Werk aan wandkleed vordert nu gestaag Kalfstermansweide wellicht voorgoed buiten gebruik Holtens Nieuwsblad, Eigenaren gebelgd over uitlatingen burgemeester Woonwagenlokatie aan Kerkhofsweg maandag in de raad Organisatoren Hoolter dagen weer in gesprek Geslaagd U ontvangt een fraaie BON 5151 Werkloosheid stijgt weer Dorpshuis- ontwerpen positief ontvangen Jeugddienst Bejaarden sociëteit Holte ns Nieuwsblad Donderdag 19 februari 1987 - 40e jaargang - nr. 7 jAbonnementsprijs f36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 Boekje De datum dat het nieuwe ge meentehuis in gebruik geno men wordt, nadert met rasse schreden. Daarmee komt ook de onvermiddelijke einddatum voor het ter perse gaan van het boekje dat de gemeente Holten aan alle hoofdbewoners van Holten ten geschenke gaat ge ven steeds nader. Drukke da gen dus voor journalist Matthie Brands die in opdracht van het gemeentebestuur dzorgdraagt voor de inhoud. In het Holtens Nieuwsblad licht hij alvast een tipje van de sluier op. Twenhaarsveld Door alle commotie rond bu reau Terp en de gemeentelijke woonwagenplannen al weer bijna uit het nieuws verdwe nen de uitbreidingsplannen van Twenhaarsveld. In een ge sprek met beheerder Baard worden de nieuwbouwplannen nader toegelicht. School De nieuwe lichting leerlingen voor het voortgezet onderwijs staat te trappelen om de deuren van de basisschool achter zich dicht te gooien, op weg naar de volwassenheid. Vanuit de wij de omgeving kwamen zij naar de zeer druk bezochte open da gen in de Scholengemeen schappen om alvast een kijkje te,nemen en de sfeer te proeven van de school die zij in de ko mende vier of vijf jaar zullen bevolken. De bestuurders van de vier vereni gingen die samen de afgelopen twee jaar de Hoolter dagen ver zorgden en de activiteitencommis sie van de Iloltense Handelsvere niging gaan weer samen om de tafel zitten om te zien inhoeverre komend seizoen bij te organiseren zomeractiviteiten weer samenge werkt kan worden. Maandagmiddag komt men in be sloten kring bijeen om de gerezen onenigheid bij te praten, waarbij van de kant van de activiteiten commissie het boetekleed zal wor den aangetrokken, 's Avonds zal tijdens de Algemene Ledenverga dering verslag worden uitgebracht aan bestuur en leden van de Han delsvereniging. Of daarmee ook de Hoolter dagen in de bestaande vorm weer terug komen is nog de vraag. De Handels vereniging heeft in de afgelopen maanden haar licht opgestoken bij een aantal organisatoren van o.a. Oostenrijkse avonden om te zien of de zomeractiviteiten niet beter toe gesneden kunnen worden op de middenstand. Alle activiteiten tij dens de vier dinsdagavonden in het zomersezoen leverden de midden stand weinig in Holten weinig op. Aan de Universiteit van Amster dam is geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde, onze oud plaatsgenoot Mark Koelemay. Vol spanning werd vorige week dinsdag uitgekeken naar het be zoek van Albers-Reyst, de ontwerp ster van het wandkleed voor het nieuwe gemeentehuis. Voor het eerst kwam mevrouw Albers de vorderingen persoonlijk in ogen schouw nemen. Alle twintig leid sters, die ieder weer de leiding heb ben over een groep van zo'n tien handwerksters, waren speciaal die middag naar het kerkzaaltje van Diessenplas (de werkplek van de handwerksters) gekomen waar het wandkleed voor dezeg gelegenheid in zijn ruwe vorm op een stevige roede was bevestigd. De dames konden gerust ademha len toen mevrouw Albers de eerste deskundig blik over het kleed had laten gaan. Natuurlijk was er -ge- fundeerde- kritiek en daar had men ook wel op gerekend. Tenslotte is het geen dagelijkse kost voor de Holtense huisvrouwen om een handwerkje van dit buitenmodel formaat te maken. En omdat de sfeer tijdens het handwerken altijd zo bijzonder plezierig is, vordert het werk nu gestaag. In de eerste we ken leek er geen schot in te zitten, maar nu de grote banen zijn uitge zet en de eerste symbolen zijn opge werkt, komt het ontwerp meer tot leven. Niet alleen mevrouw Albers had zo haar zegje over het kleed, ook van uit de handwerkploegen kwamen suggesties om het kleed een nog fraaier aanzien te geven. Het ent housiasme kent werkelijk geen grenzen. Zo is een van de hand werkploegen op een ochtend naar Heino gereisd om in het gemeente huis aldaar het wandkleed te bekij ken dat ook door mevrouw Albers ontworpen was. Opgetogen vertel de men hoe mooi dat kleed uitein delijk wel was geworden. Nu het wandkleed het definitieve stadium nadert en er daadwerke lijk draden doorgeknipt moeten worden, komt mevrouw Albers elke week een kijkje nemen om een oog je in het zeil te houden voor het uit eindelijke resultaat. Hoewel de vooraad lapjes en garen, die in de loop der weken door de da mes zijn binnegebracht enorm is, Ontwerpster mevrouw Albers-Reyst laat haar keurende blik gaan over het wandkleed terwijl de leidsters in spanning toekijken. kan men toch nog veel lapjes ge bruiken om een zo groot mogelijke schakering aan te kunnen brengen. Vooral in wat paarsige en groene kleuren kan men een aanvulling best gebruiken. Dus als men nog eens in de lappenkist wil kijken.. Met de financiële bijdrage loopt het nog niet gesmeerd. Met name van uit de bevolking kan dat wel wat beter. Rekening 32 85 32 274, ten name van comité Wandkleed ge meentehuis, wil elke gift graag re gistreren. Uitgeversmaatschappij Van der LoeffB V in samenwerking met de stichting „Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. H. Beyers, secretaris, Kollingserf 4 7451XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-842 842 Redactrice: Frederique Rentenaar V/eleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie. vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. Wiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 612 24 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Met verbazing, ongeloof, maar ook met begrip, heb ben de bestuurders van een groot aantal verenigingen gereageerd op de korte brief die zij maandagavond ont vingen van de familie Kalfs- terman, eigenaresse van Kalfstermansweide. Kort weergegeven komt het er op neer dat Kalfstermanswei de tot nader orde niet meer gebruikt mag worden door wie dan ook. Het hek gaat op slot en dat blijft zo. Aanleiding van dit rigoreuze be sluit is niet, zoals men zou verwach ten, de mogelijke komst van vijf woonwagens op het terrein naast Kalfstermansweide, maar de uitla ting van burgemeester van Rap- pard, gedaan tijdens de bijeen komst die het gemeentebestuur had belegd met de omwonenden van de Kerkhofsweg vorige week- woensdag. Op die vergadering, die een vrij emotioneel verloop had, werden van beide zijden argumen ten aangedragen voor en tegen de komst van de woonwagens. Wat de bewoners van de Kerkhofsweg in het bijzonder had gestoord was, dat nu voor de komst van van buiten Holten afkomstige bewoners er plotseling mogelijkheden werden geschapen voor woningbouw (in de vorm van woonwagens) op die plaats, terwijl eerdere aanvragen vanuit de eigen bevolking steeds waren afgewezen. Verschillende ar gumenten werden toen gebruikt, waaronder het bestemmingsplan ter plekke. Volgens het antwoord burgemeester Van Rappard lag een nieuwe visie omtrent het invullen van kleine bouwlokaties hieraan ten grondslag. Problemen met een wijziging van het bestemmings- Holtens Nieuwsblad Parker-Jotter baiipolstt geïnformeerd. als u ons een nieuwe Als abonnee bent u nhMMMMA rtflflOfrffr daarvan verzekerd. C8l<9v8IIE€«a> v§J*Jvvi Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee v Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Kalfstermans weide en de mu ziektent: van vader op vader het centrum van feestend Holten. Van touwtrekken tot midden- standsbeurs en van folklorefes- tival tot Oranje feest. plan zag de burgervader niet. De heer Kalfsterman vroeg toen tij dens de vergadering of deze visie wijziging ook voor Kalfstermans weide opgeld zou doen. Het ant woord was nee. De bestemming van Kalfstermansweide lag vol gens burgemeester Van Rappard vast. Deze weide had zodanig be langrijke en centrale functie voor evenementen, dat woningbouw daar niet zou worden toegestaan en een bestemmingsplanwijziging kwam dus niet in aanmerking. En dat-deed voor de familie Kalfster man de deur dicht. „Denkt u niet dat wij die beslis sing om Kalfstermansweide op slot te doen lichtvaardig hebben geno men. In tegendeel. Dat heeft ons heel wat moeite gekost. Ik kom zelfs niet meer toe aan mijn werk, zo houdt dit ons bezig. Wij hebben altijd klaar gestaan voor de ge meenschap en dat dit. Wij kunnen nu niet anders", verklaarde een duidelijk aangeslagen Jan Kalfs terman. „Vooral mijn vader was bij zonder geschokt door de opmerkin gen van de burgemeester. Hier werd beslist over onze grond. Wat het gemeentebestuur doet met het Ifc,: stukje grond naast Kalfstermans- jammer dat het in Holten zo moet weide, waar men woonwagens neer gaan. wil zetten, kunnen wij weinig over zeggen, maar om over onze hoofden heen te beslissen over Kalfster mansweide, dat kunnen wij niet accepteren. Hoe naar en vervelend Herman Kampman van de Stich ting SoCuWe en voorzitter Schooi en van de MAC uitten zich in soort gelijke bewoordingen. Schooien: „Ik kan een heel eind meevoelen wij het ook vinden voor de vereni- met de familie Kalfsterman en als gingen die wij allemaal een warm zij inderdaad de weide op slot wil- hart toedragen - en dat weet men len doen, dan zal ik de laatste zijn wel in Holten - vonden wij dat we na om hen voor het hoofd te stoten om die uitlatingen van burgemeester toch te komen vragen of wij van Van Rappard een daad moesten Kalfstermansweide gebruik mogen stellen. Ons bleef geen andere maken. Daarvoor acht ik hen te meenteraad, die eveneens een brief hebben ontvangen, willen eerst met de achterban overleg plegen alvorens commentaar te geven. Maandagavond spreekt de ge meenteraad zich uit over de woon- wagenlokatie. De werkloosheid in Holten is in de maand januari van dit jaar weer toegenomen. Eind januari stonden 140 mannen en 76 vrouwen inge schreven als werkzoekenden tegen over 134 mannen en 75 vrouwen eind december 1986. In vergelijking met een jaar gele den is de werkloosheid onder man nen echter gedaald. Eind januari 1986 waren 182 Holtense mannen werkloos; het aantal werkloze vrouwen bedroeg toen 67. De ontwerpen voor een dorpshuis aan de Tuinstraat die de architect Potkamp en het architectenbureau Tuns en Horsting hebben inge diend op verzoek van b en van Hol ten zijn positief ontvangen. Volgende week zal de begeleidings commissie zich een oordeel vellen over de ontwerpen, waarna verslag wordt uitgebracht aan de raadsle den en burgemeester en wethou ders. Vervolgens zal een keuze gemaakt moeten worden tussen een van de ontwerpen voor de Tuinstraat of het ontwerp van bureau Vaessen die een Dorpshuis aan de Lageweg ontwierp, inclusief gymnastieklo kaal. Het meeste haast heeft men met de bouw van het gymlokaal aan de Lageweg. Dat moet bij het nikeuwe schooljaar weer voor ge bruik gereed zijn. Besluit men tot een Kleintje Dorpsstraat, bestaat theoretisch de mogelijkheid dat de beslissing, welk ontwerp wordt ge kozen, vooruitgeschoven wordt naar een later tijdstip, al wordt dat door het college van b en w niet wenselijk geacht. „We hebben nu lang genoeg gewacht. Er moet nu op korte termijn een beslissing val len" verklaarde wethouder Wim Dalhuisen desgevraagd. hoog. Maar ik denk dat we eerst maar eens rustig de ontwikkelin gen moeten afwachten. Dat is het verstandigste". De MAC, die zoals bekend haar keus". Kalfstermansweide is sinds heuge nis de plaats van handeling voor tal van evenementen. Die traditie gaat generaties terug. Hoelang, weet weet jan Kalfsterman zich zelfs niet clubhuis heeft in de muziekkoepel, te herinneren. Alle verenigingen WOf4t niet gedupeerd door het be- hebben altijd gratis gebruik mogen sluit van de familie Kalfsterman maken van de weide. Wanneer het omdat de koepel eigendom is van nodig was, hielp de familie Kalfs- de gemeente, waarvan de MAC terman zelf een handje mee. Het Holterberg de clubruimte huurt, kwam meerdere malen voor dat Binnen andere verenigingen die re- men tot laat in de avond voor een of gelmatig gebruik maken van Kalfs- Iedereen doet het toch?, is het the ma van de jeugddienst, welke ge houden zal worden op zondag 22 februari a.s. in de Ned. Herv. kerk. Er zal gesproken worden over waar den en normen van deze tijd, maar ook over de leefregels die God aan het volk Israël gaf, de Tien Gebo den. De dienst begint om 19.00 uur. Voorganger is ds. W. Vons. Muzika le medewerking verleent de Gos pelgroep The Voice uit Nijverdal. ander evenement in de weer was bij Kalfsterman. Dat hebben de vere nigingen altijd op waarde weten te schatten. Jammer "De eerste reactie die ik had nadat ik de brief las was van „Wat jammer en hoe nu en waar nu verder", ver klaarde Gert Jan van 't Holt, voor zitter van de Stichting viering Na tionale Feestdagen. „Wij hadden juist wat gepland voor de viering van Koninginnedag. Wij zijn daarvoor enige tijd geleden bij de familie Kalfsterman geweest en toen begrepen we al dat het dit jaar erg moeilijk zou worden. De brief is pas binnen en we zullen ons in het bestuur beraden wat en hoe nu ver der. Maar als eerste reactie zeg ik: termansweide werd direct na ont vangst van de brief al druk telefo nisch overleg gevoerd om op korte termijn met de besturen bij elkaar te komen om het besluit te bespre ken en te kijken inhoeverre bemid deld kan worden. De vier fraktievoorzitters uit de ge- Op dinsdag 23 februari wordt in gebouw Irene Bejaardensociëteit gehouden, aanvang 14.30 uur. Mevrouw Rozenmuller-Kneiff zal dan een praatie houden over de bejaarden- en gezinsverzorging. De bezwaren van de omwonenden van de begraafplaats aan de Kerk hofsweg hebben geen verandering in het standpunt van het college van burgemeester en wethouders kunnen brengen naast de begraaf plaats een standplaats voor vijf woonwagens aan te leggen. In de komende raadsvergadering die op maandag 23 februari om 19.30 uur gehouden wordt in het gemeente huis, zal het voorstel door de ge meenteraad worden besproken. Een meerderheid van de (nog be sloten) commissie voor ruimtelij ke ordening en woningbouwzaken heeft zich voor de aanleg van het woonwag^nkampje verklaard. Een lid behield zich het recht voor, om na overleg met de fijaktie, pas in de raadsvergadering zijn voor of tegen uit te spreken. Verder staat op de agenda onder andere het voorstel tot verplicht bodemonderzoek bij gesubsidieer de woningebouw; een voorberei- dingsbesluit voor de bouw van een vervangende bedrijfswoning: di verse aanschaffingen voor de Scho lengemeenschap; een aanpassing van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Openbaarheid Tevens komt aan de orde de open baarheid van de commissieverga deringen. Ruim een jaar nadat het principe besluit was genomen dat de ge meentelijke commissievergaderin gen, als uitvloeisel van de nieuwe Gemeentewet, in principe open baar moeten zijn. wordt nu voorge steld alle vergaderingen openbaar te maken met uitzondering van de commisiie Algemene en Bestuurlij ke Zaken (ABZ). De voorkeur van burgemeester en wethouders blijft uitgaan naar ver gaderen in de late namiddag, be halve in bijzondere gevallen wan neer voor bepaalde onderwerpen van de zijde van de bevolking bij zondere belangstelling wordt ver wacht

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1