y] b top atletiek Mintonette zinderende grijpt finale naast beker winst El Moutakawil grote trekker in op de helling Kiesregelement Sport commissie Klassiek ballet: sport of cultuur? Wielerclub fietst over de grenzen Carrera Stunteam op het Loo-feest HOLTENS NIEUWSBLAD *3 Elfsteden estafette y LJ In het Fanny Blankers Koen Stadion Hengelo nuui/im F.B.K. games ANBO laakt plan voor b.eperking ziekenfonds Geslaagd Drie dagen fietsen met Joverni Playback- festival DONDERDAG 12 JUNI 1986 iuiiiiiiiuiiiu(»iiiiiiunii»''ü mmvs^lKhz milium II1IIIIUI liliiiiiiu luniuiii'i iiiiniiiifii iiiu ftiiii W mi ■B/ÏIltiiP WÊmmiimib rri r;in iiiMimmifi HENGELO - De 24-jarige Nawal El Moutakawil uit Marokko gold bij de Olympische Spelen in Los Angeles bepaald niet als de grote favoriet op de 400 meter horden, hoewel het op dit nummer domine rende oostblok verstek liet gaan. Weliswaar had ze in dat jaar de studententitel van de Verenigde Staten veroverd namens Iowa University. Niemand had echter zijn geld op de Marokkaanse gezet, die als derde haar halve finale had beëindigd. De gedoodverfde favo rieten Judy Brown (VS) en Cristi- na Cojocaru (Roem) kregen er ech ter genadeloos van langs. De diep ontroerde Nawal groeide uit tot de lieveling van haar natie naast Said Aouita, de fameuze midden- en lange-afstandsloper, door in de nieuwe Olympische recordtijd van 54,61 te winnen. De overwinning van El Moutaka wil betekende de eerste Olympi sche atletiektitel voor een Afri kaanse vrouw. Een mijlpaal dus. Sindsdien doet de Marokkaanse het wat rustiger aan, maar ook in 1985 deed ze nog enige malen van zich spreken. Tijdens de Panarabi- sche Spelen in Casablanca verover de ze niet minder dan zes titels en wel op de 100 meter, 200 meter, 400 meter, 400 meter horden, 4 x 100 meter en 4 x 400 meter. Bij de vorig jaar gehouden Afrikaanse Spelen in Cairo nam ze niet zoveel hooi op haar vork. Ze beperkte zich tot haar lievelingsafstand de 400 meter horden en won deze overtuigend in 56.00. El Moutakawil kon zich in 1985 eigenlijk slechts eenmaal daadwer kelijk meten met de absolute we reldtop. Dat was op 4 oktober tij dens de World Cup in het Australi sche Canberra. De World Cup, ei genlijk een vondst van Ad Paulen, toen hij nog voorzitter van de inter nationale atletiekfederatie was, wordt eenmaal in de vier jaar, het na-Olympische jaar, gehouden. Het is een strijd tussen de continen ten aangevuld met de Verenigde Staten en de beste Europese lan den, wat in de praktijk op de DDR en de Sowjet-Unie neerkomt. Ze fi nishte als vierde, onder meer ach ter de ongenaakbare Oostduitse Sabine Busch, de ontdekking van het vorig seizoen op de 400 meter horden. Beste prestatie van El Moutakawil vorig jaar: 55.11, goed voor een dertiende plaats op de sei zoenranglijst. Dat lijkt teleurstel lend, maar de Marokkaanse heeft alle hoop gevestigd op de wereld kampioenschappen, die volgend jaar in Rome worden gehouden. Voor onze nationale top kan de in Amerika studerende Afrikaanse al leen maar een bron van inspiratie betekenen en een grote attractie op de FBK-Games op 27 juni. Atletiekmaand Waarom speciaal nu atletiek maand? In de maand juni kunnen we drie belangrijke wedstrijden be kijken. Op 14/15 juni een 4-landen meer kamp interland in het FBK-Sta- dion van Hengelo. Op 21 juni de internationale halve marathon van Enschede op de THT. Op 27 juni de FBK-Games in het FBK-Stadion van Hengelo. Bij eerstgenoemde wedstrijden zullen als bijnummers ook de dis trictskampioenschappen estafette en 5 en 10 km worden gehouden. Op 22 juni vindt in het FBK-Sta dion de tweede wedstrijd plaats van de landelijke atletiekcompeti- tie waaraan een groot aantal vere nigingen deelneemt. Verder presenteert de atletiek in Twente zich via jeugdwedstrijden in Losser (1 juni), Eibergen (7 juni), Hengelo (21 juni) en Almelo (29 juni). De oudere atleten starten op 11 juni in Hengelo en Enschede, op 14 juni in Westerhaar, op 25 juni en 26 juni in Hengelo en 29 juni in Alme lo. De atletiekverenigingen in Twente zijn dus bijzonder actief voor hun leden en proberen het be oefenen van de mooie atletieksport zoveel mogelijk te propageren. De combinatie van jeugd-, senio ren- en topatletiek op de weg en op de baan maakt de maand juni tot een echte atletiekmaand! naar degenen die werkelijk door ziekte worden getroffen. Vooral ou deren zullen hiervan de dupe wor den, omdat hun inkomen laar is en het gebruik van medische voorzie ningen en medicijnen hoog. De ANBO ageert vooral tegen de invoering van de aanvullende ver zekeringen voor huisartsenhulp, medicijnen en ziekenhuisopname die samen dmet de mogelijke eigen bijdrage voor specilistische hulp een onmogelijke lastenverzwaring voor de AOWers vormt. Aan de Stichting V.A.M. te Voor schoten is geslaagde onze plaatsge noot Jan Eshuis voor het diploma Bovag vakbekwaamheid. Sportieve verliezers: vnnnend Wevo ontvangt de gelukwensen van de Mintonette-dames die na een spannende strijd op het nipper tje werden verslagen. In de bekerfinale, die afgelopen za- verdeelsters hetgeen zij wederom terdag in een volgepakte sporthal in uitstekend deed. het gehucht Maria Parochie werd De start was goed voor Mintonette gespeeld, hebben de dames van Min- met een 0-4 voorsrong. Wevo werk- tonette niet kunnen grijpen. In een te deze achterstand snel weg met een sensationele, twee een een half uur keiharde aanval. Bovendien was het durende wedstrijd, bleek tegenstan- blok van Mintonette niet altijd even der Wevo uit Weerselo uiteindelijk goed opgesteld. Gebruik makend over de langste adem te beschikken, van de zwakke verdediging van De Holtense dames verloren nipt Wevo bleef Mintonette scoren. De met 3-2. strijd ging gelijk op tot de stand 7-7. Dat het een zware wedstrijd zou Wevo liep toen snel uit tot 13-8. worden, was vooraf al bekend. Hannie Kolk wist voor Mintonette Wevo heeft een uitstekend seizoen met een scherpe serve vijf punten in achter de rug en maakt nog kans op te lopen tot de stand 13-13, waarna promotie van de eerste klasse naar Wevo de winst naar zich toe trok, de derde divisie. Mintonette kwam 15-13. enigzins geschonden tussen de lijnen De tweede set gaf eenzelfde beeld te door het ontbreken wegens een bles- zjen. De stand ging gelijk op tot 9-9. sure van Fenny Ebrecht, terwijl Door het goede blokken van Wevo Yvonne Willems kampte met een kwam Mintonette onder druk. Het pijnlijke schouderblessure. Jannie spel werd onrustig en er onstonden Broekhuis verving Fenny als spel- misverstanden Ook de aanvalsver- dediging reageerde niet alert. Wevo liep uit tot 14-9. Het was werderom Hannie Kolk die met haar harde en scherpe serve Wevo in de proble men bracht. Wevo trachtte tever geefs dit te doorbreken door wissels en time-outs. Het werd 14-13. Aan gemoedigd door alles wat Holten heette wist Anke ten Kampe, die een uitstekende partij speelde, voor Hol ten de set uit te serveren, 14-16, waardoor de wedstrijd weer hele maal open lag. In de derde set vochten de dames Evenals voorgaande jaren organi seert Joverni in Nieuw Heeten weer een fietsdriedaagse, en wel van maandag 23 tot en met donderdag voor elk punt. De sterke serve-en het 26 juni, waarbij 26 juni als inhaala- uitbuiten van de zwakke verdedi- vond is gepland. Gekozen kan worden tussen een route van 15 of 30 kilometer. De start en finish zijn bij het Timmer manshuis in Nieuw Heeten; er kan gestart worden vanaf 18.00 uur. Ie dereen die de afstanden volbrengt ontvangt een herinnering. De routes zijn uitgezet door het prachtige Sal- landse landschap. Het inleggeld bedraagt voor deelne mers tot zestien jaar f. 2,50 en vanaf zestien jaar f. 5,-. De leden van de commissie Sociaal en Cultureel werk voelen zich be hoorlijk voor het blok gezet door de Holtense sportcommissie. Dit bleek vorige week donderdag tij dens de vergadering van de com missie SoCuWe. Inzet van de one nigheid is de subsidieaanvraag van de afdeling klassiek ballet van sportvereniging BATO. De afdeling klassiek ballet maakte tot 1984 deel uit van de Stichting voor Sociaal en Cultureel Werk voor Holten, die via het subsidiepo tje voor Sociaal-Cultureel werd werd gesubsidieerd. Met ingang van 1 januari 1984 werd de ballet afdeling onderdeel van s.v. Bato, die daarop als sportvereniging ook voor de balletleerlingen een beroep deed op de jeugssportsubsidie die bij de via de Sportcommissie loopt. De Sportcommissie evenwel voel de er niets voor om het klassiek ballet als sport aan te merken en als zodanig financieel te ondersteu nen. Zij wees de subsidieaanvraag af en adviseerde BATO een aan- (Johan Groeneveld en Fenny van der Wijk) die in onderling overleg tot de conclusie waren gekomen dat ballet geen sport is maar een ui ting van cultuur, zonder evenwel de leden van de commissie SoCuWe van deze beslissing op de hoogte te stellen. Het gevolg was dat de com missie SoCuWe voor het blok werd gezet: bij afwijzing was er geen weg terug voor Bato. Het dagelijks bestuur van de com missie was het volkomen eens met het commissielid H. Fransen die ervoor pleitte een gehele vereni ging te susidiëren of uit het potje sport of uit cultuur omdat anders het einde zoek is. Wethouder W. J. Dalhuisen kondig de aan dat deze problematiek een onderdeel zal vormen van het nieu we beleidsplan voor Sociaal en Cul tureel werk Met instemming van de commissie werd de aanvraag voor het klassiek ballet terug geno men en zal de kwestie door hem in de vergadering van b en w bespro ken worden. Naar hij hoopt zal het snede werd uitgevochten. Het speibeeld was geüjk aan de vori ge sets. Martien Sarink kreeg kramp en werd vervangen door Alie Nauta. Bij de stand 10-7 werd spelverdeel- sters Dinie Tempelman aan het net vervangen door Gerrie Berendsen. Een tactische wissel, die zijn vruch ten afwierp. Mintonette liep uit tot 10-12. Spanning en sensastie dus. Mintonette kreeg zelfs de kans om de beker te pakken bij de stand 11- 14. Wevo's sterke aanval gaf nog eenmaal blijk van haar aanwezig heid en dit resulteerde in de setwist: 16-14, waardoor Wevo in het bezit kwam van de beker. Teleurstelling enerzijds bij de dames van Mintonette, want de beker lag voor het grijpen, maar anderzijds voldoening, want zaterdag is geble ken dat de dames zeker thuishoren afgelopen seizoen speelde en vol gend seizoen Mintonette ook. On danks het verlies toch bloemen van de voorzitter en een medaille van de NeVoBo. Tot slot bedankte de da ging van Wevo wierpen hun vruch ten af. De derde set werd door Min tonette binnen gehaald met 11-15. Bij beide partijen gingen in de vierde set de zenuwen nu een behoorlijke partij meespelen. Winst in deze set betekende de beker voor Mintonet te. Wevo hield, ondanks sterk verde digen van Mintonette, een lichte voorsprong tot de stand 10-10, daar na ging het gelijk op tot 13-13. De langste adem was in deze set voor Wevo: 15-13 en dus moest de vijfde set de beslissing bregen. Een echte fi nale, die op het scherpst van de 11CVUDU. 1 UI MUI UCUdllMC UC Ud- „li„1 j mes hun trouwe supporters voor hun 7ii hfprn JL u -a u „„t. inomen. Zij waren hierover zo ent- aanwezigheid en hopen ook komend housias(. deze de club.tour. seizoen op hun steun te mogen reke- kalenderwerd gepiaatet. Datzehet bij het rechte end hadden bleek ook wel. Op deze fraaie toch waren in de 120 en 180 kilometer route diverse beklimmingen van formaat in de West-Münsterlandse heuvellan- schap te overwinnen, zoals de Coes- velderberg, Longinusturm, Darfel- derberg en Schöppingenberg. In Markelo worden de zomeractivi- Zondagmorgen vertrokken om teiten dit jaar opgefleurd met een 07.00 uur tien leden richting Eiber- Er zal een commissie van wijze, sportieve, mannen worden inge steld die de wijziging van het kies- regeleroent van de Holtense sport commissie gaat voorbereiden. Dit |L werd maandagavond na een uitge breide discussie besloten tijdens 'fmrnMrnm de vergadering van de sportcom- missie. Het voorstel van het dage- A lijks bestuur van de sportcommis- ff f sie kreeg de steun van Jan te Velde v JIÉS en de heer Hesse. Voormalig wet- X houder sportzaken Hennie Ruste- V J/J biel, Marietje Eggink en de touw- '7, trekker Marsman wezen het voor- - h Wa stel categorisch af. Aanleiding tot het voorstel was de- f (fgfi I 'Simp&i hier en do-rr losbarste naar de onlangs gehou den verkiezingen voor de sport- jf a- 0A -y commissies. De uitslag van de ver- /Z kiezing was onder andere reden voor de twee reserve kandidaten Rustebiel: verantwoording niet om zich terug te trekken. afschuiven. Voorzitter Johan Groeneveld ver klaarde dat gedacht wordt een een onafhankelijke commissie, be staande uit drie leden die welis- bleem op de nek nemen en het niet waar een sportieve achtergond afschuiven aan anderen", hebben, maar geen directe bindin- Jan te Velde bekeek de zaak van gen met een van de sportverenigin- een andere kant."De kritiek kwam gen maar dieeen verfrissende kijk van buiten, er is een goed huishou- hebben op het Holtense sportge- delijk regelement. Wil men daarin beuren". Een aantal kandidaten verandering aanbrengen dan moe- heeft men al op het oog., ten wij dat niet zelf doen. Laten de Oud-wethouder Rustebiel, gerug- anderen het nu maar eens zeggen gesteund door Marietje Eggink en hoe het wel moet", de heer Marsman meende dat de Voorzitter Groeneveld verklaarde sportcommissie zichzelf hiermee nadrukkelijk dat de uiteindelijke een brevet van onvermogen geeft, verantwoordelijkheid wel degelijk "De sportcommissie is capabel ge- bfj de sportcommissie blijft liggen noeg om orde op eigen zaken te die de besluiten neemt, maar dat de stellen", aldus Rustebiel. "Wie beter zaak door een andere bril bekeken dan wij weten wat er leeft in de tot een aanvaardbare oplossing sportwereld, daarvoor zijn we ook kan leiden. In de jaarvergadering in gekozen. En wie moet die onafhan- januari 1987 zal zal het resultaat kelijke commissie dat inwerken, van de onafhankelijke commissie dat is de sportcommissie. Dus kim- ter beoordeling aangeboden wor- nen we net zogoed zelf het pro- den aan de sportverenigingen. wel aan de conditie van de cou reurs. Via de Schöppingenberg ging het weer richting grens en kwamen de 180 kmtcoureurs weer op de route van de 120 km-tocht. Via Heek, Ammeloe werd in Olden- kotte de grens gepasseerd. Eiber- gen kwam in zicht en het tempo werd nog even opgevoerd. Er was weer een tocht volbracht en de kilo meters konden in het toerboekje worden bijgeschreven. Diverse le den hebben er dit seizoen nu al meer dan 2000 kilometer opzitten. Deze week zetten de leden zich in voor het goed verlopen van de Avond-fietsvierdaagse. De eerst volgende tocht zal zijn op zaterdag 14 juni. Dan gaat de club naar het Teuteburgerwald in Duitsland, waar de jaarlijkse verenigingstocht wordt verreden. De actieve wielervereniging Hol ten stond zondag 1 juni aan de start van de vijfde Euregio toer- in de eerste klasse, waarin Wevo klassieker die door de tourclub Eibnergen was georganiseerd. Deze toch liep in zijn geheel over Duits grondgebied. Vorig jaar hadden enkele Holtense playback-festival dat gehouden wordt op dinsdagavond 22 juli. Het festival zal plaats vinden op het Kerkplein. Het fenomeen playbackshow is in Markelo niet nieuw: lang voordat het playbacken een landelijke rage werd dankzij de KRO-televisie, imiteerde de Markelose jeugd al hun favoriete artiesten. Dit leidde ertoe dat in 1981 al een muziekfesti val georganiseerd werd. Ook in de jaren daarna werd het door vele honderden mensen bezocht. Ook voor dit jaar worden er enthou siaste deelnemers gezocht. Men probeert een gevarieerd program ma samen te stellen. Komieken, popgroepen, playbackers, sound mixers en andere non-profession als die geen kans krijgen hun talent gen. Enkelen schreven in voor de tocht van 120 kilometer, de rest voor de 180 kilometer. Bij Zwill- brock ging men de grens over rich ting Vreden en daarna naar Stadt- lohn. Na ongeveer 45 kilometer kwam er helaas een eind aan de rit voor enkele coureurs. Eerst haakte er een af wegens een blessure, opge lopen tijdens het Stratenvoetbal- toernooi en door een valpartij moesten daarna nog twee Holtense deelnemers afhaken. Een van de onfortuinlijken, Henk de Geus, hep een lichte hersenschudding op, zo bleek later na onderzoek. De stem ming in de ploeg werd hierdoor wat gedrukt. Hulp van derden zorgde ervoor dat de getroffenen op de op de televisie te tonen, kunnen juiste laate waarna de zich aanmelden. De organisatie zoekt vooral deelne- re^ van P weg on ver" mers uit alle omringende plaatsen volgen. en heeft aantrekkelijke geldprijzen De eerste klim was de Coesfelder- in het vooruitzicht gesteld. Voor opgave of meer informatie kan men bellen naar Petra Oudegroeniger, tel. 05476-20 83 of Johan Nijenhuis, tel. 054576-26 24. berg, een klim van formaat. Via Kloster Gerieve, Schapdetten, Til- beek, Havixcbeck en Billerbeck ging het naar de Darfelderberg. Het glooiende landschap knaagde toch Zaterdag 28 juni organiseren de Friese sportorganisaties de Elfste den-Estafette. Het wordt een esta fette-loop van 200 km, waarvoor de Elfsteden-fietsroute model heef gestaan. Aan de Elfsteden-Estafette kun nen ten hoogste 200 ploegen van 12 lopers en een ploegleider deelne men. De organisatie ligt in handen van de Sportvereniging Friesland, de Friese Sportraad SSD en de Sportraden Friese Gemeenten, on der auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU). De deelneming staat open voor ploegen van verenigingen, clubs, bedrijven en instellingen. Het in schrijfgeld bedraagt f100,-. De start en finish zijn te Leeuwarden (Tesselschadestraat, bij het kan toor van de Postbank). Inlichtingen over de Elfsteden- Estafette kunnen worden verkre gen bij Sportvereniging Friesland, Hofstraat 9, 9079 MC te Sint Jaco- biparochie, telefoon (05189H3 63. Het jaarlijkse School-en Volks feest te Loo-Bathmen wordt dit jaar gehouden op zaterdag en zon dag 21 en 22 juni. Het zal een pro gramma vol afwisseling en sensa tie worden, aldus de organisato ren. Op zaterdag 21 juni start het feest met de kinderoptocht vanaf 09.30, aansluitend gevolgd door de kin- derpelen. Zaterdagmiddag zijn er de traditionele Volksspelen, terwijl De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen, waarbij 180.00 oude- Op zondag 22 juni wordt om 10.30 ren zijn aangesloten, is geschokt uur begonnen met het Vogelschie- door de plannen van Staatssecreta- ten, waarna zondagmiddag om half ris Van der Reijden over de zieken- twee een gezellige rommelmarkt fondsverzekering. De ANBO wijst begint. Om twee uur volgt dan het klapstuk van het Loo-feest, name lijk het optreden van het bekende Benny Carrera Stunteam, dat bloedstollende stunts uithaalt met motoren en auto's. Spanning en sensatie dus voor het publiek. Dit zelfde stunteam zal 's avonds nog- de jongeren uit Loo 's avonds een maals een optreden van een uur vraag in te dienen bij de commissie voorstel van b en w de goedkeuring SoCuWe. Zij wist zich hierbij ge- kunnen wegdragen van beide com- steund door de twee voorzitters missies. revue ten tonele brengen. De feest avond wordt besloten met een groot bal met muzikale medewer king van het duo Bokkinga. verzorgen. Het Loo-feest wordt be sloten met de prijsuitreiking van de volksspelen en een bal met feest muziek van de Cherries. erop dat in de verkiezingsprio- gramma's, ook van het CDA, geen sprake is van een dergelijk ingrij pende beperking van de zieken fondsverzekering. De ANBO is van mening dat er geen sprake is van bezuinigingen maar van verschuiving van lasten. De solidariteit, die de basis van de ziekenfondsverzekering is, dreigt verder los gelaten te worden, waar bij de lasten worden verschoven

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 11