Holten vierde massaal feest Koninginnedag Expositie halve eeuw "Drinkblik" „Tangent is de enige totaal-oplossing9' Atleten actief Volop activiteiten in Openluchtmuseum Foloërs Twenhaarsveld winnen Volksspelen T ent o ons telling Nb vP-li and werken in Evenementenhal Sociaal-Cultureel Werk Manifestatie Vrouwen voor Vrede Schutter HOLTENS NIEUWSBLAD Commissie Fietsen CDA-Kamerleden op bezoek in Holten: De Holtense bevolking is op Koninginnedag massaal af gekomen op het feestpro gramma van de Stichting Viering Nationale Feestda gen Holten. Met name het ochtendprogramma met een jeugdmarkt en een puz- zeltocht op Smidsbelt en de fiets-puzzeltocht die 's mid dags werd gehouden, waren druk bezocht. Uiteraard speelde het fraaie voorjaars weer hierbij een grote rol. Het was meteen al een gezellige drukte in de kom van het dorp. HMV knoopte er nog een extra op treden aan vast en ook de Hoolter Daansers toonden een staaltje van hun kunnen. In de autovrije Dorps straat en op het Smidsbelt werd er op de vrijmarkt door de jeugd met overgave gehandeld. Menig hande laartje in de dop vulde hier zijn wekelijkse zakgeld aan. Ondertussen moest er echter wel worden gepuzzeld, want met de let- terzoek-wedstrijd waren enkele leuke prijsjes te winnen. Zo'n ne genhonderd kinderen speurden dan ook alle etalages in de dorps kom af op zoek naar de verstopte letters. Dat menig vader en moeder ook op letterjacht wordt gestuurd, mag de pret niet drukken. Aan het eind wachtte in een van de gezellig versierde kraampjes limonade met koek en dat ging er gretig in. De ochtend van Koninginnedag kon dus niet meer kapot. Terwijl op Kalfstermansweide de mannen van Derk Jan Schooien de laatste voorbereidingen troffen voor de Volksspelen van die mid dag, ontbrandde in de Sporthal de strijd om de Oranje Wisselbokaal. Alle zeven scholen uit de gemeente Holten deden mee aan het show programma De Eerste Rent Zich Rot en dat leverde volop spanning op. Schoolhoofd Vogely van De Schakel ontpopte zich als een vol leerd quizmaster in de theorieron de. Er was een deskundige jury, be staande uit het nieuwe college van b en w. Voorzitter burgemeester Van Rappard maakte tussen de on derdelen theorie, sport en play back de winnaars bekend van de puzzeltocht, en dat leverde weer het nodige gejuich op in de sfeervol aangeklede sporthal. Uiteindelijk bleek de Kolschool de knapste kop pen, sportiefste spelers en beste smoelentrekkers te hebben, want deze school verovert de Oranjebo kaal met 102 punten. Daama volgen de Haarschool en de Dorpsschool met ieders 99 punten, de Schakel met 93 punten, Dijker- hoek en Bosschool met elk 84 pun ten en het Kompas met 75 punten. De theorieronde was voor de Scha kel terwijl het sportonderdeel door de Haarschool werd gewonnen en de play back-show door de Dorps school. De eerstvolgende vergadering van de Commissie Sociaal-Cultureel Werk wordt gehouden op maandag 12 mei a.s. om 19.30 uur in het gemeentehuis. Tijdens deze eerste vergadering van de Commissie in nieuwe samenstelling zal het Dagelijks Bestuur wor den gekozen. Daarnaast zullen de vergaderdata voor de rest van 1986 vastgesteld worden. In het gymlokaal aan de Vrijheids laan vermaakten de allerkleinsten zich opperbest met Ome Jan. De entertainer betrok de kinderen in zijn optreden, bestaande uit goo cheltrucs, poppenkast en muziek op het elektronisch orgel. Dolle pret bij de kleintjes die zichtbaar meeleefden. Ondertussen verzamelden zich voor de sporthal alweer de eerste fietsers voor de gezins-fietspuzzel- tocht. Aangezien de scholenwed strijd wat was uitgelopen, kwam de inschrijving aanvankelijk wat traag op gang. Maar vanaf half twee kwamen Henk Warrink en Albert Meerman van de Wielervereniging Holten handen tekort. Uiteindelijk konden 498 deelnemers worden ge teld. Het werd een leuke tocht met pri ma fietsweer. De zestien vragen die beantwoord moetsen worden, be zorgden de puzzelaars menig hoofdbreken. De finish was bij café de Biester, waar men tevens de ant woorden op de vragen kon nakij ken, via een opgesteld t.v. scherm. Veel bekijks trokken ook video beelden van de puzzelrit, die door cameraman Wim van Oyen waren gemaakt. Prijswinnaars waren: 1. mevrouw Warrink, Rijsensewerg; 2. de heer Stoevenbelt, Köllingserf en 3. mevrouw Schuppert, Gaarden- straat. In gebouw Irene verzamelen zich de oudere Holtenaren voor een be zoek aan het blijspel De Kuise Ver sierder dat door de COC, onder re gie van Erik Zandvliet, met verve voor het voetlicht werd gebracht. Spanning en sensatie is was er te vinden op Kalfstermansweide, waar de traditionele Volksspelen weer een grote toeschouwersschare trokken. De organisatoren Wim Klein Velderman en Derk Jan Schooien hadden weer veel water in hun programma verwerkt. En terecht, geen beter vermaak dan leedvermaak. Speaker Dinant Ve neman zorgde ervoor dat de bezoe kers het overzicht over maar liefst 18 deelnemende ploegen behiel den. Eerste werd het team van de water- poloheren van ZPC Twenhaarsveld met 24,5 punten. Zij lieten eerdere winnaars als de brandweer en OKIA achter zich. Geen wonder, zij voelen zich in het water thuis. Het Klavier werd verrassend tweede met 25 punten, voor de Brandweer I met 28,5 punten, Brandweer n met mki '86 (47,5 punten), Zaagmolen avonds op passende wijze afgeslo- De waterbak vormde weer een van 30 punten eiv Espelo n (heren) met (60 punten) en De Vriendenschaar tenmethetOranjebal.waarmemg- despekt^lcS.™olderdel!^ van 37 punten. Daarna volgen opA met 60 punten. een een dansje maakte op muziek Se Voïtewlen onaeraelen van (37 punten). De Waag (39 punten), Het Koninginnefeest werd 's van The Cornets. voiicsspeien. Drinkblik in soorten en maten te zien in het Blikmuseum De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen houdt dit jaar haar traditionele grote handwerkten- toonstelling van 13 tot en met 16 mei in de Evenementenhal in Bor ne. De speciale landelijke handwerk- commissie kadert cursusleidsters uit de provincie, die op hun beurt de kennis weer doorgeven aan de leden van de afdelingen in de pro vincie. Zo worden er duizenden werkstukken gemaakt. De voor jaarstentoonstellingen in elke pro vincie geven een beeld van de daar gemaakte werken. Waar het aan gelegen heeft, werd in de loop van de middag niet hele maal duidelijk, het feit was evenwel dat van de uitgenodigde zes Eerste en Tweede kamerleden van het CDA'er vrijdagmiddag slechts twee voor een bezoek aan Holten door het plaatselijk CDA-bestuur verwelkomd konden worden. Slechts één kamerlid had zich ver ontschuldigd, van de overigen, waaronder Steef Weiers, werd niets vernomen. Een opmerking onzer zijds dat kennelijk de afstand Den Haag-Holten groter was dan omge keerd, werd terecht dooreen van de Holtense bestuursleden in twijfel getrokken. Om de reistijd zo kort mogelijk te houden, en de belang stelling voor het eigen gebied naar men dacht, zo groot mogelijk, had men uitsluitend in Twente en Sal- land woonachtige CDA-kamerle- den uitgenodigd. De twee wel aanwezige CDA'ers, Buizerd en Esslink, bezochten al lereerst Nido Universal, waar zij zich op de hoogte lieten stellen van het allernieuwste materiaal voorde gladheidbestrijding en onder- houdsmaterieel. Tevens werd er sa men met directeur Brinks uitge breid gesproken over het gebrek aan technisch goed geschoold per soneel. Directeur Brinks hield zijn bezoekers voor dat het personeels probleem vooral terug te voeren is op de huidige LTSopleiding die naar zijn mening te algemeen en te weinig praktijk gericht is. Ook werd stilgestaan bij het vertrek van een aantal industriën uit Holten en de gevolgen daarvan op de werkge legenheid in Holten. Verkeer Vervolgens bracht de delegatie een bezoek aan de vrijdagse waren markt en kreeg men door een wan deling door het dorpscentrum een indruk van de verkeersdrukte in de Oranjes traaf Dorpsstraat. Tijdens een afsluitend ontvangst door het gemeentebestuur, hielden de wet houders H.J. Westerik en W. Dal- huisen de kamerleden voor dat de verkeerproblematiek in het cen trum van Holten geen zaak is van Holten alleen, maar een boven-ge- meentelijk aanpak vergt. De wethouders becijferden dat het aantal voertuigen dat nu dagelijks door Holten dendert is even groot als voor de opening van de Al snel weg: 9000 voertuigen per etmaal. Wil Holten haar aantrekkelijkheid als toeristische gemeente behou den, en uitbouwen, moet er op kor te termijn wat gaan gebeuren, voor al aan het doorgaan de vrachtver keer. Ook door de aanwezigheid van twee scholengemeenschappen met een regionele functie moet er een grotere verkeerveiligheid in het dorp komen. Volgens de beide CDAers zal een totaal-oplossing slechts mogelijk zijn door een noord of zuid-tangent, maar zagen aanleg van een aparte afslag op de S14 voor het vrachtver keer een „behapbare brok"; zij raadden het gemeentebestuur „verhevigd op die toer te gaan". Ter gelegenheid van het feit dat vijftig jaar geleden het eerste bier blikje in Europa werd gemaakt, organiseert het Speelgoed- en Blikmuseum tot en met 22 juni aanstaande de tentoonstelling "50 jaar Drinkblik". Het drankblikje als zodanig be staat veel langer dan 50 jaar. Het kwam aan het.einde van de jaren twintig in Amerika tot ontwikke ling, maar vanwege de droogleg ging duurde het tot 1935 voordat de productie goed op gang kwam. In 1936 bracht een brouwerij uit Wales het eerste in blik verpakte bier op de Europese markt. Van de eerste nogal ambachtelijk gemaakte blikken tot de hypermo derne blikjes van nu is een grote stap. Vrijwel van het begin af is deze ontwikkeling door de verza melaars gevolgd. Vooral in Ameri ka is het verzamelen van blikje al tijd erg "in" geweest. In Nederland hebben de verzamelaars van drink blik zich georganiseerd in de ver eniging van Bier- en frisdranken verzamelaars die veel materiaal voor de tentoonstelling heeft afge staan. Naast oude en nieuwere soorten blik wordt in de expositie aandacht besteed aan productietechnieken en recycling van gebruikte blikjes. Ook is er een collectie kunstvoor werpen te bewonderen, geïnspi reerd door het drinkblik. Iedere be zoeker van deze tentoonstelling ontvangt als herinnering een gratis spaarblikje. Het museum, en dus ook de ten toonstelling is geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 12.30 en 14.00 tot 17.00 uur; zonda gen en 8 en 19 mei van 14.00 tot 17.00 uur. In Hengevelde werd op Konin ginnedag de Hofteloop gehouden. Dini Ophof, met aanhang en sup porters, ging op de fiets naar het vriendelijke kerkdorpje 5 km ten zuiden van Goor,liep de 5 km in 33.20 m. Een aantal Holtense atle ten startte op de 10 km, Dirk Hoek man werd op deze afstand derde in 34.24 m. De reeds lang uit beeld zijnde Marinus Baltus werd zowaar 5e in 35.25 m. en Wim Klein Baiting, nog steeds een groot talent,was goed voor de 6e plaats in 36.13 m en Henk Aalpol die te hard van stapel liep kwam toch nog binnen in de acceptabele tijd van 37.17 m. Triatlonatleet Henk Stevens maakte het karwei af in 39.45 m en Ap Koetsier bleef met 40.30 m Wim Brinks voor die 15 seconden meer nodig had. Afgelopen zondag werd voor de derde keer de Euregio- Grensloop een estafetteloop over de klassieke afstand van 42 2 km in de contreien van Buurse met hal verwege een rustpunt bij Bökkers- mölle even over de grens in Duits land. De Holtense teams waren door de weddenschappen van talloze krat ten knalpotten extra gemotiveerd. Het team Gerard Wennemers, Ab Koetsier en Marinus Baltus kwam zo als verwacht het snelst over de fi nish in 2 u. 47 m. 23 sec. Ook de andere Holtense teams waren voor treffelijk op dreef. Het team Reitse- ma (pa Kees met zoon Henk en dochter Monique) deden er 2 u. 56.43 m. over en ze bleven hiermee welgeteld 24 seconden (plm. 100 meter) voor op het team Benny en Annemarie Ophof, Hans ten Dam en de Groninger „gastarbeider" Pe ter. Komende zaterdag City-loop in feestend „Nijverdal 150" met diver se afstanden tot 10 EM (16,1 kg) en na afloop de dorst lessen op de jubi leumavond van de SV Holten. Zon dag zijn er in verband met „Früh- schoppen" geen wedstrijden. In het kader van het Jaar van de Vrede wordt op 13 mei aanstaande in de Den Haag, op initiatief van Vrouwen voor Vrede, een vrouwen- vredesmanifestatie gehouden. Voor deze dag is een manifest ge schreven over de thema's: rouw, woede, kracht, verzet en visie. Tij dens de manifestatie zullen de ver schillende fases symbolisch en creatief worden uitgebeeld. Het programma begint om 11.00 uur op het Malieveld. Na de inlei ding wordt de manifestatie met de Rouw-fase ingezet. Op het Plein en Binnenhof vinden de achtereenvol gende fases plaats. Tijdens het uit beelden van het thema Kracht wordt het manifest aangeboden op het Binnenhof. Na een demonstratieve tocht door Den Haag vindt op het Malieveld de slotfase Visie plaats. De dag wordt afgesloten met een gezamen lijke pick-nick en een muzikaal en creatief programma. Inlichtingen zijn verkrijgbaar op tel. 02945-1911 of 023-24 69 60, of bij Femme van den Belt, 05483-6 28 51. Op de landelijke tentoonstelling in Borne is een selectie samenge bracht uit de provinciale tentoon stellingen. Daarbij is gelet op de goede toepassing van een techniek en op de originaliteit. Er wordt zo wel in een techniek als naar een thema gewerkt, wat een grote ver scheidenheid in werkstukken ople vert. Bovendien zijn er handwer ken naar eigen ontwerp of invulling gemaakt. Gedurende de gehele tentoonstel ling worden doorlopend demon straties gegeven in verschillende technieken zoals: wit-snee, cuna, kantklossen, zijde beschilderen enz. Ook is er een totaal beeld te zien van een vijfjarige quiltcursus (Amerikaans lapjeswerk). Dit jaar zal het de laatste keer zijn, dat dc tentoonstelling in deze grote opzet (met zo'n 1500 handwerken in ongeveer dertig technieken) te zien zal zijn. Voortaan zal de handwerk- tentoonstelling opgenomen wor den in een totaal manifestatie van de bond die om de twee drie jaar zal plaats vinden. De openingstijden van de tentoon stelling in de Evenementenhal zijn: 13 mei van 13.00 tot 21.00 uur; 14 mei en 15 mei van 10.00 tot 21.00 uur en 16 mei van 10.00 tot 17.00 uur. De toegangsprijs is voor leden f 3,50 en voor niet leden f 5. Dit evenement is niet alleen bestemd voor leden van de Plattelandsvrouwen organisa ties, maar ook voor iedereen die geïnteresseerd is. Op de in Almelo gehouden schietwedstrijden om het districts kampioenschap „Luchtgeweer" heeft Bets Brinkman met het beha len van de 3e prijs (542 punten) in de A-klasse een schitterend succes be haald. Woensdag nam Brinkman deel aan de wedstrijden om het landskampioenschap. Van dit eve nement zjjn nog geen uitslagen be kend. Naast de vaste collectie van boerderijen, woonhuizen, molens en werkplaatsen in het 44 ha. grote museum park in Arnhem, kunnen de bezoekers van het Neder lands Openluchtmuseum in Arnhem deze maand een groot aantal bijzondere acti viteiten en demonstraties meemaken en een aantal tentoonstellingen bezichti gen. Op zaterdag 10 en zondag 11 mei wordt in een grote tent bij de Zaan- se buurt, een groot spin-evenement gehouden. Een 25-tal spinners en spinsters zullen op verschillende spinnewielen en met spin tollen het spinnen met allerlei materialen de monsteren en iets laten zien van de mogelijkheden om verschilllende soorten garens te maken. Op panelen zal informatie gegeven worden over de geschiedenis van het spinnen, het spinproces, spin- gereedschappen, materialen en soorten garens, schapen rassen en hun wol, spinliedjes en spinverha- len. Op zaterdag 12 mei zal het Museum van Staphorst met een stand verte- In de Openbare bibliotheek in Hol ten worden tot en met 23 mei aan staande aquarellen geëxposeerd van Tiny Mei jer-Reinsma uit Olst. Tiny Meijer (1940) heeft de Pedago gische Academie te Zwolle doorlo pen. Zij werd onderwijzeres te Baarn waar zij tekenles kreeg van de bekende kunstschilder Jaap de Ruig, vanaf 1966 tot en met 1986. Pas veel later pakte zij de draad weer op en nam aquarellessen bij een kunstschilder in Deventer. Sa men met enkele andere amateur schilders vormt zij sinds 1983 een enthousiaste „kunstkring" in Olst. Bloemen, vogels en landschappen zijn haar favoriete onderwerpen. De expositie is te zien gedurende de openingstijden van de bibliotheek. genwoordigd zijn omdat Staphorst de enige plaats in Nederland is waar het spinnen nog een levende plaats inneemt. Tijdens de spinmanifestaite zal de Turkse dansgroep „El Ele" optre den. Zaterdagmiddag rond 13.00 uur zullen een twaalftal Turkse kin deren een spindans uitvoeren. Op zondag 11 mei geven de volwasen dansers en danseressen van „El Ele", eveneens om circa 13.00 uur een programma van Turkse folklo ristische dansen. Wie op zondag 25 mei het Open luchtmuseum bezoekt, wordt met draaiorgelmuziek ontvangen. Dan houdt de Kring van Draaiorgel vrienden (KDV) weer haar traditio nele draaiorgelfeest waarop zo'n zestien draaiorgels te zien en te horen zijn. Het draaiorgelfeest be gint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Verder kan men in de maand mei kijken naar ambachtsdemonstra ties, zoals papier maken, brood bakken en mandenvlechten. Het Openluchtmuseum is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur, zaterdag en zon dag van 10.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1986 | | pagina 7