Eigenlijk doodzonde dat die informatie niet wat toegankelijker is voor de bevol king. Misschien dat daar in de ar chiefruimte van het nieuwe ge meentehuis wat meer mogelijkhe den voor zijn. In ieder geval komt er daar een kunstmatige klimaatbe heersing. De ruimte achter het oude gemeentehuis is veel te voch tig. Funest voor dat oude papier". Luchtig Betekent dat gegraaf in die archie ven nu ook dat het boekje een gort droge opsomming van alle bestuur lijke feitjes wordt? „Zeker niet" haast de tekstschrijver zich te mel den, „dat was ook niet de opzet van het Holtens college. Het wordt een boekje voor de hele bevolking, dus het moet lekker leesbaar blijven. Uiteraard kloppen de historische feiten, maar echt diep graaf ik niet. Uit de hoofdstukken die ik nu af heb ademt een luchtige sfeer, waar in ik probeer een tijdsbeeld te schetsen. We hebben gekozen voor een chronologische opbouw met als startpunt het jaar 1900. Toen was Holten een puur agrarische ge meente met alleen de Stoomzuivel- fabriek De Eendracht van de ge broeders Wansink, welke je met wat goede wil als 'industrie' kon betitelen. Dat eerste hoofdstuk be handelt de bouw van het huidige gemeentehuis in het jaar 1906 en eindigt met de inhechtenisneming van burgemeester Klaas Galen kamp in 1908. Hij is er met de ge meentekas en een ongetrouwde on derwijzeres vandoor gegaan, hoe wel ik dat laatste niet meer in de stukken kon terugvinden. Zo'n ver haal als van die Galenkamp zou op zich al een boekje waard zijn, maar daarvoor ontbreekt dus de tijd en de ruimte. Ik heb maar 60 bladzij den tot mijn beschikking en daar moeten ook de foto's en andere il lustraties op". Jan Bergman "Het karakter van dit boekje laat het toe dat ik wat relativerend be zig ben" vervolgt Brands. „Niet al leen bestuurlijke gewichtigdoene rij, maar ook het leven van alledag. Als je alleen al kijkt welke invloed de komst van 'het elektrisch' in 1919 op het Holtense dorpsbeeld had. En wat het betekende voor lantaarnopsteker Jan Bergman, die toen ontslagen werd. Gelukkig was hij ook nog dorpsomroeper, doodgraver, hulp-waagmeester, klokkenluider, gemeentebode en nachtwaker, dus echt medelijden hoefde je niet met hem te hebben. Maar zo'n Begman is een typisch dorpsfiguur, die in het boekje weer tot leven wordt geroepen. Net zoals een dokter Bessinkpas, een veld wachter Heijink of een gemeente bode Mekenkamp". „Daarnaast ontkom je er natuur lijk niet aan de Holtense burge meesters weer in de herinnering terug te roepen. In een dorp als Holten waren dat immers figuren die in hoog aanzien stonden en lan ge tijd nauwelijks tegenspraak kre gen van de raad. Het tweede hoofd stuk bijvoorbeeld handelt hele maal over de periode van burge meester baron Van der Borch van Verwolde (1908-1944). Dat was een echte doordouwer, die wist hoe hij met de boeren moest omgaan en uiteindelijk altijd zijn zin kon door drijven. Hij was het ook die, samen met gemeentesecretaris A. J. Gold stein Holten uit het isolement van de landbouw haalde en de Holter- berg ging exploiteren voor het vreemdelingenverkeer. De auto weg over de Holterberg naar Nij ver dal uit 1929 is daar een voorbeeld van. Waarbij niet onvermeld mag blijven dat de burgervader zelf een enorm autofanaat was. Uiteraard prijkte op zijn nummerbord het nummer E-l, net zo goed als hij telefonisch onder nummer 1 te be reiken, was. Een kleurrijk figuur die toch het een en ander tot stand heeft gebracht voör de gemeente. men te wonen. Uiteraard verander de vanaf dat moment ook het ka rakter van Holten als vrij in zichzelf gekeerde gemeente. Die periode komt in het vierde hoofdstuk aan bod. Het laatste hoofdstuk schetst tenslotte de aanloop naar het kom- plan met het nieuwe gemeentehuis en moet tevens een eerste kennis making met dat gebouw worden. Zoals in het hele boekje zal de tekst met het nodige fotomateriaal wor- Matthie Brands in gesprek, met het omroepteam den verluchtigd. „Maar het wordt zeker geen Holten in oude Ansich ten" benadrukt de schrijver. „De tekst staat voorop en die willen we aanvullen met wat leuke plaatjes. Misschien dat iemand nog niet eer der gepubliceerde foto's heeft lig gen. Dan houden we ons graag aan bevolen". Op zaterdag 21 februari staat de Schure op z'n kop. Dan wordt vanaf 21.00 uur een grandioze playbakc- /soundmixshow gehouden waar voor men zich tot en met vrijdag avond nog kan opgeven. Verder is er onder het motto: Bloe men wou niet komen dus doen wij het zelf maar, het programma „zeg het maar" met medewerking van bekende Holtenaren op video. Daarnaast staat als klapsuk van de avond een grote Wedden dat-stunt gepland. De zaal gaat open om 20.00 uur en: vol is vol. De entree is gratis. Zondamiddag is er een fïlmvoostel- ling. Om 14.30 uur wordt Karate Kid n gedraaid. Voor de vroege vogels onder de huisvrouwen die binnenkort met de schoonmaak beginnen is het wellicht goed te weten dat ook dit voorjaar een kinder- en tiener kle dingbeurs wordt gehouden, en wel op woensdag 15 april in zaal Vos man. Over datum van inlevering en der gelijk volgt nog nader bericht. Opbouw Op het ogenblik is Matthie Brands bezig met de laatste hoofdstukken waarin achtereenvolgens de op bouw van Holten na de Tweede Wereldoorlog en de ontwikkeling naar het hedendaagse Holten wor den beschreven. Met burgemeester mr. W.H. Enklaar aan het hoofd gingen industrie en toerisme een steeds grotere rol spelen in de plaatselijke economie. Ook op on derwijsgebied kreeg de gemeente bekendheid. Breekpunt in die na oorlogse geschiedenis is de bouw van de wijk De Haar, waar veel mensen van buiten Holten kwa- Rust is zo langzamerhand een on bekend begrip in het basisonder wijs. Herstructurering en bezuini gingen zetten keer op keer de zaak op zijn kop. Op 26 februari, 's avonds om half acht in de Leeren Lampe in Raalte zet de FNV voor leerkrachten én ouders de zaken op een rij. Als sprekers zijn uitgenodigd H. Redemeijer, inspecteur speciaal onderwijs in Overijssel. Hij zal spre ken over de praktijk van alle dag op de scholen en de werkbelasting voor het personeel. A. Kremer, di rectrice van een basisschool en be stuurslid van ABOP, gaat nader in over de ontwikkelingen en H. Sprenger van de Vereniging Open baar Onderwijs legt uit wat de ge volgen zijn voor de kinderen en hun ouders. De leiding van deze avond is in handen van Henk van der Ploeg, districtbestuurder FNV- Overijssel. Verder komt aan de orde: wat wa ren de uitganspunten van de ABOP, van de wetgever, toen de Wet op het basisonderwijs voor het eerst in discussie kwam en wat is ervan overgebleven; welke ontwik kelingen hebben de huidige situa tie in het basisonderwijs bepaald; wat zij de consequenties voor de kwaliteit van het onderwijs en voor het personeel; welk beleid is ge wenst en welke activiteiten kan de vakbeweging ondernemen. De muziekdemonstratie, die zater dag in het gebouw van de Stich ting voor Sociaal Cultureel Werk aan de Tuinstraat werd gehouden, is duidelijk aangeslagen. Ondanks de concurrentie van het wereld kampioenschap schaatsen op de televisie kwamen toch bijna der tig belangstellenden opdraven. Voor initiatiefnemers Herman Ga- zan, Arjan Beumer en André Dolle- kamp voldoende respons om hun pionierswerk voort te zetten. Het merendeel van de bezoekers bespeelde afgelopen zaterdag ook daadwerkelijk een instrument. Daardoor kon er aanvankelijk ge ïmproviseerd worden waarna zich een discussie ontspon over de mo gelijkheden die aankomende musi ci in Holten hebben. Met de rugge steun van de bestaande band van Herman Gazan werden nog eens twee andere bands geformeerd en de bedoeling is daarmee op Konin ginnedag te gaan optreden op de Smidsbelt. Met de organiserende Oranjevereniging is daarover al contact opgenomen en de eerste reacties zijn positief. De muziek va rieert van blues, naar rock and roll en reggae. Maar ook de ervaring van de muzikanten verschilt enorm. Zo zijn er geroutineerde mensen, maar ook gitaristen die net hun eerste les achter de rug hebben. Via de Stichting voor Sociaal Cul tureel Werk zal binnenkort een avond worden georganiseerd waar op Herman Gazan de technische kanten van het gitaarspel zal be lichten. Daar komt o.a. het bijstel len van de gitaar aan de orde. Ook de andere activiteiten van de initia tiefgroep zullen voorlopig onder de vlag van de Stichting plaatsvin den. „Wij zijn zeker niet van plan commercieel te gaan werken" be- Voor de Oudheidkamer Hoolt'n lijkt 1987 een goed jaar te worden. Een aanzienlijke uitbreiding van het aantal donateurs, steeds meer medewerking vanuit de bevolking en vooral het uitzicht op een eigen behuizing geven de Oudheidka mer nieuwe impulsen. Volgende week praat het bestuur met het Holtens college van B en W over de mogelijkheid een permanente ten toonstelling in te richten in het eind april leegkomende gemeente huis aan de Dorpsstraat. Eenzelfde gesprek wordt met het bestuur van de VVV gevoerd. Vorige week woensdag had de Oud heidkamer in het Bonte Paard veel succes met de vertoning van een VVV-promotiefilm uit 1941. De 120 aanwezigen waren erg enthousiast en lieten de waardering blijken door verschillende donaties. Meer nog dan geld heeft de Oudheidka mer op dit moment echter behoefte aan medewerkers, die het vele werk helpen verzetten. Voorzitter Mini Bosman-Vruggink zit met name verlegen om mensen die kwitanties ophalen, administratief werk wil len doen of de nog steeds aangroei ende collectie helpen inventarise ren en repareren. Eerstvolgende activiteit van de v Holtense Oudheidkamer is het in richten van een vitrine in de hal van nadrukt Herman Gazan zelf. „We proberen op deze manier iets te doen voor beginnende bands, maar ook voor solisten die een instru ment bespelen. We richten ons in derdaad wel op het popgebeuren, maar daar is ook de meeste vraag naar". Dat er in de tijd van de boterbergen en melkplassen een grote belang stelling bestaat voor het onder werp: Verwerking Agrarische Pro ducten, bleek wel uit de grote op komst tijdens de avond die de agra rische contactpersonen van de afdelingen Holten, Espelo en Dijk- erhoek van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen dinsdag 10 februa ri hadden georganiseerd in het Trefpunt in Espelo. Niet minder dan 77 demaes bezochten deze avond. De dames M. Tuten en M. Engberts uit Raalte, die vorig jaar aan de agrarische school in Heino de VAP- (verwerking agrarische produc- ten)-cursus hebben gevolgd, vertel den hoe men zelf thuis producten als boter, karnemelk, kwark, yog hurt en kaas kan maken. Boter en karnemelk werden ter plekke gemaakt met een electri- sche karn en konden door de dames meteen geproefd worden. Ook werd er kaas gemaakt, wat wel wat meer tijd in beslag nam. maar de aanwezigen kregen een goed beeld van de verschillende hande linden die hiervoor verricht moeten worden voor er aan het eind van de avond twee kaasjes onder de pers lagen. Ook kreeg men een goed beeld van de apparatuur die men moet aanschaffen en die echt niet allemaal origineel behoeft te zijn. Unaniem was men van mening dat de producten die op de boerderij worden gemaakt een andere, volle re smaak hebben dan wat men zo in de winkel koopt. Wie zelf thuis wil beginnen kan bij het Ned. Zuivelbureau, postbus 30, 2280 AA Rijswijk ZH, een folder aanvragen. Wie de cursus VAP wil volgen kan zich hiervoor opgeven bij de agrarische contact personen. het nieuwe gemeentehuis. Daar komt van alles in te staan wat be trekking heeft op het koningshuis en vooral op de viering van het huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard vijftig jaar geleden. „Daarvoor kunnen we nog van alles gebruiken" benadrukt Mini Bos man. „Ook wanneer mensen den ken dat het niets voorstelt, is het voor ons vaak toch nog van waarde. En het wordt allemaal in bruikleen gegeven. Dus ze krijgen hun spulle tjes desgewenst keurig terug". Op maandag 23 februari houdt de Holtense Handelsvereniging haar Algemene Ledenvergadering. Naast de verslagen van de secreta ris/penningmeester, het jaarver slag 1986 en het financieel verslag 1986, zal gesproken worden over de komende zomeractiviteiten en zal de vertegenwoordiger van de HHV in de Stichting Holten Promotion Albert van de Maat verslag doen naar aanleiding van het uitkomen van het rapport Holten Bergop waarts. In de goed bezochte jaarvergade ring van de afd. Holten van de Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft voorzitter Egb. Stam in zijn ope ningswoord uitvoerig aandacht be steed aan het probleem van de mestoverschotten, een probleem dat men hoopt op te lossen in sa menwerking met plaatselijke afde lingen van de Overijsselse Land bouw Maatschappij en de Bedrijfs vereniging. Er is inmiddels een voorbereidingscommissie be noemd van 6 personen waarin zit ting hebben de CBTB (2 pers.), OLM (2 pers.) en het Agrarisch Jon geren en de Bedrijfsvereniging Hol ten. Uit het jaarverslag van secretaris J. W. Hulsman bleek o.m. stabiliteit van het ledental dat op 31 dec. 40 bedroeg. Penningmeester E. Stam kon de boeken afsluiten met een bescheiden batig saldo. Bij de ge houden bestuursverkiezing werd met algemene stemmen herkozen de heer J. Meijer terwijl in de vaca- De plaatselijke afdeling van het CNV en FNV hebben positief gerea geerd op het voorstel van wethou der Wim Dalshuisen, met enige re gelmaat met elkaar van gedachten te wisselenn over vragen van actue le aard op sociaal en maatschappe lijk gebied. Het CNV had eerder reeds te kennen gegeven in te stem men met het initiatie en na overleg met de achterban heeft het FNV nu ook pofitief gereageerd. ture J. W. Hulsman werd voorzien met het verkiezen van de heer H, Schuttert. Voorzitter Stam sprak een woord van dank en grote waardering tot de heer Hulsman die ruim 27 jaar als secretaris veel en belangrijk werk voor de afdeling heeft gedaan. Hem werd een geschenk in couvert aangeboden. Na de pauze was er bingo waarvoor het bestuur een aantal leuke prijsjes had beschik baar gesteld. De gezellige jaarver gadering, waarop de dames sterk vertegenwoordigd waren, werd door de heer Hulsman met dankge bed beëindigd. Als afgevaardigden van de afd. Holten OLM waren aan wezig de heren Struik en Mark voort. In de donderdagavond ge houden bestuursvergadering werd als secretaris benoemd de heer H. Schuttert, Lichtenbergerweg. RIJSSEN - De laatst geplande cursus van de cursusprogramma 1986-'87 'Thuis in de Moestuin'' zal bij voldoende deelname starten op woensdag 18 maart. De vier lesa- vonden, van elk tweeëneenhalf uur, vinden plaats in de Chr. scholenge meenschap "Het Veerenland" aan de Wierdensestraat. Tijdens de cursus wordt aan dacht besteed aan het kweken van groente, kruiden en klein fruit Er wordt verteld hoe een levende bo dem verkregen kan worden, hoe een komposthoop wordt gemaakt en hoe een teelplan moet worden opgesteld. 'Onze Kol' wil graag het dorpshuis hebben! Bij deze wil ik graag even een terug blik geven, van alle partijen in Hol ten, over het laatste verkiezings jaar 1986. VVD: er waren op de Kol in totaal 1199 stemgerechtigden, waarvan u er 138 had; u wilt ze toch graag terug in 1990? Maar u zou dat toch het liefst verdubbeld willen zien. Ik hoop het met u. Geef dan die stem mers van de Kol op de desbetreffen de raadsvergadering, wanneer het dorpshuis aan de orde komt, de steun dat het dorpshuis geplaatst wordt aan de Lageweg. Gemeentebelang: zou Gemeente belang niet graag terug willen, wat het aantal stemmen betreft, naar het jaar 1982. Toen waren deze 1053 in totaal, goed voor drie raadsdze- tels. In 1936 een teruggang naar 2. Uw partij - geeft zich toch uit voor het belang van de gemeenschap? De meeste stemmen zitten nu nog op de Kol, 200. Als ik Gemeentebelang een goede raad mag geven en ze willen terug komen naar drie raadszetels in 1990, geef deze stemmers dan waar voor hun stem en steun dan in de desbetreffende raadsvergadering, wanneer het dorpshuis aan de orde komt, voor het voorstel: het dorps huis aan de Lageweg. CDA: op 2 juni 1982 had u op de Kol 344 stemmers, op 19 maart 1986 377 stemmen, een vermeerdering dus van 23 stemmen. Het is u toch wel bekend dat uw partij een paar stemmen tekort kwam voor een vijfde zetel. Hierbij geef ik u een goede raad mee: geeft die 367 stem mers de steun tot het verkrijgen van het dorpshuis aan de Lageweg. Als laatste de partij voor de mini ma, of geeft u zich daar niet meer voor uit PvdA? Er zit voor de PvdA ongeveer anderhalve zetel op de Kol. Is die nog niet genoeg om ons nu eens een keer te steunen voor een dorpshuis aan de Lageweg? Wilt u in de toekomst dit handha ven of het liefst meer, steun dan het voorstel dat het dorpshuis komt aan de Lageweg, of moeten we met de verkiezing in 1990 de Kolbewo- ners, waarvan u er in 1982 394 stem men had, wat in 1986 is opgelopen met 98 stemmen tot 492 stemmers, adviseren: stem op die partij die ons gesteund heeft met het verkrij gen van het dorpshuis aan de Lage weg. U realiseert zich toch wel dat de meeste PvdA-stemmers op de Kol zitten, zoals bovengenoemd aantal duidelijk maakt. PvdA als u vorig jaar. in de Algeme ne beschouwingen over de gemeen tebegroting 1987 van Holten op 15 december 1986 ja had gezegd voor de Lageweg, was de gemeente al bezig geweest met het bouwen van een dorpshuis aan de Lageweg. Gerdien Kreykes.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7