Hartreanimatie kan levens reddend zijn" Kerkdiensten Medische diensten van dag tot (lag Uit het politierapport Rode Kruis biedt gehandicapten en zieken vakantie Kunstverloting elk jaar groot succes HOLTENS NIEUWSBLAD Gevonden voorwerpen^ Cursusten CPB behaalden diploma /be tati bericht van de stuurgroep ouderenwerk holten e^ Open Huis Kleine Keizer Veel geld voor Unicef Hoofdprijs weer in Holten DONDERDAG 15 JANUARI 1987- NED. HERV. KERK: 10.00 uur: Pastoor Rademaker en ds. W. Vons; gezamenlijke dienst in het kader van de ge bedsweek voor de eenheid der kerken. 19.00 uur: ds. R. Visser (viering Heilig Avondmaal). Uitgangscollecte: gebouw Ire ne. Oppasdienst: mevr. Teeselink- Scheperboer en Enny Dikkers. 10.00 uur: Jongerendienst in ge bouw Irene Diessenplas: woensdag 21 jan 19.30 uur: ds. Lindeboom. GEREF. KERK: 09.30 uur: ds. C. Gros, Aalten. 15.00 uur: ds. Th, J. van Loo, Vroomshoop. In beide diensten is de le collecte voor de kerk en de 2e voor rente en aflossing. Kindemevendienst: groep 3 en 4 o.l.v. Erie van Leeuwen; groep 5 en 6 o.l.v. mevr. G. Wolters. Oppasdienst: GIngrid Jansen. Wilma Aanstoot en Willy Brinks. Ans Aanstoot en Dianne Bos- schers. R.K. KERK: Zie: Ned. Herv. kerk DIJKERIIOEK: Zie: Ned. herv. kerk. OKKENBRÓEK: 10.00 uur: ds. G. Bouman. Zen dingsbussen bij de uitgang. NIEUW HEETEN: Zaterdag 19.00 uur; zondag 08.00 en 10.00 uur. ARTS: W.R. van Couwelaar, Keizers- weg 32, tel. 05483-6 35 53. Spreekuren: 11.00 uur en 16.00 uur. APOTHEEK: Vrijheidslaan 7. zaterdag en zondag geopend voor spoedre- cepten om 11.00 en 16.00 uur, tij dens het spreekuur van de huis artsen. Buiten deze uren, gelie ve eerst te bellen, tel. 05483-6 39 75. WIJKVERPLEGING: Stichting Kruiswerk Z.W.O., Gaardenstraat 31. Spreekuur en uitleen magazijnartikelen van maaandag t/m vrijdag van 13.30-14.30 uur, tel. 05483-6 14 36. 24-uurs bereikbaarheid: tel. 05700-1 24 25. Diëtiste: spreek uur volgens afspraak tijdens spreekuur wijkverpleegkundi ge. Kleuter- en zuigelingenbureau: Gaardenstraat 19, op afspraak. FYSIOTHERAPIE: Fysiotherapeutisch Centrum Holten, Gaardenstraat 31, tel. 05483-6 22 99. Dagelijks geopend van 08.00-17.30 uur. Behande ling op afspraak. TANDARTS: L.H. Mees ten Oever, Nd. Ach- tereschweg 8a, Markelo, tel. 05476-29 92. DIERENARTS: W.C.W. Wamelink, Houtweg 18, tel 05483-6 20 04. Kleine huisdierenpraktijk S. Minnenma, Dorpsstraat 63a. tel. 6 28 35 b.g.g. 05704-30 86. STICHTING MAATSCHAPPELIJKE DIENSTVERL. MIDD.OVERIJSSEL: Gaardenstraat 29, tel 6 27 84. Voor maatschappelijk werk. ge- zins- en bejaardenverzorging. Spreekuur: maandag t/m vrij dag 08.30-09.30 uur en volgens afspraak. ZIEKENFONDS: Spreekuur vrijdag van 03.30- 10.00 uur en volgens afspraak in het Groene Kruisgebouw, Gaar denstraat 26, tel. 6 14 3G. OPEN BEJAARDENWERK: Inlichtigen tel. 05483-6 12 01, 6 13 28 en 6 28 89. ZIEKENVERVOER: 00 11 of dienstdoende arts, tel. 05483-6 35 53 ENGERGIE VOORZIENING: N.v. Energiebedrijf IJsselmij (Industriestraat 1). Tijdens kan tooruren: 05483 - 6 18 14; buiten kantooruren: 038 - 22 45 45. POLITIE: Tel. 05483-6 44 44; dag en nacht bereikbaar. BRANDWEER: Telefoon 00 11 (dag en nacht). BIBLIOTHEEK: Rorinkstraat 3, tel 05483- 6 24 87. Openingstijden: maandag en vrijdag 14.00-17.30 uur en 18.30- 20.00 uur; woensdag 09.3012.30 uur en 14.00-17.30 uur. VRIJDAG 16 JANUARI: 19.30-20.00 uur gebouw Irene: Gebedsdienst voor Eenheid der kerken. Nacht van Blauw Wit, vanaf 23.00 uur; 20.00 uur, Mo torfilmavond MAC Holterberg in zaal Vosman. ZATERDAG 17 JANUARI: 11.00-17.00 uur: Open huis Klei ne Keizer. ZONDAG 18 JANUARI: 14.30 uur in de Schure: filmmid dag met Ghost-buster. DINSDAG 20 JANUARI: 19.30 uur: Voorlichtingsavond Scholengemeenschap Holten voor ouders van leerlingen van groep 8 van de basisscholen; 20.00 uur, Bijeenkomst HVG Dijkerhoek in Bethanië: Jan Krikkink met dia's over Rus land. WOENSDAG 21 JANUARI: Jaarvergadering NB VP afd. Holten. Aanvang 20.00 uur in zaal Vosman. DONDERDAG 22 JANUARI: 10.00-20.00 uur café Brands: uit gifte vergunningen 1987. HSV VRIJDAG 6 FEBRUARI: Finale carnavalsschlagers in Groenlo. ZATERDAG 7 FEBRUARI: 20.00 uur de Poppe: Prinsenbal Fienpreuvers. ZATERDAG 14 FEBRUARI: 20.00 uur Bonte Paard: Prinsen bal Fienpreuvers. de Rietvoorn Hol ten-Mar kelo: Jaarvergadering Chr. Platte landsvrouwenbond in De Kan delaar, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 23 JANUARI: Kla- veijasavond s.v. Holten; 19.30- 20.00 uur; de Kandelaar: Ge bedsdienst Eenheid der kerken. ZATERDAG 24 JANUARI: 19.30 uur Bonte Paard: Gala avond carnavalsvereniging Fienpreuvers. VRIJDAG 30 JANUARI: 20.00 uur: Bingo-avond Blauw Wit in clubhuis Vletgoor. WOENSDAG 4 FEBRUARI: 20.00 uur zaal Vosman: presen tatie rapport Onderzoekbureau Terp. Gevonden: blauwe sjaal, rode kinderporte monnee inhoudende tien gul den en een sleutel, bankbiljet van f25.-. Verloren: doublé ketting met naam Lin da, zwarte portemonnee met le- denkaart voetbal en Neder lands en Engels geld, sleutelbos met diverse sleutels plus flessenopener, groene wollen muts, grijs/zwarte linker hand schoen, tas met boeken en jack, beige damesschoen, zwart etui met twee sleutels van een Maz da, bankbiljet van f 10.-. Gevonden dieren: jong grijs katje, hond ras Leon- berger, ongeveer 8 weken oud. reu. HOLTEN - Geboren: Rik z.v. J H. Markvoort en B. J. J. Nekken (geb. te Deventer). Overleden: G. J. Broekmaal oud 70 jaar, A. Lokman-Stuk- ker, oud 75 jaar, M. G. Vincent- Vincent, oud 72 jaar. Met aandacht volgden de cursisten van de Christelijke Pattelands vrouwen de aanwijzingen Het was 5 januari weer eens raak op een van de parkeerplaatsen langs de Al. Deze keer werd uit een uit Duitsland afkomstige personenau to de radiocassetterecorder en 15 bandjes ontvreemd. zonder dat zij op de hoogte zijn van die nog dagelijks in de praktijk de nieuwste ontwikkelingen. Juist werkzaam zijn, staan wij als Neder- omdat wij uitsluitend werken met landse Hartpatiëntenvereniging gediplomeerde verpleegkundigen ten volle achter dit diploma. Een dertiental leden van de Chris telijke Plattelandsvrouwen Bond, afdeling Holten hebben maandag middag met succes het examen van de cursus hartmassage en mond op mond beademing afge legd. De cursus die in drie middagen werd gehouden in de bovenzaal van café rest. Vosman werd gegeven door mevrouw Pahlplatz, cursus leidster van het reanimatieteam, regio Twente, van de Nederlandse Hartpatiënten vereniging. Me vrouw Pahlplatz is avondhoofd van de afdeling hartbewaking van zie kenhuis De Stadsmaten in Ensche de en weet uit de praktijk dat hart- reanimatie vaak levensreddend kan zijn. De heer G.A.H. Grëfte, die namen de Hartpatiëntenvereniging de cursus begeleidt, vertelde dat steeds meer mensen het belang van een cursus hartreanimatie gaan in zien. „Het gaat om de vier minuten tijd tussen de schijnbare dood en de definitieve dood. De schijnbare dood is de eerste fase van het over- lijdensproces, waarin er nog geen onherstelbare schade aan de orga nen is opgetreden. Wanneer binnen vier minuten begonnen wordt met hartmassage en mond-opmond be ademing, kan onherstelbare be schadiging voorkomen worden. In de drie middagen van onze cursus leren wij de cursisten niet alleen de technieken, maar ook de sympto men te herkennen, zodat men weet hoe te handelen. Aan het eind van de cursus nemen wij de mensen een examen af dat recht geeft op een ge- registeerd getuigschrift. Door mid del van herhalingscursussen zor- Zoals ieder jaar biedt het Neder landse Rode Kruis, afdeling Holten weer de mogelijkheid aan mensen die verpleging en verzorging nodig hebben door handicap of ziekte, om op vakantie te gaan. Het Rode Kruis beschikt over volledig aange paste vakantie-accommodaties, de vakantieboot de J. Henry Dunant en de huizen De Valkenberg inRhe- den en IJsselvliet in Wezep. Er wordt ruimschoots voor ont spanning gezorgd en voor de ver zorging en verpleging staan des kundige en opgeleide vrijwilligers garant. In de huizen en op de boot worden naast algemene weken ook bijzon dere weken georganiseerd, waaron der weken voor niet-rokers, voor (echt)paren, voor dubbelgehandi- capte mensen en voor jongeren (10- 15 jr; 15-20 jr; 25-40 jr). Een vakantieweek op de J. Henri Dunant is alleen bestemd voor bed legerige mensen en mensen die per- manent een rolstoel gebruiken. gen wij dat de opgedane kennis niet Indien men meent in aanmerking vergeten wordt. Jammergenoeg zijn er tegenwoordig oud-verpleeg sters die een cursus hartreanimatie zien als een leuke bijverdienste, te kunnen komen voor een van de vakantieprojecten, dan kan men zich aanmelden vóór 1 februari a.s. bij het Nederlandse Rode kruis, af- Stichting Open Bejaar- denwerk Nadat in 1974 op initiatief van enkele dames reeds met dit werk werd begonnen, is in 1979 officieel opgericht de Stichting Open Bejaardenwerk Holten waarin vertegenwoordigd zijn: -drie kerkgenootschappen -zeven vrouwenverenigingen -de vereniging het Groene Kruis, afd. Holten -de vereniging het Rode Kruis, afd. Holten De Stichting Sociaal en Cultu reel werk te Holten De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden Over ijssel te Nijverdal -Bewonerscommissie van be jaardencentrum Diessenplas -Bejaardensociëteit -Bejaardenbonden afd. Holten De Stichting Open Bejaarden- werk stelt zich tot doel het be vorderen van het welzijnsbeleid voor ouderen ten behoeve van het zelfstandig blijven wonen. Mede echter doordat in deze re gio in het algemeen de buren nog steeds gauw bijspringen om hulp te verlenen, is de voor naamste taak geworden de ver zorging van maaltijden, het zgn. Tafeltje Dek je, wat op uitdruk kelijk verzoek van de maaltijd verzorger Diessenplas, uitslui tend door onze Stichting gere geld mocht worden. Dat deze voorziening, zonder enige subsidie, toch behoorlijk is aangeslagen, blijkt wel uit de cijfers van het aantal verzorgde maaltijden. In het vierde kwartaal 1985: 2032 stuks, het eerste kwartaal 1986: 1986 stuks, het tweede kwartaal 1986:2943 stuks en het derde kwartaal 1986:2360 stuks. In totaal over een geheel jaar 9303 stuks, dat is ongeveer 26 maaltijden per dag. Verreweg de meeste hiervan worden door enige vrijwilligers tegen een geringe vergoeding aan huis bezorgd, waarbij het dan ook nog wel eens voorkomt dat er vragen zijn op een geheel ander gebied, waarbij dan ook zoveel mogelijk hulp wordt ge boden. Mocht men door omstandighe den ook graag gebruik willen maken van deze voorziening, dan kan men zich hiervoor mel den bij: Mevrouw Stam, Schoolstraat 2 te Holten, telefoon 613 28. Het bestuur: C.P.K. Enklaar- van Andel, voorzitter, tel. 6 12 01; J. Jansen, secretaris, tel 6 28 deling Holten, mevrouw J.H. Koop man-Bouwhuis,^ Burg. van de Borchstraat 47, tel. 05483-6 13 03. Men dient wel te bedenken, dat een aanmelding niet automatish bete kent dat men deel kan nemen aan de vakantie. Bij het verdelen van de beschikbare plaatsen zullen die genen die het meest op medisch en verpleegkundige hulp zijn aange wezen eerder in aanmerking ko men. Zaterdag 17 januari houdt De Klei ne Keizer een open huis ter gele genheid van het drie-jarig be staan. Iedereen is tussen 11.00 en 17.00 uur welkom aan de Keizers- weg 28 om een kijkje te nemen en zich op de hoogte te stellen van de uitbreiding van de dienstverle ning en acitviteiten. Naast een videofilm over het sau- nagebruik kunnen de bezoekers de onlangs verbouwde conferentie- 'party accommodatie bekijken. De Amstelveense schilder Ton de Haas, die reeds eerder bij de ope ning van het pand in 1979 onder grote belangstelling tentoonstelde, exposeert één dag zijn nieuwste werken en de Derde Wereldwinkel ;werkgroep humanitas) komt met informatiemateriaal en producten, waaronder prachtige sieraden, uit ie Derde Wereld. Voor de kinderen is er een kleur en tekenwedstijd en iroor iedere bezoeker een aardige attentie. De opening van de feeestelijkheden ■crijgt een extra accent door een iemonstratie om 11.30 uur van de Tai-chi dans door Erri de Vries, eerling van de Tao-meester Gia-fu Feng (Peking. De Tai-Chi is een sierlijke dans. gebaseerd op oude Dhinese bewegingen. Speciaal voor ie Tai-chi workshop zal op 28 fe bruari een informatievaond wor den gehouden, aanvang 20.00 uur. De actie ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van Unicef, dat vorig jaar werd gevierd, heeft in Holten niet minder dan f. 12.040,75 opgebracht. Drieduizend gulden meer dan in 1985. De afdeling Hol ten van Uncef is dan, ook geweldig in haar nopjes met dit uitstekende resultaat. Opmerkelijk .was de spontane gift van een meisje die van haar ver- jaardagsgeld f. 50 bestemde voor Unicef. Binnenkort zal de nieuwe voor- jaars- en zomercollectie van Unicef weer gereed komen. Vanaf begin maart is die verkrijgbaar bij me vrouw Schaap, de depothoudster van Unicef voor Holten, tel. 6 18 68. Een van de regelmatig terugkeren de bezigheden van de Holtense po litie zijn de radarsnelheidscontro les. Zo werd in de middag van 5-1 weer eens gecontroleerd op de Oranjestraat. Bij de toch vrij korte controle werden 7 automobilisten bekeurd. De snelheden waarvoor „geschreven" werden, varieerden van 64 km tot 81 km. 6 januari deed een Holtenaar, wo nende aan de Schoutenstraat aan gifte van diefstal van een pakje eu- -ocheques. Hij bëwaarde deze op een kast in zijn woning waar onbe kenden ze weg namen. Dat het openbreken van auto's niet alleen voorkomt op de parkeer plaatsen langs de Al bleek deze week ook overduidelijk. Zowel op 6 als 7 januari werd hier melding van gemaakt. In totaal betreft het vier auto's waarvan de portiersloten werden geforceerd en opengebro ken. In geen van de gevallen werd iets ontvreemd. Of dit komt omdat de daders werden gestoord of dat de daders slechts de vernielingen beoogden is niet duidelijk gewór den. De auto's stonden op diverse plaatsen geparkeerd, te weten Oranjestraat, Vrijheidslaan, Bes- sinkpasstraat en Churchillstraat., In de avond van 6 januari werd een automobilist, wonende te Hol ten, gecontroleerd omdat de ver lichting van zijn voertuig niet in orde was. Hierbij bleek ook dat de man te veel aan Bacchus had geof ferd. Na blaastesten moest hij dan ook de gebruikelijke bloedproef on dergaan. Ook kreeg hij een rijver bod. Bij een verkeerscontrole, gericht op het vrachtvervoer, werd op 7-1 een vrachtwagenchauffeur be keurd omdat hij een veel te lange In de avond van 9 januari werd een bromfiets uit het verkeer geno men in verband met de zeer hoge snelheden waarmee de bestuurder reed. Tegen de 80 km/u! De rollen- testbank wees dan ook uit dat de brommer was opgevoerd. In de nacht van 10 op 11 werd de assistentie ingeroepen van de poli tie bij een vechtpartij in een van de plaatselijke horeca gelegenheden. Bij onze komst was de zaak al ge sust. Oorzaak bleek dat een van de bezoekers het nodig vond de muur met viltstift van teksten te voor zien hetgeen uiteraard niet door de beheerder gepikt werd. De 11e januari was het weer zo ver: op de parkeerplaats aan de zui delijke zijde van de Al. In de avond, tussen 20.00 en 21.00 uur werd een personenauto opengebroken waar na daaruit werd weg genomen twee tassen met kleding en een haar- föhn. Nu het vinden van voedsel voor het wild steeds moeilijker wordt is de Rijkspolitie Holten weer gestart met het inzamelen van oud brood. Alle leerlingen van de bassischolen in Holten kregen maandag het ver zoek mee, oud brood mee te bren gen naar school. Die oproep was niet vergeefs. Een Volkswagenbus je vol oud brood kon dinsdag door de mensen van de rijkspolitie wor den opgehaald. Onder leiding van de leerkachten waren de broden in handzame brokken gebroeken en in plastic zakken gestopt. De hoevelheid oud brood was deze eerste ophaal dag groot, doordat men in de bakkerij van supermarkt C 1000 in de nacht van zondag op maandag, men problemen had ge had met de oven waardoor het eer ste baksel was mislukt. Tachtig broden waren ongeschikt voor de verkoop en kwamen nu ten goede van de wildvoedering. Door de leer krachten, dat later opgehaald wertsdlaVoorDaarvoor zijn dinsda- morgen kond de eerste hoeveelheid opgehaald wordn bij de moeijlijer wordtDe rijkspolitie Holten is weer gestart met het inzamelen van oud brood. Maandafg werd via cfè scho len opgeroepen oud brood Nadat vorig jaar dokter Sijtsema de hoofdprijs van de landelijke Verloting Op dracht Schilderijen in de wacht sleepte, mag nu Hol tenaar H. Tutert voor 1000 gulden een kunstwerk laten maken.Holten toont bij deze jaarlijkse verloting dus duidelijk haar kunst minnende hart. De verlo ting die 31 jaar geleden voor het eerst werd opgezet door wijlen dokter Nagel hout was ook nu weer een succes. Onder de 43 prijs winnaars die in totaal 20 duizend gulden mochten verdelen waren verder de Holtenaren mevrouw H.B. van de Berg en mevrouw A. Lunsing. De organisatie van de Verloting Opdracht Schilderijen is sinds het overlijden van haar man in handen van mevrouw J.W. Nagelhout. Bij haar (Pastoriestraat 22, telefoon 61330) kunnen belangstellenden zich ook aanmelden. Voor een jaar lijks minimum bedrag van 5 gulden draaien de deelnemers mee in de landelijk opgezette verloting, waarbij het ingezette bedrag uit eindelijk geheel ten goede komt aan de kunst. De winnaars kunnen immers van hun geld zelf een kunstwerk laten maken of er een uitzoeken in een galerie. Vorig jaar kocht hoofdprijswinnaar Sijtsema een schilderij van de Holtense schilder Kees Stoop. De pentekening van Kees Stoop die dokter Sijtsema uitkoos als prijs van de kunstverloting. Op 5 januari werden twee auto mobilisten nadrukkelijk gecon fronteerd met de gevaren die los lopende honden opleveren. Om streeks 09.00 uur reed een inwoon ster van Harfsen op de S-14 een hond aan die daarbij werd gedood. Haar auto raakte hierbij bescha digd. Anderhalf uur later was het raak op de Rijssenseweg. Een in woner van Holten kreeg hier een Golden Retriever voor de auto. De auto werd beschadigd terwijl de hond gewond raakte. Ook voor de eigenaren van de honden is dit wel een erg radicale wijze om op de noodzaak van het onder toezicht- /aangelijnd houden van hun huis dieren gewezen te worden! diensttijd maakte. Bij bestudering van de bij de auto behorende tacho- graafschijf bleek hij 16 uur doorlo pend in dienst geweest te zijn. Hem werd hierna een welverdiende rust toegewenst. In de nacht van 8 op 9 januari werd een te Holten wonende automobi list onderschept die via een omweg zijn woning trachtte te bereiken. In verband met zijn alcoholgebruik leek het hem raadzaam om via een slinkse route de collega's van de na burige gemeente te ontwijken. Dit lukte wel, maar jammer voor hem was de Hermandad van Holten ook nog aanwezig. Een en ander leidde na blaastesten tot een bloedproef en een rijverbod.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 3