Notaristandplaats voor Holten niet behouden 'Even onderdompelen in volwassen situatie' Gastverenigingen brengen hun beste buut in Holten Friet-cultuur uit Frietkotmuseum te zien in Deventer Gala avond Fienpreuvers vol verrassingen Jaaragenda Tweede prijs voor Zwennie HOLTENS NIEUWSBLAD Basisleerlingen op bezoek bij De Marke Open Huis Kleine Keizer een succes Open huis LTS Rijssen DONDERDAG 22 JANUARI 1987- Èen groep leerlingen van de hoogste klas van de basisschool De Haar aan de slag bij de les techniek. "Even ondergedompeld in een vol wassen situatie", zo karakteriseer de een van de directeuren van de Holtense basisscholen het lessen- circuit dat op de Scholengemeen schap De Marke gehouden wordt voor de leerlingen van de hoogste groep van de basisscholen. Vorig jaar werd daartoe voorzichting een aanzet gegeven en gezien de posi tieve reacties van leerlingen en leerkrachten is het lessencircuit nu een vast programma onderdeel van de voorlichting van De Marke aan toekomstige leerlingen. Dinsdag morgen kwamen ze, vanuit Bath- men, Laren, Rijssen en natuurlijk Holten. Aanvankelijk heel gereser veerd, maar na enige tijd alsof ze al jaren op De Marke op school zaten. „Het is verwonderlijk, hoe snel de jongen kinderen zich hebben aan gepast aan de toch voor hen vreem de schoolsituatie".aldus directeur Koelemay. „Ze zijn nauwelijks een paar minuten binnen en ze voelen zich al helemaal thuis". Dat is ook het grote voordeel van deze wijze van informatie. Hoe aar dig een Open huis ook is, zoals we elk jaar houden, er zijn altijd vol wassenen bij en dat werkt blokke rend. Wij zien het lessencircuit als een uitstekende aanvulling. We hebben een zestal lessen voorbe reid van ieder 25 minuten, waarin de leerlingen een indruk krijgen van wat hun straks te wachten staat. We hebben een echte werk map en een echt lesrooster voor hun samengesteld en krijgen ook echt les. Niet zomaar een verhaal tje, maar zo mogen zelf aan het werk" Zo mochten de leerlingen bij het vak techniek zelf een stekker in en uit elkaar halen en bij biologie kre gen de vier konijnen van De Marke alle aandacht. Bij de les informati ca waren alle computers druk in gebruik. Hoe de prognose voor het leerlinge naantal het komende jaar zal zijn, is nog onbekend. „Nu de testen op de basisscholen zijn afgeschaft, zijn we geheel af hankelijk van het advies van de directeuren van de bassisscholen. We hopen ook dit jaar met drie eerste klassen te kunnen starten, maar het blijft spannend". Van 23 januari tot en met 8 februari zal in het Speelgoed- en Blikmu seum aan de Brink 47 in Deventer een tentoonstelling te zien zijn, waarin de patates-frites een hoofd rol spelen. In die periode zal na- menlijk het rondreizende Frietkot museum uit België te zien zijn. Deze tentoonstelling wprdt georga niseerd in samenwerking meh het Deventer sigarenrokersgenoot- schap Schuim Asch. Het Frietkotmuseum geeft op een kunstzinnige maar ook zeer speelse wijze een beeld van de friet-cultuur in België en Nederland. Het rond reizende museum werd in 1981 ge vormd door de Stichting voor Kunstpromotie in Antwerpen. Aan een aantal Belgische kunstenaars is toen gevraagd een werk te produ ceren dat te maken zou hebben met friet. In de loop der jaren is de collectie uitgegroeid tot een totaal van 86 werken. Het Frietkotmuseum bestaat ener zijds uit kunstzinnige en soms zeer ludieke uitingen betreffende pata tes-frites en anderzijds uit een ge detailleerd overzicht van het zoge naamde frietkot. Wie langs secudaire wegen door het drukbebouwde België rijdt, heeft het wel eens moeijk om zijn aan dacht bij het verkeer te houden. Aan beide kanten van de weg wordt hij immers geconfronteerd met de nadrukkelijke blijken van een uit bundige middenstandsactivitei ten, die het gehele landschap tot een ongebreidelde chaos hebben omgevormd. Tussen oude boeren- stulpjes kan opeens een sprookjes achtige villa opdoemen, compleet met namaakdiligence in de voor tuin. Autokerkhoven en baanca- fé's, campings en knutselpaleizen, terreinen vol Grieks-Romeinse beelden, motels, bordelen en bode ga's wisselen elkaar af, terwijl hier en daar nog een frietkot het decor voltooit. Alle frietkotten zijn anders. Zij kunnen klein of groot zijn, met of zonder wielen, plomp en gestroom lijnde, proletarische en burgelijke. Toch zijn er enkele grondvormen te onderscheiden waarvan voorbeel den in het Frietkotmuseum te zien zijn. De tentoonstelling wordt op vrij dag 23 januari om 16.00 uur ge opend door de Deventer wethouder Brekelmans in aanwezigheid van frietbakkers- en verkopers. Op zon dag 25 januari zal de beheerder en conservator van het Frietkotmu seum, de Antwerpenaar dr. P. Ile- gems, een lezing houden over het frietkot en de friet-cultuur in België en Nederland in Het Hoeckhuys, aanvang 13.30 uur. De openingstijden van het Speel goed en Blikmuseum zijn: dinsdag tot en met zaterdag van 10-12 en 14- 17 uur; zondag van 14-17 uur. Ondanks het strenge winterweer is het Open huis van De Kleine Kei zer in Holten zaterdag een succes geworden. De opluistering van deze dag met de expositie van de amstelveense schilder Toon de Haas en de enthousiaste aanwezig heid van de werkgroep Humanitas met voorlichting en producten van de derde weredl droeg zeker bij het het geanimeerde bezoek. Naast de belangstelling voor de on langs verbouwde vergaderaccom modatie, sauna en zonneruimten, bleek de animo voor een aantal nieuwe activiteiten groot. Zoals eerder bericht, gaan in De Kleine Keizer binnenkort literaire- /poëzieavonden, huisconcerten en exposities. De gezellige ontmoe tingsavonden voor alleengaande mannen en vrouwen op zaterdag om de veertien dagen blijken na drie keer al goed aan te slaan in de regio. Voor de cursussen/lessen die begin februari met een proeflws beginnen nl. oki do yoga, Shiatsu (acupres- suur, ikebana Gapans bloemschik ken) natuurlijke kookkunst, jazz- gymnastiek zijn nog aanmeldingen mogelijk op Keizersweg 28, tel 6 36 66, waar men verder alle informatie kan krijgen. (Over het notariaatlqc Bij decreet van 25 mei 1807, nr. 28, werd bepaald, dat alle notarissen in het koninkrijk Holland bij konink lijk besluit, op voordracht van de minister van jusitite, zouden wor den benoemd. Krachtens de in mijn eerste artikel genoemde Ven- tösewet werden akten opgemaakt door Brusselse, Brabantse en Haagse notarissen in de voor hen aangezezen gebieden, terwijl de an dere notarissen in hun kantons mochten optreden tot dat op 16 oktober 1842 de Wet op het notari sambt in werking trad. Krachtens deze wet kreeg de stad Rijssen reeds in 1843 haar eerste notaris en wel in de persoon van P.J. Fabius. Holten moest nog een dertigtal jaren wachten. Bij de uitgeverij Nijgh en Van Dit- mar te Rotterdam verscheen in 1916 een boek, getiteld Register der protocollen van notarissen in Ne derland. Daarin is ook een naam lijst van standplaatsen opgenomen over vermelding van de namen der notarissen, die aldaar hun ambt hebben uitgeoefend. Genoemd boek is misschien nog in een anti quariaat te koop. Een Noordbra bantse kandidaat-notaris, tevens genealoog, stond mij toe dat boek onder zijn wakend oog in te zien om de namen van de notarissen in Hol ten, Markelo en Rijssen te kunnen noteren. In dit (slot)artikel blijft de standplaats Rijssen buiten be schouwing. Naam en voorletters notarissen: 1. J.G. Troost, Holten; 2. A. Adema van Scheltema, Holten; 3. R.W.G. Frijling, Holten; 4. N. Van Steen bergen, Holten; 5. P.L. Bosch, Mar kelo; 6. H.W. Teesselink, Markelo; 7. B.H. Pluimers, Markelo; 8. A.J. Westmaas, Markelo. In een ongedateerde voordracht, welke de heer B.H.''Pluimers 'er gens' heeft gehouden, wordt ge zegd, dat de welvaart ook op het platteland van Overijssel na 1850 geleidelijk is toegenomen. De Frans-Duitse oorlog zou voor een deel van de plattelandsbevolking een niet-onbelangrijke verhoging van inkomsten hebben betekend. „Soldaten oogsten niet, maar zij moeten wel goed worden gevoed", aldus Pluimers. In Markelo werden in die tijd boerderijen vernieuwd, terwijl er ook een achttal zoge naamde dwarshuizen werd ge bouwd. Er zou dan ook een relatie kunnen worden gelegd tussen de gestegen welvaart en de benoe ming van de eerste notaris ter standplaats Holten. G.J. Troost mocht in Holten de spits afbijten. Deze notaris aan vaarde op 7 augustus 1872 zijn ambt. Tot 1 april 1873 was hij alhier werkzaam. In detijd van acht maanden werden zegge-en schrijve 35 akten ten zijnen kantore verle den. Zijn opvolger, A. Adama van Scheltema, behorende tot een pro testants geslacht uit Harlingen, stelde 135 akten op in de periode van 5 september 1873 tot 22 juni 1875. De zaken gingen dus al voor uit. Albertus Adama van Scheltema was één van het elftal kinderen uit de drie huwelijken van zijn vader Henricus (1786 - 1870), die werk zaam was bij de landsdrukkerij in 's-Gravenhage. Uit het eerste hu welijk met Madelaine Petronelle Terrenoud (1785-1816) is geboren Carel Steven Adama van Schelte ma (1815 - 1897), dichter en achter eenvolgens predikant te Borssele, Colijnsplaat, Hoorn en Amster dam. Uit het derde huwelijk kwam ter wereld Albertus, geboren 27 au gustus 1835 te 's-Gravenhage en op 6 april te Amsterdam getrouwd met Cornelia Berkhoff, die op 25 april 1845 het levenslicht in Am sterdam aanschouwde als dochter van Willem Berkhoff en Cornelia Magielse. Het echtpaar kreeg twee zoons, Willem, en Henricus. Notaris Adama van Scheltema heeft na zijn vertrek uit Holten nog de stand plaatsen Aalsmeer en Driebergen gehad. In Driebergen stierf hij op 29 december 1880. Op 2 oktober 1875 nam Reinier Wil helm Gerrit Frijling de plaats in van notaris Van Scheltema. Tot 6 november 1884 heeft hij in Holten het notariaat vervuld. In ruim ne gen jaar zijn 867 akten ten over staan van hem gepasseerd. Frijling is op 17 november 1884 in Zwolle gestorven. Hij werd op 28 juli 1843 in Dalfsen geboren uit het huwelijk van Albert Frijling en Gerharda Geertruid Bouwmeester. Zijn echtgenote Sophia Henriëtte' van de Vusse kwam op 24 januari 1848 in de Overijsselse hoofdstad ter wereld. Met haar drie in Holten geboren kinderen Albert (9 oktober 1876), Lucien Henri (18 maart 1879) en Gerard (1 juli 1880) keerde zij op 14 juli 1885 terug naar Zwolle. De vierde en laatste notaris, die Holten als standplaats kreeg, was Nicolaas van Steenbergen, wiens bakermat Hilversum was. De ou ders van Hermanus van Steenber gen en Maria Cornelia van Over- veld woonden in een huis op de Kerkbrink aldaar, toen zij op 26 januari 1841 met de komst van Ni colaas werden verblijd. Van Steen bergen verbleef nog geen drie jaar in Holten. Zijn op 11 april 1937 in het Zuidhollandse Wijngaarden ge boren zuster Hendrina Maria deel de met hem een woning in het dorp. In 1888 vertrok het tweetal naar Zwartsluis. Voor notaris Van Steenbergen zijn in de jaren 1885, 1886 en 1887 res pectievelijk 83,176 en 60 akten ver leden. De piek in 1886 werd veroor zaakt door de aankoop van gron den voor de aanleg van een spoor lijn Deventer-Almelo voor rekening van de Hollandsche IJze ren Spoorwegmaatschappij (met veel Duits kapitaal). Deze verbin ding kwam op 1 september 1888 tot stand. De spoorweg Almelo-Zwolle was op 1 januari 1881 in gebruik ge nomen. De lijn Almelo- Salzbergen werd in de zomer van 1865 geopend. Gelet op de afstand tussen de nota riële standplaatsen in Salland en Twente was de aanwijzing van Hol ten een goede'keus. Het notariaat kwam er helaas niet tot bloei. Se dertdien geniet Markelo de voor keur. Het gemeentebestuur van Holten heeft in 1953 onder aanvoering van mr. W.H. Enklaar getracht het ver loren terrein te herwinnen, echter zonder resultaat. De ongehuwde Pieter Ludovicus Bosch bezette op 21 maart 1888 de standplaats in Markelo. Hij moest zijn werk verrichten in zijn woonka mer, welke ruimte tevens dienst deed als kantoor. In juli 1904 is Bosch gestorven. In ruim 16 jaar heeft hij rond 2300 akten voorgele zen. De heer H.W. Teesselink, geboortig uit Hellendoom, waar hij als kandi daat was verbonden aan het nota riskantoor Van Riemsdijk, werd benoemd in de vacature P. L. Bosch. Hij begon zijn werkzaamhe den tye Markelo op 14 november 1904. Teeselink is ongehuwd geble ven. Twee zusters woonden bij hem in. Deze notaris was volgens mede deling van zijn kandidaat B.H. Pluimers arbeidzaam, zeer be trouwbaar en intelligent. Het stre ven naar coöperatie, een groot goed in Markelo, had zijn volle aan dacht. Teeselink heeft zich veel moeite getroost om de landbouw op hoger peil te brengen door toe passing van andere, betere werk methoden. Hij bleef in Markelo op zijn notarispost tot zijn overlijden in het begin van 1953. B.H. Plui mers mocht hem toen opvolgen. Hij smaakte het genoegen, dat de on der Teeselink begonnen uitbrei ding van het kantoor ook nog niet ten einde kwam. Hü kende de be volking van Holten en Markelo als geen ander. Pluimers was een 'pro feet', die ook in zijn 'vaderland' werd geëerd. De huidige notaris is de heer A.J. Westmaas, als zodanig werkzaam sedert 1 februari 1976. Hem ben ik dank verschuldigd door de be schikbaarstelling van de aange haalde voordracht, welke ik door tussenkomst van de heer J-A. ten Barge te Holten mocht ontvangen. Hilversum, W. Otten. Afgaande op de enthousias te reactie, waarmee de car navalsverenigingen de Soaltkloet'n uit Boekelo, de Joppetrappers uit Joppe, de Meerpoet'n uit Goor, De Pol uit Ulft en de Boorköttels uit Enter, de uitnodigingen hebben aanvaard van de Keunedarper carnavalsver eniging de Fienpreuvers om zaterdagavond de gast te zijn tijdens de Gala-avond in Het Bonte Paard, kunnen de carnavalsvierders reke nen op een gezellige uit gaansavond. Elk van de gastverenigingen zal op haar eigen wijze invulling geven aan het programma door ieder twee programma-onderdelen voor haar rekening te nemen. Waarmee de gastverenigingen op de bühne verschijnen, blijft tot zaterdag nog geheim, al is al wel uitgelekt dat de Joppetrappers uit Joppe met een show in Zuid-Amerikaanse sfeer komen, terwijl uit het zoutdorp Boekelo, de buut van soldaat Jan sen ongetwijfeld tot de hoogtepun ten van de avond zal behoren. Ook de Fienpreuvers zetten hun beste buutreedners in. Speciaal voor de camavalsgangers is er weer een uit-en-thuisbus, die om 19.15 uur en 19.30 uur vertrekt vanaf hofbar café Maats. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij speelgoed Van de Maat, foto Ten Velde, en de café's Jansen, Maats en Tonnie en Betsie. Foto-wedstrijd Zaterdag is op alle huisadressen (wie per ongeluk overgeslagen is, kan het gratis afhalen bij hofbar Maats) weer het Fienpreuvers- boekje bezorgd, met een totaal op lage van 3100 stuks. In het 94 blad zijden tellende boekwerk staat niet alleen het volledige programma vermeld, maar kan men ook genie ten van foto's die gemaakt zijn tij dens eerdere camavalsevenemen- ten. Om volgend jaar het boekje nog aantrekkelijker te maken, heeft de carnavalsvereniging een prijsvraag uitgeschreven voor de beste carnavalsfoto van het jaar, die een prominente plaats in het boekje zal krijgen. De wedstrijd staat open voor iedereen die om kan gaan met een foto-toestel, zo wel jong als oud, beroeps als ama teur. Het ligt in de bedoeling hier-' van een jaarlijkse prijsvraag te maken. Optocht Voor deelname aan de optocht, die gehouden zal worden op zaterdag 28 februari, bestaat alweer een gro te belangstelling. Tijdens de spe ciale voorlichtingsbijeenkomst die De Fienpreuvers onlangs heeft ge houden hebben een aantal nieuwe groepen zich gemeld, terwijl de toe zegging binnen is gekomen van een groot aantal vaste deelnemers. De Fienpreuvers verwachten door de nieuwe aanwinsten nog meer kwa liteit in de optocht te kunnen pre senteren. Men kan zich voor de optocht aan melden op de bekende adressen. Het aansluitende kindercarnaval wordt dit keer gehouden in Het Bonte Paard in Dijkerhoek, waar s' avonds ook de grote carnavalsa vond wordt gehouden. Attracties Het is de carnavalsvereniging de Fienpreuvers gelukt voor het Prin- senb^i yan 7 februari in de Poppe en zaterdag 14 februari in Het Bon te Paard een speciale attractie te contracteren. De bekende Alpen Zusjes, die vorig jaar ook optraden tijdens Los Vast in 't Mossink ko men naar De Poppe en Frankie Boy, die een zaal 'plat' krijgt met zijn imitatie van Frank Sinatra - hij is een van de vondsten van de sound-mixshow van Hennie Huis man - treed voor camavalvierend Keunedarp op in het Bonte Paard. DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN E.D. 1. verleende bouwvergunningen: - aan het G.E.B. HOLTEN voor het plaatsen van een 10kVolt transformatorkast aan de Maneschijnsweg; - aan het G.E.B. HOLTEN voor het plaatsen van een 10kVolt minitransformatorkast aan de Oude Deventerweg/Vijfhuizenweg; - aan de heer E. D. VINCENT voor de bouw van een schuur/berging bij de woning Molenbelterweg 30; - aan maatschap VORKINK voor de bouw van een fokvarkensschuur bij het perceel Doorlopendedijk 8; - aan O.L.M. TE ZWOLLE voor de bouw van een dierenverblijf bij de school "de Marke" aan de Vrijheidslaan (RECTIFICATIE PUBLIKATIE 15-1- 1987). Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of beroepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. JANUARI 24 januari: Gala-avond Fienpreu vers 26 januari: Raadsvergadering. FEBRUARI: 2 februari: Uitreiking Sportprijs- (zen) van het jaar 3 februari: Bejaarden sociëteit. 7 februari: Prinsenbal Fienpreu vers 13 februari: Open huis Scholenge meenschap Holten. 14 februari: Prinsenbal Fienpreu vers 21 februari: Carnaval minder vali den; C-D toernooi Badminton club 22 februari: C-D toernooi Badmin tonclub 23 januari: Raadsvergadering 24 februari: Bejaarden Sociëteit. MAART: 7 maart: MAC-Voorjaarsrit; Post zegelruilbeurs HPC; 40 jarig be staan Buurtvereniging Dijker- hoek. 8 maart: Omloop van Holten 21 maart: Bazar en sponsorloop CJV Vriendenschaar 23 maart: Raadsvergadering 28 maart: recreantentoernooi bad minton APRIL: 21 april: Raadsvergadering 28 april: Opening nieuw gemeente huis MEI: 2 mei: Holterbergtoer 6 mei: Bevrijdingsloop 17 mei: Zijspancross op de Zuur- berg 25 mei: Raadsvergadering. 28 mei: Blauw Wit totaaldag 30 mei: Stratenvoetbaltoemooi; Int. toernooi Holtertrappers. 31 mei: Allard van Bruggen toer nooi; Int. toernooi Holtertrap pers. JUNI: 6/7/8/ juni: Weekendkamp Waar- denborchgroep 22 juni: Raadsvergadering. 26 juni: School- en Volksfeest Dijk erhoek 27 juni: School en Volksfeest Dijk erhoek JULI: 6 t/m 10 juli: Avondfietsvièrdaagse 13 t/m 17 juli: Zwemvierdaagse 20 juli: Raadsvergadering 28 t/m 31 juli: Dorpsfeest AUGUSTUS: 22 augustus: Triathlon 23 augustus: Motortoertocht Hol- terbergrit. SEPTEMBER: 20 september: 40 jarig bestaan CJV Vriendenschaar 24 september: Revue CJV Vrien denschaar 25 september: Revue CJV Vrien denschaar 26 september: Holterbergtoer; re vue CJV Vriendenschaar 28 september: Raadsvergadering OKTOBER: 26 oktober: Raadsvergadering NOVEMBER: 23 november: Raadsvergadering. DECEMBER: 21 december: Raadsvergadering. De Technische School Rijssen houdt op donderdag 29 en vrijdag 30 januari van 13.30 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur Open huis. Tijdens het Open huis wordt infor matie gegeven aan ouders en toe komstige leerlingen over het on derwijs en de vakken waarin les wordt gegeven. Men kan de leerlingen bezig zien in de theorie- en praktijklessen, zoals autotechniek, metaalbewerken, metselen, timmeren, schilderen, consumptieve technieken, muziek, lichamelijke opvoeding en ook zal er door de leraren, indien men dat wenst, voorlichting worden gege ven over beroepskeuze, mogelijk heden voor vervolgonderwijs en werkgelegenheid. Gedurende het Open huis zuilen een groot aantal stands aanwezig zijn van het Middelbaar Beroeps Onderwijs, waaronder technische en verzorgende beroepen, beroeps begeleidend onderwijs, Kort Mid delbaar Beroepsonderwijs, Kort Middelbaar Agrarisch Onderwijs, wegenbouw, Philips, LEAO, LHNO-Scholengemeenschap, La gere Agrarische School, Vormings werk, Arbeidsbureau, Centrum Vakopleiding Volwassenen, Be- drijfgeneeskundige Dienst, Politie en Luchtmacht. De LTS Rijssen is gevestigd aan de Wierdensestraat 126 te Rijssen. Op het Nationaal ponyconcours in de Rijnhal in Arnhem op zondag 18 januari heeft Zwennie Vincent met haar pony Mark met het beha len van de tweede prijs bij het klas siek springen en het jachtspringen een schitterende prestatie gele verd.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5