Camping Holt er berg winnaar Hoolter dage Spanning en spektakel bij Tractor-pulling zondag in Lemelerveld Excelcior en de gezonde wedijver met de „Meziek Duiven G. Egberts tweemaal snelsten Belangstelling minder dan gebruikelijk Beeldenexpositie Het Nijenhuis nog tot eind augustus 55 HQLTENS NIEUWSBLAD DONDERDAG 31 JULI 1986 De publieke belangstelling voor de derde aflevering van de Hoolter dage viel dins dagavond - in vergelijking met de twee voorgaande edities - wat tegen. Het was alsof de vakantiefut er een beetje uit was. Het werd een vrij mat gebeuren dat uit eindelijk gewonnen werd door camping de Holter- berg. Het zat de organisatoren, dit keer de Hoolter Dansers, ook niet mee. De temperatuur was 's avonds op het Smidsbelt heel wat minder dan we de laatste keren gewend waren en de wedstrijden konden pas een half uur later beginnen door een commnicatiefout tussen organisa tie en de brandweer die voor het be- nodige water diende te zorgen. Ook de geluidskwaliteit van speeker Di- nant Veneman liet dit keer door een versleten batterij in zijn micro fooninstallatie veel te wensen over. Daarnaast liep de sportieve rivali teit van de deelnemende ploegen soms wel erg hoog op, wat resul teerde in tal van protesten, die weer voor het nodige oponthoud zorgde. Tijdens de wedstrijden werd zelfs een combine gevormd tussen de ploegen van camping De Haspel en de Poppe om camping de Holter- berg van een zekere overwinning af te houden. Het 'randgebeuren' was dit keer ook minder dan in voorgaande afle veringen. Slechts een enkele kraam omlijstte het Smidsbelt, met als vaste gezellige pleisterplaatsen de Keunebar de viskraam van Rei- nardus en het spel 21 van de Hool- terdansers. Het pauzenummer werd verzorgd door de bandparo- disten John en Graads. Heel ver standig van de organisatoren om tijdens dit optreden de dranghek ken rond het speelterrein open te zetten om het publiek van zeer dichtbij bij dit optreden te betrek ken. Het spelgebeuren was weer gelijk aan de voorgaande aflevering van de Holter dage. Begonnen werd met een spel 'eet smakelijk'. Dit keer was het een stevige hap van droge beschuit, vette patat en een glaasje fris toe. Daarna volgede de kruiwagenrace, gecombineerd met het bierblikjesschuiven waarbij de eerste natte pakken al werden op gelopen, de krattenrace en de blin- doekenrace, die dit keer gewijzigd was in een slalomrace zonder blind doek op kleine crosfietsjes. Zoals gebruikelijk zorgde de stoelendans weer voor de nodige hilariteit, evenals het afsluitende spel het wa-. tergooien. Door de ervargin wijs geworden, hadden de deelnemers dit keer gezorgd voor extra droge shirtjes, zodat de reis terug naai- de camping wat comfortabeler was. Met dertig punten werd uiteinde lijk camping Holterberg winnaar, gevolgd door de ploeg van camping de Haspel met 27 punten. Het truc kerteam, dat gesponsored werd door 't Klavier werd derde met 24 punten. Hekkesluiter werd de ploeg van camping de Poppe met 21 punten. Volgende week dinsdag bij de laat ste Hoolter dage van dit jaar ont breken de spelletjes, maar is door schietvereniging de Zaagmolen een groot handboogschiettoernooi georganiseerd. Veel behendigheid was nodig om droog te blijven bij het onderdeel bierblikjesschuiven. Speedy in actie Vele Nederlandse en Europese kampioenen zullen zondag 3 au gustus aan de start verschijnen tijdens Tractor-pulling (trekker- trek) in Lemelerveld. In totaal doen ruim 60 machines mee, ver deeld over vier klassen. Het geheel wordt georganiseerd onder auspi ciën van de N.T.T.O., de Neder landse Trekker-Trek Organisatie. Het is voor de zesde keer dat in Le melerveld Trekker-trek wedstrij den worden gehouden. In de standaardklasse komen vijf- tien deelnemers, afkomstig uit de regio aan de start. Zij rijden op gewone landbouwtrekkers, van daar ook de bijnaam Boerenklas se. Daarnaast is er de super-stan daardklasse. Uiterlijk lijkt het bij deze categorie weliswaar nog om normale landbouwtrekkers te gaan, maar onder de motorkap zijn er heel wat PK's bijgekomen. Een klasse apart vormen de mini- pullers, kleine trekkertjes die niet meer dan 900 kilo mogen wegen, maar die desondanks tot spectacu laire prestaties in staat zijn. Vrije klasse In de vrije klasse tenslotte is elke combinatie toegestaan, mits wordt voldaan aan de door de N.T.T.O. gestelde voorschriften. Er wordt hier gestreden in drie klassen: 5.7 ton, 4.4 ton en 3.4 ton. In de 4.4 ton-klasse zal de plaatse lijke favoriet Meko 2 aam de start verschijnen. De meest spectaculai re trekker is de Dombo, uitgerust met een straalturbinemotor. Ook in de 5.7 ton-klasse zal de strijd bijzonder scherp zijn met kanon nen als Popeye en Speedy. Het terrein, waarop de wedstrij den worden gehouden, ligt tussen de Posthoornweg en de Parallel weg op terrein van de familie Hol- terman. Voor de verwachte zes tot zevenduizend toeschouwers is er naast het wedstrijdterrein vol doende gratis parkeerruimte aan wezig. Het terrein is bereikbaar vanaf de Ambachtsweg. De wedstrijd begint om 11.00 uur met de standaardklasse. De dag wordt besloten met de konings klasse, de 5.7 ton-tractoren. Normaal-team Als speciale attractie zal in Leme lerveld op 3 augustus het Normaal Bier-takt-team aanwezig zijn. Dit team bestaat voor het merendeel uit Achterhoekse motorcrossers met daaronder bekende namen als Buuz'n Berend en Brekken-Jan Schampschot. Als extra, vogelvrij lid schijnt de heer Hendrik Haver kamp mee te komen. Het Normaal team zal op deze dag enkele specta culaire motorcross demonstraties geven. Een regenachtige maandagavond in oktober 1933. In de „graf kamer" van de Hervormde kerk te Holten repeteert het fanfa regezelschap Excelsior onder leiding van Jacob Dekker. Eén van de muzikanten moet een passage alléén spelen. Véél brengt hij er niet van terecht zodat de dirigent met het zilver grijze haar opmerkt: „Als iedereen zó studeert, kan ik net zo goed in Nijverdal blijven. De aangesprokene pikt dat niet: „Nou - was dan in Nijverdal 'eblèv'n..." Deze reactie bevalt de orkestleider evenmin. Hij kijkt de voorzitter aan met een blik van „nu-hij-of-ik?" Deze hoeft niet lang na te denken: de jongeman kan inpakken en zonder hem wordt de repetitie voortgezet. Na afloop stapt het bestuurslid op zijn fiets om de vader van de weggezondene op te zoeken: „Was de jonge vanaovend op tied in huus...?" „Jao, hij zei det de meziek eerder was of'elopen." Dan krijgt pa te horen wat er precies gebeurd is. De volgende week zit onze muzikant weer vrolijk achter de lessenaar. Afgelopen zaterdagavond is hij „door de berg" naar Nijverdal gefietst om de zaak weer in orde te maken. En nu blaast hij zijn partijtje dat het een lieve lust is! Excelsior: „Steeds hoger". Opge richt 23 september 1927. Voor drie honderd gulden wordt de jonge ver eniging eigenares van: 2 cornets, 2 bugels, 2 althooms, 1 bariton, 1 trombone, 1 tuba, 1 es-bas, 1 grote en 1 kleine trom. De kapitale aan koopsom mag in twaalf jaar telkens met f 25.- worden afgelost. Hendrik Willem Overmeen uit het Neerdorp is de eerste voorzit ter. Organist Jan Albert Slotman brengt de leden de vereiste noten kennis bij. Als Jacob Dekker zijn plaats inneemt, wordt het dirigen tensalaris op f5.- per avond ge bracht. In verband hiermede moet de wekelijkse contributie - na enige discussie - van 10 tot 15 cent wor den verhoogd. Het voorstel van Jan Schuppert om uniformpetten aan te schaffen vindt veel bijval. Het be stuur wil echter eerst offerte vragen en besluit dat elk lid zijn eigen pet zal moeten bekostigen... Drie-Cents-Fonds Excelsior verleent o.a. medewer king aan propaganda-avonden van „Ons-Drie-Cents^-Fonds". Zen dingsbijeenkomsten onder de „Feestbomén" en aan optochten van de School met de Bijbel op Ko ninginnedag (zie foto). Het eerste concours waar men voor inschrijft is dat te Raalte. In de 4e afdeling Fanfare behaalt men weliswaar slechts een 2e prijs met 48 punten. maar tevens een lauwertak voor het hoogste aantal. De onderschei dingen liggen dagen lang in de eta lage van Slotman tegenover het ge meentehuis. Andere concoursen zijn die te Almelo en Enschede, waar onze „bekkenist" de pech heeft dat het leren riempje van de bekkens het begeeft zodat dit in strument tijdens de mars op de straatklinkers klettert. Muziekfeest Oudere Holtenaren herinneren zich wellicht het muziekfeest, uit geschreven door de Holtense Mu ziekvereniging op 19 en 21 mei (2e Pinksterdag) 1934 in Reijlinkswei- de bij het viaduct. Graag wil ik hier wat uitvoeriger bij stilstaan. Vrij dagavond 18 mei is het prachtig weer. Wethouder Willem Beldman spreekt een kort openingswoord bij afwezigheid van burgemeester Van den Borch van Verwolde. HMV maakt een rondgang door het dorp en marcheert naar het terrein waar publiek en genodigden reeds wach ten. De leden van het erecomité, de heren H. J. Wansink en J. Korthals Altes, richten het woord tot de con- coursgevende vereniging, waarna HMV het ereconcert verzorgt. Dit wordt gevolgd door het optreden van Excelsior, dat alvast de ver plichte ouverture „La Charmante" uitvoert en door enkele zangnum mers van Holtens Gemengd Koor. Zaterdagmiddag 3 uur heeft de offi ciële ontvangst ten gemeentehuize plaats. Onder de aanwezigen be vinden zich de juryleden Bicknese, Van Leeuwen en de strenge Hantzsch. Verder bestuursleden van de Federatie en de deelnemen de korpsen. Loco-burgemeester Derk Nijland spreekt een welkomstwoord en hoopt dat alle deelnemers voldaan naar hun woonplaatsen zullen te rugkeren. Nadat de erewijn is rond gediend dankt F. Bonke uit Alme lo, namens de Federatie, de HMV voor het organiseren van het con cours waaraan tevens een wisselbe kerwedstrijd is verbonden. Daarna is de Stationsstraat het toneel van de marswedstrijd. Slechts één fan fare, n.l. Amicitia uit Klarenbeek (2e prijs, 34 p.) neemt deel. In de concertwedstrijd komt Ex celsior uit in de 2e afdeling. Het plaatselijk ensemble behaalt met 47 punten een „dikke" tweede prijs. Tenslotte horen we nog een harmo nieorkest uit Bameveld. Tweede Pinksterdag is het weer omgesla gen. De grote belangstelling gaat vooral uit naar de strijd om de wis selbeker tussen ..Ons Genoegen", Hattem en „Sophia's Vereniging" uit Loon op Zand. Met 54+50 pun ten veroveren de „Schoenmakers uit Brabant" de beker voor de twee de maal. Wedijver Enkele weken geleden na het Holtense concours promoveert Ex celsior in Beekbergen met 51 pun ten naar de eerste afdeling. Nu ont staat er een gezonde wedijver tus sen beide plaatselijke korpsen. De race naar „Uitmuntendheid" wordt uiteindelijk - dank zij haar gerouti neerde muzikanten en grotere be zetting - gewonnen door de „Hool ter Meziek": in 1939, na de veertien de poging, bereikte HMV in Zeve naar met 105 punten de vurig verlangde promotie. Inmiddels is Jacob Dekker bij Excelsior opgevolgd door Gerrit Peuscher uit Hengelo (O). Als in het najaar de mobilisatie wordt afge kondigd, ontbreken zes leden als mede de dirigent op de repetitie. De laatste wordt, gezien zijn lichame lijke conditie, weldra afgekeurd. Dan breekt in september de oor log uit. In de meidagen van '40 laat onze trombonist Anton Wechsta- .31 augustus 1935: üe School met de Bijbel in de Stationsstraat in op tocht op weg naar Tromopsweide aan de Markeloseweg. Aan de kop van de stoet Excelsior met rechts vooraan de jeugdige tamboer Jan Oosterkamp. pel het leven bij de gevechten rond de Grebbeberg. De opvolger van di recteur Peuscher is de heer I, de Hoo uit Deventer. Tijdens de bezet ting wordt het verenigingsleven meer en meer aan banden gelegd. Maar als de bevrijding nauwelijks een feit is, vindt de fusie tussen HMV en Excelsior plaats in het kantoor van Marinus Bouwhuis. HMV's dirigent, Johan F. Heleen- ders, adviseert vrijwillig te degra deren naar de eerste afdeling. Ver volgens is in het Friese Joure het eerste concourssucces zó spectacu lair dat de Holtenaren met één der nummers uitsluitend tienen beha len! Wél een bewijs dat de samen smelting van beide verenigingen een goede gedachte is geweest. En - wie weet - misschien kan HMV dat prachtige stuk („Cortège et Caril lon") in de toekomst nog eens ten gehore brengen? Herman Koopman - Ede De beeldententoonstelling 'De druppel holt de steen uit' van elf Nederlandse beeldhouwers, in de tuinen van kasteel Het Nijenhuis bij Heino is wegens de grote belang stelling verlengd tot en met 31 au gustus. Het voorplein wordt deze zomer gemarkeerd door een sculptuur van Lika Mutal, Puerta de luz - Poort van licht. Verderop, in de tuin van het kasteel, glanst in de zon een groep beejden van Gerard Höweler, een kalkoen paradeert heen en weer, een groepje kinderen ligt in het gras, terwijl twee gelief den onder de haag wandelen waar een sculptuur van Cor van Noorden onderdak heeft gevonden. Zomaar enkele impressie van de expositie waarover José Boyens in het boek bij de tentoonstelling schrijft: „De eigenschap die deze beeldhouwers heeft verenigd, is hun voorliefde voor steen. Hoezeer uitgangspun ten en werkzijze van de künste- naaers ook verschillen, de keuze van materiaal is de bindende factor tussen deze sculptuur. De uitstra ling van het werk wordt in belang rijke mate door deze keuze be paald: de uitstraling van steen'. Het boek is te koop bij de balie van de bouwhuizen. Naast werk van Mutal, Höweler en Van Noorden zijn er beelden van Ans Hey, Leo de Vries, Theo van Brunschot, Gerard van Rooy, Jo Gijsen en Pjotr Müller. In combina tie met het goede zomerweer en de bloemenpracht rond het Nijenhuis biedt de tentoonstelling voor élk wat wils. De tuin is dagelijks ge opend van 11.00 tot 17.00 uur; toe gang is gratis. 3ÜW BMnMMKR De 269 duiven die door de Berg- vliegers waren ingekorfd voor de vlucht Aarschot (België) werden om 7.30 uur gelost. Het werd geen snelle vlucht voor de jonge duiven die de weersomstandigheden tegen hadden. Gemiddelde snelheid voor vluefct over 182 km. plm. 57 km. De eerste duif, van Egberts, was om 10.48 uur binnen. 1-5-21-23-54 G. Egberts, 2-6-7-12-13 Teun Schuppert, 3-15-25-34-35 M. Lodeweges, 4-22-32-38-39 Comb. Kwintenberg, 8-14-16-26-27 H. Wan sink, 9-18-52 G. J. Koetsier, 10 René Bannink, 11-24-43-57 H. Jansen, 19- 48-51-50 E. Veneklaas, 28 Wim Aaf- tink, 29 Jan Aaftink, 33 Comb. Ool- bekkink-Tijhof, 37-40-46 A. ten Dam (2). De 136 duiven die in Pt. St. Maxeuce om 7.00 uur werden gelost voor een vlucht over 430 km. deden het prima. De „oude rakkers" wa ren veel sneller dan de jonge duiven en hoewel de afstand veel groter was werd gevlogen met een gemid delde van plm. 67 km. p.u. Om 13.21 u. klokte Egberts de le en 2de duif. 1-2-7-9-17 G. Egberts, 3-6-10-23-29 A. ten Dam (2). 4-5-15-20-25 M. Lp- deweges, 8-12-13-18-27 Comb. Öoi- bekkink-Tijhof, 11 Wim Aaftink, Ï4 Jan Aaftink, 16 Gert Steunenberg, 19-30-33-34 Teun Schuppert, 21 Frits Meester, 24-28-32 G. J. Koet sier, 26 Mevr. Van Beek.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 7