Holten bleef massaal achter warme kachel i. Weinig kans op arbeid voor oudere werklozen Holtens Nieuwsblad WEEK Gemeente gaat actief plaatsingsbeleid voeren DEZE Onzekerheid over woning onderhoud Berg Troost IJS Goede voornemens Bestuurslid Onze Woning Werkloosheid in cijfers U ontvangt een fraaie BON Verwarming zwembad al kwart eeuw in gebruik Puzzelpagina Fienpreuvers Spreekuur Onze Woning gewijzigd Holtens Nieuwsblad Donderdag 22 januari 1987 - 40e jaargang - nr 3 Abonnementsprijs f36,30 Losse nummers f 0,85 Gedrukte oplage 3075 Wie met de naam Berg dominee wordt, en dan ook nog aan de Bergweg aan de voet van de Holtergberg gaat wonen, kan rekenen op tal van woordspe lingen. Uitgebreid werd tijdens de feestelijkheden rond het 25 jarig ambtsjubileum van ds. M. Berg bij deze opvallende naamsverbondenheid stilge staan. Echter daarbij niet al leen. Al is ds. Berg nog maar vier jaar in Holten, hij en zijn gezin staan midden in de ge meenschap van Holten, wat in de feestelijke bijeenkomst in de Kandalaar nog eens werd on derstreept. Niet lang is de gemeente Holten standplaats geweest van een notaris. Daarvoor was het aan tal akten dat verleden werd, zoasl dat in het vakjargon heet, te klein. Notaris Troost was de eerste en notaris Van Steenber gen sloot de rij. In het vervolg moest men naar Markelo. De heer Otten licht de geschiede nis van het notarisambt in Hol ten en Marekelo nader toe. De buitensporten kunnen de eerste week hun sportplunje nog wel in'de kast laten. Zelfs de atleten, nooit bang voor slechte weersomstandigheden, hebben de loopschoenen ver wisseld' voor de gladde ijzers. Ongetwijfeld zullen velen van hen zaterdagmiddag present zijn bij de Holtense kampioen schappen op ijsbaan de Noord pool, dan wel deze week mee doen aan de avond-schaats vier daagse. Wie vrijdagmiddag de koud trotseerde om op de weke lijkse warenmarkt zijn boodschappen voor het ko mende weekend in te slaan, kwam letterlijk en figuurlijk van een koude kermis thuis. Het merendeel van de marktkooplieden hadden het zekere voor het onzekere Dan trekje even snel een jas aan en krijg je het te pakken. Hier in de kraam heb ik niet eens een kachel aan. Je bent voortdurend in bewe ging. "Voor de verdienste hoeven we het deze week niet te doen. Je staat er voor de klant, tenslotte rekent die er op. Als marktkoopman weet je nu eenmaal datje kans loopt op dit soort weersomstandigheden" ver klaarde een van de marktkooplui. 'Je raakt er trouwens aan gewend. Ik heb het pas koud als ik 's avond na het eten de hond uit moet laten. genomen en waren thuis ge bleven. De enkele dapperen, dik ingepakt in maanman- netjesschoenen, skibroeken en drie truien over elkaar, hielden de moed er flink in en verklaarden het hele maal niet koud te hebben. op de koude telefoon die de afgelo pen week vanuit Diessenplas hèeft gefunctioneerd. De ouderen zorgen kennelijk voor voldoende voor- raard, zodat men niet onmiddelijk zonder zit en verder werkt de bu renhulp kennelijk nog voortreffe lijk. Minder optimistisch was men bij de verhuurders van vakantiebunga lows. Zo moesten vakantiegangers warmde woningen mee te kampen afgebeld worden omdat de water- kregen. „U bent de tweehonderdste toevoer naar de huisjes diep in de vandaag", kreeg een bewoonster grond bevroren raakte. van de loodgieter te horen toen zij De leerlingen van De Marke kon- meldde dat het water vrijelijk door Over het algemeen heeft Holten den maandag een uur langer in bed haar keuken stroomde. De meeste zich zonder al te veel problemen blijven liggen omdat de verwar- leerlingen van buiten Holten kozen ming het had begevenen en een voor de bus als vervoersmiddel, die waterleiding was gesprongen, een door het grote aantal passagiers - feit waar ook veel niet centraal ver- OAD ook weer blij- de dienstrege- door de eerste winterperiode heen- gewerkt. Zo bleek bij navraag dat er geen enkele reactie is gekomen Niet alleen lege kramen vrijdag op de warenmarkt, ook het publiek hield het voor gezien. ling niet altijd kon volhouden, evenals de Spoorwegen waar van uit Deventer er nog wel eens een kwartiertje bij kwam. Door de open ligging van het perron was dat al lesbehalve een pretje. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Uitgeversmaatschappij Van derLoeffBV in samenwerking met de stichting Holtens Nieuwsblad" Stichtingsbestuur: W. HBeyers, secretaris, Kolling serf 4 7451 XC Holten tel. 05483-6 30 22 Advertenties: Getfertsingel 41 Enschede tel. 053-842 842 Redactrice: Frederique Rentenaar Weleweg 104 Boekelo tel. 05428-15 00 Redactioneel adres: Zwartepad 1 tel. 05483-6 38 03 Openingstijden redactie: vrijdagmorgen 9-12 uur Redactioneel medewerker: J. VJiggers Kolweg 14 tel. 05483-6 13 56 Advertentie-adviseur: W. Frederiks Pr. Hendrikstraat 18 Nijverdal tel. 05486-1 32 64 Advertenties en abonnementen kunt u in Holten opgeven bij: G. W. Knapen Larenseweg 3, tel. 6 12 24 tot dinsdag 12 uur In Bathmen: H. Voogsgeerd Deventerweg 34, tel. 16 65 tot dinsdag 12 uur Hoewel de werkloosheid in Holten nog steeds een da lende lijn laat zien, is er voor een vaste kern van langduri ge werklozen weiiiig hoop meer, om in het arbeidpro- ces te worden opgenomen. In totaal gaat het om 33 mannen en tien vrouwen. Het merendeel van deze Op verzoek van een aantal vereni- gingen in Holten, wil de redactie werklozen Zijn te Vinden in van het Holtens Nieuwsblad nog de leeftijdgroep van veertig eens de aandacht vestigen op de jaar of ouder en hebben als jaaragenda. Maandelijks publice- schoolopleiding alleen lage- ren wij een lijst van evenementen. re school Of hebben VOOrtij- Toch blijkt regelmatig, dat er eve- di afgehakt bij het LBO- nementen en grote vergaderingen onderwijs Deze groep kans- op één en dezelfde avond worden georganiseerd. Soms is dat niet te vermijden, als men afhankelijk is van een gastspreker, maar vaak is het ook een kwestie van gemak zucht, zo is dé indruk. MOgen we, met de goede voornemens voor het nieuwe jaar nog in gedachte aan ALLE verenigingen, clubs en an dere organisatoren van evenemen ten verzoeken zo tijdig mogelijk grote evenementen en vergaderin gen door te geven aan de redactie van het Holtens Nieuwsblad. Tot bestuurslid van de woning-- bouwvereniging Onze Woning is benoemd Mevrouw W. Bulsink- Bakker (Pastoriestraat). Zij volgt de heer D. Schakelaar op die vorig jaar wegens verschil van mening binnen het bestuur tussentijds af trad. lozen maken ongeveer twin- Drs. Jan Dijk tig procent uit van de in stra van gab totaal aantal van 209 werk lozen die eind december bij het Gewestelijke Arbeids bureau in Deventer stonden geregistreerd. Deventer: niet om de cijfers al leen. De werkloosheidcijfers in Hol ten geven voor het jaar 1986 het volgende beeld te zien: Mannen: Januari, 182; februari, 172; maart, 155; aprii, 124; mei, 117; juni, 113; juli, 118; augustus, 111; september, 107; oktober, 111; november, 114; december, 134. Vrouwen: januari, 67; februari, 64; maart, 60; april, 59; mei, 61; juni, 63; juli, 73; augustus, 72; september, 73; oktober, 83; no vember, 83; december, 75. Holtens Nieuwsblad Parfeer-Jotter ballpoint geïnformeerd. als u ons een nieuwe Als abonnee bent u AnflOOft daarvan verzekerd. dUUIIfllCt» U|lg|CCB Geef dat ook eens aan een ander door! Gebruik deze bon voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Inzenden aan: Holtens Nieuwsblad Antwoordnummer 97 7500 VB Enschede Geeft op als abonnee voor het Holtens Nieuwsblad Hij/zij betaalt het abonnementsgeld per jaar ad f 34.25 Voor de groep werklozen die min der dan driejaar werkloos is, zijn de vooruitzichten gunstiger, al zijn de kansen voor de mensen die bijna op de drempel staan van de bijstands uitkering al niet veel beter. „Dat is ook duidelijk te zien aan de cijfers", verklaart drs. Jan Dijk stra, die bij het Gewestelijk Ar beidsbureau Deventer, het rayon waar ook Holten onder ressorteerd, bijzonder heeft toegelegd op het in kaart brengen van de werkloos heidscijfers. Maandelijks verza melt hij met behulp van de compu ter alle gegevens om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van de werkloosheid en de opbouw van het werkloosheidbestand. „In de groep met een werkloos heid een half jaar tot twee jaar zit duidelijk meer beweging in. Zij maakt weliswaar het_ grootste deel uit van de werkloze bevolking van Holten, maar het zijn lang niet al tijd dezelfden die werkloos zijn. Zo zie je bijvoorbeeld in de winter dat tijdens de Sinterklaas en kerst drukte het aantal werkloze vrou wen in de sector handel en kantoor vaak afnemen, terwijl in de sector horeca en huishoudelijk personeel is het zomerseizoen de werkgele genheid weer aantrekt. Verkeer Z0U zijn op het actieve wervingsbe- gen aangedragen kunnen worden". „Toch waren wij niet tevreden met de huidige globale redenering van er zijn zoveel werklozen, zo veel vakatures en daarmee gaan we aan het werk. We willen meer in zicht in de motivatie waarom men zich heeft uitgeschreven of de in- schrijvingskaart niet meer heeft verlengd. Onvoldoende is op dit moment duidelijk waar deze men sen blijven. Daar is nu moeilijk een vinger achter te krijgen". Als voorbeeld noemt Dijkstra het faillissement van het staalbedrijf Aberson in Olst, waardoor in no vember en december 100 man op straat kwam te staan. Toch liep het werkloosheidcijfer in Olst in die maanden niet spectaculair op. „Kennelijk is hier sprake van werkloosheidexport. Dat wil zeg gen dat de werklozen voor een deel niet ingeschreven staan in de regio waarin het bedrijf gevestigd is maar in de regio waarin men woont". Drempel Op de vraag of een spreekuur in de kleinere plaatsen in de regio, zoals in Holten, geen goede aanvulling het al ter sprake gebracht. De nieu we wet Vermeent/De Maar, geeft ons daar voor de mogeliikbeden in de subsi diesfeer". Hoe het een en ander gerealiseerd zal worden, hangt niet alleen af van de afdeling Sociale Zaken van de gemeente Holten, die in eerste in stantie de lijst van werklozen moet samenstellen die voor herplaatsing in het kader van de nieuwe wt in aanmerking komen. Daarnaast zal er vanuit de gemeente een actief beleid gevoerd gaan worden om Holtense ondernemingen te inte resseren voor deze werknemers, waarbij eventueel een stuk scho ling niet vergeten wordt. „Juist doordat er vier jaar lang een flink stuk premie betaald wordt aan de werkgever, kan het voor de bedrij ven aantrekkelijk zijn om een een oudere werknemer in dienst to ne men. Het mes snijdt dan als het ware aan twee kanten: de bedrijven krijgen een goedkopere arbeids kracht en de langdurig werkloze komt weer terug in het arbeidsrit me en uit de bijstandsuitkering". Tijdens de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar, die gehouden wordt op maandag 26 januari, zal de raad viertal voorstellen ter goed keuring krijgen voorgelegd. Voor het zwembad wordt een be drag van f. 123.00 gevraagd voor de vervanging van de 25 jaar oude ver warmingsketel en diverse aanpas singen, zoals het stralen van de wanden en de vloer van het oude pad, het waterdicht maken van de betonvloer en het verbeteren van de springplanken. Voorts wordt toestemming ge vraagd voor de onderhandse ver koop van een bouwterrein in het plan Dijkerhoek, de overdracht van gemeentelijk woningbezit, veertien woningwetwoningen aan de Burg. van der Borchstraat aan Onze Woning en het vaststellen van de gebruikerstarieven van de gemeentelijke sportaccommoda ties. De carnavalsvereniging de Fienpreuvers wijst er op, dat in leen aantal programmaboekjes per abuis twee pagina's dubbel zijn afgedrukt, en een andere pagina niet in het boekje is op genomen. Daardoor kunnen de deelnemers aan de kruiswoord puzzel in de problemen komen. De ontbrekende pagina is af te halen bij speelgoed Van de i Maat. (chauffeurs) is daar ook een goed voorbeeld van. Ook in de landbouw staan in de wintermaanden meer mensen ingeschreven bij ons dan in voorjaar en zomer. Daarom is de toename van het aantal werklozen in december van 197 naar 209 ook niet alarmerend, maar heeft dat te maken met de seizoensinvloeden". Landelijk "Holten volgt met de vaste kern van werklozen de lijn die ook lande lijk ook te zien is bij langdurig werklozen", voegt Jan Dijkstra daar aan toe.in „Wij verzamelen deze gegeven niet om de cijfers al leen, maar ook om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen, welke ge volgen dat heeft en welke oplossin- leid van het Gewestelijk Arbeidbu- reau, hield Dijkstra een slag om de arm. Hij erkende dat het voor de werklozen uit de omringende plaat sen de afstand naar Deventer extra drempelverhogend werkt, zodat de motivatie vooral van de landurig werklozen om regelmatig naar De venter te reizen om daar in de vaka- turebank te kijken, er niet groter op wordt, maar zag vooralsnog geen kans om hiervoor een oplossing aan te dragen. Dijkstra vroeg zich trouwens in dit verband af, of Hol ten niet beter onder het Arbeidbu- rcau Nijverdal ingedeeld kon wor den. „Voor ons is Holten A-ty- pisch". Ik denk dat men, maar dat durf ik niet met zekerheid te zeg gen, meer georiëenteerd is op Rijs- VJethouder W. Dalhuisen: vinger aan de pols houden. sen, Nijverdal en Almelo dan op Deventer". „We zijn nu druk bezig met een gi gantisch automatiseringoperatie, waarvoor het gehele Arbeidsbu reau op z'n kop wordt gezet. Daar naast wordt ook het GAB getroffen door de bezuinigingen, dus uitbrei ding van de service is er voorlopig niet bij, al is het best mogelijk dat in de toekomst er via computerver bindingen mogelijkheden komen om bijvoorbeeld via een computer scherm in het gemeentehuis in Hol ten toegang te krijgen tot het vaka- turebestand van het GAB, maar dat is nog toekomstmuziek. Aandacht "Wij zijn zeker van plan in het ko mende jaar actie te ondernemen, juist voor deze vaste groep 'kanslo zen'; het heeft onze volledige aan dacht, verklaarde wethouder Wim Dalhuisen desgevraagd. „Tijdens het bezoek dat het PvdA tweede kamerlid Flip Buurmeijr deze maand aan Holten bracht, heb ik Het is nog onzeker, wanneer en in de Haar zo'n veertien jaar oud welke huurwoningen van Onze zijn, verwondert het de huurders Woning in Holten voor groot on- dat Onze Woning met een dergelij- derhoud in aanmerking komen. ke becijfering komt. Het feit dat door het Ministerie Volgens directeur B.J. Doornebos van Volkshuisvesting en Ruimte- is er niets geheimzinnigs aan de lijke Ordening een toewijzing is hand. „We hebben, gezien de goede gedaan voor verbetering van staat van de meeste ketels beslo- huurwoningen in Holten, betekent ten, de vervanging uit te stellen tot niet dat het geld ook onmiddelijk een later tijdstip. Het is natuurlijk besteed zal worden, al blijft het onzinnig ketels te gaan vervangen geld wel gereserveerd voor Hol- die nu weinig of geen problemen tense woningen. opleveren. Dat is het enige dat wij met ons artikel in Thuis Bezorgd „Wij gaan niet verbeteren om het hebben willen zeggen", verbeteren maar zijn bezig ons to tale woningbestand door te lichten om te kijken waar groot onderhoud het dringenste nodig is. Tenslotte betaal het Rijks slechts twintig procent. De rest moet door Onze Woning gefinancierd worden", ver klaarde desgevraagd directeur B.J. Doornebos. Binnen enkele maanden hoopt Onze Woning de bewoners nader te kunnen berichten. De bewoners van woningen in De Haar hebben in het kwartaalblad De tijden van het spreekuur, dat Thuis Bezorgd van Onze Woning een medewerkster van de woning- kunnen lezen, dat zij voorlopig niet bouwvereniging Onze Woning kunnen rekenen op een nieuwe ver- houdt in het gemeentehuis in Hol- warmingsketel. Vervanging zou op een verhoging van de huur komen van gemiddeld f. 6, 23 per maand. Niet alle huurders van de woningen zijn met dit antwoord tevreden. In het beleidsprogramma van Onze Woning staat duidelijk vermeld dat de levensduur van individuele ver warmingketels gesteld is op vijftien jaar. Aangezien de meeste huizen ten zijn gewijzigd. Dit is geworden: iedere eerste dinsdag van de maand 's morgens van 10.15 -12.15 uur en op iedere derde dinsdag van de maand 's middags van 14.15- 16.15 uur. In het vervolg staan de spreekuurtijden van Onze Woning in Holten ook vermeld in onze be kende servicerubriek „Medische diensten".

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 1