Gouden bruiloft werd gezellig feest reuze mtm Henk Meijer 25 werkzaam bii de jaar ENKCO jHolten stuurt gelukstelegram aan Prinselijk paar Tuintips van Eddie Scheikunde in de keuken SGH AI meldt vrijlating gewetensbezwaarden Waterschap Schipbeek HOLTENS NIEUWSBLAD AMNESTY INTERNATIONAL4 Klaverjassen s.v Holten Fienpreuvers op de radio -Van worstmaker tot directeur Wolwinkel in Durapand Ghost-buster in De Schure DONDERDAG 15 JANUARI 1987_ Üs enige'gemeente in de re- ;io werd vorige week woens- in Holten uitgebreid jandacht geschonken aan iet vijftig jarig huwelijks Ifeest van Prinses Juliana en 'rins Bernhard. Ruim twee- ïonderd Holtenaren maak ten van de uitnodiging van ie Stichting Viering Natio- ïale Feestdagen gebruik im, samen met Holtense iouden bruidsparen, tij- iens een gezellige bijeen- comst in de aula van de Scholengemeenschap al- /ast een voorproefje te ne- Irnen op de officiële feeste- Het Holtens Mannenkoor, onder leiding van Bert van Jaarsveld opende het programma met het Wilhelmus, waarna het Deventer Salonorkest Abraham gezien, on der leiding van Bep Voortman en met op fluit oud-gemeentesecreta- Hlijkheden die op 30 april zul- ris Gemt Langenbarg, de stem 11 en plaats vinden. ~"f Voorzitter G.J. van 't Holt van de istichting wees in zijn openings- awoord op de verbondenheid van de "bevolking met het Prinselijk Paar. „Dit is niet zomaar een bruiloft, - maar een halve eeuw geschiedenis ming er goed inbracht met een medley van liedjes uit de jaren der tig en veertig die de Holtenaren even terug liet dromen naar „die goede oude tijd". Was de oudste muzikant Abraham gezien net 72 jaren, bij het Bejaar denkoor, dat aansluitend een aan tal oude schoolliedjes zong, was het ucu uuuc ÜW1UUU1CUJVO nuiin. wu m een tijd waarin de veranderingen koorIjd en h(,t oudste m het leven sneller gingen dan ooit Ret koor stQnd onder leiding van daarvoor. Voor het spiedende oog van de buitenwereld hebben Zij lief mevrouw M. Dorlas en werd op de T"',Y piano begeleid door mevrouw en leed met elkaar gedeeld. Mede Evers en Evelien flult T()t en bepalend was de ruim 32 jarige re- met pauz(; 20rgde Abrabam ge. germgspenode van Koningin Ju- zlen v00r con gesellig stuk muziek J liana. Als geen ander heeft het Pnn- bijzonder aansIoeg bij het pu. selijk paar de eisen van deze tijd be- bliek grepen. Zij gaven de monarchie een democratisch gezicht, een mense lijk gezicht. Zij stonden niet boven, maar tussen de mensen", aldus Van 't Holt, Om de verbondenheid kracht bij te zetten werd onder ap plaus besloten een gelukstelegram te zenden naar Paleis Soestdijk. Eregasten in de feestelijk met oran je vlaggen gepavoiseerde aula wa ren vier van de zes gouden bruids paren die gehoor hadden gegeven aan de oproep van de Stichting Nationale Feestdagen in het Hol tens Nieuwsblad, mee te werken aan deze bruiloftsavond, de echt paren A. Paalman- F. Schooien (Pastoriestraat), J. Aanstoot - H. Hulsman (Oranjestraat), H.J. Ke- velam- R W. Paalman (Chuchill- straat) en G v.d. Bos- B H. Rugen brink (Molenbelterweg). Twee echtparen, H.H. van Ark-Osse- waarde en J. Voordes-Bosman, moesten wegens omstandigheden helaas verstek laten gaan. De aula van de Scholenge meenschap was tot de laatste plaats toe bezet met 'bruilofs- gasten'. Als in zet de 'Holtense gouden paren, vereniging on der de ereboog. De werkgroep Amnsety Interna tional, afdeling Holten heeft be richt ontvangen van de vrijlating van twee gevangenen, Georgy Mikhailov en Ephraim Darkie. Mikhailov is in 1985 in Leningrad getrouwd met een Francaise. De autoriteiten weigerden hem een vi- Herinneringen Op 23 januari, 's avonds om 20.00 uur wordt in de kleine kantine op Meermanskamp voor de derde keer in successie geklaverjast om de Oberink-trofee. Zoals gebruikelijk zijn de koffie en de hartig hap gra tis. In het Radio Oost programma Bak kie Troots, op zondagmorgen 18 januari aanstaande, zal tussen, 10.30 en 11.30 uur de nieuwe can- ravslkraker van onze plaatselijke carnavalsvereniging De Fienpreu vers te horen zijn. De Keunedarper carnavalisten zijn met hun lied Hoolten mien pleitske, doorge drongen tot de finale van Radio Oost en behoren daarmee tot de twaalf beste inzendingen van Geld- rland en Overijssel. deren. Samen met de overige koren werd het bruilofstlied van Prinses Hoofdmoot van de avond waren de Juliana en Prins Bernhard gezon- video opnamen die Gert Jan van 't gen. De avond werd besloten met Holt had gemaakt van de zes Gou- het gezamenlijk zingen van het Wil den bruidsparen die op een groot- helmus, maar niet nadat van de beeld videoscherm werden ver- bruidsparen een'statieportret'was toond. De Holtense bruidsparen gemaakt en alle bruidjes een bruid waren geïnterviewd door Jan Oos- boeket hadden gekregen. Voor alle terkamp, waarvoor op de avond medewerkenden was er een reuze zelf de rol als Proaltkeerl was weg- papieren -oranje - bloem, gelegd, maar die op het laatste mo- ment moest laten afweten wegens een flinke griep die hem met 40 graden koorts in bed hield. Van 't Holt nam zijn rol op verdienstelijke wijze waar. Zoals de Proatkeerl al had aange kondigd, stonden de herinneringen aan crisisjaren dertig, de onzeker heid over de toekomst, bij alle bruidsparen op de voorgrond. Geen grote bruiloften in die tijd, maar eenvoudig feest. Slechts en kele bruidparen gingen per auto of koets naar kerk en gemeentehuis, anderen legden de tocht te voet af. Tussen de bedrijven door zong het In december heeft de werkgroep van zijn vrouw Veronique Marchal bericht ontvangen, dat Georgy Mikhailov nu vrij is, maar niet is sum te verlenen om zijn vrouw in vrijgesproken. Frankrijk te bezoeken. Op 18 sep- van de in Zuid Afrika gevangen tember 1985 werd hij gearresteerd, genomen Ephriam Darkie had de Op 30 oktober 1986 is hij vrijgela- afdeling Holten van AI een adoptie ten. Helaas mag hij Rusland niet case. Voor hem waren juist enige verlaten. Vanaf april is voor hem in brieven verzonden toen van zijn Holten gewerkt. Enige kunste- advocaat bericht ontvangen werd naars in Holten hebben voor hem bij vrij gelaten was. geschreven en na de kerkdienst in de tent op de Borkeld op zondag 3 augustus hebben een aantal men- Deze twee voorbeelden geven Am- sen kaften VÓÖr hemonderte- en inspiratie in 1987 kend. Kustenaars in Haaksbergen d°°r ,Sa!m ™et werk' wtaar" hebben een petitie voor hem gete kend. voor aller medewerking en steun noodzakelijk is. U kunt in januari alvast aan het in deze wintermaanden is die zure voorjaar denken, als u tenminste regen erg actief. De grove den (ook van plan bent dit voorjaar de tuin op de Holterbergen de groenblij- Holten Gemengd koor onder lei- ze dat nu. Dek daarom de vorstge- ding van dirigent Op den Dries een voelige planten extra af. aantal toepasselijke liedjes, zoals Aangezien het echte tuinieren pas Mamma,'k wil een man hè. Het Hol- infebruarilmaart aan de orde komt tens Mannenkoor besloot hun op- wil ik het nu over een veelbespro- treden met enkele vaderlandse lie- ken zaak hebben: zure regen. Juist te veranderen. Aan de hand van vende planten hebben er erg veel een tekening op schaal ('tuinteke- nen') kan de tuin worden aange legd. Er kan zelfs al nauwkeurig worden uitgerekend hoe duur de tuin wordt. We zitten nu in de tweede winterpe riode. Als planten bevriezen doen DOOR BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VERLEENDE VERGUNNINGEN, ONTHEFFINGEN. 1. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN: - aan mevr. J. M. Buitendorp-Grootveld voor het vergroten van de toilettengroep in het perceel Holterbergweg 11 - aan de heer M. van Diepen voor de bouw van een klompenhok bij de woning Schoolstraat 15; - aan de heer H. Kevelham vpor de bouw van een schuur bij de wo ning Liezenweg 24; - aan de heer T. G. Lukkien voor het veranderen van de badkamer in de woning Voorsboersstraat 4; - aan het Zuiveringschap West-Overijssel voor de bouw van een transportgemaal aan de Dijkerhoekseweg; - aan OLM te Zwolle voor de bouw van een dierenverblijf bij de school Oranjestraat 54; Voor het inwinnen van informatie over de zaak zelf dan wel over eventuele mogelijkheden tot het indienen van een bezwaar- of be roepschrift kan men zich wenden tot de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie. KAMPEERVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat gedu rende drie maanden ter gemeentesecretarie, afdeling algemene za ken, voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad van die gemeente van 15 december 1986, nr. 323/IJm, tot vaststelling van een „Kampeerverordening" voor de gemeente Holten. Deze verordening treedt ingevolge het bepaalde in artikel 9 van de verordening in werking op de dag na de dag waarop zij is afgekon digd. Tegen betaling der kosten is bovenvermelde verordening ter ge meentesecretarie, afdeling algemene zaken, algemeen verkrijgbaar. Holten, 15 januari 1987. VERORDENING SUBSIDIËRING RIETEN DAKEN Op grond van de „Verordening subsidiëring rieten daken" kunnen subsidies worden verstrekt in de kosten van herstel en/of vernieuwing van rieten daken. Het subsidie wordt alleen verstrekt indien het betreft: - bestaande met riet gedekte en als zodanig in gebruik zijnde boerde rijen (hieronder kunnen tevens worden begrepen bijgebouwen en dergelijke, mits ook deze landschappelijk een belangrijk element vormen, zulks ter beoordeling van burgemeester en wethouders) en - in de kosten van herstel en/of vernieuwing van het rieten dak geen rijkssubsidie wordt verleend. Het voor dit doel beschikbare krediet is beperkt. De subsidies zullen daarom worden verstrekt in die gevallen, waarin burgemeester en wethouders het behoud van het rieten dak binnen het kader van de financiële mogelijkheden het meest gewenst oorde len. Zij, die voor een subsidie in aanmerking wensen te komen dienen vóór 1 maart van het betreffende jaar van uitvoering der werkzaam heden hiertoe een schriftelijk verzoek, op een daartoe ter gemeente secretarie, afdeling algemene zaken, verkrijgbaar formulier, bij het gemeentebestuur in te dienen. Na 1 maart ingediende verzoeken om subsidie komen niet voor inwilliging in aanmerking. Holten, 15 januari 1987. De wolboerderij van de familie Van de Ree in de buurtschap Neer broek, krijgt een filiaal in Holten. Binnenkort zal in het laatste leeg staande Durapand aan de Dorps straat een wolwinkel worden geves tigd. Aanvankelijk was het de be doeling dat met behulp van Job Creation een ondernemende Holte- naar een commestibleszaak in het. pand zou vestigen. Toen deze kan didaat zich terugtrok waagde de famile Van de Ree de stap naar het dorp. Naast allerlei soorten wol, zullen in de wolwinkel artikelen verkrijg baar zijn die met wol en breien te maken hebben. De winkel zal dage lijks geopend zijn. De verkoop in wolboerderij aan de Flisweg blijft enkele dagen per week geopend. last van. De groei daarvan ligt stil, maar de verdamping gaat gewoon door. De sneeuw die op de bladeren blijft liggen bevat immers even goed schadelijke stoffen als regen of hagel. Nu is het zo dat planten van nature reageren op koude winterdagen door hun bladeren naar beneden toe om te krullen. Kijk maar naar de laurier en de rhodondendron buiten. Dit doen ze om zoveel moge lijk verdamping tegen te gaan. De grove den heeft echter mets om om te krullen, maar heeft wel een klei- ner bladoppervlak. Een zelfbe scherming die onvoldoende is te gen de zure regen. Bladhoudende planten wisselen geen bladeren net zo min als de grove den zijn naal den verliest. Daarom zijn deze soorten juist gevoeliger voor de zure regen. In Midden-Europa is inmiddels een massale afsterving van naaldbomen waargenomen. Van worstmaker tot direc teur. Zo kan de loopbaan van Henk Meijer bij de ENKCO in het kort worden omschreven. Vrijdag 9 ja nuari werd het feit her dacht dat de huidige ENK- CO-bedrijfsdirecteur 25 jaar bij het Holtense vlees verwerkende bedrijf aan de Kerkhofsweg in dienst was. Tijdens een receptie met het voltallige personeel en zijn vrouw en kinderen haalde algemeen directeur Jan Kalfsterman herinne ringen op aan de Vroomsho- per die ooit als worstmaker begon. Henk Meijer, die op 9 januari 1962 bij de ENKCO in dienst trad, was geen onbekende in Holten. Als aan deelhouder hielp hij soms al mee met het maken van worst. Door de jaren heen doorliep hij het hele be drijf. Zo kon men Meijer in de pro- duktie vinden, maar ook op de weg als chauffeur. Nog later ging hij zich bezig houden met de verkoop, het geen directeur Kalfsterman niet al tijd even goed uitkwam. Bijvoor beeld wanneer Meijers aanwezig heid vereist was in de produktie, maar hij op dat moment ergens in het land een klant bezocht. Kalfs terman had niets dan lof voor zijn bedrijfsdirecteur. Hij bracht nog even de herinneringen aan de be- Directeur H. Meijer wordt gelukge wenst door procuratiehouder Nij- kamp. gindagen van de zo gegroeide ENK CO in herinnering, toen er wel eens van 's morgens vier tot 's avonds elf uur gewerkt moest worden om aan de vraag naar vleesprodukten te kunnen voldoen. Mede daardoor nam Meijer het besluit naar Holten te verhuizen. In 1969 werd Henk Meijer benoemd tot adjunct-directeur. Een functie waarin hij ook op technisch gebied de nodige ervaring opdeed. Zo be geleidde hij de bouwactiviteiten van de nieuwe bedrijfshal. Een uit breiding die de ENKCO tot een van de toonaangevende bedrijven in Nederland en zelfs in Europa maak te. Het was dan ook niet verwon derlijk dat Meijer de zaken waar nam toen Kalfsterman zelf wegens ziekte afwezig was. Even logisch was zijn benoeming tot bedrijfsdi recteur in 1977. Algemeen directeur Kalfsterman sprak dan ook de hoop uit dat de jubilaris nog vele ja ren in dienst van de ENKCO blijft. Als blijk van waardering bood pro curatiehouder Nijkamp een horlo ge met inscriptie aan vergezeld van de gebruikelijke envelop met in houd. Mevrouw Meijer deelde met een bos bloemen in de hulde. Ook de personeelsvereniging kwam met cadeaus: een cadeaucheque voor de directeur en een mandje met delicatessen voor zijn vrouw. Hopelijk heb ik het mis, maar waarschijnlijk staan er over een paar jaar op de Holterberg ook niet veel naaldbomen meer. Wat is zure regen? De belangrijste veroorzakers van dit verschijnsel zijn: zwaveldioxide (S02), stikstof dioxide HOxen ammoniak (NH3). S02 komt in de lucht door verbranding van steenkool, stook olie en andere olieprodukten. In ons land denken we dan aan elek triciteitscentrales en raffinaderij en. HOx wordt ook geproduceeerd door het produktieproces in elek triciteitscentrales en bovendien door het wegverkeer. NH3 is een typisch Nederlands probleem waarbij de concentratie per gebied verschilt. Het gaat daarbij om mest, dat het vee nu eenmaal kwijt moet. Een oplossing voor de verzuring is bekalken, maar dat is slechts voor tijdelijk. Na ongeveer vijfjaar moet dat herhaald worden. In Zweden wordt voor 25 miljoen gulden op deze manier in de grond gestopt en ook in Duitsland probeert men het probleem zo aan te pakken. Maar bekalking blijft een bestrijding van een ziekteverschijnsel. De echte oorzaak wordt niet w-eggenomen. -Eddie. Bijna 30 scheikundeleraren en lera ressen woonden maande in het scheikundelokaal van de Scholen gemeenschap Holten een lezing bij van de heer G. Stout. Als docent aan de lerarenopleiding Ubbo Em- mius te Groningen houdt hij zich ondermeer bezig voor de docenten scheikunde eenvoudige school- proeven te ontwikkelen met be hulp van huis- tuin- en vooral keu kenmiddelen. De heer Stout liet zien hoe men met Voor het eerst na de verbouwing houdt J.s. de Sdhure zondag weer een filmmiddag. Vertoond wordt de film Ghost-bus ter van regisseur Steven Spielberg en met muziek van R. Parker jr. De Schure is zondag vanaf 14.00 geopend en de film begint om 14.30 uur. De kosten bedragen f. 4,50; voor jongeren onder zestien jaar f. 3,50. glorix. carbid, huishoudsoda en keukenzout proeven kan doen. Voor de meeste toehoorders wat het een verrassing te horen dat sla groomspuitbussen niet alleen slag room bevatten maar ook lachgas. Dit lachgas dient als drijfgas om de inhoud naar buiten te spuiten. Tij dens scheikunde lessen kan dit lachgas voor een aantal leuke proe ven worden gebruikt. „Hoewel er de laatste jaren al veel verbeterd is in het scheikunde- onderwijs, kan er nog veel meer dan nu het geval is. worden aangesloten bij de kennis die leerlingen van huis uit meebrengen", hield de heer Stout de leraren voor. Op alle leerlingen deze nieuwe proeven onder ogen krijgen, blijft een vraag. Als rekening wordt ge houden met het aantal aanmeldin gen van nieuwe studenten, valt in de nabijen toekosmt en tekort aan scheikundeleraren te voorzien. Er •ijn nu al scholen die er moeite mee hebben om bevoegde docenten voor dezë vakken vast te houden. Afgestudeerden van de lerarenop leiding komen niet allemaal voor de klas terecht, een groeiend aantal vind een baan in het bedrijfsleven. Als lid van het dagelijks bestuur van het Waterschap De Schipbeek is beèdigd de heer A. v.d. Brink te Dijkerhoek. Als lid van het Algemeen bestuur werden beëdigd de h.h. J. W. Huls man (Beuseberg) en wethouder H. J. Westerik. Allen werden het vorig jaar door de ingelanden gekozen.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 5