X nm euksns BEURT Profiteer KOOPJES JOonk EEN GOED BEGIN IS HET HALVE WERK, OOK IN 1987 BIJ VOORTMAN Landbouw-Vakbeurs in Borne vol nieuwtjes over mestverwerking X Interview verzetsman Oplossing belieer- probleen sporthal --5=0 Sanitair fe©uwst@ffenfev INTER - PRACHTIGE HACKER HOEKKEUKEN Badkamers PLAVUIZEN ■msm, Voor 'n béétje beurt ga je naar ons BOVAG-bedrijf WTiMML bouwbedrijf ook deze week nog van onze Winterjacks Trainingspakken k Joggingpakken Voetbalschoenen k Zaalsportschoenen k Tennisschoenen k Badpakken in Geen subsidie voor Noordpool Notaris, het op één na oudste beroep ter wereld Flessenactie Waardenböreh DONDERDAG 15 JANUARI 1987 HOLTENS NIEUWSBLAD 11 Tegels achterwand GRATIS of wettelijke korting Ook in 1987 zal Voortman er allesaan doen, kwaliteits keukens te leveren voor een lage prijs. Daarom nu al het bewijs, een aantal prachtige aanbiedingen ook bij ons in de showroom. Voortman levert ook alle inbouwapparatuur voor uw bestaande keuken O Voortman levert uitsluitend kwaliteitskeukens 9 Voortman keukens koopt u voor de allerlaagste prijs 9 Desgewenst snelle, voordelige, vakkundige montage 9 Topmerken o.a. Rational, Bruynzeel, Hacker, Schroder enz. 9 Inbouwapp. Atag, AEG, Philips, Siemens, Bauknecht enz. 9 Altijd verschillende afmetingen op verzoek mogelijk. H H v- N-, „Delta" in 3 kleuren, compleet met koeler, kookplaat en wa semkap, uitbr. mogelijk. Tegels achterwand gratis* in eiken 4750.- nieuwste kleuren 10% korting in meer dan 125 soorten, wandtegels in meer dan 250 soorten, mozaïeken in meer dan 100 soorten, alle bekende merken o.a. MOSA SPHINX JASBA - VILLEROY EN BOCH ©Tevens grote collectie kachels en haarden. i Rijssen, Nijverheidsstraat 40, tel. 05480-1 50 55 Automobielbedrijf Voor al uw: nieuwbouw (premiewoningen) m verbouw en onderhoud Hout-skeletbouw zelfbouw v.a. 72.600.- (incl. btw) Sleutelklaar v.a. 112.000.- (incl. btw) Timmerwerk onder Komo-keur certificaat aangesloten bij garantie instituut w.w.n. 7450 AB Holten, Postbus 51, Keizersweg 75 Tel. 05483-6 36 00. vanaf maat 116 (groot en klein) GROTESTRAAT 75 - GOOR - TEL. 7 21 80 In ons bericht over het interview dat de VARA heeft gemaakt met de Holtense verzetsman Koster, is door een spraakverwarring tussen de maker van het programma. Bert Molenaar en onze redactie een ver keerde datum in de krant versche- rien. Het gesprek met de heer Kos ter zal worden uitgezonden op za terdag 2 mei in het VARA program ma De stand vaa zaken tussen 10.00 en 11.00 uur. De ijsvereniging De Noordpool, zal voorlopig niet kunnen rekenen op subsidie. Het commissie Jan ten Velde hield maandagavond tijdens de vergadering van de Sportcom- missie een pleidooi De Noordpool in aanmerking te laten komen voor subsidie, ondanks dat deze vereni ging niet aan de gestelde eisen vol doet. Ten Velde meende dat Dë Noordpool zoveel voor de Holtense jeugd doet. dat een subsidie op zijn plaats zou zijn. De overige leden van de sportcommissie dachten daar anders over. evenals het dage lijks bestuur. Zodra De Noordpool aan de eisen, als training en bege leiding van de jeugd voldoet kan een aanvraag worden ingediend. Van woensdag 14 tot en met zaïei- dag 17 januari wordt in de Evene mentenhal te Borne voor de twee de keer de landbouw-Vakbeurs ge houden. De officiële opening wordt woensdags verricht door ir. H.P.F Curfs, directeur Veehoude rij en Zuivelzaken van het minis terie van Landbouw en Visserij. Dat de beurs verleden jaar een suc ces is geweest blijkt wel uit het feit dat de standruimte dit jaar ver van t,e voren uitverkocht was. In totaal brachten zo'n 20.000 belangstellen den een bezoek aan de beurs. De ruim honderd standhouders ko men uit het gehele land en vormen een redelijke en gevarieerde weer gave van wat er op het gebied van de landbouw te koop is. De beurs krijgt een internationaal tintje door de deelname van het Duitse bedrijf Borger, een bedrijf op het gebied van mestopslag en verwer king. Op dit terrein wordt een grote markt verwacht na het inwerking treden van de meststoffenwet per 1 januari 1987. Er zijn dan ook meer dere bedrijven met verschillende opslagsystemen aanwezig. Nieuw is de Coöperatieve Mestgroep Overijssel, een coöperatie van loon werkers welke, ten doel heeft op contract-basis de afname van mest te garanderen. Een verdere pri meur is een nieuw type mais-ma- chine. De mengvoerderfabrikanten, die vrijwel allemaal in Borne vertegen woordigd zijn, spelen op de mest problematiek in door voerders en voerprogramma's aan te passen om zodoende minder schadelijke stoffen in de mest te krijgen. Voor sommige boeren kan het inte ressant, zijn en een bedrijfstak erbij >e nemen. Ook hierover is ruime voorlichting voorhanden. Het mi nisterie van Landbouw en Visserij is vertegenwoordigd met een grote gezamenlijke voorlichtingsstand. Als service aan het publiek en standhouders hebben de organisa toren besloten een catalogus uit te geven, welke bij de entree verkrijg baar is. In de catalogus uiteraard een plattegrond met indeling, een lijst van standhouders met naam. adres, woonplaats en een lijst van de producten en diensten welke op de Landbouw-Vakbeurs worden geëxposeerd. Tevens wordt er door de heer Curfs een openingswoord in geschreven. Voor de rest zullen de redactionele pagina's gevuld wor den met een schrijven van de drie provinciale kring voorzitters, de heerHarinkvandeABTB.H. Slijk huis van de OLM en Van de Kamp van de CBTB. Ook zal het Consu lentschap voor de Rundveehoude rij toelichting en advies geven over de huidige stand van zaken. De Landbouw-Vakbeurs is ge opend woensdag 14. donderdag 15 en vrijdag 16 januari van 11.00 tol 21.30 uur; zaterdag 17 januari van 10.00 tot 18.00 uur. meer notariskantoren drie jaar werkzaam is geweest. Het toezicht op de (kandidaat- jnotarissen berust bij de daartoe in gestelde kamers, welke zijn geves tigd in de arrondissements-hoofd plaatsen. Krachtens een wet van-16- sep tember 1954 heeft de minister van justitie zorg gedragen voor de op richting van een notarieel pensi oenfonds. In elk van de arrondisse menten Almelo en Zwolle is het maximum aantal aan te stellen no tarissen op 40 bepaald. Notaris W. de Visser te Lopik Over het notariaat (1) Het notarisambt stamt oorspron kelijk uit de Romeinse tijd, hoewel de naam van het ambt van Egypti sche origine is. Een kandidaat-no taris noemde het al weer enige tijd gelegen het op één na oudste be- uure van dien, en niet gaarne zon- 1918 geboren ambtsdragers, roep. Een „notarius" was iemand, der over haare tijdelijke goederen De ambtsbediening wordt uitge- die ten behoeve van derden akten te hebben gedisponeerd uit deze oefend binnen het arrondissement, uitschreef, bijv. wegens aan-en ver- wereld willende scheiden". In deze waarin een standplaats is geves koop van slaven. Zodanige ge- akte worden o.m. als erfgenamen tigd. De notaris is gehouden aldaar schriften hadden wettige bewijs- genoemd vier kinderen van Abra- zijn woonplaats te hebben, kantoor kracht. De overheid erkende deze ham ter Harmsel, broer van Aalt- te houden en zijn akten te bewaren, akten. In de eerste eeuw was een jen, en Anna (Antje) Stam, afkom- Tot notaris is benoembaar hij. „notarius" een klerk, die korte noti- stig van de Borkeld. Het viertal die: ties maakte. heette Abraham, Derk. Geertruid - de Nederlandse nationaliteit be- Twee eeuwen later beschikten de en Margaretha ter Harmsel. zit en in het volle genot is van de Romeinse keizers al over kansela- In de eerste jaren van de 19eeeuw burgerlijke (rechten in het rechts- rij-notarissen. Deze hadden tot werden alleen de notarissen be- verkeer tussen bijzondere perso- taak uitvoerige ambtelijke schrif- voegd verklaard de gewenste en nen) en burgerschapsrechten (be turen op te stellen. In de zesde eeuw voorgeschreven akten op te voegdheden als staatsburger, poli van onze jaartelling waren er ook maken. De oudste bewaard geble- tieke rechten); pauselijke notarissen in functie. De ven notariële archivalia dateren - de leeftijd van 25 jaar. doch mei Longobarden kenden in de achtste van rond 1500. Na het overlijden die van 65 jaar heeft bereikt, eeuw zowel kanselarij-notarissen van een notaris werd aan de nagela- - kandidaat-notaris is en op één of als functionarissen, die ten behoe- ten boeken veelal niet de vereiste ve van ongeletterden geschriften aandacht besteed. Geleidelijk wer- opstelden. De Italiaanse stad Bo- den dan ook gewestelijke, dus geen logna, tellende thans rond een half uniforme voorschriften omtrent de miljoen inwoners, wordt be- bewaring gegeven, schouwd als het Mekka van het no- op 1 januari 1811 werd de Franse tariaat. Bologna heeft de oudste wef Van 25 ventóse an XI in onze universiteit van Europa (12e eeuw). COntreien van kracht. Ventóse was Teneinde falsificaties tegen te de zesde maand, lopende van 19 fe- gaan brachten de notarissen in de bruari tot 20 maart, van de Franse middeleeuwen een merk op de ak- republikeinse kalender, ten aan, eerst uit de hand getekend &eze Ventósewet kende drieërlei en later door middel van een stem- notariaat, nl. in gemeenten waar pel. Deze z.g. signets kunnen wor- een gerechtshof, een arrondisse- den beschouwd als de voorlopers mentsrechtbank of geen van beide van het latere notariszegel. In de was gevestigd. Hun ambtsgebied eerste helft van de 19e eeuw werd congrueerde met het ressort van schreef in de rubriek „Beroepen be- voorgeschreven, dat bedoeld zegel het hof, het arrondissement of van roepsethiek" in het blad „De Waar- het rijkswapen moest vertonen. In het kanton, heidsvriend" van 6 maart 1986 ook 1525 bepaalde Karei V, dat de nota- oe wet van 25 Ventóse jaar XI een artikel over het ambt van nota rissen hun notae moesten bewaren, wercj vervangen door de op 16 okto- ris. Daarin wijst hij erop, dat de ver- Het aantal notarissen hield hij be- ber 1842 in werking getreden Wet anderingen in de samenleving op perkt, zulks in verband met beun- van 9 juli tevoren op het notaris- ethisch gebied de notarispraktijk hazerij. In de middeleeuwen wer- ambt. De huidige wet is al meer dan niet ongemoeid laten. Voorheen den de akten op perkament ge- dertig maal gewijzigd. werd in een testament wel eens de schreven en aan de partijen meege- Volgens de wettelijke definitie, last opgelegd, dat men gecremeerd geven. De notaris hield zijn notarissen openbare ambtena- wenste te worden. Tegenwoordig aantekening van het verlijden van ren uitsluitend bevoegd, om au- wordt een begrafenis testamentair een akte in een boekje, dat de mi- thentieke akten te verlijden we- bepaald nuut werd genoemd. Later werden gens aue handelingen, overeen- Tijdens een huwelijk kan er spra- de akten in meervoud gemaakt en komsten en beschikkingen, waar- ke zijn van gemeenschap van goe- telkens voorzien van de handteke- van de wet gebiedt of de deren of van huwelijkse voorwaar- ningen van betrokkenen en nota- belanghebbenden verlangen, dat den. Het burgerlijk wetboek zwijgt ris. Sedert de Napoleontische tijd bij authentiek geschrift blijken zal. over andere vormen van samenle- ontving de cliënt een akte in af- Een notaris moet de gedateerde ak- ving. Toch vervoegt men zich bij de schrift. De notaris behield het origi- fen jn bewaring houden en daarvan notaris voor het opstellen van een grossen (een grosse is het eerste uit- samenlevingscontract, gegeven afschrift), afschriften en Mocht de euthanasie bij wet wor- uittreksels uitgeven. De notarissen worden bij konink lijk besluit benoemd. Bij het berei ken van de volle ouderdom van 65 specialisatie in de arbeid. Zo werd jaar (aanvankelijk 70) wordt hun bij niet ondenkbaar, dat er voor deze op 16 juli 1793 door twee schepenen koninklijk besluit ontslag verleend openbare ambtenaren zonder sala- van Deventer een testament opge- met ingang van de eerstvolgende ris een wettelijke uitzondering maakt op verzoek van de echtelie- maand. wordt gemaakt om zijn diensten op den Jan Hendrik Holst en Aaltjen De notarissen, die bij het in wer- grond van gewetensbezwaar te wei ter Harmsel uit Rijssen. Dit echt- king treden van de wet d.d. 7 de- geren. paar was „gaande, staande en bei- cember 1983, staatsblad 595, in In het volgende artikel hoop ik in de hunnes verstands en memorie functie waren, worden bij k.b. ont- te gaan op het notariaat ter stand- volkomen magtig". „Zij overdach- slagen volgens een daartoe opge- plaatsen Holten en Markelo, zoals ten", volgens de akte, „de zekerheid steld schema. Met ingang van 1 ja- dat in de loop der jaren aldaar is des doods en de ongewisse tijd en nuari 1986 bijv. defungeerden de in vervuld. Hilversum W. Otten De flessenactie die de padvinders- groep de Waardenböreh heeft ge- houden in november van het afge lopen jaar is boven verwachting goed geslaagd. Lege statiegeld fles sen zijn opgehaald in Holten. De opbrengst hiervan zal gebruikt worden voor de aanschaf van mate rialen. Bij de goede wensen voor 1937 wil de Waardenborchgroep haar dank uitspreken aan de bevol king van Holten voor hun medwer- king. Helaas is hier en daar iets mis gelo pen; enkele mensen hadden flessen op de stoep gezet, die echter niet zijn opgehaald. Dat betreurt de Waardenborchgroep zeer. Toch hoopt de groep bij een komende lessenactie weer op de medewer- <ing van de Holtense bevolking te nogen rekenen. neel. Gaande en staande De schepenbanken mochten ook een aantal notariële zaken behan delen. Daardoor ontstond enige den geregeld, dan zou de notaris kunnen worden geconfronteerd met een verzoek om een z.g. eutha nasieverklaring op te maken. Het is Binnenkort valt de benoeming te verwachten van een assistent-be heerder voor sporthal ,.t Mossink. Dit deelde voorzitter Johan Groe- neveld van de Holtense sportcom missie mee. Door het dagelijks bestuur wordt een aantal gesprekken gevoerd met een aantal sollicitanten die ge reageerd hebben op de oproep in een gemeentelijke advertentie. Groeneveld verwacht dat er vol doende kwaliteit vorhanden is om tot een beslissing te komen. Het commissielid H. Rustebiel vroeg zich af of het de sollicitant beheerders voldoende duidelijk was gemaakt dat het hier gaat om een tijdelijke functie. Uit de tekst van de advertenite blijkt dat onvol doende. De nieuwe man zal worden aangesteld als vervanger van een langdurige zieke. Voorzitter Groeneveld deelde mee dat bij het sollicitatiegesprek dit de mensen is meegedeeld. De nieuwe assistent-beheerder wordt een oproepkracht met een werktijd van maximaal 38 en minimaal 20 uren. Wethouder Westerik ver klaarde dat noodgedwongen tot deze constructie was gekozen om dat de werkdruk voor de twee ove rige beheerders te groot is gewor den. Zij maakten teveel overuren met als gevolg daarvan weer ziekte.

Holtens Nieuwsblad | 1987 | | pagina 11