Kees Bos alsnog maker van De drie varkens N ido - Universal wel bij winters Door Ski-Aerobic goed op wintersport Globe De helemaal in vakantieslemming vaart weer College trekt opdracht Norman Burkett in HOLTENS NIEUWSBLAD Geslaagde bijeenkomst Receptie HVG Vergadering CPB Holten RAYONLEIDER TEN DOLLE Geslaagd Vrolijk 1987 NBVP Holten Rapport bureau Terp nu gereed DONDERDAG 15 JANUARI 1987- Het verfraaiende kunst werk, De drie varkens, dat een plaats zal krijgen op de trappen van het nieuwe ge- meenthuis, zal niet zoals eerst was aangekondigd, ge maakt worden door de En gelse, in Enschede wonende beeldhouwer Norman Bur kett, maar door onze plaats genoot Kees Bos. Tot ieders verrassing, en zeker tot ver rassing van Kees Bos, heeft het college van burgemees ter en wethouders de op dracht voor Burkett inge trokken en Kees Bos inmid dels verzocht de opdracht te aanvaarden. Wethouder Wim Dalhuisen van kunstzaken verklaarde dinsdag morgen dat men tot dit opmerkelij ke besluit was gekomen toen bleek dat Burkett zich niet aan zijn oor spronkelijke prijsafspraak kon of wilde houden. „Toen wij in septem ber een beslissing hebben geno men, was dat niet alleen op basis van het ontwerp maar ook op basis van de prijs. Het kunstwerk kan gemaakt worden in het kader van de 1 procentsregeling die hiervoor staat. Wij hebben in overleg met de Culturele Raad van Overijssel drie kunstenaars het verzoek gedaan een ontwerp in te dienen. In een presentatie aan de gemeenteraad kwamen de ontwerpen van Nor man Burkett en Kees Bos als het beste uit de bus. Vooral het ont werp van Burkett deed het uitste kend door een drie dimensionale en gedetailleerde aanpak. Kees Bos had voor een wat globaler ontwerp gekozen. Dat we toen niet meteen voor Bos hebben gekozen, was vooral een kwestie van geld. Bur kett was in zijn aanbieding duide lijk lager dan de andere twee mede dingers (f. 20.000 red.). Dat gaf voor ons de doorslag". Reeds enige weken was duidelijk dat er wat problemen waren met de realisering van het kusntwerk. Nor man Burkett verscheen enkele ma len in de Dorpssstraat in voor over leg. Uit de gesprekken met de beeldhouder kwam het college steeds meer tot de ontdekking dat hij 'een te grote broek had aange trokken' zoóls burgemeester Van Rappard het formuleerde. Burkett kon zijn prijs niet waarmaken en kwam bij een nadere berekening 35 procent hoger uit dan zijn oor spronkelijke raming, evenveel als Kees Bos voor zijn ontwerp had berekend. „Mede doordat we steeds meer in onzekerheid kwamen over het uit eindelijke resultaat, hebben wij Burkett voor de keuze gesteld: hou den aan de oopsronkelijke opzet en de bijbehorende prijs of we kappen ermee. Burkett kon die garantie ons niet geven en daarmee was voor ons de zaak beslsit en hebben de opracht terug gevraagd en heb ben wij Kees Bos verzocht alsnog het kunstwerk te maken. Nadruk kelijk willlen wij er echter bij ver melden dat het kunstenaarsschap van Burkett buiten kijf staat", al dus Van Rappard. Haastwerk Kees Bos is uiteraard bijzonder in zijn nopjes dat hij alsnog voor de eervolle opdracht in aanmerking komt. Hij zal alle zeilen bij moeten zetten om in korte tijd - in april moeten de varkens op de strappen staan - de klus te klaren. In allerijl heeft hij de ontwerpen weer uit de kast gehaald en moet hij alle teke ningen weer reproduceren. „De op dracht aan Burkett was in septem ber al verstrekt en voor mij was toen de kous af. Ik moet dus als het ware opnieuw beginnen. Al het an dere werk heb ik dus per onmidde- lijk opzij moeten zetten. Ik had nogal wat afspraken lopen, maar die moeten hiervoor wijken. In drie maanden tijd, dat is bijna haast werk". Landvarkens Diep in zijn hart is Kees Bos niet zo gelukkig met de omschrijving van de opdracht: het maken van een in brons. Reeds bij het verlenen van de opdracht tot voorontwerp meende <de Holtense beeldhouwer dat de essentie van de het belang van de varkens voor Holten, zoals hij dat nog uit overlevering en uit zijn kinderjaren kon herinneren met de varkenshandel op de mei- markt, in de opdracht ontbrak. „Het zijn niet de varkens, maar de varkenshandel, waardoor Holten bekend werd", vertelde hij toen. Tot voorbeeld van het varken en de twee biggen dienen varkens, zoals die bij de Holtense boeren in de schuur staan, de zogenaamde land- varkens. Burkett ging in zijn ont werp uit van Yorkshire varkens. „Ik zal nog wel eens bij een paar boeren in de schuur komen kijken om er zeker van te zijn dat het Kees Bos met zijn ontwerp voor de drie varkens. ontwerp goed wordt. Dat moet wel, anders krijg ik van alle boeren die langs die beesten naar het gemeen tehuis gaan, doorlopend commen taar". De varkens worden bijna le vensgroot, de grootste meet 1,80 meter. Op de nieuwjaarsbijeenkomst van het Agrarisch Jongeren Kontakt en de Boerinnengroep Holten stond embryo transplantatie bij rundvee centraal. Ongeveer zestig jonge (toekomsti ge) boeren en boerinnen luisterden naar de inleiding van de heer Zaai er, veearts te Ambt Delden en ge- specialiöeerd en embrytransplan tatie. Het doel van e.t. is om van de beste melkkoe zoveel mogelijk na komelingen te verkrijgen. De heer Zaaier hield een duidelijk verhaal rond de technische kant van e.t. Hij benadrukte hierbij de rol van de veehouder in het verkrij gen van succes bij e.t. Het bestuur van het AJK en de Boerinnengroep kunnen gezien de grote opkomst en de geanimeerde vergadering, te rugzien op een geslaagde neuw- jaarsbijeenkomst. De Hervormde Vrouwen Groep hield op 8 januari haar Nieuwjaars receptie. Stilgestaan werd bij het overlijden van het lid mevrouw Müller-Jan sen. In de pauze deden de dames zich tegoed aan oliebollen en koffie. Na de pauze werden dia's vertoond die gemaakt waren tijdens het ver vaardigen van het wandkleed en dia's over de viering van het 35 jarig bestaan in 1986. De dia's waren gemaakt door ds. Israël en kapper Drent. Op donderdag 22 januari wordt in De Kandelaar de jaarvergadering van de Christelijke Plattelands vrouwen Bond afdeling Holten ge houden. De avond begint om 20.00 uur. Voor de pauze zullen de huishoude lijke zaken worden afgehandeld en wordt er een verloting gehouden. Daarna volgt er een presentatie van de Wolboerderij. Alle belang stellenden zijn welkom. Het gaat goed met Nido Universal Machines BV. Het Holtense bedrijf heeft nog maar net de orders voor deze winter de deur uit of de volgende afnemers staan alweer op de stoep. Onlangs sloot Nido een record-con tract af met de Belgische Rijkswaterstaat voor de le vering van 94 strooimachi- nes. Een order waarmee meer dan twee miljoen gul den is gemoeid en die de 84 vaste personeelsleden plus zo'n 20 tijdelijke krachten voorlopig handen vol werk bezorgt. Na 1986, waarin de jaaromzet een recordhoog te van bijna 25 miljoen gul den bereikte, belooft ook RIJSSEN - Half oktober startte op vier verschillende plaatsen in Twente een cur sus Ski Aerobic van de Vereniging Ski Aerobic Center Nederland. Rayonleider voor deze omgeving is Carel ten Dolle, een 23-jarige gymnastiekleraar uit Rijs- sen. Hij verzorgt een deel van de lessen. De andere docenten zijn net als hij eer ste graads gymnastiekleraren. Tijdens de lessen worden op muziek aerobic-oefeningen gedaan, die afgeleid zijn van ski bewegingen. En omdat we ook wel eens wilden ervaren hoe skiën in een gymnastieklokaal nagebootst kan worden trokken we het trainingspak aan een maakten een les ski-aerobic mee. Er werd dat uur geoefend op de zijwaartse klimpas. het glijden en remmen, het draaien en springen. Hiervoor is door het Ski Aerobic Center Nederland een pro gramma opgezet, dat langzaam opgebouwd wordt, alles onder begeleiding van muziek. Er wordt gewerkt aan versterking van been- .bil- en buikspieren. Le ningheid, ritmegevoel en coördinatie worden verbeterd. Dik ingepakt tegen de winterkou, dromen de reislustigen alweer van een zonnige zomervakantie Van heinde en ver kwamen ze afgelopen zaterdag naar Holten voor de nieuwjaars borrel van reisbureau De Globe. Moesten de twee da mes uit Amersfoort ai vroeg uit de veren om rond de klok van elf uur op het sta tion van Holten te arrive ren, dat was nog niets ver geleken met de trouwe OAD-reizigers uit Goes die tegen kwart over twaalf hun opwachting maakten in het kantoor aan de Burg. van der Borchstraat. Een maal opgewarmd met een geurend kopje koffie en voorzien van een welver diende borrel deelden zij enthousiast in de gezellige sfeer die er de hele zaterdag in het Holtense reisbureau hing. Het was voor de eerste keer dat De Globe haar reizigers op deze ma nier ontving. Maar niet voor de laatste keer want zowel de vaste bezetting bestaande uit Nancy Zwienenberg, Resy Achtereekte en part-time medewerkster Annelies aan de Stegge als hun clientèle von den de nieuwjaarsborrel reuze ge-? „We wilden eens wat dnders" ver klaart "Nancy Zwienenberg. „Tot 1987 voor Nido-Universal een goed jaar te worden. Van de in Holten vervaardigde ma chines gaat 40 procent naar het buitenland. Geen wonder dat Nido op de Europse markt van gladheid- bestrijdende apparatuur een be kende naam is. Zo werd in het verle den al geleverd aan Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland en Skandinavië. Maar met name Bel gië spant de kroon. In 1986 leverde Nido aan het ministerie van Open bare Werken in dat land respectie velijk 52 en 66 grote stroomachines en daar komt nu dus een order voor 94 stuks overheen. Woordvoerder H. Barvelink van de afdeling Ver koop noemt een dergelijk grote or der „zeldzaam", maar voegt daar meteen aan toe dat het verwerken daarvan geen enkel probleem ople vert. „Het is allemaal seriewerk en dat gebeurt toch vrij snel. In maart of april zijn we er klaar mee. Voor de mensen die bij ons in het hoogsei zoen tijdelijk worden aangetrok ken betekent deze opdracht dat ze langer kunnen blijven. Het is voor al veel montage- en laswerk. Vorig jaar hebben we geïnvesteerd in een nieuwe spuitcabines en een straal- machine. Daarvan wordt nu druk gebruik gemaakt. Met name voor het stralen en spuiten van kleine onderdelen in grote series bespaart dat erg veel tijd". De Belgische opdracht komt voor Nido op een gunstig moment aan gezien in het voorjaar de produktie ieder jaar op een lager pitje wordt gezet. Normaal beginnen de hoog tijdagen voor het Holtense bedrijf pas na de zomervakantie. vorig jaar verspreidden we onze programma's huis-aan-huis en hiel den we eens in het seizoen een film avond. Nu wilden we de mensen ook eens persoonlijk kennis laten maken in onze eigen omgeving. Ze kennen je vaak van de telefoon, maar weten niet welk gezich daar bij hoort. Op deze manier lukt dat prima". Inderdaad is het een komen en gaan van vaste klanten. Nog voor de deuren om tien uur open gaan staan er al mensen te wachten en het loopt de hele dag door. Ook OAD-directeur Ter Haar komt nog even een kijkje nemen en mengt zich op deze koude winterdag in de hartverwarmende plannenmakerij voor de komende zomer. Met name voor de nieuwe avontuurlijke rei zen met de OAD-Jumbo Camper bestaat flink wat belangstelling. De vraag of die op de geplande wereldreizen ook al het Australi sche continent aandoet moet voor alsnog ontkennend worden beant woord. Wel zijn er plannen om de Verenigde Staten te bezoeken met dit 'rijdende hotel'. Dit seizoen komtde Jumbo Camper o.a. in Tur kije, de Sovjet-Unie, Egypte en de Sahara. Een gedeelte van die bestemmin gen kan in de kelder worden be wonderd tijdens een doorlopende filmvoorstelling waar 's middags ook veel bezoekers een kijkje ne men. Al met al heerst er volle tevre denheid aan de Burg. van der Borchstraat. Nancy Zwienenberg: „We gaan volgend jaar door op deze manier. Maar misschien doen we het dan wel met alle Globe-reisbu reaus samen". „Doe maar net of je ski-stokken vasthoudt en ski's aan hebt en maak nu een voorwaardse bewe ging". moedigde Carel ten Dolle zijn cursisten aan. Het zigzaggen naar achteren blijkt echter nog veel moeilijker te zijn, maar we hebben ons best gedaan, met als resultaat twee dagen later een paar pijnlijke kuiten. „Skigymnastiek is natuurlijk ook goed voor de conditie, maar veel mensen beschouwen die oefe ningen als noodzakelijk kwaad voor een wintersportvakantie. Ski Aerobic is veel swingender, de lera ren zijn vaak jonge, nog niet zolang afgestudeerde sportleraren en dat spreekt vooral de jonge winterspor ters erg aan. Maar ook hebben we bij elke groep wel enkele ouderen zitten, die het plezierig vinden om de oefeningen op een meer ritmi sche wijze te doen. De praktijk Onze vroegere plaatsgcnote, L.H. Oostenbrug is aan de subfaculteit der geneeskunde van de Katholie ke Universiteit te Nijmegen ge slaagd voor het artsexamen. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Holten is het jaar vrolijk begonnen. Tijdens de Nieuwjaarsreceptie in zaal Vos man kwam een groot aantal leden het bestuur de hand drukken. Na de traditionele nieuwjaarsborrel werd er gezongen en gedanst. Onder leiding van Harry Bakhuis opende de volksdansgroep na de pauze het programma met een aan tal dansen. De Tiroler Kapel van HMV vulde de rest van de avond met populaire deuntjes. Er werd spontaan meegezongen en geklapt. De avond eindigde in een massale polonaise. Het rapport, dat het onderzoekbu reau Terp uit Amersfoort heeft ge maakt in opdracht van de Stich ting Holten Promotion is door het Stichtingsbestuur bestudeerd en goedgekeurd. Het zal op woensdag avond 4 februari aangeboden wor den aan de leden van de Stichting. De bijeenkomst, die openbaar is, wordt gehoduen is zaal Vosman en begint om 20.00 uur. wijst uit dat wie goed geoefend op wintersportvakantie gaat minder kans heeft op blessures. Daarom komt iedereen, die bij ons meer dan tien lessen volgt, automatisch in aanmerking voor de „gratis gipsga- rantie". Wie ondanks de oefeningen tijdens het skiën toch een fraktuur oploopt, krijgt het kursusgeld te rug". vertelt Carel ten Dolle, onder wiens supervisie inmiddels in Hen gelo (op dinsdagavond in zaal 't Venderink), Enschede (woensdag avond in zaal Park de Kotten). Al melo (dinsdagavond in zaal Ferdi- laan) en Rijssen (ook op dinsdag avond in het gymnastieklokaal aan de Schoolstraat) een kursus Ski Ae robic gestart is. „Totaal hebben we nu zo'n 75 leden. De najaarskursus was vlak voor kerst afgelopen. De nieuwe voorjaarkursus is net be gonnen, maar er kunnen daar nog best een aantal nieuwe leden bijko men". De kursussen van de Nederlandse Vereniging Ski Aerobic Center zijn in heel Nederland bijzonder goed aangeslagen. Er werd bekendheid aan gegeven tijdens de grote win tersportbeurzen, die de afgelopen maanden Tilburg, Rotterdam en Borne werden gehouden. Behalve een video-instruktieband, die win tersporters in de gelegenheid stelt zich thuis op hun ski- of langlaufva- katie voor te bereiden, verscheen er kortgeleden ook een boek over Ski Aerobic op de markt. In dit boek, dat geschreven werd door Toon Vollering, de man achter de Vereni ging Ski Aerobic Center Neder land, wordt stap-voor-stap deze trainingsmethode uiteengezet. Alle oefeningen zijn voorzien van duidelijke instruktie's en foto's, zo dat men thuis op verantwoorde wij ze het trainingsprogramma voort kan zetten. „Alles wat er nu aan beweging wordt geïnvesteerd zal men er straks tijdens de wintersportva kantie dubbel en dwars weer uitge- halen. Dan geen spierpijn meer, men leert beter skiën door en groter coördinatievermogen en ritmege voel. Ook zal men het langer kun nen volhouden doordat men meer conditie en kracht heeft", schrijft Toon Vollering in zijn boek. Voor verdere informatie over de les sen Ski-Aerobic in deze omgeving en voor het bestellen van het boek kan men kontakt opnemen met Ca rel Ten Dolle, Pottebakkerserf 6, 7461 KA Rijssen, Telefoonnummer 05480 - 18434. Het boek, dat f 29,90 kost, kan ook schriftelijk bij hem besteld worden.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 7