Autocross weer een spannend spektakel ssMarke Holten i JÊEÈÊmMsii Veel belangstelling maar weinig handel op Kleinveemarkt Op de fiets langs buitens op Veluwe Beveiligingsbedrijf komt naar Holten WEDSTRIJDT NA ONWEER GESTOPT E. Veneklaas wint Ruffec HOLTENS NIEUWSBLAD r Zomerreces gemeente raad weer voorbij Programma recreatie- werk Bor- keld Duits succes voor VMC- team DONDERDAG 31 JULI 1986 Op korte termijn zal in Holten een filiaal gevestigd worden van het beveili gingsbedrijf R.B.D. dat zijn hoofdkantoor heeft in Hoogeveen. Momenteel zoekt men naar een representatieve kantoorruimte. R.B.D bestaat sinds vijftien jaar en heeft een groot aantal nevenvestigin gen door het gehele land. Het bedrijf is geheel gespecialiseerd in beveili gingssystemen. Ruim zeventig procent voor de parciculiere sector; de ove rige dertig procent voor het bedrijfsleven. In Holten komen in de aanloop fase drie mensen te werken: een verkoopleider plus twee technische men sen. R B.D. heeft al een vestiging in Hengelo, maar denkt vanuit Holten de regio Deventer, Zutphen beter te kunnen bewerken. Door de regen veranderde het au tocrossen in een waar modderbal let. Op de achtste autocross die de MAC „De Holterberg" woensdag avond (23 juli) in het kader van het Dorpsfeest 1986 organiseerde op een gemeentelijk terrein aan de Beusebergerwcg zijn de plm. 800 bezoekers, wat spanning en sensa tie betreft, weer ruim aan hun trekken gekomen. Jammer was het dat het programma door een on weersbui en de hiermee gepaard- gaande duisternis moest worden ingekort zodat, behalve door de dames, de finales niet gereden kon den worden. Voorzitter D. J. Schooien noemde dit bij de prijs uitreiking in zaal Vosman een moedig besluit van de jury waar mee. gezien het spontane applaus, de coureurs het helemaal eens wa ren. De ruim 80 deelnemers - waaron der een 7-tal dames - waren stuk voor stuk zeer strijdlustig en bereid risico's te nemen die, doordat het circuit door zware regenval plm. een half uur voor de start in een ware modderpoel was veranderd, extra groot waren. Vooral bij de start en in de vier vrij scherpe boch ten vonden knallende botsingen plaats waardoor verschillende „bo lides" averij opliepen en op een be paald moment moesten er twee traktoren aan te pas komen om 4 wagens die bij een botsing in de vei ligheidsgreppel terecht waren ge komen uit elkaar te halen. Bij de start ging het om de koppositie zo verwoestend hard dat zich moei lijkheden voordeden en om hier uit te komen demonstreerden ver schillende coureurs sublieme staal tjes van stuurmanskunst en tak- tiek. Dinant Veneman gaf van het sportieve evenement via de ge luidsinstallatie een verslag en hield de bezoekers met de stand van za ken volledig op de hoogte. Aan Dorpskoningin Samantha die het spektakel van start tot finish bij woonde werden bloemen aangebo den. Prijsuitreiking De prijsuitreiking had plaats in zaal „Vosman" door club-voorzitter Dirk J. Schooien met assistentie van Berend Jan Paalman die zorg de voor een vlot verloop van de cross. Schooien dankte hem hier voor hartelijk en sprak tevens woorden van dank tot de afd. Hol ten EHBO, het gemeentebestuur, de Holtense middenstand voor het beschikbaar stellen van premies en prijzen en de Holtense Vrijwillige Brandweer. De uitslagen: Dames: 1. Jenny Wevers, Holten; 2. Willemien Hutten, Nieuw Heeten (lid MAC.); 3. Fransica Hesterman, Nijkerk; 4. Gorrie Overmeen, Terwolde Klasse 1600 cc: 1. B. Heerink, Okkcnbroek; 2, T Voetdijk,Terwolde; 3. M. Buitenhuis, Teuge; 4. B. de Vries, Bcemte (Apeldoorn); 5. H. Bouwman. Laren (G); 6. Rudie v.d, Linde, Ommen; 7. Luuk Veldhuis, Teuge; 8. Harry Horstman, Terwolde Standaardklasse: 1. J. ter Welle, Markelo; 2. J. Stuifzand, Hardon- berg; 3. R. de Vries, Teuge; 4. P. Roints, Teuge; 5. S. Kalenda. Teuge; 6. P. de Lande, Okkenbroek; 7. E. Vreeman. Loenen; 8. H. Mulder, Raalte Klasse 2000 cc: 1. J. Muider. Nijkerk; 2. Ed van Oene. Holten; 3. J. Reints, Teuge; 4. H. Ripperda, Raalte; 5. Bennie Markvoort. Holten; 6. Harrie Stegeman, Holten; 7. Otto Winters, Hardenberg; 8. Niek Bosman, Haarle Superklasse: A. Jans, Loenen; 6. E. Overmeen, Terwolde; 7. 1. G. Dijkslag, Raalte; 2. Roel Poelarends, Loenen; Kees van Weperen, Terwolde; 8. Terne Drieënhui- 3. Jan Jansen, Loenen; 4. Hendrik Hop, Nijkerk; 5. zen, Nijkerk KNIPTIP Zoek als u filmt met de smalfilm- of videocamera altijd naar beweging en breng die in beeld. Dan Ik maakt u geen foto's of dia's. Collatierecht Een collator was o.a. gerechtigd om de pastoor - na de Reformatie ook de gereformeerde hervorm de) predikant - van een (in een heer lijkheid gelegen) kerk aan te wij zen. Blijkens het canonnieke recht kwam de collatie toe aan de kerk stichter en diens rechtsopvolgers, d.w.z. aan degene, die het terrein voor de kerk en het kerkhof be schikbaar had gesteld, die de kerk bouw had bekostigd en die het fonds voor het levensonderhoud van de pastoor, het pastoriefonds en dat voor het onderhoud van het kerkgebouw en voor de kosten van de eredienst, de z.g. kerkfabriek, had gesticht. Nu was dikwijls de heer of één van diens rechtsvoor- gangers de stichter van de paro chiekerk geweest en bezat hij dus het collatierecht. 1) In dit onderdeel wordt nagegaan wie in Holten gebruik konden maken van het collatierecht. In de zeventiger jaren van de zestiende eeuw constateerde de toenmalige bisschop van Deventer, dat de scholasticus van het kapittel van St. Maria te Utrecht collator was. Tijdens de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden kwam het beroepingsrecht in de steden veelal in handen van de kerkeraad. Op het platteland bleef het collatie recht nog lange tijd bestaan. Voor de uitoefening daarvan was overleg tussen collator en kerkeraad nood zakelijk. De besprekingen over het beroe pen van een predikant verliepen niet overal even vlot. Zo is een ver schil van mening tussen de am bachtsvrouw (als collatrice) van het Zuidhollandse Meerkerk en de kerkeraad aldaar oorzaak geweest, dat een vacature vijfjaar onvervuld bleef. In „De Nederlander" van 12 no vember 1851 wordt meegedeeld, dat de ambachtheren (als collato- ren) van het Noordhollandse Ur- sem c.a. en Zoeterwoude (Z-H), zijn de de heren mr. Guillaume Groen van Prinsterer en mr. P. J. Elout te 's-Gravenhage, aan koning Willem III hebben bericht vrijwillig af stand te doen van de hun toeko mende collatie. Zij deden dit op grond van de overtuiging, dat een dergelijk prerogatief strijdig is met de rechten der kerk en „de heilige pligten jegens het gezegend Hoofd der Gemeente, Jezus Christus, on zen grooten God en Zaligmaker". Ook gaven zij de kroon beleefd in overweging om hun voorbeeld te volgen. Bij wet van 16 december 1861 is het collatierecht, voorzover van staatswege in „sommige" gemeen ten uitgeoefend, opgeheven. Dit recht werd niet in overeenstem ming geacht met het principe van scheiding tussen kerk en staat, het woord „sommige" is voorzien van aanhalingstekens, omdat de staat in niet minder dan 124 gemeenten unicus collator was en in 13 geval len met anderen. Omtrent de benoeming van de predikant te Holten schrijft J. de Graaf, en in navolging van hem J. G. J. van Booma 2), dat niet bekend is wanneer en hoe het collatierecht in handen van de marke is geko men. J. C. van Slee vermeldt even wel: Johannis Smit werd bij provi sie te Markelo en Holten aange steld en daar door ds. Franciscus Schurckman en een burgemeester ouderling in het laatst van juli 1598 geïnstalleerd voor een jaar, on danks dat de Goedsheeren niet met hem tevreden waren, terwijl de paap en de Kerkmeesters voor den Magistraat ontboden werden, om met hen over het onderhoud van Johannis Smit te onderhandelen." 3) Hieruit zou voorzichtig kunnen worden geconcludeerd, dat het col latierecht bij de Reformatie is over gegaan op de marke, mede omdat de goedsheren en erfgenamen op 17 oktober 1726 aan de drost van Sal- land berichtten van oudsher ge rechtigd te zijn een predikant aan de gemeente voor te dragen. Aan genomen wordt, dat de marke in 1830 stilzwijgend van het collatie recht afstand heeft gedaan. In ver band met de op handen zijnde ont binding van de marke heeft de ker keraad in 1877 besloten het beroe- pingswerk voortaan in samenwerking met het kiescollege te verzorgen. HILVERSUM W. Otten 1) J. Ph. de Monté Ver Loren, Hoofdlijnen rechterlijke organisa tie in de Noordelijke Nederlanden, 4e herz. en verm, dr., (Utrecht 1967) 131. 2) J. de Graaf, Uit het archief der marke van Holten, (Zwolle 1918) 67 en Kerkelijke archieven, inventa rissen onder redactie van J. P. van Dooren, hervormde gemeente Hol ten, (Den Haag 1970) 137. 3) J. C. van Slee, Verslagen en me dedelingen „Overijssels regt en ge schiedenis", (1926). Langs de meest westelijk aan de oude Zuiderzeestraatweg gelegen buitenplaatsen op de Veluwe en verschillende boerderijen organi seert de Stichting Regiocontact Vecht Veluwe IJsselstreek op woensdag 13 augustus een fiets tocht. In een route van 40 km. of van 20 km. kan aan de hand van een routeboekje verschillende landhuizen om hun bouwstijlen bewonderen en bovendien genie ten van vaak fraai gelegen boeren hoeven temidden van een hout- wallenlandschap. Tussen Putten en Nijkerk komt men langs oude adelijke behuizin gen. Enkele oorspronkelijke boe- renbehuizingen zijn hier in de loop der eeuwen uitgegroeid tot aan zienlijke edelmanswoningen. Met huizen als De Vanenburg en Olde- naller als voorbeelden van het Hol lands Classicisme van de 17e eeuw. Het buiten Oldenaller werd rond 1650 gebouwd in de stijl van Jacob van Campen. Bij dit bouwsel valt een eigenaardige toren op, die bo ven het dak is geplaatst; een 19e Het zomerreces voor de leden van de gemeenteraad zit er bijna weer op. Dinsdag 5 augustus wordt.weer de eerste commissievergadering gehouden. Dan zulen in gezamen lijke vergadering de commissies fi nanciën en gemeentewerken zich buigen over de meerjarenprogram ma budgetreservering Monumen tenzorg, het aanbrengen van een rieten kap op de berging van de begraafplaats, de aankoop van een perceel gond, een krediet ten be hoeve van de herziening bestem mingsplan buitengebied, de ver koop van verschillende percelen grond in plan Beuseberg en een krediet voor het opschonen van het gemeentelijk archief. De vergadering begint om 15.00 uur. Het programma van het Interker kelijk Recreatiewerk op de Borkeld is voor de week van 2 tot 9 augustus als volgt: zaterdag 2 aug: 20.00 uur, kennis makingsavond; zondag 3 augustus: 10.00 uur, kampdienst; maandag 4 augustus: 14.30 uur, zes kamp, f. 1,-; dinsdag 5 augustus: 22.00 uur, die- rengeluidenspel, f. 1,-; woensdag 6 augustus: 14.30 uur, koookmiddag, f. 1,50; donderdag 7 augustus: 20.00 uur, kampvuur, f. 1,-; vrijdag 8 augustus: 14.30 uur, vos- sejacht. Het team bestaat uit Annie, Anita, Marieke, Yvonne, Marianne. Pasto raal medewerkster is Joke. eeuwse toevoeging van architect K.G. Zocher. Het goed Oldenaller dateert al uit de middelweeuwen en heeft als woonplaats onder andere gediend voor de Van Oldenbame- velds. Het landgoed is sinds 1972 in bezit van Natuurmonumenten. In het bosgebied van Putten staat het landhuis Groot Spriel, dat ge bouwd is in een van de neo-stijlen van rond de eeuwisseling. Het is lange tijd bewoond door de familie Van Doomink en is nu eigendom van Staatsbosbeheer. Fietsen rond Putten brengt u naast buitens en boerderijen op oude we gen zoals handelswegen, jachtwe- gen, boerenwegen en kerkepaden. Een heerlijke fietsocht voor heel het gezin door een streek waar sinds eeuwen weinig aan het land schap werd veranderd door toe doen van de grootgrondbezitters. Het beginpunt van de fietstocht is bij KC De Aker, Fontanusplein 2 in Putten van 14.30 tot 19.00 uur. De kosten voor deelneme bedragen f. 3,75, waarvoor men een routeboek je met wetenswaardigheden en een herinnering, die wordt nagezon den, ontvangt. Fietsen kan men huren in Putten onder tel. 03418-51595/52174. Tijdig reserveren is gewenst. Door burgemeester en wethouders verleende vergunningen, ontheffingen e.d. 1. aan de heer J. H. Heller toestemming verleend tot het aanbrengen fundering en vergroten schapenstal Beusebergerweg 20; 2. een verklaring van geen bezwaar afgegeven aan Jong Gelre t.b.v. avondfietsvierdaagse 12 t/m 15 augustus 1986; VOOR HET INWINNEN VAN INFORMATIE OVER DE ZAAK ZELF DAN WEL OVER EVENTUELE MOGELIJKHEDEN TOT HET INDIENEN VAN EEN BE- ZWAAR- OF BEROEPSCHRIFT KAN MEN ZICH WENDEN TOT DE AFDE LING ALGEMENE ZAKEN TER GEMEENTESECRETARIE. TOEPASSING ARTIKEL 83 WET GELUIDHINDER Burgemeester en wethouders van Holten maken bekend, dat zij voorne mens zijn aan gedeputeerde staten van Overijssel een verzoek te doen om vaststelling van hogere grenswaarden (max. 60 dB(A) voor de in het bestemmingsplan buitengebied, binnen de ingevolge de Wet geluidhin der voor de rijksweg A1 geldende zone, opgenomen bouwmogelijkheden vooreen 2e bedrijfswoning bij het perceel Tolweg 2 te Holten, waarvan de ten hoogste toelaatbare geluidbelasting van de gevel, vanwege die weg, meer dan 50 dB(A) zal bedragen. Het ontwerp-verzoek met de daarbij behorende stukken ligt gedurende één maand, te rekenen met ingang van 4 augustus 1986, ter gemeentese cretarie van Holten, afdeling algemene zaken, voor een ieder ter inzage. Gedurende bovengenoemde termijn van een maand bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk opmerkingen te maken ten aanzien van het ontwerp-verzoek met de daarbij behorende stukken. Tevens bestaat gelegenheid tot het maken van mondelinge opmerkingen ten aanzien van het ontwerp-verzoek en wel op een openbare zitting, welke wordt gehouden op dinsdag 26 augustus 1986 om 10.00 uur in het gemeentehuis te Holten, Dorpsstraat 27. Burgemeester en wethouders voornoemd. De secretaris, J. P. Stegeman De burgemeester, W. L. F. C. van Rappard Holten, 31 juli 1986 COMMISSIE VOOR WOONRUIMTEZAKEN De eerstvolgende zitting van de commissie vindt plaats op dinsdag 5 au gustus 1986 en wel van 19.30-20.30 uur. OPENBARE COMMISSIEVERGADERINGEN De commissies financiën en gemeentewerken vergaderen gezamenlijkop dinsdag 5 augustus 1986 om 15.00 uur in het gemeentehuis. Dorps straat 27. De agenda vermeldt o.a.: - Meerjarenprogramma budgetreservering Monumentenzorg; - aanbrengen rieten kap op berging begraafplaats; - aankoop perceel grond van F. J. Pasop; - krediet t.b.v. herziening bestemmingsplan buitengebied; - verkoop percelen grond in plan de Beuseberg; - krediet t.b.v. opschonen archief. Tijdens de afgelopen zondag ver reden kampioenscross in het Duit se Stadhessenbach heeft de Duitse combinatie Mettenscheid-Hoor- man het Duitse kampioenschap zijspancross veroverd op de door Hennie Vruwink geconstrueerde VMC-Maico. Met nog enkele wedstrijden voor de boeg heeft Mettenscheid de titel vroegtijdig kunnen beslissen en dit betekent een mooi succes voor de VMC-constructeurs uit Holten. Voor de Kleinveemarkt, die woensdag 23 juli in het kader van het Dorpsfeest 1986 voor de negen de keer in Kalfstermansweide werd gehouden, bestond traditiege trouw weer een grote belangstel ling, niet alleen van de jeugd maar ook van veel oudere Holtenaren o.a. boeren die de pet en de wandel stok van de zolder hadden gehaald en de klompen aangetrokken om op ouderwetse wijze met goede be kenden een praatje te maken en na tuurlijk ook even(!) binnen liepen in het Stationskoffiehuis van Kalf- sterman waar onder het genot van een „brandewientje" of een „kloar- tje" herinneringen uit het verleden werden opgehaald uit de jaren dat in Holten ieder jaar nog de „Mei mark" werd gehouden. Onder de vele marktbezoekers was een groot aantal vakantiegas ten, ouders met kleine kinderen, voor wie het een geweldige beleve nis was dat ze zo maar een „Hollan- dertje" of een wit konijntje met rode oogjes mochten „vertroete len" of een leuk dwerggeitje moch ten aaien. De totale aanvoer van naar schatting 300 stuks bestond uit gewone en krielkippen, duiven (waaronder enkele sierduiven) en 'Handje klap' tussen koper en ver koper op de kleinveemarkt. ristische Boerendansgroep „De Hoolter Daansers" een rommel markt. Ook hiervoor bestond veel een groot aantal konijnen waarin belangstelling maar de lust tot ko- een levendige handel was. pen was maar zeer matig. Tijdens de markt hield de Folklo- Voor de „overnacht-vlucht" van af Ruffec (aistand 833 km.) waren door de Bergvliegers 67 duiven in- gekorfd. De gevleugelde vrienden moesten „overnachten" en werden op vrijdag 's middags om 3.00 u. ge lost. Zaterdags klokte om 12.59 uur E. Veneklaas de snelste duif. Om 15.37 uur waren alle 17 prijsvliegen- de duiven binnen. De volledige uitslag: 1E Veneklaas, 2-5-12-15 G. Egberts, 3 M. Lodewe- ges, 4-8-9-10-14 Teun Schuppert, 6 Gert Steunenberg, 7-11 comb. Kwintenberg. 13 Jan Aaftink, 16 Joh. Veldhuis, 17 Frits Meester. Deze tweede vlucht met jonge duiven verliep vlot. Om 7.00 uur werden alle 323 duiven in het Belgi sche Wuustwezel gelost en om 9.02 uur had de snelste duif van Teun Schuppert de afstand van 157 km. „overbrugd". Binnen een uur waren alle prijsvliegende geklokt. 1-14-30-31-39 Teun Schuppert. 2-9-12-19-20 G. Egberts. 3-7-8-15-51M. Lodeweges. 4-18-64 Jan Aaftink. 5-11-13-21-26 H.Jansen. 6-28-61-77 Comb. Oolbekkink-Tij- hof. 10-23 Frits Meester. 16-36 René Bannink. 17-27-45-53-81 Comb. Kwintenberg. 24 W. Aaftink. 25-29-34-43-65 A. ten Dam. 32-33-35-37-42 H. Wansink. 40-46-60 Gert Steunenberg. 44-52-76 G. J. Koetsier. 58-70-75 E. Veneklaas.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 5